Wojna domowa na Ukrainie 02.02.2021r.- 2053 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 323.

Szef ukraińskiej delegacji do Trójstronnej Grupy Kontaktowej ds. rozwiązania konfliktu w Donbasie- Leonid Krawczuk powiedział, że sytuacja w regionie uległa pogorszeniu.

Przemawiając na antenie kanału telewizyjnego Ukraine 24, zaznaczył, że to pogorszenie sytuacji zostało spowodowane wystąpieniami szefów DRL i ŁRL Denisa Puszilina i Leonida Pasecznika na rosyjskim forum Donbasu w Doniecku 28 stycznia. Obaj przywódcy stwierdzili wówczas, że przyszłość Donbasu jest związana z Rosją. 

„Trzeba przyznać, że sytuacja w Donbasie pogarsza się nie tylko w tym sensie, że odbyło się forum i głoszono różne wypowiedzi, tezy typu ‚Matko Rosjo, zabierz nas do siebie’ i tak dalej, ale kwestia tkwi w koncepcyjnym podejściu”– powiedział Krawczuk.

Według niego takie słowa nie pozostawiają miejsca na pokojowe rozwiązanie konfliktu w południowo-wschodniej części kraju.

„Osoby, które reprezentują tereny tymczasowo okupowane na naszym spotkaniu TGK, tego nie omawiają. Mówią, że Ukraina musi wywiązywać się z porozumień mińskich, że trzeba wypełniać porozumienia normandzkie, ale milczą w kwestiach wewnętrznych. To znaczy, że nie mówią, że mówimy o jakimś rosyjskim podmiocie państwowym”– stwierdził pierwszy prezydent Ukrainy.

W związku z tym Krawczuk bardzo ubolewał, że w procesie negocjacyjnym pojawiają się nowe problemy, a na kolejnym spotkaniu TGK strona ukraińska poruszy kwestię, czy wypowiedzi o kierunku zjednoczenia z Rosją są oficjalnym stanowiskiem Doniecka i Ługańska.

Krawczuk powiedział, że jeśli to się potwierdzi, zwróci się do współprzewodniczącej OBWE w TGK Heidi Grau, aby program został „radykalnie zmieniony”.

Przypomnę, że szef ukraińskiej delegacji do Trójstronnej Grupy Kontaktowej Leonid Krawczuk nazwał negocjacje w sprawie Donbasu „fałszywymi”. Powiedział, że znaleźli się w ślepym zaułku z winy Rosji.

W związku z takimi wypowiedziami szefa ukraińskiej delegacji w TGL, przedstawicielka władz DRL, a jednocześnie szefowa resortu dyplomacji, Natalia Nikonorowa pozwoliła sobie na komentarz ze swej strony.

Otóż, szereg ukraińskich mediów opublikowało wypowiedź szefa ukraińskiej delegacji w Trójstronnej Grupie Kontaktowej na temat przyjętej idei integracji z Rosją na forum w Doniecku w postaci doktryny „Rosyjskiego Donbasu”, jakoby sprzecznej z porozumieniami mińskimi.

„Jest to zasadniczo błędne z kilku powodów naraz: po pierwsze, doktryna nie jest normatywnym aktem prawnym oficjalnie przyjętym na szczeblu organów ustawodawczych, ale owocem pracy środowiska naukowego, kulturalnego i oświatowego republiki, co odzwierciedla nastroje i aspiracje mieszkańców Donbasu. I te właśnie aspiracje zostały wyrażone w 2014 roku i nie zmieniły się od tego czasu. Gdyby władze ukraińskie rzeczywiście wysłuchały opinii mieszkańców republiki, wypowiadanej od ponad 6 lat, w tym na terenie Mińska, nie zdziwiłyby się tak bardzo faktem przyjęcia doktryny i zapisanych w niej przepisów.

Po drugie, miło byłoby również, gdyby przedstawiciele Kijowa przed rozpowszechnianymi przez siebie wypowiedziami w mediach zapoznali się z tekstem pakietu środków. Adnotacja do paragrafu 11 tego dokumentu jasno wskazuje na możliwość rozwijania współpracy transgranicznej odpowiednio z Federacją Rosyjską, Republika nie tylko nie narusza porozumień mińskich, ale także działa w określonym przez siebie kierunku.

I po trzecie, zamiast ostatecznie podjąć konstruktywne działania w celu odblokowania negocjacji, które są w stagnacji wyłącznie z winy Kijowa, Ukraina woli przerzucić odpowiedzialność na przedstawicieli republiki i siać pod ich adresem bezpodstawne oskarżenia. Niemniej hipokryzja i absurdalność tych oskarżeń jest oczywista dla każdego, kto choć trochę śledzi przebieg procesu mińskiego.

