Wojna domowa na Ukrainie 16.02.2021r.- 2067 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 337.

„W tym tygodniu odbędzie się kolejna runda negocjacji Grupy Kontaktowej w sprawie rozwiązania konfliktu w Donbasie”– poinformowała służba prasowa MSZ DRL.

W dniu dzisiejszym planowane jest posiedzenie w formacie telekonferencji grup roboczych ds. politycznych, gospodarczych i humanitarnych oraz spotkanie grupy roboczej ds. bezpieczeństwa. Porządki posiedzeń Grup Roboczych są ustalane zgodnie z planem prac Trójstronnej Grupy Kontaktowej (TGK).

Jutro- 17 lutego planowane jest przeprowadzenie kolejnej rundy negocjacji w ramach TGK. Ze względu na specjalny format poprzedniej rundy negocjacji, delegacje w pierwszej kolejności omówią przedstawione wcześniej raporty koordynatorów Grup Roboczych.

Następnie zaczną rozważać następujące kwestie: omówienie projektów, opracowanie ujednoliconych zapisów „mapy drogowej” rozwiązania konfliktu w Donbasie zgodnie z porozumieniami mińskimi; rosnąca liczba naruszeń zawieszenia broni przez USZ na całej linii kontaktu; omówienie postanowień Dodatkowych Środków wzmacniających system zawieszenia broni w celu ich ukonkretnienia i uzupełnienia; realizacja proceduralnego „czyszczenia” zatrzymanych osób; obliczenie wysokości zaległości płacowych pracownikom kolei ze strony Ukrainy.

Zbliżająca się dyskusja nad zagadnieniami w ramach Grup Roboczych oraz negocjacje TGK będą odbywać się na tle posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconego szóstej rocznicy przyjęcia Pakietu działań na rzecz realizacji porozumienia mińskiego, a także na tle sprzecznych i niekonsekwentnych wypowiedzi przedstawicieli delegacji ukraińskiej o „znaczeniu procesu” i ocenach skuteczności zawieszenia broni.

Dodam, że w obecnej sytuacji jawnego odchodzenia przez Kijów od porozumień mińskich, obecna tura pertraktacji może mieć znaczenie przełomowe. W tym sensie, że wahadło zacznie przechylać się w stronę budowania relacji DRL i ŁRL wobec Ukrainy, na zasadzie całkowicie im obcego i wrogiego organizmu państwowego. Może więc być pierwszym jawnym sygnałem rozpoczęcia procesu budowania przez republiki swego bytu państwowego w opozycji do Kijowa przy znacznym zbliżaniu się do Rosji.

Nie jest to zaskakujące, bo wieloletnia praktyka działań ukraińskich wobec ludności Donbasu, nie prowadziła do pełnej jej integracji z centrum, tylko wprost przeciwnie; w kierunku dezintegracji. Odejście przez juntę kijowską od ducha porozumień mińskich jest tego oczywistym dowodem.

Wynika to z tego, że celem porozumień mińskich- poza zakończenia konfliktu zbrojnego na drodze pokojowej, było przywrócenie- na zasadach gwarancji mniejszości rosyjskojęzycznej, pełni praw konstytucyjnych, a tym samym doprowadzenie do przywrócenia pełnej integralności terytorialnej Ukrainy. Tak więc, odrzucenie przez Kijów porozumień mińskich jest zgodą na utratę nie tylko części Donbasu- jak to jest w tej chwili, ale całego tego regionu.

*
A w tym samym czasie, na froncie w Donbasie, na jego ługańskim odcinku frontu, wojska ukraińskie rozmieściły opancerzony pojazd zwiadowczo-patrolowy w pobliżu osady typu miejskiego Ługanskoje.

Poinformowała o tym służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL:

„W rejonie odpowiedzialności 59 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych odnotowano rozmieszczenie jednego BRDM-2 w pobliżu osady Ługanskoje”- głosi komunikat.

Poza tym, na donieckim odcinku frontu, USZ przeprowadziły ostrzał: o godzinie 15:15, z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (1 granat), następnie o godzinie 17:26, z kierunku Taramczuka w stronę Sognalnoje, także przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (5 min) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (5 wystrzałów), ostatni ostrzał o godzinie 17:55, z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje, także przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (4 miny). Wszystkie w/w ostrzały miały miejsce na południowym odcinku frontu.

W sumie, USZ, 3 razy naruszyły warunki rozejmu w wyniku czego na terytorium DRL spadło 15 pocisków.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

1 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 16 лютого 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 15 лютого, на більшості ділянок відповідальності частин і підрозділів у районі проведення операції Об’єднаних сил спостерігалася тиша. Лише було зафіксовано три порушення режиму припинення вогню.

