Wojna domowa na Ukrainie 19.01.2021r.- 2039 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 309.

Wyniki telekonferencji grupy roboczej ds. bezpieczeństwa w ramach Grupy Kontaktowej w dniu 18 stycznia.

W dniu wczorajszym odbyło się pierwsze spotkanie w tym roku grupy roboczej ds. bezpieczeństwa w formie wideokonferencji.

Główny nacisk ze strony republik położono na kwestie wzmożonego poziomu eskalacji oraz na potrzebę jak najszybszego wyjaśnienia, a następnie zatwierdzenia działań wzmacniających system zawieszenia broni na czas nieokreślony w zakresie funkcjonalności mechanizmu koordynacji z udziałem WCKiK w obecnym składzie.

Jak podaje Przedstawicielstwo DRL przy WCKiK, w okresie od 15 grudnia do 17 stycznia liczba naruszeń zawieszenia broni na czas nieokreślony wyniosła 135 przypadków, z czego ponad połowę- 79 razy- zarejestrowano od początku 2021 roku.

Znacząco wzrosła liczba faktów użycia broni zabronionej przez przeciwnika porozumieniami mińskimi, taką jak:

– moździerzy 120 mm użyto 20 razy, wystrzeliwując aż 229 min,

– moździerzy kalibru 82 mm użyto 7 razy, wystrzeliwując 38 min.

Szczególnie niepokojący był fakt, że wróg używał ponownie amunicji zapalającej. Tak więc 29 grudnia 2020 r., w przeddzień świąt noworocznych, w osadach Leninskoje i Kominternowo na południowym odcinku frontu ukraińskie formacje zbrojne z trzech kierunków wystrzeliły ponad 50 min kalibru 120 mm, z których 12 było zapalających. Należy zauważyć, że ta broń jest klasyfikowana jako broń masowego rażenia, a jej użycie na obszarach, na których mieszkają cywile, jest zabronione zgodnie z Konwencją ONZ o zakazie lub ograniczeniach użycia niektórych broni konwencjonalnych, które mogą być uznane za nadmiernie szkodliwe lub mające niedyskryminujące skutki.

Zgodnie z raportami SMM OBWE, we wskazanym okresie obserwatorzy odnotowali obecność zabronionej broni i sprzętu USZ z naruszeniem linii wycofania w strefie bezpieczeństwa i poza strefami składowania.

Oficjalny przedstawiciel DRL Aleksiej Nikonorow przypomniał, że naruszenia pozycji USZ są rejestrowane prawie codziennie na całej linii kontaktowej. W sumie w okresie między spotkaniami odnotowano 42 fakty dodatkowego wyposażenia stanowisk, w tym przy użyciu ładunków okopowych:

15 incydentów- w rejonie wsi Wodianoje (zarejestrowano użycie 22 ładunków okopowych),

7 incydentów- w rejonie miejscowości Awdiejewka (użyto 12 ładunków okopowych),

4 incydenty- w rejonie osady Opytnoje (użyto 15 ładunków okopowych),

2 incydenty- w rejonie osady Piaski (odnotowano użycie 5 ładunków okopowych),

2 incydenty- w rejonie wioski Kamienka (odnotowano 8 ładunków okopowych),

2 incydenty- w rejonie osady Żowanka (odnotowano użycie 2 ładunków okopowych),

2 incydenty- w rejonie osiedla Marinka (odnotowano użycie 2 ładunków okopowych),

– odnotowano także po jednym przypadku dodatkowego wyposażenia stanowisk za pomocą ładunków okopowych w pobliżu: Majorska, Czigari, Leninskoje, Werchnietoreckoje, Taramczuka, Pawłopola, Nowomichajłowki i Szumów.

Przedstawiciel DRL przypomniał, że przedstawicielstwo DRL w WCKiK wielokrotnie wysyłało oficjalne listy z załączonymi materiałami wideo do zespołu łącznikowego SMM OBWE, domagając się od strony ukraińskiej wyeliminowania naruszeń i wezwała SMM OBWE, aby odnotowała te fakty i uwzględniła je w codziennych raportach, ale nie nastąpiła żadna reakcja.

