Wojna domowa na Ukrainie 21.02.2021r. 2072 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 342.

W niedawnym wywiadzie w lenta.ru, Leonid Krawczuk- pierwszy prezydent Ukrainy, a obecnie szef delegacji tego kraju w TGK do rozmów w sprawie realizacji porozumień mińskich, stwierdził, że umowa mińska musi być znacznie rozszerzona.

W domyśle, tak zmieniona, że w zasadzie unieważniona, w jej pierwotnym brzmieniu, z którego nie chce się wywiązać strona ukraińska. Wzt. szuka ona każdego pretekstu, aby umowy mińskie stanowiły martwą kartę, podpisaną wcześniej pod naciskiem chwili i w celach propagandowych.

W odpowiedzi na taką postawę, Natalia Nikonorowa- szefowa dyplomacji DRL oraz jednocześnie przedstawiciel republiki w TGK, stwierdziła, że wypowiedź szefa ukraińskiej delegacji w Mińsku po raz kolejny pokazuje, że w ciągu siedmiu lat od początku konfliktu retoryka strony ukraińskiej nie posunęła się ani na jotę. Bezpodstawne próby nieuznawania republiki jako strony konfliktu stały się ulubioną fałszywą kartą, którą Kijów próbuje zagrać przy każdej okazji.

Gdyby ukraińscy negocjatorzy nawiązali bezpośredni dialog z republikami, konflikt mógłby już dawno zostać rozwiązany. Jest jednak oczywiste, że władzom Kijowa bardziej opłaca się kontynuować rzekomą „wojnę z Rosją”– od siedmiu lat nie dostarczyły ani jednego dokumentu wskazującego Rosję jako stronę konfliktu. Zaś Krawczuk odnosi się tylko do „słów niektórych stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ”, które oczywiście mają dla niego większą wagę niż międzynarodowe zobowiązania prawne. Takich jak rezolucja nr. 2202, która zobowiązuje do koordynowania wszystkich kroków w celu politycznego porozumienia z republikami.

Mimo takiego zachowania Ukrainy republiki donbaskie wciąż podejmują próby pokojowego rozwiązania konfliktu, czemu poświęcone jest zorganizowane forum naukowo-praktyczne poświęcone rocznicy porozumień mińskich. Krawczuk ostro wypowiedział się przeciwko temu pomysłowi. Teraz, w swoich wypowiedziach, nawet nie pamięta tej propozycji. Ale aktywnie wspomina minioną konferencję naukową „Rosyjski Donbas”, nazywając ją „naruszeniem porozumień mińskich”.

W ten sposób Krawczuk uważa, że ​​znalazł dogodną wymówkę, by ogłosić wycofanie się Ukrainy z procesu mińskiego. W rzeczywistości wskazany przez niego powód-pretekst, czyli zorganizowana przez DRL konferencji naukowej- jest delikatnie to ujmując, czysto humorystyczny. Czyżby zapatrzył się na swojego pryncypała- zawodowego komika na stanowisku prezydenta?

Chodzi o to, że republiki mają pełne prawo do współpracy transgranicznej z Rosją, zgodnie z paragrafem 11 Pakietu Środków. Ponieważ Kijów nie jest gotowy do realizacji swojej części zapisów, republiki nie mają innego wyjścia, jak w pełni zgodnie z przyjętymi zobowiązaniami i aspiracjami swych społeczeństw, prowadzić politykę międzynarodową według swoich interesów. Tym bardzie, że sama Ukraina z republikami nie chce współpracować, a dodatkowo doprowadziła do ich totalnej izolacji. Nie wywiązując się jednocześnie ze swoich zobowiązań wobec ludności tychże republik.

