Wojna domowa na Ukrainie 10.01.2021r.- 2030 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 300.

Trzy warunki wstępne przyłączenia się  Donbasu do Rosji.

Czy istnieją rzeczywiste przesłanki do przyłączenia się Donbasu, podobnie jak Krymu, do FR?

Zacznijmy od warunków historycznych. Otóż, nie sposób zaprzeczyć istnieniu historycznych i etnokulturowych przyczyn takiego stanu rzeczy: większość ludności Donbasu to ludność rosyjska i rosyjskojęzyczna, a sam region stał się kiedyś częścią Imperium Rosyjskiego jako Noworosja [1], czyli nigdy nie należał do ziem Małoruskich.

Znaczna część Donbasu w czasach carskich była częścią Obwodu Wojska Dońskiego (OWD) [2], ta sama sytuacja utrzymywała się po rewolucji. Dopiero w 1920 r. część terytorium OWD została przyłączona do Ukraińskiej SRR.

Jednak niektóre podstawy historyczne i etnokulturowe nie wystarczą; potrzebne są również rzeczywiste przesłanki.

Niepewność statusu politycznego

Pierwszą z trzech głównych przesłanek przyłączenia się Donbasu do Rosji jest niemożność rozwiązania problemu jego statusu politycznego w obecnej sytuacji. Próba siłowego odzyskania Donbasu przez Ukrainę oznacza pchanie regionu w kierunku nowej eskalacji konfliktu.

Jedyna sytuacja, w której można by o tym mówić, mogłaby mieć miejsce tylko w przypadku dojścia do władzy w Kijowie sił prorosyjskich, ale obecnie jest to niemożliwe. Zwrot Donbasu na Ukrainę w obliczu jej wrogiego stosunku do Rosji byłby krokiem niezwykle krótkowzrocznym.

Donbas sam nie przetrwa, a Ukraina nie będzie w stanie go odzyskać, dlatego jedyną realną perspektywą dla regionu jest przyłączenie się do państwa rosyjskiego. Można oczywiście wyobrazić sobie także scenariusz „republik buforowych”, wiecznie nieuznawanych, jak np. Naddniestrze (Naddniestrzańska Republika Mołdawska- NRM) [3] , ale nie zapominajmy, że NRM nie ma granic z Rosją, w przeciwieństwie do DRL i ŁRL.

Obywatelstwo rosyjskie i inne kroki w kierunku integracji

Drugim ważnym warunkiem jest stopniowa integracja struktur politycznych i gospodarczych z Rosją. Nie jest tajemnicą, że znaczna część ludności DRL i ŁRL otrzymała już paszporty obywateli rosyjskich, zaś kolejni- ze zrozumiałych względów występują o nie. Dlaczego Moskwa miałaby rozpoczynać proces wydawania paszportów, skoro by nie brała pod uwagę planu włączenia w przyszłości republik w skład FR?

Dziś studenci z Doniecka i Ługańska otrzymują dyplomy zgodnie z procedurą rosyjską, mieszkańcy republik pracują bez przeszkód w Rosji, struktury władzy w DRL i ŁRL coraz bardziej przypominają rosyjski model organizacji pionu administracyjnego. W tym sensie następuje już pogłębiona integracja obu systemów administracji i władzy.

Jeśli zaś chodzi o komponent gospodarczy, to bogaty w zasoby naturalne region już teraz, po wieloletniej wojnie, jest bardzo interesujący, nie tylko z punktu widzenia zasobów, ale także ze względu na położenie geograficzne. Prawie cały Donbas zjednoczyłby się, gdyby DRL i ŁRL weszły w skład ​​Federacji Rosyjskiej. Co więcej, pod względem gospodarczym republiki od zawsze są związane współpracą z Rosją.

Jest tu jednak pewien problem: Donbas jest teraz podzielony między republiki i Ukrainę, a jedność gospodarcza regionu jest poważnie naruszona. W końcu większa jego część znajduje się pod kontrolą ukraińskich sił zbrojnych i tam następuje proces odwrotny, tzn. przyśpieszona „integracja” z centrum. Oczywiście przy niemałym udziale SBU i batalionów ochotniczych.

Poprawki do konstytucji FR a przyszłość Donbasu

Trzeci warunek wstąpienia Donbasu do Rosji ma charakter regulacyjny i jest związany z niedawnym przyjęciem zmian w Konstytucji Federacji Rosyjskiej [4]. Tym samym w rosyjskiej konstytucji pojawiło się pojęcie „rodaków”, a ochrona ich interesów jest proklamowana na poziomie najwyższego prawa.

Formalnie oczywiście nie wynika wprost z tej nowelizacji, że Rosja powinna ułatwić wejście w swój skład terytoriów zamieszkałych przez ludność rosyjską i rosyjskojęzyczną, ale w Donbasie rodakom grozi agresja ukraińska, to znaczy istnieje sytuacja, w której potrzebują ochrony od państwa rosyjskiego.

