Wojna domowa na Ukrainie 11.01.2021r.- 2031 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 301.

Na Ukrainie obchody  Nowego Roku były bardzo huczne, ale już tydzień później ludzie  zaczęli powoli powracać do swojego zwykłego, szarego życia. Kilka dni temu mieszkańcy miasta Wałki w obwodzie charkowskim zablokowali na kilka godzin autostradę Charków-Kijów, przyczyniając się  w ten sposób do utworzenia wielokilometrowych korków i zmuszając w ten sposób kierowców do nieformalnego udziału w proteście przeciwko „zbiorowemu ludobójstwu”

Po prostu ludzie są oburzeni bezprecedensowym wzrostem cen gazu i innych mediów niezbędnych do życia w ich mieszkaniach i domach. Kilka dni temu podobną sytuację zaobserwowano przy wjazdach do wsi Lubny w rejonie Połtawy, gdzie także przez wiele godzin zablokowano autostradę o znaczeniu krajowym M-03, która łączy Kijów z Charkowem.

Biorąc pod uwagę, że gwałtowny wzrost cen gazu i energii elektrycznej, zdaniem zwykłych Ukraińców, pogrążył ich w „komunalnym szoku”, nietrudno założyć, że niezadowolenie ze wzrostu cen energii szybko rozprzestrzeni się na inne regiony, popychając ludność do udziału w protestach.

Oczywiście, biorąc pod uwagę fakt, że Ukraińcy są już przyzwyczajeni do różnorakich protestów  z powodu lub bez powodu, można byłoby zignorować te kilka blokad autostrad o znaczeniu krajowym, ale po przeanalizowaniu istoty problemu można dojść do wniosku, że tym razem przyczyna zamieszek jest więcej niż poważna. 

Chodzi tu o to, że pewna część Ukraińców będąc pod wpływem propagandy sukcesu chciała żyć jak w Europie. Nie w Europie jako takiej, a konkretnie na Ukrainie, ale na poziomie dochodów i warunków życia o podobnym standardzie jak w rozwiniętych krajach europejskich. Walczyli o to, przelali krew, zabijając swoich współziomków o diametralnie odmiennych poglądach na przyszłość Ukrainy. Wygląda na to, że coś się udało. Ale z jakiegoś powodu nie było możliwe jednoczesne zbudowanie raju w ukraińskiej rzeczywistości.

Chociaż są osiągnięcia i warto to przyznać. Otóż Ukraińcom pozwolono pracować jako tania siła robocza, znosząc konieczność uzyskania wiz wjazdowych na terytorium Unii Europejskiej, a dla tych, którzy nie chcą zmywać naczyń w europejskich restauracjach czy też nosić cegieł na budowach i zbierać owoców, już na Ukrainie stworzono niezbędne warunki do życia pełną piersią. Aby więc mieszkańcy „młodego i wolnego” kraju poczuli się pełnoprawnymi Europejczykami, ceny surowców energetycznych sprzedawanych na Ukrainie zostały uzależnione od formuły „Amsterdam +”, którą niegdyś aktywnie promował „prawdziwy patriota swojego kraju” Rinat Achmetow. Teraz Ukraińcy żyjący na ukraińskich pensjach muszą płacić za gaz jak w Europie. Cóż, przynajmniej mają coś wspólnego z przedstawicielami zasobnej i przyjaznej rodziny europejskiej. 


Ukraińcy stopniowo przyzwyczajali się do życia w Europie. Jesienią ubiegłego roku mieszkańcy Ukrainy zapłacili za gaz stosunkowo niedrogo – w granicach 3 hrywien za metr sześcienny. Ale już w grudniu tego samego roku cena gazu dla ludności w niektórych miejscach przekroczyła poziom 7 hrywien za metr sześcienny. W styczniu 2021 r. taryfa gazowa wzrosła o kolejne 14%, co samo w sobie już zaczęło wyprowadzać Ukraińców ze stanu równowagi psychicznej. Nie bez powodu- od pierwszych dni nowego roku 2021 roku Ukraińcy będą płacić za gaz, biorąc pod uwagę jego dostawę, od 10 do 14 hrywien za metr sześcienny

