Wojna domowa na Ukrainie 12.02.2021r.- 2063 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 333.

„Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyjechał z roboczym wizytą do Donbasu”– poinformowała służba prasowa kancelarii prezydenta.

Wraz z ukraińskim prezydentem udali się w podróż do Donbasu ambasadorowie krajów G7.

Zełenski postanowił zapoznać się z sytuacją na linii frontu i porozmawiać z wojskiem, w obwodzie donieckim odwiedził linię frontu w rejonie Operacji Połączonych Sił. A tam zapoznał się z sytuacją operacyjną kilkaset metrów od linii kontaktu i spotkał się z żołnierzami.

„Ważne jest, aby starsi oficerowie byli na pierwszej linii. Rozmawialiśmy z naczelnym dowódcą Sił Zbrojnych Rusłanem Chomczakiem, aby nastąpiła rotacja starszych oficerów. Aby stale odwiedzali naszych chłopaków i dziewczyny na pierwszej linii”– powiedział prezydent.

Żołnierze 503 samodzilenego batalionu piechoty morskiej na froncie wręczyli głowie państwa pamiątkową odznakę- medal na znak, że „zawsze są gotowi do pomocy, zawsze się z nim weselą i uważają go za swojego przyjaciela.”

Natomiast prezydent Zełenski wręczył żołnierzom wysokie odznaczenia państwowe i cenne podarki.

Przypomnę, że jakiś czas temu ukraiński przywódca polecił sprawdzić gotowość wojska do wykonywania zadań w strefie działań wojennych.

W styczniu Zełenski w rozmowie telefonicznej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel powiedział, że w Donbasie, z wyjątkiem przestrzegania reżymu ciszy, praktycznie nie ma żadnego postępu w pokojowym rozwiązaniu konfliktu.

Jednak prawda wygląda trochę inaczej, bo według najnowszych danych SMM OBWE opublikowanych 11 lutego, od początku porozumienia w sprawie Dodatkowych Środków zapewniających zawieszenie broni od 27 lipca 2020 r. odnotowano łącznie 8611 naruszeń. Na dzień 31 grudnia 2020 roku liczba naruszeń wynosiła 5101.

Wcześniej stały przedstawiciel Rosji przy OBWE Aleksander Łukaszewicz zaproponował Stałej Radzie OBWE przyjęcie wspólnego oświadczenia popierającego porozumienia mińskie na Ukrainie i wezwanie do ich szybkiego wdrożenia. Specjalny Przedstawiciel Urzędującej Przewodniczącej OBWE na Ukrainie oraz w grupie kontaktowej Heidi Grau stwierdziła, że negocjacje w sprawie sytuacji w Donbasie są w impasie.

Powiedziała to podczas internetowego spotkania Rady Bezpieczeństwa ONZ z okazji szóstej rocznicy podpisania porozumień mińskich:

„Niestety negocjacje w grupie kontaktowej znalazły się już w impasie, dlatego z zadowoleniem przyjmujemy aktywną pracę doradców politycznych w krajach formatu normandzkiego w celu przezwyciężenia tego impasu.”

Wcześniej podawano, że misja OBWE w Donbasie od początku 2021 r. naliczyła trzy tysiące naruszeń .

ONZ wystosowała apel o otwarcie dodatkowych przejść linii kontaktowej na Ukrainie, z których część nie funkcjonowała z powodu pandemii koronawirusa.

„Wzywamy wszystkie strony do pomocy w usunięciu nadmiernych ograniczeń swobody przemieszczania się na linii kontaktu oraz zapewnienia bezpieczeństwa i otwarcia kolejnych punktów kontroli”– powiedziała zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. politycznych Rosemary Di Carlo.

Niestety, ale wbrew solennym zapewnieniom prezydenta Zełenskiego o doprowadzeniu do całkowitego pokoju w Donbasie, obecnie jego aktywność kończy się na odwiedzinach żołnierzy na linii frontu i sprawdzania gotowości wojsk do prowadzenia działań wojennych. Poza tym nic więcej się nie dzieje i od ostatniego spotkania na szczycie przywódców krajów formatu normańskiego, jest z winy strony ukraińskiej impas.


https://www.president.gov.ua/ru/news/prezident-pobuvav-na-peredovij-u-zoni-provedennya-oos-na-don-66469

*

W Doniecku wezwano do zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom ukraińskiego żołnierza.

