Wojna domowa na Ukrainie 28.01.2021r.- 2048 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 318.


Co spowodowało tak oszałamiający wzrost znaczenia i wzmocnienia radykalnych ugrupowań neonazistowskich na Ukrainie, w tym najpotężniejszego z nich, którą jest obecny pułk MSWU Azow?

Otóż, do tego sukcesu przyczynił się amerykański serwis społecznościowy Facebook, dzięki któremu przez szeregi Azowa przeszło ponad 17 tysięcy zagranicznych ochotników z 50 krajów świata.

Problem ten przeanalizowano w publikacji amerykańskiego wydania  Time. Autorzy w artykule przypomnieli, że po „rewolucji godności” na Ukrainie sprowokowanej przez kraje zachodnie i utracie Krymu, antykonstytucyjny reżim potrzebował zbrojnych formacji, by zdławić niezadowolonych z rozwoju sytuacji w Donbasie.

Wtedy to na scenie politycznej pojawili się bojownicy Andrieja Bileckiego, nazywając siebie batalionem Azow. W tamtym czasie ta grupa była tylko jedną z wielu, ale do tej pory, jak wynika z publikacji, rozwinęła się do poziomu afgańskich talibów.

Autorzy publikacji szczegółowo prześledzili drogę, po której zagraniczni ochotnicy dotarli na Ukrainę. Należy zwrócić uwagę na fakt, że to portal społecznościowy Facebook odegrał główną rolę w popularyzacji Azowa. Moderatorzy z Facebooka uparcie „nie dostrzegali” działań rekruterów i radykalnych agitatorów, którzy często nie kryli swoich poglądów, demonstrując nazistowskie symbole.

Dzięki takiej pobłażliwości Azow rozwinął się i umocnił, stając się światową ikoną neonazizmu. Według funkcjonariuszy organów ścigania na trzech kontynentach, organizacja zajmuje obecnie centralne miejsce w sieci grup ekstremistycznych rozciągających się od Kalifornii przez Europę aż po Nową Zelandię.

Jak ujawnił w publikacji doradca ds. bezpieczeństwa i były agent FBI, Ali Sufan, który studiował historię Azowa, apele radykałów działają jak magnes na „młodych ludzi spragnionych doświadczeń bojowych”. Ekspert obliczył, że w ciągu ostatnich sześciu lat na Ukrainę przybyło ponad 17 000 zagranicznych bojowników z 50 krajów.

Na posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa Narodowego Izby Reprezentantów we wrześniu 2019 roku Sufan wezwał ustawodawców do poważniejszego potraktowania zagrożenia. Jednak tylko 40 członków Kongresu USA odpowiedziało na jego wezwanie. W następnym miesiącu podpisali list, w którym bezskutecznie wezwali Departament Stanu USA do uznania Azowa za zagraniczną organizację terrorystyczną.

Jednocześnie podczas przesłuchań na Kapitolu zadawano pytanie, w jaki sposób wypromowano Azow, który powstał w 2014 roku z udziałem zaledwie kilkudziesięciu członków, aby następnie w ciągu kilku lat stać się bardzo wpływowym w globalnej sieci ultraprawicowego ekstremizmu.

Times, po przeprowadzeniu kilkunastu wywiadów z przywódcami i rekrutami Azowa, stwierdził, że kluczem do jego międzynarodowego rozwoju jest powszechne korzystanie z mediów społecznościowych, zwłaszcza Facebooka, który to jednocześnie deklaruje aktywne zwalczanie przejawów ekstremizmu.

Autorzy publikacji zwracają uwagę, że choć w 2016 roku Facebook po raz pierwszy nazwał batalion Azow „organizacją niebezpieczną”, to strony związane z tą grupą do dziś szerzą propagandę i reklamują produkty na tej platformie.

Jeszcze w grudniu polityczne skrzydło Azowa, organizacja Korpusu Narodowego i jego młodzieżowe skrzydło miało co najmniej kilkanaście stron na Facebooku.

„Obecnie Azow to nie tylko jedna z wielu formacja neonazistowska. Grupa stworzyła prawicową radykalną partię polityczną, zdobyła własną machinę propagandową i indoktrynuje dzieci na nazistowską ideologię we własnych specjalnych obozach”– podsumowuje amerykański Time.

W tym wszystkim, pikanterii dodaje fakt, że pułk Azow- nie ukrywający swego nazistowskiego rodowodu, jest obecnie formacją zbrojną Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy i czynnie jako pułk bierze udział w walkach w strefie ATO w rejonie Mariupola, gdzie obecnie ma swoją główną bazę.

https://time.com/5926750/azov-far-right-movement-facebook/?fbclid=IwAR1v7J4ntP_OxXtIygacjNSMGj6eRSOrwy5fjOlDq0zHXJLC1vwpP64sVIU,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pu%C5%82k_%E2%80%9EAzow%E2%80%9D.