„Na Ukrainie cena gazu decyzją Rady Ministrów jest powiązana z formułą ‚Amsterdam +’, gdzie głównym składnikiem jest cena gazu w europejskich hubach (w szczególności w holenderskim TTF). Oznacza to, że jakikolwiek wzrost ceny gazu w Europie od razu odbija się na ukraińskich konsumentach”– wyjaśnił przyczyny podwyżek cen gazu, Oleg Popenko, szef wydziału mieszkalnictwa i infrastruktury komunalnej Rady Społecznej w Kijowskiej Administracji Państwowej. Ostrzegł on również Ukraińców, że podwyżka ta nie jest bynajmniej ostatnią. W związku z tym wzrost ceny gazu i wzrost ceny energii elektrycznej, nawiasem mówiąc, są również znaczące, nie mogą nie wpłynąć na koszt innych mediów. Ceny ogrzewania i ciepłej wody znacznie wzrosły, a nawet koszt zimnej wody wzrósł o 20%. Ogólnie rzecz biorąc, obecnie na Ukrainie to co najlepszego mogą zaoferować jej władze, to „komunalny szok” i „komunalny genocide”.

Naprawianie dziur w budżecie kosztem ludności, wkładanie ręki do kieszeni zwykłych obywateli to dość prosta sztuczka i znamię czasu. Daje swoje wyniki, ale tylko do pewnego momentu. Konieczne jest bardzo ostrożne podejście do kwestii uzupełnienia budżetu w tak nieludzki sposób, gdyż jeśli w takich momentach rządzący „posuną się za daleko”, to na pewno obuchem odbije się w tego, który rozpoczął tę kombinację. Pikanteria tej sytuacji polega na tym, że władze ukraińskie, podnosząc ceny praktycznie wszystkiego, jednocześnie skierowały całą ludność kraju na ścisłą kwarantannę, która potrwa do 24 stycznia włącznie. Utraciwszy, choć czasowo, źródła dochodu, Ukraińcy otrzymają rachunki za czynsz, który w porównaniu z płatnościami za grudzień wzrośnie o co najmniej 25%. 

Taki jest rachunek za rozbudzone aspiracje europejskie społeczeństwa ukraińskiego, które jak na razie- a eksperyment ten trwa już 7 lat- mają tylko biedę, ciągłe podwyżki, chaos, bezprawie i wojnę w Donbasie- nie licząc utraconego Krymu.

*

A na froncie w Donbasie, na jego donieckim odcinku, w ciągu minionej doby było stosunkowo spokojnie, gdyż tylko jeden raz USZ naruszyły o godzinie 15:45 warunki zawieszenia broni. Incydent ten miał miejsce w rejonie Doniecka- na zachód od tego miasta, gdzie z kierunku Krasnogorowki ukraińscy żołnierze przy użyciu automatycznego granatnika SGS-17 (14 granatów) i broni maszynowej ostrzeliwali okolice Staromichajłowki.

W sumie, w ciągu minionej doby na terytorium DRL, w wyniku ukraińskiego ostrzału spadło 14 granatów. I tym akcentem ukraińscy wojacy ogłosili zakończenie prawosławnych świąt Bożego Narodzenia.

Nie dość tego, to na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby, ukraińskie formacje zbrojne dwa razy naruszyły warunki rozejmu. Poinformowało o tym przedstawicielstwo ŁRL we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Warunków Zawieszenia Broni (WCKiK).

Przy użyciu broni maszynowej zostały ostrzelane okolice wsi Kalinowki.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

1 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 11 січня 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 10 січня, в районі проведення операції Об’єднаних сил було зафіксовано два порушення режиму припинення вогню.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід», збройні формування Російської Федерації відкрили вогонь зі станкового протитанкового гранатомета неподалік Авдіївки. Поблизу населеного пункту Водяне, що на Приазов’ї, російсько-окупаційні війська вели вогонь в бік наших позицій з автоматичних станкових та ручних протитанкових гранатометів і великокаліберного кулемету.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Північ» спостерігалася тиша.

Про факти порушення режиму припинення вогню через Українську сторону СЦКК повідомлено представників ОБСЄ. У відповідь на обстріли збройних формувань Російської Федерації наші воїни надали противнику адекватну відповідь. Серед українських захисників бойових втрат немає.

Від початку поточної доби, 11 січня, в районі проведення операції Об’єднаних сил спостерігається тиша. Порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Обстановка в районі проведення операції Об’єднаних сил і надалі контрольована українськими воїнами.

Сала Україні!

