Wojna domowa na Ukrainie 24.01.2021r.- 2044 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 314.

W sobotę 23 stycznia Szef Donieckiej Republiki Ludowej Naczelny Wódz Denis Puszilin spotkał się z żołnierzami Milicji Ludowej i odpowiadał na pytania żołnierzy w czasie nieformalnego spotkania. 

Poinformowała o tym służba prasowa biura szefa DRL.

„Proponuję w ten sposób budować nasz dialog. Najpierw opowiem wam o tym, co się dzieje na otoczeniu zewnętrznym i w republice, a potem proszę zadać mi wszelkie pytania, które was interesują”– zwrócił się do zgromadzonych żołnierzy, Denis Puszilin.

Na początku rozmowy mówił o negocjacjach dotyczących wdrażania porozumień mińskich i rozwoju doktryny „Rosyjskiego Donbasu”.

„Chcę zacząć od procesu mińskiego. Nic się nie zmienia. To, co wydarzyło się rok lub dwa lata temu, dzieje się teraz. Jest oczywiste, że Kijów nie zamierza wypełniać swoich zobowiązań, bo nie chce i nie może. Poroszenko podpisał porozumienia mińskie, gdy armia ukraińska zaczęła ponosić klęski militarne. Uważał, że wówczas ich podpisanie będzie w stanie uratować sytuację, ale nie będą musiały zostać wdrożone. A potem, biorąc pod uwagę, że Poroszenko ich nie spełni, zaczął je przeciągać. W polityce funkcjonuje się od dawna, więc ma duże doświadczenie w manipulowaniu i przeciąganiu.

Przekonaliśmy się o tym już dawno temu i dlatego nie czekaliśmy, aż Kijów zacznie wypełniać swoje zobowiązania. Kontynuowaliśmy budowę naszego państwa. W tej chwili widzimy, że Doniecka Republika Ludowa powstała jako państwo. Nie jest jeszcze uznawane, ale w naszym rozumieniu jest to państwo rosyjskie. Robimy co w naszej mocy, aby Doniecką i Ługańską Republikę Ludową zbliżyć do Rosji. Urodziliśmy się w dużym kraju i z tym krajem liczył się cały świat. Tylko duży kraj może realizować globalne projekty.

Ważny jest również dla nas komponent ideologiczny, który wyjaśnia, kim ty i ja jesteśmy, jak się identyfikujemy, dlaczego jesteśmy Rosjanami, dlaczego w 2014 roku tak postępowaliśmy.

Omówiliśmy bardzo szeroko doktrynę ‚Rosyjskiego Donbasu’, napisali ją nasi naukowcy- instytuty, uniwersytety. Zawiera nasz historyczny komponent- co wydarzyło się na naszym terytorium, dlaczego Donbas był zawsze Rosjaninem, dlaczego czasami znajdował się na linii ataku. Wszystko to jest wyjaśnione w doktrynie.

To, co stało się z nami w 2014 roku, nie jest przypadkowe. To właśnie pozwoliło nam chwycić za broń wzorem naszych przodków. To nadal pozwoliło Donbasowi pozostać rosyjskim. Mówić po rosyjsku, nie zmieniać paradygmatu, kto jest naszym bohaterem, a kto zdrajcą, jeśli weźmiemy pod uwagę udział w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej. Gdybyśmy nie zbuntowali się w 2014 roku, niestety, nadal by nas niszczyli.

Ideologia jest dla nas naprawdę ważna. Musimy zrozumieć, kim jesteśmy, co dalej, jak będą żyć nasze dzieci. Dlaczego kultura rosyjska, literatura rosyjska są dla nas ważne, dlaczego identyfikujemy się jako Rosjanie – powiedział szef państwa i dodał, że ideologia jest ważna, ale jest też kierunek ekonomiczny, który według niego jest trudny do zrealizowania na chwilę.

