Wojna domowa na Ukrainie 18.01.2021r.-2038 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 308.

„Stany Zjednoczone zaczęły zastraszać każdego, kto mógłby stanowić zagrożenie dla nowowybranego prezydenta Joe Bidena”– stwierdził ukraiński politolog, dyrektor Kijowskiego Centrum Badań Politycznych i Konfliktów, Michaił Pogrebinski w wywiadzie jakiego udzielił gazecie Wzgliad

Takie było jego wytłumaczenie faktu nałożenia przez amerykańską administrację sankcji na ukraińskich polityków, w tym posła Andrija Derkacza, który publicznie ujawnił kompromitujące dowody w sprawie Bidena.

„To początek systematycznego sprzątania wszystkiego, co mogłoby zagrozić Bidenowi, który w ciągu tygodnia zostanie pełnoprawnym prezydentem Stanów Zjednoczonych. I to jest zastraszanie tych, którzy decydują się pójść tą drogą”– jest pewien Pogrebinski.

Politolog przypomniał o amerykańskim prawie zezwalającym na nakładanie międzynarodowych sankcji w interesie Ameryki i „ochronie demokracji”„A teraz interesy demokracji są interesami demokratów i osobiście interesów Bidena”– podkreślił ukraiński ekspert, dodając, że „jest kilka dokumentów dotyczących Burisma Holdings. Teraz muszą je zniszczyć i ogólnie uporządkować wszelkie wzmianki na ten temat, ponieważ rozumieją, że nie będą mogli inaczej uciszyć tych 73 milionów Amerykanów, którzy głosowali na Trumpa, częściowo poparli szturm Kongresu i którzy mogą przypomnieć o korupcji Bidena i jego syna w związku z tą firmą”

Rozmówca spodziewa się przeprowadzenia operacji, które będą miały na celu zniszczenie wszelkich argumentów przeciwko Bidenowi w jego sprawach wokół ukraińskiego holdingu gazowego.

„Dla Derkacza sankcje te nie są niczym nowym, ponieważ wcześniej nie wpuszczono go do Stanów Zjednoczonych i stało się jasne, że jest postacią non grata dla wzorcowego demokratycznego państwa”– powiedział politolog z Kijowa, zwracając uwagę na to, że inną sprawą jest to, że „​​Oniszczenko (ukraiński polityk i biznesmen Aleksander Oniszczenko, który wyjechał z kraju w 2016 r.- dopisek mój) i kilka innych osób, które równie energicznie jak Derkacz nie działały przeciwko Bidenowi, znalazły się na liście sankcyjnej, a to prawdopodobnie była dla nich niespodzianką”.

Prezes Ukraińskiego Centrum Analitycznego Oleksandr Ochrimenko przypomniał, że Derkacz od dawna mówił o zmowie władz ukraińskich z amerykańskimi. „Tu doszło do przestępstwa. Derkacz powiedział więcej niż powinien. I zapłacił cenę za próbę powiedzenia prawdy. Miał kanał telewizyjny na Ukrainie, który był już ‚przypadkowo’ zamknięty. Nieoficjalnie pojawiły się doniesienia, że ​​jego interesy systematycznie kontrolować”– podkreślił ukraiński politolog.

Ochrimenko dodał, że filmy opublikowane przez Derkach z kompromitującymi dowodami przeciwko byłemu prezydentowi Petro Poroszence odbiły się „rykoszetem wobec Zełenskiego”„Oczywiście Derkacz odkrył spisek, który miał miejsce między władzami ukraińskimi i amerykańskimi. Widać, że Amerykanom bardzo się to nie spodobało. Trzeba zrozumieć, że wolność słowa, o której mówią w Stanach Zjednoczonych, jest pojęciem względnym”– wyjaśnił Ochrimenko.

W zeszły poniedziałek Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na siedmiu Ukraińców i cztery ukraińskie media za wtrącanie się w amerykańskie wybory. Według Departamentu Skarbu USA osoby i organizacje, na które nałożono sankcje, należą do „powiązanej z Rosją sieci wpływów związanej z deputowanym Wierchownej Rady Andriejem Derkaczem”.

