Wojna domowa na Ukrainie 23.02.2021r.- 2073 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 344.

Wicepremier Federacji Rosyjskiej Aleksander Nowak wyraził opinię, że „Nord Stream 2” nie pozostanie bezczynny po zakończeniu budowy, ponieważ europejscy partnerzy są zainteresowani jego wykorzystaniem. 

Według niego projekt został już zrealizowany w ponad 95% i zostanie ukończony pomimo destrukcyjnych kroków ze Stanów Zjednoczonych. Nowak podkreślił, że „Nord Stream 2” jest w pełni zgodny z prawodawstwem europejskim, a działania Waszyngtonu to nic innego jak przejaw pozarynkowej konkurencji na rynku gazu.

„Gazociąg ‚Nord Stream 2’ nie będzie pozostawał bezczynny po zakończeniu budowy, ponieważ kraje europejskie i partnerzy projektu są zainteresowani przepompowywaniem przez niego węglowodorów”– opinię tę na antenie kanału telewizyjnego „Rosja1” wyraził wicepremier Federacji Rosyjskiej Aleksander Nowak.

„Myślę, że nie ma takich zagrożeń, bo… nasi europejscy partnerzy są tym zainteresowani”– odpowiedział na pytanie, czy jest możliwość, że „Gazprom” nie będzie w stanie przepompować gazu nowym rurociągiem z powodu ewentualnego bojkotu „Nord Stream 2”.

Wicepremier przypomniał, że jest to projekt komercyjny realizowany głównie przez zagraniczne firmy zainteresowane dostawami gazu z Rosji.

„Gazprom stworzył spółkę joint venture, która w prawie 95%zrealizowała ten projekt”– wyjaśnił Nowak.

Wyraził też przekonanie, że „Nord Stream 2” zostanie ukończony pomimo destrukcyjnych działań Stanów Zjednoczonych, które opóźniają budowę gazociągu.

„Ten projekt jest w pełni zgodny z prawodawstwem europejskim. Po prostu jest taka konkurencja ze strony amerykańskich partnerów, którzy chcą dostarczać swój skroplony gaz ziemny do Europy, czyli w rzeczywistości są to nierynkowe metody konkurencji. A jeśli mówimy o ustawodawstwie, to od strony prawnej sprawy, projekt ten jest całkowicie legalny, spełnia wszystkie wymogi prawodawstwa europejskiego. Dlatego uczestniczące w nim kraje są zainteresowane realizacją tego projektu”– powiedział Nowak.

Jakiś czas temu niemieckie wydanie Der Spiegel, powołując się na swoje źródła, napisało, że prace nad położeniem „Nord Stream – 2”, które obecnie są prowadzone na wodach Danii przez rosyjski statek „Fortuna”, zostały przerwane z powodu złej pogody, ale powinny zostać wznowione gdy tylko poprawią się warunki pogodowe. Obecnie prace przy dokończeniu budowy gazociągu „Nord Stream 2” idą pełną parą.

Zwrócono uwagę, że operator gazociągu Nord Stream 2 AG przewiduje zakończenie budowy do końca 2021 roku. Potwierdzają to rosyjskie media, które podały, że „Gazprom” także spodziewa się, że projekt transbałtycki zacznie działać do końca tego roku.

Część zachodnich polityków kontynuuje próby utrudniania budowy gazociągu. Tak więc 12 lutego republikański senator Jim Risch i jego kolega demokrata Jean Shaheen wysłali list do prezydenta USA Joe Bidena, w którym wezwali do nałożenia sankcji na projekt.

„Relacje USA z Niemcami są kamieniem węgielnym sojuszu transatlantyckiego. Ale pozwolenie na ukończenie ‚Nord Stream 2’ nie jest konstruktywnym krokiem dla tego partnerstwa”– cytuje amerykański Bloomberg parlamentarzystów.

Także premier Mateusz Morawiecki po raz kolejny stanowczo wezwał do przerwania budowy, stwierdzając, że projekt ten „wzmacnia zależność UE, zadaje cios gospodarce i bezpieczeństwu” i może wkrótce zostać wykorzystany „w interesie agresywnej polityki Rosji”. Oczywiście ten głos, jest tylko wołaniem na puszczy, bo już nikt- poza Ukrainą i częścią krajów bałtyckich oraz oczywiście Stanami Zjednoczonymi, jego słów nie bierze na poważnie.