Wszelkiego rodzaju sankcje, ograniczenia, wykroczenia- wszystko, co Ukraina mogła zrobić, zrobiła. Nie oznacza to jednak, że nawet w takich warunkach nie sposób znaleźć możliwości rozwoju gospodarki. Chciałbym widzieć to w szybszym tempie, ale nawet jeśli weźmiemy pod uwagę ubiegły rok, biorąc pod uwagę covid, który dokonał korekt we wszystkich krajach, ogólną recesję w gospodarkach wielu krajów, zebraliśmy 13,8% więcej podatków ostatni rok. Co to jest wzrost podstawy opodatkowania? Daje nam to możliwość podwyższenia wynagrodzeń, które wzrosły od 1 stycznia, a od 1 lipca wzrosną. Naszym celem jest podniesienie poziomu naszych obywateli. Będziemy się pod tym względem rozwijać. Zbudujemy wszelkiego rodzaju gwarancje socjalne. Dotyczy to również żołnierzy”– podkreślił Denis Puszilin.

Jedno z pytań, jakie zadano Denisowi Puszilinowi, dotyczyło zapewnienia mieszkań dla żołnierzy, których majątek znajduje się na terytorium kontrolowanym przez władze ukraińskie.

„Sytuacja mieszkaniowa jest naprawdę trudna, ponieważ mamy wielu ludzi, którzy tego potrzebują. Są to wojskowi, młodzi specjaliści i wiele innych kategorii, które potrzebują mieszkania. Ale żeby zapewnić mieszkanie, trzeba je zbudować. W tej chwili w republice nie ma projektów budowlanych. To duży problem i należy się nim zająć. Teraz odpowiednie działy pracują nad tym, aby ten problem mógł zostać rozwiązany w przyszłości.

W ubiegłym roku wydaliśmy około 50 mieszkań z funduszu mobilnego. Rozumiem, że to nie wystarczy. I rodzi to wiele pytań, ponieważ słyszę od innych żołnierzy: ‚Dlaczego oni dostali mieszkanie, a nie ja?’. Z tym też należy sobie poradzić. Poleciłem Dowództwu Milicji Ludowej sporządzenie listy żołnierzy potrzebujących zakwaterowania. Trzeba ocenić, kto potrzebuje mieszkania, ustawić kolejność. Nadal nie mam tej listy. Denis Alekandrowicz (Denis Sinenkow, naczelnik Wydziału Milicji Ludowej), Czekam na listę! Konieczne jest zachowanie zasad sprawiedliwości.

Jeśli będą wyznaczone wyraźne zasady, będzie wiadomo, kiedy otrzyma się mieszkanie. Praca została wykonana w miastach, przydzielono elastyczny fundusz, ale trzeba zrozumieć liczbę potrzebujących. Będziecie mieć tę listę i wtedy będzie wiadomo kiedy dostaniecie mieszkania. To jest praca systematyczna, proszę o zrozumienie, że obowiązkiem państwa jest zapewnienie żołnierzom mieszkań”- odpowiedział Denis Puszilin.

Do głowy państwa wpłynęły również pytania dotyczące paszportyzacji, rejestracji emerytur wojskowych, pracy Służby Migracyjnej w zakresie wydawania utraconych dokumentów. Ponadto pojawiły się kwestie natury osobistej, nad którymi kontrolę przejęła głowa państwa.

Szef DRL przez ponad godzinę rozmawiał z wojskowymi Milicji Ludowej, na zakończenie spotkania obrońcy republiki podziękowali mu za szczery i otwarty dialog.

https://denis-pushilin.ru/news/politicheskaya-situatsiya-doktrina-russkij-donbass-ekonomika-i-sotsgarantii-denis-pushilin-otvetil-na-voprosy-voennosluzhashhih/

*

A na froncie, na jego ługańskim odcinku, ukraińskie formacje zbrojne rozlokowały pojazdy opancerzone w mieszkalnych dzielnicach Szczastie i Zołotoje-1.

Poinformowała o tym służba prasowa Milicji Ludowej ŁRL:

„W rejonie odpowiedzialności 92 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych jeden (transporter opancerzony) BTR-70 został zarejestrowany w strefie mieszkalnej wsi Zołotoje-1. A w rejonie odpowiedzialność 80 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych- jeden BTR-80 i dwa bojowe wozy opancerzone na terenie zbudowanym na obrzeżach osady Szczastie”– napisano w komunikacie.

Ministerstwo obrony przypomniało, że rozmieszczenie w osadach uzbrojenia i sprzętu wojskowego przez ukraińskie formacje zbrojne stanowi naruszenie trzeciego akapitu Dodatkowych Środków zapewniających zawieszenie broni i kontrolujących jego przestrzeganie.

