Wojna domowa na Ukrainie 07.02.2021r.- 2058 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 328.

I znowu zwyciężył realpolitik, bo wschodnioniemiecka firma prowadzi rozmowy dotyczące produkcji rosyjskiej szczepionki Sputnik V

Wiadomość o tym, że badania naukowe potwierdziły skuteczność i bezpieczeństwo rosyjskiej szczepionki Sputnik V, wywołała w Niemczech wielki szok.

W środę, 3 lutego, niemiecki minister zdrowia Jens Spahn powiedział, że trwają rozmowy z Moskwą w celu zbadania możliwości produkcji szczepionki w Niemczech. Dzień później rząd krajowy Saksonii-Anhalt potwierdził, że Rosjanie skontaktowali się z IDT Biologika w Dessau.

„Nie ma żadnych ideologicznych zastrzeżeń co do Sputnika V. Cieszymy się z wszystkiego, co może pomóc w walce z koronawirusem”– powiedział rzecznik premiera Saksonii-Anhalt, Reinera Haseloffa, podtrzymując perspektywę wsparcia dla firmy IDT Biologika w Dessau . 

„Jeśli IDT Biologica chce produkować rosyjską szczepionkę i ta zostałaby zatwierdzona w UE, to my jako rząd niemieckiego kraju związkowego zrobimy wszystko, aby pomóc firmie”– oświadczył rzecznik prasowy premiera Saksonii-Anhalt.

Możliwość dysponowania kolejną szczepionką została dobrze przyjęta w Niemczech, gdzie narasta niezadowolenie z powodu powolnego tempa szczepienia w porównaniu z krajami takimi jak USA, Izrael i czy Wielka Brytania. Rządowi w Berlinie wytyka się, że nie zapewnił sobie uprzywilejowanego dostępu do szczepionki firmy Biontech-Pfizer, mimo że główy jej wynalazca- firma biotechnologiczna Biontech ma swoją siedzibę w Niemczech, a jego szczepionka była pierwszą dopuszczoną do obrotu na Zachodzie.

IDT Biologika opracowuje i produkuje szczepionki oraz inne leki na zlecenie firm farmaceutycznych z całego świata. Firma powstała 100 lat temu i zatrudnia około 1400 osób w zakładach w Dessau-Rosslau i Magdeburgu we wschodnich Niemczech oraz w Rockville w amerykańskim stanie Maryland.

Kiedy w ubiegłym roku zaczął się rozprzestrzeniać koronawirus, firma początkowo próbowała opracować własną szczepionkę. Otrzymała od rządu 114 mln euro na pierwszą fazę badań klinicznych. Jednak opracowana we współpracy z Niemieckim Centrum Badań nad Zakażeniami (DZIF) szczepionka MVA-SARS-2-S, okazała się nieskuteczna.

Na początku roku IDT Biologika poinformowała, że pracuje nad udoskonaleniem swojej szczepionki, ale ma dwa miesiące opóźnienia. Jako producent kontraktowy dla innych firm farmaceutycznych firma z Dessau jest mocno zaangażowana w globalny wyścig po szczepionki. W otwartej w 2019 roku fabryce w Dessau-Rosslau produkuje osiem milionów dawek szczepionki AstraZeneca.

Dyrektor IDT Biologika, Juergen Betzing nie chciał na razie komentować ewentualnej produkcji rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Przyznał jedynie, że jego firma prowadzi rozmowy z różnymi producentami, aby „przedyskutować wyzwania związane z niezawodnymi dostawami szczepionek”. „Nasz know-how jest obecnie bardzo potrzebny”– powiedział w wywiadzie dla „Mitteldeutsche Zeitung”, podkreślając, że jego firma jest jednym z głównych producentów szczepionek na świecie.

Jednocześnie Betzing rozwiał nadzieje na szybkie wprowadzenie Sputnika V w Niemczech, mówiąc, że przygotowania do produkcji nowej szczepionki potrwają co najmniej cztery, pięć miesięcy. „Byłoby to bardzo ambitne, ale podjęlibyśmy się tego”– powiedział Betzing.