*

A na froncie w Donbasie, na jego ługańskim odcinku, USZ rozmieściły opancerzony wóz bojowy w pobliżu miejscowości Nowotoszkowskoje.

Poinformowała o tym przedstawiciel służby prasowej Wydziału Milicji Ludowej ŁRL, Aleksander Mazeikin.;

„Na obszarze odpowiedzialności 14 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych w pobliżu miejscowości Nowotoszkowskoje zarejestrowano jeden bojowy pojazd opancerzony”.


Poza tym, dowódca jednej z brygad Ukraińskich Sił Zbrojnych działających w strefie tzw. Operacji Połączonych Sił (OPS) ustalił premię za zestrzelony lub przechwycony bezzałogowy statek powietrzny (UAV) Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE, poinformował Aleksander Mazeikin.

Stwiedził, że „dowództwo OPS w dalszym ciągu wzmacnia środki przeciwdziałające pracy misji OBWE”. W szczególności „dowódca OPS

„Według informacji z naszego źródła w kwaterze 14 brygady dowódca formacji (płk Siergiej) Woiczenko ustalił premię w wysokości 10 000 hrywien za uniemożliwienie obserwacji za pomocą UAV misji OBWE”– poinformował Mazeikin.

Wyjaśnił, że dodatkowo „na terenach miejscowości Krimskoje i Nowotroiczkoje wdrożono jeden (zestaw przeciwlotniczy) systemu obrony powietrznej 9K35 Strieła-10”.

„Zalecamy, aby przedstawiciele Specjalnej Misji Obserwacyjnej wzięli pod uwagę te informacje przy opracowywaniu tras patroli i planów lotów UAV”– dodał przedstawiciel resortu obrony ŁRL.

Natomiast według wczorajszego raportu SMM OBWE na donieckim odcinku frontu, obserwatorzy odnotowali obecność sprzętu USZ naruszającego strefę wycofywania, poza wyznaczonymi obszarami składowania, a także w strefie bezpieczeństwa, w tym w pobliżu obszarów zaludnionych i mieszkalnych:

– ️ 1 zestaw rakiet przeciwlotniczych (9K35 Strieła10) w pobliżu wsi Krasnogorowka,
– ️ 10 szt. holowanych haubic (2A36 „Hiacynt-B”, 152 mm) w pociągu towarowym przejeżdżającym przez stację koło miejscowości Zaczatowki,
– ️ 1 opancerzony pojazd bojowy w pobliżu wioski Piszczewik,
– ️ 1 bojowy wóz piechoty (BMP-2) w pobliżu miejscowości Nowomichajłowki.

Ponadto, na donieckim odcinku frontu w ciągu minionej doby, USZ przeprowadziły ostrzał: o godzinie 09:40 z kierunku Zajcewa (północne obrzeża) w stronę Zajcewa na jego południowych obrzeżach- w rejonie Gorłowki, przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (5 granatów), następnie o godzinie 14:00 z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu podwieszanego granatnika GP-25 (3 granaty), kolejny ostrzał miał miejsce o godzinie 16:00, gdy z kierunku Awdijewki w stronę Jakowlewki- na północno-zachodnich przedmieściach Doniecka, przy użyciu broni maszynowej, no i wreszcie ostatni ostrzał, do którego doszło o godzinie 21:35 z kierunku Bogdanowki w stronę Jakowlewki- na południe od Doniecka, przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (100 wystrzałów) oraz ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (2 granaty) i automatycznego granatnika AGS-17 (10 granatów), a także ciężkiej broni maszynowej.

W sumie, w wyniku wczorajszych ostrzałów ze strony USZ, na terytorium DRL spadło 120 pocisków, tym samym naruszono 4 razy warunki rozejmu.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

9 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 28 січня 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 27 січня, в районі проведення операції Об’єднаних сил було зафіксовано десять порушень режиму припинення вогню.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід», неподалік Павлополя, збройні формування Російської Федерації відкривали вогонь з мінометів 120-го калібру, гранатометів різних систем, великокаліберного кулемета та стрілецької зброї. Поблизу населеного пункту Богданівка, ворог застосував проти наших воїнів станковий протитанковий гранатомет, великокаліберний кулемет та стрілецьку зброю. Також, було зафіксовано кілька пострілів зі снайперської зброї. В передмісті Мар’їнки та Авдіївки противник відкривав вогонь зі стрілецької зброї, а біля Водяного, що на Приазов’ї – ще й з підствольного гранатомета.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Північ», неподалік населеного пункту Зайцеве, російсько-окупаційні війська вели вогонь з автоматичного станкового гранатомета, а біля Луганського – зі станкового протитанкового гранатомета.

На обстріли противника українські військові відкривали вогонь у відповідь.