Najwyższy więc czas, by władze ukraińskie zdały sobie sprawę z prostej i oczywistej rzeczy: podczas gdy próbują zdecydować, czy pozostają w ramach porozumień mińskich, czy też je porzucić, republika nie zamierza pokornie czekać na ich decyzję i marnować czas na próżno. W naszym stanowisku, w przeciwieństwie do ukraińskiego, wszystko jest jasne, zrozumiałe i przejrzyste: pozostajemy wierni porozumieniom mińskim i nadal podążamy drogą wybraną przez mieszkańców Donbasu”– wyjaśniła szefowa dyplomacji DRL, Natalia Nikonorowa.*

Poniżej wieści z frontu w Donbasie:

Żołnierz batalionu zmechanizowanego pierwszej brygady czołgów Sił Zbrojnych Ukrainy przeszedł na stronę Donieckiej Republiki Ludowej.

Poinformował o tym dzisiaj zastępca szefa Departamentu Milicji Ludowej DRL, Eduard Basurin:

„Żołnierz batalionu zmechanizowanego pierwszej brygady pancernej Ukraińskich Sił Zbrojnych, który boi się o swoje życie, zwrócił się do nas o pomoc z prośbą o ochronę go przed arbitralnością ze strony kolegów”– powiedział Basurin, dodając, że „w celu ratowania życia obywatela Ukrainy, we współpracy z organami ścigania republiki, 28 stycznia przeprowadzono udaną operację, która miała zapewnić przejście na nasze terytorium szeregowego Anatolija Taranenki”.

Wiceszef DML powiedział, że obecnie ukraiński żołnierz korzysta z pomocy psychologicznej, a jego życiu nie grozi niebezpieczeństwo.

Basurin wyjaśnił, że według samego Taranenki powodem ucieczki była ciągła przemoc ze strony sierżantów, którzy na polecenie dowódcy plutonu, pod groźbą obrażeń fizycznych, zabrali mu część przydziału pieniężnego.

Ponadto Taranenko powiedział, że jeszcze dwóch jego kolegów opuściło pozycje ukraińskiej armii i obecnie ukrywa się we wsi Taramczuk.

„Milicja Ludowa jest gotowa udzielić ofiarom niezbędnej pomocy w celu ochrony ich praw i wolności oraz zapewnienia bezpiecznego przejścia na naszą stronę”– podsumował Basurin.

A w ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu, USZ, prowadziły ostrzały: o godzinie 14:25 z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu bojowego wozu opancerzonego BMP-1 (2 wystrzały), następnie o godzinie 17:20, z kierunku Marinki w stronę Aleksandrowki- na południowych obrzeżach Doniecka, przy użyciu ciężkiego karabinu maszynowego, i wreszcie o godzinie 18:25, kiedy także w rejonie Doniecka, ale tym razem na jego północno-zachodnich obrzeżach, przy użyciu podwieszanego granatnika GP-25 (2 granaty), przeprowadzono ostrzał z kierunku Awdiejewki w stonę Mineralnoje.

W ten sposób w ciągu minionej doby, USZ 3 razy naruszyły warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadły 4 pociski.

Poza tym, ukraińscy żołnierze naruszyli 1 raz warunki Dodatkowych Środków, prowadząc- o godzinie 13:20 na swoich pozycjach bojowych w rejonie miejscowości Wodianoje inżynieryjne roboty ziemne, także przy użyciu ładunków okopowych (4 eksplozje).

Poniżej jeszcze w postaci animacji graficznej, sytuacja na ługańskim odcinku frontu:

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

5 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 2 лютого 2021 року.

Слава Україні!

Протягом минулої доби, 1 лютого, в районі проведення операції Об’єднаних сил було зафіксовано п’ять порушень режиму припинення вогню.

В передмісті Авдіївки, що в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід», збройні формування Російської Федерації відкривали вогонь з автоматичного станкового, ручного протитанкового та підствольного гранатометів. Біля населеного пункту Пищевик окупанти вели вогонь з автоматичних станкових гранатометів, а неподалік Новомихайлівки – зі стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Північ» російсько-окупаційні війська відкривали вогонь з автоматичного станкового та станкового протитанкового гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї поблизу Південного.

Про всі факти порушень режиму припинення вогню через Українську сторону СЦКК повідомлено представників ОБСЄ. Бойових втрат серед наших захисників немає.

