Wojna domowa na Ukrainie 2021r.- 2047 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 317.

„Prezydent USA, Joe Biden i jego ukraiński odpowiednik Wołodymyr Zełenski z łatwością znajdą wspólny język”- taką opinię wyraził szef ukraińskiego MSZ Dmitrij Kuleba

Według Kuleby w relacjach między oboma liderami istnieje pewna „chemia”, która stanie się kluczem do udanej współpracy. Eksperci uważają, że Kijów liczy na to, że wraz z przybyciem Bidena do Białego Domu Stany Zjednoczone pomogą Ukrainie poprawić jej sytuację gospodarczą i zwiększyć potencjał militarny. Jednak analitycy twierdzą, że prezydent Demokratów zdystansuje się od spraw ukraińskich w obliczu ogromnych problemów wewnętrznych.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba powiedział na antenie stacji telewizyjnej Ukraine 24, że prezydent USA Joe Biden i ukraiński przywódca Wołodymyr Zełenski „z łatwością znajdą wspólny język”.

„Uwaga, obaj zostali prezydentami w momentach w historii swoich krajów, kiedy zadaniem numer jeden rozwoju wewnętrznego jest pojednanie różnych części społeczeństwa i budowa mostów. Naprawdę mają to wspólne. Myślę, że ta chemia, jak lubią mawiać Amerykanie, na pewno zadziała i wszystko będzie dobrze” – stwierdził Kuleba.

To nie pierwszy raz, kiedy ukraiński minister spraw zagranicznych wyraził zaufanie do wyjątkowo pozytywnego formatu dla rozwoju stosunków ukraińsko-amerykańskich wraz z pojawieniem się administracji Bidena. Wcześniej, bo pod koniec grudnia ubiegłego roku Kuleba wyjawił w wywiadzie dla TSN.ua, że ​​spodziewa się „rock & rolla” we współpracy z nowym szefem Białego Domu i jego zespołem.

„Nie możemy się doczekać rock & rolla. Chcemy bardzo dynamicznych i inspirujących relacji ze Stanami Zjednoczonymi. Ameryka i Ukraina są partnerami strategicznymi. Jest to zarówno oficjalne, jak i faktyczne. Dlatego musimy dodać jeszcze więcej brzmienia do tej piosenki o strategicznym partnerstwie”– powiedział wtedy Kuleba.

Jak widać, Kijów ma nadzieję na znaczną poprawę stosunków ze Stanami Zjednoczonymi. Biden jest postrzegany przez obecne ukraińskie władze jako postać dobrze znająca sytuację w kraju i potrafiąca radzić sobie z problemami gospodarki i sektora wojskowego. 

Wynika to z tego, że jako wiceprezydent Baracka Obamy, Biden kilkakrotnie odwiedzał Kijów i był postrzegany przez politologów jako kluczowy kurator ukraińskiego kierunku w dyplomacji Waszyngtonu. To w okresie jego aktywności, w 2014 r., na Ukrainie doszło do zamachu stanu, w trakcie którego obalono Wiktora Janukowycza, a do władzy doszła skrajnie narodowa i prozachodnia opcja polityczna.

To publikacja tzw. filmów Derkacza bardzo elokwentnie ujawnia rolę Bidena na Ukrainie .

Nagrania te jakoby ujawniają fragmenty rozmów telefonicznych między wiceprezydentem USA a Petrem Poroszenką, ówczesnym prezydentem Ukrainy. Na taśmach można usłyszeć szereg poruszanych kwestii wewnętrznych na Ukrainie, a o podjętych krokach relacjonuje osoba o głosie podobnym do głosu Poroszenki.

Jednak wielkie zaangażowanie w sprawy Ukrainy niemal przerodziło się w skrajnie negatywne konsekwencje polityczne dla Bidena.

Po przewrocie jego syn Hunter Biden wszedł do zarządu ukraińskiej firmy gazowej Burisma. Praca Bidena Jr. wzbudziła zainteresowanie w ukraińskiej prokuraturze. W szczególności funkcjonariusze organów ścigania podejrzewali syna wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych o przyjmowanie łapówek od Burismy.

