Wojna domowa na Ukrainie 13.01.2021r.- 2033 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 303.

W najbliższych dniach okaże się, czy Rosja jest „gotowa” do konstruktywnych negocjacji w sprawie rozwiązania konfliktu w Donbasie.

 Poinformował o tym na antenie kanału telewizyjnego 1 + 1, Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmitrij Kuleba.

„W najbliższych dniach na różnych szczeblach dyplomatycznych będą teraz odbywać się procesy, które pokażą, czy Rosja jest naprawdę gotowa do rozmowy na początku nowego roku i jaka będzie dynamika tego procesu.”– powiedział Kuleba.

Zdaniem szefa ukraińskiego MSZ; „Kijów z dnia na dzień rozpozna nastroje na Kremlu”.

„Zobaczymy, czy mają ochotę rozmawiać i rozwiązywać problemy, czy też rozmawiać aby sobie pogadać”– podkreślił Kuleba

W tym samym czasie, Dmitrij Kozak, zastępca szefa Administracji Prezydenta Federacji Rosyjskiej, przyjechał do Berlina z roboczym wizytą na spotkanie doradców politycznych w formacie normandzkim (Rosja, Niemcy, Ukraina i Francja). Zostało to przekazane  dziennikarzom we wtorek (12 stycznia) w ambasadzie Rosji w Niemczech.

Źródło w delegacji rosyjskiej zwróciło uwagę, że „tematem spotkania przedstawicieli krajów czwórki normandzkiej będzie dyskusja na temat realizacji wyników szczytu paryskiego 2019 pod kątem politycznego rozwiązania konfliktu” w Donbasie.

Poprzednie spotkanie doradców politycznych w „formacie normandzkim” odbyło się 11 września 2020 r. także w Berlinie.Poniżej jeszcze pierwszy briefing przedstawiciela ukraińskiego prezydenta, Andrieja Jermaka w  dniu wczorajszym w Berlinie:
I jeszcze odpowiedź minister Spraw Zagranicznych DRL, Natali Nikonorowej:

Przedstawiciele Ukrainy rozpoczynają nowy rok kalendarzowy od wypowiedzi o rzekomej niemożności realizacji porozumień mińskich w ich obecnej formie. 

Wypowiedzi te skomentowała minister spraw zagranicznych DRL Natalia Nikonorowa:

„Jako argument za niewykonaniem porozumień mińskich przez stronę ukraińską przytacza się fakt, że ich obowiązywanie rzekomo wygasło 31 grudnia 2015 r. Takie zarzuty sugerują, że ukraińscy negocjatorzy bardzo nieuważnie czytali aktualną wersję zestawu środków, gdyż w znanej nam wersji, podpisanej przez strony konfliktu i mediatorów, wyznaczony termin jest wskazywany w kontekście ram czasowych porozumienia politycznego, pod warunkiem wprowadzenia reformy konstytucyjnej. Kijów naprawdę powinien martwić się o daty zestawu środków, ale nie z powodu ich wygaśnięcia, ale dlatego, że to z winy Ukrainy wszystkie wskazane terminy zostały przekroczone i nie można było nawet zbliżyć się do reformy konstytucyjnej ani do pełniejszego porozumienia politycznego”– zwróciła uwagę  Natalia Nikonorowa

Ponadto minister uważa, że ​​ocena ukraińskich władz perspektyw wdrożenia zestawu działań jest skrajnie cyniczna i oderwana od rzeczywistości: ich zdaniem głównym czynnikiem w tej kwestii jest konieczność przekonania Rosji do zaakceptowania znowelizowanej wersji porozumień mińskich lub zupełnie nowej formuły negocjacji.

„Tym samym Kijów nie tylko od czasu do czasu próbuje przerzucić na kogokolwiek odpowiedzialność za blokowanie procesu negocjacyjnego, byle tylko nie przyznać się do winy w tym sabotażu, ale też angażuje się w otwarty oksymoron, proponując rozwiązanie problemu braku implementacji jednego dokumentu poprzez zastąpienie go innym. W tym sensie koci paradoks Schrödingera znacznie barwniej opisuje stosunek Ukrainy do porozumień mińskich: jednocześnie jest im wierny, a jednocześnie absolutnie ich nie bierze pod uwagę i proponuje ich przepisanie.