We wrześniu ubiegłego roku niezrzeszony deputowany Wierchownej Rady, Andrij Derkacz publicznie przedstawił dowody dotyczące działań korupcyjnych polegających na wypłacie środków z Ukrainy na konta rodziny byłego wiceprezydenta USA Josepha Bidena. Podał też do publicznej wiadomości kilka nagrań dźwiękowych, w których Biden zaproponował Petro Poroszence, który był wówczas prezydentem Ukrainy, 1 miliard dolarów za dymisję prokuratora generalnego Wiktora Szokina.

Wbrew opublikowanym dowodom, ukraińskie organa ścigania zamknęły sprawę doniesienia o możliwym udziale Bidena, który jest obecnie wybranym prezydentem Stanów Zjednoczonych, w odwołaniu prokuratora Szokina ze stanowiska prokuratora generalnego.


*

Według ostatniego raportu SMM OBWE misja zarejestrowała obecność zakazanego sprzęt USZ rozmieszczonego z naruszeniem linii wycofania oraz w strefie bezpieczeństwa:

– ️ 2 moździerze (2B14 „Pognos”, 82 mm) w strefie zamieszkanej miejscowości  Szirokino,

– ️ 1 transporter opancerzony (BTR-4) w pobliżu miasta Mariupol.

Poza tym, USZ prowadząc ostrzały: o godzinie 12:55 z kierunku Lebiedyńskoje w stronę Leninskoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu broni maszynowej, o godzinie 15:40 ponownie z kierunku Lebiedyńskoje, ale tym razem w stronę Nowej Tawri przy użyciu podwieszanego granatnika GP-25 (2 granaty) oraz o godzinie 17:30 i 18:40 z kierunku Szirokina przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (2 ostrzały, 6 granatów), w stronę Sachanki- także na południowym odcinku frontu- na wschód od Mariupola, a także o godzinie 21:20- ponownie z kierunku Lebiedyńskiego w stronę Nowej Tawrii, przy użyciu podwieszanego granatnika GP-25 (4 granaty), tym sposobem łącznie 5 razy naruszono warunki rozejmu.

W sumie, w wyniku ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 12 różnego typu granatów.

Ponadto, ukraińscy żołnierze naruszyli warunki Dodatkowych Środków wzmacniających przestrzeganie rozejmu, gdy o godzinie 20:57 na swoich pozycjach bojowych w rejonie wsi Piaski k. Doniecka dokonali 1 eksplozji, prawdopodobnie ładunku okopowego, chociaż nie wykluczone są też inne przyczyny.


*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

8 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 18 січня 2021 року.

Слава Україні!

Протягом минулої доби, 17 січня, в районі проведення операції Об’єднаних сил було зафіксовано два порушення режиму припинення вогню.

Так в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід», неподалік населеного пункту Широкине, російсько-окупаційні війська двічі відкривали вогонь зі станкових протитанкових гранатометів.

Про факти порушення режиму припинення вогню через Українську сторону СЦКК повідомлено представників ОБСЄ. Бойових втрат серед наших захисників немає.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Північ» спостерігалася тиша.

Від початку поточної доби, 18 січня, вздовж всієї лінії розмежування порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Обстановка в районі проведення операції Об’єднаних сил і надалі контрольована українськими воїнами.

Слава Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Так, минулої доби, 17 січня, представники Національної поліції України зі складу ОС зафіксували 68 адміністративних правопорушень. Підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4230 транспортних засобів та 4193 особи. На причетність до збройних формувань Російської Федерації до територіальних підрозділів особи не доставлялись.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувала 256 осіб, на підконтрольну Україні територію прибула 362 особи.

Слава Україні!”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***Na zakończenie kilka aktualnych filmów:***
***© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

42 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 18.01.2021r.-2038 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dla zainteresowanych, o temacie z którego wczoraj amerykański TVN zrobił sensację na skalę światową, czyli „Dlaczego Nawalny został zatrzymany natychmiast po przyjeździe do Rosji i co będzie z nim dalej”;
  https://strana.ua/news/311906-navalnyj-zaderzhan-vo-vnukovo-kak-eto-bylo-pochemu-on-vernulsja-kohda-sud.html
  Cytat „Nawalny oczywiście rozumiał, że po powrocie do Rosji zostanie zatrzymany.
  Pojawia się pytanie: po co mu to było?
  Ani otrucie Nawalnego, ani śledztwo w tej sprawie nie przyniosły w zasadzie żadnych globalnych konsekwencji dla rosyjskich władz. Tak, wezwano Moskwę do ukarania odpowiedzialnych, a sankcje osobiste zostały przedłużone. Co nie jest zbyt dotkliwe dla Kremla. Jednocześnie Nord Stream 2 jest budowany – dosłownie w piątek 15 stycznia Niemcy wyraziły zgodę na ukończenie projektu .
  Oczywiście postawiono na to że zatrzymanie Nawalnego i prawdopodobne uwięzienie wywoła nowy wzrost nastrojów antyputinowskich na Zachodzie. A to poskutkuje, być może, jakimiś nowymi sankcjami lub dalszymi opóźnieniami w budowie Nord Stream 2”