Ta sprawa nie doczekała się jednak pozytywnego zakończenia bo w marcu 2016 r. usunięto ze stanowiska Prokuratora Generalnego Ukrainy Wiktora Szokina. Biden nie ukrywał, że osobiście interweniował w tej sprawie, osiągając zwolnienie Szokina.  Kijów spełnił życzenie pod groźbą wygaśnięcia gwarancji kredytowych w wysokości 1 mld USD od Stanów Zjednoczonych.

Później skandal wokół Huntera Bidena próbowała niezdarnie wykorzystać w trakcie kampanii wyborczej ekipa prezydenta Donalda Trumpa do własnych celów. Podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim latem 2019 r.  Trump poprosił rozmówcę o „uporządkowanie sytuacji” wokół działań samego Joe Bidena i jego syna na Ukrainie.

W odpowiedzi ukraiński przywódca obiecał, że w śledztwo zostanie zaangażowany nowy prokurator generalny, który wkrótce został mianowany kolega Zełenskiego, Rusłan Riaboszapka.

Faktycznie jednak postępowanie przeciwko Bidenowi nigdy się nie rozpoczęło. W styczniu 2020 roku Zełenski przestrzegł, że zamierza nie dopuścić do zaangażowania Ukrainy i jej obywateli w „sytuację polityczną w Stanach Zjednoczonych”.

Chodziło tu o to, że przed zwycięstwem Bidena w wyborach Kijów starał się nie prowokować Trumpa, a jednocześnie utrzymywać dobre stosunki z demokratami. Jednak skandal podczas rozmów telefonicznych podważył wysiłki ukraińskiej dyplomacji.  

Dlatego też, Kijów nie powinien liczyć na „powrót” nowej administracji do spraw ukraińskich, bo Biden ewidentnie będzie próbował zdystansować się od rozwiązywania problemów związanych z Kijowem. Po aferze z taśmami Derkacza wszystkie sprawy dotyczące Ukrainy stały się dla Bidena tematem toksycznym. Każda próba udzielenia dodatkowej pomocy Kijowowi zostanie zinterpretowana przez Republikanów jako kontynuacja korupcyjnej działalności Bidena. Tymczasem kancelaria Prezydenta Ukrainy liczy na szybkie spotkanie z nowym szefem Białego Domu w celu omówienia przyszłości stosunków dwustronnych.

Już w dniu 20 stycznia, a więc w czasie inauguracji Bidena, Zełenski zaprosił go do odwiedzenia „dobrze mu znanego Kijowa”. Ponadto władze ukraińskie spodziewają się w najbliższej przyszłości rozmowy telefonicznej między oboma przywódcami.

De facto, nadzieje Kijowa wobec administracji Bidena wiążą się z kwestiami odciążenia finansowego i złagodzenia wymagań międzynarodowych pożyczkodawców, którzy domagają się reform rynkowych na Ukrainie oraz podwyższenia taryf za zużycie energii.

Jak wielokrotnie podkreślał Zełenski, bez transz finansowych z zagranicy gospodarka kraju nie będzie w stanie istnieć. W najbliższych planach Kijowa jest  uzyskanie kolejnego kredytu z MFW w wysokości 2,9 mld USD.

Jednakże międzynarodowe instytucje finansowe udzielają Ukrainie pożyczek na warunkach, które nie pozwalają jej wyjść z dziury zadłużenia, nawet w perspektywie długoterminowej.

Główni udziałowcy MFW znajdują się w Stanach Zjednoczonych i realizują swoje interesy kosztem tych, którzy aktywnie udzielają pożyczek. Stąd wymagania dotyczące prywatyzacji przedsiębiorstw, wolnej sprzedaży ziemi, liberalizacji taryf. Fundusz celowo stworzył Ukrainie warunki do otwarcia swojego rynku bez szansy na spłatę zadłużenia. Ten stan rzeczy odpowiadał Trumpowi jak i będzie odpowiadał Bidenowi.

Nie należy spodziewać się też zmiany polityki Waszyngtonu w zakresie udzielania pomocy wojskowej Ukrainie i integracji z NATO. Nowa administracja prezydenta Bidena nie będzie zabiegać o wejście Kijowa do sojuszu i utrzyma wielkość dostaw broni na tym samym poziomie.

