Wojna domowa na Ukrainie 06.01.2021r.- 2026 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 296.

Szef redakcji portalu Obozrewatel i jednocześnie prezes Ukraińskiej Federacji Koszykówk-i Michaił Brodski, napisał na swoim  blogu, że ukraińscy politycy zaczęli „potajemnie” szczepić się przeciwko COVID-19.⁣

Według Brodskiego, pod koniec grudnia minionego roku partia szczepionki firmy Pfizer została „potajemnie” dostarczona do kraju lotem czarterowym, po czym lek został „przewieziony” rzekomo bez odprawy celnej, „ukrywając się za paszportem jakiegoś zastępcy”.

„Według informacji, które posiadam, premier Denis Szmigal i szereg deputowanych, w tym przewodniczący specjalistycznej komisji lekarskiej Wierchownej Rady Michaił Raducki, odwiedzili w tym tygodniu klinikę chirurgii plastycznej i kosmetologii Mediland, ale nie tylko i w celu aby dostać zastrzyk botoksu, ale tak jak w przypadku pierwszej dawki szczepionki”– poinformował Brodski., ujawniając, że politycy ci zapłacili po dwa i pół tysiąca euro (około 220 tysięcy rubli) za dwa etapy szczepień, podczas gdy w Europie cena dwóch dawek leku to 30 euro (około 2,7 tysiąca rubli).⁣⁣

W połowie grudnia 2020 roku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyznaczył ministrowi zdrowia Maksimowi Stiepanowowi zadanie sprowadzenia szczepionki w styczniu, najpóźniej w lutym. Według Stiepanowa dokumenty techniczne zostały już podpisane z firmą COVAX na dostawę ośmiu milionów dawek szczepionki. Później Ministerstwo Zdrowia Ukrainy podpisało kontrakt na jak najszybszą dostawę kolejnych 1,9 mln dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi chińskiej firmy Sinovac Biotech. Jednak w tej chwili na Ukrainie nie rozpoczęto szczepień, do kraju nie dostarczono ani jednej partii leków, poza tą wspomnianą dla VIP-ów.⁣Wcześniej ukraiński premier Denis Szmigal powiedział, że Ukraina nie może stosować rosyjskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi, ponieważ nie przeszła trzeciego etapu badań klinicznych, i zaznaczył, że teraz nie ma mowy o zakupie rosyjskiej szczepionki.⁣Jednocześnie szef ukraińskiego MSZ Dmitrij Kuleba nazwał rosyjską szczepionkę Sputnik V przeciwko koronawirusowi „bronią hybrydową” Rosji przeciwko Ukrainie.⁣Jak zaznaczył prezydent Władimir Putin, istnieje możliwość dostarczenia Ukrainie rosyjskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi, ale potrzebna jest prośba z Kijowa. Z kolei szef rady politycznej ukraińskiej frakcji parlamentarnej „Platforma Opozycji – Na Życie” Wiktor Medwedczuk stwierdził, że odmowa przyjęcia przez Ukrainę szczepionki Sputnik V jest przestępstwem i sprawcy powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności.

Jak widać, sytuacja na Ukrainie w kwestii szczepień przeciwko koronawirusowi przebiega podobnie jak u nas, z tą różnicą, że ci którzy chcą się zaszczepić poza kolejnością muszą za to słono zapłacić, natomiast niektórzy przedstawiciele pseudoelit w Polsce, nie dość, że w sposób nieuprawniony zostali zaszczepieni, to do tego na koszt polskiego podatnika. A więc republika kolesiostwa uprawiana w naszej ojczyźnie, nadal ma się dobrze i jest PONADPARTYJNA!!!!!!

Po prostu, różnego rodzaju sitwy tak mocno oplotły swymi mackami nasz kraj, że nic im nie jest obecnie w stanie zakłócić tego pasożytnictwa na organizmie społecznym. Powtarza się sytuacja z PRL-u, gdy również po 30 latach system na tyle skostniał i się wzmocnił, że jego wypaczenia wykoleiły cały kraj. Oczywiście kosztami obciążono tych co najbiedniejsi.

