Wojna domowa na Ukrainie 22.02.2021r.- 2072 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 343.

Czy Kijów szykuje się do kolejnej zmasowanej ofensywy zbrojnej w Donbasie?

Wszystko na to wskazuje, bo Szef Pentagonu Lloyd Austin ogłosił zaangażowanie Waszyngtonu we wzmocnienie potencjału obronnego Ukrainy. 

Poinformował o tym podczas rozmowy telefonicznej ze swoim ukraińskim kolegą Andriejem Taranem. Wcześniej Austin opowiadał się za przekazaniem śmiercionośnej broni do Kijowa i nazwał wzmocnienie potencjału obronnego Ukrainy priorytetem w walce z „rosyjską agresją”. Z kolei szef Białego Domu- Joe Biden określił obronę suwerenności Ukrainy „żywotną” dla Stanów Zjednoczonych. Według ekspertów nowa administracja amerykańska przygotowuje się do rozszerzenia partnerstwa wojskowego z Kijowem. Analitycy ostrzegają, że może to wywołać nowe zaostrzenie na liniach frontu w Donbasie.

Aby więc wzmocnić strategiczne partnerstwo między Stanami Zjednoczonymi a Ukrainą, szef Pentagonu Lloyd Austin przeprowadził rozmowę telefoniczną ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Andrejem Taranem.

„Sekretarz obrony Lloyd Austin podkreślił, że Stany Zjednoczone nadal zdecydowanie popierają suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy”– czytamy w komunikacie prasowym na stronie internetowej Departamentu Obrony USA.

W rozmowie telefonicznej z ukraińskim szefem ministerstwa obrony, Austin „potwierdził zaangażowanie USA we wzmocnienie potencjału sił ukraińskich w celu skuteczniejszej obrony przed rosyjską agresją”. Zwrócił też uwagę na to, że Ukraina „musi utrzymywać postęp we wdrażaniu reform obronnych”.

Wiadomość o rozmowie została także opublikowana na stronie Ministerstwa Obrony Ukrainy. Wyjaśniono, że szef ukraińskiego departamentu obrony Andrij Taran podziękował Stanom Zjednoczonym za pomoc w sferze obronnej i potwierdził rozmówcy zamiar strony ukraińskiej dalszego udziału w operacjach NATO.

Przypomnijmy, wcześniej Lloyd Austin publicznie opowiadał się za udzieleniem Ukrainie znacznej pomocy wojskowej, a także nazwał tę kwestię priorytetem dla Stanów Zjednoczonych w walce Ukrainy z „rosyjską agresją”. Powiedział to, występując jako kandydat na stanowisko szefa Pentagonu przed członkami Senackiej Komisji Sił Zbrojnych.

„Priorytetem powinny pozostać wysiłki USA w zakresie pomocy dla bezpieczeństwa w budowaniu potencjału sił ukraińskich”– powiedział Lloyd Austin, dodając, że popiera „niesienie pomocy poprzez dostarczanie Ukrainie śmiercionośnej broni, której ona potrzebuje do samoobrony”.

„Ukraina ma również ogromne zapotrzebowanie na nieśmiercionośny sprzęt, taki jak bezpieczna komunikacja, która jest finansowana przez Inicjatywę Pomocy Bezpieczeństwa Ukrainy (USAI)”– wyjaśnił Austin.

Według niego obecnie „zachowuje się właściwą równowagę” w udzielaniu śmiercionośnej i nieśmiercionośnej pomocy na potrzeby Ukrainy w zakresie rozwoju potencjału obronnego.

Prezydent USA Joe Biden uważa również, że Waszyngton powinien wspierać Ukrainę. Poinformował o tym przemawiając online 19 lutego na konferencji bezpieczeństwa w Monachium.

Szef Białego Domu uważa, że ​​„Putin stara się osłabić projekt europejski i sojusz NATO”, a także „podważyć jedność transatlantycką”.