W odniesieniu do pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych, to amerykańska pomoc wojskowa jest właściwie formą finansowania amerykańskich firm zbrojeniowych, ponieważ Ukraina nie otrzymuje pieniędzy, ale sprzęt wojskowy produkcji zagranicznej. Ta praktyka pojawiła się za Obamy, nie zmieniła się za Trumpa i jest mało prawdopodobne, aby została w jakiś sposób skorygowana.

Nadto, Kijów, podobnie jak poprzednio, zostanie pozbawiony wsparcia Waszyngtonu w realizacji militarnego scenariusza rozwiązania konfliktu w Donbasie. Jest bardzo prawdopodobne, że administracji Bidena wobec Ukrainy zachowa status kraju peryferyjnego, szczególnie na tle poważnych wstrząsów wewnętrznych w samych Stanach Zjednoczonych. Priorytetami administracji Bidena będą kwestie rozwoju gospodarczego, uregulowania zadłużenia i przełamania podziałów społecznych.

W obecnej sytuacji same Stany Zjednoczone zwiększają swoje zadłużenie z powodu braku pieniędzy na własne potrzeby. Dlatego też bardzo naiwna jest nadzieja ze strony Ukrainy na nadejście złotych czasów wraz z przybyciem Bidena do Białego Domu. Poza tym Stany Zjednoczone nigdy nie zapewniły Kijowowi naprawdę znaczącego wsparcia finansowego i politycznego, poza deklaracjami propagandowymi. Traktując Ukrainę w swojej globalnej grze mającej na celu utrzymanie statusu światowego hegemona. I ten cel nie musi być zbieżny z nadziejami Kijowa, które związane są z prezydenturą Bidena.

*

A na froncie w Donbasie, na jego ługańskim odcinku, saperzy Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ) podłożyli miny przeciwpancerne na drodze prowadzącej do Zołotoje-4.

Poinformowała o tym służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL:

„Bojcy 92 samodzielnej brygady zmechanizowanej zainstalowali siedem min przeciwpancernych TM-62 w poprzek drogi prowadzącej do wioski Zołotoje-4”.

Ministerstwo obrony ŁRL podkreśliło, że takie działania kijowskich sił bezpieczeństwa zagrażają przemieszczaniu się ludności cywilnej i patroli Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE.

Poza tym, ukraińskie formacje zbrojne prowadzą prace inżynieryjne w rejonie wsi Katerinowka.

„Nasi obserwatorzy zarejestrowali prace inżynieryjne w rejonie osady Katerinowka, wykonywane przez bojców 2 samodzielnego batalionu zmechanizowanego 92 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych”– poinformował o tym oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej LPR Jakow Osadczy..

Dodał on, że na ten fakt natychmiast zgłoszono przedstawicielom strony ukraińskiej we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Reżimu Zawieszenia Ognia.

 Ponadto, zgodnie z wczorajszym raportem SMM OBWE obserwatorzy ona donieckim odcinku frontu odnotowali obecność sprzętu USZ w strefie bezpieczeństwa, w tym w pobliżu zaludnionych obszarów:

– ️ 3 szt. opancerzonych pojazdów bojowych w pobliżu miejscowości Wiesiełoje.

Natomiast w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, USZ przeprowadziły ostrzał: o godzinie 08:05 i 08:28 z kierunku Awdiejewki w stronę Jakowlewki- na w rejonie Doniecka, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (2 granaty) i ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (4 granaty) oraz broni maszynowej, następnie o godzinie 09:40, przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (3 granaty), z kierunku Gnutowa w stronę Komiternowa- na południowym odcinku frontu, no i ostatni ostrzał, do którego doszło o godzinie 15:55, kiedy to z kierunku Talakowki w stronę Komiternowa, ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał przy użyciu broni maszynowej.

W sumie, ukraińscy żołnierze na donieckim odcinku frontu, w ciągu minionej doby, 4 razy naruszyli warunki rozejmu w wyniku czego na terytorium DRL spadło 9 pocisków.

Poniżej jeszcze aktualny opis sytuacji na ługańskim odcinku frontu:

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

8 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 27 січня 2021 року.

Слава Україні!