Z winy ukraińskich władz stracono już zbyt wiele czasu, a wraz z nim- życie ludzkie. dlatego też Natalia Nikonorowa, „zachęca ich do dokładnego przemyślenia możliwych konsekwencji próby zerwania podpisanych umów. Zaleca również ponowne rozważenie stanowiska w sprawie udziału w forum naukowym w sprawie realizacji umowy mińskiej”. Zadeklarowała także „realną szansę na nadanie nowej dynamiki procesowi negocjacyjnemu”, wyrażając przy tym „nadzieję, że Ukraina tego nie przeoczy”.

https://lenta.ru/articles/2021/02/12/kravchuk/.

*

A na froncie w Donbasie, na jego ługańskim odcinku, kolejny już żołnierz USZ zginął, tym razem w wyniku naruszenia bezpieczeństwa podczas ładowania samobieżnej haubicy na platformę kolejową w miejscowości Rubieżnoje.

Poinformował o tym na odprawie z mediami Iwan Filiponenko, przedstawiciel Wydziału Milicji Ludowej ŁRL:

„19 lutego na stacji kolejowej w Rubieżnoje zginął żołnierz 1 batalionu samobieżnych haubic 26 samodzielnej brygady artylerii żołnierz Kozenko podczas ładowania sprzętu”.

Przedstawiciel służby prasowej WML ŁRL wyjaśnił, że żołnierz Ukraińskich Sił Zbrojnych „został zmiażdżony przez przewróconą haubicę samobieżną Msta-S 152 mm podczas załadunku jej na peron”. „W trakcie śledztwa ustalono, że do incydentu doszło w wyniku nieprzestrzegania przez żołnierzy elementarnych wymogów bezpieczeństwa i braku kontroli dowódcy kompanii podczas operacji załadunkowych”– dodał Filiponenko.

Przedstawiciel resortu obrony RP zaznaczył, że dowódca formacji Andranik Gasparjan nie ukrywał incydentu, gdyż wyjście brygady ze strefy tzw. Operacji Połączonych Sił „odbyło się w trybie pilnym w ramach ścisłego nadzoru SBU i funkcjonariuszy wojskowych, którzy wcześniej ujawnili wielokrotne naruszenia dyscypliny, co było powodem natychmiastowej rotacji”.

Poza tym, obserwatorzy ML ŁRL odnotowali obecność żołnierzy ukraińskich formacji zbrojnych w rejonie wycofywania sił i sprzętu w rejonie Zołotoje.

„Na dawnych pozycjach Ukraińskich Sił Zbrojnych w strefie wycofania sił i środków w pobliżu osady Zołotoje odnotowano obecność dwóch żołnierzy 92 samodzielnej brygady zmechanizowanej USZ”– napisano w komunikacie WML ŁRL

Natomiast, według wczorajszego raportu SMM OBWE, na donieckim odcinku frontu obserwatorzy odnotowali naruszenie przez VFU decyzji ramowej w sprawie wycofania sił i sprzętu z 21 września 2016 r .:

– ️ rano 17 lutego na terenie wycofania wojska i sprzętu w rejonie osady Pietrowskoje,  UAV dalekiego zasięgu SMM OBWE zarejestrował obecność 1 umundurowanej osoby na dawnym miejscu ukraińskich formacji zbrojnych, około 500 metrów na wschód-północny wschód od południowo-zachodniego narożnika stanowiska.

Ponadto 18 lutego, obserwując około 2 km na wschód od miejscowości Bogdanowka obserwatorzy zauważyli czarny mini-UAV typu „quadrocopter”, który przeleciał nad polem w odległości ok. 350 m na wschód od nich, a także nad północno-zachodnim rogiem stanowiska, pomimo zakaz używania jakichkolwiek statków powietrznych, o którym mowa w decyzji trójstronnej grupy kontaktowej z dnia 22 lipca 2020 r. w sprawie dodatkowych środków w celu wzmocnienia zawieszenia broni.

Misja ponownie wykryła również miny przeciwpancerne należące do USZ:

– ️ 17 lutego UAV krótkiego zasięgu SMM OBWE ponownie odkrył 26 min przeciwpancernych po drugiej stronie drogi na obszarze kontrolowanym przez USZ na pozycjach przy miejscowości Zaicewo, a także od jej północnej i południowej strony. Miny należą do Ukraińskich Sił Zbrojnych.