„Sytuacja na linii jezdnej nadal się pogarsza. W ciągu ostatniego miesiąca, od poprzedniego posiedzenia grupy roboczej, formacje zbrojne Ukrainy zintensyfikowały ostrzał terytorium Republiki z użyciem broni zabronionej porozumieniami mińskimi. W przededniu świąt noworocznych do osad na południu republiki ostrzeliwano miny zapalające kalibru 120 mm, co jest naruszeniem międzynarodowych konwencji.

Dane liczbowe dotyczące liczby naruszeń zawieszenia broni i min wystrzelonych na naszym terytorium są obecnie porównywalne z danymi sprzed wejścia w życie środków wzmacniających zawieszenie broni.

Mechanizm koordynacji, który ma pomóc w zapobieganiu i zatrzymaniu ostrzału, jest faktycznie blokowany przez stronę ukraińską. Minęły już ponad cztery miesiące od zaproponowania przez republiki skonsolidowanego projektu działań, uwzględniającego stanowiska obu stron, w którym m.in. doprecyzowano zasadę współdziałania na poziomie WKK w obecnym składzie i dodano wszystkie nierozliczone punkty zidentyfikowane w praktyce, ale strona ukraińska ją ignoruje. dyskusja i porozumienie. Jeśli kluczowa kwestia w programie naszej grupy roboczej zostanie dalej zablokowana, eskalacja działań wojennych jest nieunikniona– podkreślił Aleksiej Nikonorow.

Przedstawiciel republiki wezwał negocjatorów do skupienia się na dyskusji nad skonsolidowanym dokumentem środki na rzecz wzmocnienia i kontroli zawieszenia broni.

„Dla skutecznej realizacji umów konieczne jest wyeliminowanie rozbieżności. Tylko w ten sposób można posunąć się naprzód w innych kwestiach, takich jak rozminowywanie, uzgadnianie nowych obszarów wycofania, uzupełnienia do decyzji ramowej w sprawie wycofania sił i wyposażenia. Przedstawiciele Kijowa twierdzą, że środki są generalnie wdrażane i nie ma potrzeby zmiany tego dokumentu. Niestety, to nie odpowiada rzeczywistości – strona ukraińska de facto wycofała się z porozumień we wrześniu i nie wypełnia żadnego z punktów” podkreślił stanowisko DRL, Aleksiej Nikonorow.

Jednakże możliwość realizacji pełnoprawnych prac mechanizmu koordynacyjnego, który mógłby radykalnie odwrócić obecną sytuację na linii styku, pozostaje zablokowana przez stronę ukraińską.

Podczas spotkania przedstawiciele Kijowa poruszyli również kwestię konieczności przeprowadzenia prac remontowo-restauratorskich na stacji gazowej Marinskaja. Strona ukraińska zobowiązała się do opracowania i przesłania pisemnej propozycji ze wszystkimi szczegółami, miejscami proponowanej obecności przedstawicieli WCKiK i SMM OBWE do dalszej dyskusji, głównym warunkiem jest możliwość wizualnej kontroli miejsca i przebiegu prac.

*

Ukraińskie formacje zbrojne zaminowały przedmieścia Gorskoje.

Poinformowała o tym służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL:

„Bojcy 92 brygady na rozkaz zbrodniarza wojennego (dowódcy brygady Pawła) Fedosenki prowadzili operacje wydobywcze na południowych obrzeżach osady Gorskoje”- napisano w komunikacie.

Ministerstwo Obrony ŁRL wezwało mieszkańców terenów kontrolowanych przez Ukraińskie Siły Zbrojne do zachowania szczególnej ostrożności i uwagi, aby uniknąć wysadzenia w powietrze przez ukraińskie miny.

„Poinformuj Specjalną Misję Obserwacyjną OBWE o wszystkich znanych faktach dotyczących eksploatacji tego terenu przez jednostki Sił Zbrojnych Ukrainy, prokuraturę i administrację cywilno-wojskową w celu wszczęcia postępowania karnego przeciwko ukraińskim dowódcom”- poinformował przedstawiciel służby prasowej WML ŁRL. 


Poza tym, wojska ukraińskie rozlokowały dwa pojazdy opancerzone w Zolote oraz w pobliżu miejskiej osady Troickoje.

„W rejonie odpowiedzialności 92. oddzielnej brygady zmechanizowanej Sił Zbrojnych Ukrainy odnotowano obecność bojowego pojazdu opancerzonego w miejscowości Zołotoje oraz bojowego wozu piechoty w pobliżu miejscowości Troickoje”– głosi komunikat WML ŁRL.

