Wojna domowa na Ukrainie 10.02.2021r.- 2061 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 331.

Wczoraj, 9 lutego, w programie «Прямая речь», rosyjski politolog, prezenter telewizyjny i radiowy Dmitrij Kulikow zabrał głos na antenie telewizji «Оплот ТВ», a tam wypowiedział się na temat doktryny „Rosyjskiego Donbasu” przyjętej kilka tygodni temu w Doniecku na forum integracyjnym o tej samej nazwie. 

„Z mojego punktu widzenia ocena tego wydarzenia jest bardzo jednoznaczna i nie może tu być żadnej dwuznaczności. Doktryna ‚Rosyjskiego Donbasu’ opowiada o samostanowieniu mieszkańców Donbasu w bardzo kompetentnym i dobrym języku. Mówi o tym, co najważniejsze: o przynależności kulturowo-historycznej, o wyborze. Ta doktryna ma znaczenie konstytucyjne. Potwierdza to, na czym opierają się ludzie. Na przykład, kiedy w Donbasie mówi się słowo ‚rosyjski’, jasne jest, że jest to przynależność kulturowa i historyczna, a nie etniczna. To jest niezwykle ważne. To pożegnanie Ukraińców- nie będziemy w tym uczestniczyć”– powiedział Dmitrij Kulikow.

Doktryna „Rosyjskiego Donbasu” jest ważnym krokiem na drodze integracji Rosji i Donbasu, oświadczył także inny uczestnik forum integracyjnego „Rosyjski Donbas”, które odbyło się w Doniecku, wiceprzewodniczący riazańskiego oddziału regionalnego rosyjskiego towarzystwa wojskowo-historycznego, członek Związku Pisarzy Rosji- Aleksander Truszin.

„Po wydarzeniach związanych z upadkiem Związku Radzieckiego byliśmy podzieleni, zagubieni i rozproszeni po różnych republikach. Ale w naszych sercach zawsze pozostawaliśmy Rosjanami. A teraz stajemy przed następującym zadaniem: położyć solidny wektor rozwoju. Udokumentować to oficjalnie. Stwórzyć ideologię. I wokół tego budowana będzie gospodarka, kultura i programy społeczne. Myślę, że jest to najważniejszy krok w kierunku zjednoczenia republik Donbasu i Rosji”– stwierdził Truszin.

Poza tymi dwoma uczestnikami forum „Rosyjski Donbas” w Doniecku, wzięło udział wielu naukowców, którzy przyczynili się do powstania doktryny. 

Jednym z nich był profesor w Instytucie Języków Obcych w Rjazańskim Uniwersytecie im. Jesienina- Aleksander Gołodow.

„Dzięki tej doktrynie Donbas zyska element pewności siebie. Ludziom bardzo trudno jest żyć w ‚stanie zawieszenia’ przez siedem lat. I jestem pewien, że to podniesie na duchu ludzi. Ale jednocześnie absolutnie konieczny jest konkretny kolejny krok Federacji Rosyjskiej. Nie jestem politykiem i pozwalam sobie na taką opinię”– powiedział profesor Gołodow.

No i właśnie w tym rzecz, bo Kijów liczył na to, że izolacja republik Donbasu- a szerzej całego regionu przez ukraińskie siły zbrojne, w końcu załamie tamtejszą ludność zmuszając ją w ten sposób do kapitulacji.

I tu się przeliczono, bo okazuje się, że po pierwszych bardzo ciężkich chwilach, kiedy to intensywność terrorystycznego ostrzału ludności cywilnej przez ukraińskie formacje zbrojne, pod pretekstem jakoby prowadzonej tam operacji antyterrorystycznej, osiągnęła swoje apogeum, wtedy to społeczność Donbasu okrzepła. Dlatego, że wszyscy tam mieszkający zrozumieli, iż z banderowską Ukrainą jest im nie po drodze. A to dlatego, bo nacjonalizm ukraiński nie toleruje innych mniejszości etnicznych, posuwając się nawet- w celu wyeliminowania tego problemu- do zbrodni ludobójstwa. Tego właśnie ludność rosyjskojęzyczna, dzięki swej odwadze, sile duch i determinacji- uniknęła.