„Fakty te potwierdza raport Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE z 22 stycznia 2021 r.” – dodał przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL.

Natomiast wg. raportu SMM OBWE na donieckim odcinku frontu obserwatorzy odnotowali naruszenie przez USZ decyzji ramowej w sprawie wycofania sił i sprzętu z 21 września 2016 r .:

– w miejscu zdemilitaryzowanym na terenie miejscowości  Pietrowskoje UAV dalekiego zasięgu SMM OBWE zarejestrował obecność 1 osoby umundurowanej na dawnym stanowisku USZ, około 120 m na północ od południowego krańca tego obszaru i 1,5 km na wschód od jego zachodniej krawędzi.

Ponadto SMM OBWE zarejestrowała obecność sprzętu USZ za liniami wycofania, a także w strefie bezpieczeństwa, w tym w pobliżu osiedli i obszarów mieszkalnych:

– ️ 1 czołg (T-64) na ciężarówce poruszającej się w strefie mieszkalnej osady Kramatorsk,

– ️ 2 bojowe pojazdy opancerzone (BBM) w pobliżu osady Nowosiełowka Wtoraja,

– ️ 1 transporter opancerzony (MTLB-S) w pobliżu miejscowości Gnutowo,

– ️ 1 transporter opancerzony (BTR-80) w pobliżu wsi Wiesiełoje,

– ️ 1 bojowy wóz piechoty (BMP-2) w pobliżu miejscowości Bogdanowka, niedaleko miejsca zdemilitaryzowanego na terenie wsi Pietrowskoje.

Poza tym, w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze 8 razy naruszyli warunki rozejmu, prowadząc ostrzały: o godzinie 08:28 i 11:40 z kierunku Krasnogorwka przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (2 granaty) oraz drona bojowego , w stronę Staromichajłowki- na zachodnich obrzeżach Doniecka. W wyniku zrzucenia bomby z drona poległ bohaterski obrońca DRL. Jako, że sytuacja na froncie, z powodu eskalacji działań bojowych strony ukraińskiej,pogarsza się każdego dnia. Nasilenie działań wojennych jest odnotowywane we wszystkich kierunkach. Dowództwo ML DRL wezwało stronę ukraińską do zaprzestania zbrojnych prowokacji, ostrzegając, że w przeciwnym ML będzie zmuszona do udzielenia odpowiedniej symetrycznej odpowiedzi.

Następnie o godzinie 12:20 i 13:05, z kierunku Dzierżyńska (teren kopalni Jużnaja), ukraińscy żołnierze wystrzelili 4 granaty przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 oraz 5 granatów z automatycznego granatnika AGS-17, a także moździerza kaliber 120 mm (5 min), w stronę terenu osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina- na obrzeżach Gorłówki. Kolejny ostrzał miał miejsce w tym samym rejonie, gdy o godzinie 14:25 ukraińscy żołnierze przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (15 granatników) ostrzelali z kierunku wsi Szumy obrzeża Gorłówki- a tam teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni 6/7, następne dwa ostrzały (14:40 i 15:05) miały miejsce na południowym odcinku frontu, gdzie przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (4 granaty) i ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (2 granaty) oraz dwukrotnie przy użyciu broni maszynowej ostrzeliwano z kierunku Talakowki i Gnutowa rejon miejscowości Komiternowo. Do ostatniego ostrzału doszło w rejonie Doniecka- z kierunku Awdiejewki w stronę Mineralnoje, o godzinie 22:35 i przeprowadzono go przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (1 granat).

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 39 pocisków.

Ponadto, USZ naruszyły także dwa razy warunki Dodatkowych Środków (11:00 i 16:15), prowadząc na swoich stanowiskach bojowych prace inżynieryjne- także przy użyciu ładunków okopowych (2 eksplozje.

Jeśli chodzi zaś o sytuację na ługańskim odcinku frontu, to obrazowo pokazuje ją poniżej zamieszczona animacja filmowa:

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

5 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 24 січня 2021 року.

Слава Україні!

