Wojna domowa na Ukrainie 23.01.2021r.- 2043 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 313.

Przedstawiono projekt doktryny „Rosyjski Donbas”.

Projekt doktryny „Rosyjski Donbas”, został opublikowany 21 stycznia na stronie internetowej „Centrum Rosyjskie”, utworzonego w celu wzmocnienia procesu integracji Donbasu i Rosji w sferze kultury , obszarach społecznych i humanitarnych.

Dokument zawiera kilka rozdziałów poświęconych historycznym i ideologicznym aspektom powstania DRL i ŁRL oraz kształtowaniu się idei państwowości republik jako państw narodowych narodu rosyjskiego. Jednocześnie projekt deklaruje, że granice DRL i ŁRL pokrywają się z granicami obwodów ługańskiego i donieckiego, których część znajduje się obecnie pod kontrolą Ukrainy, a przyszłość Donbasu może być związana wyłącznie z Rosją.

Trafność doktryny uzasadnia fakt, że „po rozpadzie ZSRR miliony Rosjan znalazły się poza swoją historyczną ojczyzną, stając się obywatelami sztucznie utworzonych formacji państwowych, zakładnikami antyrosyjskich projektów politycznych”„Te zmiany, kontrolowane i wprowadzane przez siły zewnętrzne, zrywały tkankę kulturowej i historycznej ciągłości, która była szyta przez wieki, zdeformowały jeden system wartości”– głosi doktryna „Rosyjskiego Donbasu”.

Projekt oparty jest na koncepcji trójjedności narodu rosyjskiego. W dokumencie zwrócono uwagę na fakt, że ludność Donbasu „jest nierozerwalnie związana z historią Rosji i jej historycznej części- Noworosji, a także z trójjedyną ludnością rosyjską od momentu pojawienia się ludności słowiańskiej na terytorium regionu w V-VII wieku do czasu utworzenia i zatwierdzenia DRL i ŁRL w 2014 r.”

Powstanie DRL i ŁRL, zgodnie z doktryną, jest „bezpośrednim skutkiem manifestacji woli politycznej i narodowej narodu Donbasu oraz woli narodu rosyjskiego jako całości, wyrażonej zarówno w referendum, jak i bezpośrednie działania państwowe i militarno-polityczne, a ich kontynuacja będzie trwać.”, co „stanowi nieodwracalny charakter twórczości historycznej w rozwoju państwa narodowego, cywilizacji i życia narodu rosyjskiego”.

Jednocześnie stwierdza się, że granice DRL i ŁRL pokrywają się z granicami byłych obwodów donieckiego i ługańskiego na Ukrainie, których część „nadal znajduje się pod kontrolą państwa ukraińskiego i musi zostać połączone z republikami Donbasu, stając się ich częścią”.

DRL i ŁRL, zgodnie z doktryną, kontynuują tradycję rosyjskiej państwowości, są częścią jej ogólnego systemu, który łączy w sobie „demokrację, wierność prawosławnym korzeniom, jedność i centralizm, poszanowanie wolności, praw i godności obywateli, lojalność wobec tradycji historycznej i dziedzictwa przodków, potęgę gospodarczą i militarną”.

Jak stwierdzono w dokumencie, republiki ludowe to państwa społeczne, których celem jest rozwój swoich obywateli, ochrona zdrowia, dobrobytu, zapewnienie godnych warunków pracy, edukacji i kultury. Jednocześnie republiki, jako państwa narodowe narodu rosyjskiego, stoją przed zadaniem wszechstronnego wspierania i rozwoju języka i kultury rosyjskiej. Dużą uwagę w doktrynie przywiązuje się do wsparcia języka rosyjskiego, który jest „ramą, fundamentalną podstawą jedności Donbasu”. „Główna teza językowa Doktryny ‚Rosyjski Donbas’ jest sformułowana następująco: język rosyjski jest podstawą rosyjskiej mentalności mieszkańców Donbasu”– głosi projekt doktryny.

Doniecka Republika Ludowa i Ługańska Republika Ludowa zostały ogłoszone spadkobiercami idei Noworosji jako „integralnej części Rosji przyszłości z zaawansowanym przemysłem, nauką i technologią, rolnictwem i handlem, stworzonymi na ziemiach Południa Rosji”. Zwraca również uwagę na historyczną sukcesję DRL i ŁRL z Doniecko-Krzyworodzką Republiką Radziecką.

