Wojna domowa na Ukrainie 18.02.2021r.- 2069 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 339.

„Obecna runda negocjacji Grupy Kontaktowej w kwestiach politycznych po raz kolejny potwierdziła całkowitą niechęć Kijowa do prowadzenia konstruktywnych prac w zakresie porozumienia mińskiego”– poinformowała służba prasowa MSZ DRL.

„Zamiast podejmować owocne działania zmierzające do uzgodnienia mapy drogowej wdrożenia pakietu środków, Ukraina poświęca czas negocjacyjny na dyskusje na tematy absolutnie niezwiązane z przyjętym porządkiem obrad”– powiedziała pełnomocnik DRL do prowadzenia rozmów w Trójstronnej Grupie Kontaktowej w kwestii porozumień mińskich, Natalia Nikonorowa.

Zwróciła ona uwagę na to, że pomimo ogromnej złożoności procesu negocjacyjnego w Mińsku, republiki nadal są przywiązane do pakietu środków i innych dokumentów pakietu mińskiego i zamierzają zrobić wszystko, co w ich mocy, aby wyprowadzić proces negocjacyjny ze stagnacji.

„Ponieważ w tej chwili negocjacje w Grupie Kontaktowej są faktycznie zablokowane ze względu na stanowisko Kijowa, zdecydowaliśmy się zainicjować międzynarodową konferencję naukowo-praktyczną ‚O realizacji porozumień mińskich w sprawie uregulowania konfliktu w Donbasie’. Takie wydarzenie, które mogłoby się odbyć w Mińsku, stałoby się realną i obiektywnie potrzebną okazją do otwartej dyskusji na temat praktycznej realizacji porozumień mińskich. Do udziału w nim zostaną zaproszone nie tylko dwie strony konfliktu – Kijów i Donbas, ale także mediatorzy reprezentowani przez OBWE i państwa-gwarantów, a także przedstawiciele państw członkowskich ONZ. Otrzymujemy już sygnały zainteresowania od ekspertów i przedstawicieli opinii publicznej krajów europejskich.

Pomysł ten, podobnie jak wiele innych propozycji republik, nie znalazł jednak poparcia ze strony przedstawicieli Ukrainy, choć nie pojawiły się zrozumiałe i konstruktywne kontrargumenty. Jednocześnie jesteśmy wdzięczni mediatorom w osobie Federacji Rosyjskiej, którzy pozytywnie ocenili naszą inicjatywę i wyrazili gotowość pomocy w przeprowadzeniu tej konferencji.

Musimy zauważyć, że sytuacja, która rozwinęła się na terenie Mińska, powoduje coraz bardziej pesymistyczne prognozy dotyczące perspektyw pokojowego rozstrzygnięcia w Donbasie. Każda z naszych propozycji odblokowania negocjacji spotyka się z kategorycznym odrzuceniem ze strony Ukrainy. Jednocześnie Kijów nie oferuje nic poza zwiększoną liczbą ostrzałów naszego terytorium, opracowaniem uderzających nas prawnie ustawami, agresywną retoryką w mediach i jawnym sabotowaniem produktywnej pracy w negocjacjach pokojowych.

I choć władze ukraińskie bardzo lubią rozmawiać na wszystkich możliwych platformach międzynarodowych o rzekomym przestrzeganiu porozumień mińskich, to w praktyce ich zachowanie jest diametralnie sprzeczne z ich słowami i faktycznie świadczy o tym, co oczywiste – Kijów nie zamierza sumiennie wdrożyć pokojowy plan rozwiązania”– powiedziała szefowa dyplomacji DRL.

*

 Grupa Operacyjno-Taktyczna „Sewier” USZ po sprawdzeniu wyprowadza jedną z brygad Ukraińskich Sił Zbrojnych ze strefy Operacji Połączonych Sił „OPS”.

Dowództwo zgrupowania operacyjno-taktycznego (GO-T) „Sewier” po inspekcji przeprowadzonej w 26 brygadzie Ukraińskich Sił Zbrojnych podjęło decyzję o wycofaniu związku ze strefy tzw. Operacji Połączonych Sił. 

Poinformował o tym podczas briefingu Iwan Filiponenko, przedstawiciel służby prasowej Wydziału Milicji Ludowej ŁRL.

