Wojna domowa na Ukrainie 26.01.2021r.- 2046 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 316.

Wczoraj z inicjatywy Donieckiej Republiki Ludowej odbyło się nadzwyczajne posiedzenie grupy roboczej ds. bezpieczeństwa w formie wideokonferencji w związku z gwałtownym pogorszeniem się sytuacji na całej linii kontaktowej w ciągu ostatniego tygodnia i tragicznymi konsekwencjami prowokacji zbrojnych ze strony USZ.

Przedstawiciel DRL Aleksiej Nikonorow przytoczył fakty zbrojnej agresji strony ukraińskiej: zniszczenia trzech budynków mieszkalnych we wsi Staromichajłowka, użycie broni zabronione porozumieniami mińskimi, a także użycie szturmowego UAV przez USZ, co doprowadziło do śmierci obrońcy republiki.

Aleksiej Nikonorow zwrócił uwagę uczestników wideokonferencji, że większość naruszeń zawieszenia broni przez formacje zbrojne Ukrainy ma miejsce bezpośrednio na terenach, na których prowadzone są naprawy i odbudowa.

„Zaskakujące jest to, że na poprzednim posiedzeniu 18 stycznia strona ukraińska poruszyła kwestię konieczności jak najszybszego przywrócenia nitki gazociągu Marinka-Krasnogorowka, ale 5 dni po zapewnieniu lustrzanych gwarancji bezpieczeństwa USZ nasiliły ostrzał w tym kierunku w bezpośrednim sąsiedztwie obszaru planowanych działań.

Dlatego podkreślamy, że właśnie z powodu działań strony ukraińskiej nie ma dziś możliwości skorzystania z mechanizmu gwarancji bezpieczeństwa: to właśnie w trakcie działania gwarancji bezpieczeństwa zwierciadła zginął nasz żołnierz, w wyniku ich rażące naruszenie przez USZ.

W związku z tym, z pełną odpowiedzialnością deklarujemy, że dopóki strona ukraińska będzie kontynuowała tę okrutną praktykę i nie wypracuje skutecznego mechanizmu rozejmu, nie można mówić o jakichkolwiek działaniach na linii styku. Władze z Kijowa nie przejmowały się losem obywateli, którzy przez prawie dwa lata byli uzależnieni od pracy brygad remontowych, mimo że już wtedy proponowaliśmy skuteczny mechanizm odblokowania prac remontowo-naprawczych tego obiektu infrastrukturalnego.

A jeśli ukraińskie kierownictwo liczyło, że w ramach zbliżającego się spotkania na szczeblu doradców krajów formatu normandzkiego uda się mu ponownie wypromować ten istotny temat dla ludności cywilnej, to jest to, delikatnie mówiąc, nieudana próba zdobycia zaufania i autorytetu.”– podkreślił przedstawiciel DRL.

Aleksiej Nikonorow podkreślił, że kluczową kwestią dla zapobieżenia dalszej eskalacji na linii kontaktu jest negocjowanie i podpisanie zaktualizowanego pakietu środków służących wzmocnieniu reżimu zawieszenia broni, który rozwiąże wszystkie kontrowersyjne kwestie i jasno określi obowiązki stron wobec konflikt dotyczący przestrzegania systemu zawieszenia broni.

Z kolei przedstawiciel Ukrainy w grupie roboczej ds. bezpieczeństwa Grupy Kontaktowej na początku spotkania powiedział, że uważa ostrzał i jego konsekwencje terytorium DRL za sfałszowane.

„Mimo, że ostateczny skonsolidowany dokument działań był rozpatrywany przez grupę roboczą przez cztery miesiące, delegacja ukraińska nie tylko nie zaczęła go uzgadniać, ale również nie zapoznała się z treścią wniosku.

Posługując się różnymi technikami demagogicznymi, skupiając się na oskarżeniach republik i promując własną metodologię konfrontacji ‚rosyjsko-ukraińskiej’, delegacja ukraińska na wszelkie możliwe sposoby unikała sensownej dyskusji, wybierając taktykę marnowania czasu” powiedział Nikonorow.