Donbas zostaje ogłoszony przyczółkiem świata rosyjskiego:

„DRL i ŁRL to przyczółek narodu rosyjskiego w walce ze swoimi przeciwnikami, którzy spychają do walki różne grupy Rosjan i Słowian; obrońcy rosyjskiego świata, języka i kultury rosyjskiej. Formacja państwowa republik ma wyjątkowy charakter jako pogranicze rosyjskie i centrum rosyjskiej kultury przemysłowej i militarnej”– napisano w opublikowanym projekcie.

Należy przy tym zwrócić uwagę na fakt, że wiosną 2014 r. Donbas ponownie pełnił rolę obrońcy i granicznej fortecy rosyjskiego świata, stojąc na drodze ukraińskiego nacjonalizmu i zachodniego imperializmu.

W doktrynie „Rosyjski Donbas” wyjaśnia się, DRL i ŁRL nie pozostają obojętne na los Rosjan mieszkających na Ukrainie. Dokument głosi, że republiki walczą o „zachowanie rosyjskiej państwowości, gospodarki, rosyjskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego, niezależnie od obecnych granic, i dążą do zachowania w interesie obywateli zjednoczonej przestrzeni humanitarnej z Rosjanami mieszkającymi na terytoriach współczesnej Ukrainy”, a także opowiada się za priorytetem i zachowaniem języka i kultury rosyjskiej na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę.

Dokument stwierdza, że ​​przyszłość Donbasu jest tylko z Rosją:

„Rosja jest jedyną historyczną racją narodu rosyjskiego. Jej misją było i jest polityczne zjednoczenie tego narodu. Jakiekolwiek oddzielenie pewnych części narodu rosyjskiego od Rosji, jakiekolwiek formacje polityczne, które składają się z Rosjan, a nie są Rosją, mają charakter wyłącznie przejściowy.”

Twórcy doktryny starali się nie ignorować losu regionów Noworosji, które obecnie znajdują się pod kontrolą Ukrainy. Zwraca się uwagę, że „wyodrębnienie tych regionów z Ukrainy wraz z likwidacją państwa ukraińskiego w obecnym kształcie, utworzenie państwa rosyjskiego- prawnego następcy Ukrainy, znacznie poprawiłoby perspektywy Donbasu i ułatwiłoby międzynarodowe uznanie DRL i ŁRL”.

Dokument podsumowuje, że niezależny okres istnienia Donbasu jest ważny, ponieważ staje się on „eksperymentalną platformą dla przyszłości Rosji”. Twórcy doktryny są przekonani, że „poszukiwanie przez Donbas własnego modelu organizacji państwa, transformacja świadomości społecznej i ideologii ma strategiczne znaczenie dla całej Rosji”.

Przypomnę, w grudniu zeszłego roku szef DRL- Denis Puszilin zapowiedział rozpoczęcie wspólnych prac i dyskusji nad opracowaniem doktryny „Rosyjski Donbas”, która „odzwierciedlałaby główne aspekty kulturowego i historycznego rozwoju regionu, system światopoglądowy ludności, mentalność, kształtowanie się idei państwowości republiki”, a także stałaby się „dokumentem programowym, podstawą procesów edukacyjnych, decyzji w systemie zarządzania państwa”.

*

A na froncie w Donbasie, na jego ługańskim odcinku ukraińskie formacje zbrojne rozmieściły transporter opancerzony (BTR) i bojowy wóz piechoty (BMP) w Świetłodarsku.

Poinformowała o tym służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL:

„W rejonie odpowiedzialności 59. brygady Sił Zbrojnych Ukrainy odnotowano obecność jednego BTR-80 i jednego BMP-2 w miejscowości Świetłodarsk”.

Ministerstwo obrony przypomniało, że rozmieszczenie na terenach zamieszkanych uzbrojenia i sprzętu wojskowego przez ukraińskie formacje zbrojne stanowi naruszenie trzeciego akapitu Dodatkowych Środków zapewniających zawieszenie broni i kontrolujących jego przestrzeganie.

Poza tym, jeden żołnierz zginął, inny został ranny w wyniku ostrzału na południu DRL.

Ostrzał ukraińskiej armii dzień wcześniej przyniósł kolejne straty wśród żołnierzy DRL: jeden zginął, drugi został ranny. 

Poinformował o tym wczoraj Departament Milicji Ludowej DRL:

„Z żalem informujemy, że w wyniku ostrzału wroga dwóch naszych obrońców zostało rannych, z których jeden zginął. Składamy najszczersze kondolencje rodzinie i przyjaciołom zmarłego”.

Ostrzał przeprowadzono z kierunku pozycji 36 brygady morskiej Ukraińskich Sił Zbrojnych rozlokowanej w rejonie Szirokina, Piszczewika i Gnutowa.

