Wojna domowa na Ukrainie 15.01.2021r.- 2035 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 305.

Premier Ukrainy Denis Szmygal poinformował, że Kijów planuje wprowadzenie państwowej regulacji cen gazu na okres pełnej blokady lub do końca sezonu grzewczego.

Objęci regulacją mają zostać „wszyscy konsumenci w gospodarstwach domowych”, a powodem podjęcia działań jest pandemia COVID-19 wraz z ograniczeniami kwarantanny.

Od 1 stycznia Ukraina zrezygnowała z preferencyjnych stawek za media. Decyzja ta została podjęta jeszcze w 2015 roku za Petra Poroszenki po negocjacjach z MFW, ale z pięcioletnim opóźnieniem. Obecnie wejście w życie tej decyzji w 2021 r. nieszczęśliwie dla MFW zbiegło się z „koronakryzem”.

Od 8 do 24 stycznia na Ukrainie obowiązuje pełna blokada, a minister zdrowia Maksim Stiepanow opowiada się za przedłużeniem go na dłuższy okres. W rzeczywistości nie ma to żadnego sensu: takie ograniczenia powinny były zostać wprowadzone kilka miesięcy temu lub wcale. Środek ten nie będzie już wpływał na tempo rozprzestrzeniania się COVID-19 na Ukrainie.

Ale jednocześnie manewr ten pozwala rozciągnąć w czasie reakcję ludności na tragiczne zmiany w sferze komunalnej. Ceny wody, CO, czynsze i energii elektrycznej gwałtownie wzrosły, podczas gdy koszt gazu ziemnego wzrósł o 14%.

Oczywiste jest, że ukraińska „regulacja państwowa” spowoduje spadek cen gazu dla obywateli maksymalnie tylko o kilka procent, co i tak nie zlikwiduje sedna problemu, czyli niemożności regulowania rosnących stale zobowiązań przez zubożałe ukraińskie społeczeństwo.

Dlatego też, o podejmowaniu decyzji o regulacji cen gazu trzeba było myśleć jeszcze latem, ale Kijów zdecydował się na nie, gdy zobaczył masowe protesty. W Kijowie obawiają się, że powstająca sytuacja społeczno-polityczna będzie grała przeciwko rządowi Szmygala i prezydentowi Zełenskiemu.

Elementy regulacji państwa były dozwolone na Ukrainie, ale po zaakceptowaniu przez Kijów zaleceń MFW obecnie są one w dłuższym horyzoncie czasowym mało prawdopodobne. Natomiast na chwilę obecną interesujące jest, co się stanie z cenami za media: spadną, pozostaną na obecnym poziomie czy też ich wzrost będzie ograniczony?

Dla ludności mogą wystąpić pewne korzyści w postaci zakupu gazu lub zróżnicowania w sezonach grzewczych i nieogrzewczych. Możliwych jest wiele opcji, ale podjęte środki prawie na pewno będą kosmetyczne.

Dopóki Szmygal nie przedstawi szczegółów i liczb, jego słowa są populizmem mającym na celu jakoś uspokoić ludność kraju, który od sześciu lat poddawany jest ciągłej terapii szokowej.

Ukraina produkuje własny gaz o objętości 20 miliardów metrów sześciennych: wystarczyłoby to na utrzymanie jego stałych taryf, ale Kijów poszedł w drugą stronę i zamiast stałych taryf oferuje wolny rynek cen.

Na tej polityce ucierpią wszyscy, z wyjątkiem grup oligarchicznych kontrolujących ukraiński sektor energetyczny.

„Gaz, który kupiła Ukraina, był używany głównie na potrzeby przemysł, jednak przemysł tam pada, więc zużycie gazu w kraju zmniejsza się, ale mimo to taryfy dla ludności wciąż rosną.

Wydaje się, że władze ukraińskie wraz z oligarchami wykorzystują ludność kraju do czerpania zysków. Energia jest jedynym klastrem gospodarczym na Ukrainie z super zyskami.