„Na podstawie wyników prac komisji dowództwo GO-T ‚Sewier’ podjęło decyzję o pilnym wycofaniu 26 brygady ze strefy OPS i przyspieszeniu wymiany na 40 samodzielną brygadę artylerii”– powiedział Filiponenko, dodając, że podczas kontroli w 26 brygadzie komisja ujawniła „szereg rażących niedociągnięć”.

„Bojcy brygady zupełnie zapomnieli, czym jest dyscyplina wojskowa, zamieniając lokalizację brygady w magazyn złomu, dosłownie i w przenośni. W momencie przybycia komisji ponad 72% wyposażenia brygady było w złym stanie. Bojcy zorganizowali magazyny złomu zebranego w okolicy i przygotowanego do sprzedaży”– powiedział Filiponenko.

Dodał, że żołnierze, którzy samowolnie oddalili się od jednostki, zostali zidentyfikowani w prawie każdym oddziale brygady. „W ciągu 24 godzin 24 bojowników przybyło do jednostki w stanie nietrzeźwości. Członkowie komisji znaleźli też liczne ślady pobicia u 11 żołnierzy, uzyskane w wyniku regularnych konfliktów w stanie nietrzeźwości” – powiedział przedstawiciel wydziału obrony DRL.

Rzecznik prasowy zaznaczył, że dodatkowo w domach zarekwirowanych przez Ukraińskie Siły Zbrojne znaleziono 46 skrytek z narkotykami, a 64% personelu związku miało pozytywny wynik testu na obecność narkotyków, w tym dowódca brygady Andranik Gasparjan.

„W trakcie postępowania okazało się, że dowódca brygady utrzymuje przyjazne stosunki z przewodniczącym rady rejonowej Siewierodonieck Rostisławem Dubowem, który organizował skup i sprzedaż złomu oraz paliw i smarów, a także z pomocą Gasparjana, kontrolowany handel narkotykami na północy regionu ługańskiego”– powiedział Filiponenko.

Poza tym, według wczorajszego raportu SMM OBWE, na donieckim odcinku frontu obserwatorzy odnotowali obecność sprzętu USZ poza obszarami składowania, w strefie bezpieczeństwa oraz bezpośrednio na obszarach mieszkalnych:

-10 czołgów (T-64) i 1 samobieżna haubica (2S1 Goździk, 122 mm) na stacji kolejowej w strefie zamieszkanej Krasnoarmejska (ukraiński Pokrowsk),


– ️2 przypuszczalnie opancerzone pojazdy bojowe w pobliżu miejscowości Wiesiełoje.

Ponadto, USZ przeprowadziły ostrzały: o godzinie 11:50 i 14:50, z kierunku Wodianoje w stronę Komiternowa i Leninskoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (1 granat) i granatnika podwieszanego GP-25 (3 granaty), następnie o godzinie 17:30 i 17:35 oraz 18:30, z kierunku Sławnoje w stronę Signalnoje i Ługańskoje- na południe od Doniecka, przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm (3 razy, 23 min) i opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (2 użyciu, 9 wystrzałów), no i wreszcie o godzinie 18:05, kiedy to z kierunku Krasnogorowaki zostały ostrzelane obrzeża Doniecka (teren osiedla przy kopalni im. Abakumowa), przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (20 wystrzałów) i automatycznego granatnika AGS-17 (20 granatów).

Tym sposobem USZ, w dniu wczorajszym na donieckim odcinku frontu, 6 razy naruszyły warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadło 76 pocisków. Co oczywiście dowodzi dalszej eskalacji podejmowanych wrogich działań zbrojnych wobec DRL.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

3 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 18 лютого 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 17 лютого, в районі проведення операції Об’єднаних сил було зафіксовано чотири порушення режиму припинення вогню.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” російсько-окупаційні війська вели вогонь в бік українських позицій з мінометів 82-го калібру та станкових протитанкових гранатометів неподалік Новомихайлівки. Поблизу населеного пункту Славне противник застосував проти наших воїнів автоматичні станкові та станкові протитанкові гранатомети.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” збройні формування Російської Федерації відкривали вогонь з ручних протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів біля Південного, а неподалік Шумів окупанти здійснили обстріл наших позицій з автоматичних станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та снайперської зброї.

На обстріли зі сторони противника українські захисники відкривали вогонь у відповідь.

Про факти порушення режиму припинення вогню через Українську сторону СЦКК повідомлено представників ОБСЄ. Бойових втрат серед наших воїнів немає.