Najważniejsze kwestie, takie jak: współdziałanie WCKiK w obecnym składzie, faktyczna praca mechanizmu koordynacyjnego w celu zapobiegania naruszeniom i eliminowania już zarejestrowanych, zapobiegania wrogim działaniom, prowadzenia postępowań i pociągania winnych do odpowiedzialności dyscyplinarnej pozostały nierozwiązane ze względu na stanowisko przedstawicieli strony ukraińskiej.

*

A na ługańskim odcinku frontu, USZ rozmieściły kolejne dwie jednostki pojazdów opancerzonych w pobliżu osady typu miejskiego Mironowski.


Poinformowała o tym służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL:

„W rejonie odpowiedzialności 59 samodzielnej brygady piechoty zmotoryzowanej Ukraińskich Sił Zbrojnych U odnotowano obecność dwóch transporterów opancerzonych BTR-70 w pobliżu wsi Mironowski”.

Departament obrony przypomniał, że rozmieszczenie broni i sprzętu wojskowego przez kijowskie formacje zbrojne na terenach zamieszkałych stanowi naruszenie trzeciego akapitu Dodatkowych Środków zapewniających zawieszenie broni i kontrolujących jego przestrzeganie.

Natomiast na donieckim odcinku frontu w ciągu minionej doby USZ, 6 razy naruszyły warunki zawieszenia broni.

I tak, do pierwszego incydentu naruszającego warunki rozejmu ze strony USZ doszło o godzinie 08:25 gdy ukraińscy żołnierze przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (1 granat) i ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (8 granatów), a także broni maszynowej, przeprowadzili ostrzał z kierunku kopalni Jużna- na obrzeżach Dzierżyńska w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina- na obrzeżach Gorłówki, następny ostrzał przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (5 granatów) i broni maszynowej, miał miejsce o godzinie 12:15 i prowadzony był z kierunku wsi Opytnoje w stronę miejscowości Spartakus- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka, kolejny z ostrzałów miał miejsce o godzinie 15:30 i prowadzony był przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (8 min) z kierunku Leninskoje w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina- na obrzeżach Gorłówki. Dwa kolejne ostrzały (16:55 i 18:50) przeprowadzono z użyciem broni maszynowej z kierunku Marinki w stronę Aleksandrowki- na południowych obrzeżach Doniecka. Do ostatniego ostrzału ze strony USZ doszło o godzinie 20:30 na południe od Doniecka, gdy przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (12 wystrzałów) i broni maszynowej prowadzono ogień z kierunku Taramczuka w stronę wsi Jelenowki.

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzału DRL na jej terytorium spadły 34 pociski.

Poniżej jeszcze omówienie sytuacji na ługańskim odcinku frontu w formie filmu animowanego:

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

7 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 26 січня 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 25 січня, в районі проведення операції Об’єднаних сил було зафіксовано сім порушень режиму припинення вогню.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Північ» неподалік Південного збройні формування Російської Федерації двічі відкривали вогонь зі зброї різних видів – мінометів 120-го калібру, протитанкового ракетного комплексу, станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів.

Поблизу населеного пункту Хутір Вільний, російсько-окупаційні війська вели вогонь по позиціях українських захисників з автоматичних станкових гранатометів, ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Внаслідок обстрілів отримав поранення один український воїн. Військовослужбовця оперативно доставили до медичного закладу, де йому надається необхідна допомога лікарів.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід», біля Тарамчука противник двічі відкривав вогонь з автоматичних станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Неподалік Водяного, що на Приазов’ї та Павлополя окупанти використали проти наших захисників стрілецьку зброю, а неподалік Водяного – ще й підствольний гранатомет.

На обстріли противника українські захисники відкривали вогонь у відповідь.Про факти порушення режиму припинення вогню через Українську сторону СЦКК повідомлено представників ОБСЄ.

Від початку поточної доби, 26 січня, вздовж всієї лінії розмежування порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Обстановка в районі проведення операції Об’єднаних сил і надалі контрольована українськими воїнами.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Так, минулої доби, 25 січня, представники Національної поліції України зі складу ОС зафіксували 75 адміністративних правопорушень. Підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4521 транспортний засіб та 4370 осіб. На причетність до збройних формувань Російської Федерації до територіальних підрозділів доставлялась одна особа.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 429 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 985 осіб. Через КППВ «Новотроїцьке» – 64 та 78 осіб відповідно.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

40 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 26.01.2021r.- 2046 dzień od nowego rozejmu.