Wcześniej Krym został włączony do Federacji Rosyjskiej dość szybko i bez żadnych problemów. Ponowne zjednoczenie półwyspu z Rosją nastąpiło po wynikach referendum, ale nikt nie zawraca sobie głowy przeprowadzenia takiego referendum w DRL i ŁRL.

Przeszkody na drodze

Pomimo istnienia wyżej wymienionych przesłanek, istnieją niewątpliwe przeszkody na drodze do przyłączenia się republik do Rosji, a przeszkody te są bardzo poważne. Jedynym aktorem zdolnym do podjęcia decyzji o przystąpieniu republik do Rosji pozostaje Kreml. Do tej pory Moskwa prowadziła bardzo ostrożną politykę, nie przestając mówić o integralności terytorialnej Ukrainy. Ale jedno to oficjalne wypowiedzi przedstawicieli MSZ czy Administracji Prezydenta Federacji Rosyjskiej, a co innego realne działania, które raczej świadczą o braniu pod uwagę perspektywy przyłączenia.

Jak na razie nie nadeszła jeszcze pora, aby określić stanowisko FR w sprawie Donbasu. Gdyby jednak rosyjski rząd zdecydował się na taki krok, pokazałby prawdziwą siłę i determinację, tak jak w sprawie Krymu, czy też wcześniej Syrii, a obecnie w kwestii rozszerzania rynku dostaw gazu dla Europy Zachodniej.

Jednakże, jeśli chodzi o republiki, to czas pracuje na ich korzyść, bo po pierwsze pogłębia się integracja, coraz więcej mieszkańców uzyskuje rosyjskie obywatelstwo, wzmacniają się więzi gospodarcze i polityczne, rośnie też liczba osób wykształconych zgodnie ze standardami rosyjskimi- posiadających uznawane w FR dyplomy.

Jednocześnie słabną coraz bardziej więzi tychże republik z centrum, co dodatkowo przyśpiesza ten proces, ostrzał terytoriów republik i brak efektów- z winy Kijowa- w procesie wdrażania rozwiązań pokojowych. Co gorsze, Kijów coraz głośniej mówi o odejściu od porozumień mińskich, szukając przy tym jakiś nowych alternatyw, w tym rozwiązania siłowego, co jeszcze bardziej zraża ludność republik do rządzonej- przez oligarchów wspomaganych przez ekstremistów- Ukrainy.

[1]. https://pl.wikipedia.org/wiki/Noworosja,

[2]. https://pl.wikipedia.org/wiki/Obw%C3%B3d_Wojska_Do%C5%84skiego,

[3]. https://pl.wikipedia.org/wiki/Naddniestrze,

[4]. http://libr.sejm.gov.pl/tek01/txt/konst/rosja-spis.html.

*

A na froncie w Donbasie, na jego donieckim odcinku, w ciągu minionej doby USZ 2 razy naruszyły warunki rozejmu: o godzinie 18:02 prowadząc ostrzał przy użyciu granatnika przeciwpancernego SPG-9 (3 granaty) z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje oraz o godzinie 18:35, kiedy to z kierunku Talakowki przeprowadzono ostrzał przy użyciu broni maszynowej w stronę Komiternowa. Oba incydenty miały miejsce na południowym odcinku frontu.

W wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadły 3 granaty.

Poza tym, doszło jeszcze do naruszenia warunków Dodatkowych Środków, gdy o godzinie 08:27 ukraińscy żołnierze na swoich pozycjach bojowych rozpoczęli prace inżynieryjne w okolicy Awdiejewki k. Doniecka. Prace te prowadzono m.in. przy użyciu ładunków okopowych (1 eksplozja).

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

9 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 10 січня 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 9 січня, в районі проведення операції Об’єднаних сил було зафіксовано три порушення режиму припинення вогню.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід», збройні формування Російської Федерації відкривали вогонь в бік українських позицій з ручних протитанкових та підствольних гранатометів на Приазов’ї, неподалік Водяного.

Також, російсько-окупаційні війська двічі проявляли збройну активність неподалік Луганського, що в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Північ», та вели вогонь з гранатометів різних систем і великокаліберних кулеметів.

Про факти порушення режиму припинення вогню через Українську сторону СЦКК повідомлено представників ОБСЄ. Серед наших воїнів бойових втрат немає.

Від початку поточної доби, 10 січня, в районі проведення операції Об’єднаних сил спостерігається тиша. Порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Обстановка в районі проведення операції Об’єднаних сил і надалі контрольована українськими воїнами.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони. Так, минулої доби, 9 січня, представники Національної поліції України зі складу ОС зафіксували 80 адміністративних правопорушення. Підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4139 транспортних засобів та 4660 осіб. На причетність до збройних формувань Російської Федерації до територіальних підрозділів доставлялась 1 особа.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувала 329 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 368 осіб.