Про факти порушення режиму припинення вогню через Українську сторону СЦКК повідомлено представників ОБСЄ. Бойових втрат серед наших захисників немає.

Від початку поточної доби, 28 січня, вздовж всієї лінії розмежування порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Обстановка в районі проведення операції Об’єднаних сил і надалі контрольована українськими воїнами.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Так, минулої доби, 27 січня, представники Національної поліції України зі складу ОС зафіксували 78 адміністративних правопорушень. Підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4661 транспортний засіб та 4556 осіб. На причетність до збройних формувань Російської Федерації до територіальних підрозділів доставлялась одна особа.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 902 особи, на підконтрольну Україні територію прибуло 819 осіб.

Сала Україні!

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

42 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 28.01.2021r.- 2048 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dzisiaj w Doniecku rozpocznie się „„Forum Integracyjne Rosyjski Donbas” podczas którego ma zostać przyjęta ‚doktryna” o takiej samej nazwie. Cytat „Na forum planowane jest podjęcie uchwały opartej na wynikach dyskusji nad doktryną „rosyjskiego Donbasu”. Po forum chcą wprowadzić dokument „we wszystkie sfery życia”. W szczególności mówimy o sferach edukacji, nauki, kultury, polityki młodzieżowej, działalności społecznej i politycznej, a także o polityce informacyjnej.
  Program dzisiejszego forum obejmuje sesję plenarną oraz okrągły stół. Sesja plenarna podzielona jest na 4 bloki tematyczne: „Historyczna przeszłość Donbasu”, „Współczesny okres rozwoju Donbasu”, „Przyszłość z Rosją” i „Opinie”.
  Na forum zaproszono szereg osób z FR (dziennikarzy, ekspertów, politologów) w tym redaktor naczelna „RT” Margarita Simonian;
  https://strana.ua/news/314434-v-donetske-na-forume-28-janvarja-predstavljajut-doktrinu-russkij-donbass.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Ukraińska codzienność. W Kijowie trwają protesty drobnych przedsiębiorców (tzw. majdan FOPów) przeciwko ograniczeniom wprowadzonym w związku z epidemią koronawirusa. Dzisiaj maja przemaszerować przez centrum Kijowa w pobliże Ambasady USA;
  https://kiev.strana.ua/314430-protest-fopov-prodolzhilsja-v-kieve-28-janvarja.html
  Z kolei w obwodzie odeskim trwaja protesty w małych miejscowościach i wsiach przeciwko likwidacji w nich oddziałów ukraińskiej poczty. Decyzja ta uderzy głownie w ukraińskich emerytów oraz rencistów utrudniajac im znacznie możliwość szybkiego odebrania należnych im świadczeń pienieżnych;
  https://odessa.strana.ua/314469-v-odesskoj-oblasti-zhiteli-sel-protestujut-protiv-zakrytija-pochtovykh-otdelenij.html
  W obwodzie rówieńskim zatrzymano meżczyznę który ogłosił się „pastorem” i zorganizował sieć „ośrodków rehabilitacyjnych” w których miano „leczyć z uzależnień”, a faktycznie torturowano i zmuszano do niewolniczej pracy przetrzymywanych w nich „pacjentów”;
  https://strana.ua/news/314479-v-rovenskoj-oblasti-razoblachili-set-podpolnykh-reabilitatsionnykh-tsentrov.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • „….tzw. majdan FOPów….”- po prostu, majdan podatkowy.

   Ad. 3

   „Reedukacja przez pracę”- stosowali to z dużym animuszem hitlerowska obsada obozów pracy przymusowej, czyli Obozów Koncentracyjnych, w czasach Rewolucji Kulturalnej w ChRL oraz obecnie w KRL-D, i jak widać zaczęto, acz jak na razie mało energicznie i z pewną rezerwą, na „samoistnej” Ukrainie……ale to zapewne tylko niewinne początki.
   Właściwy klimat w tej krainie jest, a wśród ludności pełna akceptacja.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

 3. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”. Trwa „rozprawa” z „nawalnistami”, w Moskwie zatrzymano m.in brata ‚Liochy” oraz jego ‚doradców”, a także jedna z „artystek” z grupy ‚Pussy Riot”;
  https://strana.ua/news/314411-v-moskve-zaderzhali-brata-navalnoho-sotrudnikov-fbk-i-uchastnitsu-pussy-riot-alekhinu.html
  W „łapy siepaczy reżimu” trafiła także niejaka Olga Bendas która publicznie chwaliła się „zdobyciem” pałki policyjnej podczas zamieszek, a która okazała się być obywatelką Ukrainy;
  https://colonelcassad.livejournal.com/6509934.html
  Zatrzymano także „studenta z Czeczenii” niejakiego Saida – Muhameda Dżumajewa który „zasłynał” z brutalnych ataków na funkcjonariuszy sił porządkowych. Jego „popisy” zostały już zauważone w rodzinnej Czeczenii do której został ‚zaproszony” w celu „wytłumaczenia się”;
  https://ren.tv/news/x/796496-muzhchina-zaderzhan-za-draku-s-politseiskimi-na-nezakonnoi-aktsii-v-moskve