  Polubione przez 4 ludzi

  • Plus w temacie „rosyjskiej opozycji”, ale tym razem prześladowanej przez REŻIM WASZYNGTOŃSKI, czyli „antyputinista” Andrij Iłłarionow komentuje swoje „wywalenie” z amerykańskiego „think-thanku” „Instytut Katona” za to ze zakwestionował praworządność ostatnich wyborów prezydenckich w USA, a same wybory i „TRUMPomajdan”przyrównuje do PODPALENIA REICHSTAGU które jak wiadomo stało się symbolicznym końcem Republiki Weimarskiej i zaprowadzenia dyktatury NSDAP w Niemczech;
   https://aillarionov.livejournal.com/1215661.html

   Polubione przez 4 ludzi

   • „„TRUMPomajdan”przyrównuje do PODPALENIA REICHSTAGU które jak wiadomo stało się symbolicznym końcem Republiki Weimarskiej i zaprowadzenia dyktatury NSDAP w Niemczech”- pełna zgoda, tylko że jest jeden problem.
    Otóż po podpaleniu Reichstagu dyktatorską władzę w Niemczech narzucili naziści, kto w takim razie narzuci dyktatorską władzę w USA? Władcy świata?

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 4 ludzi

    • Dla „trumpistów” to są amerykańscy Demokraci, jak dla mnie (z wykształcenia historyka) jest to prawdopodobnie proces podobny do tego jaki miał miejsce w „Republice Rzymskiej” (na kształt której USA zostało stworzone przez „ojców – założycieli”), czyli skumulowanie władzy w jednym „ośrodku”, w „juesej” jest to najprawdopodobniej „deep state”. I nie ma tu nic do tego że „zewnętrzne struktury”, to znaczy „wybory” i ‚Kongres”, pozostają bez zmian. W starożytnym Rzymie pierwszy ‚cesarz”, czyli Gajusz Oktawiusz, „przechrzczony” na Oktawiana Augusta, tez nie „obalił Republiki”, a ją „odnowił” i „ulepszył”.

     Polubione przez 4 ludzi

  • Oczywiście pełniący funkcję prezydenta RP Duda, szef MSZ, oraz bankster Morawiecki czyli przydupasy tzw. „Zachodu”, jak na rozkaz podniosły wrzask z powodu zatrzymania faceta który ma postawione karne zarzuty, wpieprzając się w wewnętrzne sprawy FR. Należałoby przypomnieć tym jełopom, że 2 lata trzymali za kratami Piskorskiego, niewinnego człowieka, ale co tam jakiś Piskorski – ważniejszy nawalony Nawalny. Nie zastanawia ich po jakiego wuja wraca do kraju gdzie go rzekomo otruto ? 🙂 Głupi czy dobra kasa wpadła na konto ? 🙂