Departament obrony republiki przypomniał, że rozmieszczenie broni i sprzętu wojskowego przez siły bezpieczeństwa Kijowa w osadach stanowi naruszenie trzeciego punktu dodatkowych środków zapewniających zawieszenie broni i kontrolowanie jego przestrzegania.

Ponadto, USZ 3 razy naruszyły w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, warunki rozejmu: o godzinie 10:25, gdy z kierunku Wodianoje przy użyciu broni maszynowej ostrzelano rejon miejscowości Leninskoje- na południowym odcinku frontu, następnie o godzinie 17:15, gdy z kierunku Bogdanowki przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (2 miny), ostrzelano okolice Pietrowskoje- na południowym odcinku frontu, no i na koniec- o godzinie 17:30, gdy z kierunku Marinki- także przy użyciu broni maszynowej, przeprowadzono ostrzał miejscowości Aleksandrowka- na południowych obrzeżach Doniecka.

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadły 2 mny.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

9 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 19 січня 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 18 січня, в районі проведення операції Об’єднаних сил було зафіксовано одне порушення режиму припинення вогню.

Так, неподалік населеного пункту Богданівка, що в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід», збройні формування Російської Федерації відкрили вогонь з міномету 82-го калібру.

Про факт порушення режиму припинення вогню через Українську сторону СЦКК повідомлено представників ОБСЄ. Бойових втрат серед наших захисників немає.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Північ» спостерігалася тиша.

Від початку поточної доби, 19 січня, вздовж всієї лінії розмежування порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Обстановка в районі проведення операції Об’єднаних сил і надалі контрольована українськими воїнами.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Так, минулої доби, 18 січня, представники Національної поліції України зі складу ОС зафіксували 72 адміністративних правопорушення. Підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4348 транспортних засобів та 4056 осіб. На причетність до збройних формувань Російської Федерації до територіальних підрозділів особи не доставлялись.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувала 196 осіб, на підконтрольну Україні територію прибула 314 особи. Через КПВВ «Новотроїцьке» – 65 і 34 особи відповідно.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