Kilka dni temu szef działu rozwoju IDT Biologika Andreas Neubert ostrzegał w radiu „Deutschlandfunk” przed zbyt wygórowanymi oczekiwaniami. Firma nie dysponuje obecnie wolnymi mocami produkcyjnymi, „ale mamy moce, które moglibyśmy rozbudować”. „To jednak nie jest kwestią pieniędzy, ale czasu”– wyjaśnił Andreas Neubert, dodając, że „brakuje nam czasu”. „Na każdy proces, który ustalam, na każdą kontrolę jakości, na każdą procedurę muszę przeznaczyć odpowiednią ilość czasu. Jeśli go nie mam, to to po prostu nie działa”– podkreślił Neubert.

Jeśli władze UE dadzą zielone światło, Sputnik V będzie czwartą szczepionką zatwierdzoną w Europie, po szczepionkach firm Biontech/Pfizer, Moderna i AstraZeneca. Ich dystrybucja jest jednak utrudniona przez opóźnienia w dostawach, wąskie gardła w produkcji i błędne decyzje polityczne.

KIlka dni temu, prestiżowe czasopismo medyczne „The Lancet” poinformowało, że szczepionka  Sputnik V, opracowana przez państwowe centrum badawcze Gamaleja, wykazała się w trzeciej fazie klinicznej wysoką skutecznością rzędu 91,6 procent.

Rosyjski rząd był w ubiegłym roku krytykowany za masowe podawanie szczepionki jeszcze przed zakończeniem wszystkich badań klinicznych. Teraz kanclerz Angela Merkel zaoferowała pomoc niemieckiego rządu w przyspieszeniu zatwierdzenia Sputnika V w Unii Europejskiej. Na chwilę obecną, poza Niemcami, także Francja i Hiszpania zasygnalizowały już zainteresowanie rosyjską szczepionką.

Według rosyjskiego państwowego funduszu RDIF, który sfinansował opracowanie szczepionki, do tej pory Sputnikiem V zaszczepiono ponad dwa miliony osób w 15 krajach, głównie w krajach rozwijających się i wschodzących. W UE szczepionka była jak dotąd stosowana jedynie na Węgrzech, gdzie w styczniu otrzymała zgodę na zastosowanie w trybie pilnym.

Oczywiście w Polsce, podobnie jak na Ukrainie- i to dokładnie z tych samych- poza merytorycznych, powodów szansa na zaszczepienie się Sputnikiem V jest niemożliwa, i nasz rząd- tak jak i rząd Ukraiński, zrobi wszystko aby ruska szczepionka „zniewolenia”, nie trafiła na nasz rynek medyczny, bo życie ludzkie, w tych krajach rządzonych przez zagorzałych „patriotów”, ma niewielką cenę.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Realpolitik.

*

A na froncie w Donbasie, na jego ługańskim odcinkuUkraińskie Siły Zbrojne rozmieściły w strefie tzw. Operacji Połączonych SiŁ (OPS) elektroniczną stację bojową, aby blokować UAV SMM OBWE.


Ukraińskie formacje zbrojne rozlokowały w strefie OPS stację walki elektronicznej (EW) w celu utrudnienia działania bezzałogowych statków powietrznych Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE. Poinformowała o tym służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej (WML) ŁRL.  

Ministerstwo obrony ŁRL odnotowało, że „ukraińscy bojcy nadal utrudniają pracę obserwatorom OBWE, zagłuszając sygnały kontrolne i nawigacyjne bezzałogowych statków powietrznych misji”.

„Dowiedzieliśmy się, że na obrzeżach wsi Putilino, w rejonie odpowiedzialności 14. brygady Sił Zbrojnych Ukrainy, bojownicy rozmieścili elektroniczną stację bojową ‚Bukowel-AD’ z 305 samodzilnego batalionu walki elektronicznej”– napisano w komunikacie WML ŁRL.

Fakt ten potwierdza raport OBWE SMM z 5 lutego 2021 r.

Poza tym, na tym samym odcinku frontu, USZ rozlokowały pojazdy opancerzone w pobliżu Zołotoje i wsi Oriechowo.

„W rejonie odpowiedzialności 92 wyodrębnionej brygady zmechanizowanej Ukraińskich Sił Zbrojnych odnotowano lokalizację dwóch transporterów opancerzonych BTR-4 w pobliżu wsi Oriechowo. Lokalizacja dwóch transporterów opancerzonych BTR- 70 w pobliżu obszaru wycofania się w rejonie wsi Zołotoje”– głosi komunikat WML ŁRL.