Po raz kolejny zwracamy uwagę ukraińskim przedstawicielom, że zupełnie bezcelowe jest wzywanie do podpisania nowych porozumień pokojowych lub zmiany już istniejących tylko dlatego, że Kijów nie lubi niektórych punktów z zestawu środków. Niemniej jednak nadal mamy nadzieję, że w tym roku władze Ukrainy zdadzą sobie sprawę z prostego faktu: nie będą w stanie uchylić się od zobowiązań wynikających z ustaw zatwierdzonych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Dlatego lepiej nie tracić czasu na puste apele o nowelizowanie porozumień, tylko zacząć działać merytorycznie, kierując się dokumentami pakietu mińskiego już podpisanego przez obie strony konfliktu i uznanego przez całą światową społeczność”– powiedziała Natalia Nikonorowa.

Na zakończenie dodam jeszcze, że w czasie trwających ponad sześć godzin konsultacji doradcy przywódców czwórki normandzkiej omówili stan realizacji porozumień osiągniętych przez przywódców Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji podczas szczytu w Paryżu w grudniu 2019 roku.

W szczególności strony poruszyły wszystkie kwestie poruszane w porządku obrad – od bezpieczeństwa po kwestie humanitarne. Dyskusja nie była łatwa, ale konstruktywna.

Wszystkie strony zwróciły uwagę na znaczenie przestrzegania zawieszenia broni w Donbasie.

Podczas spotkania strona ukraińska skupiła się na kwestiach bezpieczeństwa oraz konieczności wzmocnienia porozumień w zakresie bezpieczeństwa.

Andriy Jermak podziękował stronie niemieckiej za zorganizowanie spotkania, a także podziękował partnerom z Niemiec i Francji za wsparcie Ukrainy w drodze do pokoju w Donbasie.

W spotkaniu uczestniczył także specjalny przedstawiciel przewodniczącego OBWE w Trójstronnej Grupie Kontaktowej ds. zakończenia konfliktu w Donbasie, Heidi Grau.

Obecnie zarządzono przerwę na czas konsultacji na szczeblu wewnętrznym, kontynuacja spotkania na szczeblu doradców politycznych będzie miała miejsce w piątek 22 stycznia.

*
Ukraińskie formacje zbrojne rozmieściły cztery jednostki pojazdów opancerzonych w pobliżu wsi Krymskoje oraz w dzielnicy mieszkalnej osady Ługańskoje.

Poinformowała o tym służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL:

„W rejonie odpowiedzialności 14 samodzielnej brygady zmechanizowanej Ukraińskich Sił Zbrojnych odnotowano lokalizację jednego (transportera opancerzonego) BTR-80 i jednego bojowego pojazdu opancerzonego w rejonie wsi Krymskoje. BMP-2 w strefie zamieszkanej mieszkalnej osady Ługańskoje”– głosi komunikat.

Jednostki Obrony Powietrznej (ПВО) i walki elektronicznej (РЭБ) Milicji Ludowej ŁRL przechwyciły bezzałogowy statek powietrzny ukraińskich formacji zbrojnych, który prowadził rozpoznanie w rejonie wsi Kalinowka. 

Poinformowała o tym służba prasowa resortu obrony republiki:

„Z naruszeniem pierwszego paragrafu Dodatkowych Środków, a mianowicie zakazu używania dronów, podczas próby przekroczenia przestrzeni powietrznej republiki, w rejonie wsi Kalinowka, dzięki skoordynowanym działaniom obrony powietrznej i obliczeń zwiadu elektronicznego z wykorzystaniem stacji tłumienia Triton M1, bezzałogowy statek powietrzny Mavic 2 pro., 59 samodzielnej brygady piechoty zmotoryzowanej, został przymuszony do wylądowania”– napisano w komunikacie służby prasowej ML ŁRL.

Dodatkowe Środki mające na celu zapewnienie zawieszenia broni i monitorowanie jego przestrzegania, uzgodnione przez członków Grupy Kontaktowej, weszły w życie 27 lipca o godzinie 00:01. Obejmują one zakaz prowadzenia działań rozpoznawczych i sabotażowych; wykorzystanie statków powietrznych; rozmieszczenie ciężkiej broni w osadach i ich otoczeniu. Ogień zwrotny w przypadku działań ofensywnych jest dozwolony tylko w przypadku otwarcia go na polecenie odpowiedniego dowództwa Ukraińskich Sił Zbrojnych lub Milicji Ludowej ŁRL i DRL po nieudanej próbie wykorzystania wspomnianego mechanizmu koordynacji. Grupa kontaktowa musi zostać powiadomiona o wydaniu takich zamówień.