„Dlatego utrzymanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy jest nadal kluczowe dla Europy i Stanów Zjednoczonych”– stwierdził nowo wybrany prezydent, Joe Biden.

Wcześniej ukraiński minister spraw zagranicznych, Dmytro Kuleba wyraził opinię, że w stosunkach między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi zaczyna się „nowy dzień”. Powiedział to, komentując wyniki swojej rozmowy z szefem Departamentu Stanu Anthonym Blinkenem. Kuleba zaznaczył, że strony potwierdziły wagę strategicznego partnerstwa między Kijowem a Waszyngtonem.

„Postanowiliśmy uczynić to (partnerstwo- dopisek mój) bardziej ambitnym. Zaczyna się nowy dzień w naszych relacjach”– napisał Kuleba na swoim profilu na Twitterze.

Szef ukraińskiej dyplomacji, wypowiadając się wcześniej w telewizji Ukraina 24, wyraził swoje przekonanie, że prezydenci Stanów Zjednoczonych i Ukrainy „z łatwością znajdą wspólny język”.

„Uwaga, obaj zostali prezydentami w momentach w historii swoich krajów, kiedy zadaniem numer jeden rozwoju wewnętrznego jest pojednanie różnych części społeczeństwa i budowa mostów. Naprawdę mają to wspólne. Myślę, że ta chemia, jak lubią mawiać Amerykanie, na pewno zadziała i wszystko będzie dobrze”– powiedział Kuleba.

Także podobną opinię wyraził wcześniej sam Zełenski, który w wywiadzie dla The New York Times zasugerował, że Biden „zna Ukrainę lepiej niż poprzedni prezydent”, ponieważ polityk miał „bliskie związki” z Ukrainą, zanim został wybrany na szefa Stanów Zjednoczonych.

„Poza tym, moim zdaniem, rozumie ukraińską mentalność. Pomoże to zacieśnić relacje, rozwiązać konflikt w Donbasie i zakończyć okupację naszego terytorium. Stany Zjednoczone mogą pomóc”– powiedział wtedy Zełenski.

Oczywiście zdministracja Joe Bidena rzeczywiście przygotowuje się do rozszerzenia wsparcia dla Ukrainy w jej konfrontacji z Rosją.

Wynika to z tego, że nowa administracja  przywraca agresywny model zachowania, który ukształtował się w latach prezydentury Baracka Obamy. Jednocześnie rośnie lekceważenie jakichkolwiek wcześniejszych umów ze strony Kijowa. Władze ukraińskie wybrały niezwykle konfrontacyjne podejście zarówno do rozwiązywania sporów z sąsiadami, jak i niwelowania wewnętrznych różnic politycznych.

Chcą się w ten sposób włączyć w nową politykę Waszyngtonu wobec Kijowa, która zmienia się wraz z nadejściem nowej administracji. Biden wielokrotnie wyrażał chęć „wzmocnienia wsparcia dla Ukrainy, którą postrzega jako narzędzie do powstrzymania Rosji”.

Od kilku już lat Waszyngton zapewnia Kijowowi stałe wsparcie w sferze obronności. Dziś ukraińskie kierownictwo oczekuje, że pomoc ta będzie kontynuowana wraz z pojawieniem się nowej administracji w Białym Domu. Dmitry Kuleba ogłosił to w grudniu 2020 roku. w rozmowie z RBC-Ukraina, kiedy to szef ukraińskiej dyplomacji podkreślił, że amerykańska broń otrzymana przez Ukraińskie Siły Zbrojne Ukrainy służy wzmocnieniu zdolności obronnych kraju.

Środki na wsparcie obronne Ukrainy pochodzą z budżetu USA w ramach tzw. Inicjatywy Wsparcia Bezpieczeństwa Ukrainy (USAI).

W 2019 roku administracja Donalda Trumpa tymczasowo wstrzymała przekazanie Ukrainie zaplanowanych 250 mln dol., Jak donosiła wówczas gazeta Politico, Donald Trump polecił szefowi Pentagonu i doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego do kontroli pomocy udzielonej Ukrainie.

