Wojna domowa na Ukrainie 14.01.2021r.- 2034 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 304.

„Dmitrij Kozak, wiceszef administracji prezydenckiej Rosji, mówił o spotkaniu doradców politycznych czwórki normandzkiej w Berlinie”– informuje RT.

„Niestety nie ma się czym chwalić. Mogę powiedzieć, jaka była różnica między dzisiejszym spotkaniem”–  cytuje  RIA Novosti Dmitrija Kozaka.

Według niego „była to dość szczera wymiana poglądów na wszystkie kwestie związane z wdrażaniem porozumień mińskich, wdrażaniem wyników szczytu paryskiego, przede wszystkim w części politycznej”.

Kozak zaznaczył, że „nie udało się znaleźć ostatecznych rozwiązań”.

Wiceszef administracji prezydenta powiedział, że strony przygotowały „nowe zasady i podejścia” do realizacji kierunków mapy drogowej kompleksowego rozstrzygnięcia w ramach grupy kontaktowej.

Stwierdził, że delegacja rosyjska uważa spotkanie za „pożyteczne”, strony wymieniły stanowiska, „ale nie ma jeszcze ostatecznych decyzji”.

Wcześniej informowano, że we wtorek w Berlinie toczyły się negocjacje między doradcami politycznymi czwórki normandzkiej w sprawie ugody na Ukrainie.

Natomiast, Arestowicz, doradca ds. polityki informacyjnej ukraińskiego prezydenta, znajdujący się w delegacji ukraińskiej prowadzącej negocjacje w sprawie Donbasu, zaproponował Rosji „złoty most” do opuszczenia D i ŁRL. W rzeczywistości przedstawił tylko wyrażone wcześniej życzenie administracji Zełenskiego, by zrewidować porozumienia mińskie w sposób pożądany przez Stany Zjednoczone i Ukrainę, dlatego po raz kolejny zaproponowano przeprowadzenie „demilitaryzacji”, „przeniesienia granicy”, a dopiero potem zajęcie się ugodą. Oczywiście Federacja Rosyjska nie zgodziła się na to wcześniej, nie zrobiła tego teraz, z czego oczywiście Arestowicz zdaje sobie sprawę . Ponieważ jednak zadanie osiągnięcia porozumienia politycznego nie jest dla Kijowa priorytetem (zwłaszcza w świetle przejęcia władzy w Stanach Zjednoczonych przez Demokratów), przedstawiciele administracji Zełenskiego nadal rozgrywają tę samą komedię, którą wcześniej prowadzili nominowani przez Poroszenkę, udając, że składają wyjątkowo wartościowe propozycje, a które to są wielokrotnie odrzucane z powodu ich niezgodności ze zobowiązaniami, do których formalnie zobowiązała się Ukraina. Ma to na celu pokazanie, że Kijów rzekomo dąży do politycznego rozwiązania, podczas gdy podstępna Rosja odrzuca „bardzo korzystne” propozycje. Z punktu widzenia faktów jest to po prostu przejście tej samej mocno już udeptanej ścieżki, która prowadzi do tej samej ślepej uliczki odejścia od porozumień podpisanych przez Poroszenkę w Mińsku.

Podsumowując, „złote mosty” związane z wycofaniem się na zasadzie „honorowej”– Rosji z Donbasu, po prostu kopiują postanowienia ultimatum Obamy z 2014 roku, które domagało się od Rosji poddania Donbasu i Krymu oraz opuszczenia Ukrainy. Odkąd do władzy w Waszyngtonie doszli ci sami ludzie, którzy przyczynili się do zamachu stanu i rozpętania wojny domowej na Ukrainie, dla przedstawicieli administracji kolonialnej, której jednym z przedstawicieli jest Arestowicz, powielanie i parafrazowanie amerykańskich żądań, oprócz wypracowania rutynowego programu dotyczącego „rosyjskiej agresji”, służy również jako dowód lojalności wobec nowej administracji amerykańskiej. Taka postawa zdaje się potwierdzać fakt bezwzględnej spolegliwości wobec zaoceanicznego hegemona przez jego wasalów. Co oczywiście przełożyć się może- w zależności od postawy protektora- do radykalizowania ukraińskich roszczeń w sprawie Donbasu i Krymu. Tylko, że ta postawa, poza zaostrzeniem stosunków z Rosją- a tym samym w skali globalnej- niczemu innemu nie służy. Ofiarą takiej postawy wobec Stanów Zjednoczonych, wyłonionych po majdaniarskim przewrocie, obecnej elity rządzącej na Ukrainie, jest sama Ukraina i jej ogłupione europejskimi mirażami- społeczeństwo.