Україні!ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Так, минулої доби, 10 січня, представники Національної поліції України зі складу ОС зафіксували 42 адміністративних правопорушення. Підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4127 транспортних засобів та 4363 особи.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувала 394 особи, на підконтрольну Україні територію прибуло 489 осіб.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

56 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 11.01.2021r.- 2031 dzień od nowego rozejmu.

 1. Kolejne „njusy” z „juesej”, czyli atmosfera „wolności i demokracji” w Waszyngtonie…
  >https://twitter.com/zerosum24/status/1348469300408053762
  …oraz…
  >https://twitter.com/SteveInmanUIC/status/1348544611736645632
  …a przewodnicząca Izby Reprezentantów Kongresu USA Pelosi która już się chyba uznała za „królową USA” zażądała od jeszcze urzedujacego wiceprezydenta USA Pence’a by ten rozpoczął procedurę „impeachmentu” wobec Trump’a dając mu na to 24 godziny;
  https://breaking911.com/breaking-pelosi-gives-pence-24hrs-to-activate-25th-amendment/

  Polubione przez 4 ludzi

  • Błąd interpretacji who is who. „Demokratycznym”, bo w interesie „demokratów”, majdanem „równości”, były „pokojowe manifestacje” BML, zaś prorządowe manifestacje „trumpuszek” „mogą być tylko” „krwiożerczym antymajdanem” bo występują przeciw neo-demokracji „demokratów”. I ponieważ „są antymajdanem”, według narracji „demokratów”, to są traktowane jak antydemokratyczny antymajdan. Dlatego też amerykański antymajdan jest oskarżany o całe zło tęgo świata – terroryzm, rasizm, antysemityzm, faszyzm/nazizm (mimo że USA nie potępia nazizmu, a może dlatego, że trumpowskie USA nie potępia).

   Polubione przez 3 ludzi

 2. Podsumowanie ostatnich demonstracji na Ukrainie, podczas których protestowano przeciwko noworocznym podwyżkom cen gazu dla ludności. największe z nich, połaczone z blokadami tras krajowych oraz międzynarodowych odbyły się w obwodach połtawskim, charkowskim oraz sumskim;
  https://www.dialog.ua/ukraine/222091_1610285757
  W Połtawie demonstranci próbuja wedrzeć się do siedziby obwodowej administracji państwowej;
  >https://twitter.com/SergUA63/status/1348567854455660546
  W Odessie podobnie;
  >https://twitter.com/SergUA63/status/1348552954601762816

  Polubione przez 4 ludzi

 3. W temacie skandalu z „tajnymi szczepieniami przeciwko koronawirusowi w Kijowie dla ukraińskich VIPów” szczepionka nielegalnie sprowadzoną z Izraela. Ukraiński portal ‚Strana.ua” informuje że klinika ‚Mediland” w której odbywają się szczepienia działa na podstawie umowy z ukraińskim resortem zdrowia, a jej właścicielami są „bankierzy” powiązani z byłym Prezydentem Ukrainy Juszczenką oraz majacy „udziały” w ukraińskim biznesie hazardowym. Jeden z nich, niejaki Roman Goldman, obywatel „bezcennego” Izraela, ma mieć także „sztamę” z deputowanym Rady Najwyższej Ukrainy z proprezydenckiej frakcji „Sługa Narodu” Mychajło Raduckim, który z kolei jest właściciele ukraińskiej sieci klinik ‚Borys”;
  https://strana.ua/articles/rassledovania/311114-vaktsinatsija-ot-koronavirusa-v-ukraine-kto-vladeet-klinikoj-medilend.html

  Polubione przez 4 ludzi

   • Cytat „Deputowany do Rady Najwyższej z frakcji „Sługa Narodu” Maksym Bużynskij powiedział, że Ukraińcy żyją teraz gorzej niż za poprzedniego rządu”, komentując sprawę noworocznych podwyżek opłat m.in za gaz i przestrzegając obecne władze w Kijowie że jeżeli nie zrobią by załagodzić sytuację to na Ukrainie dojdzie do wybuchu ogólnospołecznego niezadowolenia, które może uzyskać poparcie „parlamentarnej większości’;
    https://ukraina.ru/news/20210111/1030193311.html
    Ps. „Zamienił stryjek siekierkę na kijek” :-)))