A na donieckim odcinku frontu według raportu SMM OBWE  obserwatorzy odnotowali obecność sprzętu USZ w strefie bezpieczeństwa, w tym w pobliżu osiedli i budynków mieszkalnych:

– ️ 1 bojowy wóz opancerzony (BBM) i 1 bojowy wóz rozpoznawczy i patrolowy (BRDM-2) w pobliżu osady Krasnogorowka,

– ️ 2 bojowe pojazdy opancerzone (BBM) w pobliżu osady Taramczuk,

– ️ 1 bojowy pojazd opancerzony (BTR) w pobliżu miejscowości Nowosiełowka Wtoraja,

– ️ 2 bojowe wozy piechoty (BMP) w pobliżu miejscowości Nowgorodskoje.

Poza tym, USZ w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, 4 razy naruszyły warunki rozejmu, prowadząc ostrzały: o godzinie 07:10, 11:05 i 11:55, z kierunku Piasków w stronę Doniecka (serwis „Volvo-Center” i wsi Żabunki, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (5 min) i ręcznych granatników przeciwpancernych RPG-7 (2 ostrzały, 5 granatów) oraz o godzinie 16:20, z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje (południowy odcinek frontu)- przy użyciu przeciwpancernego granatnika SPG-9 (2 granaty).


Ponadto, w ciągu minionej doby na ługańskim odcinku frontu, bojcy z 1 batalionu 92 brygady naruszając drugi punktu Dodatkowych Środków kontroli i wzmocnienia reżimu zawieszenia broni, o godzinie 21:50, z pozycji bojowych w pobliżu wsi Oriechowo przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (5 granatów) ostrzelali rejon wsi Zołotoje-5.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

3 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 13 січня 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 12 січня, в районі проведення операції Об’єднаних сил було зафіксовано одинадцять порушень режиму припинення вогню.

Більшість з них були здійснені в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід». З мінометів 82-го калібру та стрілецької зброї збройні формування Російської Федерації вели вогонь у бік українських позицій неподалік Пісків та Водяного, що біля Донецька. Поблизу Пісків противник також відкривав вогонь і з гранатометів різних систем.

У передмісті Авдіївки російсько-окупаційні війська відкривали вогонь з автоматичних станкових гранатометів та стрілецької зброї, поблизу Красногорівки – зі станкових протитанкових гранатометів, а неподалік Верхньоторецька – з великокаліберних кулеметів.

Поруч із населеним пунктом Водяне, що на Приазов’ї, та Павлополя противник відкривав вогонь з ручних протитанкових гранатометів, а неподалік Водяного – і з автоматичних станкових гранатометів.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Північ» неподалік населеного пункту Золоте-4 противник вів вогонь з автоматичного станкового та ручного протитанкового гранатометів і стрілецької зброї. Внаслідок обстрілу один військовослужбовець зі складу Об’єднаних сил отримав осколкове поранення. Захисника швидко доставили до медичного закладу, де йому надається необхідна медична допомога. Стан здоров’я воїна задовільний.

На обстріли збройних формувань Російської Федерації українські воїни декілька разів відкривали вогонь у відповідь.

Про факти порушення режиму припинення вогню через Українську сторону СЦКК повідомлено представників ОБСЄ.

Від початку поточної доби, 13 січня, в районі проведення операції Об’єднаних сил порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Обстановка в районі проведення операції Об’єднаних сил і надалі контрольована українськими воїнами.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Так, минулої доби, 12 січня, представники Національної поліції України зі складу ОС зафіксували 92 адміністративних правопорушення. Підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4558 транспортних засобів та 4534 особи. На причетність до збройних формувань Російської федерації до територіальних підрозділів доставлялась одна особа.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Лу1ганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувала 451 особа, на підконтрольну Україні територію прибуло 476 осіб.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

27 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 13.01.2021r.- 2033 dzień od nowego rozejmu.

