Wojna domowa na Ukrainie 04.02.2021r.- 2055 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 325.

Uczestnicy Grupy Kontaktowej ds. rozwiązania konfliktu w Donbasie przeprowadzili wczoraj (3 luty) negocjacje.

Poinformowała służba prasowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych DRL:  „grupa kontaktowa ds. rozstrzygnięcia konfliktu w Donbasie rozpoczęła pracę w trybie wideokonferencji”– zaznaczył wczoraj dział dyplomatyczny.

Dzień wcześniej wideokonferencje odbyły się w czterech profilowych podgrupach.

Po spotkaniu pełnomocnik Rosji do rozmów w Mińsku Borys Gryzłow powiedział, że Kijów nie przedstawił jak dotąd ani jednego planu pokojowego uregulowania sytuacji w ciągu sześciu lat trwania konfliktu w Donbasie.

„Od sześciu lat nie ma odpowiedzi na pytanie, jak dokładnie Ukraina zamierza rozwiązać konflikt w sposób pokojowy (pozamilitarny), czyli jak Kijów widzi przyszły status Donbasu na Ukrainie”– cytuje TASS, Borysa Gryzłowa.

Jego zdaniem, Ukraina miała odpowiedzieć na to kluczowe pytanie dzień po wycofaniu ciężkiej broni z 9 marca 2015 r. zgodnie z zestawem środków i rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ, i jak dotąd nie wywiązała się z tego zobowiązania

Wcześniej informowano, że Rada Bezpieczeństwa ONZ na wniosek Rosji zbierze się 11 lutego w rocznicę podpisania mińskiego pakiety środków wobec Ukrainy. 

Dodam, że pełnomocnik Rosji w grupie kontaktowej ds. Donbasu- Boris Gryzłow zapowiedział, że Kijów- na tle obecnych wewnętrznych konfliktów politycznych na Ukrainie, zaostrzy sytuację w Donbasie.

„Na tle konfliktów politycznych w Kijowie, na tle wewnętrznych różnic w Kijowie, widzimy działania władz ukraińskich na rzecz zaostrzenia sytuacji w Donbasie”– powiedział Grizłow, agencji informacyjnej RIA Nowosti .

Gryzłow zaznaczył, że władze ukraińskie skłaniają się ku tej opcji, mimo że jest ona dla nich „bezkompromisowa i zła”.

Pełnomocnik Rosji uważa, że ​​sytuacja w Donbasie pozostanie napięta do czasu powrotu Kijowa do formatu działań wzmacniających zawieszenie broni.

Działania prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego zdają się potwierdzać słowa Grizłowa, gdyż Zełenski nakazał sprawdzenie gotowości ukraińskich wojsk do wykonywania zadań w strefie operacji wojskowej w Donbasie.

„W inspekcji brali udział przedstawiciele biura Prezydenta Ukrainy, pracownicy Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, Ministerstwa Obrony i Sił Zbrojnych”– powiedział Zełenski w swoim gabinecie.

W trakcie audytu planowane jest określenie skuteczności działań służących kompleksowemu wsparciu jednostek zlokalizowanych w Donbasie przez kierownictwo Ministerstwa Obrony i dowództwa Sił Zbrojnych Ukrainy.

Również podczas kontroli planowane jest „zidentyfikowanie czynników negatywnie wpływających na stan gotowości” wojsk.

Jak widzimy, przygotowania ze strony Kijowa do przeprowadzenia „wiosennej ofensywy” w Donbasie idą pełną parą. I to pomimo pokojowych deklaracji prezydenta Zełenskiego.

Ze swej strony, przedstawiciele delegacji DRL w Grupie Kontaktowej, podsumowując wyniki wczorajszego spotkania Trójstronnej Grupy Kontaktowej stwierdzili, że „dyskusja na temat kwestii bezpieczeństwa po raz kolejny stała się dowodem niechęci Ukrainy do rozpoczęcia rozwiązywania najpilniejszych i najpilniejszych kwestii w tym obszarze porozumienia.”

W kwestiach porozumienia politycznego nadal nie jest możliwe rozpoczęcie konstruktywnej dyskusji nad skonsolidowanym projektem mapy drogowej wdrażania pakietu środków. Delegacja ukraińska nadal ignoruje projekt mapy drogowej przedłożony przez republiki i bezskutecznie próbuje zaangażować Federację Rosyjską w opracowanie tego dokumentu. Państwo to nie jest jednak stroną konfliktu, co jest odnotowane w dokumentach pakietu mińskiego i na którym wielokrotnie zwracali uwagę delegaci ukraińscy przedstawiciele republik.