Від початку поточної доби, 18 лютого, обстановка в районі проведення операції Об’єднаних сил контрольована українськими воїнами, порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Так, минулої доби, 17 лютого, представники Національної поліції України зі складу ОС зафіксували 78 адміністративних правопорушень. Підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4915 транспортних засобів та 4612 осіб. На причетність до збройних формувань Російської Федерації до територіальних підрозділів доставлялась одна особа.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 923 особи, на підконтрольну Україні територію прибуло 752 особи.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:
***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.


45 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 18.02.2021r.- 2069 dzień od nowego rozejmu.

 1. Rosyjskie MSZ podało oficjalne dane ilu mieszkańców republik z Donbasu otrzymało juz paszporty FR, według tych danych jest to już 639 tysiecy osób;
  https://strana.ua/news/318393-skolko-zhitelej-ldnr-poluchili-rossijskie-pasporta-na-fevral-2021-dannye-mvd-rf.html
  Plus ukraiński portal ‚Strana.ua” z artykułem jak wygladają szczepienie w republikach rosyjska szczepionką „Sputnik V”, na „pierwszy ogień’ idą pracownicy służby zdrowia oraz oświaty;
  https://strana.ua/news/318239-vaktsinatsija-ot-koronavirusa-v-dnr-otzyvy-onlajn-zapis-hde-delajut-privivki-mozhno-li-perebolevshim.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Prezes ukraińskiej państwowej spółki „Naftohaz” Kobolew nazwał uruchomienie gazociągu „Nord Stream 2” kwestią życia lub śmierci dla Ukrainy. Nazwał także system gazociągów znajdujących sie na Ukrainie i służący do tranzytu gazu z Rosji do UE „częścią ukraińskiego systemu obronnego” który zabezpiecza Ukrainę przed „rosyjską agresją”;
  https://strana.ua/news/318355-kobolev-nazval-ostanovku-stroitelstva-severnoho-potoka-2-voprosom-zhizni-i-smerti-dlja-ukrainy.html
  Ps. Zapomniał dodać że skończy sie także „worowanie” gazu z Rosji przez co ukraińscy „politycy” oraz „biznesmeni” nie będa mieli z czego żyć…

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Pojawiła sie informacja o tym że skandaliczny portal ‚Myrotworec” umieścił na swojej „czarnej liście”…eurokomisarza z Węgier Oliver Vargei oskarżając go o „wspieranie węgierskiego separatyzmu na Zakarpaciu”. Wcześniej Vargei miał zażądać od władz w Kijowie zakończenia prześladowań mniejszości narodowych na Ukrainie, a także zablokowania przez nie portalu „Myrotworec”. Jak jednak poinformował ukraiński portal „Strana.ua” informacja o wniesieniu Vargei na „czarną listę” portalu „Myrotworec” w dniu dzisiejszym z niego „zniknęła”…
  https://strana.ua/news/318421-evrokomissar-varkheji-popal-na-mirotvorets-posle-cheho-byl-udalen-ottuda.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ciąg dalszy sprawy „wojny z mediami” jakie prowadzą obecne władze w Kijowie. Doradca szefa Biura Prezydenta Ukrainy Mychajło Podoljak w udzielonym przez siebie wywiadzie zapewnił ze władze nie zamierzają występować przeciwko kanałom ukroTV należącym do poroszenki i Achmetowa, pomimo tego że „ideologicznie te kanały wyglądają bardzo dziwnie”, to znaczy „antyprezydenckie” w kanałach Poroszenki oraz „proprosyjskie” w kanałach Achmetowa;
  https://strana.ua/news/318404-v-ofise-prezidenta-ne-sobirajutsja-zakryvat-kanaly-prjamoj-nash-i-5-j.html
  Jednocześnie poinformował ze SBU przeprowadza „kontrolę” kanału „1+1” należącym do Kołomojskiego, oficjalnie by „kto i jaki charakter ma wpływ na politykę informacyjną tego kanału”. Warto przy tym przypomnieć ze obecnie w proprezydenckim ugrupowaniu „Sługa Narodu” trwa „wycinka” frakcji tzw. kołomojczyków, którym przewodził deputowany Rady Najwyższej Ołeksandr Dubinskij były dziennikarz kanału „1+1”;
  https://strana.ua/news/318408–mikhail-podoljak-rasskazal-o-proverke-na-telekanale-11.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Trwa przymusowa „ukrainizacja” na Ukrainie, tym razem jej ofiarą stałą się 15 – latka z Kijowa która odważyła się w internecie powiedzieć ze w stolicy Ukrainy „wszyscy mówią po rosyjsku” i niechętnie odnoszą się do tych obnoszących się z mówieniem tylko po ukraińsku („ukropatriotów”). Jak było do przewidzenia czujni „ukropatrioci” już wytropili dziewczynę i w najłagodniejszych wpisach żadają przeprowadzenia „rozmowy z jej rodzicami” oraz jej „reedukacji”;
  https://strana.ua/news/318407-15-letnjaja-liza-leonenko-opublikovala-v-tiktok-skandalnoe-video-pro-ukrainskij-jazyk.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Kolejny „sukces” Ukrainy która zajęła pierwsze miejsce w rankingu…przestępczości opublikowanym przez „Numbeo” (globalną bazę danych zawierająca informacje o cenach konsumenckich, wskaźnikach przestępczości, jakości opieki zdrowotnej i inne statystyki). Przy tym Ukraina wyprzedziła takie „przodujące demokracje UE” jak Szwecja i Francja…
  https://www.numbeo.com/crime/rankings_by_country.jsp?title=2020&region=150