37 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 19.01.2021r.- 2039 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukraińska codzienność. Cytat „We Lwowie emeryt zamarzł, czekając na darmowe jedzenie”…
  https://ua-reporter.com/news/vo-lvove-pensioner-zamyorz-nasmert-v-ozhidanii-besplatnoy-edy-foto-18
  W Równym ‚zaminowano”, granatem bojowym, samochód należacy do miejscowego policjanta;
  https://gordonua.com/news/localnews/v-rovno-neizvestnye-privyazali-granatu-k-dveri-avtomobilya-policeyskogo-1536077.html
  W odeskim szpitalu wojskowym zmarł „ukrowojak” który kilka dni temu trafił tam po pobiciu na terenie jednostki wojskowej;
  https://odessa.strana.ua/312673-izbityj-soldat-kontraktnik-umer-v-voennom-hospitale-v-odesse.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. W Kijowie policja rozgoniła ‚wiec antyfaszystowski”, oficjalnie z powodu naruszenia obowiazującego na Ukrainie „lockdownu”…
  https://kiev.strana.ua/312674-v-kieve-19-janvarja-proshla-antifashistskaja-aktsija.html
  …skutecznej akcji policji pogratulował…jeden z zabójców ukraińskiego dziennikarza Ołesia Buzyny, sam członek neonazistowskiego ugrupowania „C14” Andrij Medwedko;
  https://kiev.strana.ua/312720-andrej-medvedko-zajavil-chto-pravye-khoteli-sorvat-antifashistskuju-aktsiju-v-kieve.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ciąg dalszy „białoruskiego śladu” w sprawie zabójstwa w Kijowie opozycyjnego wobec Łukaszenki dziennikarza Pawła Szeremata. Były „funkcjonariusz białoruskiego KGB Igor Makar” miał przekazać stronie ukraińskiej domniemane nagrania, pochodzace jakoby z podsłuchów, na których rzekomo omawiano przygotowania do zabójstwa dziennikarza. W odpowiedzi na to strona białoruska poinformowała ze ów „funkcjonariusz” to oszust i zapowiedziała ze jest w stanie przedstawić władzom w Kijowie dowody (podobne deklaracje miały zostać przekazane władzom Niemiec, Polski i Litwy);
  https://strana.ua/news/312724-minsk-zajavil-o-moshennichestve-eks-spetsnazovtsa-vydvinuvsheho-novuju-versiju-ubijstva-sheremeta.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. W temacie gazowym. USA zgodnie z zapowiedziami wprowadzają nowe sankcje przeciwko ‚Nord Stream 2″, w tym przeciwko…barce „Fortuna” która zajmuje się układaniem rur gazociągu, a szef europejskiej dyplomacji Josep Borrell kolejny już raz mówi że gazociąg to „projekt prywatny” i władze UE nie mają żadnych możliwości jego wstrzymania. Cytat „Powtarzając, że projekt ten nie jest zgodny z celami Unii Europejskiej, Borrell powtórzył, że „mówimy o projekcie prywatnym i nie możemy przeszkodzić tym przedsiębiorstwom w jego ukończeniu, jeśli rząd niemiecki wyrazi na to zgodę”.
  „Ale jeśli te przedsiębiorstwa zakończą budowę gazociągu, to powinny wiedzieć, że będą musiały nim zarządzać zgodnie z prawodawstwem Unii Europejskiej. To wszystko, co możemy zrobić. Przynajmniej na poziomie Unii Europejskiej”;
  https://strana.ua/finance/312778-ssha-rasshirili-sanktsii-protiv-severnoho-potoka-2.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Plus zgodnie z zapowiedziami w niemieckim kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie utworzono fundusz, który ma pomóc w ukończeniu budowy rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2 poprzez „ominiecie” sankcji nakładanych na projekt przez USA. Co najciekawsze jest to „fundusz ekologiczny [klimatyczny]” cytat „Plany utworzenia funduszu klimatycznego pojawiły się na początku grudnia. Następnie poinformowano, że fundusz przeciw zmianom klimatycznym, utworzony przez władze regionalne, zajmie się problemami środowiskowymi. A Nord Stream 2 wejdzie w zakres jego prac jako „istotny element ochrony środowiska w Meklemburgii-Pomorzu Przednim”, po czym fundusz „dołoży wszelkich starań, aby ułatwić realizację projektu”;
   https://strana.ua/news/312805-v-hermanii-sozdan-fond-dlja-obkhoda-sanktsij-protiv-severnoho-potoka-2.html

   Polubione przez 3 ludzi

 5. Tymczasem na Ukrainie skandal z „rodzinnym” kabaretem Zełenskiego „Kwartał 95″. Sprzedał on bowiem prawa do jednego ze swoich programów ‚Ligi Śmiechu” rosyjskiemu kanałowi TV ‚STS”. Na pytania ze strony ukromediów o szczegóły transakcji, która jawi się „haniebną zdradą” , przedstawiciele „Kwartał 95” stwierdzili że „Warunki sprzedaży formatu są objęte tajemnicą handlową i nie mogą być ujawnione”;
  https://strana.ua/news/312753-liha-smekha-na-sts-kvartal-95-prokommentiroval-prodazhu-franshizy-v-rossiju.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Ukraiński agrobiznes oczekuje od niedawno przywróconego ministerstwa polityki rolnej i żywności konkretnych kroków, które należy podjąć w ciągu pierwszych 100 dni funkcjonowania resortu — twierdzi Siergiej Kasjanow, przewodniczący rady dyrektorów KSG Agro, ukraińskiego agroholdingu notowanego na GPW w Warszawie.
  https://www.farmer.pl/fakty/ukraina-producenci-rolni-chca-rozwoju-eksportu-na-duze-rynki,103116.html
  Komentarz: W 2020 roku ukraińskie rolnictwo mocno uderzył koronakryzys i mniejsze niz planowano zbiory. Część agroholdingów trzyma się dobrze, to głównie zasługa skoku cen zbóż na rynkach-inwestorzy kupowali akcje tych spółek licząc na zyski. Jednak większość rolników ma poważne problemy-kolejne nieudane zbiory dla większości z nich oznaczają bankructwo. Spada pogłowie zwierząt hodowlanych, a konkurencja zalewa Ukrainę swoimi produktami. Zamiast spichrzem świata Ukrainie grozi zostanie peryferyjnym kraikiem opartym o mało wydajne rolnictwo.