O tym problemie na Ukrainie myślą oczywiście fachowcy, którymi są kompetentni ekonomiści i menedżerowie, ale nic nie mogą zrobić. Kijów jest zadłużony i ma pętlę na szyi, więc jest zmuszony stosować się do zaleceń sponsorów. Ukraina co roku pożycza duże kwoty, a w zamian musi spełniać warunki wierzycieli.

Przypomnę, że po zamachu stanu w 2014 r. nowe władze Ukrainy wpędziły Ukrainę w pułapkę zadłużenia. Dług publiczny stale rośnie i jest obsługiwany przez finansowanie zewnętrzne.

W takiej sytuacji gospodarka ukraińska degraduje się, ludzie wyjeżdżają, a jakość życia w kraju spadła do poziomu krajów afrykańskich, rozwiewając tym samym mit o europejskim sukcesie Ukrainy, która coraz bardziej od tejże Europy się oddala. I to nie tylko z powodu przyczyn kryzysu, ale także z powodów kulturowych oraz radykalizacji części społeczeństwa w kierunku skrajnego nacjonalizmu. Oczywiście o poziomie korupcji, chaosu i zwykłego bezprawia, nie pomnę.

Można więc powiedzieć, że społeczeństwo ukraińskie nie zostało przyjęte z otwartymi ramionami przez kraje UE, tylko zapędzone w kozi róg.

Samo zresztą się tego do skakało.

*

Ukraińskie Siły Zbrojne rozmieściły dwa pojazdy opancerzone w pobliżu osady miejskiej Troickoje.

Poinformowała o tym służba prasowa Milicji Ludowej ŁRL.

„W rejonie odpowiedzialności 92 samodzielnej brygady zmechanizowanej Ukraińskich Sił Zbrojnych odnotowano obecność dwóch bojowych wozów opancerzonych w rejonie osady Troickoje” – głosi komunikat.

Ministerstwo obrony przypomniało, że rozmieszczenie w obszarach zamieszkałych broni i sprzętu wojskowego przez ukraińskie formacje zbrojne stanowi naruszenie trzeciego punktu Dodatkowych Środków zapewniających zawieszenie broni i kontrolujących jego przestrzeganie.

Ukraiński żołnierz zastrzelił kolegę a następnie zgłosił jego dezercję.

Żołnierze 59 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych, działającej w strefie tzw. Operacji Połączonych Sił (OPS), zakopali zwłoki zastrzelonego w czasie konfliktu kolegi, następnie zgłaszając zabitego jako dezertera. 

Poinformował o tym podczas briefingu Iwan Filiponenko, przedstawiciel służby prasowej Wydziału Milicji Ludowej ŁRL:

„Na jednym z stanowisk 9 batalionu 59 samodzielnej brygady piechoty zmotoryzowanej Ukraińskich Sił Zbrojnych w rejonie osady Świetłodarsk wybuchł konflikt między żołnierzami, podczas którego żołnierz Sapatsiński strzelił w głowę starszemu żołnierzowi Zenkiewiczowi. Aby uniknąć ukarania, Sapatsiński w zmowie z innymi żołnierzami znajdującymi się w pobliżu jego pozycji, zgłosił  dowództwu, że Zenkiewicz zdezerterował.”

Filiponenko dodał, że „trzy dni później, po zmianie, Sapatsiński udał się do oddziału medycznego ze złamanym żebrem i wstrząśnięciem mózgu, co wzbudziło podejrzenia dowódcy i śledczych wojskowych organów ścigania. Podczas oględzin stanowisk znaleziono zakopane zwłoki Zenkiewicza. Prokuratura wojskowa wszczęła sprawę karną z powodu zabójstwa”

Natomiast na donieckim odcinku frontu, według wczorajszego raportu SMM OBWE obserwatorzy odnotowali obecność sprzętu bojowego USZ w strefie bezpieczeństwa, w tym w pobliżu zaludnionych obszarów:

– ️ 1 bojowy pojazd opancerzony (BTR-70) w strefie zamieszkanej w pobliżu miejscowości Biełaja Gora,

– ️ 2 bojowe wozy piechoty (BMP-1, BMP-2) w pobliżu osady Bogdanowki.