 1. Epidemia koronawirusa na świecie. Niderlandy gdzie trwają ‚antycovidowe” protesty pogrążają się w coraz większym chaosie;
  https://www.dw.com/uk/premier-niderlandiv-zasudyv-bezlady-pid-chas-antykoronavirusnykh-protestiv/a-56334761
  https://korrespondent.net/world/4320304-v-nyderlandakh-vspykhnuly-besporiadky-yz-za-lokdauna
  Podobno protestujacy wysadzili most dla pieszych w Amsterdamie;
  https://colonelcassad.livejournal.com/6503746.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Tymczasem na Ukrainie. Sąd w Kijowie uwzględnił pozew złozony przez ukraińskiego prawnika Andrij Portnowa i przewodniczącego Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego Eduarda Dolinskiego i „zablokował” decyzję kijowskiej rady miejskiej o „upamiętnieniu ważnych dla historii Ukrainy postaci” wśród których znaleźli się m.in hitlerowscy kolaboranci i zbrodniarze odpowiedzialni za masowe mordy na Żydach oraz Polakach;
  https://strana.ua/news/314000-sud-udovletvoril-isk-portnova-o-pamjatnykh-datakh-v-kieve.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Kolejny „njus” z „juesej”, czyli Departament Skarbu USA zajmie się „szczególnie ważnym teraz problemem finansowym” to znaczy zamiana postaci figurującej na banknotach 20 – dolarowych. Obecnie figurujący na nich prezydent USA Andrew Jackson, który podpadł obowiązującej obecnie w USA „politpoprawnosci” za to że był plantatorem oraz właścicielem niewolników, ma zostać zastąpiony przez Harriet Tubman zbiegłą niewolnice i ‚afroamerykańską abolicjonistkę”;
  https://strana.ua/finance/313977-na-kupjure-v-20-dollarov-budet-portret-temnokozhej-harriet-tabmen.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • A czy doczekamy się kiedyś na jednodolarówce postaci Bonnie Parker i Clyde Barrow, sławnej pary bandyckiej znanej jako „Bonnie&Clyde”?

   Obecny klimat polityczny w USA pasuje bardzo do promowania takich postaci…..

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

 4. I powrót na Ukrainę. Pojawiły sie najnowsze sondaże sympatii politycznych Ukrainców, według nich na pierwsze miejsce awansowało prorosyjskie ugrupowanie „Opozycyjna platforma – Za życie” z poparciem 20,7%, druga jest „Europejska Solidarność” Poroszenki z 15,3%, a trzecia „Batkiwszczyna” Tymoszenko z 12,6%. Proprezydenckie ugrupowanie „Sługa Narodu” znalazło się dopiero na czwartym miejscu z poparciem 11,2 %;
  https://strana.ua/news/314031-v-radu-prokhodjat-7-partij-v-liderakh-opzzh-i-evropejskaja-solidarnost.html
  Spadło także poparcie Ukraińców dla Zełenskiego które ma wynosić obecnie poniżej 20 %;
  https://strana.ua/news/314035-prezidentskij-rejtinh-v-janvare-2021-hoda-opublikoval-kmis.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ukraina zamierza odłączyć się od systemów elektroenergetycznych Federacji Rosyjskiej i Białorusi do 2023 roku – zapowiedział w wywiadzie dla telewizji Ukraina24 minister spraw zagranicznych tego kraju Dmitrij Kuleba. Jak dodał, ukraiński system energetyczny ma skorzystać z dostaw energii elektrycznej z Unii Europejskiej.
  https://www.polskieradio.pl/399/7976/Artykul/2666994,Ukraina-do-2023-roku-chce-uniezaleznic-sie-od-dostaw-energii-z-Rosji-i-Bialorusi
  Komentarz: Plan ambitny i mało prawdopodobny. Niestety, ale na dzień dzisiejszy potrzeba znacznych sum na modernizację sieci elektrycznej na Ukrainie. jakikolwiek dostawy z UE są możliwe dopiero po szeregu kosztownych inwestycji. Kto miałby owe budowy finansować, jak brakuje środków?