https://russian.rt.com/world/news/821648-kozak-normandskaya-chetvyorka,

https://ria.ru/.

*

Ukraińskie formacje zbrojne umieściły 120 min przeciwczołgowych na drodze publicznej w pobliżu Popasnej.

Poinformowała o tym służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL.

„Bojcy 92 samodzielnej brygady zmechanizowanej zainstalowali 120 min przeciwczołgowych TM-62 na południowym skraju drogi publicznej T-0504, w pobliżu miejscowości Popasnaja” – głosi komunikat.


Ponadto, Ukraińskie Siły Zbrojne ostrzeliwały swoją grupę rozpoznawczą podczas próby prowokacji pod Zołotoje.

Próbując zorganizować kolejną prowokację w rejonie ucieczki pod Zołotoje, ukraińskie formacje zbrojne ostrzeliwały żołnierzy kompanii rozpoznawczej jednej z brygad Ukraińskich Sił Zbrojnych, działającej w strefie tzw. Operacji Połączonych Sił (OPS). Poinformował o tym na briefingu oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL, Jakow Osadczy.

Powiedział, że „w przededniu spotkania doradców politycznych przywódców państw uczestniczących w formacie normandzkim, które odbyło się 12 stycznia w Berlinie, ukraińscy propagandyści zorganizowali kolejną prowokację w strefie wycofania się w rejonie wsi Zołotoje z udziałem żołnierzy kompanii rozpoznawczej 92 samodzielnej brygady zmechanizowanej”.

„Grupa zwiadowcza wyruszyła w rejon wycofania sił i sprzętu w celu symulacji ostrzału ze strony oddziałów Milicji Ludowej, który miał zostać zarejestrowany przez ekipy filmowe ukraińskiego kanału ICTV i centrum prasowe sztabu OPS. W rejonie Zołotoje-4 doprowadziło to do większych strat pozabilansowych. Zauważając ten ruch żołnierze 1 batalionu 92 brygady otworzyli ogień z granatników w kierunku zwiadowców, w wyniku czego żołnierz Sorokin odniósł rany odłamkowe”– poinformował Osadczy.

Dodał, że „w sprawie kolejnej nieudanej prowokacji, która ponownie zdyskredytowała dowództwo Ukraińskich Sił Zbrojnych, tymczasowy dowódca OPS (generał dywizji Wiktor) Ganuszczak zarządził śledztwo dotyczące celowości kierowania operacją informacyjną przez zastępcę szefa 83 CIPSO -psychologiczne operacje specjalne (83-го ЦИПсО-центра информационно-психологических специальных операций) Ławrusem”, który próbował w ten sposób wykazać się za wcześniej nieudaną prowokację mającą na celu zdyskredytowania Milicji Ludowej ŁRL.


Dodatkowo, także DRL donosi o działalności Ukraińskich Sił Zbrojnych w pobliżu strefy wycofania sił na południe od Doniecka.

W rejonie przejścia Pietrowskoje – Bogdanowka zauważono żołnierzy 53 samodzielnej brygady zmechanizowanej USZ. Poinformował o tym wczoraj Departament Milcji Ludowej DRL.