Departament obrony ŁRL przypomniał, że rozmieszczenie broni i sprzętu wojskowego przez siły bezpieczeństwa Kijowa w osadach stanowi naruszenie trzeciego akapitu Dodatkowych Środków zapewniających zawieszenie broni i skuteczniejszą kontrolę jego przestrzeganie.

Ponadto, według wczorajszego raportu SMM OBWE, na donieckim odcinku frontu, obserwatorzy odnotowali obecność sprzętu USZ poza wyznaczonymi miejscami składowania:

– ️ 6 szt. holowanych haubic (2A36 „Hiacynt-B”, kaliber 152 mm) i 3 stanowiska artyleryjskie nieznanego typu na stacji kolejowej w osadzie Krasnoarmeisk (ukraiński Pokrowsk).

I tu uwaga❗️ Następnego dnia obserwatorom SMM OBWE odmówiono wizyty na w/w stacji, co wskazuje na nowe fakty dotyczące obecności i dostarczenia broni dla USZ w strefie przyfrontowej, które strona ukraińska stara się ukryć przed opinią publiczną.

Natomiast minionej doby na donieckim odcinku frontu, USZ przeprowadziły następujące ostrzały terytorium DRL: o godzinie 09:35 i 10:05, z kierunku Krasnogorowki w stronę Staromichajłowki- na zachód od Doniecka, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (3 granaty) i ciężkiej broni maszynowej oraz działa artyleryjskiego kaliber 122 mm (12 pocisków), a także broni pokładowej opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (6 pocisków), następnie o godzinie 12:37 i 17:40, z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (4 granaty) i ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (3 granaty), no i ostatni ostrzał, który miał także miejsce na południowym odcinku frontu, gdy o godzinie 19:05, z kierunku Talakowki w stronę Komiternowa, wystrzelono przy użyciu granatnika automatycznego AGS-17 10 granatów.

W sumie w dniu wczorajszym, USZ 5 razy naruszyły warunki rozejmu, zaś w wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadło 88 pocisków.

Poniżej jeszcze relacja filmowa opisująca aktualną sytuację na ługańskim odcinku frontu:

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

1 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 7 лютого 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 6 лютого, в районі проведення операції Об’єднаних сил було зафіксовано тринадцять порушень режиму припинення вогню.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід», в передмісті Красногорівки збройні формування Російської Федерації відкривали вогонь в бік українських позицій з міномета 120-го калібру та станкових протитанкових гранатометів. Неподалік населеного пункту Водяне, що на Приазов’ї, окупанти кілька разів відкривали вогонь з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.Поблизу Пісків російсько-окупаційні війська неодноразово вели прицільний вогонь з гранатометів різних систем та стрілецької зброї. Внаслідок обстрілу, отримав вогнепальне поранення один український захисник. Воїна оперативно доправлено до лікувального закладу, де йому надається необхідна медична допомога.

На цьому ж напрямку, в районі населеного пункту Мар’їнка, троє військовослужбовців зі складу Об’єднаних сил підірвалися на невідомому вибуховому пристрої під час висування на позиції. Від отриманих поранень двоє захисників – загинули, за життя третього боряться медики. Командування Об’єднаних сил висловлює глибокі й щирі співчуття рідним та близьким загиблих воїнів, а пораненому військовослужбовцю бажає скорішого одужання. На місці події працює керівний склад військової частини та робоча група військової служби правопорядку. Обставини з’ясовуються.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Північ», поблизу населених пунктів Новозванівка та Південне збройні формування Російської Федерації здійснили кілька прицільних пострілів по наших позиціях зі стрілецької зброї. Внаслідок ворожого обстрілу двоє українських воїнів отримали вогнепальні поранення. Військовослужбовців оперативно доправлено до лікувальних закладів, де їм надається необхідна медична допомога. Стан здоров’я захисників – задовільний.

Поблизу Луганського за допомогою ручного протитанкового гранатомета противник здійснив дистанційне мінування місцевості біля наших позицій мінами ПОМ-2.

Про дії російсько-окупаційних військ повідомлено представників ОБСЄ через Українську сторону Спільного центру контролю та координації питань припинення вогню та стабілізації лінії розмежування сторін.