Сала Україні!

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

35 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 10.01.2021r.- 2030 dzień od nowego rozejmu.

 1. Kolejne „njusy” z „juesej”, czyli artykuł z ukraińskiego portalu ‚Strana.ua” o pierwszej „męczennicy TRUMPomajdanu” Ashli Babbit, która po 14 latach służby w amerykańskim lotnictwie wojskowym, w trakcie której m.in wykonywała misje bojowe w „punktach zapalnych” na Bliskim Wschodzie została zastrzelona przez policyjnego „tajniaka” na Kapitolu. Cytat „Fox News ujawnia szczegół, który został ukryty w liberalnych mediach – Babbitt otrzymała kilkanaście nagród podczas swojej kadencji, w tym Medal Służby Obrony Narodowej, Medal Globalnej Wojny z Terroryzmem, Nagrodę Wybitnej Jednostki Sił Powietrznych i Medal Zasługi. w rezerwie Sił Powietrznych”;

  https://strana.ua/news/310955-shturm-kapitolija-chto-pishut-i-kak-rassledujut-rasstrel-veterana-vvs-ssha-eshli-bebbitt-.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy zwróciło się w piątek do Iranu o ujawnienie wszystkich szczegółów związanych z zestrzeleniem w zeszłym roku ukraińskiego samolotu cywilnego.
  W miniony wtorek ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba przekazał, że jego kraj nie otrzymał jeszcze żadnego oficjalnego oświadczenia o wysokości odszkodowań dla ofiar katastrofy lotniczej.
  https://kresy.pl/wydarzenia/ukraina-wzywa-iran-do-ujawnienia-wszystkich-szczegolow-zestrzelenia-ukrainskiego-samolotu-pasazerskiego/
  Komentarz: Iran nieoficjalnie podał, że odszkodowanie dla rodzin będzie wynosiło 150 000$ za każdą osobę poszkodowaną (zmarłą). Biorąc pod uwagę to, że wcześniej sugerowano kwotę 1MILIARDA $ odszkodowania, a władze w Kijowie same chciały negocjować warunki, stawia to urzędników z Ukrainy w dwuznacznej sytuacji. Można mówić, albo o niekompetencji, albo…korupcji. W każdym razie dopóki nie ma oficjalnych przekazów pieniężnych dopóty (jak mawia Boniek) piłka jest w grze.
  Kwota 150k$ wydaje się śmiesznie mała.

  Polubione przez 4 ludzi

 3. I powrót na Ukrainę, gdzie w wyniku eksplozji gazociągu pod miejscowością Łubnie w obwodzie połtawskim, która najprawdopodobniej była skutkiem „dywersji” dokonanej przez zrewoltowanych mieszkańców którzy protestują przeciwko ciągłym podwyzkom cen gazu, dostaw gazu zostało pozbawionych około 3,5 tysiąca odbiorców zamieszkujacych 16 miejscowości;
  https://strana.ua/news/311048-iz-za-vzryva-a-hazoprovode-urenhoj-pomary-uzhhorod-chast-poltavshchiny-ostalas-bez-haza.html
  Okazuje się także że wybuch może mieć wpływ na tranzyt rosyjskiego gazu do UE, ponieważ magistrala gazowa pod Łubniami wchodzi w skład sieci przesyłowej, ale ukraiński operator tejże sieci uspokaja że żadnych przerw w dostawach gazu do UE nie będzie;
  https://strana.ua/news/311027-avarija-na-hazoprovode-urenhoj-pomary-uzhhorod-ne-pomeshala-rabote-pkhh.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ukraińscy nacjonaliści obrazili polskiego ambasadora Bartosza Cichockiego i wezwali go do opuszczenia kraju po tym, jak nazwał on nacjonalistycznego przywódcę Stepana Banderę ideologiem nienawiści i zbrodni.
  https://pl.sputniknews.com/polityka/2021010913645061-ukrainscy-nacjonalisci-zezloscili-sie-z-powodu-slow-polskiego-ambasadora-o-banderze-sputnik/