Протягом минулої доби, 23 січня, в районі проведення операції Об’єднаних сил було зафіксовано дев’ять порушень режиму припинення вогню.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Північ», поблизу населеного пункту Південне, збройні формування Російської Федерації вели вогонь з мінометів 120-го та 82-го калібру, станкового протитанкового гранатомета та великокаліберного кулемета.

Неподалік населеного пункту Гнутове, що в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід», ворог відкривав вогонь в бік українських позицій, використовуючи ручний протитанковий гранатомет, великокаліберний кулемет та стрілецьку зброю.

Поблизу Водяного, що на Приазов’ї, російсько-окупаційні війська вели вогонь з підствольного гранатомета та стрілецької зброї. А у передмісті Авдіївки противник відкривав вогонь з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів. Біля Опитного збройні формування РФ застосовували ручний протитанковий гранатомет.

Про факти порушення режиму припинення вогню через Українську сторону СЦКК повідомлено представників ОБСЄ. Бойових втрат серед наших захисників немає.

Від початку поточної доби, 24 січня, в районі проведення операції Об’єднаних сил порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Обстановка в районі проведення операції Об’єднаних сил і надалі контрольована українськими воїнами.

Слава Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Так, минулої доби, 23 січня, представники Національної поліції України зі складу ОС зафіксували 68 адміністративних правопорушень. Підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4329 транспортних засобів та 4528 осіб. На причетність до збройних формувань Російської федерації до територіальних підрозділів доставлялась 1 особа.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 419 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 512 осіб.

Слава Україні!”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

37 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 24.01.2021r.- 2044 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie „spontanicznych i pokojowych protestów” w Rosji „koordynowanych” z Ambasady USA w Moskwie. ‚Pacjent” wyznania muzułmańskiego się „udziela” w internecie pod „nickiem”…”HeilHitler”….
  https://t.me/SergeyKolyasnikov/15940
  Plus dwie kur…członkinie z tzw. zespołu „Pussy Riot” które uczestniczyły we wczorajszych rozróbach próbowały rozjechać samochodem próbujacego zatrzymać ich policjanta;
  https://vz.ru/news/2021/1/24/1081640.html
  I jeszcze z cyklu „Znajdź różnicę” czyli na górnym zdjeciu „terrorysta, faszysta, wróg demokracji” z waszyngtońskiego Kapitolu”, a na dolnym „postępowiec, liberał, obrońca demokracji” z protestu w Moskwie…
  https://colonelcassad.livejournal.com/6498901.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Tymczasem ‚zaatakowali” znowu rosyjscy prankerzy ‚Wowan” i ‚Leksus”, tym razem ich „ofiarą” stał sie amerykański aktor Ashton Kutcher którego „porobili” występując w „imieniu Grety Thunberg”. Udało się im się m.in „wkręcić” go w ‚wizytę Grety na Ukrainie” i w to że w związku z tym „wygrażają jej ukropatrioci” dlatego też Kutcher wraz ze swoją żoną (pochodząca z Ukrainy) Milą Kunis wywrzeć „naciski” na prezydenta Ukrainy Zełenskiego (którego Kunis podobno ‚zna od 10 lat”);
  https://strana.ua/showbiz/313678-prankery-vovan-i-leksus-razyhrali-eshtona-kutchera-i-pohovorili-s-nim-o-zelenskom.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”. Pojawiła sie informacja że oficjalnie przebywajacy w Niemczech na „odtruciu” i „rehabilitacji” Nawalny przed świętami Bożego Narodzenia próbował „wprosić się” do mieszkania w bloku w Dreźnie w którym w latach 90 – tych XX wieku mieszkał, pełniacy służbę w KGB w NRD (później Niemczech), Wąłdimir Putin. Obecny właściciel mieszkania poinformował że Nawalny przyszedł wraz „z ochroniarzami”, a gdy nie został do niego wpuszczony „stał wraz z ochroniarzami pod jego oknami”;
  https://strana.ua/news/313659-navalnyj-ne-smoh-popast-v-byvshuju-kvartiru-putina-v-drezdene.html