   Polubione przez 6 ludzi

 2. Ukraińska codzienność.Pojawiły sie nowe informacje o zastrzeleniu pod Mariupolem (obwód doniecki pod kontrolą Kijowa) członka „grupy zajmujacej się nielegalnym wyrębem lasu”, według wersji ukraińskiej policji. Syn zastrzelonego meżczyzny, którym okazał się być znany w Mariupolu biznesmen, zaprzeczył policyjnej wersji zdarzenia i oskarżył policję o to że zastrzeliła jego ojca bez powodu;
  https://strana.ua/news/312426-ubijstvo-predprinimatelja-politsejskimi-v-mariupole-novye-podrobnosti.html
  Z kolei w Pawłohradzie w obwodzie dniepropietrowskim zatrzymano ośmiu funkcjonariuszy ukraińskiej policji którzy zlecali miejscowym kryminalistom dokonywanie przestępstw płacąc im za to narkotykami oraz gotówką;
  https://strana.ua/news/312421-v-pavlohrade-politsejskie-zastavljali-ljudej-sovershat-prestuplenija-.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Epidemia koronawirusa na świecie. Jeżeli ten „njus” się potwierdzi to jest to prawdziwa „bomba”. Francuski ‚Le Monde” powołując się na „poufne dokumenty” pochodzące od „regulatora który dopuszcza leki na rynek medyczny UE [Europejska Agencja Leków]” informuje o „naciskach” jakie wywierano na „struktury UE” by dopuściły do użycia szczepionki ‚kompanii „Pfizer” pomimo tego że sami urzędnicy UE mieli „pytania co do jej użycia”;
  https://strana.ua/news/312444-pri-utverzhdenii-vaktsiny-pfizer-na-rehuljator-es-okazyvalos-davlenie.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. OT z Rosji, czyli FR wchodzi, i to od razu „z rozmachem” na nowy „rynek surowcowy”. Pojawiła sie informacja że pod Norylskiem znajdującym się w rosyjskiej Arktyce uruchomiono kopalnię…kryptowaluty o „mocy wydobywczej” do 6 bitcoinów dziennie. Jako „podstawę” wykorzystano budynki należące do nieczynnej fabryki niklu, a za całym przedsięwzięciem stoi rosyjska firma „BitCluster”;
  https://www.bloomberg.com/news/photo-essays/2021-01-14/bitcoin-btc-usd-cryptocurrency-mining-comes-to-arctic-circle-photos

  Polubione przez 5 ludzi

  • Ps.

   LEONARD COHEN – NEVERMIND

   „Tłumaczenie:
   Wojna przegrana
   Pakt podpisany
   Nikt mnie nie złapał
   Na skraju granic

   Nikt mnie nie złapał
   Choć próbowano
   Wciąż wśród was żyję
   Dobrze schowany

   Już zostawiłem
   Całe moje życie
   Wykopałem groby
   Których nie znajdziecie

   Historia to
   Prawd i kłamstw potok
   Tak, miałem imię
   Lecz mniejsza o to

   Mniejsza o to
   Mniejsza o to
   Wojna przegrana
   Pakt podpisany

   Jest prawda martwa
   Jest prawda żywa
   Która prawdziwa?
   Cóż, mniejsza o to

   Wasze zwycięstwo
   Było tak miażdżące
   Że wasze armie
   Wzięły na pamiątkę

   Zapisy
   Naszego małego życia
   Nasze ubrania
   Noże, donice

   Gry hazardowe
   Naszych żołnierzy
   Rzeźbione głazy
   I nasze pieśni

   I porozumienie
   W sprawach pokoju
   Że mąż kieruje
   Rozkazami żony

   A wszystko to
   Wyrazy są
   Obojętności
   Albo Miłości

   Obojętności
   No może Fatum
   Lecz mamy nazwy
   Mniej poufne na to

   Nazwy głębokie
   Nazwy prawdziwe
   Pokryłem krwią się
   A ty ich pyłem

   Nie ma potrzeby
   By to przetrwało
   Jest prawda żywa
   I ta prawdziwa

   Mniejsza o to
   Mniejsza o to
   Żyję życiem
   Które zostawiłem

   Jest prawda żywa…

   Wioski gromiłaś
   Nie zabijałem
   Nienawidziłaś
   Ja bardzo chciałem

   Mnie nie wkręciłaś
   Choć próbowałaś
   Przy nich walczyłaś
   Choć pogardzałaś

   A to twe serce
   Ten kubeł much
   A to twe usta
   Ta czara kłamstw

   Służyłaś im
   To mnie nie dziwi
   To poplecznicy
   Twojej rodziny

   Mniejsza o to
   Mniejsza o to
   Historia to
   Kłamstw i prawd potok
   Ty rządzisz światem
   Więc mniejsza o to

