Wojna domowa na Ukrainie 17.02.2021r.- 2068 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 338.

Wczoraj, 16 lutego, odbyło się regularne spotkanie m.in. grupy roboczej ds. bezpieczeństwa w formie wideokonferencji.

W ramach pierwszego punktu spotkania strony omówiły ogólną sytuację bezpieczeństwa, podając dane o naruszeniach zawieszenia broni.

„Niestety, łamanie zawieszenia broni przez USZ ponownie stało się regularne i po raz pierwszy od podpisania środków, 6 lutego, wróg użył ciężkiej artylerii. W wyniku tego trendu rośnie również liczba rannych cywilów i zniszczonych domów cywilnych.

Na tym tle strona ukraińska nadal deklaruje, że wdraża Działania i funkcjonuje Mechanizm Koordynacyjny, że nie ma sensu niczego zmieniać. Zasadniczo nie zgadzamy się z tym stanowiskiem, ponieważ rzeczywista sytuacja w zakresie bezpieczeństwa na linii kontaktu jest daleka od tej przewidzianej w Środkach na rzecz wzmocnienia zawieszenia broni. Strona ukraińska korzysta z UAV i ponownie, podobnie jak w poprzednich latach, powraca do taktyki terroru: 15 lutego doszło do wysadzenia w powietrze samochodu dowódcy batalionu ML DRL, w którym znajdowało się dziecko. To pierwszy atak terrorystyczny od czasu zabójstwa szefa DRL Aleksandra Władimirowicza Zacharczenki.

Po raz kolejny podkreślamy wagę wypracowania sposobów wymiany i weryfikacji informacji w ramach Mechanizmu Koordynacyjnego, jednak pytanie: jakie robocze możliwości weryfikacji informacji przekazywanych przez strony proponuje strona ukraińska, pozostało bez odpowiedzi– oświadczył Aleksiej Nikonorow w temacie pierwszej kwesti programu spotkania.

Według Przedstawicielstwa DRL w WCKiK oraz w procesie negocjacyjnym w okresie od 2 do 15 lutego liczba naruszeń zawieszenia broni wyniosła 36 przypadków- o połowę mniej niż w poprzednim podobnym okresie. Ponad połowa wszystkich naruszeń została zarejestrowana w kierunku Mariupola- 20, w Doniecku- 12 i 4- w kierunku Gorłowki.

W okresie sprawozdawczym odnotowano także:

Pierwszy przypadek, od wejścia w życie środków wzmacniających zawieszenie broni, użycie ciężkiej artylerii kalibru 122 mm, wystrzeliwanie 12 pocisków na terytorium republiki,

– 7 przypadków użycia moździerzy kalibru 120 mm, z których wystrzelono 46 min,

– 6 przypadków użycia moździerzy 82 mm- 41 min spadło na terytorium DRL.

Zgodnie z raportami SMM OBWE, we wskazanym okresie obserwatorzy odnotowali obecność zabronionej broni i wyposażenia USZ z naruszeniem linii wycofania w strefie bezpieczeństwa i poza strefami składowania.

Oficjalny przedstawiciel DRL w TGK, Aleksiej Nikonorow zauważył, że naruszenia dopuszczalnych pozycji przez USZ są regularnie rejestrowane na całej linii kontaktowej. W sumie w okresie między spotkaniami odnotowano 3 epizody dodatkowego wyposażenia stanowisk, w tym z użyciem ładunków okopowych – w rejonie osad Awdiejewka, Marinka i Nowomichajłowka.

Zanotowano również 1 przypadek eksplozji na stanowiskach w pobliżu wsi Marinka oraz przypadek zmasowanego ostrzału w rejonie osady Krasnogorowka.

Aleksiej Nikonorow przypomniał, że przedstawicielstwo DRL w WCKiK wielokrotnie wysyłało oficjalne listy z załączonymi materiałami wideo do zespołu łącznikowego SMM OBWE, domagając się od strony ukraińskiej wyeliminowania naruszeń i wzywając Misję do rejestrowania i odzwierciedlania tych faktów w codziennych raportach. Powiedział również, że Misja odnotowała ostrzał i uszkodzenia budynków mieszkalnych w osadzie Sygnalnoje, co znajduje odzwierciedlenie w ich raporcie z dnia 6 lutego 2021r.