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Tymczasem na Ukrainie, trwa afera wokół sprawy „zlecenia zabójstwa generała SBU Naumowa” za jakim mieli stać oficer jednostki specjalnej SBU „Alfa” oraz były zastępca szefa SBU Dmytro neskromny. Po konferencji w trakcie której przedstawiciele SBU i Prokuratury Generalnej Ukrainie tłumaczyli ze Neskromny nie jest ‚zamieszany i nie jest poszukiwany”, pomimo tego ze próbowano go zatrzymać w Kijowie a on zdołał zbiec (prawdopodobnie do Niemiec), doradca szefa Biura Prezydenta Ukrainy Mychajło Podoljak poinformował ze to własnie Neskromny stał za „zleceniem zabójstwa” oraz ze jest „poszukiwany”;
  https://strana.ua/news/313695-sovetnik-hlavy-op-prokommentiroval-skandal-s-neskromnym.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. „Gościnne występy” Ukroinców w RP ciąg dalszy. Cytat ‚Do napadu na sklep jubilerski przy al. Grunwaldzkiej w Gdańsku Wrzeszczu doszło w piątek przed południem. Zamaskowani sprawcy weszli do lokalu, rozpylili gaz, ukradli biżuterię i zbiegli. Wartość skradzionych przedmiotów właściciel lokalu szacuje na kwotę 50 tys. zł. Cały czas trwają poszukiwania napastników.
  „Poszukujemy trzech osób, które posługiwały się językiem mówiąc ze WSCHODNIM akcentem. Nie wykluczamy, że wśród nich była kobieta”
  https://wydarzenia.interia.pl/pomorskie/news-pomorskie-policja-opublikowala-wizerunki-sprawcow-napadu-na-,nId,5004979#comments4-1

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Z nowego cyklu „Z ŻYCIA GNID” :-)))
  Pojawiła się informacja że Maria Maksakowa, która w grudniu 2016 roku zbiegła z „totalitarnej” Rosji ma „wolną” Ukrainę, wraz z mężem Denisem Woronienkowem, którego potem w Kijowie zlikwidował ‚weteran ATO” w ramach porachunków przestępczych, potajemnie wróciła do Rosji;
  >https://www.youtube.com/watch?v=ACiLej6Boec
  Tymczasem ukraiński parlamentarzysta z frakcji ‚Europejska Solidarność” (Poroszenki) obecnie czołowy „rusofob” Ołeksij Honczaruk popadł w skandal po tym jak popularny ukraiński program śledczy ‚Schemy” ujawnił e w lutym 2020 roku starał się by na terytorium Ukrainy wpuszczono rosyjskich artystów określanych jako „propagandzistów” za to ze występowali na „okupowanym” (wg Kijowa) Krymie oraz uznali ‚aneksję” półwyspu;
  https://www.unian.net/politics/nardep-goncharenko-lobbiroval-vezd-v-ukrainu-rossiyskih-artistov-krymnashistov-shemy-video-novosti-ukraina-11295734.html
  I jeszcze o naszych rodzimych „GNIDACH” którymi wypełniony jest Sejm RP…
  https://myslpolska.info/2021/01/24/od-sawczenko-do-nawalnego/

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Dobre(?) wieści dla Ukrainy
  Spadek PKB w 2020 roku był niższy niż zakładano, „tylko” 4.4% PKB. Przynajmniej tak twierdzi NBU.
  Podano do wiadomości ogólnej, ze według wyliczeń Naftohazu, decyzja rządu w Kijowie o wprowadzenie limitu na najwyższe taryfy powinno pozwolić gospodarstwom domowym na Ukrainie zaoszczędzić 5-6 mld hrywien.
  To wciąż niewiele jak na warunki ukraińskie w dodatku ulga będzie krótkotrwała. Z minusów inflacja na Ukrainie przyśpiesza, rosną koszty pracodawców.
  https://www.unian.info/economics/week-s-balance-latest-developments-in-ukraine-s-economy-11295347.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. W sobotę przed ambasadą Federacji Rosyjskiej w Kijowie doszło do utarczek i przepychanek pomiędzy protestującymi przeciwko aresztowaniu Aleksieja Nawalnego a ich przeciwnikami. Konieczna była interwencja policjantów.
  https://tvn24.pl/swiat/ukraina-przepychanki-podczas-akcji-poparcia-dla-nawalnego-w-kijowie-4997494
  Komentarz: TVN sugeruje w artykule, że za atakiem stoją „rosyjskie siły” na początku podaje informacje o ataku, a później przedstawia informacje o protestach w Rosji i oświadczeniu Polskiego rządu w sprawie „represjonowania rosyjskiej opozycji” 😀
  Wczoraj mania podawał link ze zdjęciami z tego zajścia i podał informacje, ze to grupa „ukrpatriotów” poczuła się urażona działalnością Kremla (traktują Nawalnego jako tajnego współpracownika Kremla).
  https://korrespondent.net/ukraine/4319563-v-kyeve-proyzoshly-stychky-vozle-posolstva-rf
  I komu tu uwierzyć ? 😛