    Polubione przez 4 ludzi

 4. Tymczasem przewodniczący Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego Eduard Dolinskij poinformował że Austriacki Instytut Nauk Humanistycznych zatrudnił na etacie „wizytującej badaczki” na Ukrainie, a która ma m.in badać historie holokaustu na Ukrainie, byłą działaczkę banderowskiego ‚Prawego Sektora”, obecnie działaczkę neonazistowskiego „Korpusu Narodowego”. Zdjęcie „badaczki” wraz z „parteigenosse”;

  https://strana.ua/news/311217-avstrijskij-institut-planiroval-vzjat-na-rabotu-elenu-semenjaku-iz-natskorpusa.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ukraińska codzienność. W jednym z przedszkoli w Winnicy eksplodował „ładunek wybuchowy” prawdopodobnie petarda w kształcie „piłeczki” przyniesiona przez jedno z dzieci. Na szczęście żadne z dzieci nie zostało ranne, tylko jedno z nich miało doznać „drobnych oparzeń” nie wymagajacych jednak hospitalizacji;
  https://strana.ua/news/311258-vzryv-sluchilsja-na-territorii-detskoho-sada-v-vinnitse-foto.html
  I „widoczek” z nocnego Dniepra…
  https://korrespondent.net/city/dnepr/4314875-v-dnepre-vodytel-avto-brosyla-butylku-v-kopa

  Polubione przez 4 ludzi

 6. OT światowe, czyli „euraści” z Merkel na czele stają w obronie…Donalda Trumpa którego ‚zbanowano” w mediach społecznościowych. Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton skrytykował „twittera” za zablokowanie „Prezydenta USA bez jakiejkolwiek innej formy kontroli i sprzeciwu. To nie tylko potwierdza siłę tych platform, ale także pokazuje słabości organizacji społeczeństwa w przestrzeni cyfrowej”. Wezwał także by w związku z takimi działaniami ustalić zasady postępowania w przestrzeni cyfrowej, z jasnymi obowiązkami dla każdej ze stron;
  https://strana.ua/news/311253-blokirovka-trampa-v-twitter-pojavilas-reaktsija-es.html
  Z kolei Kanclerz Niemiec nazwała zablokowanie kont Prezydenta USA m.in naruszeniem elementarnego prawa jakim jest możliwość wyrażania swojej opinii;
  https://strana.ua/news/311246-merkel-s-neodobreniem-otreahirovala-na-blokirovku-prezidenta-ssha-trampa-v-sotssetjakh.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Ciekawa analiza dotycząca ukraińskiej floty

  W wywiadzie dla „Radio Swoboda” dowódca marynarki wojennej Ukrainy kontradmirał Oleksij Neiżpapa podsumował wyniki roku 2020, jednocześnie ujawniając szczegóły na temat realizacji ukraińskich programów okrętowych: korwety, patrolowców i kutrów rakietowych i planów jeżeli chodzi o inwestycje „brzegowe”.
  https://www.defence24.pl/miecznik-z-turcji-i-murena-z-wielkiej-brytanii-jak-ukraina-modernizuje-marynarke-wojenna-analiza
  Komentarz: Kilka ciekawostek, potwierdzeń moich domysłów znalazłem w powyższym artykule. Najważniejszymi były informacje dotyczące przekazania przez USA kutrów typu „Island” i Mark Vi. Pięć kutrów typu Island ma służyć w marynarce wojennej Ukrainy już pod koniec 2021 roku. Są to okręty starszego typu 30-letnie wycofane ze służby (dawniej użytkowała je straż przybrzeżna USA). Konieczne będzie ich dozbrojenie w rakiety średniego zasięgu.
  Okręty „Mark VI” będą dostarczane w późniejszych terminach. Podobnie jak brytyjskie kutry rakietowe. W planach jest budowa korwet, ale… tu potwierdziły się moje wcześniejsze domysły. Budowa rozpocznie się w tureckiej stoczni, a dopiero później szkielet ma trafić do ukraińskich stoczni.
  Modernizacja floty wojennej będzie kosztowała Ukrainę poważne kwoty. Co prawda sojusznicy wyłożyli kasę w postaci kredytów, ale te i inne rachunki zahamują znacznie inne plany modernizacji.

  Polubione przez 4 ludzi

  • Czyli można zrozumieć, że powoli, ale systematycznie przygotowują się do przeprowadzenia ofensywy od strony morza….