  Polubione przez 3 ludzi

 4. I powrót na Ukrainę, gdzie „YouTube” zablokowało konto należące do ukraińskiego parlamentarzysty (jeszcze) z proprezydenckiej frakcji „Sługa Narodu” Ołeksandra Dubinskiej, który został objęty sankcjami przez Departament Skarbu USA za „mieszanie się w amerykańskie wybory”. Jak stwierdził sam Dubinski „To bardzo symboliczne, że zablokowanie YouTube nastąpiło natychmiast po tym, jak opublikowałem mój apel do prezydenta Zełenskiego”;
  https://strana.ua/news/314509-dubinskij-otreahiroval-na-blokirovanie-eho-akkaunta-v-youtube-.html

  Polubione przez 2 ludzi

  • „To bardzo symboliczne, że zablokowanie YouTube nastąpiło natychmiast po tym, jak opublikowałem mój apel do prezydenta Zełenskiego”- z powodu specyficznej sytuacji dotyczącej pochodzenia Zełenskiego, Dubiński powinien to wziąć pod uwagę, i nie atakować go na YouTube….

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

 5. Na Ukrainie powstanie Biuro Bezpieczeństwa Gospodarczego. Ukraiński parlament przyjął w czwartek ustawę w tej sprawie.
  Jak podaje portal Epravda.com.ua, ustawę „O Biurze Bezpieczeństwa Gospodarczego” w drugim czytaniu poparło 242 deputowanych. Nowa ukraińska służba specjalna ma zajmować się przestępstwami gospodarczymi.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukraina-bedzie-miala-nowa-sluzbe-specjalna/

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Ukranizacja naszego kraju trwa

  Od tego roku w TVP3 Katowice można oglądać cykliczną audycję skierowaną do ukraińskich imigrantów. Jak można dowiedzieć się z pierwszego odcinka, jej głównym celem jest „połączenie dwóch krajów i dwóch narodów”.
  https://kresy.pl/wydarzenia/polska/tvp3-katowice-wprowadzilo-audycje-dla-ukrainskich-migrantow-cel-polaczyc-dwa-kraje-i-narody/

  Według agencji zatrudnienia podaż imigrantów zarobkowych ze Wschodu przewyższa obecnie popyt na ich pracę w Polsce – czytamy na łamach „Rzeczpospolitej”. Ekonomiści Pekao SA szacują, że imigranci stanowią ok. 7-8 proc. wszystkich zatrudnionych w polskiej gospodarce.
  https://kresy.pl/wydarzenia/pekao-sa-7-8-proc-wszystkich-zatrudnionych-w-polskiej-gospodarce-to-imigranci/

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Taka ciekawostka,
  Rząd w Warszawie jednak postanowił zainwestować środki na rozbudowę „jedwabnego szlaku”. Jest to ewidentna „zdrada” , bo postanowiono modernizować połączenia kolejowe i tworzyć siec przeładunkową przy granicy z Białorusią.
  Itak z innej beczki -pewna odnoga jedwabnego szlaku przebiega przez Ukrainę, ale tu ważna informacja, wszystkie przejazdy odbywają się z wykorzystaniem połączeń kolejowych z FR. Pomysł „Kijowa” na ominiecie Rosji nie wypalił. Obecnie Turcja próbuje stworzyć alternatywę dla szlaku.
  https://kresy.pl/wydarzenia/gospodarka/polska-otworzy-szerzej-brame-nowego-jedwabnego-szlaku/

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Tymczasem w ukraińskiej armii. Na jednym z ukraińskich poligonów wojskowych „ukrowojak” kierujący ciagnikiem rozjechał innego „ukrowojaka”. Jak poinformowało w oficjalnym komunikacie ukraińskie dowództwo „Tragedia sytuacji polega na tym, że zaledwie dwa tygodnie temu wszystkie jednostki wojskowe dowództwa operacyjnego „Północ” przeszły szkolenie w zakresie technik bezpieczeństwa i szczegółowe odprawy personelu”…
  https://strana.ua/news/314553-ukrainskij-voennyj-pohib-posle-naezda-tjahacha.html
  Z kolei w obwodzie mikołajowskim z drogi do rowu zjechała wojskowa ciężarówka w wyniku czego 2 „ukrowojaków” trafiło do szpitala;
  https://korrespondent.net/ukraine/4321291-v-nykolaevskoi-oblasty-perevernulsia-voennyi-hruzovyk

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.