„Na dawnych pozycjach formacji zbrojnych Ukrainy w strefie wycofania się w pobliżu wsi Pietrowskoje zarejestrowano ruch dwóch pojazdów cywilnych z ośmioma bojcami z 53 samodzielnej brygady zmechanizowanej  USZ”– głosi komunikat DML DRL.

Pietrowskoje znajduje się około 40 km na południe od Doniecka. Na tym obszarze, zgodnie z decyzją ramową grupy kontaktowej, istnieje jeden z trzech obszarów pilotażowych wycofywania sił w Donbasie, w którym obecność nie tylko sprzętu wojskowego, ale także personelu walczących stron jest zabroniona.

Po raz pierwszy siły zostały wycofane ze strefy bezpieczeństwa w Pietrowskim w październiku 2016 r., ale później Kijów przywrócił wojska na pozycje. Drugie wystąpienie zakończyło się sukcesem dopiero w listopadzie 2019 r. po bardzo długich i żmudnych negocjacjach.

A na froncie w Donbasie- na całej jego długości, w ciągu ostatniej doby nie zarejestrowano ze strony USZ, naruszeń warunków rozejmu. Panował długo oczekiwany spokój.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

4 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 14 січня 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 13 січня, в районі проведення операції Об’єднаних сил було зафіксовано 6 порушень режиму припинення вогню. Всі вони були здійснені в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід».

Так, поруч із населеним пунктом Водяне, що на Приазов’ї, російсько-окупаційні війська тричі відкривали вогонь з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В передмісті Авдіївки та неподалік Гнутового окупанти вели вогонь в бік українських позицій з ручних протитанкових гранатометів, а біля Мар’їнки противник здійснив кілька неприцільних пострілів зі стрілецької зброї. Про факти порушення режиму припинення вогню через Українську сторону СЦКК повідомлено представників ОБСЄ. Бойових втрат серед особового складу Об’єднаних сил немає.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Північ» спостерігалася тиша.

Від початку поточної доби, 14 січня, в районі проведення операції Об’єднаних сил зафіксовано одне порушення режиму припинення вогню. Так, поблизу Мар’їнки, збройні формування Російської Федерації відкривали вогонь з автоматичних станкових гранатометів та стрілецької зброї. Бойових втрат внаслідок ворожих обстрілів немає.

Обстановка в районі проведення операції Об’єднаних сил і надалі контрольована українськими воїнами

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Так, минулої доби, 13 січня, представники Національної поліції України зі складу ОС зафіксували 93 адміністративних правопорушення. Підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4767 транспортних засобів та 4510 осіб.

На причетність до збройних формувань Російської федерації до територіальних підрозділів доставлялись дві особи.Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувала 439 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 408 осіб.

\Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

58 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 14.01.2021r.- 2034 dzień od nowego rozejmu.

 1. Kolejne „njusy” z „juesej”, czyli wojna na…impeachmenty. Nowo wybrana parlamentarzystka niższej izby Kongresu USA Marjorie Taylor Greene z Partii Republikańskiej, zapowiedziała że w pierwszym dniu urzędowania Biden’a jako prezydenta USA przedstawi dowody które wskazuja m.in na jego skorumpowanie (chodzi o branie łapówek od energetycznych firm chińskich i ukraińskich), a także nadużywanie przez niego władzy poprzez wtrącanie sie w wewnetrzne sprawy Ukrainy (wymuszenie dymisji Prokuratora Generalnego Szokina). Na podstawie tych dowodów wobec Biden’a bedzie można wszcząć procedurę impeachmentu;
  https://lenta.ru/news/2021/01/14/impeachjoe/
  Źródło;
  https://thehill.com/homenews/house/534178-marjorie-taylor-greene-says-she-will-introduce-impeachment-articles-against