Від початку поточної доби, 2 лютого, порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Обстановка в районі проведення операції Об’єднаних сил і надалі контрольована українськими воїнами.

Слава Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Так, минулої доби, 1 лютого, представники Національної поліції України зі складу ОС зафіксували 69 адміністративних правопорушень. Підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4593 транспортних засобів та 3929 осіб. На причетність до збройних формувань Російської Федерації до територіальних підрозділів доставлялись три особи.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 412 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 739 осіб. Через КПВВ «Новотроїцьке» – 48 і 75 осіб відповідно.

Слава Україні!”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***


©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

44 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 02.02.2021r.- 2053 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dla zainteresowanych, artykuł o nowym pomyśle ukrainskiego resortu energetyki, czyli by ukraińskie elektrownie jądrowe wykorzystać do”kopania kryptowalut”. Podobno rozmowy na ten temat toczą sie już pomiędzy Ministerstwem Energetyki i „Energoatomem” zarządzającym „atomówkami” i to pomimo tego ze na Ukrainie kryptowaluty są nielegalne. W artykule zwrócono także uwagę na takie „szczegóły” jak opłacalność takiego „biznesu” przy wysokich cenach za energię elektryczną na Ukrainie, według ekspertów optymalna by była cena 0,56-0,84 kopiejek za kilowat energii elektrycznej, a obecnie wynosi ona 3-3,5 hrywien (dla zakładów przemysłowych);
  https://strana.ua/news/315197-budut-li-na-ukrainskikh-aes-majnit-kriptovaljutu-i-kto-na-etom-zarabotaet.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. OT z Rosji, czyli dzisiaj sąd w Moskwie ma zadecydować o wyroku dla Nawalnego któremu grozi kara pobytu w kolonii karnej za wyłudzenia pieniędzy od firmy ‚Yves Rocher”. Na rozprawie pojawili się…ambasadorowie 16 państw, w tym m.in USA, Polski, Litwy, Niemiec Wlk. Brytanii;
  https://strana.ua/news/315157-navalnyj-sud-2-fevralja-prjamaja-transljatsii-iz-moshorsuda-prihovor.html
  ps. Ciekawe co by sie stało gdyby ambasadorowie Chin, Rosji, Wenezueli zapragnęli pojawić się na rozprawach uczestników „TRUMPOmajdanu”…

  Polubione przez 4 ludzi

 3. I powrót na Ukrainę, gdzie ukrobezpieka (SBU) zabrała sie za ukraińskie kanały serwisu „Telegram” na których ujawniano różne afery w kijowskiej „wierchuszce” m.in sprawę korupcji na „flagowym” programie Zełenskiego „Bolszaja strojka” dzięki któremu na Ukrainie miała powstać infrastruktura drogowo – mostowa z prawdziwego zdarzenia. Jak zwykle SBU „zaatakowało” na swój „tradycyjny” sposób, czyli oskarżyło twórców i zarządzających kanałami o to ze sa „agenturą Kremla”;
  https://strana.ua/news/315131-sbu-zajavila-o-razoblachenii-12-telegram-kanalov.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Ukraińska codziennosć. W Zaporożu trwają poszukiwania kierowcy „marszrutki” który zjechał z prostej drogi i ‚walnął” w słup w wyniku czego rany obrażenia odniosło 17 pasażerów pojazdu, a nastepnie zbiegł. Policja ustaliła że w 2018 roku spowodował juz wypadek drogowy kierując pod wpływem metadonu;
  http://z-city.com.ua/02-02-21-02.02.2021
  Z kolei w Pierowmajasku w obwodzie chersońskim zatrzymano mężczyznę który podpalił za pomocą ‚koktajlu Mołotowa” jedno z miejscowych centrów handlowych. Rannych zostało dwóch ochroniarzy którzy próbowali obezwładnić podpalacza;
  https://novosti-n.org/news/V-Pervomajske-masshtabno-goryt-Epyczentr-pozhar-lokalyzovaly-na-4000-kv-m-Obnovlyaetsya-209804

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Ukraina o krok – albo kilka – przed Polską. Decyzją ukraińskiego parlamentu Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, oceniana jako relikt ZSRR i czasów sowieckich, przejdzie gruntowną reformę, która może uczynić ją nowoczesnym kontrwywiadem na wzór europejski. W rozmowach z o2.pl eksperci sugerują, że powinniśmy w tym aspekcie brać przykład z Ukraińców.
  https://www.o2.pl/informacje/rewolucja-na-ukrainie-wielkie-zmiany-w-kluczowej-sluzbie-specjalnej-6603847563819616a