Amerykańska Partia Demokratyczna zinterpretowała wtedy ten gest Trumpa jako próbę wykorzystania swego stanowiska dla osobistych korzyści. Przeciwnicy Trumpa powiedzieli, że w ten sposób rzekomo chciał wywrzeć presję na ukraińskich władzach w celu uzyskania informacji obciążających Joe Bidena.

Z tej okazji w Kongresie wszczęto procedurę impeachmentu, ale jednak na początku 2020 roku Senat uniewinnił Trumpa.

Wcześniej, bo we wrześniu 2019 r. odmrożono pomoc wojskową dla Ukrainy, a w czerwcu 2020 r. Pentagon oficjalnie potwierdził przydział nowego pakietu wsparcia dla Kijowa w wysokości 250 mln dol. Z tej transzy ok. 125 mln dol. przeznaczone bezpośrednio na realizację reform wojskowych na Ukrainie.

W szczególności Stany Zjednoczone finansują szkolenie ukraińskiego personelu wojskowego, które amerykańscy oficerowie są zaangażowani w bazie szkoleniowej w obwodzie lwowskim.

Pomoc wojskowa Stanów Zjednoczonych obejmuje również dostawy różnego rodzaju sprzętu i produktów wojskowych. Głównie chodzi tu o sprzęt nieśmiercionośny. Na przykład w 2019 roku Kijów otrzymał dwa radary przeciwpancerne klasy AN / TPQ-36 i 30 szt. SUV-ów amerykańskich samochodów Hummer. Ponadto przekazano Ukraińskim Siłom Zbrojnym sprzęt medyczny, sprzęt łączności, noktowizory i sprzęt rozpoznawczy artylerii itp.

Waszyngton przez długi czas powstrzymywał się od dostarczania na Ukrainę śmiercionośnej broni. Dopiero na początku 2018 roku Departament Stanu zatwierdził przekazanie stronie ukraińskiej 37 wyrzutni przeciwpancernych pocisków rakietowych Javelin i ponad 200 sztuk amunicji do nich za kwotę 47 mln dolarów.

Zapowiadając zwiększenie wsparcia w pomocy wojskowej dla Ukrainy, administracja Joe Bidena zwiększy dostawy śmiercionośnej broni na Ukrainę, a także inną pomoc, co może mieć negatywny wpływ na sytuację przy uregulowaniu konfliktu w Donbasie. Chodzi tu o to, że Kijów, odczuwając wzrost poparcia zewnętrznego, ryzykuje ostateczną utratę negocjowalności. Co już w sposób jawny bardzo dobrze jest dostrzegalne. Stąd bierze się to werbalne zaostrzenie podejścia do kwestii pertraktacji pokojowych przez najwyższe czynniki na Ukrainie, i samego szefa TGK- Leonida Kraczuka, który zaczął ustawiać się z przypuszczalnym kierunkiem wiatru.

Fakt, że w zespole Joe Bidena są tacy „specjaliści” jak Anthony Blinken i Victoria Nuland, dobitnie wskazuje, że sytuacja może ulec pogorszeniu. Waszyngton przetestuje siłę Moskwy wobec Donbasu. Z kolei rozszerzenie pomocy amerykańskiej pchnie Kijów do nowego zaostrzenia sytuacji na froncie.

Tak więc, wypowiedzi przywódców USA są sygnałem dla Ukrainy, że Waszyngton może wkrótce rozszerzyć dostawy śmiercionośnej broni do Kijowa. W ostatnich latach aktywność ta była ograniczana ze względu na słabe zainteresowanie administracji Trumpa sytuacją na Ukrainie. Nowy kurs Waszyngtonu może negatywnie wpłynąć na sytuację w Donbasie i zmusić Kijów do wznowienia działań wojennych. 