 1. Kolejne „njusy” z „juesej”, czyli ‚Pawka Morozow w spódnicy”. 18 – letnia Helena Duke zadenuncjowała członków swojej rodziny, w tym własną matkę, jako uczestników „TRUMPomajdanu” za to że matka wcześniej zakazała jej uczestnictwa w „rozróbach” BLM. Teraz skarży się na to ze „odwróciła się od reszta rodziny”;
  https://www.mirror.co.uk/news/us-news/girl-who-spotted-mum-pro-23303427
  Jednak znaleźli się „pożyteczni idioci” którzy już zaczęli nową „Pawenke” zasilać przelewami na konto…
  >https://twitter.com/strim2707/status/1349080188806688772

  Polubione przez 4 ludzi

 2. W temacie energetycznym, czyli w dalszy ciagu rosna ceny surowców energetycznych na giełdach światowych. Cena za baryłkę ropy naftowej marki BRENT przewyższyła 57$, a WTI prawie 54$, osiągając maksymalną wysokośc w przeciągu ostatnich jedenastu miesięcy;
  https://korrespondent.net/business/financial/4315634-tseny-na-neft-prevysyly-57-dollarov
  Z kolei cena gazu w Europie gwałtownie wzrosła do ​​335 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, czyli jak zauważono w mediach do „poziomu cen paliw, który wydawał się należeć do innej epoki historycznej”;
  https://www.interfax.ru/world/744889

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Tymczasem na Ukrainie, nowy sezon grzewczy a problemy stare, czyli tradycyjnie brakuje wegla na składach ukraińskich elektrociepłowni. Według ukraińskiego resortu energetyki „W tej chwili w magazynach znajduje się 621,8 tys. ton węgla, czyli o 324 tys. ton mniej od wymaganego poziomu i 2,5 razy mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku”;
  https://korrespondent.net/business/companies/4315679-u-tes-nedostatochno-zapasov-uhlia-mynenerho

  Polubione przez 4 ludzi

 4. W ukraińskim internecie pojawiły sie filmiki przedstawiające „generalissimusa” Poroszenkę, wraz z rodziną, na lotnisku w ekwadorskim mieście Guayaquil;
  >https://twitter.com/SergUA63/status/1349292449030615040
  Ukromedia informują że „Don Pedro i familia”, którzy wcześniej wypoczywali na luksusowym jachcie w poblizu Wysp Galapagos, mieli następnie pod ochroną ekwadorskiej policji pojechać do jednego z hoteli w stolicy Ekwadoru Quito. Pojawiły sie także informacje że w trakcie swojego wypoczynku ‚Don Pedro” miał sie spotykać z ekwadorskimi urzędnikami oraz biznesmenami;
  https://korrespondent.net/magnolia/4315680-poroshenko-s-semei-zasnialy-v-aeroportu-ekvadora
  Ps. O co może chodzić :-)))
  https://ksiegowosc.infor.pl/zus-kadry/inne/725067,Najlepsze-miejsca-do-zamieszkania-na-emeryturze.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Epidemia koronawirusa na Ukrainie. MSZ Ukrainy nie chce by na jej terytorium dopuszczono do użycia rosyjską szczepionkę przeciwko koronawirusowi ‚Sputnik V”, o której rejestracji „przebąkiwał” wczesniej szef ukraińskiego resortu zdrowia;
  https://pl.sputniknews.com/swiat/2021011213656485-szef-msz-ukrainy-wytlumaczyl-dlaczego-nie-chce-kupowac-szczepionki-sputnik-v/
  I AMERYKANIE JUŻ DZWONILI :-))) Minister zdrowia Ukrainy Stepnow, pomimo wcześniejszych pozytywnych wypowiedzi, teraz zaczał się negatywnie wypowiadać o możliwości zakupu przez Ukrainę szczepionki chińskiej . Oficjalnie zarzucił jej „niska skuteczność”;
  https://strana.ua/news/311591-maksim-stepanov-ukraina-mozhet-otkazatsja-ot-kitajskoj-vaktsiny-protiv-covid-19.html
  A w Izumie w obwodzie charkowski trwa protest mieszkańców którzy domagają się od władz w Kijowie zezwolenia na użycie na Ukrainie…rosyjskiej szczepionki ‚Sputnik V”;
  >https://twitter.com/SergUA63/status/1349245418987790336