Протягом минулої доби, 26 січня, в районі проведення операції Об’єднаних сил було зафіксовано п’ять порушень режиму припинення вогню.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Північ» неподалік Новоолександрівки збройні формування Російської Федерації відкривали вогонь з автоматичних станкових гранатометів, ручного протитанкового гранатомета, великокаліберного кулемета, стрілецької та снайперської зброї. Внаслідок прицільного обстрілу позицій українських захисників один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав кульове поранення. Воїну оперативно надали першу медичну допомогу та евакуювали до лікувального закладу. Поблизу Новозванівки противник застосував в бік наших позицій автоматичний станковий гранатомет.

Неподалік Авдіївки, що в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід», російсько-окупаційні війська вели вогонь зі станкового протитанкового гранатомета та великокаліберного кулемета. А в передмісті Мар’їнки противник застосував проти наших воїнів снайперську зброю.

На обстріли противника українські захисники відкривали вогонь у відповідь.

Про факти порушення режиму припинення вогню через Українську сторону СЦКК повідомлено представників ОБСЄ.

Від початку поточної доби, 27 січня, вздовж всієї лінії розмежування порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Обстановка в районі проведення операції Об’єднаних сил і надалі контрольована українськими воїнами.

Слава Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Так, минулої доби, 26 січня, представники Національної поліції України зі складу ОС зафіксували 69 адміністративних правопорушень. Підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4964 транспортних засобів та 4720 осіб. На причетність до збройних формувань Російської Федерації до територіальних підрозділів доставлялась одна особа.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 798 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 909 осіб.

Слава Україні!”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

34 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 2021r.- 2047 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie „wstępniaka”, czyli z kim na razie „dogadał się” Biden. USA przystały na propozycje ze strony Rosji i przedłużyły do 2026 roku obowiązywanie „New Strategic Arms Reduction Treaty (ang. New START, ros. СНВ-III)” to jest traktatu w sprawie środków zmierzających do dalszej redukcji i ograniczenia zbrojeń strategicznych;
  https://strana.ua/news/314239-ssha-i-rossija-dohovorilis-o-prodlenii-snv-3.html
  Plus ciekawe zachowanie „Uncle Joe” na pytanie dziennikarza o czym rozmawiał z „zimnym czekistą” :-)))
  https://strana.ua/news/314182-video-kak-bajden-ne-otvetil-zhurnalistam-o-chem-hovoril-s-putinym.html

  Polubione przez 5 ludzi

 2. I jeszcze w temacie „wstępniaka”, czyli (cytat) „Dwa dni po inauguracji prezydenta USA na Ukrainie wytoczono przeciwko niemu dwie sprawy karne’. Jak poinformował prawnik Poroszenki, który jest również „celem” tych spraw karnych, zostały one wszczęte na wniosek Andrija Derkacza czyli dotyczą korupcji i nadużyć władzy jakie ujawniły nagrania rozmów Bidena z Poroszenka;
  https://strana.ua/news/314232-v-ukraine-otkryty-uholovnye-dela-protiv-bajdena-i-poroshenko.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Epidemia koronawirusa na świecie. Brytyjski ‚The Economist” informuje ze Ukraina znajdzie się w grupie ponad 85 „krajów rozwijających się”, głównie z Afryki, które dostęp do szczepionki przeciwko kornawirusowi uzyskaja nie wcześniej niż w 2023 roku;
  https://espreso.tv/news/2021/01/27/ukrayina_ta_ponad_85_krayin_ne_otrymayut_vakcyn_vid_covid_19_u_shyrokomu_dostupi_do_2023_roku_the_economist
  Źródło;
  https://www.eiu.com/n/85-poor-countries-will-not-have-access-to-coronavirus-vaccines/