Przewidując taki rozwój sytuacji, „Moskwa jest zaniepokojona ewentualną decyzją Kijowa o siłowym rozwiązaniu sytuacji w Donbasie”– powiedział sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.

Pieskow zaznaczył, że niedawno zastosowane bezwzględne „represje” na Ukrainie wobec mediów i czołowych polityków kraju budzą niepokój.

„Oczywiście, może to budzić niepokój, może tylko wywołać pytanie, kto wybrał tę reakcyjną linię, czy ta linia doprowadzi do tego, że ukraińskie kierownictwo ponownie rozważy możliwość rozwiązania np. siłą na południowy wschód”– powiedział rzecznik Kremla.

Dodał, że wobec takiej postawy sytuacja na linii frontu w Donbasie pogarsza się.

Ponadto, zdaniem Pieskowa, ciągła pomoc wojskowa dla Ukrainy ze strony Stanów Zjednoczonych , które w ten sposób chcą się przypodobać swojemu hegemonowi.

„Nikt nie zagraża Ukrainie. Wręcz przeciwnie, prowokuje tych szczerych pasjonatów Ukrainy, którzy zapewne stoją za tymi wewnętrznymi represjami, są napompowani do okazywania agresywności, w tym szczególnie agresywnej w rozwiązywaniu problemów południowo-wschodniej części kraju”– powiedział sekretarz prasowy rosyjskiego przywódcy.

Przypomnę, że wcześniej ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski polecił sprawdzić gotowość bojową wojska w strefie Operacji Połączonych Sił, i opracowanie pięciu scenariuszy skutecznego rozwiązania sytuacji w Donbasie- w tym kilka przy zastosowaniu siły zbrojnej.

Zima się już kończy, czy w związku z tym będziemy świadkami kolejnej próby rozwiązania przy pomocy armii sytuacji w Donbasie?

Jak na razie wszystko na to wskazuje.

*

A na froncie w Donbasie, w ciągu minionej doby- jak na razie było spokojnie, i tylko zgodnie z wczorajszym raportem SMM OBWE, na donieckim odcinku frontu obserwatorzy- kolejny już raz, odnotowali obecność sprzętu USZ poza wyznaczonymi obszarami składowania:

– 12 szt. holowanych haubic (2A36 „Hiacynt-B”, 152 mm) i 4 działa przeciwpancerne (MT-12 „Rapira”, 100 mm) w rejonie miejscowości Sławiańsk, od którego wszystko się zaczęło.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

7 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 22 лютого 2021 року.

Слава Україні!

Протягом минулої доби, 21 лютого, на переважній більшості ділянок відповідальності частин і підрозділів в районі проведення операції Об’єднаних сил спостерігалася тиша. Було зафіксовано лише одне порушення режиму припинення вогню.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Північ», поблизу населеного пункту Світлодарськ російсько-окупаційні війська здійснили кілька прицільних пострілів в бік українських позицій зі снайперської зброї.

Про дії збройних формувань Російської Федерації повідомлено представників ОБСЄ через Українську сторону Спільного центру контролю та координації питань припинення вогню та стабілізації лінії розмежування сторін. Бойових втрат серед особового складу Об’єднаних сил немає.

Від початку поточної доби, 22 лютого, обстановка в районі проведення операції Об’єднаних сил контрольована українськими воїнами, порушень з боку російсько-окупаційних військ не зафіксовано.

Слава Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Так, минулої доби, 21 лютого, представники Національної поліції України зі складу ОС зафіксували 72 адміністративних правопорушення. Підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4344 транспортних засоби та 4572 особи. На причетність до збройних формувань Російської Федерації до територіальних підрозділів доставлялись три особи.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 433 особи, на підконтрольну Україні територію прибуло 1089 осіб.