Jednocześnie trwają negocjacje wysokiego szczebla między Niemcami a Stanami Zjednoczonymi, w trakcie których Berlin próbuje przekonać amerykańskie władze do rezygnacji z presji sankcyjnej na „Nord Stream 2”. Prawdopodobnie w związku z tym, że Departament Stanu zrobił pauzę, komentując postępu robót, że są one bardzo wnikliwie monitorowane, ale uważa ono sankcje nadal jako „jedno z najważniejszych narzędzi” nacisku. Oczywiście dokąd będą znajdywały się kraje, popierające sankcje, ale ich dotychczasowa jedność zaczyna się gwałtownie kruszyć.

Na przykład konsekwentnie wspierają zakończenie budowy kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Austrii Sebastian Kurz.

Po spotkaniu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem na początku lutego Merkel podkreśliła, że ​​uważa sankcje eksterytorialne za „nie najlepszy sposób” na rozwiązanie sytuacji. Z kolei Kurz wyraził przekonanie, że europejskie kraje dużo więcej skorzystają na uruchomieniu nowego gazociągu, a błędem jest stanowisko, że projekt będzie odpowiadał wyłącznie geopolitycznym interesom Rosji.

Jeśli zaś chodzi o kwestie biznesowe, to europejskie firmy nie opuszczą projektu na końcowym jego etapie ponieważ zainwestowano w nią zbyt dużo pieniędzy. Jeśli już miałby do tego dojść, to stałoby się to na samym początku jego realizacji, gdy kwoty zaangażowane w budowę, były stosunkowo skromne.

Waszyngton stara się zmniejszyć atrakcyjność inwestycyjną „Nord Stream 2”, ale europejskie firmy zainwestowały już w niego około 5 miliardów euro, więc nie odpuszczą sobie tego projektu, bo byłoby to wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Tym bardziej, że przyszłe profity z jego użytkowania w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat, są nie do przecenienia, i ich wartość przekraczać będzie o setki razy zainwestowane w budowę pieniądze. Jeśli już, to ewentualne problemy mogą się pojawić ze struktur politycznych UE. Chodzi o to, że ostatnie 12 km rur biegnie przez niemiecki obszar wodny i wzt. podlega dyrektywie gazowej UE, która ogranicza dostawy „niebieskiego paliwa” przez jednego eksportera. Dlatego też, zgodnie z europejskim prawem rosyjski monopolista będzie mógł dostarczać rurociągiem tylko 50% własnego paliwa, a drugą połowę trzeba będzie przekazać konkurentom. Ten problem jest już rozwiązywany. W Niemczech utworzono fundusz ekologiczny, który będzie mógł nadać gazociągowi „Nord Stream 2” status projektu ważnego dla klimatu w Europie. Taki fundusz zapobiegnie amerykańskim sankcjom.

Jak widać, proces dokończenia budowy „Nord Stream 2” zbliża się nieubłaganie ku końcowi, w między czasie usunięto wszelkie możliwe skutki dodatkowych utrudnień, i za jakiś czas zachodni partnerzy „Gazpromu” zaczną robić na nim niesamowity biznes, ku zadowoleniu rodzimych firm i odbiorców indywidualnych „niebieskiego paliwa”, zapewniając im niczym nie naruszoną ciągłość i stabilność dostaw.

My zaś będziemy musieli się zadowolić drogim nam amerykańskim gazem wolności, który spowoduje dodatkową utratę konkurencyjności polskiego przemysłu i wzrost cen gazu przeznaczonego do ogrzewania domów i mieszkań.

No, ale taka jest polityka, która może być korzystna dla kraju lub też wprost przeciwna- szkodząca mu lub wprost wyniszczająca go.

*

A na froncie w Donbasie, na jego donieckim odcinku, w ciągu minionej doby, USZ zwiększyły znacznie swoją zbrodniczą aktywność.

I tak, do pierwszego ostrzału doszło o godzinie 12:45, kiedy to z kierunku Marinki ostała ostrzelana Aleksandrowka- na obrzeżach Doniecka, przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (2 granaty), następnie o godzinie 13:05, z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu podwieszanego granatnika PG-25 (4 granaty) i broni maszynowej, o godzinie 15:10, z kierunku Awdiejewki w stronę Jakowlewki- w rejonie Donicka, przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 m(4 granaty), o godzinie 17:50 i 18:40, z kierunku Leninskoje w stronę terenu osiedla przy kopalni im. Gagarina- na obrzeżach Gorłówki, przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (3 granaty), automatycznego granatnika AGS-17 (10 granatów), opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (20 wystrzałów) i broni maszynowej, o godzinie 21:15, z kierunku Marinki w stronę Aleksandrowki, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (2 granaty), w wyniku czego ucierpiał 22-letni cywil, który został ranny odłamkami (poszkodowany trafił na oddział chirurgiczny Szpitala Centralnego nr. 14 w Doniecku), o godzinie 22:15, z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje, przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (3 granaty) i broni maszynowej. Po północy były jeszcze dwa ostrzały: o godzinie 00:10 i 00:22, kiedy to z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje wystrzelono po 8 min przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm.