U nas, niejako symboliczną rolę zwornika, tego co było wcześniej z tym co widzimy dzisiaj, odgrywa Janda, która wtedy zadebiutowała w filmie będącym sygnałem do demontażu poprzedniego systemu, dziś zaś obnażyła wypaczenia obecnej sytuacji politycznej Polski postsolidarnościowej. Przy czym słowo „solidarność”, w tym kontekście ma wymiar bezgranicznej obłudy i zakłamania „elit” tego kraju. Poczynając od Wałęsy a kończąc na wszystkich tych, którzy czerpią pełnymi michami z koryta władzy, i tych z tzw. opozycji, jak i tych którzy akurat rządzą. Nie ma między nimi żadnej różnicy, bo wszyscy oni na koszt- umęczonego znojem pracy, losu i przytłoczonych obowiązkami wobec państwa- chcą sobie w luksusie i wygodnie żyć. To taka współczesna karykatura „szlachty” z robotniczo-chłopskim pochodzeniem.

https://www.obozrevatel.com/

*

Według wczorajszego raportu SMM OBWE obserwatorzy odnotowali obecność sprzętu USZ w strefie bezpieczeństwa, w tym w pobliżu osiedli i budynków mieszkalnych:

– ️ 2 bojowe pojazdy opancerzone BBM w pobliżu wsi Czernienko,

– ️ 1 transporter opancerzony BTR-D na dziedzińcu budynku mieszkalnego w miejscowości Krasnogowrka,

– ️ 1 BMP i 1 transporter opancerzony MT-LB w pobliżu osady Nowosiełowka Wtoraja.

Poza tym, na donieckim odcinku frontu w ciągu minionej doby, USZ 3 razy naruszyły warunki rozejmu. Do naruszeń tych doszło: o godzinie 08:25, 20:10 i 21:50, gdy z kierunku Awdiejewki przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (5 granatów), ręcznego przeciwpancernego granatnika RPG-7 (2 granaty) i broni maszynowej, zostały ostrzelane obrzeża Spartakusa, Mineralnoje i Jakowlewki- na północno-zachodnich przedmieściach Doniecka.

W sumie, w wyniku tych ukraińskich ostrzałów, w ciągu minionej doby na terytorium DRL spadło 7 granatów.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

5 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 6 січня 2021 року.

Слава Україні!

Протягом минулої доби, 5 січня, в районі проведення операції Об’єднаних сил було зафіксовано чотири порушення режиму припинення вогню.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід», на Приазов’ї, неподалік населених пунктів Гнутове та Водяне збройні формування Російської Федерації відкривали вогонь в бік українських позицій з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

Поблизу Авдіївки ворог здійснив кілька неприцільних пострілів з ручного протитанкового гранатомета, а біля Пищевика – зі стрілецької зброї.В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Північ» спостерігалася тиша.

Від початку поточної доби, 6 січня, зафіксовано два порушення режиму припинення вогню. Так, поблизу Водяного, що на Приазов’ї, російсько-окупаційні війська вели вогонь в бік позицій наших захисників з мінометів 120-го калібру, гранатометів різних систем, а також – великокаліберного кулемета.

Серед українських воїнів бойових втрат та поранень немає.Про всі факти порушень режиму припинення вогню через Українську сторону СЦКК повідомлено представників ОБСЄ. Обстановка в районі проведення операції Об’єднаних сил і надалі контрольована українськими воїнами.

Слава Україні!ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Так, минулої доби, 5 січня, представники Національної поліції України зі складу ОС зафіксували 78 адміністративних правопорушень. Підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4628 транспортних засобів та 5059 осіб. На причетність до Збройних формувань Російської федерації та її найманців доставлялись 3 особи.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 700 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 478 осіб.

Слава Україні!”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***


***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

54 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 06.01.2021r.- 2026 dzień od nowego rozejmu.

