Wojna domowa na Ukrainie 20.01.2021r.- 2040 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 310.

„Pierwsza runda rozmów podgrupy humanitarnej Grupy Kontaktowej w 2021 r. nie spełniła nadziei na rozpoczęcie konstruktywnego dialogu. Przedstawiciele oficjalnych władz z  Kijowa kontynuują sabotaż, w tym w kluczowej kwestii wymiany zatrzymanych”– tak skomentowała wyniki negocjacji podgrupy humanitarnej Rzecznika Praw Obywatelskich w Donieckiej Republice Ludowej Daria Morozowa.

„Ukraina ponownie nie przekazała żadnych informacji o ‚oczyszczeniu proceduralnym’ 50 osób, które zostały wcześniej przeniesione na terytorium DRL w ramach wymiany. Przypomnę, że minął rok od momentu, gdy Kijów miał zaprzestać ścigania tych obywateli. Jednak Ukraina nie wywiązała się jeszcze ze swoich zobowiązań i unika odpowiedzi na pytania dotyczące procedury. Co więcej, dziś przedstawiciele Kijowa próbowali nawet szantażować republikę tym tematem, proponując ‚rozliczenie proceduralne’ w zamian za zgodę na nowy etap wymiany. Uważam takie stwierdzenia za szczere insynuacje. I jeszcze raz podkreślam, że warunki odblokowania dyskusji na temat wymiany zatrzymanych między DRL a Ukrainą pozostają niezmienione: Kijów musi ponownie potwierdzić przestrzeganie pakietu środków i zaprzestać prześladowań osób wcześniej zwolnionych,

Brak postępów w kwestii wymiany jest dziś absolutną winą Kijowa, który cynicznie manipuluje losem ludzi w pogoni za politycznymi korzyściami. O niezainteresowaniu strony ukraińskiej kolejnymi etapami wymiany świadczy również fakt: liczne zapytania ze strony DRL o status obywateli poszukiwanych przez republikę pozostają bez odpowiedzi. Aby zrozumieć, bez tych informacji po prostu niemożliwe jest utworzenie nowych list wymiany.

Generalnie dziś podczas spotkania podgrupy humanitarnej przedstawicieli Ukrainy usłyszeliśmy wiele emocjonalnych zwrotów, aktywnie włączyli się w polemikę. Jednak nie zgłoszono ani jednego faktu ani propozycji merytorycznej z ich strony. Ukraińscy negocjatorzy nie odpowiedzieli na żadne pytanie przedstawicieli republik ani koordynatora grupy. Nie ma sensu analizować i powtarzać całego przepływu werbalnego naszych odpowiedników. Zwracam uwagę na to, że to zachowanie wskazuje na dwa punkty. Po pierwsze, Kijów trzyma się destrukcyjnej linii rokowań z zeszłego roku i nadal blokuje prace w ramach procesu mińskiego. Po drugie, osoby reprezentujące Ukrainę w procesie negocjacji w sprawie Donbasu, delikatnie mówiąc, nie znają sprawy, którą mają nadzorować”– powiedziała Daria Morozowa.

https://dnronline.su/v-pogone-za-politicheskimi-preimushhestvami-kiev-cinichno-manipuliruet-sudbami-ljudej-darya-morozova/

*

Ukraińskie formacje zbrojne podłożyły 185 min przeciwpancernych w pobliżu budynków mieszkalnych w kontrolowanej przez Kijów Krasnogorowce, na zachód od Doniecka.

Poinformował o tym dzisiaj Departament Milicji Ludowej DRL:

„Żołnierze trzeciego batalionu 28 brygady ustawili 185 min przeciwczołgowych na drogach publicznych oraz w bezpośrednim sąsiedztwie budynków mieszkalnych osady Krasnogorowka, bez umieszczania znaków ostrzegawczych”.

Zwraca się uwagę, że lokalni mieszkańcy nie mogą opuścić wsi i boją się poruszać po ulicach w obawie przed wysadzeniem w powietrze przez ukraińskie miny i są w ten sposób ubezwłasnowolnieni i sterroryzowani.

DML DRL wezwał przedstawicieli SMM OBWE nie tylko do rejestrowania faktów zaminowań, ale także do podjęcia działań przeciwko sprawcom naruszeń w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu obywateli, a także zapobieżenia śmierci i obrażeniom ludności cywilnej. 


Ukraińskie Siły Zbrojne rozmieściły cztery jednostki pojazdów opancerzonych na terenie zamieszkałym miejscowości Ługanskoje oraz w rejonie wsi Krymskoje.