Слава Україні!”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

36 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 22.02.2021r.- 2072 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tak jak napisałeś, wszystko zmierza do zbrojnej konfrontacji. Tyle, że najpewniej skończy się to wybiciem zębów Ukrainie i odzyskaniem całego obwodu donieckiego i ługańskiego. Szkoda tylko ludzi, którym przyszło żyć na linii frontu. Głupcy z Kijowa faktycznie mogą zdecydować się na siłowe rozwiązanie, czując wsparcie starej ekipy Obamy. Tylko, że to też rozwiązuje ręce FR – poza ochotnikami, którzy są od razu gotowi pomóc Powstańcom, to zerwanie porozumień mińskich i ochrona rosyjskich obywateli jest wystarczającym powodem, aby użyć regularnej armii rosyjskiej w celu ochrony życia Rosjan z Donbasu. Jak wiemy prezydent FR nie rzuca słów na wiatr. Wiele miesięcy temu wyraźnie powiedział, że w przypadku agresji ukraińskiej odpowiedź będzie znacząca. Wsparcie dla Donbasu potwierdził po raz kolejny całkiem niedawno. Ewentualny zbrojny konflikt skończy się na bezwzględnej porażce sił ukraińskich, a przed konfrontacją lub po, prezydent FR najpewniej wygłosi przemówienie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ o postawieniu go w ostatecznej potrzebie ochrony ludności Donbasu tłumacząc decyzję o wsparciu zbrojnym obu republik. USA nie zaryzykuje wprowadzenia sił NATO na Ukrainę. Nie zrobili tego w 2014 roku po oderwaniu się Krymu od Ukrainy i nie zrobią tego teraz.

  Polubione przez 6 ludzi

 2. Po wczorajszym wydarzeniu w USA, gdzie podczas lotu zaczął rozpadać się Boenig 777, a odpadajace od niego części spadły na dom, korporacja „Boenig” zarekomendowała wstrzymanie wszystkich lotów samolotami Boenig 777 aż do czasu zakończenia śledztwa w sprawie wszczętego przez amerykańską Narodową Radę Bezpieczeństwa Transportu (NTSB);
  https://korrespondent.net/business/companies/4330083-Boeing-rekomendovala-ostanovyt-polety-samoletov-777-posle-yntsydenta-v-ssha
  Tymczasem niderlandzkie media poinformowały o kolejnym takim incydencie z samolotem Boenig, tym razem modelem 747-400, z którego zaczęły odpadać częsci w czasie lotu w okolicy Limburga. Płonace szczątki samolotu uszkodziły kilka samochodów, a także zraniły starszą kobietę;
  https://korrespondent.net/world/4330097-v-nyderlandakh-oblomky-zahorevshehosia-v-nebe-samoleta-travmyrovaly-cheloveka

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Przewodniczący Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego Eduard Dolinski zajmujący sie ujawnianiem „przerabiania” ukraińskiej historii przez „ukropatriotów”, tym razem opublikował oświadczenie tzw. Instytutu Kozactwa im S. Bandery (!) w którym ten oznajmia że Ukraincy maja wiecej praw do historii Polski, Rosji, Izraela i USA niż sami Polacy, Rosjanie, Żydzi czy Amerykanie oraz ze to „przodkowie” Ukrainców tworzyli współczesny Izrael…