  Polubione przez 4 ludzi

 2. W przestrzeni publicznej pojawiła się głośna debata dotycząca Zakładu Elektrotechniki Motoryzacyjnej w Ełku i związanych z nim planów likwidacji. Oficjalną informację o planie likwidacji spółki, prezes ZEM- u, przekazał dziś ełckiemu ratuszowi, tym samym potwierdzając pogłoski. Jest także reakcja ratusza.
  Zakład Elektrotechniki Motoryzacyjnej w Ełku ma funkcjonować tylko do lipca tego roku. Ruszyła procedura likwidacji fabryki. Niewykluczone, że produkcja zostanie przeniesiona na Ukrainę. Większościowym udziałowcem FSO Warszawa, pod którą podlega ełcki zakład, jest ukraiński AvtoZAZ. Prezydent Tomasz Andrukiewicz zapowiada działania wspierające zwalnianych.
  https://olsztyn.tvp.pl/51782058/likwidacja-duzej-fabryki-w-elku-kilkaset-osob-straci-prace

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Straż graniczna podsumowała miniony rok pod kątem legalności zatrudnienia cudzoziemców na Warmii i Mazurach.-1076 cudzoziemców pracowało nielegalnie w województwie
  Okazało się, że najczęściej nielegalnie wykonującymi pracę w regionie byli obywatele Ukrainy, następnie- Białorusi, Gruzji, Mołdawii oraz Rosji. Byli też obywatele takich państw jak: Bangladesz, Gruzja, Indie, Azerbejdżan oraz Mongolia, Nepal, Uzbekistan czy Indonezja.
  Nie zabrakło absurdów. Wśród pracodawców, którzy zatrudniali nielegalnie, znalazł się w 2020 roku przedsiębiorca z Ukrainy. 28-letni właściciel firmy, nie miał pozwolenia na pracę, więc nie mógł prowadzić działalności. Pomimo to zatrudniał 19 swoich rodaków bez stosownych zezwoleń.
  https://radio5.com.pl/1076-cudzoziemcow-pracowalo-nielegalnie-w-wojewodztwie/
  Komentarz: Jeśli prawdą jest, że łączna kwota kar za łamanie przepisów wynosiła dla wszystkich przedsiębiorców, ćwierć miliona złotych to nie dziwię się ,ze proceder kwitnie.

  Polubione przez 3 ludzi

 4. OT światowe
  W grudniu 2020 r. Chińska Republika Ludowa odnotowała eksport na rekordowym poziomie 281,93 mld dol. Oznacza to, że mimo pandemii koronawirusa, która przyblokowała międzynarodowych transport, okresowo produkcję oraz popyt, chińskie eksport wzrósł o 18 proc.

  Jednak, jak podał w czwartek portal Bankier.pl, wzrósł także import do „Państwa Środka”, co wskazuje, że produkcja i konsumpcja u Chińczyków nie spada. Osiągnął on na grudzień wartość 203 mld dol., co w stosunku rok do roku daje wzrost o 6,3 proc. Takie dane oznaczają rekordową nadwyżkę ChRL w handlu zagranicznym na poziomie prawie 79 mld dol.
  https://kresy.pl/wydarzenia/gospodarka/chiny-z-rekordowymi-obrotami-handlowymi-i-nadwyzka/

  Polubione przez 3 ludzi

 5. W temacie ostatnich wstępniaków szefa

  Perspektywa poważnych amerykańskich sankcji sprawiła, że duńska firma konsultingowa Rambøll wycofała się z projektu Nord Stream 2. Z kolei Departament Stanu USA ma opublikować raport nt. firm pomagających w budowie gazociągu, które wcześniej ostrzega, że mogą stać się celem sankcji.
  https://kresy.pl/wydarzenia/media-usa-ostrzegaja-europejskie-firmy-zaangazowane-w-nord-stream-2-przed-sankcjami-czesc-sie-wycofala/

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Taka ciekawostka

  Po raz pierwszy w historii Federacji Rosyjskiej wartość złota w ramach jej rezerw finansowych przekroczyła wartość dolarów.
  Jak podał z początkiem roku rosyjski bank centralny jego rezerwy mają łączną wartość 583 mld dol. Portal Forsal, który przytoczył w środę dane z raportu Banku Rosji zwrócił uwagę, że 23 proc. tej wartości stanowią zgromadzone zasoby złota, tak przynajmniej wynika z danych zebranych w czerwcu.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/rosja/rosja-ma-juz-w-skarbcu-wiecej-zlota-niz-dolarow/