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Trwa „poROSHENkizacja” Ukrainy. Popularny ukraiński program dziennikarzy śledczych ‚Schemy” ujawnił że proprezydenckie ugrupowanie „Sługa Narodu” wynajęło amerykańską firmę lobbystyczną „Finsbury Glover Hering” by ta zajmowała się „strategicznym doradztwem i wsparciem” partii w celu „poprawy stosunków między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi i krajami UE”. Według umowy do jakiej dotarli, i ujawnili, dziennikarze za usługi firmy lobbystycznej „Sługa Narodu” płaci, z pieniedzy ukraińskiego budżetu, po 50 tysięcy dolarów miesiecznie do końca tego roku. Dziennikarze ujawnili także że umowę z amerykańskimi lobbystami podpisała „organizacja publiczna” założona, miesiac przed jej zawarciem, przez asystentów dwójki deputowanych Rady Najwyższej Ukrainy z frakcji ‚Sługa Narodu”;
  https://strana.ua/news/318403-sluha-naroda-polzuetsja-usluhami-amerikanskikh-lobbistov-dlja-uluchshenija-otnoshenij-s-ssha.html
  Ps. Ile trzeba zmienić, żeby nic się nie zmieniło…

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Ciąg dalszy sprawy „dentystki – sadystki” z Równego która znęcała się nad swoimi dziecięcymi pacjentami. Ukromedia poinformowały że „lekarki” nie może znaleźć policja która chciała jej wręczyć wezwanie do złożenia zeznań. W związku z tym ze nie zastano jej w miejscu zamieszkania ani w miejscu pracy wezwanie przekazano jej ojcu;
  https://strana.ua/news/318454-rovenskomu-stomatolohu-soobshchili-o-podozrenii-v-izbienii-detej.html
  Ps. Oby tylko nie spełniły się moje przewidywania i „lekarka” nie odnalazła się w naszym nieszczęsnym kraju…