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Ukraina liczy na to, że w lutym w ramach inicjatywy COVAX otrzyma 100-200 tys. dawek szczepionki przeciw Covid-19 firm Pfizer-BioNTech – powiedział we wtorek ukraiński premier Denys Szmyhal. W kraju szczepienia jeszcze się nie rozpoczęły.
  „Ukraina złożyła wszystkie konieczne dokumenty, by otrzymać szczepionki tzw. pierwszej fali. Do pierwszego lutego czekamy na decyzję COVAX” – podkreślił premier w Radzie Najwyższej (parlamencie). „Jeśli decyzja będzie pozytywna, otrzymamy w lutym od 100 do 200 tysięcy szczepionek Pfizer-BioNTech” – dodał.
  COVAX to uruchomiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) program mający zapewnić dostęp do szczepionek 92 najuboższym państwom.
  https://stooq.pl/n/?f=1401007

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Epidemia koronawirusa na świecie. Iran stał się kolejnym państwem które dopuściło do użycia na swoim terytorium rosyjska szczepionkę przeciwko koronawirusowi ‚Sputnik V”;
  https://www.interfax.ru/world/746921
  Tymczasem nowa awantura z „P(f)izerem” w roli głównej tym razem w Szwecji. Szwedzkie media poinformowały że szwedzki regulator leków wstrzymał płatności na rzecz amerykańskiej firmy i domaga sie od niej wyjaśnień ile dawek znajduje się w każdej butelce wyprodukowanej przez nią szczepionki. początkowo „P(f)izer” twierdził że jest to pięć dawek, i za tyle Szwedzi zapłacili, ale później stwierdzono ze jest ich jednak sześć;
  https://korrespondent.net/world/4320415-shvetsyia-y-Pfizer-sporiat-o-kolychestve-doz-COVID-vaktsyny

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Unia Europejska rozpocznie przegląd układu o stowarzyszeniu między Ukrainą a UE w 2021 roku.

  Unia Europejska wyraziła gotowość do rewizji układu stowarzyszeniowego z Ukrainą, o którą Kijów wielokrotnie zabiegał.

  Oczekuje się, że zrewidowane zostaną przepisy handlowe. Ponadto planowane jest omówienie pomocy dla Ukrainy ze strony europejskiej w nabyciu szczepionki przeciwko koronawirusowi. Jednak eksperci uważają, że UE nie pójdzie na poważne ustępstwa.
  Zdaniem eksperta Międzynarodowego Instytutu Badań Humanitarno-Politycznych Wołodymyra Brutera Ukraina nie odniesie znaczących korzyści z rewizji umowy, ponieważ UE nie jest gotowa poświęcić niczego istotnego
  http://www.rynekwschodni.pl/news/UE-zrewiduje-porozumienie-z-Ukraina,2318/

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Rosyjski MSW oficjalnie poinformował że w 2020 roku obywatelstwo rosyjskie otrzymało 409,5 tys. Ukraińców, czyli ponad 110 tysięcy więcej niż w 2019 roku oraz o prawie 5 razy więcej niż w 2018 roku;
  https://strana.ua/news/314030-skolko-ukraintsev-poluchili-rossijskoe-hrazhdanstvo-v-2020-hodu-dannye-mvd-rf.html
  Ps. Pamiętam jak to na poczatku ukraińskiej awantury „ukropropagandziści” bredzili że to „tłumy Rosjan” będą się biły o ukraińskie paszporty…