Від початку поточної доби, 7 лютого, обстановка в районі проведення операції Об’єднаних сил контрольована українськими воїнами, порушень з боку збройних формувань Російської Федерації не зафіксовано.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Так, минулої доби, 6 лютого, представники Національної поліції України зі складу ОС зафіксували 80 адміністративних правопорушень. Підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4410 транспортних засобів та 4675 осіб. На причетність до збройних формувань Російської Федерації до територіальних підрозділів доставлялись дві особи.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 523 особи, на підконтрольну Україні територію прибуло 487 осіб.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***



©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

25 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 07.02.2021r.- 2058 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam,

  W temacie ostatniej dyskusji o NSII.
  Chciałbym zwrócić uwagę jak wielka „wojna propagandowa” toczy się w polskojęzycznych mediach w sprawie tego projektu.
  Kilka dni temu jeszcze pojawiały się informacje jakoby Francja dołączyła do wąskiego grona krajów ostro sprzeciwiających się NSII.
  https://www.energetyka24.com/gaz/francja-wzywa-niemcy-do-rezygnacji-z-nord-stream-2
  Oczywiście największym propagandzistą okazał się TVPiS który wprost podał, ze Francja dołączyła do przeciwników NSII w związku z aresztowaniem opozycjonisty Nawalnego 🙂
  https://www.tvp.info/52077962/zatrzymanie-aleksieja-nawalnego-francja-opowiada-sie-za-wstrzymaniem-budowy-gazociagu-nord-stream-2
  https://wyborcza.pl/7,155287,26745659,francja-sugeruje-niemcom-sankcje-na-nord-stream-2.html
  A potem wyszło jak wyszło, czyli spotkanie MSZ Niemiec i Francji. Nieoficjalne rozmowy i informacja której na próżno szukałem w głównych mediach w Polsce, ze Francja nie będzie naciskać na Niemcy w sprawie NSII.
  I wyszło szydło z worka: Francja nie ma zamiaru nakładać żadnych sankcji na NSII z powodu opozycjonisty, a jedynym powodem ostatnich „nawoływań” jest chęć utrzymania równorzędnego partnerstwa z Niemcami (obawa, że Niemcy zbyt wzmocnią swą pozycję w Europie i staną się zagrożeniem dla interesów Francji), ale tę informację podały już tylko portale branżowe.

  Polubione przez 6 ludzi

 2. Taka ciekawostka
  Miejscowości Nowhorodske na wschodzie Ukrainy może być przywrócona jej historyczna nazwa – Nowy Jork (Nju Jork) – zdecydowała w tym tygodniu parlamentarna komisja. Leżące w Donbasie miasteczko przestało być Nowym Jorkiem w latach 50.
  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ukraina-na-wschodzie-kraju-moze-pojawic-sie-nowy-jork,448546.html
  Komentarz: złośliwiec mógłby rzec ,że jaki kraj taki NY 🙂

  Polubione przez 5 ludzi

 3. OT militarne
  Kłopoty z wdrożeniem do służby, ukraińskiej samobieżnej haubicy „Bohdana”. Producent nie wywiązał się ponoć ze swoich zobowiązań. Jednak pojawiają się też oskarżenia wobec ministerstwa obrony Ukrainy. Przede wszystkim nie zapewniono odpowiedniej amunicji do testów.
  Po stwierdzeniu nieprawidłowości w budowie pocisków MON Ukrainy postanowił zakupić amunicje ..w Czechach
  https://www.ukrmilitary.com/2021/01/bohdana-return.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Kolejny „njus” z „juesej”, czyli potwierdzają się informacje, dyskredytowane przez Demokratów jako „teorie spiskowe”, o tym ze „familia Biden” zaangażowana jest w niejasne interesy z Chinami. Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki przyznała oficjalnie że syn Prezydenta USA Hunter Biden cały czas jest posiadaczem 10% udziałów w „Bohai Harvest RST”, chińskiej firmie inwestycyjnej utworzonej we współpracy z chińskimi podmiotami państwowymi, ale stara sie z tego wycofać. Jednocześnie Psaki starała się bronic Huntera tłumacząc że jest on „zwykłym obywatelem USA”;
  https://justthenews.com/government/white-house/white-house-hunter-biden-working-unwind-joint-venture-communist-chinese
  Ps. Za oceanem bez zmian, czyli AGENCI CHIN pokonali AGENTÓW ROSJI :-)))