Poza tym, w ciągu ostatniej doby na donieckim odcinku frontu, USZ 6 razy naruszyły warunki rozejmu oraz 3 razy warunki Dodatkowych Środków zapewniających zawieszenie broni i kontrolujących jego przestrzeganie.

Do pierwszego naruszenia warunków rozejmu doszło o godzinie 12:40 na południowym odcinku frontu, gdy z kierunku miejscowości Wodianoje ukraińscy żołnierze przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (29 granatów), przeprowadzili ostrzał Leninskoje, następnie o godzinie 14:25 z kierunku Krasnogorowki ostrzeliwano z wozu bojowego BMP-2 (10 wystrzałów) rejon Staromichajłowki- koło Doniecka, później o godzinie 18:20 i 18:45 przeprowadzono z kierunku Gnutowa, dwukrotnie ostrzał przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (13 granatów) okolic Komiternowa- na południowym odcinku frontu. Do ostatnich dwóch ostrzałów doszło późną nocą, o godzinie 22:08 i 22:45 z kierunku Talakowki, przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (5 min), przeciwpancernego granatnika SPG-9 (5 granatów) i automatycznego granatnika AGS-17 (10 granatów)- ponownie w kierunku Komiternowa.

Ponadto, jak już wspomniałem wyżej, ukraińscy żołnierze o godzinie 13:43 w rejonie Marinki- koło Doniecka oraz o godzinie 21:00, w rejonie Wodjanoje, a także o godzinie 21:10, w rejonie Awdiejewki, także w rejonie Doniecka, prowadzili prace fortyfikacyjne przy użyciu ładunków okopowych (4 eksplozje), w ten sposób naruszając Dodatkowe Środki zapewniające zawieszenie broni i kontrolujących jego przestrzeganie.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

5 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 15 січня 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 14 січня, в районі проведення операції Об’єднаних сил було зафіксовано 6 порушень режиму припинення вогню. Всі вони були здійснені в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід».

Так, поруч із населеним пунктом Гнутове, збройні формування Російської Федерації відкривали вогонь з автоматичного станкового гранатомета та великокаліберного кулемета. Внаслідок ворожих обстрілів один український захисник отримав легке осколкове поранення. Воїна оперативно доставлено до лікувального закладу, де йому надається необхідна медична допомога.

В передмісті Мар’їнки та поблизу Водяного, що на Приазов’ї, ворог вів вогонь у бік українських позицій з автоматичних станкових гранатометів, а біля Мар’їнки – ще й зі стрілецької зброї.

В районі населеного пункту Талаківка противник застосував гранатомети різних систем та стрілецьку зброю. На обстріли російсько-окупаційних військ наші воїни відкривали вогонь у відповідь. Про факти порушення режиму припинення вогню через Українську сторону СЦКК повідомлено представників ОБСЄ.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Північ» спостерігалася тиша.

Від початку поточної доби, 15 січня, вздовж всієї лінії розмежування порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Обстановка в районі проведення операції Об’єднаних сил і надалі контрольована українськими воїнами.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Так, минулої доби, 14 січня, представники Національної поліції України зі складу ОС зафіксували 376 адміністративних правопорушень. Підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4474 транспортних засоби та 4125 осіб. На причетність до збройних формувань Російської федерації до територіальних підрозділів доставлялись одна особа.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувала 410 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 289 осіб.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

36 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 15.01.2021r.- 2035 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie wstępniaka szefa

  W ukraińskim parlamencie pojawił się projekt ustawy wprowadzającej swoistą „niewolę za długi”. Ukraińcy zalegający z opłatami komunalnymi, m.in. za gaz, mieliby zakaz wyjazdu z kraju czy zakaz prowadzenia samochodu. Natomiast same rachunki komunalne pod względem wymagalności zostałyby zrównane z płatnościami z tytułu alimentów i obłożone takimi samymi sankcjami.