   Dobrze kombinują, tylko że są to majaki, dzięki którym wyprowadzi się kolejne setki milionów euro z budżetu państwa.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

   • To i (moim skromnym zdaniem) dochodzą inne powody. Po pierwsze marynarka wojenna była najbardziej poszkodowana w ostatnich latach jeśli chodzi o przydział środków-priorytet miały wojska lądowe. Po drugie problem z kontrolami przeprowadzanymi przez rosyjska flotę 🙂
    Po zatrzymaniu kilku rosyjskich statków (zarejestrowanych na Krymie) FR w odwecie rozpoczęła skrupulatne kontrole statków handlowych wpływających i wypływających z portów ukraińskich. Zazwyczaj taka kontrola trwa kilka godzin, jednak wtedy przedłużyła się nawet do kilkunastu. Wszystko było zgodne z prawem, ale powodowało straty wśród armatorów wizytujących ukraińskie porty. Ukraina nie mogła takim działaniom się przeciwstawić-jej „flota” składała się z jednej korwety która była cały czas naprawiana i 4-6 sprawnych kutrów, które mogły operować w systemie rotacyjnym: mogły przebywać na spokojnym morzu tylko 3 dni (!).
    Rosjanie szybko zakończyli akcję, ale pokazali, że gdyby chcieli to mogliby zablokować połowę gospodarki Ukrainy: większość rud metali i zbóż jest transportowana transportem morskim.
    Trzecim czynnikiem jest pokazanie się obywatelom. Wojska lądowe nie mogą zostać zmodernizowane -koszta są zbyt duże, większość sprzętu pochodzi jeszcze z czasów ZSRR i wymiana jest mało prawdopodobna. Samo utrzymanie (zakup części zamiennych/naprawy) drenuje budżet. O wymianie czołgów myśli się dopiero po 2045 roku(!), pojazdów opancerzonych brakuje i dopiero powoli napływają lekkie transportery opancerzone dla wojska (samochody „Warta”) i w niewielkich ilościach BTR-4.
    Flota powietrzna? Tu koszta zakupu byłyby znacznie wyższe-planowana wymiana samolotów zamykałaby się w granicach 8-12 MILIARDÓW $. Kraj taki jak Ukraina może sobie pozwolić tylko na remont postsowieckich maszyn i zakup dronów bojowych od Turcji.
    Co do opcji desantu-Sztab Ukrainy może takie plany snuć, ale zarówno atak na republiki jak i FR zakończyłby się klęską. Rosjanie wiedzieliby o desancie na kilka dni przed jej planem a wojska ukraińskie zostałyby zdziesiątkowane.

    Polubione przez 1 osoba

 8. Klub Jagielloński w formie

  11 stycznia 2021. Paweł Musiałek i Michał Wojtyło z Klubu Jagiellońskiego piszą, że „polskie firmy stoją przed szansą. W związku z prywatyzacją państwowego majątku na Ukrainie otwierają się dla nich nowe możliwości zagranicznej ekspansji”.
  https://klubjagiellonski.pl/2020/12/29/prywatyzacja-na-ukrainie-to-historyczna-szansa-dla-polski/
  Komentarz: Przedsiębiorcy z Polski bardzo ostrożnie podchodzą do zapewnień władz i tego typu ekspertów o możliwościach inwestowania na Ukrainie. Korupcja, brak siły roboczej (bo wyjechała na zachód a społeczeństwo się starzeje), problemy z infrastrukturą, siłowe przejęcia zakładów. To tylko kilka problemów jakie staja na drodze przedsiębiorcom.
  Niech przykładem będzie to, że UKRAIŃSCY przedsiębiorcy wolą lokować swój kapitał/inwestycje w POLSCE niż w ojczyźnie. I to chyba najlepsze podsumowanie zapewnień o możliwości inwestycji na Ukrainie.

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Pod koniec 2020 roku cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych było więcej niż tuż przed pandemią. Prawie trzy czwarte z nich to Ukraińcy – podał w poniedziałek Polsat News.
  Według danych ZUS, na które powołuje się Polsat News, na koniec ubiegłego roku w Polsce do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego było zgłoszonych 725 tysięcy cudzoziemców. 532,5 tysiąca z nich (73%) z nich to obywatele Ukrainy, 50,6 tys. (niespełna 10%) – Białorusi a 12,9 tys. (1,8%) – Gruzji. Zdecydowana większość z nich wykonywała pracę na podstawie umowy o pracę bądź innej oskładkowanej umowy. Nieco ponad 20 tys. cudzoziemców podlegało ubezpieczeniu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.
  https://kresy.pl/wydarzenia/polska/rosnie-liczba-cudzoziemcow-zarejestrowanych-w-zus-75-z-nich-to-ukraincy/