 1. Odnośnie dzisiejszego „wstępniaka”, sprawą „tajnych szczepień dla VIPów na Ukrainie” na wniosek ukraińskiego portalu ‚Strana.ua” zajęła się komisja Rady Najwyższej Ukrainy ds. Zdrowia, opieki medycznej i ubezpieczeń zdrowotnych. Do tej pory zaszczepionych miało zostać ​​około dziesięciu ukraińskich polityków i biznesmenów płacąc za jedną dawkę od tysiaca do 3 tysięcy euro. Najwyżsi politycy Rady Najwyższej z proprezydenckiej frakcji „Sługa Narodu” z kolei tłumaczą się ze o całej sprawie się dopiero dowiedzieli lub odmawiaja komentarzy;
  https://strana.ua/news/310555-dubnov-dmitreeva-i-radutskij-ne-znaju-o-podpolnoj-vip-vaktsinatsii-ot-koronavirusa.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze, w końcu, wezwało na przesłuchanie byłego deputowanego Rady Najwyższej Ukrainy i byłego bliskiego współpracownika Poroszenki Dawida Żwanije. Ma on zostać przesłuchany w sprawie wydarzeń na kijowskim majdanie w 2013/2014 roku o których Żwanija mówi ze były faktycznym „zamachem stanu” i „przewrotem” kierowanym m.in przez Turczynowa i Poroszenkę;
  https://strana.ua/news/310551-davida-zhvaniju-vyzvali-na-dopros-v-hbr.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Tymczasem ukraińska policja wszczęła śledztwo w sprawie śmierci 16-letniego syna byłego bliskiego współpracownika oligarchy Kołomojskiego, gdy był gubernatorem obwodu dniepropietrowskiego, Giennadija Korbana. Wczoraj pojawiły sie informacje że Korban junior miał utonąć w rzece Dniepr, wraz z „rówiesniczką”, podczas jazdy quadem;
  https://korrespondent.net/ukraine/4313639-hybel-syna-korbana-polytsyia-otkryla-delo

  Polubione przez 2 ludzi

 4. I tradycyjny juz „njus” związany z ukraińskimi siłami zbrojnymi, czyli w Połtawie zatrzymano byłego już wyższego urzednika (naczelnika) który podejrzany jest o to że w 2018 roku ukradł około 3 mln hrywien przeznaczone na budowe koszar wojskowych w Bachmucie (obwód doniecki pod kontrolą Kijowa);
  https://strana.ua/news/310545-eks-chinovniku-vsu-hbr-soobshchilo-o-podozrenii-v-khalatnom-otnoshenii.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. OT brytyjsko – ormiańskie, czyli ewenement na skalę światową. Prezydent Armenii Armen Sarkisjan ogłosił ze z powodu koronawirusa, którym zaraził się świętując Nowy Rok w Londynie, będzie teraz urzędował…właśnie w Londynie;
  https://www.rbc.ru/rbcfreenews/5ff462de9a794757790cc206
  Ps. I taka ciekawostka tematu, czyli w internecie krążyła taka teoria ze za sprowokowanie ostatniej wojny o Górski Karabach miały być odpowiedzialne brytyjskie „specsłużby”, a ich celem miało być osłabienie pozycji Rosji w regionie i sprowokowanie konfliktu rosyjsko – tureckiego…

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Kolejne „njusy” z „juesej”, czyli trwają ‚cuda nad urną” tym razem podczas wyborów do Senatu USA i co najciekawsze znowu w stanie Georgia. Graj jest „warta świeczki” dla Demokratów którzy dzięki zwycięstwu w tym stanie przejma wiekszość w Senacie USA, dlatego też „Show Must Go ON” i wszystkie chwyty dozwolone :-)))
  https://colonelcassad.livejournal.com/6454038.html
  Tymczasem US Donald informuje o „zalewaniu Waszyngtonu” przez swoich zwolenników którzy mają dzisiaj w stolicy USA uczestniczyć w wiecu poparcia dla niego;
  https://strana.ua/news/310526-tramp-zajavil-o-pribytii-respublikantsev-v-vashinhton-6-janvarja.html
  A w mieście już trwają „zadymy”;
  https://www.foxnews.com/us/dc-protesters-police-clash-on-eve-of-election-certification-vote-at-least-6-arrests

  Polubione przez 4 ludzi

 7. I kolejne „cuda” od „cudownej” amerykańskiej szczepionki „P(f)izer”, czyli kongresmen z Teksasu Republikanin Kevin Brady zachorował na COVID-19 pomimo zaszczepienie się w grudniu;
  https://strana.ua/news/310558-konhressmen-kevin-brejdi-zabolel-covid-19-posle-privivki-ot-koronavirusa.html
  Plus pojawił się grafik przedstawiajacy „kalendarz szczepień przeciwko koronawirusowi” w Holandii, na którym widać ze od lutego przechodzi on na brytyjską (rosyjską) szczepionkę ‚AstraZeneca’;
  https://pbs.twimg.com/media/ErCQLRYXEAYkTQI?format=png&name=900×900