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Dla zainteresowanych, ukraiński portal ‚Strana.ua” przypomina „biografię” byłego lidera banderowskiego „Prawego Sektora” w Odessie Serhija Sternenki w związku z tym ze jutro sąd może wydać wyrok w sprawie kolejnego przestępstwa jakie popełnił, mianowicie porwania i torturowania w 2015 roku deputowanego jednego za samorządów terytorialnych w obwodzie odeskim. Sternenko miał kierowować grupą która tego dokonała a jego celem, według jednej wersji, było wymuszenie pieniedzy, a według drugiej, „namówieniem” deputowanego by zrezygnował ze startu w wyborach na rzecz kandydata „promowanego” przez Sternenkę. W artykule przypomniano także inne „dokonania” Sternenki o których opowiadał m.in były „dowódca” obecnego Pułku MSW Ukrainy ‚Azow” teraz „lider” ugrupowania „Korpus Narodowy”, według którego Sternenko „pracował” w Odessie jako…sutener oraz handlarz narkotyków;
  https://strana.ua/news/318472-sternenko-mohut-dat-8-let-za-pokhishchenie-deputata-fabula-dela.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Cytat „Na Ukrainie pod auspicjami państwa działają „szwadrony śmierci” – formacje zajmujące się politycznym terrorem i eliminacją niewygodnych. Sieć tajnych oficerów SBU oplata cały kraj i liczy już ponad 27 tysięcy uzbrojonych i gotowych na wszystko ludzi. SBU zorganizowała morderstwa Pawła Szeremieta, prawnika Jurija Grabowskiego, nacjonalisty Saszki Biłyja. Takie sensacyjne informacje w rozmowie z MK [„moskiewski Komsomolec”] ujawnił odeski dziennikarz i były działacz skandalicznego ruchu „Femen” Jewgienij Wasilkiewicz, który od ponad trzech lat przebywa w obozie dla uchodźców w Holandii”;
  https://www.mk.ru/politics/2021/02/17/eksagent-sbu-rasskazal-ob-organizatorakh-ubiystva-sheremeta-i-grabovskogo.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Przypomniał o sobie były „komendant” Gorłówki z czasów początków DRL Igor Bezler ps.”Bies” który „uderzył” w obecnego Prezydenta Ukrainy przypominając mu że 17 kwietnia 2014 roku wraz ze swoim kabaretem ‚Kwartał 95″ odwiedził Gorłowkę już wówczas zajętej przez „separatystów”, a od 7 kwietnia na wschodzie Ukrainy trwała już tzw. operacja ATO ogłoszona przez władze w Kijowie;
  https://strana.ua/news/318493-zelenskij-v-horlovke-i-donetske-v-2014-hodu-foto-i-video.html
  Warto przy tym przypomnieć że sam Bezler, wbrew bzdurom z „ukropropagandy” które opisywały go jako „oficera FSB GRU”, okazał się być szefem ochrony jednego ze współpracowników polityczno-biznesowych Poroszenki, późniejszego przewodniczącego frakcji parlamentarnej „Bloku Poroszenki” Artura Herasimowa;
  http://prportal.com.ua/Fakty/terrorist-bezler-rabotal-ohrannikom-kandidata-ot-bloka-poroshenko
  https://strana.ua/news/63803-novyj-glava-frakcii-bpp-artur-gerasimov-znal-bezlera-i-byl-smotryashim-v-doneckoj-oblasti.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Pojawiły sie kolejne wyniki badań ukraińskiej opinii publicznej przeprowadzone przez Ukraiński Instytut Przyszłości przy wsparciu New Image Marketing Group wśród 2400 respondentów z terytorium całej Ukrainy (bez „terytoriów niekontrolowanych”) z granicą błędu statystycznego nie przekraczającą 2%. Wynika z nich ze 54 % Ukrainców chciałoby wcześniejszych wyborów parlamentarnych, a 46% wcześniejszych wyborów prezydenckich;
  https://strana.ua/news/318501-okolo-poloviny-ukraintsev-khotjat-perevyborov-v-radu-i-prezidentskikh-opros.html
  Z kolei aż 65 % Ukraińców uważa że „Ukraina znajduje sie pod kontrola zewnętrzną”, nie zgadza się z tym 22 %;
  https://strana.ua/news/318506-65-ukraintsev-ubezhdeny-chto-ukraina-nakhoditsja-pod-vneshnim-upravleniem-opros.html

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Tymczasem Poroszenko poinformował o tym ze stał się oficjalnie właścicielem jednego z kanałów ukroTV „Priamoj”, czyli jak ironizuja ukromedia kupił go sam od siebie. Ukraiński prawnik Andrij Portnow przypomniał że pieniądze które na utrzymanie kanału Poroszenko wyprowadził z Ukrainy do tzw. rajów podatkowych (z ros. ofszorów), a z których 32 mln euro zostało „aresztowanych” w Luksemburgu;
  https://news24ua.com/poroshenko-sam-u-sebya-kupil-pryamoy-kanal
  Sam Poroszenko tłumaczy swoją decyzję „ratowaniem” kanału przed groźbą nałożenia na „Priamoj” sankcji przez Radę Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy, podobnie jak wcześniej nałożyła ona sankcje na „NewsOne”, „ZiK” i „112”. Co jest ewidentną bzdurą i kłamstwem ponieważ doradca szefa Biura prezydenta Ukrainy Podoljak zaprzeczył jakoby miało do tego dojść (patrz jeden z moich wpisów powyżej);
  https://strana.ua/news/318534-poroshenko-rasskazal-podrobnosti-pokupki-telekanala-prjamoj-.html