Так, неподалік Славного, що в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” збройні формування Російської Федерації вели неприцільний вогонь в бік українських позицій зі станкового протитанкового гранатомета, а біля Опитного – з ручного протитанкового гранатомета.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”, поблизу населеного пункту Світлодарськ, російсько-окупаційні війська здійснили провокаційні обстріли з автоматичного станкового гранатомета та великокаліберного кулемета.

Про факти порушення режиму припинення вогню через Українську сторону СЦКК повідомлено представників ОБСЄ. На обстріли зі сторони противника наші воїни давали адекватну відповідь. Бойових втрат серед українських захисників немає.

Від початку поточної доби, 16 лютого, обстановка в районі проведення операції Об’єднаних сил контрольована українськими воїнами, порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Так, минулої доби, 15 лютого, представники Національної поліції України зі складу ОС зафіксували 53 адміністративних правопорушення. Підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4114 транспортних засобів та 4446 осіб. На причетність до збройних формувань Російської Федерації до територіальних підрозділів доставлялось чотири особи.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 517 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 817 осіб. Через КПВВ «Новотроїцьке» – 88 і 89 осіб відповідно.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

32 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 16.02.2021r.- 2067 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT z Bliskiego Wschodu, w irackim Irbilu ostrzelano rakietami bazę wojskową US Army. pojawiły się informacje o śmierci jednego ‚amerykańskiego najemnika” i pięciu innych wsród których także ma znajdować się Amerykanin;
  https://colonelcassad.livejournal.com/6556181.html
  https://colonelcassad.livejournal.com/6556057.html
  Do ataku przyznała się jedna z proirańskich szyickich milicji, a dokonano go za pomocą wyrzutni rakietowej zamontowanej na pickupie;
  https://colonelcassad.livejournal.com/6556431.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. I powrót na Ukraine, gdzie odżyła „wojna” pomiedzy byłym dyrektorem generalnym państwowej spółki „Naftohaz” obecnie pełniacym obowiazki ministra energetyki Jurijem Witrenko, a jego byłym szefem prezesem „Naftohazu” Kobolew. Ukromedia informują że Witrenko „poprosił” premiera Ukrainy by zwolnił ze stanowiska Kobolewa, uzasadniać to m.in tym ze „Naftohaz” nie wywiązuje się z przyjetego w 2020 roku harmonogramu wydobycia gazu na Ukrainie;
  https://korrespondent.net/ukraine/4327787-vytrenko-prosyt-uvolyt-koboleva-y-nabluidatelnyi-sovet-naftohaza

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ukraińska codzienność. W Krzywym Rogu emeryt w akcie desperacji spowodowanym zbyt niską emeryturą groził ze wysadzi mieszkanie należace do rodziców Zełenskiego. Po zatrzymaniu okazało się ze mężczyzna jest pijany oraz że nie miał żadnych materiałów wybuchowych, a jego faktycznym celem było spowodowanie by spotkał sie z nim Zełenski;
  https://strana.ua/news/317968-rasstroennyj-nizkoj-pensiej-krivorozhanin-hrozil-vzorvat-kvartiru-roditelej-zelenskoho.html
  W Kijowie radny miejski z frakcji ugrupowania „Głos” napadł na komika podczas jego wystepu, poniewaz poczuł się przez niego obrażony;
  https://strana.ua/news/317972-deputata-kievsoveta-bohatova-mohut-iskljuchit-iz-holosa-za-izbienie-komika.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Epidemia koronawirusa na świecie, czyli kolejne „cuda” od „P(f)izera”. Cytat „Japonia rozpoczyna w środę szczepienia przeciw Covid-19, ale narastają obawy, że miliony dawek specyfiku Pfizera zostaną zmarnowane z powodu niedoboru specjalnych strzykawek, dzięki którym jedna fiolka starcza na więcej zastrzyków – podała we wtorek agencja Reutera”;
  https://forsal.pl/lifestyle/zdrowie/artykuly/8096607,japonia-niedobor-specjalnych-strzykawek-moze-utrudnic-szczepienia-przeciw-covid-19-w-japonii.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ukraiński portal „Strana.ua” opublikował artykuł o obecnej ‚eskalacji” na „froncie” na Donbasie i pojawiajacych się ze strony kijowskiej buńczucznych zapewnieniach że w końcu „niezwyciężona armia kijowska” pójdzie w natarcie i pokona „separatystów’. W artykule przytoczono opinie ukraińskich wojskowych, zarówno oficerów jak i zwykłych żołnierzy, odbywajacych służbę na „froncie” na temat ewentualnego „natarcia”. Według nich siły ukraińskie nie są do niego zdolne z powodu braków kadrowych (sięgających nawet 40% stanu osobowego jednostek), braków w wyszkoleniu bojowym oraz ogólnego bałaganu który w nich panuje. Jeden z podoficerów stwierdził nawet ze „wojna na Donbasie” wykorzystywana jest przez ukraińskich polityków by podbudować swój PR i przedstawić się jako „ukropatriota” oraz gdy „próbuje zrobić zyskowny interes i ukraść kolejny miliard”;
  https://strana.ua/news/317980-vsu-o-sryve-peremirija-na-donbasse-mnenija-voennykh.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • Zgadzam się ze słowami tych wojskowych. Jest jeszcze inny bardziej prozaiczny powód-brak amunicji do dział 122 mm 152 mm. Do nękania separatystów amunicji starczy na lata-jednak przy próbie ofensywy zapasy wyczerpałyby się w ciągu 2-3 tygodni.
   Na Ukrainie miały powstać linie produkujące amunicje i rakiety do BM-21 Grad ,jednak na samych deklaracjach się skończyło. Przy czym kilkakrotnie do opinii publicznej dochodziły słuchy o gigantycznych łapówkach i korupcji związanych z tym przedsięwzięciem.
   Brakuje części zamiennych do pojazdów i ogólnie park maszynowy jest mocno zwichrowany. Ofensywa jest możliwa, jednak byłby to akt desperacji, próba odwrócenia uwagi/zachowania pozycji rzez ekipę „ZE”. Skończyłoby się to złamaniem wszelkich postanowień z UE i w konsekwencji totalnym paraliżem kraju.