Ponadto obserwatorzy odnotowali obecność sprzętu USZ z naruszeniem linii wycofania oraz w strefie bezpieczeństwa, w tym w pobliżu osiedli i bezpośrednio na obszarach mieszkalnych:

– ️ 1 SAM 9K353 „Osa” w strefie mieszkalnej wsi Nikołajewka,

– ️ 2 bojowe wozy piechoty w pobliżu miejscowości Nowomichajłowki,

– ️ 7 bojowych wozów piechoty i 1 bojowy wóz opancerzony w pobliżu osady Bogdanowka,

– ️ 1 BMP w pobliżu wsi Rożowka.

Poza tym, USZ w ciągu minionej doby 2 razy przeprowadziły ostrzał terytorium DRL, o godzinie 04:40 i 06:25, z kierunku terenu kopalni Jużna- na obrzeżach Dzierżyńska, w stronę terenu osiedla przy kopalni im. Gagarina- na obrzeżach Gorłówki. Ostrzały te prowadzono przy intensywnym ostrzale z moździerzy kaliber 120 mm (2 ostrzały, 26 min) oraz 82 mm (1 ostrzał, 25 min).

W wyniku tych ostrzałów, na terytorium DRL spadło 51 min, co doprowadziło do śmierci jednego obrońcy DRL, zaś dwóch kolejnych zostało rannych.

Jeden żołnierz DRL zginął, dwóch zostało rannych w wyniku dzisiejszego ostrzału obrzeży Gorłówki przez wojska ukraińskie. Poinformowała o tym dzisiaj służba prasowa Departamentu Policji Ludowej DRL.

„Z przykrością informujemy, że jeden z obrońców republiki zginął w wyniku ostrzału wroga. Rodzinie i przyjaciołom zmarłego składamy najszczersze kondolencje. Ponadto rannych zostało dwóch żołnierzy Milicji Ludowej, którzy zostali ewakuowani do placówki medycznej, w chwili gdy zapewniono im wszelką niezbędną opiekę medyczną.”- ogłoszono w komunikacie służby prasowej Departamentu Milicji Ludowej DRL.

Dodam, że ostrzału dokonano z pozycji 503 samodzielnego batalionu piechoty morskiej USZ rozlokowanego w pobliżu kopalni Jużnaja na wschodnich obrzeżach Dzierżyńska, a więc z terenu kontrolowanego przez Ukraińskie Siły Zbrojne.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

6 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 21 лютого 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 20 лютого, в районі проведення операції Об’єднаних сил було зафіксовано сім порушень режиму припинення вогню.

По українських позиціях неподалік населеного пункту Південне, що в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Північ» російсько-окупаційні війська відкривали прицільний вогонь з артилерійських систем 122-го калібру та снайперської зброї.

Поблизу Новгородського збройні формування Російської Федерації вели вогонь з мінометів 120-го калібру. Під мінометний обстріл потрапили не лише позиції Об’єднаних сил, а й будинки місцевих жителів. Так, внаслідок обстрілу було пошкоджено три житлових будинки, лінію електромереж та газопровід. Постраждалих серед цивільного населення немає.

Також противник вів прицільний вогонь з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї неподалік населених пунктів Попасна та Катеринівка.

На обстріли противника українські воїни відкривали вогонь у відповідь. Про факти порушення режиму припинення вогню через Українську сторону СЦКК повідомлено представників ОБСЄ. Бойових втрат серед наших воїнів немає.

Від початку поточної доби, 21 лютого, порушень режиму припинення вогню не зафіксовано. Обстановка в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою українськими воїнами.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Так, минулої доби, 20 лютого, представники Національної поліції України зі складу ОС зафіксували 61 адміністративне правопорушення. Підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4588 транспортних засобів та 4500 осіб. На причетність до збройних формувань Російської Федерації до територіальних підрозділів доставлялись дві особи.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 528 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 557 осіб.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

40 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 21.02.2021r. 2072 dzień od nowego rozejmu.