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Wołodymyr Zełenski otrzymał w minionym roku nadzwyczajne zyski o równowartości blisko 2,5 mln zł.
  Informacja znajdują się na stronie internetowej Narodowej Agencji ds. Przeciwdziałania Korupcji w Jednolitym Państwowym Rejestrze Oświadczeń Osób Upoważnionych do Pełnienia Funkcji Rządu lub Samorządu Terytorialnego.
  https://www.rp.pl/Biznes/301069991-Ekstra-zyski-prezydenta-Ukrainy.html
  Komentarz: Marne ochłapy, Poroszenko tak dobrze zarządzał swym majątkiem, ze w okresie Prezydentury oficjalnie go podwoił.

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Taka ciekawostka

  Zgodnie z nowym ukraińskim prawem, urzędnicy i osoby, które nabywają obywatelstwo Ukrainy, muszą zdać egzamin z języka ukraińskiego. Od tej reguły będą jednak wyjątki.
  Poinformował o tym 4 stycznia rzecznik ds. języka Taras Kremiń.
  Według rzecznika, egzamin ze znajomości języka państwowego będzie dotyczył przede wszystkim osób ubiegających się o pracę w administracji państwowej. Są to ministrowie, szefowie regionalnych administracji państwowych i okręgowych, szefowie przedsiębiorstw państwowych etc.
  „Oczywiście będą takie kategorie, które powinny zdać (egzamin językowy – red.) w 2021 roku” – powiedział Kremiń. Dodał, że należy spodziewać się odpowiednich zmian ustawowych, mogących dotyczyć przede wszystkim deputowanych parlamentu oraz pracowników organów ścigania.
  https://studium.uw.edu.pl/ukraina-urzednikow-zobowiazano-do-zdawania-egzaminu-z-jezyka-ukrainskiego-ale-beda-wyjatki/

  Polubione przez 3 ludzi

  • Swoją drogą gdyby wprowadzono taki egzamin w Polsce (z języka polskiego) to nasi ex-prezydenci Wałęsa i Komorowski mieliby poważne problemy ze zdaniem części pisemnej.
   Ciekawe czy na Ukrainie nie wprowadzono tego prawa, aby rugować nieodpowiednie osoby.

   Polubione przez 3 ludzi

   • „Ciekawe czy na Ukrainie nie wprowadzono tego prawa, aby rugować nieodpowiednie osoby.”- i tu się mylisz, bo chodzi o wyrugowanie z przestrzeni publicznej takich nieuków jak Wałęsa i Bul-Komorowski 🙂 🙂 🙂

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 3 ludzi

 10. 5 stycznia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy ze stocznią SAFE Boats International LLC z Bremerton w stanie Waszyngton w sprawie rozpoczęcia prac przy budowie kutrów patrolowych typu Mk VI przeznaczonych dla Ukrainy.
  Częściowo prace stoczni sa finansowane z Funduszu pomocy wojskowej dla Ukrainy.
  https://zbiam.pl/rusza-budowa-pierwszych-patrolowcow-mark-vi-dla-ukrainy/
  Komentarz: Według informacji medialnych pomoc USA miała obejmować zakup 6 kutrów pozostałe 10 miały być sfinansowane przez Kijów. Patrząc po strukturze wydatków wygląda na to, że ten model wydatków został uwzględniony.

  Polubione przez 3 ludzi

   • Kiedyś już pisałem -koszt i czas budowy rakiet jest dość znaczny i według mnie odbiega dalece od planów modernizacji sił powietrznych Ukrainy. Według tychże planów do 2035 wszystkie modele samolotów winny zostać wymienione na „zachodnie” modele 4+ generacji.
    A przecież podwieszenia pod rakiety/elektronika w samolotach sowieckich i europejskich jest całkowicie różna. Jedno wiec z dwojga, albo plany modernizacji sił powietrznych to bujda, albo wyładują kupę szmalu na rakiety, które będą w użyciu raptem kilka lat.