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Skandal w ukraińskiej armii. Poborowy Sił Zbrojnych Ukrainy przeprowadził transmisję na TikToku, do której jako widzowie dołączyli Rosjanie i przedstawiciele republik z Donbasu. W trakcie transmisji „ukrowojak” miał się dopuścić „haniebnych zdrad”, czyli mówił o Rosjanach ze są ‚braterskim narodem”, a „wojnę z rosyjska inwazją” jak określają ją oficjalnie władze Ukrainy, nazwał „wojna oligarchów”. Czujni „ukropatrioci” którzy namierzyli „zradnika” oskarżają go także o „przekazanie wrogom tajnych informacji”;
  https://strana.ua/news/314067-soldata-vsu-iz-za-transljatsii-v-tiktok-obvinili-v-slive-tajn-protivniku.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Tymczasem w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy (PACE) klęską dla delegacji ukraińskiej zakończyła się kolejna wywołana przez nią awantura. Tym razem Ukraincy domagali sie ograniczenia pełnomocnictw delegacji rosyjskiej, ale Komitet monitorujący PACE odrzucił propozycje Ukrainy i zarekomendował potwierdzenie mandatu rosyjskiej delegacji. Cytat „Poinformował o tym szef Komisji Spraw Międzynarodowych Dumy Państwowej, członek delegacji rosyjskiej Leonid Słucki.
  „Komitet Monitorujący zalecił pełne potwierdzenie uprawnień delegacji rosyjskiej. Ani jedna poprawka delegacji ukraińskiej nie została poparta. Mamy nadzieję na dalsze konstruktywne podejście PACE”
  https://strana.ua/news/314100-komitet-pase-rekomendoval-podtverdit-polnomochija-rossijskoj-delehatsii.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. „Gościnne występy” Ukroinców w RP, czyli „pożegnanie z pracą’ Ukrainca w Biskupicach Podgórnych pod Wrocławiem;

  Cytat „Byliśmy zaskoczeni. On był nagi, podczas takiej zimnej pogody. Okryliśmy go, musieliśmy zawołać karetkę, medycy go zbadali. To pracownik firmy outsourcingowej, obywatel Ukrainy, prawdopodobnie wypił alkohol i dlatego pojawił się w takim stanie”;
  https://gazetawroclawska.pl/nagi-mezczyzna-pod-fabryka-lg-tak-pozegnal-sie-z-praca/ar/c1-15403696

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Kolejny „njus” z „juesej”. Po skandalu z potraktowaniem wojskowych „broniących” waszyngtońskiego Kapitolu, których po inauguracji „Uncle Joe” na „hamburgerowy tron” pognano precz by spali na dworze i w podziemnym garażu, Demokraci chcą najwyraźniej poprawić swój PR. Nowa „fyrst lejdi” Jill Biden pojawiła się wśród wojskowych dziekując im za służbę i częstując ciasteczkami;
  >https://twitter.com/SteveInmanUIC/status/1353833865966718977
  Ps. „Cookies” pewno wypiekała „ciocia Vica” :-)))

  Polubione przez 3 ludzi

 14. OT z naszego nieszczęsnego kraju, czyli jaki rząd taka i opozycja…
  https://wydarzenia.interia.pl/autor/jakub-szczepanski/news-podroze-prezydium-senatu-wyjazd-tomasza-grodzkiego-do-japoni,nId,5008249
  Cytat „Bankiet u ambasadora RP, przyjęcie na cześć Jego Cesarskiej Mości Cesarza, spotkania z miejscowymi oficjelami czy odwiedziny w Państwowej Izbie Pokoju i Pamięci Ofiar Bomby Atomowej – tak wyglądała kilkudniowa wizyta marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego w Japonii w lutym ubiegłego roku. To najdroższy wyjazd służbowy w Prezydium Senatu tej kadencji. Kosztował blisko 20 tys. zł”

  Polubione przez 3 ludzi

 15. Tymczasem „Uncle Joe” z własnej inicjatywy zadzwonił do…”zimnego czekisty” z Kremla. Podobno, tak przynajmniej twierdzi znana z „prawdomówności” oraz „błyskotliwości” nowa/stara rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki, miał poruszyć takie tematy jak suwerenność Ukrainy, sprawę „rosyjskich nagród” za zabicie amerykańskich żołnierzy w Afganistanie, mieszania się Rosji w wybory w USA w 2020 roku oraz otrucie Aleksieja Nawalnego;
  https://strana.ua/news/314161-prezident-ssha-dzho-bajden-pozvonil-prezidentu-rossii-vladimiru-putinu-belyj-dom.html
  Ps. A o „Us Donaldzie” i jego zwolennikach mówią że to ‚zwolennicy teorii spiskowych” ;-))))

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.