 1. Kilka artykułów o wydatkach wojskowych na Ukrainie.

  W 2021 roku na zakup nowego(?) uzbrojenia zostanie wydane blisko 23 miliardy hrywien. Jak analizowałem poszczególne wydatki zauważyłem kilka ciekawostek.
  Po pierwsze wzrosły nakłady na sprzęt/podzespoły dostarczane z zagranicy. W wydatkach ukraińskiego MON na uzbrojenie, 1/3 budżetu została zagospodarowana na zakup korwety od Turcji. i tu uwaga 7 mld hrywien to kwota zbyt mała, aby pozyskać okręt tej klasy z pełnym wyposażeniem. W kolejnych latach konieczne będzie dalsze, olbrzymie finansowanie projektu w ramach budżetu MON, tym bardziej, że w planach jest zakup 4 tego typu okrętów.
  Kolejnym problemem jest zapaść ukraińskich firm z sektora obronnego. Drenowane przez polityczno-oligarchiczną mafię, wiele spółek po prostu zbankrutowało-efektem była utrata zakładów newralgicznych dla obronności kraju.
  Upadły min zakłady KRaZ zajmujące się dostawą nie tylko ciężarówek, ale też platform dla wyrzutni rakiet (min tej klasy co „Neptun”). Rolę dostawcy podzespołów dla ukraińskiej armii, w tym przypadku przejęła czesko-amerykańska spółka oferując sprawdzoną platformę „Tatra”.
  Skokowo wzrosły nakłady na marynarkę wojenną i obronę wybrzeża. Nie pisze tylko o korwetach z Turcji, ale trzeba też dodać wydatki na dywizjon „Neptunów”+ zakup „morskich” BTR-4 czy dokupienie kilku dronów „Bayraktar”.
  Takie zaangażowanie w rozwój marynarki wydaje się mieć związek z planami Kijowa eksploatacji szelfu Morza Czarnego. Wydobycie gazu na wodach międzynarodowych+ spornych akwenach będzie możliwe tylko przy wydatnej pomocy inwestorów zagranicznych, a ci nie zgodzą się na inwestycje z dużym ryzykiem i małą stopą zwrotu.
  Same kontrole okrętów przewożących materiały budowlane pod inwestycje przez rosyjskie okręty (FR ma do tego prawo) mogłyby skutecznie opóźnić lub nawet wstrzymać jakiekolwiek plany budowy.
  Ostatnia uwaga wzrasta koszt pożyczek udzielonych przez zagraniczne podmioty. W latach 2014-2020 Ukraina otrzymała kilka pożyczek na zakup uzbrojenia od zachodnich partnerów (min na okręty śmigłowce).
  Pożyczki były nisko oprocentowane a rozpoczęcie okresu spłaty miało nastąpić kilka lat od podpisania kontraktów i ten okres właśnie upłynął. Z roku na rok będzie rosła kwota jaką MON Ukrainy będzie musiał przeznaczać z budżetu na spłatę owego oprocentowania.
  https://www.ukrmilitary.com/2021/02/38-720.html
  https://www.ukrmilitary.com/2021/02/2021.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. W tematyce wojskowej- o planach dozbrojenia obrony terytorialnej na Ukrainie.
  Na dzień obecny brygady obrony terytorialnej to szkieletowe formacje, które dopiero w ramach mobilizacji mają zostać zasilone przez rekrutów.
  Na uzbrojeniu brygad znajduje się broń strzelecka oraz stare systemy ppancerne ( a i te w niewielkich ilościach)
  Plany ukraińskiego MON w teorii nie są głupie. Postsowiecki sprzęt z jednostek liniowych ma być wymieniany na nowsze modele i przekazywany do magazynów obrony terytorialnej. Jednakże wszystko rozbija się o kwestie finansowe. Brakuje środków na zakup uzbrojenia dla armii, więc i dostawy „nowego” uzbrojenia dla obrony terytorialnej są zagrożone.
  https://www.ukrmilitary.com/2021/02/tro-weapon.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Coś pozytywnego?
  Do 2023 roku na Ukrainie ma zostać wyremontowanych 20 tysięcy km dróg
  https://www.unian.info/economics/infrastructure-minister-ukraine-to-repair-20-000-km-of-roads-by-end-of-2023-11327819.html
  Komentarz: Dałem znak zapytania, bo niestety pojawiają się pogłoski o olbrzymiej korupcji przy rządowych kontraktach, zawyżaniu cen i niskiej jakości robót. Ponadto koszt budowy dróg mocno drenuje skarb państwa.