Według DML DRL, stanowiska obronne ML DRL ostrzeliwano z moździerzy kaliber 82-mm, ciężkich granatników przeciwpancernych i automatycznych oraz broni ręcznej.

Natomiast w ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu USZ nadal prowadziły ostrzał terytorium DRL: o godzinie 11:25, 13:00 i 13:35 z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (5 granatów) oraz granatników podwieszanych GP-25 (2 razy, 9 granatów), następnie o godzinie 16:35 z kirunku Awdiejewki przy użyciu broni maszynowej w stronę Jakowlewki- w rejonie Doniecka, później dwukrotnie (18:30 i 20:40) z kierunku wsi Szumy, przy użyciu automatycznych granatników AGS-17 (2 użycia, 20 granatów) oraz broni maszynowej ostrzeliwano teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni 6/7- w rejonie Gorłówki, ostatni zaś ostrzał miał miejsce ponownie w rejonie Doniecka, gdzie o godzinie 23:20, z kierunku wsi Opytnoje ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (7 granatów) i broni maszynowej, w stronę wioski Wiesiełoje.

Tym sposobem ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały w ciągu minionej doby, 7 razy naruszyli warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadło łącznie 41 pocisków.

Poza tym, ukraińscy żołnierze naruszyli także dwukrotnie warunki Dodatkowych Środków, prowadząc o godzinie 10:40 i 11:30, przy użyciu ładunków okopowych (2 eksplozje), prace inżynieryjne na swoich stanowiskach bojowych w rejonie wsi Wodianoje- na południowym odcinku frontu.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

4 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 23 січня 2021 року.

Слава Україні!

Протягом минулої доби, 22 січня, в районі проведення операції Об’єднаних сил було зафіксовано шість порушень режиму припинення вогню.

Так, у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід» біля Водяного, що на Приазов’ї, російсько-окупаційні війська відкривали вогонь в бік українських позицій з підствольного гранатомета.

А в районі населених пунктів Новоселівка-2 та Авдіївка збройні формування РФ застосовували стрілецьку зброю.

Також, неподалік Опитного окупанти вели вогонь з автоматичного станкового гранатомета.У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Північ», поруч з Новолуганським, було зафіксовано роботу ворожого снайпера. Поблизу Шумів російсько-окупаційні війска випустили декілька черг зі стрілецької зброї.Про факти порушення режиму припинення вогню через Українську сторону СЦКК повідомлено представників ОБСЄ. Бойових втрат серед наших захисників немає.

Від початку поточної доби, 23 січня, в районі проведення операції Об’єднаних сил порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Обстановка в районі проведення операції Об’єднаних сил і надалі контрольована українськими воїнами.

Слава Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Так, минулої доби, 22 січня, представники Національної поліції України зі складу ОС зафіксували 88 адміністративних правопорушень. Підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4685 транспортних засобів та 3961 особа. На причетність до збройних формувань Російської федерації до територіальних підрозділів доставлялись 4 особи.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 448 осіб, на підконтрольну Україні територію прибули 503 особи.

Слава Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

 

62 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 23.01.2021r.- 2043 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek „Z dziejów rosyjskiej opozycji”, czyli o fali protestów w obronie Nawalnego w FR. Jak się okazuje za tymi „spontanicznymi” protestami stoi…Ambasada USA w Moskwie, która m.in zajmuje się ich „koordynowaniem” podając gdzie będa się odbywały oraz ich „obserwacją”;
  https://ria.ru/20210122/mitingi-1594229713.html
  Oficjalna strona ambasady;
  https://ru.usembassy.gov/demonstration-alert-u-s-mission-russia-5/
  Tymczasem nowa/stara rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki już się „wczuła w swoją rolę” i ogłosiła że „Prezydent USA Joseph Biden polecił służbom specjalnym przeprowadzenie „pełnej analizy” możliwej ingerencji Rosji w wybory w Stanach Zjednoczonych w 2020 roku, zakrojonego na dużą skalę ataku hakerów na amerykańskie departamenty rządowe, a także zbadanie sytuacji wokół Aleksieja Nawalnego”;
  https://ru.euronews.com/2021/01/22/biden-russia-investigation