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Epidemia koronawirusa na Ukrainie. Ukraiński internet komentuje zakup szczepionki w Indiach czyli ze cała ‚epopeja” z zakupem szczepionek skonczy sie sprawami karnymi. Miedzy innymi szef ukraińskiej Krajowej Izby Lekarskiej Serhij Krawczenko wypomniał ministrowi zdrowia Stepanowowi że zakupiona w Indiach szczepionka „Covidshield” (której zresztą na Ukrainę ma dolecieć niecałe 42 tys. dawek z datą ważnosci do końca czerwca) nie będzie mogła być użyta ponieważ jej producentowi wygasł certyfikat (około półtorej roku temu) dopuszczajacy jego produkty do uzytku na terytorium Ukrainy. Krawczenko zadał takze Stepanowowi „pytanie” co się stało z „miliardami” za które miała być kupiona chińska szczepionka ‚Sinovac”;
  https://strana.ua/news/319019-indijskaja-vaktsina-kovishild-chto-pishut-v-sotssetjakh.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Ukromedia poinformowały o zatrzymaniu samolotu należacego do oligarchy Kołomojskiego a którym terytorium Ukrainy chciał opuścić były wiceprezes ‚PrivatBanku” Wołodymyr Jacenko;
  https://strana.ua/news/319134-jatsenko-napravljalsja-v-venu-na-samolete-kolomojskoho.html
  Nie pozwolono mu opuścić Ukrainy ponieważ Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy przedstawiło mu zarzuty dotyczące jego „pracy” w „PrivatBanku” w czasie której miał się m.in dopuścić defraudacji oraz przywłaszczenia mienia;
  https://strana.ua/news/319099-nabu-soobshchaet-o-podozrenii-vladimiru-jatsenko-po-delu-privatbanka.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. OT rosyjsko – białoruskie, czyli Łukaszenka z wizytą w rosyjskim Soczi, gdzie spotkał się z WWP, jak zwykle z uwagą wysłuchał porad „Wielkiego Brata”, robiac przy tym notatki ;-)))…
  https://colonelcassad.livejournal.com/6573805.html
  …a następnie obaj pojeździli sobie na nartach;
  https://colonelcassad.livejournal.com/6574159.html
  Plus władze Armenii poinformowały o tym ze zainteresowane rozbudową rosyjskiej bazy w Giumri. Warto przy tym przypomnieć ze jednym z haseł „kolorowej rewolucji” dzieki której do władzy w Armenii doszedł Nikol Paszynian była likwidacja tej bazy…
  https://ria.ru/20210222/baza-1598535542.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Epidemia koronawirusa na świecie. Prezydent USA Biden ogłosił pięciodniową żałobę w Stanach Zjednoczonych po Amerykanach zmarłych z powodu koronawirusa, których jest już ponad 511 tysiecy (czyli więcej niż Amerykanów którzy łącznie zginęli w wojnach światowych oraz wojnie w Wietnamie);
  https://strana.ua/news/319172-bajden-objavil-traur-v-ssha-po-500-tysjacham-amerikantsev-pohibshikh-ot-koronavirusa.html

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Wieści z „frontu” na Donbasie. Dowództwo ukraińskiej 58 Brygady poinformowało o śmierci trójki swoich żołnierzy. Jej przyczyną miał być „pożar” jaki wybuchł na umocnionej pozycji jaka zajmowali (tzw. blindaż), dwóch „ukrowojaków” miało się spalić do takiego stopnia że do ustalenia ich tożsamości potrzebne będa specjalistyczne badania (DNA);
  https://strana.ua/news/319214-na-donbasse-v-blindazhe-shoreli-troe-ukrainskikh-voennykh-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Ukraińska codzienność. W Charkowie policjanci zatrzymali 50-letniego mężczyznę który zastrzelił na jednej z ulic 40-latka. Na razie nie wiadomo z jakiego powodu 50 – latek dokonał zabójstwa;
  https://kharkov.strana.ua/319215-kharkovskaja-politsija-zaderzhala-podozrevaemoho-v-ubijstve-na-otakara-jarosha.html
  Plus również w Charkowie policjanci zatrzymali 20 osób które uczestniczył w „drace” zakończonej strzelaniną w jednej z aptek;
  https://kharkov.strana.ua/319206-pokupka-lekarstv-bez-ocheredi-v-apteke-kharkova-zakonchilas-strelboj-i-potasovkoj.html
  Z kolei w Odessie policjanci zatrzymali 38 – letniego „obcokrajowca” który chodził sobie po ulicy z granatem bojowym w ręku;
  https://odessa.strana.ua/319212-video-kak-v-odesse-muzhchina-razhulival-s-hranatoj-v-rukakh.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.