    Polubione przez 4 ludzi

 11. Dariusz Pawliszczy, wójt gminy Gromadka w powiecie bolesławieckim na Dolnym Śląsku, niedawno złożył na portalu społecznościowym życzenia świąteczne, w związku z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia w obrządku prawosławnym i greckokatolickim. Życzenia świąteczne zakończył banderowskim pozdrowieniem „Sława Ukrainie! Herojam Sława!”.
  https://kresy.pl/wydarzenia/banderowskie-pozdrowienie-w-swiatecznych-zyczeniach-wojta-polskiej-gminy/
  Komentarz: Eh kogo tam mieszkańcy na tak ważne stanowisko wybrali.

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Trzynaście krajów UE zwróciło się do Komisji Europejskiej o pomoc krajom Partnerstwa Wschodniego w uzyskaniu szczepionki na koronawirusa.
  O apelu 13 krajów UE do Komisji Europejskiej napisał w środę ukraiński portal Europejska Prawda powołując się na kopię listu opublikowanego na Twitterze przez korespondenta Radia Swoboda Rikarda Jozwiaka. List został podpisany przez ministrów spraw zagranicznych Bułgarii, Chorwacji, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Węgier, Łotwy, Litwy, Polski, Rumunii, Słowacji i Szwecji.
  https://kresy.pl/wydarzenia/polityka/13-panstw-ue-w-tym-polska-zaapelowalo-do-ke-o-podzielenie-sie-szczepionkami-z-krajami-partnerstwa-wschodniego/

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Ciąg dalszy tematu ze wstępniaka”. W kijowskiej klinice „Mediland” dziennikazre portalu ‚Strana.ua” występujac jako „klienci” potwierdzili fakt przeprowadzania tam „tajnych szczepień przeciwko koronawirusowi dla VIPów”. Pracownica kliniki poinformowała ich m.in że „było już dużo ludzi i nikomu nic sie nie stało”;
  https://strana.ua/news/310615-v-klinike-mediland-podtverdili-chto-delajut-tajnye-vaktsiny-ot-koronavirusa.html
  „Tajne szczepienia” potwierdził również szef ukraińskiego resortu zdrowia Stepanow stwierdzając ze „wie już o tym od kilku dni”;
  https://strana.ua/news/310628-maksim-stepanov-prokommentiroval-informatsiju-o-tajnoj-vaktsinatsii-ot-koronavirusa-v-ukraine.html
  Z kolei Zełenski zapowiedział „ostra reakcję” na to ze ktoś „potajemnie sprowadził szczepionkę i przeprowadza szczepienia z naruszeniem ukraińskiego prawa”;
  https://strana.ua/news/310616-zelenskij-poruchil-sbu-srochno-proverit-informatsiju-o-podpolnoj-vaktsinatsii-ot-koronavirusa.html

  Polubione przez 4 ludzi

 14. W Kijowie pod Ambasadą Izraela trwa demonstracja „ukropatriotów” którzy domagają sie m.in przeprosin za to ze Ambasador Izraela nazwał Stepana Banderę „wspólnikiem nazistów” oraz uznania za ludobójstwo tzw. Hołodomor z okresu stalinowskiego w ZSRR. Terenu wokół budynku pilnuje ukraińska Gwardia Narodowa;
  https://strana.ua/news/310612-mitinh-natsionalistov-vozle-posolstva-izrailja-v-ukraine-sehodnja-prjamaja-transljatsija-.html
  Podczas demonstracji wystąpił m.in Jewhen Karas ‚lider” neonazistowskiego ugrupowania „C14” nieoficjalnie TW ukrobezpieki (SBU), który zwyzywał izraelskiego dyplomatę od „głupiej i tłustej gęsi”…
  https://kiev.strana.ua/310627-vozle-posolstva-izrailja-v-kieve-startovala-aktsija-natsionalistov-foto.html
  I jeszcze w temacie izraelski prawnik oficjalnie domaga się od miedzynarodowej kompanii „KMPG” wyjaśnień dlaczego w „marszu ku czci [wspólnika nazistów] Bandery” uczestniczył jej ukraiński „partner” Ołeksij Jankowski;
  https://strana.ua/news/310602-advokat-iz-izrailja-potreboval-objasnenij-uchastija-jankovskoho-v-shestvii-za-banderu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 15. Epidemia koronawirusa na świecie. Amerykański ‚Forbes” informuje o masowych odmowach zaszczepienie się „cudowną” szczepionką „P(f)izer” przez pracowników amerykańskiej służby zdrowia.
  Powodem ma być obawa przed skutkami ubocznymi.
  Gubernator Ohio poinformował że 60% personelu domów opieki odmówiło zaszczepienia się preparatem firmy ‚P(f)izer”. Z kolei w największym mieście Teksasu Houston zaszczepienia odmówiła ponad połowa pielęgniarek. Również w Kalifornii zaszczepieniu się odmówiło od 20 do 50 personelu placówek medycznych oraz służb ratunkowych;
  https://www.forbes.com/sites/tommybeer/2021/01/02/large-numbers-of-health-care-and-frontline-workers-are-refusing-covid-19-vaccine/?sh=ea6beaa3c962
  Tymczasem pojawiła się informacja o tym że władze Niemcy chcą by UE dopuściła możliwości produkcji i wykorzystania na swoim terytorium rosyjskiej szczepionki ‚Sputnik V”;
  https://strana.ua/news/310610-kabmin-frh-nazval-uslovie-pri-kotorom-v-teorii-vozmozhno-proizvodstvo-sputnika-v-v-es.html