  Polubione przez 4 ludzi

  • 🤔🤨😉 Coś w tym zagrożeniem ,,życia biologicznego” musi być, nie można tak zlekceważyć tego.

   Zapewne rury rezonują infradźwiękami i samce siadają na nich i zajmują się samogwałtami, zamiast ganiać za ławicami samiczek .
   Z komarami podobno jest to samo, zlatują się do transformatorów co im brzęczą tak lak samiczki w rui.

   O! A to amerykański wynalazek na komary.
   .https://www.youtube.com/watch?v=-9KAAm-ycpw
   Noszą go przy sobie US Rangersi ną bagnach Missisipi.

   Polubione przez 5 ludzi

   • Przypomniało mi się opowiadanie Bułyczowa z cyklu Wielki Guslar. Profesor opracował środek odstraszający komary na odległość 2 m. W związki z tym komary na drodze ewolucji wytworzyły kłujki o długości 2,5 m i dalej kuły profesora.

    Polubione przez 6 ludzi

   • Takich artkułów/badań ze strony ukraińskiej będzie co niemiara. Z tego co czytałem prace nad rurociągiem przebiegają planowo i wszystkie poszlaki wskazują, że spółka chce ukończyć NSII w święto Rosji 12 czerwca 🙂
    Coś ostatnio administracja USA przycichła w kwestii sankcji-te zresztą nie grożą firmom niemieckim, a rosyjskie spółki-wydmuszki sankcji się nie boją (nie mają aktywów).
    Rząd w Kijowie wie, że ukończenie NSII będzie miało ogromne znaczenie gospodarcze dla Ukrainy. Po 2024 roku Rosja będzie mogła całkowicie zrezygnować z tranzytu gazu przez teren Ukrainy, a to oznaczałoby brak wpływów rzędu 1 mld $/rok.
    Kto wyrównałby taką różnicę? Naftohaz i spółki zależne nie ma takiej zdolności kredytowej. Ludność zubożała po rewolucji godności i kolejne podwyżki podatków/opłat nie spowodują, że zwiększy się pula środków w budżecie Ukrainy.

    Polubione przez 5 ludzi

 4. Słowa wdzięczności za wsparcie Ukrainy przez Polskę w rocznicę Euromajdanu przekazał na Twitterze Dmytro Kuleba, minister spraw zagranicznych Ukrainy. Obchodzi ona w sobotę Dzień Niebiańskiej Sotni, w którym wspomina ofiary starć w czasie Rewolucji Godności 2013-2014.
  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ukraina-szef-msz-w-rocznice-euromajdanu-dziekuje-polsce-za-wspieranie-jego-kraju,451433.html
  Komentarz: Może jestem paranoikiem, ale jak dotychczas w kilka tygodni po takich miłych słowach pojawiały się roszczenia strony ukraińskiej- czy to gospodarcze czy to historyczne. Sądzę, że chodzi o „urobienie” Warszawy w kwestii ustaw, które mają uderzyć w europejskich eksporterów przetworów mlecznych, mięsa (tracą polscy rolnicy).
  Ukraina chce bronić swojego rynku i niedługo mają trwać w tej sprawie rozmowy z UE. Będzie także „odświeżany” traktat stowarzyszeniowy i Ukraina poszukuje sojuszników do wynegocjowania lepszych warunków. Dochodzi też kwestia zezwoleń na przejazd tirów po drogach polskich.