Starając się na wszelkie możliwe sposoby zablokować dalszą dyskusję na ten temat, delegacja ukraińska zaproponowała rozpoczęcie dyskusji nad innymi punktami porządku obrad, których nie da się rozwiązać bez zrozumienia, że ​​Ukraina jest nadal gotowa do pełnej i praktycznej realizacji porozumień mińskich. Decyduje to o priorytecie prac nad projektem „Mapy Drogowej”, gdyż to właśnie ten dokument powinien stać się koniecznym krokiem Kijowa do oficjalnego potwierdzenia przestrzegania porozumień mińskich.

Wczoraj w trakcie negocjacji strona ukraińska odrzuciła wszelkie konstruktywne propozycje Donieckiej Republiki Ludowej, które mogłyby przyczynić się do wznowienia gwarancji bezpieczeństwa oraz prac remontowo-restauratorskich na filii stacji gazowej Krasnogorowka-Marinka.

Ponadto przedstawiciele władz ukraińskich ponownie stwierdzili, że nie widzą potrzeby konkretyzacji lub uzupełnienia tekstu działań wzmacniających zawieszenie broni, a także nie widzą powodu, aby dyskutować o blokowaniu pracy mechanizmu koordynacyjnego.
Takie wypowiedzi są szczególnie cyniczne w kontekście szybko rosnącej liczby naruszeń zawieszenia broni przez USZ, co według biura DRL w WCKiK ponownie prowadzi do ofiar wśród ludności cywilnej oraz zniszczenia mieszkań i infrastruktury cywilnej.

Negocjacje w sprawach humanitarnych również nie przyczyniły się do pozytywnych zmian w tym kierunku. Po raz kolejny nie znalazły poparcia delegacji ukraińskiej merytoryczne propozycje republik w sprawie konieczności oczyszczenia procesowego zatrzymanych osób. Przedstawiciele oficjalnego Kijowa, nieustannie manipulując agendą humanitarną, nie mogą formułować spójnego stanowiska w kwestiach związanych z procedurą wymiany zatrzymanych i otwieraniem nowych punktów kontrolnych.

W zakresie zagadnień gospodarczych zadeklarowano stanowisko republiki co do konieczności podjęcia pierwszego kroku i przynajmniej obliczenia wysokości zaległości płacowych pracownikom kolei z Ukrainy.  DRL liczy na dalszą konstruktywną współpracę w rozwiązaniu tej kwestii ze strony delegacji ukraińskiej przy wsparciu koordynatora OBWE.

*

A na froncie w Donbasie, na jego ługańskim odcinku, ukraińskie formacje zbrojne rozmieściły pojazdy opancerzone w pobliżu Popasnej.

Poinformowała o tym służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL:

„W rejonie odpowiedzialności 92 samodzielnej brygady zmechanizowanej Ukraińskich Sił Zbrojnych odnotowano, że jeden transporter opancerzony (BTR-80) znajdował się w pobliżu osady Popasnaja”– napisano w komunikacie.

Ministerstwo obrony ŁRL przypomina, że rozmieszczenie w osadach broni i sprzętu wojskowego przez USZ stanowi naruszenie trzeciego akapitu Dodatkowych Środków zapewniających skuteczność zawieszenia broni i kontrolę jego przestrzegania.


Natomiast Milicja Ludowa DRL wskazała prawdziwą przyczynę śmierci ukraińskiej piechoty morskiej.

„Żołnierz 35 brygady korpusu piechoty morskiej USZ został wczoraj wysadzony w powietrze podczas prac nad wyposażeniem stanowisk ogniowych w rejonie położonej na froncie wsi Szumy między Dzierżyńskiem (ukr. Toreck) a Gorłówką”– poinformował o tym Departament Milicji Ludowej DRL.

Wcześniej informowano, że strona ukraińska próbowała winić Milicję Ludową DRL za śmierć swojego żołnierza.

„Bojcy z 35 brygady morskiej prowadzili prace nad wyposażeniem stanowisk ogniowych w rejonie osady Szumy. Według naszych danych wywiadowczych podczas rozminowywania terenu pod nowe okopy zdetonowano niezidentyfikowany ładunek wybuchowy, w wyniku którego jeden z ukraińskich żołnierzy został ranny, a następnie zmarł w wyniku tego, że nie udało się zapewnić terminowej pomocy medyków wojskowych”– napisano w oświadczeniu ML DRL.