Jeśli chodzi o prace remontowe na gazociągu Krasnogorowka-Marinka, Aleksiej Nikonorow po raz kolejny podkreślił, że „naszym zasadniczym stanowiskiem jestpełne przestrzeganie reżimu ciszy, wzmocniony monitoring wykluczający wszelkie prowokacje, a także możliwość wizualnej kontroli postępów prac remontowo-restauratorskich przez naszych funkcjonariuszy WCKiK w obecnym składzie. Tylko wtedy, gdy wszystkie zagrożenia zostaną wyeliminowane, natychmiast zapewnimy niezbędne gwarancje bezpieczeństwa, aby kontynuować prace przy gazociągu”.

Jak z tego widać, obecna ekipa władzy, rządząca na Ukrainie od końca lutego 2014 roku, wyznaje orwellowską zasadę dwójmyślenia:Wojna to pokójWolność to niewolaIgnorancja to siła„.

Zobaczymy tylko, do czego taka postawa doprowadzi Ukrainę.

*

A w tym samym czasie, żołnierze Ukraińskich Sił Zbrojnych rozmieścili bojowy wóz piechoty (BMP) w pobliżu miejscowości Giejewka- na ługańskim odcinku frontu.

Poinformowała o tym służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL:

„W rejonie odpowiedzialności 80 samodzielnej brygady desantowo-szturmowej Ukraińskich Sił Zbrojnych odnotowano obecność jednego BMP-2 w pobliżu wsi Giejewka”– napisano w komunikacie.

Poza tym, według wczorajszego raportu SMM OBWE, na donieckim odcinku frontu obserwatorzy odnotowali obecność sprzętu USZ w strefie bezpieczeństwa:

– ️ 1 BMP na obiekcie w miejscowości Pawłopol.

Ponadto, USZ naruszyły zawieszenie broni prowadząc o godzinie 14:00 z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje- na południowym odcinku frontu, ostrzał przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (8 granatów). Tym sposobem w wyniku ukraińskiego ostrzału na terytorium DRL spadło 8 granatów.

Dodatkowo, ukraińscy żołnierze o godzinie 14:45- w rejonie wsi Nowomichajłoki oraz o godzinie 16:29 w pobliżu Krasnogorowki, prowadzili na swoich stanowiskach bojowych ziemne roboty inżynieryjne przy wykorzystaniu ładunków okopowych (łącznie 5 eksplozji), tym samym 2 razy naruszyli warunki Dodatkowych Środków wzmacniających przestrzeganie zawieszenia broni.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

2 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 17 лютого 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 16 лютого, в районі проведення операції Об’єднаних сил було зафіксовано чотири порушення режиму припинення вогню.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” російсько-окупаційні війська вели вогонь в бік українських позицій з мінометів 82-го калібру неподалік Красногорівки. Зі станкових протитанкових та підствольних гранатометів противник відкривав вогонь неподалік Водяного, що на Приазов’ї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”, поблизу населеного пункту Південне збройні формування Російської Федерації вели вогонь зі снайперської зброї.

На прицільні обстріли зі сторони противника українські захисники відкривали вогонь у відповідь. Про факти порушення режиму припинення вогню через Українську сторону СЦКК повідомлено представників ОБСЄ. Бойових втрат серед наших воїнів немає.

Від початку поточної доби, 17 лютого, обстановка в районі проведення операції Об’єднаних сил контрольована українськими воїнами, порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Так, минулої доби, 16 лютого, представники Національної поліції України зі складу ОС зафіксували 75 адміністративних правопорушення. Підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4963 транспортних засоби та 4350 осіб. На причетність до збройних формувань Російської Федерації до територіальних підрозділів доставлялось шысть осіб.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 731 особа, на підконтрольну Україні територію прибуло 834 особи.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***
©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

45 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 17.02.2021r.- 2068 dzień od nowego rozejmu.

 1. Kolejne „njusy” z „juesej”. Potwierdzają się spekulacje jakie pojawiały się w trakcie wyborów prezydenckich w USA na temat tego że faktyczny stan zdrowia Joe Biden’a nie pozwoli mu na normalne sprawowanie urzędu, a zamiast niego rządzić będzie jego „wiceprezydętka” Kamala Harris. Amerykańskie media poinformowały że Harris wykonuje wiele czynność które powinien wykonywać Biden m.in prowadzi rozmowy telefoniczne z liderami światowymi (Prezydentem Francji oraz Premierem Kanady). W amerykańskim „The National Pulse” który to ujawnił stwierdzono ze to „dziwne” gdy wiceprezydent USA kontaktuje się z kluczowymi światowymi przywódcami zaledwie kilka tygodni po powołaniu nowej administracji oraz postawiono pytanie jaki jest faktyczny stan zdrowia Bidena;
  https://thenationalpulse.com/news/kamala-harris-is-now-taking-joe-bidens-head-of-state-calls-for-him/
  Tymczasem Donald Trump „nabrał wiatru w żagle” i zaczął „kontratakować” na początek „zdrajców i sprzedawczyków” z Partii Republikańskiej. „Na pierwszy ogień” poszedł szef Republikanów w Senacie USA Mitch McConnell którego Trump „zrugał” nazywając go „mrocznym i ponurym najemnikiem politycznym”, wzywając senatorów republikańskich do pozbawienia McConnella przywództwa ponieważ inaczej juz nigdy nie wygrają;
  https://www.dw.com/en/donald-trump-attacks-top-republican-leader-mitch-mcconnell-over-capitol-riot-criticism/a-56593736