  Według danych Państwowej Służby Statystyki Ukrainy zadłużenie ludności za usługi komunalne wynosiło na dzień 1 maja 2020 r. 63 mld hrywien, czyli około 2,3 mld dolarów, z czego 25,6 mld hrywien to zaległości wobec dostawców gazu ziemnego, a 20,5 mld hrywien za gaz zużyty na centralne ogrzewanie i ciepłą wodę. W efekcie te brakujące kwoty nie pozwalają z kolei przedsiębiorstwom wywiązywać się ze swoich zobowiązań, w szczególności terminowo regulować rachunki za nośniki energii, wypłacać pensje czy opłacać podatki i inne obowiązkowe należności – argumentowali autorzy projektu.
  https://www.obserwatorfinansowy.pl/bez-kategorii/rotator/ukrainski-sektor-gazowy-pelen-znakow-zapytania/
  Komentarz: To dopiero. Abstrakcja przebija kolejne granice absurdu. Teraz własnych obywateli będą „sprzedawali” w niewole? Polecam cały artykuł 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Epidemia koronawirusa na świecie. Pomimo poczatkowych zaprzeczeń ze strony izraelskiego resortu zdrowia, izraelska policja wszczęla śledztwo w sprawie przemytu z Izraela na Ukraine szczepionki przeciwko koronawirusowi ‚Pfizer”. Cytat „Policja prowadzi dochodzenie w tej sprawie i, o ile wiem, do tej pory nie ustalono, czy rzeczywiście był przypadek przemytu szczepionek z Izraela na Ukrainę. Jestem przekonany, że śledztwo zostanie przeprowadzone prawidłowo, a jeśli taka sprawa rzeczywiście miałaby miejsce, sprawcy zostaną postawieni przed sądem. W naszym rozumieniu jest to bardzo poważne przestępstwo ”- powiedział przedstawiciel izraelskiego Ministerstwa Zdrowia”;
  https://www.ukrinform.ru/rubric-world/3171220-v-izraile-rassleduut-vozmoznuu-kontrabandu-covidvakciny-v-ukrainu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Tymczasem pierwsze represje z powodu sankcji Departamentu Skarbu USA, za „mieszanie sie w wybory w USA”, dotknęły jednego z czołowych polityków proprezydenckiego ugrupowania „Sługa Narodu” (szefa frakcji „kołomojczyków”) Ołeksandra Dubinskiego. Na początek zablokowano jego stronę internetową;
  https://strana.ua/news/312032-sajt-nadrepa-dubinskoho-popavsheho-pod-sanktsii-ssha-zablokirovali-po-vsemu-miru.html
  Sam Dubinskij oficjalnie zażądał zwołania nadzwyczajnego posiedzenia parlamentarnej frakcji „Sługa Narodu” w zwiazku z wprowadzeniem sankcji przez USA na obywateli Ukrainy z powodu donosu tzw. sorosiąt, czyli „konkurencyjnej” wobec „kołomojczyków” grupy w „Słudze Narodu”;
  https://strana.ua/news/312038-dubinskij-otreahiroval-na-sanktsii-ssha.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. „Przypadkowo” chińska kompania „Skyrizon” która zakupiła ukraińskie przedsiębiorstwo ‚Motor Sicz”, a którą to transakcję wstrzymano po „telefonie z USA”, trafiła na listę chińskich firm objętych amerykańskimi sankcjami. Oficjalnie sankcje na „Skyrizon” nałożono za jej „współpracę z chińskimi siłami zbrojnymi”;
  https://korrespondent.net/business/companies/4316555-kytaiskye-ynvestory-motor-sych-popaly-pod-sanktsyy-ssha

  Polubione przez 4 ludzi

 5. W temacie afery, jaka rozpętał Kijów, w związku z ikona podarowaną ministrowi Ławrowowi podczas jego wizyty w Bośni I Hercegowinie. Kijów zażądał jej zwrotu twierdząc ze została ‚skradziona z Ukrainy”, jak jednak zauważył członek Prezydium BiH reprezentujacy Republikę Serbską Milorad Dodaik Kijów do tej pory nie przedstawił żadnych dowód na to że miała zostać „skradziona” oraz „nielegalnie wywieziona z Ukrainy”. Dodik zapewnił także ze jak tylko Kijów takie dowody przedstawi to ikona zostanie zwrócona Ukrainie;
  https://korrespondent.net/world/4316564-v-bosnyy-nazvaly-uslovye-vozvraschenyia-ukrayne-starynnoi-ykony