   Mniejsza o to
   Mniejsza o to
   Żyję życiem
   Które zostawiłem

   Żyłem na maksa
   W pełnym wymiarze
   W pokładach czasu
   Którym nie dasz rady

   Tu ma kobieta
   Tu moje dzieci
   Ich groby bezpieczne
   Od duchów śmierci

   W miejscach podziemnych
   Pośród korzeni
   Żyję życiem, które zostawiłem

   Wojna przegrana
   Pakt podpisany
   Nikt mnie nie złapał
   Na skraju granic

   Nikt mnie nie złapał
   Choć próbowano
   Wciąż wśród was żyję
   Dobrze schowany”

   Tłumaczenie: Krzysztof Brański

   Polubione przez 3 ludzi

 5. Siły Zbrojne Ukrainy prowadzą zaawansowane negocjacje z bliżej nieokreślonym europejską spółką przemysłu zbrojeniowego w sprawie potencjalnego pozyskania karabinka automatycznego kal. 5,56 mm dla ukraińskiej armii.
  Potencjalna wartość kontraktu na zakup partii tej broni opartej na platformie AR-15 ma wynosić ok. 2 mln USD. Wspomniany karabinek szturmowy ma charakteryzować się modułową konstrukcją, mieć masę 3,26 kg i ma mieć demontowany uchwyt do przenoszenia oraz szynę do montażu celowników optycznych i innych urządzeń pomocniczych w zależności od potrzeb użytkownika.
  https://www.defence24.pl/ukraina-kupuje-bron-strzelecka-w-standardzie-nato

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Na Ukrainie równolegle z państwowymi szczepieniami przeciwko Covid-19 będą odbywać się szczepienia komercyjne – powiedział premier tego kraju Denys Szmyhal. Poinformował, że Kijów prowadzi rozmowy w sprawie zakupu preparatów z sześcioma producentami.
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Na-Ukrainie-szczepienia-komercyjne-na-Covid-19-rownolegle-z-panstwowymi-8038819.html
  Komentarz: Czyli standard-bogaci kupią sobie szczepionki, a reszta plebsu niech ginie. Nawet nie kryją się zbytnio z tą pogardą dla zwykłego człowieka.

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Ukraina rozważa wznowienie produkcji samolotu transportowego Antonow-74 na potrzeby sił zbrojnych kraju – poinformowała Agencja Reutera, powołując się na rządowe źródła z Kijowa.
  An-74 to lekki samolot z dwoma silnikami odrzutowymi, zdolny do przelotu 4600 km z prędkością 560 km/h. Swój pierwszy lot wykonał w 1979 roku.
  https://www.rynek-lotniczy.pl/wiadomosci/ukraina-rozwaza-wznowienie-produkcji-an74-na-potrzeby-wojska-10515.html
  Komentarz: Jak dla mnie fake news. Już teraz rząd w Kijowie przeznaczył środki na zakup kilku samolotów od „Antonova”. Na kolejne maszyny kasy nie ma i w najbliższym czasie nie będzie.

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Artykuł o „ustawie medycznej”, która zezwoliła na masowe sprowadzanie personelu medycznego z Białorusi Rosji i Ukrainy.
  W ostatnich dniach grudnia prezydent podpisał ustawę z dnia 27 listopada 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii kadr medycznych.
  Jej celem jest „wprowadzenie rozwiązań wspierających system ochrony zdrowia w przeciwdziałaniu epidemii COVID-19, w szczególności w zakresie wykonywania zawodów lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarek, położnych i ratowników medycznych” – tak brzmi oficjalne uzasadnienie.
  https://gazetalekarska.pl/?p=59156