Daria Morozowa, Rzecznik Praw Człowieka w DRL, zwróciła się do organizacji międzynarodowych z prośbą o zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom ukraińskiego żołnierza, który przeszedł na stronę DRL. Poinformowała o tym wczoraj służba prasowa Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Wyjaśniono, że w tym tygodniu Morozowa otrzymała prośbę od szeregowego Ukraińskich Sił Zbrojnych Anatolija Taranenki, który przeszedł na stronę DRL. Zwróci się on o pomoc w zapewnieniu i ochronie praw i wolności i ochronie praw swoim dzieciom mieszkającym na terytorium Ukrainy, „bo obawia się, że jego bliscy mogą paść ofiarą nacisków ze strony służb specjalnych”.

„W czasie konfliktu w Donbasie wielokrotnie spotykaliśmy się z faktami nacisku ukraińskich służb specjalnych na mieszkańców Ukrainy, których krewni są obywatelami DRL i przebywają na terytorium republiki. Mieli także okazję przekonać się o jawnie lekceważącym stosunku władz ukraińskich do praw i wolności ludności cywilnej, do norm międzynarodowego prawa humanitarnego. To niestety daje podstawy, by sądzić, że obawy skarżącego nie są bezpodstawne”– powiedziała Morozową.

Serwis prasowy dodał, że Rzecznik Praw Obywatelskich skierował odpowiedni apel do organizacji międzynarodowych z prośbą o sprawdzenie tego oświadczenia i podjęcie odpowiednich działań. „W takiej sytuacji liczę na należytą uwagę na temat poruszany przez organizacje międzynarodowe i społeczność praw człowieka. Ludność cywilną należy chronić przed samowolą kryminalną”– podkreśliła Morozowa.

Przypomnijmy, że na początku lutego Departament ML DRL poinformował, że żołnierz 1 brygady czołgów ukraińskiej armii, szeregowiec Anatolij Taranenko, przeszedł na stronę DRL. Według niego powodem ucieczki była ciągła przemoc ze strony sierżantów, którzy na polecenie dowódcy plutonu, pod groźbą obrażeń fizycznych, zabrali mu część należnych mu pieniędzy z żołdu.

A na froncie w Donbasie, na jego ługańskim odcinku, żołnierz USZ zginął w wyniku wysadzenia w powietrze podczas zakładania pól minowych w rejonie miejscowości Mironowski.

Poinformował o tym podczas briefingu Iwan Filiponenko, funkcjonariusz służby prasowej Wydziału Milicji Ludowej ŁRL:

„Wczoraj na stanowiskach 59 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych w pobliżu osady Mironowski, w wyniku naruszenia wymogów bezpieczeństwa podczas ustawiania pól minowych, zdetonowano zapalnik. W wyniku wybuchu, jeden żołnierz 11 batalionu został śmiertelnie ranny.”

Natomiast na donieckim odcinku frontu, według ostatniego raportu SMM OBWE obserwatorzy odnotowali obecność sprzętu USZ w strefie bezpieczeństwa, w tym na obszarach zamieszkanych:

– ️ 2 szt. BMP-2 w części mieszkalnej miejscowości  Gieorgiewka.

Poza tym, USZ przeprowadziły o godzinie 18:28 ostrzał z kierunku wsi Wodianoje w stronę Leninskoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (2 granaty) i broni maszynowej.

W ten sposób USZ 1 raz naruszyły warunki rozejmu w wyniku czego na terytorium DRL spadły 2 pociski.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

6 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 12 лютого 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 11 лютого, в районі проведення операції Об’єднаних сил було зафіксовано п’ять порушень режиму припинення вогню.

Неподалік населеного пункту Зайцеве збройні формування Російської Федерації здійснили прицільний обстріл позицій українських захисників зі снайперської зброї.

В результаті пострілу один військовослужбовець зі складу Об’єднаних сил отримав вогнепальне поранення. Воїну оперативно надали першу медичну допомогу, та, на жаль, від отриманих поранень він помер під час евакуації до шпиталю.

Поблизу Новомихайлівки, ворог відкривав вогонь з великокаліберного кулемета. Внаслідок обстрілу один із захисників України загинув.

Командування Об’єднаних сил висловлює щирі та глибокі співчуття рідним та близьким загиблих воїнів.

Неподалік Водяного, що на Приазов’ї, російсько-окупаційні війська відкривали вогонь у бік наших позицій з ручного протитанкового гранатомета. А в районі населеного пункту Авдіївка ворог здійснив кілька пострілів з підствольного гранатомета.