Natomiast doktryna „Rosyjskiego Donbasu”, jest ujęciem w ramy teoretyczne tego procesu, który uruchomili ukraińscy siepacze jadąc do Donbasu w celu ujarzmienia jego ludności.

Niestety, plan się ten nie powiódł, zaś skutek jest zgoła odmienny- ludność Donbasu jest obecnie zdeterminowana w swym pragnieniu integracji z Rosją.

*

A na froncie w Donbasie, na jego ługańskim odcinku, żołnierze Ukraińskich Sił Zbrojnych zormieścili pojazdy opancerzone w rejonie wsi Giejewka.

Poinformowała o tym służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL:

  „W rejonie odpowiedzialności 80 samodzielnej brygady desantowo-szturmowej Ukraińskich Sił Zbrojnych odnotowano obecność dwóch bojowych pojazdów opancerzonych w pobliżu osady Giejewka”- głosi komunikat.

Poza tym, na donieckim odcinku frontu obserwatorzy SMM OBWE odnotowali naruszenia rozejmu przez Ukraińskie Siły Zbrojne.

Według raportu SMM OBWE z 8 lutego obserwatorzy odnotowali następujące naruszenia warunków Dodatkowych Środków przez USZ:


– 6 lutego, około 1,6 km na północny-zachód od miejscowości Lebedinskoje- na południowym odcinku frontu, UAV średniego zasięgu SMM OBWE zarejestrował obecność 1 stacjonarnego miniwana z pobliską anteną i białym UAV leżącym na ziemi obok furgonetki. Nie jest to pierwszy przypadek użycia przez USZ UAV w tym rejonie; podobne naruszenie odnotowali obserwatorzy w raporcie z 1 lutego 2021 r.


Ponadto ukraińskie siły zbrojne ingerowały w sygnał GPS UAV SMM OBWE:


– W dniu 7 lutego, dwukrotnie, do drona SMM OBWE krótkiego zasięgu został zakłócony sygnał GPS podczas przelotu nad obszarami w pobliżu pozycja Szirokine. Ponadto obserwatorzy odnotowali obecność sprzętu USZ w strefie bezpieczeństwa:

 • 1 transporter opancerzony (nieznanego typu) w pobliżu miejscowości Nowgorodskoje.

Poza tym, USZ minionej doby przeprowadziły o godzinie 10:20, z kierunku Gnutowa- w stronę Komiternowa- na południowym odcinku frontu, ostrzał przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (10 granatów).

W sumie, w ciągu minionej doby USZ 1 raz naruszyły warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadło 10 granatów.

Poniżej jeszcze filmowa relacja przedstawiająca aktualną sytuację na ługańskim odcinku frontu:

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

4 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 10 лютого 2021 року.

Слава Україні!

Протягом минулої доби, 9 лютого, в районі проведення операції Об’єднаних сил було зафіксовано три порушення режиму припинення вогню.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”, неподалік населеного пункту Богданівка російсько-окупаційні війська відкривали вогонь з автоматичного станкового гранатомета, а поблизу Пісків – зі стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”, біля населеного пункту Шуми противник вів вогонь в бік українських позицій з підствольних гранатометів та стрілецької зброї.

На прицільні обстріли збройних формувань Російської Федерації українські захисники надавали адекватну відповідь.

Про факти порушення режиму припинення вогню через Українську сторону СЦКК повідомлено представників ОБСЄ. Бойових втрат серед наших воїнів немає.

Від початку поточної доби, 10 лютого, порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Обстановка в районі проведення операції Об’єднаних сил і надалі контрольована українськими воїнами.

Слава Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Так, минулої доби, 9 лютого, представники Національної поліції України зі складу ОС зафіксували 84 адміністративних правопорушення. Підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4475 транспортних засобів та 4362 особи. На причетність до збройних формувань Російської Федерації до територіальних підрозділів доставлялись три особи.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 753 особи, на підконтрольну Україні територію прибуло 769 осіб.