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Tymczasem w Winnicy na proteście przedsiębiorców przeciwko ograniczeniu ich działalności w związku z wprowadzeniem kwarantanny na Ukrainie, pojawiła się bojówka neonazistowskiej organizacji „EDELWEISS” (!) która próbowała wykorzystać protest do swoich celów, czyli przeciwko „prorosyjskiemu” ugrupowaniu ‚Opozycyjna platforma – Za życie” które uważają za „agentów Kremla”. Nie spodobało się to protestujacym przedsiębiorcom, którzy chcieli przegnać „ukronazioli” jako „prowokatorów”. Interweniowała policja która zatrzymała „drzących japy ukronazioli”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4316254-v-vynnytse-proyzoshla-stychka-mezhdu-protestuuischymy

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Ukraińska codzienność. W Kijowie 12 stycznia z 5 piętra budynku mieszkalnego wyskoczył mężczyzna próbujący popełnić w ten sposób samobójstwo. Przeżył, a policjantów którzy jako pierwsi się przy nim zjawili wziął za…anioły z raju…
  https://kiev.strana.ua/311898-kievljanin-vypryhnul-iz-okna-i-prinjal-prishedshikh-k-nemu-politsejskikh-za-anhelov.html
  W Zaporożu policjanci zatrzymali mężczyznę kóry spacerował po mieście z kopia…miecza z gry „Wiedźmin”;
  https://korrespondent.net/city/zaporozhye/4316263-v-zaporozhe-polytsyia-zaderzhala-muzhchynu-yz-za-suvenyrnoho-mecha
  I tradycyjny „njus” z tzw. strefy OZS na Donbasie, czyli dorabianie sobie do żołdu przez „ukrowojaków”. Pod Sewierodonieckiem, który jest nieoficjalną stolica obwodu ługańskiego pod kontrola Kijowa, SBU znalazła nielegalny ‚arsenał” broni i amunicji;
  https://korrespondent.net/ukraine/4316185-v-luhanskoi-oblasty-obnaruzhyly-tainyk-s-oruzhyem

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Odnośnie sprawy cen gazu na Ukrainie i ostatniej decyzji władz w Kijowie, wymuszonej narastającym na Ukrainie „buntem taryfowym’, o ich „sztucznym” obnizeniu, szef ukraińskiego resortu finansów Serhij Marczenko w wywiadzie dla ukromediów stwierdził ze decyzja ukraińskich władz „zaniepokoiła MFW”.
  Według Marczenki MFW obawia się że na Ukrainie zostanie przywrócona państwowa kontrola nad rynkiem gazu, w tym „odgórnie” ustalane ceny za gaz dla ludności,a odejscie od tej praktyki było jednym z wymogów jakie Ukrainie stawiał fundusz by udzielac jej pożyczek;
  https://strana.ua/news/311887-marchenko-zajavil-chto-mvf-bespokojat-plany-kabmina-snizit-tseny-na-haz-v-ukraine-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”, czyli sąd w Moskwie przychyli się do pozwu rosyjskiej Federalnej Służby Więziennej i „odwiesił” wyrok w zawieszeniu dla nawalnego za „machlojki finansowe” jakich dokonał na szkodę firmy ‚Yves Rocher”. Teraz jeżeli „Liocha” spełni swoją obietnice i wróci do Rosji czeka go nawet 5 lat „odpoczynku od działalnosci karnej” w kolonii karnej. Dodatkowo za Nawalnym wysłano list gończy;
  https://ria.ru/20210114/ufsin-1593032947.html