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Kolejny „njus’ z „jusesej”, czyli powraca sprawa służbowego laptopa „królowej Kongresu USA” Nancy Pelosi, skradzionego z jej biura podczas „TRUMPomajdanu”. Pojawiła się informacja o tym ze laptopa miała ukraść niejaka Riley June Williams, która według świadka który sie zgłosił do FBI, chciała go wysłać do swojego przyjaciela w…Rosji, by ten przekazał go rosyjskim „specsłużbom”. Do wysłania laptopa oczywiście nie doszło i dalej nie wiadomo co sie z nim dzieje, a przeciwko Williams wszczęło śledztwo FBI, ale nie pod zarzutami ‚zdrady” i ‚współpracy z obcym wywiadem”, a za „chuligaństwo” i „bezprawne wtargnięcie do urzedu”;
  https://strana.ua/news/312487-fbr-nachalo-rassledovat-versiju-o-krazhe-noutbuka-pelosi.html
  https://www.inquirer.com/news/pennsylvania/riley-june-williams-capitol-attack-pelosi-laptop-harrisburg-pennsylvania-arrests-20210118.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. I powrót na Ukrainę, gdzie w Odessie miejscowi „ukropatrioci”, którzy wyruszyli „w teren” by pilnować by nikt nie używał rosyjskiego wywołali antysemicki skandal. „Napadli” bowiem na sklep handlujący produktami kuchni żydowskiej który oskarżyli o „kpienie z języka ukraińskiego” ponieważ zamieścił on reklamę w języku rosyjskim „stylizowanym” na ukraińskie, a właściwie jego lokalny odeski dialekt.
  Co najciekawsze jako pierwszy właścicielom sklepu, wśród których jest obywatel „bezcennego” Izraela, zaczął wygrażać…Serhij Sternenko, były lider „Prawego sektora” w Odessie, który zadźgał „weterana ATO” w ulicznej „drace” i pomimo tego do tej pory nie trafił nawet do aresztu. Jego „parteigenosse” natomiast by „wzmocnić” moc swoich pogróżek zaczęli w nich zamieszczać zdjecia…żołnierzy Wehrmachtu w akcji :-)))
  https://strana.ua/news/312469-sternenko-i-natsionalisty-uhrozhajut-arteli-u-mashkovichej-v-odesse.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. „Haniebna zdrada” w wykonaniu dwóch ukraińskich piosenkarek Iryny Biłyk i Eliny Iwaszczenko które wystąpiły na noworocznym przyjęciu z udziałem prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki , które odbyło się 16 stycznia. Jakby tego było mało wystepowały razem z piosenkarzami z „państwa – agresora” czyli Rosji;
  https://strana.ua/news/312527-bilyk-i-ivashchenko-vystupili-na-novohodnem-prieme-u-lukashenko.html

  Polubione przez 2 ludzi

 12. Ukraińskie państwowe koleje (Ukrzaliznycia) planują realizację projektu połączeń dużych prędkości pomiędzy Kijowem a innymi największymi miastami Ukrainy: Charkowem, Lwowem i Odessą.
  „Jest wielki, ambitny projekt szybkich połączeń na Ukrainie między Kijowem a Lwowem, Kijowem a Charkowem oraz Kijowem i Odessą. Teraz ten projekt jest dyskutowany, są zainteresowani uczestnicy. Mówię o szybkich pociągach z prędkością do 300-350 km/h” – mówił szef Ukrzaliznyci Wołodymyr Żmak.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukrzaliznycia-szuka-inwestora-do-projektu-kolei-duzych-predkosci/
  Komentarz: Klasyczna ucieczka do przodu. Mówi się o jakiejś niesamowitej inwestycji, aby przykryć niedoskonałości obecnego systemu. Koleje ukraińskie maja poważne problemy finansowe i infrastrukturalne. Wiele połączeń lokalnych jest nierentownych i szefostwo firmy grozi ich zamknięciem o ile nie otrzyma sutych dopłat od samorządów.
  Tabór kolejowy jest stary i zużyty. Spada liczba pasażerów, a gorsze wyniki ciężkiego przemysłu i słabsze zbiory mogą przełożyć się w2021 roku na mniejsze zyski z przewozu towarów.

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Koniec proprezydenckiego ugrupowania „Sługa Narodu” na Ukrainie? Jeden z liderów tego ugrupowania (nieformalnie szef jednego ze „skrzydeł” tzw. kołomojczyków) Ołeksandr Dubinskij który został objęty sankcjami USA, domaga się zwołania „nadzwyczajnego zjazdu ugrupowania” i surowego ukarania, w tym o „zdradę państwową”, „donosicieli” z Ukrainy którzy do tego doprowadzili. Według Dubinskiego ‚donosu” miał dokonać ukraiński „działacz antykorupcyjny” Witalij Szabunin (nieoficjalnie „bliski przyjaciel” pełniącej obowiązki Ambasador USA na Ukrainie), a jeżeli do tego nie dojdzie to Dubinskij grozi „unicestwieniem frakcji parlamentarnej „Sługa Narodu”;
  https://strana.ua/articles/analysis/312598-sluha-naroda-obrechena-dubinskij-predskazal-konets-svoej-fraktsii-esli-eho-iskljuchat-.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.