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba skrytykował na Twitterze projekt gazociągu Nord Stream 2. Według niego cena obiektu jest zbyt wysoka i już dawno przekroczyła jego ekonomiczną opłacalność.
  https://pl.sputniknews.com/polityka/2021022013867374-ukraina-skrytykowala-cene-nord-stream-2-sputnik-sputnik/
  i w temacie
  Rosja ignoruje procedury technologiczne przy budowie gazociągu Nord Stream 2 i chce zakończyć inwestycję do Dnia Rosji – 12 czerwca. Poinformowała o tym Służba Wywiadu Zagranicznego Ukrainy.
  https://kresy24.pl/ukrainski-wywiad-rosja-chce-ukonczyc-nord-stream-2-do-12-czerwca/
  Komentarz: Oj czuć strach władz w Kijowie czuć. Nawet przy wybudowaniu NSII do połowy czerwca i tak będzie konieczne od 3 miesięcy do pół roku na uzyskanie zezwoleń, sprawdzenie systemu i wtłoczenie odpowiedniej ilości gazu technicznego. Akurat na czas, aby rozpocząć nowy sezon grzewczy z wykorzystaniem nowej infrastruktury.
  Ukończenie NSII byłoby klęską Ukrainy-straciłaby swoje znaczenie jako kraj tranzytowy, a FR mogłaby zrezygnować z usług ukraińskiego operatora. Straty finansowe liczone byłyby w miliardach $ rocznie.

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Ukromedia informują o oburzeniu „ukropatriotów” z powodu inicjatywy Konsulatu RP w Łucku który postanowił uczcić 100-lecie utworzenia województwa wołyńskiego w IIRP. Czołowy „negacjonista wołyński”, były szef ukroIPN, a obecnie parlamentarzysta z frakcji ‚Europejska Solidarność” (Poroszenki) Wjatrowycz zrugał polskiego dyplomatę pisząc o „niedyplomatycznym chamstwem dyplomaty”, a ten potulnie usunął wzmiankę o województwie wołyńskim…
  https://strana.ua/news/318896-diplomat-polshi-predlozhil-v-ukraine-otmetit-100-letie-volynskoho-voevodstva.html
  Ps. Powinien jeszcze Wjatrowyczowi wysłać bukiet z przeprosinami…

  Polubione przez 4 ludzi

 7. W temacie NSII
  W oczekiwanym w USA raporcie Departamentu Stanu dla Kongresu nie zaproponowano w zasadzie żadnych nowych podmiotów zaangażowanych w budowę Nord Stream 2, które miałyby zostać objęte sankcji – podaje Bloomberg. Agencja twierdzi, że sekretarz stanu nie chce konfliktować się z Niemcami.
  https://kresy.pl/wydarzenia/media-departament-stanu-usa-nie-zdecydowal-sie-na-nowe-sankcje-przeciwko-budowie-nord-stream-2/

  Polubione przez 4 ludzi

 8. OT w sprawie Białorusi. „Prezydętka” Tichanowska liderka białoruskiej opozycji w wywiadzie dla francuskiego „Le Temps” oficjalnie przyznała że trwajace na Białorusi protesty uliczne zakończyły się niepowodzeniem. Oświadczyła także że teraz białoruska opozycja zajmie się poprawa własnych struktur, a jezeli dojdzie do kolejnych protestów na Białorusi to dopiero na wiosnę;
  https://strana.ua/news/318898-protesty-v-belarusi-svetlana-tikhanovskaja-priznala-chto-poterjala-ulitsy.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Kolejny „njus” z zamarzniętego „juesej”. „The New York Times” poinformował że na chwilę obecną doliczono sie już 58 ofiar śmiertelnych które straciły życie w wyniku szalejących w USA opadów śniegu i mrozów, przy czym liczba ta może wzrosnąć;