  i w temacie takie przypomnienie jakie miało miejsce rok temu

  Ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki został zaproszony na rozmowę do MSZ Ukrainy w związku z jego oświadczeniem potępiającym celebrowanie w Kijowie lidera Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) Stepana Bandery.
  8 stycznia 2020 roku do MSZ Ukrainy zaproszono ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie Bartosza Cichockiego. W czasie rozmowy oraz w kontekście faktu wystosowania razem z ambasadorem Izraela pisma z 2 stycznia zwróciliśmy uwagę polskiego ambasadora na kontrproduktywność publicznej dyskusji dotyczącej kwestii wewnętrznych ukraińskiej polityki – głosi komunikat służby prasowej MSZ Ukrainy.
  https://pl.sputniknews.com/swiat/2020010811625729-Sputnik-bartosz-cichocki-wezwany-msz-ukrainy-stepan-bandera/
  Komentarz: Jak widać równo rok po interwencji Bartosza Cichockiego ZNÓW strona ukraińska zezwala na gloryfikacje Bandery. Dlaczego do tego doszło? Co robiło polskie MSZ? Wydaje mi się ,że ambasador Cichocki posiada kręgosłup moralny i stara się prowadzić propolska politykę zagraniczna. Problem leży w tym, że zarówno średni szczebel w ambasadzie jak i „warszawa” mają odmienne plany.
  Dla tych urzędników liczy się tylko to, żeby osłabić Rosje i jeśli za to trzeba poświęcić rodaków ze wschodu i pamięć historyczną to są na to gotowi.

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ukraińska codzienność. W Mikołajowie w wyniku eksplozji granatu śmierć poniósł mężczyzna. Policja podejrzewa że było to samobójstwo;
  https://strana.ua/news/311025-v-nikolaeve-vo-dvore-chastnoho-doma-vzorvalas-hranata-chto-privelo-k-hibeli-muzhchiny.html
  W obwodzie chersońskim policjanci zatrzymali 37 – letniego mężczyzne który zamierzał handlować na dworcu autobusowym granatami i amunicją;
  https://strana.ua/news/311024-v-khersonskoj-oblasti-politsija-izjala-u-muzhchiny-sumku-s-boepripasami-.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. I w temacie chowania głowy przez polskie MSZ

  materiał z onetu
  W piątek amb. Cichocki — według informacji ukraińskich mediów — został wezwany do MSZ w Kijowie na rozmowę o całej sytuacji. Jednocześnie ambasador Ukrainy w Izraelu udał się do izraelskiego MSZ-u, by tam zaprotestować przeciwko oświadczeniu obu ambasadorów.

  Zapytaliśmy rzecznika polskiego MSZ o reakcję na te wydarzenia. Czekamy na odpowiedź.
  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/ambasadorzy-polski-i-izraela-kontra-ukrainscy-nacjonalisci/56d7hk2,79cfc278
  komentarz: Te ostatnie zdanie pokazuje całe polskie MSZ-reaguje dopiero wtedy, gdy już dłużej nie może oprzeć się krytyce publicznej.

  Polubione przez 4 ludzi

  • „…..polskie MSZ-reaguje dopiero wtedy, gdy już dłużej nie może oprzeć się krytyce publicznej.”- co jest dowodem na to, że ta grupa trzymająca władzę nie ma żadnej strategicznej koncepcji politycznej wobec Ukrainy.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

  • Nie było i dzięki za ten materiał dokumentalny….dodam, że jeszcze żyje sporo ówczesnych dzieci, które były świadkami zbrodni dokonanych na ich rodzinach, bliskich i sąsiadach dokonanych przez ukraińskich zwyrodnialców.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

 7. Akcja internautów przyniosła sukces. Instytut Lema przeprasza za nieprawdziwe informacje jakoby Lem był mieszkańcem Ukrainy

  Otrzymaliśmy oficjalną odpowiedź Instytutu:

  „Udostępniliśmy na Twiterze Instytutu Lema kartkę dziecka, na której jest błąd. Lwów został przypisany Ukrainie w czasach, gdy należał do Polski. Ukrainie, bo tak dziecko rozumie dziś Lwów. My w komentarzu pod wpisem odnieśliśmy się do pytania internauty, czy Lem na pewno urodził się we Lwowie. Skrót myślowy i niefortunność. Za to przepraszamy!”
  https://www.wykop.pl/link/5884139/instytut-stanislawa-lema-wlasciciela-serwisu-wykop-pl-zaklamuje-historie/

  Polubione przez 4 ludzi

 8. W temacie wybuchu magistrali gazowej w miejscowości Łubnie w obwodzie połtawskim. Miejskie przedsiebiorstwo gazowe ‚Łubnyhaz” oskarzyło o spowodowanie wybuchu…byłego deputowanego Rady Najwyższej Ukrainy z frakcji Partia Radykalna (Ołeha Laszki) Ihora Mosijczuka, który ma mieć także „chrapkę” na przejęcie kontroli nad „Łubnyhazem”. Z kolei Mosijczuk o spowodowanie wybuchu oskarżył…”Łubnyhaz” i rządzącego nim dyrektora, obywatela FR;
  https://strana.ua/news/311105-lubnyhaz-obvinil-ihorja-mosijchuka-vo-vzryve-hazoprovoda-eks-nardep-otvetil-matom.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.