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Kolejne „represje” ze strony Facebooka, tym razem ich ofiarą padły m.in…POROCHOBOTY, czyli udzielający się na FB zwolennicy „generalissimusa” Poroszenki. Cytat „Usunęliśmy 27 kont na Facebooku, 37 stron, 21 grup i 13 kont na Instagramie, które zostały utworzone na Ukrainie i skierowane do odbiorców wewnętrznych. Nasze dochodzenie ujawniło powiązania zarówno z partią Europejska Solidarność [Poroszenki], jak i ukraińską organizacją pozarządową Sprawa Hromad [„odrośl” partii „ES”];
  https://strana.ua/news/311617-facebook-zablokiroval-akkaunty-evropejskoj-solidarnosti-v-ukraine.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”. Nawalny ogłosił że chce 17 stycznia opuścić Niemcy i powrócić do FR;
  https://strana.ua/news/311607-aleksej-navalnyj-vozvrashchaetsja-v-rossiju-iz-hermanii.html
  Tymczasem rosyjska Federalna Służba Penitencjarna złożyła pozew do moskiewskiego sądu okręgowego z wnioskiem o zmianę wyroku w zawieszeniu dla Nawalnego w sprawie kradzieży pieniędzy z firmy „Yves Rocher” który zapadł w 2014 roku, na karę więzienia. Gdyby moskiewski sąd przychylił się do tego pozwu to Nawalny trafiłby na 3,5 roku do kolonii karnej;
  https://strana.ua/news/311456-uslovnyj-srok-aleseja-navalnoho-mohut-zamenit-na-realnoe-tjuremno-zakljuchenie.html
  „Hanibna zdrada”, czyli w USA represjonują czołowego rosyjskiego opozycjonistę. Amerykański „POLITICO” informuje że amerykański think – thank ‚Instytut Katona” prowadzi „śledztwo” w sprawie wpisów swojego „pracownika naukowego”, czyli rosyjskiego opozycjonisty Andrieja Iłłarionowa, który podpadł swoim „sponsorom” kwestionowaniem uczciwości wyniku wyborów prezydenckich w USA oraz poparciem dla „TRUMPomajdanu” :-)))
  https://strana.ua/news/311547-protiv-illarionova-v-ssha-nachali-rassledovanie-iz-za-podderzhki-trampistov.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Doradca Prezydenta Ukrainy Mychajło Podoliak poinformował o tym że Prezydent Ukrainy „nie będzie reagował” na sankcje jakie wprowadził Departament Stanu USA m.in na jednego z czołowych polityków proprezydenckiego ugrupowania ‚Sługa Narodu” Ołeksandra Dubinskiego (lider frakcji „kołomojczyków”).
  Oficjalnym powodem wprowadzenia sankcji było „mieszanie się w wybory prezydenckie w USA”, czyli przekazanie zwolennikom Trumpa „kompromatu” na prezydenta – elekta USA Bidena, dotyczącego m.in „pracy” w spółce „BURISMA” jego syna Huntera;
  https://www.radiosvoboda.org/a/news-dubinsky-sankciji-ssha/31043930.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. W temacie „Digital Resistance [cyfrowego oporu]” wobec cyfrowej dyktatury wprowadzanej przez tzw. media społecznościowe. Na Florydzie pojawiły się żądania, ze strony przedstawicieli parlamentu stanowe by władze stanowe zerwały wszelkie związki z piątką głównych gigantów technologicznych, czyli Facebook, Twitter, Amazon, Apple i Google które oskarżają o „dyskryminowanie swoich przeciwników politycznych”;
  https://thefederalist.com/2021/01/12/florida-lawmaker-demands-state-cut-ties-with-tech-giants-they-decide-who-they-do-business-with-so-do-we/
  Ps. NOWY WSPANIAŁY ŚWIAT „mediów społecznościowych”…

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Tymczasem władze w Kijowie, ze strachu przed protestami w całej Ukrainie, zdecydowały się obniżyć ceny gazu dla ludności. Nie poszły jednak „na całość’ obniżajac ją do „maksymalnego poziomu”, ale tylko do poziomu dolnej granicy wartości, która zaczęła obowiązywać w styczniu tego roku, czyli nie doszło do obnizenia jej do 5,35 hrywien za metr sześcienny jak zapowiadał p.o. ministra energetyki Witrenko a tylko do 6,99 hrywien za metr sześcienny. To znaczy że Ukraincy i tak będą płacić za gaz 2,5 raza więcej niż w ostatnim półroczu.
  Jak spekulują ukromedia jest to próba „kompromisu” wobec zobowiązań jakie stawiali władzom w Kijowie „zachodni partnerzy”, w szczególnosci MFW który domagała się i domaga całkowitego „uwolnienia” rynku gazowego na Ukrainie;
  https://strana.ua/news/311693-tsena-na-haz-v-ukraine-v-janvare-kakuju-skidku-utverdil-kabmin-1301.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. „Sukces” władz w Kijowie, według badania przeprowadzonego przez miedzynarodowe stowarzyszenie „Gallup International” w 2020 roku Ukraina zajęła pierwsze miejsce w rankingu „nieszczęśliwych państw na świecie”. Badanie zostało przeprowadzone wśród mieszkańców 41 państw, łącznie wzięło w nim udział ponad 38 tys. respondentów. Za „nieszczęśliwych” uznała się prawie połowa pytanych Ukrainców, przeciwnego zdania było tylko 14 % Ukrainców (jeszcze w 2019 roku było ich 33 %);
  https://korrespondent.net/ukraine/4315901-ukrayna-popala-v-top-neschastlyvykh-stran