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Tymczasem ukraiński dziennikarz Serhij Wysocki opublikował w internecie dokument w którym szef zarządu spółki ‚Ukrenergo” zwraca sie do pełniącego obowiązki ministra energetyki Ukrainy o uzgodnienie planu przerw w dostawie prądu na terytorium Ukrainy. Jako przyczyny takiej decyzji podano;
  -brak niezbędnych zapasów węgla w magazynach elektrowni
  -gwałtowny wzrost poziomu zużycia energii elektrycznej ze względu na znaczny spadek temperatury otoczenia
  -wzrost awaryjności w ukraińskich elektrociepłowniach co poskutkowało
  -„nieoptymalne” remonty ukraińskich „atomówek”
  Ujawnionym przez dziennikarza informacjom zaprzeczyło „Ukrenergo” a takze premier Ukrainy Szmyhal;
  https://strana.ua/news/312087-veernye-otkljuchenija-elektroenerhii-v-ukraine-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Zdrada?
  Ponoć Ukraina ma uzyskać szczepionki na Covid-19 za pośrednictwem firm z Wielkiej Brytanii. A zdrada, bo coś mi się obiło o uszy, że ponoć rząd WB optował za tym, by ichnia szczepionka powstawała przy współudziale rosyjskiej.
  Wyjdzie tak jak z gazem. Ukraina nie kupowała gazu od Rosji tylko od Słowacji, która była zależna od dostaw gazu z Rosji 🙂
  https://www.unian.info/economics/covid-19-ukraine-to-buy-vaccine-via-uk-firm-minister-11286479.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Kolejny „njus” z „juesej”, czyli FBI zatrzymało kolejna osobe pod zarzutem uczestnictwa w „TRUMPomajdanie”. Okazał się nim być niejaki John Sullivan….LEWICOWY aktywista, spod znaku ANTIFY, ze stanu Utah. Cytat;
  „Przyłapany podczas zamieszek na Kapitolu lewicowy aktywista twierdził, że był tam tylko po to, żeby dokumentować to, co robi prawica. Teraz okazuje się, że namawiał innych do przemocy – i usłyszał już z tego powodu zarzuty federalne”;
  https://www.stefczyk.info/2021/01/15/lewicowy-aktywista-podzegal-do-zamieszek-w-waszyngtonie-aresztowalo-go-fbi/
  https://www.newsweek.com/john-sullivan-capitol-attack-leftwing-antifa-1561898