  Polubione przez 2 ludzi

 11. Dla zainteresowanych, artykuł z amerykańskiego opiniotwórczego ‚The National Interest”, w nim „polityczny obserwator Mykoła Petro krok po kroku opisuje swoją wizję tego, dlaczego Sługa Narodu nadal traci popularność, a Opozycyjna platforma – Za Życie zdobywa sympatię Ukraińców.
  W publikacji napisano, że Zełenski powtarza błędy Poroszenki z ukrainizacją i nadal dzieli kraj, co jest oszukiwaniem wyborców i powoduje ich odpływ.
  Ale autor publikacji obwinia za to politykę Stanów Zjednoczonych, które stawiają na Ukrainie na siły antyrosyjskie i wypychają na peryferie miliony Ukraińców, którzy nie chcą walczyć z Federacją Rosyjską, mówią po rosyjsku i należą do rosyjskiej kultury.
  A biorąc pod uwagę godne ubolewania skutki prozachodnich „reform”, generalnie na Ukrainie narasta niezadowolenie z zewnętrznego zarządzania [państwem], co jest już otwarcie wyrażane przez wielu polityków i media”;
  https://strana.ua/news/311695-politika-bajdena-po-ukraine-i-krakh-zelenskoho-the-national-interest.html
  Oryginał;
  https://nationalinterest.org/feature/joe-biden-and-challenge-ukraine-176086

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Pojawiły się oficjalne informacje o dochodach „generalissimusa” Poroszenkę. Ujrzały one światło dzienne dzięki jego…zonie Marinie która musiała wypełnić deklaracje majątkowa i ją upublicznić ponieważ została radną stolicy Ukrainy Kijowa. Okazuje się m.in ze „Don Pedro” przechowuje w gotówce prawie 49 milionów dolarów i 401 milionów hrywien;
  https://strana.ua/news/311893-poroshenko-derzhit-nalichnymi-pochti-49-millionov-dollarov.html

  Polubione przez 3 ludzi

 13. „Haniebna zdrada” szefa Sztabu Generalnego Ukrainy gen. Chomczaka który w wywiadzie udzielonym ukromediom m.in stwierdził że mozna było uniknąć śmierci „ukrowojaka” Jarosąłwa Żurawlewa w lipcu zeszłego roku, który podczas „podkradnia się” pod pozycje DRL wszedł na pole minowe i wykrwawił się na śmierc. Według Chomczaka to sam Żurawlew, oraz towarzyszący mu „ukrowojacy”, przyczynił sie do własnej śmierci gdyż ZŁAMAŁ SZEREG WOJSKOWYCH ROZKAZÓW, W TYM ZAKAZ WCHODZENIA DO TZW. SZAREJ STREFY NA „FRONCIE”;
  https://strana.ua/news/311842-khomchak-rasskazal-pochemu-nikto-ne-vinovat-v-hibeli-pod-horlovkoj-razvedchika-zhuravlja.html
  Ps. Jak zwykle poszli „W PIJANYM WIDZIE”…

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Dla zainteresowanych, porównanie wypłat nauczycieli w republikach z Donbasu i na „wolnej i demokratycznej” Ukrainie po noworocznych podwyżkach. Okazuje się że nauczyciele „wyższego stopnia” w republikach otrzymają „na rękę” 13850 hrywien, a ich koledzy z Ukrainy 13400 hrywien i co warto dodać przy znacznie niższych kosztach życia w republikach;
  https://strana.ua/news/310767-zarplata-uchitelej-v-ukraine-i-v-dnr-v-2021-hodu-sravnenie-i-analiz.html