W sumie, w wyniku tych ukraińskich ostrzałów, USZ 9 razy naruszyły warunki rozejmu, na skutek czego został ranny 22-letni cywil i spadło na terytorium DRL łącznie 64 pociski.

Poniżej jeszcze relacja filmowa przedstawiająca aktualną sytuację na ługańskim odcinku frontu:

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

8 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 23 лютого 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 22 лютого, в районі проведення операції Об’єднаних сил було зафіксовано одинадцять порушень режиму припинення вогню.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід», поблизу населеного пункту Авдіївка збройні формування Російської Федерації відкривали вогонь в бік українських позицій з гранатометів різних систем та стрілецької зброї. Внаслідок ворожих обстрілів один військовослужбовець загинув, ще один воїн – отримав осколкові поранення. Командування операції Об’єднаних сил висловлює щирі співчуття родині загиблого, а пораненому бійцю бажає скорішого одужання.

Неподалік Водяного, що на Приазов’ї, російсько-окупаційні війська вели прицільний вогонь з мінометів 82-го калібру, гранатометів різних систем, а також великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. На цьому ж напрямку ворог здійснив дистанційне мінування місцевості в напрямку українських позицій за допомогою ПОМ-2, використавши при цьому близько двох десятків мін.

В передмісті Мар’їнки противник відкривав неприцільний вогонь з ручного протитанкового гранатомета, а біля Первомайського – зі стрілецької зброї.В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Північ», збройні формування Російської Федерації вели прицільний вогонь по українських позиціях з автоматичних станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї поблизу Південного. Внаслідок обстрілу отримав поранення один військовослужбовець зі складу Об’єднаних сил. Воїну оперативно надано медичну допомогу та доправлено до лікувального закладу.

Від початку поточної доби, 23 лютого, було зафіксовано три порушення режиму припинення вогню. Так, в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Північ», неподалік населеного пункту Зайцеве, російсько-окупаційні війська здійснили обстріл українських позицій з мінометів 82-го калібру та станкових протитанкових гранатометів. Внаслідок обстрілу один військовослужбовець загинув, ще один воїн – отримав осколкові поранення. Командування операції Об’єднаних сил висловлює щирі та глибокі співчуття родині загиблого, а пораненому бійцю бажає скорішого одужання.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід» поблизу Красногорівки збройні формування Російської Федерації відкривали вогонь з мінометів 120-го калібру, а в передмісті Авдіївки – зі станкових протитанкових гранатометів.

На обстріли противника українські воїни давали вогонь у відповідь. Про факти порушення режиму припинення вогню через Українську сторону СЦКК повідомлено представників ОБСЄ.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Так, минулої доби, 22 лютого, представники Національної поліції України зі складу ОС зафіксували 63 адміністративних правопорушення. Підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4647 транспортних засобів та 4755 осіб. На причетність до збройних формувань Російської Федерації до територіальних підрозділів доставлялись дві особи.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 653 особи, на підконтрольну Україні територію прибуло 1141 особа. Через КПВВ «Новотроїцьке» – 129 та 83 особи відповідно.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

37 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 23.02.2021r.- 2073 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem na Ukrainie stało się coś niebywałego, czyli sąd w Odessie skazał na 7 lat pozbawienia wolności i konfiskatę cześci majątku, byłego lidera „Prawego Sektora” w Odessie Serhija Sternenkę który do tej pory uchodził za „nietykalnego” pomimo tego ze m.in zadźgał na odeskiej ulicy człowieka. Wyrok na Sternenke zapadł w sprawie porwania, a nastepnie torturowania, deputowanego jednego z samorządów wiejskich w obwodzie odeskim w 2015 roku którym miał kierować Sternenko, a którego celem miało być wymuszenie okupu bądź zmuszenie porwanego do rezygnacji ze startu w wyborach samorządowych.
  W budynku sądu oraz przed nim zebrali się „ukropatroci” fani Sternenki którzy już zaczęli zadymę, podpalając przed wejściem opony;
  https://strana.ua/news/319175-prihovor-sternenko-sud-2302-21-prjamaja-transljatsija-i-onlajn-iz-primorskoho-suda-odessy.html