Poinformowała o tym służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL:

„W rejonie odpowiedzialności 59 samodzielnej brygady zmechanizowanej Ukraińskich Sił Zbrojnych odnotowano rozmieszczenie jednego opancerzonego wozu rozpoznawczo-patrolowego we wsi Ługańskoje. Również w rejonie odpowiedzialności 14 samodzielnej brygady zmechanizowanej Sił Zbrojnych Ukrainy odnotowano rozmieszczenie trzech bojowych wozów piechoty na terenie osady Krymskoje”.

Podobna sytuacja ma miejsce na donieckim odcinku frontu, gdzie według wczorajszego raportu SMM OBWE obserwatorzy odnotowali obecność sprzętu USZ z naruszeniem ustalonych linii wycofania:

– ️ 3 działa przeciwpancerne MT-12 „Rapier” w pobliżu osady Iljicz (ukraiński Iljinowka).

Ponadto patrol OBWE SMM ujawnił również obecność sprzętu USZ w strefie bezpieczeństwa, w tym w pobliżu osiedli i na obszarach mieszkalnych:

– ️ 1 szt. BMP w pobliżu m. Krasnogorowka,

– ️ 4 szt. bojowych wozów piechoty i 1 szt. transporter opancerzony (BTR-70) w dzielnicy mieszkalnej w m. Gieorgiewka,

– ️ 2 szt. transporterów opancerzonych (BTR-80) w pobliżu dzielnicy mieszkalnej m. Awdiejewka.

Poza tym, 15 stycznia bezzałogowy statek powietrzny SMM OBWE zarejestrował 165 min przeciwczołgowych (15 z nich po raz pierwszy) rozmieszczonych przez USZ w polu około 3 km na północny wschód od osady Krasnogorwka. Ponadto w odległości około 1,8 km na południe od tych min dron obserwacyjny SMM OBWE wykrył 20 min przeciwczołgowych USZ, zainstalowanych w poprzek drogi prowadzącej z kierunku Krasnogorowki w stronę miejscowości Staromichajłowki.

Pomimo faktu, że miny te zostały już wcześniej wskazane w raporcie SMM OBWE, USZ z naruszeniem punktu 6 Memorandum z 19.09.2014 r. nie podjęły żadnych działań w celu zlikwidowania tego pola minowego.

Ponadto, USZ w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu przeprowadziły 8 prowokacji zbrojnych: o godzinie 08:32, gdy z kierunku Wodianoje przy użyciu przeciwpancernego granatnika SPG-9 (4 granaty) i broni maszynowej, ostrzeliwali rejon miejscowości Leninskoje- na południowym odcinku frontu, o godzinie 11:10 gdy z kierunku Lebiedyńskoje przy użyciu broni maszynowej- w tym ciężkiej, ostrzeliwano ponownie rejon miejscowości Leninskoje, o godzinie 13:17, gdy z kierunku Wodianoje ukraińscy żołnierze przy użyciu granatnika podwieszanego PG-25 (2 granaty), jeszcze raz ostrzelali okolice Leninskoje, o godzinie 16:37, przeprowadzono ostrzał przy użyciu broni maszynowej, z kierunku Wodianoje w stronę Komiternowa, o godzinie 18:30, z kierunku Leninskoje, przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (7 granatów) i broni maszynowej, ostrzeliwano teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina- na obrzeżach Gorłówki, następny ostrzał miał miejsce o godzinie 20:35, gdy z kierunku Staromichajłowki przy użyciu broni maszynowej, ostrzeliwano rejon wsi Nowołaspy, przedostatni ostrzał ze strony USZ miał miejsce o godzinie 21:05, gdy ponownie z kierunku miejscowości Leninskoje ukraińscy żołnierze przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (18 granatów) i broni maszynowej, ostrzeliwali teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina, zaś do ostatniego ostrzału w dniu wczorajszym doszło o godzinie 23:10, gdy z kierunku Krasnogorowki wystrzelono przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 2 granaty w stronę miejscowości Staromichajłowki. Tym samym USZ w ciągu minionej doby 8 razy naruszyły warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadły 33 pociski.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

1 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 20 січня 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 19 січня, в районі проведення операції Об’єднаних сил було зафіксовано два порушення режиму припинення вогню.

Так, неподалік населеного пункту Водяне, що на Приазов’ї, збройні формування Російської Федерації відкрили вогонь в бік наших позицій з гранатометів різних систем та великокаліберного кулемета.