Слава Україні!”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***
©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

45 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 10.02.2021r.- 2061 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie gazowym. ‚Radio Svoboda” tymczasem „ujawnia” informację, która zresztą nie była żadną „tajemnica”, o tym że Niemcy w zamian za „odczepienie się” USA od gazociagu ‚NS2″ (zniesienie sankcji wobec niego) oferowały zawarcie „intratnej” umowy (o wartości miliarda euro) na zakup amerykańskiego skroplonego gazu;
  https://korrespondent.net/world/4325691-smy-uznaly-o-predlozhenyy-hermanyy-ssha-po-sp-2
  https://www.rferl.org/a/germany-offered-u-s-dirty-deal-on-nord-stream-2-eco-group-claims/31094347.html
  Ps. Nie chwaląc sie to chyba ja sam pisałem tutaj o tej niemieckiej ofercie dla USA.

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Były lider banderowskiego „Prawego sektora” w Odessie Serhij Sternenko który zadźgał człowieka („weterana ATO”) podczas ulicznej „draki”, zamiast siedzieć w więzieniu zajął się tymczasem ujawnianiem danych dziennikarzy i pracowników trzech zablokowanych przez władze ostatnio kanałów ukroTV (NewsOne, ZiK, 112) nazywanych „tubami rosyjskiej propagandy”;
  https://strana.ua/news/316863-sternenko-obnarodoval-lichnye-dannye-zhurnalistov-s-kanalov-popavshikh-pod-sanktsii-zelenskoho.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Tekst krótki wiec wklejam całość
  Podczas środowego posiedzenia rady miejskiej w Dnieprze w środkowej Ukrainie zwolniono 655 pracowników lokalnej administracji – poinformował mer tego miasta Borys Fiłatow. Sesja trwała kilka minut.
  „Zwolniono z merostwa 655 osób. Zatwierdzono nową strukturę. Sesja trwała dziewięć minut, w tym dwa razy wykonano hymn” – napisał na Facebooku mer, dziękując za poparcie jego inicjatywy.
  Wcześniej Fiłatow tłumaczył, że zwolnienia nastąpią m.in. w związku z łączeniem przedsiębiorstw państwowych, a także z powodu dublowania się stanowisk, nadwyżki personelu czy zamiany „przekładania papierów” rozwiązaniami technologicznymi.
  Podkreślał też, że część pełnomocnictw ma przejść na administracje rejonowe.
  Działania te mają na celu zaoszczędzenie środków – zaznaczył Fiłatow, który stoi na czele władz miejskich od 2015 roku. (PAP)
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Rada-miasta-na-Ukrainie-w-kilka-minut-zwolnila-ponad-650-urzednikow-8054051.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Sała niet?

  Sytuacja na ukraińskim rynku trzody jest dość trudna, ponieważ w związku ze wzrostem cen zbóż cena mieszanek paszowych wzrosła średnio o 30%. Najprawdopodobniej rynek opuszczą mali producenci, z których wiele wykazuje zerową, a nawet ujemną rentowność. Przetrwają głównie duże podmioty, posiadające długoterminowe umowy z konsumentami i własną bazę paszową.
  https://www.cenyrolnicze.pl/wiadomosci/rynki-rolne/trzoda-chlewna/21922-na-ukrainie-problemy-sa-podobne-hodowcy-swin-na-skraju-bankructwa

  Polubione przez 3 ludzi

  • W temacie
   W 2020 roku import wieprzowiny osiągnął 17 proc. – Rynek chiński został zamknięty dla europejskich dostawców z powodu ASF, dlatego są gotowi sprzedawać swoją wieprzowinę niemal po kosztach na rynku Ukrainy. Wielu ukraińskich producentów nie stać na taką konkurencję — uważa Siergiej Kasjanow, prezes KSG Agro.
   https://www.farmer.pl/produkcja-zwierzeca/trzoda-chlewna/ukraincy-chca-ograniczenia-importu-wieprzowiny-z-ue,103862.html
   Komentarz: To pokazuje słabość ukraińskiej gospodarki. Z kraju eksportuje się miliony ton zbóż/pasz dla zwierząt, aby później sprowadzać z zagranicy mięso zwierząt utuczonych na sprowadzanej z Ukrainy spożywce. Ten problem widać na każdym kroku. Na Zachód jadą transporty drewna, a meble kupowane są z Ikei i Polski. Jadą pociągi z rudą żelaza, a w odwrotnym kierunku jadą gotowe płyty stalowe.
   Udział w handlu towarów nisko i nieprzetworzonych na Ukrainie sięga 70%z roku na rok jest coraz gorzej. Bez skutecznej strategii rynek Ukrainy zaleją towary z UE czy Chin.