  Polubione przez 4 ludzi

  • „Ukraiński agrobiznes oczekuje od niedawno przywróconego ministerstwa polityki rolnej i żywności konkretnych kroków, które należy podjąć w ciągu pierwszych 100 dni”- on już tego oczekuje ponad 100 dni 🙂 🙂 🙂

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

 7. Taka ciekawostka
  Na Ukrainie w minionym roku stu deputowanych ani razu nie zabrało głosu podczas posiedzeń parlamentarnych – informuje we wtorek Komitet Wyborców Ukrainy (KWU). To prawie jedna czwarta zasiadających w Radzie Najwyższej.
  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ukraina-co-czwarty-deputowany-ani-razu-nie-zabral-glosu-w-czasie-obrad-parlamentu,444364.html
  Komentarz: Niezła fucha, łapówki i nawet nie trzeba nic robić tylko raz na jakiś czas pojawić się w parlamencie i zagłosować jak „inwestor” nakazał.

  Polubione przez 4 ludzi

 8. W temacie gazowym
  Według niemieckiego dziennika „Bild”, spółka Bilfinger, w obawie przed objęciem jej amerykańskimi sankcjami, wycofała się z udziału w budowie gazociągu Nord Stream 2. Jak zaznacza „Bild”, spółka usług przemysłowych Bilfinger jest pierwszym niemieckim przedsiębiorstwem, które wycofało się z udziału w budowie gazociągu Nord Stream 2 w obawie przed nałożeniem na nią amerykańskich sankcji.
  https://kresy.pl/wydarzenia/bild-pierwsza-niemiecka-firma-wycofala-sie-z-budowy-nord-stream-2-z-obawy-przez-sankcjami-usa/

  Władze Meklemburgii-Pomorza Przedniego założyły fundację środowiskową, której jednym z celów jest pomoc w unikaniu amerykańskich sankcji nałożonych na Nord Stream 2.

  Jak podał we wtorek Kommiersant, powołując się na niemiecką gazetę Schweriner Volkszeitung, o powołaniu do życia fundacji poinformował minister energii rządu Meklemburgii-Pomorza Przedniego Christian Pegel.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/europa-zachodnia/w-niemczech-zaczela-dzialac-fundacja-ktorej-celem-jest-omijanie-sankcji-wobec-nord-stream-2/

  Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział we wtorek, że projekt gazociągu Nord Stream 2 ciągle napotyka na „brutalną presję” ze strony USA. Wyraził opinię, że wspomniana presja jest „niezgodna z prawem”. Podkreślił także, że pojawia się coraz więcej restrykcji.
  https://kresy.pl/wydarzenia/pieskow-nord-stream-2-jest-obiektem-brutalnej-presji-ze-strony-usa/
  Komentarz: Przepychanki między rządami USA a Niemiec i FR będą trwały jeszcze długo. W przeciwieństwie do naszych „elyt” nie mam złudzeń, projekt prędzej czy później zostanie ukończony. Rosja ma na to jeszcze …4 lata. dopiero wtedy wygaśnie kolejny kontrakt z Ukrainą.
  W międzyczasie, cichaczem i powoli powstaną alternatywne gazociągi na południu Europy, które przejmą rolę NSII. Jednocześnie wielkie koncerny gazowe z zachodu uczestniczące w projekcie zaczną pozywać USA o wypłatę odszkodowań. Gdy to się stanie prawdopodobnie sankcje zostaną wycofane (podobna sytuacja miała miejsce z Danią).

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Będą sankcje?

  Ukraińska firma Motor Sicz otrzymała duży kontrakt na produkcję silników Iwczenko-Prograss AI-322. Ich importerem jest chińska firma AVIC International Holding Corp., a Chiny chcą wykorzystać je jako napędy samolotów szkolno-bojowych.
  https://www.defence24.pl/silniki-dla-chinskich-samolotow-szkolnych-z-ukrainy
  Komentarz: Silniki o których mowa będą kupowane przez Chiny tylko w najbliższych latach, potem cała produkcja zostanie przeniesiona do państwa środka. Mam takie wrażenie, że takimi działaniami rząd w Kijowie chce obłaskawić rząd w Pekinie.

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.