В районі населеного пункту Південне російсько-окупаційні війська вели вогонь з підствольних гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

На обстріли противника українські військовослужбовці відкрили вогонь у відповідь. Про факт порушення режиму припинення вогню через Українську сторону СЦКК повідомлено представників ОБСЄ. Бойових втрат серед наших захисників немає.

Від початку поточної доби, 20 січня, вздовж всієї лінії розмежування порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Обстановка в районі проведення операції Об’єднаних сил і надалі контрольована українськими воїнами.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Так, минулої доби, 19 січня, представники Національної поліції України зі складу ОС зафіксували 72 адміністративних правопорушення. Підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4237 транспортних засобів та 4211 осіб. На причетність до збройних формувань Російської Федерації до територіальних підрозділів особи доставлялась одна особа.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 287 осіб, і на підконтрольну Україні територію прибуло 287 осіб.

Сала Україні!

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

48 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 20.01.2021r.- 2040 dzień od nowego rozejmu.

 1. Kolejny „njus” z „juesej” czyli potwierdza sie być może przedstawiona przeze mnie teoria o tym ze US Donald nie zrezygnuje z powrotu na „hamburgerowy tron” i może na niego powrócić dzięki stworzeniu przez siebie wiernego mu nowego na amerykańskiej scenie politycznej ugrupowania. „The Wall Street Journal” powołujac się na swoje „źródła” poinformował że „Trump w ostatnich dniach swojej władzy jako głowa państwa aktywnie dyskutował ze swoim najbliższym kręgiem o utworzeniu nowej partii politycznej, którą nazwałby Partią Patriotyczną USA”;
  https://strana.ua/news/312863-donald-tramp-mozhet-sozdat-patrioticheskuju-partiju-ssha.html

  „Mein kampf” rusza :-)))

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Epidemia koronawirusa na świecie. Awantura z decyzją |P(f)izera” o wstrzymaniu dostaw jego ‚szczepionki” do Europy narasta;
  https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/aktualnosci/news-szczepionka-przeciw-covid-19-pfizer-tnie-dostawy-wlosi-groza,nId,4998286
  Dla zainteresowanych artykuł o tym czym szczepią się przeciwko koronawirusowi w krajach byłego ZSRR;
  https://strana.ua/news/312608-vaktsinatsija-v-stranakh-snh-i-byvsheho-sssr-kto-vperedi-i-kto-paset-zadnikh.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Ukraińska codzienność. Wypadek drogowy na poligonie jaworowskim w obwodzie lwowskim, gdzie ciężarówka wioząca 29 „ukrowojaków” zjechała z oblodzonej drogi do rowu, w wyniku czego zostało poszkodowanych 13 z nich, a ośmiu „ukrowojaków” z różnymi obrażeniami trafiło do szpitala;
  https://korrespondent.net/ukraine/4318244-na-lvovschyne-postradaly-13-voennykh-v-dtp
  https://strana.ua/news/312885-vo-lvovskoj-oblasti-perevernulsja-hruzovik-s-soldatami-vsu-.html
  W ukromediach pojawiły się kolejne informacje na temat „gangu” jaki stworzyło 8 funkcjonariuszy ukraińskiej policji w Pawłohradzie (obwód dniepropietrowski). UKraińskie PBŚ ujawniło nagrania rozmów telefonicznych w trakcie których policjanci zlecjaa wykonanie „brudnej roboty” współdziałajacymi z nimi przestępcom m.in porwania osób oraz wymuszanie zeznań;
  https://korrespondent.net/ukraine/4318290-hbr-obnarodovala-razghovory-bandy-polytseiskykh-v-pavlohrade

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Kącik rolnika

  Na Ukrainie zrzeszenia zawodowe producentów świń, drobiu i pasz dla zwierząt obawiają się w sezonie 2020/2021 deficytu na rynku kukurydzy na ziarno i wzywają rząd do podjęcia środków zaradczych.

  Pułap eksportu w wysokości 22 mln ton powinien zostać uzgodniony z handlem tego rodzaju zbożem, a jeśli zostanie przekroczony, należy czasowo ograniczyć eksport – napisali hodowcy w liście do władz.
  https://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/ukraina-hodowcy-zadaja-maksymalnego-limitu-eksportu-kukurydzy,103120.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. W obwodzie zakarpackim na Ukrainie uchylono już wszystkie uchwały miejscowych samorządów o nadaniu językom mniejszości narodowych statusu języków regionalnych.