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Tymczasem na Ukrainie. Przed jednym z centrów biznesowych w Kijowie funkcjonariusze SBU mieli dokonać próby zatrzymania byłego zastępcy szefa SBU (w okresie listopad 2019 – marzec 2020) Dmytro Neskromnego, który miał jednak zbiec pomimo zakucia go w kajdanki. Zatrzymany miał także zostać pracownik jednostki specjalnej SBU „Alfa”. Obaj podejrzani są o przygotowywanie zabójstwa („wydanie zlecenia”) Andrija Naumowa, naczelnika głównego wydziału bezpieczeństwa wewnętrznego SBU;
  https://strana.ua/news/313517-zaderzhanyj-eks-zam-hlavy-sbu-neskromnyj-sbezhal-iz-pod-aresta.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ukraińska straż graniczna opublikowała oficjalne dane ilu Ukrainców wyjechało za granice w 2020 roku. Okazuje się że pomimo epidemii i wynikających z niej obostrzeń terytorium Ukrainy opuściło 11 mln osób z czego;
  – 4 mln wyjechało do Polski
  – ponad 1,6 mln na Węgry
  – około miliona do Rosji
  https://strana.ua/news/313539-ukraintsy-v-2020-hodu-chashche-vseho-ezdili-v-polshu-i-venhriju-hospohransluzhba.html

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Ukromedia poinformowały o „specoperacji” przeprowadzonej przez SBU w Odessie w wyniku której zatrzymanych zostało 6 ukraińskich holowników na których przerzucano na „okupowany” (wg Kijowa) Krym ukraińskich marynarzy, by tam pracować. Cytat „Głównym zarzutem służb specjalnych wobec ukraińskiego armatora jest naruszenie procedury wejścia i wyjścia z anektowanego terytorium. Oznacza to, że marynarze byli zatrudniani na statkach, a następnie wyruszali holownikami na Krym i tam pracowali, po czym wrócili, naruszając w ten sposób reżim graniczny”. Z kolei obwiniony o „zdradę” ukraiński armator broniąc się oskarża SBU o to że zadziałała na korzyść jego konkurencji;
  https://strana.ua/news/313526-sbu-v-odesse-uchastvuet-v-peredele-buksirnoho-biznesa.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Kolejne „njusy” z „juesej”. CNN informuje że wojska USA mogą „okupować” Waszyngton aż do marca. Cytat „Powodem tej decyzji są obawy o możliwość niepokojów w okresie rozpatrywania sprawy impeachmentu byłego prezydenta Donalda Trumpa oraz w związku z pierwszym apelem nowego prezydenta USA Joe Bidena do Kongresu”;
  https://strana.ua/news/313567-vlasti-ssha-khotjat-ostavit-tysjachi-natshvardejtsev-v-vashinhtone-do-marta.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Produkcja przemysłowa na Ukrainie spadła liczona rok do roku o ponad 5%
  https://www.unian.info/economics/ukraine-s-indusry-industrial-output-shrinks-by-5-2-in-2020-11294771.html
  Komentarz: Wiem, ze się powtarzam, niemniej powtórzę: od kilku dobrych lat widać, permanentny kryzys w ukraińskim przemyśle. Nie udało się ściągnąć zagranicznych inwestycji (technologii), zarządzający Ukraina oligarchowie NIE chcą inwestować w podległe im zakłady i przepaść technologiczna miedzy Ukraina, a Europą, Chinami się pogłębia.
  Trwa chory układ zależności miedzy Ukrainą, a jej sponsorami. Kraj żyje od kredytu do kredytu i w zamian za udzielone pożyczki kupuje sprzęt od kredytodawców. Przykładem może być kolej ukraińska-kredyty od USA poszły na zakup lokomotyw amerykańskiej firmy.
  Ukraina wyludnia się, ci którzy mogą uciekają za chlebem za granice-to powoduje ,że za kilka lat nie będzie KOMU pracować na rozwój kraju.
  Nic więc dziwnego, że produkcja przemysłowa spada. Kraj zamienił się w pół-kolonie/faktorię współzarządzaną przez lokalnych oligarchów i zagranicznych namiestników.

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Tymczasem pod Ambasadą FR w Kijowie pobili się „ukropatrioci” z policją. Poszło o to że grupa około 20 „ukropatriotów” zaczęła niszczyć transparenty i plakaty z wyrazami poparcia dla Nawalnego którymi obwieszono płot placówki. Warto przy tym wyjaśnić ze „liberasta” Nawalny jest uważany przez „szczyrych ukropatriotów” za „agenta Kremla”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4319563-v-kyeve-proyzoshly-stychky-vozle-posolstva-rf