Podkreślono, że podaną wersję śmierci ukraińskiego marines potwierdza charakter odniesionych przez niego obrażeń, podczas gdy strona ukraińska stara się bezzasadnie odpisać stratę ostrzału snajperskiego przeprowadzone z kierunku terytorium DRL.

ML DRL zwróciła również uwagę, że prace nad doposażeniem stanowisk, na których zginął żołnierz wroga, prowadzono z naruszeniem Dodatkowych Środków kontroli i gwarancji zawieszenia broni.

Poza tym, minionej doby na donieckim odcinku frontu, USZ 3 razy naruszyły warunki zawieszenia broni: o godzinie 16:50, prowadząc ostrzały przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (3 granaty), z kierunku Nowomichajłowkie w stronę Lugańskoje- w rejonie Gorłówki, następnie o godzinie 18:25, kiedy to przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (2 wystrzały), ostrzeliwano z kierunku Gnutowa okolice Sachanki- na południowym odcinku frontu, i wreszcie ostatni ostrzał do którego także doszło na południowym odcinku frontu, gdy ukraiński żołnierz z kierunku Lebiedyńskoje, przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (2 granaty), ostrzelał obrzeża Nowej Tawrii.

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 7 różnego typu pocisków.

Poniżej jeszcze relacja filmowa dotycząca aktualnej sytuacji na ługańskim odcinku frontu:

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

7 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 4 лютого 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 3 лютого, на переважній більшості ділянок відповідальності частин і підрозділів в районі проведення операції Об’єднаних сил спостерігалась тиша. Лише в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід» було зафіксовано два порушення режиму припинення вогню.

Так, неподалік населеного пункту Гнутове російсько-окупаційні війська відкривали вогонь в бік українських позицій з автоматичного станкового гранатомета.

А поблизу Водяного, що на Приазов’ї, окупанти здійснили кілька пострілів з підствольного гранатомета.Про всі факти порушень режиму припинення вогню через Українську сторону СЦКК повідомлено представників ОБСЄ. Бойових втрат серед українських захисників не було.Від початку поточної доби, 4 лютого, порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Обстановка в районі проведення операції Об’єднаних сил і надалі контрольована українськими воїнами.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Так, минулої доби, 3 лютого, представники Національної поліції України зі складу ОС зафіксували 98 адміністративних правопорушень. Підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4786 транспортних засобів та 4610 осіб. На причетність до збройних формувань Російської Федерації до територіальних підрозділів особи не доставлялись.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 774 особи, на підконтрольну Україні територію прибуло 766 осіб.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

47 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 04.02.2021r.- 2055 dzień od nowego rozejmu.