  Ukraiński pełnomocnik ds. ochrony języka państwowego Taras Kremiń poinformował we wtorek, że na Zakarpaciu skasowano kolejne dwie uchwały samorządów o funkcjonowaniu języków regionalnych.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukraina-uchylono-wszystkie-uchwaly-o-jezykach-regionalnych-na-zakarpaciu/
  Komentarz: Czekam na reakcje Budapesztu. W przeciwieństwie do „warszafki” czołowi politycy Węgier (bez patrzenia na podziały polityczne)na taki afront zareagują.

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Coraz śmieszniej….

  Deputowani Rady Najwyższej Ukrainy będą odpowiedzialni za naruszenie ustawodawstwa językowego na równi z innymi obywatelami. Poinformował o tym Rzecznik ds. Ochrony Języka Ukraińskiego Taras Kremin w wywiadzie dla „Obozriewatiel TV”.
  Wyjaśnił, że za przestrzeganie norm prawa językowego w Radzie Najwyższej odpowiadają prowadzący posiedzenia parlamentu. W przypadku naruszeń, wnioski będą kierowane są do przewodniczącego parlamentu i komisji Rady Najwyższej.
  https://kresy24.pl/rzecznik-ds-ochrony-jezyka-ukrainskiego-ustawa-jezykowa-obowiazuje-takze-parlamentarzystow/
  Komentarz: Przecież nawet Poroszenko nie mówił dobrze po ukraińsku, jak oni wyobrażają sobie wdrożenie tych przepisów?

  Polubione przez 3 ludzi

 7. To dość ciekawy, ale niepotwierdzony „news”

  Wczoraj w Kijowie policja zatrzymała ukraińską żołnierz Wiktorię Kotełeniec ps. „Fortuna”. Na podstawie fotografii z 2014 roku, na której podobna do niej kobieta konwojuje ukraińskich jeńców podczas defilady w zajętym przez „separatystów” Doniecku”, oskarża się ją o zdradę i kolaborację z wrogiem. Poinformowała o tym na swojej stronie na Facebooku była dziennikarka i żołnierz Ołena Biełozierskaja, a także weteranka i deputowana Jana Zinkiewicz.
  https://kresy24.pl/w-kijowie-policja-zatrzymala-ukrainska-wojskowa-rzekoma-kolaborantke-donbaskich-separatystow/
  Komentarz: Szukają wyimaginowanych wrogów?

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Artykuł o przewozach towarowych na Ukrainie.
  Z podanych informacji wynika, że jednak w 2020 roku udało się zwiększyć volumen przewożonych towarów. Co jeszcze ciekawsze, ponoć w ubiegłym roku, przez teren Ukrainy realizowano usługi przewozowe kontenerów z Chin. Wcześniej sądziłem ,że konkurencja ze strony Rosji i Turcji kompletnie pokrzyżowała plany Ukrainy w tym względzie.
  https://www.nakolei.pl/rosna-przewozy-kontenerowe-i-towarowe-z-ukrainy-najwiecej-trafia-do-polski/

  Polubione przez 1 osoba

  • Większość Polaków nawet nie wie kto to był Giedroyć…..oni tyle co wiedzą, to gdzie taniej można kupić kiełbasę czy też cukier. I jeszcze, co tu zrobić, żeby się nie narobić, a zarobić 🙂 🙂 🙂

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

 9. Tymczasem okazuje się że wbrew obietnicom władz w Kijowie cena gazu, przynajmniej dla części Ukraińców będzie wyższa niż zapowiadana „ustalona odgórnie” w wysokości 6,99 hrywien za metr sześcienny, która ma obowiązywać od 1 lutego. Według oficjalnego komunikatu Biura prezydenta Ukrainy ma to mieć związek ze ‚skomplikowanym systemem rozliczania” jakie stosuje część ukraińskich przedsiębiorstw zajmujących się dostawami gazu dla ludnosci;
  https://strana.ua/news/313023-zelenskij-priznal-chto-tsena-haza-ne-dlja-vsekh-budet-6-99-hriven.html
  Ps. I znowu zrobieni w „wuja”….

  Polubione przez 3 ludzi

 10. „Gościnne występy” Ukroinców tym razem w…Czeczenii. Pojawiły się informacje że w składzie bandy islamistów, ostatniej na terytorium Czeczenii jak poinformował Ramzan Kadyrow, którą zlikwidowano w ramach „specoperacji” znajdowali się „bojownicy przybyli z Ukrainy”. Członkowie tej bandy mieli być zamieszani m.in w zamach na rosyjskim lotnisku Domodiedowo w 2011 roku;
  https://tass.ru/proisshestviya/10508847
  Tu jeszcze w temacie;
  https://colonelcassad.livejournal.com/6489392.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.