  Polubione przez 5 ludzi

 2. W temacie energetycznym. cena baryłki ropy naftowej (marki BRENT) na giełdach światowych przekroczyła 64 dolarów, z powodu spadku wydobycia w USA spowodowanego przez „arktyczne mrozy i śnieżyce”;
  https://korrespondent.net/business/financial/4328321-stoymost-nefty-prevysyla-64-dollara
  Analitycy z „Financial Times” spekulują że w związku z tym co sie obecnie dzieje na światowych giełdach cena ropy naftowej może dojść do 100 dolarów za baryłkę, a nawet ją przekroczyć;
  https://strana.ua/news/318124-analitiki-predrekajut-neftjanoj-supertsikl-ft.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Tymczasem w Kijowie pod siedzibą parlamentu odbywa się kolejny protest tym razem pracowników ukraińskich kolei którzy domagają się podwyżek płac oraz poprawy warunków pracy. Demonstranci domagają sie także odwołania ze stanowiska prezesa „Ukrzaliznycii” Wołodymyra Żmaka w związku z jego zapowiedziami o redukcji 30 tysięcy pracowników;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4328350-v-kyeve-na-mytynh-vyshly-zheleznodorozhnyky

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Epidemia koronawirusa na Ukrainie. Narasta skandal ze szczepieniami przeciwko koronawirusowi które miały się zacząć na Ukrainie, zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia Stepanowa, już na początku lutego. Deputowani Rady Najwyższej Ukrainy z proprezydenckiej frakcji „Sługa Narodu” zarzucili mu nieudolność i postawili ultimatum do końca tego miesiaca, by „zrobił porządek” ze szczepieniami w przeciwnym razie ma zostać zmuszony do dymisji;
  https://strana.ua/news/318188-sluhi-naroda-hrozjat-otstavkoj-hlave-minzdrava-stepanovu-za-sryv-vaktsinatsii.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Tymczasem deputowani Lwowskiej rady Obwodowej (samorząd regionalny) domagają się od władz w Kijowie uznania ukraińskich esesmanów z 14 Dywizja Grenadierów Waffen SS („Galizien”) za „bojowników o wolność Ukrainy”;. Co najciekawsze w „apelu” ukryli prawdziwą nazwę owej „jednostki” nazywając ją „Pierwszą Ukraińską Dywizją ‚Hałyczyna”;
  https://varianty.lviv.ua/78251-deputaty-lvivshchyny-vymahaiut-vyznaty-na-derzhavnomu-rivni-biitsiv-dyvizii-halychyna

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Następna ofiara przymusowej „ukrainizacji”, czyli „baristka” z Dniepra która obsługując klientów używała języka rosyjskiego. Podłą „zradnicę” wytropiła i ujawniła „szczyra ukropatriotka”, niejaka Hanna Sczasna – Harus, miłośniczka banderowskiego ‚Prawego Sektora” i ogólnie „tematyki” powiązanej z (d)UPA;
  https://strana.ua/news/318204-v-dnepre-baristu-uvolili-iz-za-russkoho-jazyka-v-skandale-zameshan-pravyj-sektor.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Kolejne „njusy” z zamarzniętego „juesej”…
  https://www.dailymail.co.uk/news/article-9266809/Deep-freeze-paralyzes-Texas-knocks-power-grid.html
  …oburzenie mieszkańców Houston w Teksasie po tym jak dzielnicom mieszkalnym wstrzymano dostawy energii elektrycznej, a w tym czasie drapacze w śródmieściu oświetlano jak zwykle…
  https://houston.culturemap.com/news/city-life/02-16-21-downtown-lights-mayour-sylvester-turner-lina-hidalgo-power-down/

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.