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Zawalony niemal równo rok temu dach dawnego klasztoru kapucynów w Olesku (obwód lwowski na Ukrainie) został wyremontowany – poinformowało w piątek ukraińskie ministerstwo kultury i polityki informacyjnej.
  Tkaczenko dodał, że w ten sposób rozpoczął się anonsowany przez prezydenta Zełenskiego program „wielkiej restauracji” zabytków. Minister dołączył do swojego wpisu kilka zdjęć wykonanych podczas remontu dachu klasztoru.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukraincy-przeprowadzili-remont-dachu-d-klasztoru-kapucynow-w-olesku-foto/

  Polubione przez 3 ludzi

 11. W temacie nielegalnych szczepień przeciwko koronawirusowi na Ukrainie dla VIPów szczepionką nielegalnie przemyconą z Izraela, o czym w jednym z wpisów powyżej, okazuje się że jeden z właścicieli kijowskiej kliniki „Mediland” w której dokonywane są zabiegi obywatel Izraela Roman Goldman to ówniez dobry znajomy obecnego Prezydenta Ukrainy;

  https://strana.ua/articles/analysis/311030-roman-holdman-kto-eto-i-otkuda-u-neho-vaktsina-pfizer-dlja-ukrainskoj-elity.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Departament Skarbu USA wprowadził sankcje przeciwko ukraińskim politykom m.in deputowanemu z Rady Najwyższej Ukrainy z proprezydenckiego ugrupowania „Sługa Narodu” (liderowi frakcji ‚kołomojczyków”) Ołeksandrowi Dubinskiemu, Andrijowi Derkaczowi, byłemu deputowanemu zwanemu ‚skarbnikiem Poroszenki” (który zbiegł z Ukrainy do UE) Ołeksandrowi Oniszczence, a także byłemu tzw. prokuratorowi wojskowemu ATO Konstantynowi Kulikowi. Sankcjami objęto takze należące i powiązane z nimi ukraińskie media.
  Sankcje te to zemsta ze strony USA m.in za zaangażowanie tych osób w ujawnienie kompromitujących dla Joe Biden’a, a w szczególności jego syna Huntera, informacji na temat mieszania się w wewnętrzne sprawy Ukrainy oraz czerpania z tego nielegalnych zysków, na przykład poprzez „pracę” Huntera Bidena w skandalicznej ukraińskiej spółce „BURISMA”;
  https://strana.ua/news/311299-za-chto-vveli-sanktsii-protiv-dubinskoho-onishchenko-i-eks-prokurora-kulika-polnyj-tekst-zajavlenija-minfina-ssha.html

  Polubione przez 3 ludzi

 13. I kolejne tradycyjne „njusy” z Ukrainy. W Charkowie policja zatrzymała czterech członków grupy przestępczej specjalizującej się w kradzieży światłowodów. Dwójka z nich okazała się być funkcjonariuszami ukraińskiej policji;
  https://korrespondent.net/ukraine/4314968-v-kharkove-polytseiskye-popalys-na-krazhe-kabelia-spetssviazy
  Z kolei w Odessie przechodnie złapali „na gorącym uczynku” złodzieja i w ramach ‚samosądu” „przykleili” go do słupa za pomocą taśmy klejącej;
  https://korrespondent.net/city/odessa/4314949-v-odesse-vora-prymotaly-skotchem-k-stolbu

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Zamówienia od firmy chętnych na wolumen przesyłanego gazu z Ukrainy do krajów Unii Europejskiej na wirtualnym punkcie połączenia międzysystemowego Ukraina-Polska przewyższyły dzisiaj dostępną przepustowość systemu. Ukraiński operator został zmuszony do ograniczenia zamówień na eksport gazu w ramach tzw. krótkodystansowych umów.
  https://biznesalert.pl/polska-ukrania-przesyl-gazu-energetyka/
  Komentarz: Magazynu gazu na Ukrainie mieściły 23.5 mldm3 gazu. Jednak blisko 8 mld m3 był to gaz spółek prywatnych, które skorzystały z możliwości składowania gazu na Ukrainie. Ten zapas gazu nie należy do Naftohazu i może być w każdej chwili (o ile tylko warunki techniczne będą pozwalać) przetransportowany do firm zachodnich.

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.