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Ciąg dalszy afery z nieudanym aresztowaniem byłego zastępcy szefa SBU wczoraj w Kijowie (o czym w jednym z linków powyżej), który miał zbiec pomimo tego ze został zakuty w kajdanki. Ukromedia poinformowały że były SBUsznik (w stopniu pułkownika) Dmytro Neskromnyj „odnalazł się” w…Niemczech i wygraża się że ujawni „kompromaty” na swojego byłego szefa Bakanowa na temat jego „kochanki z Moskwy” oraz szefa Biura Prezydenta Ukrainy Jermaka i jego ‚związków z Rosją”;
  https://strana.ua/news/313586-dmitrij-neskoromnyj-rasskazal-chto-nakhoditsja-v-hermanii.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Epidemia koronawirusa na świecie. Pakistan także szczepi się rosyjską szczepionką „Sputnik V”;
  https://strana.ua/news/313663-vaktsinu-sputnik-v-odobrili-v-pakistane.html
  Ps. W Pakistanie można się także szczepić brytyjsko – szwedzką szczepionką „AstraZeneca” która „nagle” uzyskała skuteczność po tym jak jej producent podpisał porozumienie o współpracy z rosyjskimi instytutami naukowymi :-))))

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Takie Ot historyczne

  Gdy 23 stycznia 1919 r. wojska czeskie wkroczyły na Śląsk Cieszyński, trwało Powstanie Wielkopolskie, wojna z Ukrainą a kolejna – z bolszewikami – wisiała w powietrzu. Polski rząd stracił z oczu kwestię odzyskania Spisza i Orawy, więc górale postanowili przedstawić ją sami na Konferencji Wersalskiej.
  https://dzieje.pl/wiadomosci/gazdowie-ze-spisza-i-orawy-wyreczyli-polska-dyplomacje-na-konferencji-wersalskiej

  Polubione przez 1 osoba

 11. Z cyklu sankcje…
  Indyjskie media, powołując się na informacje z kompleksu wojskowo-przemysłowego podały, że zakupione na Ukrainie turbiny gazowe do fregat trafiły już do budującej je stoczni rosyjskiej.
  Indie kupiły zespoły napędowe M7N1 w ukraińskim przedsiębiorstwie państwowym Kompleks badawczo-produkcyjny turbin gazowych „Zorja-Maszproekt” w Mikołajowie. Są one przeznaczone do dwóch fregat projektu 11356R, które są budowane przez rosyjską Stocznię Nadbałtycką „Jantar” w Kaliningradzie.
  https://www.wojskonews.pl/article,ukrainskie_turbiny_trafily_z_indii_do_rosji.html

  Polubione przez 1 osoba

  • W temacie
   Tu Portal Kresy.pl przedstawił zagadnienie obszerniej,
   Z raportu przygotowanego przez Grupę Impel wynika, że dla imigrantów z Ukrainy najpopularniejszym planem na przyszłość jest zamieszkanie na stałe w Polsce. 41 proc. z nich chce osiąść w naszym kraju, a prawie połowa sprowadziła już swoje rodziny lub planuje to zrobić. Żeby zatrzymać w naszym kraju więcej ukraińskich pracowników, autorzy raportu proponują m.in. uproszczenie procedur legalizujących pobyt, zapewnienie Ukraińcom dostępu do opieki medycznej czy pomoc w sprowadzeniu rodziny.
   https://kresy.pl/wydarzenia/raport-41-imigrantow-z-ukrainy-planuje-osiasc-w-polsce-na-stale-29-juz-sciagnelo-rodziny/
   Komentarz: Po lockdownie znów mamy w Polsce kolejne rekordy sprowadzania pracowników z Ukrainy. Jeśli w styczniu 2020 w Polsce było 1.2 mln obywateli Ukrainy to teraz mamy ich już 1.3 mln. Nieporadność ekipy ZE kolejne podwyżki za media, które doprowadzają do ubóstwa wiele rodzin sprawiły, ze większość pracujących w Polsce Ukraińców podjęła decyzje-chcą zostać w naszym kraju na stałe i chcą sprowadzać rodziny.
   Nie będę w tym momencie pisał czy to dobre dla naszego kraju czy nie. Wiadomo jednak, że ta decyzja sprawi, że Ukraina straci, choćby poprzez to, że gastarbeiterzy nie będą już podsyłali pieniędzy swoim rodzinom.

   Polubione przez 1 osoba

 12. Mieszkańcy Ukrainy to trzecia co do wielkości grupa obywateli spoza UE, którzy pod koniec 2019 roku posiadali zezwolenia na pobyt w krajach Unii Europejskiej. Poinformował o tym Eurostat.

  Pod koniec 2019 roku ważne zezwolenia na pobyt w UE posiadało łącznie 20,3 mln obywateli państw trzecich, wśród których jest 1,3 mln obywateli Ukrainy.
  https://studium.uw.edu.pl/ukraincy-zajmuja-trzecie-miejsce-w-ue-pod-wzgledem-zezwolen-na-pobyt/

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.