  Polubione przez 4 ludzi

 9. W temacie buntu taryfowego.

  Ciekawi mnie co będzie dalej. Na Ukrainie ponad 70% obywateli zamieszkuje w miastach. Spośród nich co piąty zarabia/otrzymuje świadczenia które pozwalały na zaspokojenie podstawowych potrzeb-niczego więcej. Nowe stawki za gaz, prąd, ogrzewanie i wodę to niejako wyrok śmierci dla tych ludzi. Nie ma mowy, aby przy takich rachunkach udało się przeżyć.
  Tak jak mieszkańcy Ukrainy dobrze zauważyli, obecne taryfy równają się ludobójstwu. Przeciętny emeryt ma do wyboru albo zapłacić za media, albo kupić jedzenie (na lekarstwa już od dawna nie ma środków).
  To co widzimy na Ukrainie to powtórka z 2014 roku. Gdy z powodu machinacji kilku oligarchów i „ukrpatriotów” wywołano wojnę domową, która zrujnowała kraj. W 2021 roku sytuacja przeciętnego Ukraińca się nie polepszy. PKB nie będzie rósł tak szybko jak chcą władze w Kijowie. Za to rachunki będą się piętrzyć. Wszak trzeba spłacić pożyczki. Aby utrzymać obecną infrastrukturę techniczną konieczne będą miliardy $, które można tylko ściągnąć sięgając do kieszeni obywateli. Ai jeszcze trzeba kupić broń made in „zachód”.
  Jedyną nadzieją są gastarbeiterzy, ich przekazy pieniężne mogą odmienić los ojczyzny, ale… nawet tu szykuje się „zdrada”. Wcale mi się to nie podoba, ale słyszę coraz częściej, że osoby z Ukrainy chcą ściągnąć rodziny do Polski. To efekt pozbycia się złudzeń, wyborcy jeszcze liczyli, że Zeleński ocali ich kraj, gdy te rachuby zawiodły stracili resztki nadziei. Teraz chcą mieszkać w normalnym kraju i w nim żyć.
  Najgorsze w tym wszystkim, że władze w Kijowie nie widzą (nie chcą widzieć?) obecnej sytuacji. I wiem, że to może ostre, ale… lepiej gdyby Ukrainą rządził oficjalnie urzednik z Moskwy, Polski, Wielkiej Brytanii czy USA istniałaby jeszcze szansa na uratowanie kraju. Obecne „elyty” to … w słowniku kulturalnego człowieka brak odpowiednich słów.
  Z powodu koronakryzysu i korupcji w najbliższych latach Ukrainie „zabraknie” kilkanaście miliardów dolarów na utrzymanie infrastruktury technicznej. Kolejne podwyżki nie przyniosą nowych dochodów. Ludność NIE MA już wystarczających oszczędności izarabia za mało, aby płacić tak wysokie podatki/opłaty.
  Efekt będzie taki, że zabraknie pieniędzy środków na elektrownie, kanały nawadniające, rurociągi, a bez nich upadną też i przedsiębiorstwa. Obecne plany remontów dróg to jawne oszustwo. Zawyża się ceny remontów i Ukraina traci miliardy hrywien.
  Tak jak pisałem kilkakrotnie. Gospodarka Ukrainy upada. Nie jest to jednak spektakularny upadek rodem z Hollywood -żadnych fajerwerków nie uświadczymy. To raczej gnicie i powolny upadek. Z roku na rok będzie zmniejszać się liczba mieszkańców i osób zdolnych do podjęcia pracy. A w końcu stepy jak onegdaj opustoszeją.
  A jakie są państwa refleksje?

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Coś weselszego(?) Kot z Ukriny postanowił uciec do Izraela 🙂

  Pracownicy portu w Hajfie w Izraelu znaleźli kota w kontenerze z cukierkami, który przypłynął z Odessy na Ukrainie. Zwierzę płynęło 19 dni, żywiąc się słodyczami i pijąc skraplającą się wodę. Kot podróżnik przebywa na kwarantannie.
  https://podroze.onet.pl/aktualnosci/kot-podroznik-przyplynal-z-ukrainy-do-izraela-w-kontenerze-z-cukierkami/7cg2xls

  Polubione przez 4 ludzi

 11. W temacie gazowym. Pojawił się oficjalny grafik budowy gazociagu „Nord Stream 2” opublikowany przez Duńska Agencję Energii;
  https://strana.ua/news/312182-kalendar-stroitelstva-severnoho-potoka-2-i-eho-hrafik.html
  A tymczasem niemiecki „FAZ” informuje że doradca ds. polityki zagranicznej prezydenta-elekta Joe Bidena, Nicholas Burns proponuje by USA zawiesiły sankcje przeciwko „NS2”. Jednocześnie jednak miałoby nastąpić wstrzymanie prac przy zakończeniu budowy gazociagu. Według Burnsa takie kroki miałyby doprowadzić do ponownego zbliżenia pomiędzy USA a Niemcami, pomiedzy którymi nastąpiło „ochłodzenie” w trakcie prezydentury Trumpa;
  https://strana.ua/news/312073-bajdenu-sovetujut-ostanovit-sanktsii-protiv-severnoho-potoka-2.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.