  Polubione przez 4 ludzi

 14. ‚Upokorzenie supermocarstwa”. Amerykański „The Washington Post” ujawnił że Departament Stanu USA boryka się z problemami dotyczącymi ilości szczepionek przeciwko koronawirusowi jakie są przekazywane władzom jego pracownikom na placówkach zagranicznych, cytat „Departament Stanu zażądał 315 000 dawek szczepionek, ale otrzymał tylko 23% z nich w trzech oddzielnych partiach”, dlatego tez sa oni zmuszeni do „upokarzajacych praktyk”, m.in pracownicy placówek w Rosji proszą tamtejsze władze o szczepionkę „Sputnik V”. Z kolei w Chinach amerykańskich dyplomatów poddano innym „upokarzajacym praktykom”, czyli chińska służba zdrowia robiła im testy na koronowirusa pobierając wymaz z…odbytu ;-)))
  Pojawiły się także oskarżenia że przy szczepieniach faworyzowani są pracownicy Departamentu Stanu pracujący na terytorium USA, kosztem tych na placówkach zagranicznych, czyli bardziej narażonych na zakażenie;
  https://strana.ua/news/318511-diplomaty-ssha-prosjat-dozy-sputnika-v-u-rossii-smi.html
  Źródło;
  >https://www.washingtonpost.com/national-security/state-department-coronavirus-vaccine-diplomats/2021/02/17/ec507e84-70d5-11eb-a4eb-44012a612cf9_story.html

  Polubione przez 5 ludzi

 15. I powrót na Ukrainę, gdzie ukromedia poinformowały o skandalu jaki wywołała „Ukrposzta” której prezes Ihor Smelianskij zapowiedział że w dniu 23 lutego ukraińska poczta wypuści okolicznościową serię znaczków przedstawiających „herojów” z ukraińskich wojsk lądowych. Oburzenie tym faktem wyraziło…Dowództwo ukraińskich sił zbrojnych które przypomniało że 23 lutego to ‚Dzień Obrońcy Ojczyzny” święto wojskowe obchodzone w „państwie – agresorze” czyli Rosji. W odpowiedzi Smelianskij tłumaczy się że w ten sposób chciał po prostu ‚strollować” Rosjan;
  https://korrespondent.net/ukraine/4329034-skandal-s-ukrpochtoi-marky-v-chest-vsu-planyruuit-vypustyt-23-fevralia

  Polubione przez 4 ludzi

 16. Przedruk informacji podanej przez manie w języku polskim 🙂

  Zatrzymanie budowy gazociągu Nord Stream 2 to kwestia życia i śmierci dla Ukraińców – ocenił szef ukraińskiego państwowego koncernu paliwowego Naftohaz Andrij Kobolew. Uznał, że ukraiński system transportu gazu jest częścią systemu obronnego Ukrainy.
  https://forsal.pl/swiat/ukraina/artykuly/8099591,szef-naftohazu-zatrzymanie-ns2-to-dla-ukraincow-kwestia-zycia-i-smierci.html

  Polubione przez 4 ludzi

 17. Przedsiębiorstwo państwowe „Narodowy Koncern Energii Atomowej „Energoatom””, które jest operatorem wszystkich działających elektrowni jądrowych na Ukrainie, od tego roku nie będzie już eksportować wypalonego paliwa jądrowego z ukraińskich elektrowni jądrowych do Rosji. Poinformowała o tym służba prasowa „Energoatomu”, powołując się na komunikat p.o. prezesa firmy Petra Kotina.
  https://kresy24.pl/ukraina-zrezygnowala-z-wywozenia-do-rosji-zuzytego-paliwa-jadrowego/

  Polubione przez 4 ludzi

 18. A tu bardzo ciekawa informacja-Naftohaz Ukrainy zaprasza wielkie korporacje energetyczne w wydobycie gazu ziemnego w szelfie Morza Czarnego. I wszystko ładnie wszystko pięknie, tyle tylko, że owe zasoby leżą na wodach terytorialnych Rumuni i Rosji (po aneksji Krymu).
  https://www.unian.info/economics/gas-exploration-ukraine-attracting-eu-neighbors-to-developing-black-sea-shelf-11326619.html
  Tutaj link do artykułu z mapkami przedstawiającymi zaznaczone złoża gazu ziemnego.
  https://warsawinstitute.review/pl/2020/energetyczna-bitwa-o-morze-czarne/

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.