   Polubione przez 4 ludzi

 5. Ukraińskie ministerstwo obrony przyznało, że nie ma pieniędzy na realizację opracowanej w ubiegłym roku wizji rozwoju ukraińskiego lotnictwa wojskowego w perspektywie najbliższych 15 lat.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukrainskie-ministerstwo-obrony-przyznalo-ze-nie-ma-pieniedzy-na-mysliwce-generacji-4/
  Komentarz: Niespodzianki nie ma. Zaraz po pojawieniu się informacji o nowej strategii lotnictwa ukraińskiego napisałem, że nie ma na to środków. Plan zakładał pozyskanie od 72 do 108 myśliwców wielozadaniowych i wyceniono go na 7.5 mld $ co i tak było obciążono dużym błędem-nie uwzględniono inflacji, kosztów modernizacji infrastruktury, szkoleń i zakupu rakiet.

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Dr Piotr Szopa, naczelnik ds. upamiętnień z IPN w Rzeszowie, nakazuje usuwanie kolejnych upamiętnień polskich żołnierzy i milicjantów, którzy zginęli w walce z UPA na Podkarpaciu. „Dekomunizacja w jego wykonaniu jest depolonizacją” – mówi prof. Andrzej Zapałowski – historyk, który nagłośnił sprawę.
  https://kresy.pl/wydarzenia/naczelnik-z-rzeszowskiego-ipn-usuwa-upamietnienia-polskich-zolnierzy-walczacych-z-upa-prof-zapalowski-to-depolonizacja/

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Ukraińska codziennosć. W Charkowie policja zatrzymała sześciu mężczyzn trudniących sie sutenerstwem, „zatrudniali” 12 kobiet, wśród których okazali się być członkowie…”Międzynarodowego Komitetu Ochrony Praw Człowieka”;
  https://kharkov.strana.ua/316935-v-kharkove-politsejskie-razoblachili-shesterykh-ljudej-zanimavshikhsja-sutenerstvom.html
  Pierwsze skutki zimy w obwodzie odeskim, gdzie zaczęła się odwilż i gdzie wraz ze śniegiem „spłyneła” nawierzchnia dróg i ulic…
  >https://twitter.com/SergUA63/status/1359437914309079040

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Kolejny „TW” ukraińskich służb?. Ukraiński portal „Strana.ua” ujawnił ze jeden z liderów ‚Korpusu Narodowego” oraz „doradca” jego lidera Andrija Biłeckiego Maksym Żorin w dalszym ciągu uzytkuje, bezpłatnie, służbowe mieszkanie jakie otrzymał od ukraińskiej Gwardii narosowej „za „służbę” w Pułku ‚Azow”) pomimo tego ze ową służbę oficjalnie zakończył w 2017 roku;
  https://strana.ua/news/316905-maksim-zhorin-iz-natskorpusa-zhivet-v-kazennoj-kvartire-natshvardii.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Kolejne sondaże ukraińskiej opinii publicznej które pokazują ze ma on dośc nieudolnych rządów Zełenskiego. Tym razem Grupa Socjologiczna „Rating” zadała grupie respondentów na Ukrainie jak postrzega działalność Zełenskiego w czasie epidemii koronawirusa. Ponad połowa z nich (57%) z tych działań była niezadowolona, badanie przeprowadzono na grupie 2500 osób w wieku 18 lat i starszych ze wszystkich obwodów, z wyjątkiem „czasowo okupowanych terytoriów Krymu i Donbasu”;
  https://strana.ua/news/316887-vladimir-zelenskij-vozhlavljaet-rejtinh-doverija-politikam-ukrainy.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Cytat „UE pomaga negocjować warunki umowy i transportu na dostawę szczepionek z Polski na Ukrainę.
  Polska odsprzeda Ukrainie 1,2 mln dawek szczepionki AstraZeneca. Poinformował o tym w środę 10 lutego wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis na spotkaniu z premierem Ukrainy Denisem Szmyhalem”;
  https://korrespondent.net/world/4325900-polsha-pereprodast-ukrayne-12-mln-doz-vaktsyn
  Ps. W tekście jest błąd ponieważ powinno być ODDA ZA DARMO…