   Polubione przez 4 ludzi

 6. Kolejne „njusy” z „juesej”, gdzie „Generał MRÓZ na poważnie zabrał się za Stany Zjednoczone”;
  https://peremogi.livejournal.com/55532573.html
  Plus widoczki z „zamarzniętego” Teksasu, gdzie po wprowadzeniu tzw. Green New Deal czyli proekologicznych regulacji 30% energii musi pochodzić ze źródeł odnawialnych, czyli wiatraków oraz baterii słonecznych, które jednak teraz nie działają z powodu mrozu i opadów śniegu. Zdesperowani Teksańczycy pozbawieni dostaw prądu grzeja się we własnych samochodach…
  >https://twitter.com/amuse/status/1361662997463187456

  Polubione przez 4 ludzi

 7. I powrót na Ukraine, na której „poROSHENkizacja” w pełni. Ukrobezpieka (SBU) oskarżyła popularnego ukraińskiego blogera Anatolija Szarija, przebywającego na „wychodźstwie politycznym” w UE od czasów „tyranii Janukowycza”, o dopuszczenie sie „zdrady państwowej”. Blogera oskarżono o to że „angażował się w dyskredytację polityki państwa Ukrainy, celowo i celowo rozpowszechniał manipulacyjne, zniekształcone informacje o inicjatywach i wydarzeniach rządowych na wschodzie kraju” z poduszczenia rosyjskich mediów;
  https://strana.ua/news/318036-shariju-soobshchili-o-podozrenii-v-hosudarstvennoj-izmene.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. W temacie gazowym. Amerykański „The Wall Street Journal” poinformował o tym ze nowa administracja w Waszyngtonie „zastanawia się” nad możliwością zawieszeniem sankcji nałożonych na firmy zaangażowane w budowę gazociagu „Nord Stream 2”. Podobno prowadzone są w tej sprawie rozmowy z Berlinem, z którym nowa amerykańska administracja stara się „ocieplić” stosunki po okresie „zimnej wojny” za administracji Trumpa. Według „The Wall Street Journal” gdyby doszło do zniesienia sankcji, to decyzję taka można uznać za GEOPOLITYCZNE ZWYCIĘSTWO MOSKWY;
  https://strana.ua/news/318029-v-ssha-mohut-izmenit-pozitsiju-po-severnomu-potoku-2.html
  Źródło;
  >https://www.wsj.com/articles/biden-administration-reviews-nord-stream-2-gas-pipeline-11613476815

  Polubione przez 5 ludzi

  • Dodam od siebie, ze wynika to ze zmiany sytuacji geopolitycznej. Koronakryzys przyspieszył pewne trendy. Głównym partnerem handlowym UE nie jest już USA a Chiny. Państwo środka pomimo epidemii zaliczyło wzrost gospodarczy, gdy inne potęgi gospodarcze doświadczają kryzysu.
   Chiny jawią się jako główny konkurent USA, dlatego konieczne jest zbudowanie koalicji „proAmerika” i dlatego nowa/stara administracja gotowa jest na parę ustępstw nie tylko wobec Berlina, ale też i Rosji.