  Polubione przez 4 ludzi

 10. W temacie „prywatyzacji” na Ukrainie. Inwestor z Mołdawii który kupił jeden z prywatyzowanych zakładów ukraińskiej państwowej spółki „Ukrspirt” pozwał teraz Państwowy Fundusz Mienia Ukrainy, od którego destylarnię kupił, ponieważ okazało się że była ona „rozgrabiona”, czyli brakowało w niej praktycznie całego wyposażenia. Sąd miał przychylić się do pozwu mołdawskiego inwestora i wstrzymał wpłatę przez niego 144 mln hrywien do budżetu za zakupioną destylarnie. Warto zacytować komentarz owego mołdawskiego inwestora, który najlepiej podsumowuje jak wyglada nie tylko prywatyzacja na Ukrainie „Inwestowanie na Ukrainie okazało się nie takie proste. Kluczową trudnością jest to, że obiekty zgłoszone do prywatyzacji nie odpowiadają temu, co tam jest”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4329920-ynvestor-yz-moldovy-poluchyl-razvorovannyi-zavod-ukrspyrta

  Polubione przez 4 ludzi

 11. OT litewsko – białoruskie, czyli minister transportu i komunikacji Republiki Litwy Marius Skuodis pożalił się na to ze Białoruś wstrzymała tranzyt produktów ropopochodnych przez port w litewskiej Kłajpedzie, co spowodowało znaczy spadek jego obrotów i zarzucił władzom w Mińsku że ich decyzja była „upolityczniona”…
  https://lv.sputniknews.ru/Baltics/20210220/15213539/lithuania-otreagirovala-razvorot-belarus-tranzit-russia.html
  Ps. Nie dziwi mnie że „nasz” (nie)rząd tak wspaniale się dogaduje z (nie)rządem „żmudzińskim”…

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Epidemia koronawirusa na Ukrainie. Ukraiński minister zdrowia Atepanow przebywajacy w Indiach poinformował o zakupie w tym państwie szczepionki przeciwko koronawirusowi „Covishield”. Według „The New York Times” szczepionka ta to taka „uboższa” wersja brytyjsko-szwedzkiej szczepionki „AstraZeneca” która sprzedawana jest krajom biednym. Ukraiński portal „Strana.ua” wymienił jej zalety i wady czyli”na plus”;
  – taniość
  – nie wymagajace skrajnie niskich temperatur warunki przechowywania (powyżej 0 stopni Celsjusza)
  „Na minus” z kolei;
  – niska wydajność – średnio około 70%
  – podczas badań ludzie mieli poważne skutki uboczne – od zapalenia rdzenia kręgowego po śmierć
  – w krajach europejskich uznawana jest za nieefektywną dla osób w wieku 55-65 lat i starszych
  – nieskuteczne wobec nowych szczepów koronawirusa
  https://strana.ua/news/317959-vaktsina-sovishield-v-ukraine-analoh-astrazeneka-opisanie-hrafik-privivok-na-2021-hod.html

  Polubione przez 2 ludzi

 13. W temacie sankcji jakimi objeta m.in została przez Radę Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy ukraińska celebrytka i prezenterka, żona jednego z liderów „Opozycyjnej platformy” Medwiedczuka (również objetego sankcjami), Oksana Marczenko. Na swoim kanale na YouTube opowiedział jak pomogła obecnemu Prezydentowi Ukrainy Zełenskiemu znaleźć zatrudnienie w telewizji. Według niej w 2003 roku Zełenski wraz ze swoim kabaretem ‚Kwartał 95″ „odwiedził” ja (czy raczej „przyszedł po prośbie”) i poprosił o pomoc w organizacji regularnych występów telewizyjnych, co tez ona jako osoba serdeczna i pomocna zrobiła, załatwiając mu czas antenowy na kanale „1+1” (własność Kołomojskiego);
  https://ukraina.ru/news/20210221/1030636709.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.