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Dla zainteresowanych, o tym jak wyglada wykorzystanie w ukraińskich siłach zbrojnych pomocy wojskowej z USA rozmawia dwójka ekspertów z ‚Ukraińskiego portalu militarnego” (https://mil.in.ua/uk/). Jak było do przewidzenia sprzęt z USA jest marnotrawiony i pada ofiarą zaniedbań, a także wykorzystywany jest nieumiejętnie. Jako przykłady podano m.in to co stało się z 30-40 ‚Humvee” przekazanych w 2015 roku na stan ukraińskiej 36 Brygady Piechoty Morskiej z których ponad połowa stoi już „na kołkach” i służy jako „magazyny części zamiennych”. Opisano także nieumiejętne obchodzenia się z amerykańskimi „dronami” co poskutkowało tym że albo same spadały na ziemię, albo gdy używano ich na „froncie” były łatwo zestrzeliwane;
  https://www.politnavigator.net/v-kieve-rasskazali-pochemu-u-vsu-vsjo-uzhasno-s-amerikanskimi-bpla-i-khammerami.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Samo podejście Ukraińców to jedna strona medalu, ale jest też i druga. Amerykanie celowo dostarczają sprzęt, który trzeba serwisować w USA, względnie autoryzowany jest jakiś podmiot z USA. W praktyce za „darmowy” sprzęt trzeba słono zapłacić.
   Straty sprzętowe Ukraińskiej Armii były największe w latach 2014-2015. Część sprzętu zdobyli separatyści (min radary pola walki), ale większość zmarnowano, bo brakowało przeszkolonego personelu.
   Wiele sprzetu rozkradziono lub bezmyślnie zużyto (szpital polowy i nielicencjonowane RPG-7)
   https://www.defence24.pl/amerykanskie-wsparcie-dla-ukrainy-raport

   Polubione przez 4 ludzi

 5. Artykuł z ukraińskiego portalu ‚Strana.ua” bedący komentarzem do danych opublikowanych przez rosyjskie MSW o tym ze w 2020 roku obywatelstwo FR otrzymało 409549 obywateli Ukrainy. Cytat „Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rosji opublikowało ciekawe statystyki – raport dotyczący wydawania paszportów Ukraińcom i migracji zarobkowej.
  W ciągu roku wydano 409 tysięcy nowych paszportów. Pierwsza myśl, jaka może się nasunąć, to to, że wszystkie te osoby to mieszkańcy „DRL” i „ŁRL”, którzy jak wiadomo od 2019 roku otrzymują paszporty w uproszczonej procedurze. Ale tak nie jest.
  Duży wkład w rekordową liczbę wnieśli mieszkańcy pozostałej części Ukrainy, którzy aktywniej niż kiedykolwiek jechali po rosyjskie dokumenty
  Podsumujmy te dane. Okazuje się, że 1 milion 68 tysięcy ludzi – tyle Ukraińców stało się obywatelami Rosji od początku wojny w Donbasie. Nie dotyczy to mieszkańców Krymu”;
  https://strana.ua/news/314064-hrazhdanstvo-rf-dlja-ukraintsev-2021-v-uproshchennom-porjadke-kak-poluchit-statistika-vydachi-s-2014-hoda.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Ciąg dalszy skandalu w ukrobezpiece (SBU) i zatrzymania jednego z jej oficerów który podejrzany jest o zlecenie zabójstwa jednego z naczelników SBU. Drugi z podejrzanych o zlecenie zabójstwa, były zastępca szefa SBU Dmytro Neskromny, który zbiegł do UE, zapowiedział zorganizowanie w Brukseli konferencji prasowej podczas której „opowie o prowokacji funkcjonariuszy SBU pod jego adresem, a także ujawni sensacyjne fakty korupcji na najwyższych szczeblach władzy na Ukrainie”;
  https://strana.ua/news/314259-dmitrij-neskoromnyj-dast-press-konferentsiju-v-brjussele-2-fervalja.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Tymczasem ukraińska policja zatrzymała członków grupy hakerów która od 2014 roku zdołała wyłudzić około 2,5 miliarda dolarów (cytat) „Grupa hakerów z Ukrainy od 2014 roku, wykorzystując złośliwe oprogramowanie – tak zwany wirus szyfrujący („ trojan bankowy ”) przeznaczony do kradzieży danych osobowych – haseł, loginów i danych dotyczących płatności, przeprowadziła masowe włamania na serwerach prywatnych i państwowych instytucji bankowych w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Holandii, Litwie i USA”;
  https://strana.ua/news/314299-khakery-iz-ukrainy-obokrali-evropejskie-banki-na-2-5-milliarda-dollarov.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Pojawiły się nowe fakty w sprawie pobicia w Paryzu pochodzącego z Ukrainy nastolatka. Okazuje się ze był on członkiem młodzieżowego gangu a samo pobicie jest związane własnie z tym związane, czyli było zemstą ze strony członków innego gangu. Co więcej matka pobitego nastolatka sama jest „na bakier” z prawem gdyż ma sprawę za „handel ludźmi” z Ukrainy (głownie kobietami);
  https://strana.ua/news/314329-po-odnoj-iz-versij-izbityj-v-parizhe-podrostok-byl-svjazan-s-bandoj.html