   Polubione przez 5 ludzi

 9. Zdrada
  Dochodzenie w sprawie rosnącego importu produktów mlecznych na Ukrainę to protekcjonizm-stwierdził poseł parlamentu europejskiego Krzysztof Jurgiel.
  https://www.wrp.pl/jurgiel-dochodzenie-w-sprawie-rosnacego-importu-produktow-mlecznych-na-ukraine-to-protekcjonizm/
  Komentarz: Tłumacząc z rolno-politycznego: rząd w Ukrainie ma zezwolić na masowy import towarów spożywczych z UE. A jak nie to wprowadzimy kary zgodne z umową stowarzyszeniową 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Przedruk informacji podanej przez Manię w jezyku polskim

  Amerykanie chcą zaangażować Ukraińców w rozmowy na temat ewentualnego układu na temat Nord Stream 2, ale nadal nie rezygnują z sankcji.
  Gazeta Financial Times potwierdza wcześniejsze doniesienia niemieckiego Handelsblatta o tym, że Niemcy biorą pod uwagę możliwość zgody na mechanizm „wyłącznika” Nord Stream 2, który pozwoli ograniczyć dostawy przez niego w razie problemów z nimi na terytorium Ukrainy. Amerykanie chcieliby automatycznego mechanizmu tego typu, a Niemcy woleliby mieć wybór w zależności od kontekstu.
  https://biznesalert.pl/nord-stream-2-sankcje-usa-rozmowy-niemcy-ukraina-energetyka-gaz/

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Wywiad z Z Jarosławem Hrycakiem -ukraińskim historykiem
  https://kulturaliberalna.pl/2021/02/16/ukraina-docenia-dzialania-polski-w-sprawie-nord-streamu/
  Komentarz: Warto przeczytać. Pokazuje jak „elyty” Ukrainy maja stosunek do Polski. Brak „chemii” w relacjach dwustronnych to wina Polski. O historii nie można rozmawiać. Ważne są kontakty z Brukselą i USA, a nie z Warszawą. I najlepsze…zakulisowo mówi się o możliwości dołączenia Ukrainy do UE 😀

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Węgrzy potrafią bronić swoich interesów

  Podczas posiedzenia Rady Stowarzyszenia UE-Ukraina komisarz UE z Węgier Oliver Vargei zażądał umieszczenia we wspólnym oświadczeniu tezy o prześladowaniach mniejszości narodowych na Ukrainie, a także zablokowania przez ukraińskie władze pracy serwisu „Myrotworec”. Poinformowała o tym „Europejska Prawda”.
  https://kresy24.pl/eurokomisarz-z-wegier-zazadal-odnotowania-przesladowan-mniejszosci-narodowych-na-ukrainie-i-zablokowania-myrotworca/

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Dla zainteresowanych, artykuł o skandalu wokół zakupu przez Ukraine i dopuszczenia do użycia chińskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi „Coronavac”, która miano zacząć szczepić Ukraińców już na poczatku tego miesiąca. W artykule zauważono że chińskiej szczepionki nie można dopuścić do użycia na Ukrainie ponieważ śledztwo w sprawie możliwej korupcji przy jej zakupie wszczęły Narodowego Antykorupcyjne Biuro Ukrainy oraz Specjalna Antykorupcyjna Prokuratura, „dwie struktury utworzone przy wsparciu Zachodu” działające po zgłoszeniach ze strony „antykorupcyjnych aktywistów” działajacych za „granty” od „węgierskiego filantropa” Sorosa;
  https://strana.ua/news/317997-kitajskaja-vaktsina-coronavac-pochemu-ona-ne-doekhala-do-ukrainy.html
  Ps. Warto by się przyjrzeć jakie udziały ma „węgierski filantrop” w zachodnich koncernach farmaceutycznych, w szczególnosci w tych zaangażowanych w produkcję szczepionek…

  Polubione przez 6 ludzi

 14. Kolejne „njusy” z „juesej” i trwającej tam „śnieżnej apokalipsy”. „Bloomberg” alarmuje ze w związku z mrozami i śnieżycami wydobycie ropy w USA spadło do 2 mln baryłek dziennie, sparaliżowana została także praca części amerykańskich rafinerii. Podobna sytuacja ma także miejsce z wydobyciem gazu ziemnego i jego przetwarzaniem w USA;
  https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-02-16/blizzard-cuts-u-s-oil-output-by-over-2-million-barrels-a-day
  Ps. Nastał nareszcie Green New Deal który promowała m.in wyjątkowa idiotka, nawet jak na „standardy USA” Demokratka Alexandria Ocasio-Cortez…

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.