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Przypomniał o sobie „Micho” Saakaszwili, wywołując kolejne spięcie na linii Ukraina – Gruzja. Cytat „Były prezydent Gruzji, szef Narodowej Rady ds. Reform Ukrainy Michaił Saakaszwili 8 lutego na swoim Facebooku wezwał Gruzinów do masowych działań nieposłuszeństwa wobec kwarantanny”, w zwiazku z tym zareagowały oficjalnie władze Gruzji wzywając Ambasadora Ukrainy „na dywanik” w gruzińskim MSZ
  ” w celu wyjaśnienia słów Saakaszwilego”. Dyplomata miał stwierdzić że „Saakaszwili jako osoba prywatna ma prawo wyrazić swoją opinię. Dodał jednak, że sytuacja na świecie jest trudna z powodu pandemii, a wezwania byłego prezydenta są niestosowne”;
  https://strana.ua/news/317002-saakashvili-prizval-hruzin-buntovat-protiv-karantina-i-vyzval-mezhdunarodnyj-skandal.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Kijowska policja poinformowała w środę o znalezieniu na terenie jednej z posesji broni i granatów, na komisariat przewieziono ponad 100 osób. Nacjonalistyczna partia Korpus Narodowy podała wcześniej, że „zablokowała” bazę tzw. tituszek (opłacanych chuliganów) prorosyjskiej partii.
  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ukraina-policja-podczas-przeszukania-budynku-znaleziono-bron-zatrzymano-ponad-100-osob,449361.html

  Polubione przez 4 ludzi

 13. W prorosyjskich republikach separatystycznych w Donbasie na wschodzie Ukrainy jest najwyższa śmiertelność z powodu Covid-19 na świecie – powiedział w środę ukraiński wicepremier ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Ołeksij Reznikow.
  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ukraina-wicepremier-w-separatystycznych-republikach-najwyzsza-na-swiecie-umieralnosc-na-covid-19,449311.html
  Komentarz: Ciekawe skąd ma te informacje?

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Wrócę jeszcze do jednej informacji

  Podczas konferencji prasowej w środę wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis uzależnił dalsze wspieranie finansowe Ukrainy od walki z korupcją. Zwrócił też uwagę na konieczność wypełniania zapisów umowy o wolnym handlu (DCFTA).
  https://stooq.com/n/?f=1403958
  Przeglądałem kilka różnych portali i wszędzie, również na zagranicznych portalach informacyjnych podawano, że KE mocno akcentowała „konieczność wypełniania zapisów umowy o wolnym handlu (DCFTA)”.
  Mam takie wrażenie, że w zamian za pomoc w walce z epidemią Covid-19 (dodatkowe 190 mln euro na zakup szczepionek+ odstąpienie części preparatów) UE będzie domagała się dodatkowych przywilejów handlowych.
  Umowa o wolnym handlu z UE była skrajnie niekorzystna dla Ukrainy. Kraj o znacznie słabszym potencjale gospodarczym otworzył swój rynek dla dużo potężniejszych graczy. Później rząd w Kijowie chciał renegocjować umowę, przy czym naliczono około 150 podpunktów (sic!) dla porównania przy renegocjacjach 3-4 pozycje są uważane za dużą liczbę.
  Ukraińcy bronili się przed zapisami umowy na swój sposób. Wykorzystywali luki prawne, dokonywali zmian w swoim prawodawstwie innymi słowy kombinowali. Teraz UE chce, aby te praktyki się zakończyły. A to oznacza jedno-kraje UE chcą odbić sobie straty związane z Covid-19 min poprzez ekspansje na rynku ukraińskim. Przewiduje, ze Ukrainę zaleją towary z UE. Będzie oczywiście temu towarzyszyła propaganda sukcesu ” zwiększyła się wymiana handlowa z Ukrainy z UE”.
  Prawda będzie jednak przykra: upadną ostatnie firmy na Ukrainie- zostaną wyparte przez firmy z UE. Pogorszy się saldo handlowe Ukrainy-miliardy $ będą wyciekały z kraju.
  W takiej sytuacji nie ma mowy o odbudowie i rozwoju kraju-Ukraina oficjalnie zostanie faktorią UE.

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.