Також, поблизу Луганського, окупанти вели вогонь з гранатометів різних систем та великокаліберного кулемета.

На прицільні обстріли збройних формувань Російської Федерації українські захисники надавали адекватну відповідь. Про факти порушення режиму припинення вогню через Українську сторону СЦКК повідомлено представників ОБСЄ.

Від початку поточної доби, 12 лютого, порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Обстановка в районі проведення операції Об’єднаних сил і надалі контрольована українськими воїнами.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Так, минулої доби, 11 лютого, представники Національної поліції України зі складу ОС зафіксували 77 адміністративних правопорушень. Підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4725 транспортних засоби та 4507 осіб. На причетність до збройних формувань Російської Федерації до територіальних підрозділів доставлялись дві особи.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 823 особи, на підконтрольну Україні територію прибуло 710 осіб.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

45 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 12.02.2021r.- 2063 dzień od nowego rozejmu.

 1. „Globalne ocieplenie”. W Berlinie z powodu mrozów stają elektryczne autobusy komunikacji miejskiej którym nie można doładować baterii. Maja zostać zastąpione „innymi pojazdami elektrycznymi lub autobusami z silnikiem Diesla”;
  https://nasha-germania.com/news/v-berline-iz-za-holoda-vydohlis-elektrobusy-bvg
  „Syberyjskie mrozy” w Wlk. Brytanii, gdzie odnotowano najniższy od 26 lat temperatury z rekordem minus 23 stopni Celsjusza w Scottish Highlands;
  https://www.reuters.com/article/us-britain-weather-freeze-idUSKBN2AB1JM
  Na Ukrainie w kolejnym mieście, tym razem w Równem, na ulice musiały wyjechać pojazdy opancerzone należące do policji oraz Gwardii Narodowej, by usuwać zaspy i holować unieruchomione przez mróz i śnieg samochody które zablokowały ulice;
  https://korrespondent.net/ukraine/4326642-snehopad-v-rovno-polytsyia-yspolzuet-btr

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Tymczasem szef rosyjskiej dyplomacji minister Siergiej Ławrow zapowiedział gotowość Federacji Rosyjskiej do ewentualnego zerwania stosunków z Unią Europejską. Rosyjski dyplomata powiedział m.in że Rosja jest gotowa do takiego kroku w odpowiedzi na coraz to nowe sankcje nakładane na nią które uderzają we „wrażliwe punkty” jej gospodarki. Stwierdził także „Nie chcemy sie izolować od świata, ale trzeba być na to przygotowanym. CHCESZ POKOJU – SZYKUJ SIĘ DO WOJNY”;
  https://strana.ua/news/317294-lavrov-zajavil-o-hotovnosti-razorvat-otnoshenija-s-evrosojuzom.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Parlament Europejski w przyjętej wczoraj rezolucji w Kijowie, wezwał także władze w Kijowie do efektywnej walki z nielegalną wycinką drzew na Ukrainie oraz nielegalnym wydobyciem bursztynu które prowadzi do degradacji środowiska naturalnego. Wezwano także do wstrzymania budowy gigantycznego kurortu „Swidowiec” który ma powstać w ukrainskich Karpatach, w skład którego ma wchodzić 60 hoteli, 33 kolejek linowych, 120 kawiarni i restauracji oraz lotnisko, a która to budowa doprowadzi do wyrębu 650 hektarów karpackich lasów (i tak już znacznie przetrzebionych);
  https://strana.ua/news/317317-evroparlament-prizval-ukrainu-ostanovit-vyrubku-karpat-i-strjku-hornolyzhnoho-kurorta.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Ukraińska codzienność. Do trawajacego w Odessie protestu marynarzy, którzy sprzeciwiają się wymuszaniu na nich łapówek przez urzędników, dołączył Saakaszwili obecnie szef Narodowej Rady Reform przy Prezydencie Ukrainy;
  https://korrespondent.net/city/odessa/4326685-v-odesse-s-uchastyem-saakashvyly-perekryly-trassu
  W Kijowie pod siedzibę Okręgowego Sądu Administracyjnego zlazła sie banda „ukropatriotów” którym nie spodobała się wyrok jaki wydał a w wyniku którego ze stolicy Ukrainy znika „Prospekt Bandery”;
  https://strana.ua/news/317322-v-kieve-proshla-aktsija-protesta-vozle-okruzhnoho-adminsuda-12-fevralja-.html
  I tradycyjny „njus” z Ukrainy czyli w obwodzie żytomierskim wybuchł pożar w pociagu pasażerskim relacji Lwów – Bachmut. Na szczęście nikomu nic się nie stało;
  https://strana.ua/news/317334-pod-zhitomirom-zahorelsja-poezd-lvov-bakhmut.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”, czyli „rosyjscy liberaści” szydzący ze skuteczności szczepionki „Sputnik V” i krytykujący władze „za przymuszanie by się nia zaszczepić” po kryjomu sami się ją zaszczepili, a teraz krytykują Kreml za to że rozdaje szczepionkę po całym świecie nie dbając o to czy nie zabraknie jej dla Rosjan…
  https://strana.ua/opinions/317316-rossijskie-libaraly-smejavshiesja-nad-sputnikom-druzhno-privilis-im.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Kolejny „njus” z „jusej”. Złe wieści dla ukraińskiego oligarchy Kołomojskiego, władze Cleveland sprzedały należący do niego 22-piętrowy wieżowiec znajdujący się w centrum miasta. Budynek został wcześniej „aresztowany” w związku ze śledztwem przeciwko Kołomojskiemu w sprawie zakupu nieruchomości w USA za pieniądze wyprowadzone nielegalnie z „PrivatBanku”. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży budynku, prawdopodobnie 17 mln dolarów, zostały umieszczone na specjalnym rachunku sądowym i pozostaną tam do czasu zapadnięcia sądowego wyroku;
  https://korrespondent.net/world/4326725-v-ssha-prodaly-22-etazhnyi-neboskreb-kolomoiskoho-smy