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Epidemia koronawirusa na świecie. Opiniotwórcze czasopismo medyczne „The Lancet” opublikowało dane na temat ostatniej trzeciej fazy badań klinicznych rosyjskiej szczepionki „Sputnik V”. Wynika z nich że skuteczność rosyjskiej szczepionki przekroczyła 91%;
  https://strana.ua/news/315379-vaktsina-sputnik-v-proshla-tretju-fazu-ispytanij.html
  Artykuł z „The Lancet”;
  https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(21)00191-4/fulltext

  Polubione przez 4 ludzi

 7. W temacie wczorajszej informacji o wycofaniu ze służby (zezłomowaniu) trzech okrętów ukraińskiej floty wojennej. Jednym z nich jest ostatnia korweta ukraińskiej floty „Winnica” którą po „krymskiej wiośnie” przejęła strona rosyjska, a następnie przekazała z powrotem stronie ukraińskiej;
  https://www.politnavigator.net/net-deneg-na-remont-ukraina-otpravlyaet-metallolom-korabl-peredannyjj-rossiejj-iz-kryma.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Dla zainteresowanych, „Bitwa pięciu generałów”, czyli o „wojnie” jaka wypowiedziała „wierchuszka” ukraińskich sił zbrojnych (w tym m.in Szefowie Sztabu Generalnego, Sił Lądowych i Powietrznych) ministrowi obrony Ukrainy Andrijowi Taranowi. Minister miał ich ukarać naganami, a ci w rewanżu złożyli przeciwko jego decyzji pozew w sądzie. Dodatkowo ministra poparli „wolontariusze” wspomagający ukraińskie siły zbrojne, którzy zarzucili ukaranym naganom dopuszczenie sie szeregu zaniedbań m.in w tzw. strefie OZS na Donbasie.
  Ukraiński portal ‚Strana.ua” informuje ze faktycznie chodzi o sprawę kontroli nad szlakiem tranzytowym, którym poprzez Bułgarię dostarcza się ukraińskie uzbrojenie do Afryki (m.in Rwandy);
  https://strana.ua/news/315344-khomchak-i-taran-vojujut-v-minoborony-za-kontrol-nad-finansirovaniem-podrobnosti-skandala.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Ot z naszego kraju

  Po zakończonych ćwiczeniach Zima 20 prezydent Duda i minister Błaszczak unikali wprost oceniania ich wyniku. Podkreślali natomiast, że trzeba będzie wyciągnąć z nich wnioski. Nasze źródła informują jednak, że skończyły się one blamażem i całkowitą klęską.
  Według niepotwierdzonych informacji Polska Armia zostałaby rozbita w puch w ciągu 5 dni (!) przez oddziały FR.
  Według informatorów już piątego dnia wirtualnego konfliktu przeciwnik znalazł się na linii Wisły, trwały walki o Warszawę, strategiczne porty zostały zablokowane lub zajęte. Lotnictwo i Marynarka Wojenna przestały istnieć, mimo wsparcia NATO.
  Na wschód od Wisły polskie jednostki miały ponieść druzgocącą klęskę. Pierwszorzutowe bataliony miały stracić od 60 do 80 procent stanów. Jedna z doborowych brygad, broniąca strategicznego miasta straciła jeden z trzech batalionów.

  https://menway.interia.pl/militaria/news-zima-20-czy-manewry-obnazyly-slabosc-polski,nId,5017281#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

  Polubione przez 3 ludzi

  • To są tylko teoretyczne zabawy dorosłych chłopców o niezaspokojonych wodzowskich ambicjach, które ich przerastają.

   Po prostu w tym konflikcie będzie tylko jedno „buuum” i nic więcej się nie zdąży wydarzyć, bo Rosji Polska potrzebna jest tylko jako bufor spalonej ziemi.
   Więc o żadnym zajmowaniu naszego cudownego terytorium niech oni nie ględzą.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

 10. Ciąg dalszy ukrainsko (amerykańsko) – chińskiej „wojny” o „Motor Sicz”. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy otrzymało oficjalną notę ​​od MSZ Chin w związku z nałożeniem przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego sankcji na chińskich akcjonariuszy przedsiębiorstwa „Motor Sicz”. Informację o otrzymaniu noty potwierdził rzecznik MSZ Ukrainy jednak odmówił ujawnienie jej treści powołując się na to że jest to „poufna korespondencja dyplomatyczna”;
  https://strana.ua/news/315426-mid-knr-napravilo-kievu-notu-po-povodu-sanktsij-protiv-kitajskikh-investorov-motor-sichi.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.