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Budowane w rosyjskiej stoczni fregaty rakietowe klasy Admirał Grigorowicz, przeznaczone dla indyjskiej marynarki wojennej, zostaną wyposażone w turbiny wyprodukowane na Ukrainie. Chodzi o budowane w Rosji fregaty rakietowe klasy Admirał Grigorowicz, o właściwościach stealth, budowane dla indyjskiej marynarki wojennej, w ramach kontraktu wartego 2,5 mld dolarów.
  https://kresy.pl/wydarzenia/ukrainskie-turbiny-dla-fregat-rakietowych-budowanych-w-rosji-dla-indii/

  Polubione przez 3 ludzi

 10. O ukraińskich gastarbeiterach

  Doradca premiera Ukrainy Kyryło Krywołap powiedział, że w ostatnich latach przekazy pieniężne ukraińskich migrantów zarobkowych na Ukrainę przekroczyły wielkość bezpośrednich inwestycji zagranicznych.
  https://kresy.pl/wydarzenia/ukraina-migranci-zarobkowi-przeslali-na-ukraine-trzy-razy-wiecej-pieniedzy-niz-zagraniczni-inwestorzy/
  Komentarz: Co stanie się gdy kilkaset tysięcy Ukraińców sprowadzi rodziny do Polski/Rosji/Czech/Węgier? Nie będą przecież przesyłać kasy do ojczyzny z powodu dumy narodowej. Podobna sytuacja była z Polakami po otwarciu granic z UE. Wielu wyjechało za chlebem. Regularnie wracało do ojczyzny, aż w końcu… założyli lub sprowadzili rodzinę na obczyźnie.
  Taki scenariusz będzie miał miejsce też z Ukraińcami. Na razie liczba pracowników z Ukrainy, które już podjęły odpowiednie kroki by zamieszkać w Polsce nie jest duża, ale rośnie z roku na rok. Imigranci NIE otrzymali tez jeszcze dodatkowych przywilejów i praw wyborczych.

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Tymczasem były Ambasador USA w Moskwie Michael McFaul wywołał awanturę w internecie po tym jak porównał Nawalnego do…Nelsona Mandeli za co „zaatakowali” go fani BLM, m.in dziennikarz i pracownik naukowy think – thanku „Rada Atlantycka” Terrell Jermaine Starr który nazwał z kolei Nawalnego „białym rasistą” :-)))
  https://strana.ua/news/313715-makfol-sravnil-navalnoho-s-mandeloj-i-martinom-ljuterom-kinhom.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. „Haniebna zdrada” rosyjskiej filii BBC która ogłosiła że leżące na „okupowanym” (wg Kijowa) Krymie miasta Sewastopol i Symferopol wchodzą w skład Federacji Rosyjskiej. Oczywiscie zaraz zareagowało na to ‚w swoim stylu”, czyli KŁAMIĄC MSZ Ukrainy którego przedstawiciel napisał ze oba miasta NIGDY nie należały do Rosji;
  https://strana.ua/news/313702-bbc-nazvalo-horoda-kryma-rossijskimi.html

  Polubione przez 3 ludzi

 13. W temacie gazowym. Wznowiono prace przy budowie ostatniego odcinka „Nord Stream 2” na wodach duńskich, które kontynuuje specjalistyczna rosyjska barka „Fortuna”;
  https://tass.ru/ekonomika/10535055
  Koordynator niemieckiego MSZ ds. Współpracy międzyspołecznej z Federacją Rosyjską Johann Saathoff poinformował że władze Niemiec sa przeciwne wprowadzeniu ewentualnych sankcji, w tym na przykład wstrzymania budowy „NS2” w związku z sytuacją polityczną wokół Nawalnego;
  https://interfax.com.ua/news/political/718522.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.