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Ukraina pociągnie do odpowiedzialności oskarżanych o ingerowanie w wybory prezydenckie w USA w 2020 r., niezależnie od ich przynależności partyjnej – zapowiedział w środę szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak. Wśród objętych sankcjami za ingerencję jest deputowany rządzącej partii.
  https://forsal.pl/swiat/ukraina/artykuly/8067974,ukrainskie-biuro-prezydenta-pociagniemy-do-odpowiedzialnosci-oskarzanych-o-ingerencje-w-wybory-w-usa.html

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Do 31 grudnia 2020 r. z Funduszu Walki z COVID-19, wynoszącego 72 mld hrywien, zostało rozdysponowanych 63,7 mld hrywien (89%). Poinformowała służba prasowa Ministerstwa Finansów Ukrainy.
  Natomiast z wynoszącego 6,4 mld hrywien Specjalnego funduszu budżetu państwa wydano 2,8 mld hrywien (44%).

  Ministerstwo Finansów zwróciło uwagę, że wykorzystanie Specjalnego funduszu budżetu państwa będzie kontynuowane w 2021 r.
  https://kresy24.pl/ukraina-w-ubieglym-roku-zostalo-rozdysponowanych-blisko-90-srodkow-z-funduszu-walki-z-covid-19/
  Komentarz: Zapewne środki z funduszu zostaną przeznaczone na fundusz drogowy lub zakup szczepionek.

  Polubione przez 4 ludzi

 14. W 2020 roku Kartę Polaka otrzymało ponad 7 tysięcy obywateli Ukrainy. Łączna liczba tych dokumentów wydanych na Ukrainie przekracza 130 tysięcy.
  We wrześniu 2020 roku szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że rząd rozpoczyna prace nad ułatwieniem osiedlania się w Polsce wszystkich potomków mieszkańców I i II Rzeczypospolitej (a nie potomków Polaków), którzy deklarują związek z Polską. Otwiera to drogę do masowego osiedlania w Polsce etnicznych Ukraińców czy Białorusinów, których przodkowie byli np. obywatelami II RP, ale narodowości ukraińskiej czy białoruskiej, a nie polskiej. Należy tu zaznaczyć, że rok wcześniej Dworczyk otwarcie przyznał, że „zmieniła się koncepcja” Karty Polaka i po wprowadzonych przez PiS zmianach, Karta ma służyć jej posiadaczom do opuszczania Kresów i osiedlania się w Polsce, gdyż okazało się, że „repatriacja nie działa”.
  https://kresy.pl/wydarzenia/ukraina-ponad-7-tys-kart-polaka-w-2020-roku/

  Polubione przez 4 ludzi

 15. Kilka dni temu podawałem link z informacją o tym, że ministerstwo gospodarki Ukrainy pragnie zwiększyć wymianę handlową (eksport) do krajów UE i Chin. Przy czym ten ostatni partner miał w niedługim czasie podpisać „ważny dokument”
  a tu co to za ważny dokument…
  Ukraiński agrobiznes oczekuje od reaktywowanego ministerstwa polityki rolnej i żywności konkretnych kroków, które należy podjąć już w ciągu pierwszych 100 dni funkcjonowania resortu — twierdzi Siergiej Kasjanow, przewodniczący rady dyrektorów KSG Agro, ukraińskiego agroholdingu notowanego na GPW w Warszawie. Zdaniem Kasjanowa pierwszym ważnym zadaniem jest rozpoczęcie negocjacji z głównymi importerami produktów rolnych, w szczególności trzody chlewnej. Mowa przede wszystkim o Chinach.
  https://www.cenyrolnicze.pl/wiadomosci/rynki-rolne/trzoda-chlewna/21653-hodowcy-swin-z-ukrainy-czekaja-na-otwarcie-rynku-chinskiego
  Komentarz: Nie mówię, że sprzedaż mięsa do Chin to coś złego, ale jeśli ministrowie Ukrainy sądzą ,że na eksporcie sała to recepta na sukces gospodarczy to chyba powinni zrezygnować ze swego stanowiska.

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.