  Polubione przez 3 ludzi

 15. Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) uznał w czwartek za „częściowo dopuszczalną” skargę złożoną przez Ukrainę przeciwko Rosji po aneksji Krymu w 2014 roku. Szef MSZ w Kijowie Dmytro Kułeba ocenił tę decyzję jako „zwycięstwo Ukrainy”.
  Jednak – jak zastrzegają sędziowie europejskiego trybunału – czwartkowa „decyzja nie przesądza o odpowiedzialności” Rosji, która ma być przedmiotem postępowania merytorycznego.
  Sprawa ta, tzw. skarga międzypaństwowa, jest rozpatrywana przez Wielką Izbę ETPCz, w której zasiada 17 sędziów trybunału. Odwołanie się do tej międzypaństwowej procedury, w ramach której jedno państwo pozywa inne przed ETPCz, jest niezwykle rzadkie – zwraca uwagę AFP. Od czasu wejścia w życie Europejskiej konwencji praw człowieka w 1953 r. rozpatrzono zaledwie 27 takich spraw.
  https://forsal.pl/swiat/aktualnosci/artykuly/8068771,etpcz-skarga-ukrainy-przeciwko-rosji-po-aneksji-krymu-w-2014-r-czesciowo-dopuszczalna.html

  Polubione przez 3 ludzi

 16. W temacie epidemii

  12 stycznia prywatna ukraińska firma Lekchim poinformowała o zawarciu umowy na zakup 5 mln dawek chińskiej szczepionki CoronaVac, produkowanej przez Sinovac Biotech. Dostawy są zaplanowane na okres marzec–maj br. To już drugi kontrakt na zakup preparatu tej firmy – 30 grudnia państwowe przedsiębiorstwo Medyczni Zakupiwli podpisało z nią umowę na 1,9 mln szczepionek, przy czym pośrednikiem również ma być Lekchim. Ponadto Ukraina ma otrzymać 8 mln dawek w ramach programu COVAX (prowadzonego przez WHO). Wyklucza przy tym możliwość zakupu rosyjskiego Sputnika V. Biorąc pod uwagę, że do uzyskania odporności niezbędne są dwie dawki, zamówiona przez Kijów liczba preparatów wystarczy do przeprowadzenia wakcynacji ok. 20% mieszkańców kraju. Choć rząd zatwierdził plan szczepień przeciw COVID-19, to wciąż nie wiadomo, kiedy się one rozpoczną, nie podano też dokładnej daty pierwszych dostaw.
  https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-01-14/chinska-szczepionka-dla-ukrainy

  Polubione przez 3 ludzi

 17. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”, czyli rosyjski opozycjonista („czołowy antyputinista” jak go określano) Andriej Iłłarionow został poddany represjom za to odważył się napisać że ostatnie wybory prezydenckie w USA zostały sfałszowane i poparł prezydenta USA Donalda Trumpa. Na początek wyrzucono go z „wolnościowego” Instytutu Katona, w którym „udzielał się” jako „pracownik naukowy” i który faktycznie go utrzymywał;
  https://strana.ua/news/311957-rossijanina-illarionova-uvolili-iz-instituta-katona-v-ssha-za-post-o-shturme-kapitolija.html
  Ps. W „juesej” powraca kategoria „liszeńców” z ZSRR, czyli ‚wrogów ludu” pozbawionych wszelkich praw…
  https://konserwatyzm.pl/lewicki-rewolucja-w-usa-i-nowi-liszency/

  Polubione przez 3 ludzi

 18. Epidemia koronawirusa na świecie. ‚Cuda” od szczepionki „P(f)izer” trwają, w Germanistanie (dawniej Niemcy) zmarło 10 osób które wcześniej poddano szczepieniu tym „cudem”. Jednak szefowa działa d/s bezpieczeństwa leków Niemieckiego Instytut Paula Ericha, który bada sprawę śmierci zaszczepionych, Brigitte Keller-Stanislavski stwierdziła ze może nie mieć to związku ze szczepionką gdyż były to osoby w podeszłym wieku cierpiące na przewlekłe choroby;
  https://ria.ru/20210114/privivka-1593105550.html
  Ps. Jestem laikiem w sprawach medycznych, ale mam w domu „służbę zdrowia” i to specjalizującą się właśnie w szczepieniach i ona mi od zawsze ‚wbija do łba” ze nie szczepi się ludzi chorych na inne choroby oraz że dlaczego przed szczepieniami nie przeprowadza sie testów na koronawirusa (wystarczy tylko złożenie deklaracji!)

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.