  Polubione przez 2 ludzi

 7. OT filmowe, czyli pojawiły się pierwsze zdjęcia z „serialu historycznego” o drugiej żonie króla Anglii Henryka VIII Annie Boleyn, z „biała inaczej” aktorką Jodie Turner-Smith w roli głównej…
  https://kor.ill.in.ua/a/610×0/2592125.jpg?v=637487368707643917
  >https://twitter.com/Channel5Press/status/1359879871493640192
  Ps. Tak jak już kiedyś napisałem, dla „równouprawnienia” oczekuję serialu o Martinie Luterze Kingu z Bradem Pittem w roli głównej…

  Polubione przez 5 ludzi

 8. W punkt

  Kijów zakazuje szczepionek wyprodukowanych przez kraj „będący agresorem”. Rosja wciąż jednak jest jednym z głównych partnerów handlowych Ukrainy.
  Decyzję ukraińskiego rządu opublikowano w środę wieczorem. Wynika z niej, że rejestracja jakichkolwiek szczepionek lub preparatów medycznych, wykorzystywanych w walce z koronawirusem SARS-CoV-2, jest zabroniona na terenie Ukrainy, jeżeli ów preparat „został wynaleziony lub wyprodukowany na terenie państwa będącego agresorem”.
  https://www.rp.pl/Konflikt-na-Ukrainie/302119907-Ukraina-nie-chce-szczepionek-z-Rosji-ale-nadal-z-nia-handluje.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Publicysta tygodnika „Do Rzeczy” Rafał Ziemkiewicz jest zdania, że Polska nie powinna przekazywać Ukrainie szczepionki na koronawirusa.

  Rafał Ziemkiewicz poruszył w czwartek na swoim wideoblogu w serwisie YouTube temat szczepionek na koronawirusa. Publicysta zauważył, że preparaty przeciwko COVID-19 stały się dla rządów narzędziem uprawiania polityki.
  „Za pomniki Bandery, za uniemożliwianie ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej, za niszczenie archiwów w sprawie Wołynia, za obrzydliwą propagandę, którą Ukraina prowadzi, nie powinna dostać od Polski niczego, poza ewentualnie fangą w nos” – uważa Rafał Ziemkiewicz.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ziemkiewicz-zadnych-szczepionek-dla-ukrainy-video/

  Polubione przez 4 ludzi

  • Przecież to trwa praktycznie od zakończenia „fazy gorącej” walk na Donbasie, czyli po „drugim Mińsku” a oni sie teraz zabrali za „śledztwo”. I niech się tak bardzo nie angażują w to śledztwo bo jeszcze różne „dziwne i nieprzyjemne rzeczy” mogą „odkryć”, bo z tego co ja pamiętam to w ten proceder byli zamieszani „partnerzy biznesowi” Poroszenki…

   Polubione przez 3 ludzi

   • Trwa ten proceder od lat. Niekiedy węgiel jest „legalizowany” pośrednik z Białorusi, Gruzji (ta ostatnia nie ma kopalń węgla wysokoenergetycznego!) kupował surowiec od separatystów i odsprzedawał spółkom znad Dniepra.
    A co do zarzutów, tu akurat się mylisz, bo władza ściga tylko tych którzy próbowali dokooptować się do intratnego biznesu bez wymaganych wziątek 🙂 Grube ryby (podobnie jak u nas) są nie do ruszenia.