  Polubione przez 4 ludzi

 5. W temacie „wolnosci mediów” na Ukrainie, czyli ciąg dalszy sprawy odebrania licencji trzem opozycyjnym wobec obecnych władz w Kijowie kanało ukroTV. Ukraiński portal ‚Strana.ua” przypomniał sylwetki ukraińskich polityków którzy bez żadnych obiekcji i sprzeciwu wystepowali w tych kanałach (NewsOne, ZIK, 112) a obecnie popierają ich „zamkniecie” jako „siewców rosyjskiej propagandy”. Są w śród nich m.in obecny prezydent Ukrainy Zełenski oraz były prezydent Krawczuk, „Micho” Saakaszwili, znany „tropiciel rosyjskich agentów” obecnie wiceszef MSW Heraszczenko, a nawet „ukrofuhrer” były „dowódca” obecnie Pułku MSW Ukrainy „Azow” Andrij Biłecki;
  https://strana.ua/articles/analysis/316267-spisok-politikov-kotorye-byli-na-efirakh-zik-newsone-i-112-a-teper-podderzhivajut-zakrytie-kanalov.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Ukraińska codziennosć. W Charkowie przechodnie „rozbili” kiosk próbując ratować leżacą w nim sprzedawczynie, która okazała się być „tylko” pijana…
  https://kharkov.strana.ua/316308-v-kharkove-pjanaja-prodavshchitsa-usnula-v-kioske.html
  W Czerniowcach doszło do wybuchu w jednym z centrów handlowych. „Do eksplozji doszło w magazynie na trzecim piętrze centrum handlowego. Przyczyna wybuchu nie została jeszcze ustalona”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4324635-v-torhovom-tsentre-v-chernovtsakh-prohremel-vzryv

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Ciąg dalszy sprawy awarii na ukraińskich elektrociepłowniach. Wczoraj informację o awarii na dwóch z nich, w obwodach winnickim i lwowskim, należacych do holdingu Achmetowa „DTEK” podał Andrij Herus przedstawiciel Prezydenta Ukrainy przy komitecie d/s energetyki Rady Najwyższej Ukrainy, członek proprezydenckiej frakcji parlamentarnej „Sługa Narodu”. W odpowiedzi jeden z dyrektorów „DTEK” oskarżył Herusa o rozprzestrzenianie „fejków” w interesie Rosji…
  https://strana.ua/news/316302-po-odnoj-iz-versij-herus-rasprostranjaet-lozhnuju-informatsiju-ob-otkljuchenii-enerhoblokov.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Epidemia koronawirusa na świecie. Cytat „Kanclerz Austrii Sebastian Kurz oświadczył w wywiadzie dla „Welt am Sonntag”, że Austria jest gotowa umożliwić produkcję chińskich i rosyjskich szczepionek w zakładach farmaceutycznych na swym terytorium, jeśli uzyskają aprobatę Unii, co sam uważa za pożądane”;
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kanclerz-Kurz-za-dopuszczeniem-szczepionek-z-Chin-i-Rosji-w-UE-8051926.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Dla zainteresowanych, artykuł z ukraińskiego portalu o tym jak to w Polsce bez problemu można oglądać rosyjskie seriale, które na Ukrainie filmy i programy produkcji rosyjskiej są zakazane. Cytat „Podczas gdy rosyjskie kino pozostaje zakazane na Ukrainie, rosyjskie seriale telewizyjne biją wszelkie rekordy popularności w sąsiedniej Polsce.
  Pomimo tego, że relacje między Warszawą a Moskwą są coraz chłodniejsze, w polskiej telewizji stale pojawiają się nowe filmy rosyjskie, od historycznych po komedie”;
  https://strana.ua/news/314892-v-polshe-nabirajut-populjarnost-rossijskie-serialy.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. To by było na tyle z rzekomego i umiarkowanego „rozsądku” Leonida Krawczuka:

  https://novorosinform.org/845475

  Nieudana próba przejścia (a raczej przeczołgania się) na stronę ŁRL przez ukraińskiego żołnierza doprowadzonego na skraj wytrzymałości:

  https://novorosinform.org/845450

  Ranny został zmuszony poprzez groźbę krzywdy na swoich bliskich, nakazano mu wypowiedzieć wersję rzekomego ostrzału ze strony ŁRL i zapomnieć o próbie przejścia na stronę Milicji Ludowej.

  Polubione przez 3 ludzi

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s