  Polubione przez 4 ludzi

 16. „Haniebna zdrada” Wlk. Brytanii. Władze tego państwa oficjalnie poinformowały o „osłabieniu reżimu sankcyjnego” wobec Krymu z powodu opuszczenia UE (BREXIT). Od 1 stycznia statki brytyjskie będa mogły korzystać, a co za tym idzie uiszczać opłaty, z krymskich portów handlowych i rybackich oraz znajdujacych się na półwyspie terminali portowych. Będą mogły także korzystać z usług rosyjskich państwowych służb hydrograficznych. Pozostaje im jedynie wymóg poinformowania o tym „brytyjskiego regulatora, który kontroluje przestrzeganie systemu sankcji”;
  https://strana.ua/news/310655-velikobritanija-reshila-oslabit-sanktsii-protiv-kryma.html

  Polubione przez 4 ludzi

 17. 3. Regionalna Baza Logistyczna, Wydział Techniki Lotniczej ogłosiła rozpoczęcie negocjacji dotyczących napraw głównych turboodrzutowych silników lotniczych RD-33 ser. 2 dla znajdujących się na wyposażeniu polskich Sił Zbrojnych myśliwców MiG-29 w latach 2021-2023. Prace, których wartość szacowana jest na 199,5 mln zł zrealizują Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 S.A z Bydgoszczy, poprzez włączone do spółki od grudnia 2019 roku Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 4 w Warszawie, które dysponują stosownymi kompetencjami.
  https://www.defence24.pl/negocjacje-w-sprawie-remontow-silnikow-do-mysliwcow-mig-29

  Polubione przez 2 ludzi

 18. W temacie gazowym. Rząd niemieckiego landu Meklemburgia – Pomorze Przednie na nadzwyczajnym posiedzeniu w środę 6 stycznia podjął decyzję o utworzeniu specjalnego funduszu który ma „wziąć na siebie ciężar” ewentualnych sankcji nałożonych na gazociąg „NS2″ przez USA. Fundusz zostanie zarejestrowany w najbliższych dniach i będzie zaangażowany m.in w zakup sprzętu i materiałów budowlanych potrzebnych do budowy ‚NS2”. Cytat „Przemawiając do dziennikarzy 6 stycznia, premier [Meklemburgii] Manuela Schwesig powtórzyła, że ​​jej rząd uważa za konieczne dokończenie budowy Nord Stream 2 i uruchomienie go. Skrytykowała próby Stanów Zjednoczonych torpedowania realizacji projektu na mecie, kierując się [tylko] interesami gospodarczymi Waszyngtonu: „To niewiarygodne: z jednej strony Amerykanie kupują ropę z Rosji, z drugiej uniemożliwiają budowę gazociągu z Rosji”;
  https://www.dw.com/ru/v-germanii-srochno-sozdajut-fond-dlja-dostrojki-severnogo-potoka-2/a-56147541

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.