    Polubione przez 4 ludzi

 10. Kasacyjny Sąd Administracyjny w składzie Sądu Najwyższego Ukrainy wszczął postępowanie w związku z pozwem o uchylenie dekretu prezydenta Ukrainy nakładającego sankcje na programy telewizyjne łączone z ukraińskim prorosyjskim opozycyjnym politykiem Wiktorem Medwedczukiem. Rozprawę w tej sprawie wyznaczono na 15 marca br.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukrainski-sad-najwyzszy-rozpatrzy-skarge-na-sankcje-wobec-kanalow-medwedczuka/

  Polubione przez 3 ludzi

 11. I bardzo zwięzły acz treściwy artykuł o zakupie nowych samolotów bojowych dla ukraińskich sił powietrznych. Najważniejsze podpunkty: łączny koszt tej inwestycji to nie 200 a 300 miliardów hrywien. Rząd w Kijowie nie ma środków i nawet nie zaczął szukać oferentów. Za 5-10 lat konieczne będzie wycofywanie ze służby części postsowieckich maszyn-a czas na zamówienie i otrzymanie pierwszych maszyn to minimum 5 lat (!)

  https://www.ukrmilitary.com/2021/02/f-15-29.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • „Coraz częściej jak czytam wiadomości na temat uzbrajania ukraińskiej armii to wydaje mi się, że czytam jakąś komedię sci-fi.”- ja natomiast obserwując to co obecnie dzieje się w tej krainie, odnoszę ważenie, że jest to jeden wielki dom wariatów.

   Pozdrwiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 12. PoROSHENkizm reaktywacja, czyli tak jak za czasów „generalissimusa Don Pedro” Biuro Prezydenta Ukrainy rozsyła do deputowanych proprezydenckiej frakcji parlamentarnej ‚Sługa Narodu” „tajne instrukcje” jak maja komentować żądanie Parlamentu Europejskiego by (w końcu) zablokować skandaliczny portal ‚Myrotworec”. Według tych instrukcji, maja oni udawać że oburza ich ujawnianie przez portal danych osobowych, ale jednocześnie mają go bronić jak potrzebnego w „zwalczaniu separatystów i rosyjskich agentów”;
  https://strana.ua/news/317429-temnik-bankovoj-kak-deputatam-kommentirovat-trebovanie-es-zakryt-mirotvorets.html
  Ps. Ile trzeba zmienić, żeby nic się nie zmieniło…

  Polubione przez 3 ludzi

 13. UKRAIŃSTWO, czyli na jednym z kanałów ukroTV „4 Kanał” jeden z dziennikarzy, znany „szczyry ukropatriota’ Ostap Drozdow ostro skrytykował „zdradzieckie” kanały telewizyjne których emisje ostatnio zablokowano na Ukrainie decyzją Zełenskiego (NewsOne, ZiK, 112). Jak jednak poinformował ukraiński portal ‚Strana.ua” córka właściciela „4 kanału” pracuj właśnie w jednym z tych kanałów, ‚NewsOne:, jako menadżerka d/s PR a także jako „artystka” wykonująca na antenie od czasu do czasu piosenki…
  https://strana.ua/news/317412-dochka-vladeltsa-4-kanala-rabotaet-na-newsone.html

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Kolejny „njus” z „juesej”. czyli „The New York Times” ujawnił że gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo z Partii Demokratycznej, zaciekły wróg Trumpa, ukrywał faktyczne dane na temat ofiar śmiertelnych jaki spowodował COVID-19 w stanowych domach opieki. Według informacji pozyskanych przez dziennikarzy, którzy m.in dotarli do zapisów rozmów telefonicznych jakie prowadziła doradczyni Cumo Melissa DeRosa, ofiar śmiertelnych może być nawet dwa razy więcej niż podaje się oficjalnie;
  >https://www.nytimes.com/2021/02/12/nyregion/new-york-nursing-homes-cuomo.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.