 1. W nocy w Enerhodarze w obwodzie zaporoskim doszło do wybuchu w miejskiej elektrociepłowni w wyniku czego miasto zostało pozbawione ogrzewania i pradu elektrycznego;
  https://strana.ua/news/315694-vzryv-v-enerhodare-vse-podrobnosti-ob-avarii-na-tes-prichiny-chp-foto-i-video.html
  „Blackout” dotknął także okoliczne miejscowosci w tym Zaporoże gdzie najprawdopodobniej przyczynił się do wybuchu pożaru w głównym szpitalu „covidowym” w mieście, w jego wyniku śmierć poniosły 4 osoby a dwie odniosły obrażenia (w tym ciężkie);
  https://korrespondent.net/city/zaporozhye/4323568-pozhar-v-bolnytse-zaporozhia-podrobnosty
  https://strana.ua/news/315742-pozhar-v-infektsionnoj-bolnitse-zaporozhe-vse-podrobnosti-foto.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Ciąg dalszy sprawy zablokowania na Ukrainie trzech głownych opozycyjnych kanałów TV. Ukraiński prawnik Andrij Portnow poinformował że sankcje przeciwko jednemu z nich czyli „ZiK” wprowadzono nielegalnie gdyż na podstawie decyzji parlamentu z 2018 roku która dotyczyła tylko kanałów ‚NewsOne” oraz „112”;
  https://strana.ua/news/315764-sanktsii-v-otnoshenii-kanala-zik-byli-prinjaty-na-osnovanii-reshenija-rady-kotoroho-ne-bylo.html
  Tymczasem na jednej z ulic Kijowa prowadzącej do siedziby ukraińskiego parlamentu policja, bez żadnej przyczyny, zatrzymała służbowy samochód objetego sankcjami kanału „112” i przeprowadziła jego „rewizję”;
  https://strana.ua/news/315741-mashinu-telekanala-112-ostanovila-politsija-4-fevralja.html
  W proprezydenckim frakcji parlamentarnej „Sługa Narodu” miano wprowadzić „dyscypline partyjną”, czyli zagrożono że każdy kto wystąpi w obronie objętych sankcjami” kanałów TV zostanie wyrzucony z frakcji;
  https://strana.ua/news/315752-sluham-naroda-zapreshchajut-podderzhivat-zakrytye-telekanaly.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. „Za eta stajał kijowski majdan”. Ukromedia poinformowały o tym ze były parlamentarzysta Mustafa Najem, ongiś jeden z czołowych działaczy tzw. euromajdanu, który został zatrudniony w państwowym koncernie „Ukroboronprom” na stanowisku „dyrektora d/s aktywów koncernu” zarobił w 2020 roku ponad 3 mln hrywien;
  https://strana.ua/news/315769-kakuju-zarplatu-poluchaet-mustafa-najem-v-ukroboronprome.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ukraińska codziennośc. W Odessie zatrzymano „kolekcjonera” który „zbierał” broń oraz amunicję, w jego „kolekcji” znaleziono m.in 20 pistoletów, 3 karabiny automatyczne, miny, ładunki wybuchowe;
  https://odessa.strana.ua/315757-v-odesse-kopy-obnaruzhili-ohromnyj-arsenal-oruzhija.html
  W Winnicy policjanci zdołali obezwładnić kryminalistę który groził wysadzeniem granatem siebie oraz swoją rodzinę;
  https://korrespondent.net/ukraine/4323543-zhytel-vynnytsy-uhrozhal-vzorvat-hranaty-v-kvartyre-s-semei
  Z kolei burmistrz Iwano – Frankowska Rusłan Marcinkiw, członek banderowskiej ‚Swobody”, wystąpił z „niecodzienna inicjatywą”. Zaproponował mianowicie że umożliwi „uprawianie seksu” w…miejskim ratuszu, oczywiście nie za darmo a za 100 tys. hrywien. Pieniadze tak pozyskane miały by być przeznaczone na renowacje budynku;
  https://strana.ua/news/315698-video-molodaja-para-zanimaetsja-seksom-na-smotrovoj-ploshchadke-v-ivano-frankovske.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. A cóż to za „megazdrada”? Cytat „Kiedy w sierpniu ubiegłego roku pojawiła się informacja, że Rosja jest pierwszym krajem, który wyprodukował szczepionkę przeciwko koronawirusowi, eksperci, a za nimi światowe media, wyrażali niewiarę w jej skuteczność, bo nie zobaczyli wyników standardowych testów. Jednak imponujące rezultaty badań klinicznych, opublikowane we wtorek w jednym z najbardziej prestiżowych czasopism medycznych na świecie, zmienią tę perspektywę i dadzą Sputnikowi V nową dynamikę, zwłaszcza w biedniejszych regionach świata, pisze Carlo Martuscelli z POLITICO”;
  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/koronawirus-rosyjska-szczepionka-na-koronawirusa-jest-skuteczna-nie-tylko-medycznie/07n5d79,79cfc278

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Tymczasem w Kijowie. Banda „ukropatriotów” pod wodzą Jewhena Karasa, „fuhrerka” neonazistowskiego ugrupowania „C14” i „TW SBU”, napadła na siedzibę kanału telewizyjnego ‚Nasz”, który oskarża o to ze jest „tubą rosyjskiej propagandy”;
  https://strana.ua/news/315797-kanal-nash-stychki-s-karasem-iz-s14-video.html
  https://korrespondent.net/city/kiev/4323657-v-kyeve-voznykly-potasovky-u-telekanala