  Polubione przez 5 ludzi

 9. Ukraina w 2021 roku planuje szereg działań mających w znaczący sposób wzmocnić jej zdolności reagowania militarnego na obszarze Morza Czarnego, co wpłynie także na zdolności ochrony interesów ekonomicznych i energetycznych – pisze dr Dariusz Materniak, współpracownik BiznesAlert.pl.
  https://biznesalert.pl/materniak-morze-czarne-militaria-wojsko-krym-energetyka-gaz-ukraina/
  Komentarz: Ukraina rości sobie prawa do złóż gazu w szelfie Morza Czarnego.

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Ukraiński rząd zatwierdził projekt gruntownych zmian systemu emerytalnego. Przewiduje on radykalne ograniczenie dotychczas obowiązującej formuły solidarnościowej i przeniesienie ciężaru odpowiedzialności za finanse emerytów znad Dniepru na prywatne fundusze emerytalne.
  Niezależnie od prac nad wprowadzeniem systemu kapitałowego, w parlamencie zgłoszono projekt ustawy, którego autorzy proponują, by środki z ubezpieczenia emerytalnego przenieść z Funduszu Emerytalnego Ukrainy do budżetu państwa. Taki sam los miałby spotkać składki z ubezpieczenia na wypadek bezrobocia. Jak przekonują autorzy tego projektu, miałoby to „podnieść efektywność wykorzystania funduszy obowiązkowego państwowego ubezpieczenia społecznego”.
  https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/rynki-finansowe/bankowosc/ukraina-stawia-na-prywatne-fundusze-emerytalne/
  Komentarz: To poparcie dla Zeleńskiego spadnie jeszcze bardziej. Te działanie trzeba było podjąć, ale.. zastanawia mnie jak to zostanie zrealizowane. Z tego co czytam to znów wybrano jeden z najgorszych wariantów i nie dano żadnych zabezpieczeń przed oszustami.
  Co z tego, że na rynku pozostaną „autoryzowane” 10-15 podmiotów. Jak większość z nich będzie własnością oligarchów, którzy będą traktowali instytucje jak własne folwarki. Jestem pewien, że owe fundusze będą „inwestowały” w te podmioty które wskaże oligarcha, a to oznacza możliwość defraudacji/prania brudnych pieniędzy. De facto wprowadzenie tych przepisów to sposób na zneutralizowanie przepisów antykorupcyjnych w sektorze bankowym jakie wymusił na „Kijowie” MFW.

  Polubione przez 5 ludzi

 11. Wiadomo teraz kóry z resortów ukraińskiego rządu jest kontrolowany przez jedną z głownych frakcji w ugrupowaniu ‚Sługa Narodu” czyli tzw. SOROSieta. Ministerstwo Kultury Ukrainy zakupiło 1240 egzemplarzy książeczki dla dzieci opowiadającej o…lesbijskich księżniczkach (dodatkowo w książece przełamywane są nie tylko ‚stereotypy seksualne”, ale także „rasowe” gdyż jedna z „księżniczek” jest „biała inaczej”);
  https://strana.ua/news/314334-kabmin-zakupil-knihi-pro-lesbijanok-dlja-detskikh-bibliotek.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. „Haniebna zdrada’ amerykańskiego „boeniga”, czyli „Boeing podpisał kolejny długoterminowy kontrakt z rosyjską VMSPO-AVISMA na dostawy tytanu. Rosjanie będą nadal dostarczać tytanowe odkuwki wykorzystywane do budowy samolotów pasażerskich modeli 737, 767, 777 i 787. Odbiorcą będzie Boeing i jego kooperanci. Amerykański koncern planuje przeznaczyć 27 mld USD na zakupy tytanu od VMSPO-AVISMA w ciągu najbliższych 30 lat”;
  https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=32587

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.