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Tragifarsy ciąg dalszy

  Minister obrony Mariusz Błaszczak w wywiadzie dla Polskiego Radia oskarżył dziennikarzy Onetu o lobbowanie na rzecz obcego przemysłu. Termin publikacji o karabinku Grot, zdaniem szefa MON, został wybrany nieprzypadkowo. Powiedział, że zbiegł się on w czasie z ukraińskim przetargiem na zachodnią broń. Tyle że Ukraina nie poszukuje karabinków w standardzie Grota.
  https://www.rp.pl/Przemysl-Obronny/210209806-Blaszczak-oskarza-Onet-torpeduje-sprzedaz-Grota-na-Ukraine.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Ukranizacja Polski trwa
  W letnim rozkładzie lotów lotniska Katowice znajduje się już siedem tras na Ukrainę, na których oferowanych będzie 19 połączeń tygodniowo, najwięcej dotychczas. W czwartek port podał, że w jego letniej siatce połączeń zadebiutuje ukraińska niskokosztowa linia lotnicza SkyUp.
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/W-lecie-bedzie-rekordowa-liczba-polaczen-Katowice-Airport-z-Ukraina-8050598.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. OT gospodarczo-rolnicze
  Posłowie do Parlamentu Europejskiego: Krzysztof Jurgiel (PiS – Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy) i Zbigniew Kuźmiuk (PSL – EKR) zaniepokojeni wszczęciem przez władze Ukrainy dochodzenia w sprawie rosnącego importu mleka do tego kraju, skierowali do Komisji Europejskiej pytania o to, czy: KE planuje podjąć kroki w związku z działaniami protekcjonistycznymi Ukrainy w sektorze mleczarskim? Czy takie działania zgodne są z wdrażanym obecnie układem o stowarzyszeniu UE z Ukrainą?
  Polscy europosłowie przyjrzeli się danym o wymianie handlowej z Ukrainą, z których wynika, że w 2020 roku na Ukrainę dostarczono około 47 tys. ton sera, 28 tys. ton mleka pełnego i 12 tys. ton masła. Według danych polskiej Państwowej Służby Celnej import sera na Ukrainę w 2020 roku wzrósł z 23 700 ton (w 2019 roku) do 46 700 ton. W 2020 roku gwałtownie wzrósł także import mleka (3,6-krotnie), śmietany (3,3-krotnie) i masła (2,5-krotnie).
  https://agroprofil.pl/aktualnosci/ukraina-nie-chce-polskiego-mleka-i-sera/
  Komentarz: Ukraina na ten moment jest jednym z liderów upraw zbóż i słonecznika, nieźle mają się pszczelarze i nie najgorzej właściciele ferm drobiu .Jednak inne gałęzie rolnictwa są w permanentnej zapaści. Sektor warzyw szklarniowych, sektor mleczarski właściwie upadły. Zagraniczny import jest realnym zagrożeniem dla ukraińskich rolników i nie dziwię się pomysłom na ograniczenie importu towarów z Rosji Białorusi czy Polski.
  Taka „specjalizacja” Ukrainy w produkcji zbóż jest też realnym zagrożeniem dla kraju. Wystarczy jeden gorszy sezon (tak jak teraz) lub dużo lepsze zbiory u konkurencji (np w FR) a cały sektor pogrąża się w kryzysie.

  Polubione przez 3 ludzi

 10. We środę 3 lutego odbyło się spotkanie wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Gosiewskiej z przebywającym z wizytą w Polsce wicepremierem Ukrainy, ministrem ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów, Ołeksijem Reznikowem. Na spotkaniu obecny był również zastępca ministra Igor Jarmenko oraz radca – minister Ambasady Ukrainy w Polsce Wołodymyr Baczynski.
  https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/komunikat.xsp?documentId=A922364E4DB4BD8CC1258671006B319E

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Ciekawy artykuł o wydobyciu gazu na Ukrainie.

  Jeszcze za kadencji Poroszenki, władze w Kijowie, mówiły o możliwym wzroście wydobycia rodzimego gazu. Wydobycie miało nie tylko zaspokoić zapotrzebowanie na niebieskie paliwo Ukrainy, ale doprowadzić do sytuacji, gdy nasz sąsiad zacząłby sprzedawać gaz do UE.
  Plan okazał się klapą i obecnie mówi się nie o zwiększeniu, a o utrzymaniu wydobycia na niezmiennym poziomie. To też może być trudne, bo spółki gazowe są mocno niedoinwestowane, brakuje też specjalistycznego sprzętu (kilka lat temu maszyny dostarczali przedsiębiorcy z Chin). Jeśli i tej nowej strategii nie uda się zrealizować to Ukrainę czeka niemiła niespodzianka.
  https://biznesalert.pl/ukraina-gaz-import-szansa-polskie-firmy-energetyka/

  Polubione przez 3 ludzi

 12. „Kolega po fachu” Sławomira Nowaka, czyli kolejny „zagraniczny specjalista” na Ukrainie który miał ją „uzdrawiać i reformować” okazał się być posiadaczem „lepkich raczek”. SBU poinformowała o tym ze były szef Państwowej Żywnościowo-Zbożowej Korporacji Ukrainy obywatel Wlk. Brytanii podejrzany jest o to ze zdefraudował jej fundusze w wyniku czego ukraiński budżet poniósł straty w wysokości 9 mln hrywien;
  https://strana.ua/news/315894-eks-rukovoditelju-hpzku-vydvinuli-podozrenie-v-rastrate-sredstv.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.