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Ciąg dalszy „poROSHENkizacji” Ukrainy. Były prezydent Ukrainy Poroszenko, a także deputowani innych frakcji, w tym ugrupowania „Sługa Narodu”, złożyli w ukraińskim parlamencie projekt ustawy która m.in umożliwi zakazanie działalności na Ukrainie mediom oraz ugrupowaniom które „zaprzeczają rosyjskiej agresji”;
  https://strana.ua/news/319254-poroshenko-i-sluhi-naroda-hotovjat-pochvu-k-sudebnomu-zapretu-upts-.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Ciekawe jak długo „kochanym” euroatlanntystom z UE, będzie się podobało wspieranie dysonansu między tym co się wyczynia w europejskiej strefie wpływów na „proeuropejskiej” Ukrainie, a deklarowanymi przez UE „wartościami”.

   Polubione przez 3 ludzi

 3. OT z Gruzji, gdzie siły porządkowe wzięły szturmem siedzibę opozycyjnego ugrupowania „Zjednoczony Ruch Narodowy” założonego przez Saakaszwilego i zatrzymały ponad 10 osób wraz z przewodniczącym partii Niku Melio. Wcześniej Melio będący również parlamentarzystą został decyzją gruzińskiego parlamentu pozbawiony immunitetu, a samo zatrzymanie ma związek z wyrokiem jaki otrzymał za zorganizowanie szturmu na parlament latem 2019 roku;
  https://strana.ua/news/319231-v-hruzii-siloviki-shturmovali-ofis-partii-saakashvili.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Kolejny „njus” z „juesej”, czyli zidiocenia USAmanów ciąg dalszy. Tym razem AMERYKAŃSCY IDIOCI oskarżyli władze federalne o to że…zasypały Teksas „sztucznym śniegiem”…
  https://strana.ua/news/319267-v-tiktoke-pojavilis-video-iz-tekhasa-v-kotorykh-pytajutsja-rastopit-sneh.html
  https://www.businessinsider.in/thelife/news/tiktokers-are-trying-to-prove-that-snow-in-texas-is-fake-pushing-a-false-conspiracy-theory/articleshow/81160359.cms
  …ale jak władzom federalnym udało sie obniżyć temperaturę powietrza AMERYKAŃSCY IDIOCI już nie wytłumaczyli…

  Polubione przez 5 ludzi

 5. UKROSZAJBA ciąg dalszy, czyli jeden z najbardziej ZIDIOCIAŁYCH ukroportali ‚Dialog.ua” opisał dlaczego zabrakło wody na „okupowanym” (według Kijowa) Krymie. Cytat „Szczególnie wielu ekspertów zwraca uwagę, że zarzuty wysuwane przez „władzę” okupacyjną i propagandystów pod adresem ukraińskiej władzy państwowej są bezpodstawne. Miejscowe potrzeby Krymu na słodką wodę były zaspokajane z ich własnych źródeł. A przyczyną deficytu jest obecność rosyjskich baz wojskowych na półwyspie i osiedlenie się tam Rosjan”, czyli to rosyjscy „bojcy” wypili całą wodę na Krymie :-)))
  https://www.dialog.ua/blogs/223656_1612802176

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Kolejny „językowy skandal” na Ukrainie, tym razem do jednej ze szkół w Dnieprze „zawitali” wojskowi z jednej z Komend Uzupełnień (tzw. wojenkomat) by zachęcać młodzież do ‚zaszczytnej służby za Ukrainę”. Jednak ich „występ” wzbudził złość młodych „ukropatriotów” ponieważ wojskowi zachęcając do „walki za samostijną” posługiwali się językiem „państwa – agresora”, to znaczy rosyjskim…
  https://www.5.ua/regiony/ni-davaite-ukrainskoiu-u-dnipri-shkoliar-oburyvsia-cherez-proforiientatsiiu-viiskovykh-rosiiskoiu-shcho-vidomo-pro-skandal-237549.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Ciąg dalszy sprawy skazani banderowskiego alfonsa, handlarza narkotyków i zabójcy Serhija Sternenki. Nieoczekiwanie wstawił się za nim…szef ukraińskiego oddziału Fundacji Sorosa Ołeksandr Suszko który nawet zagroził międzynarodowymi sankcjami ukraińskiemu wymiarowi za skazanie bandyty…
  https://strana.ua/news/319318-hlava-filiala-fonda-vozrozhdenie-otreahiroval-na-prihovor-sternenko-i-zahovoril-o-sanktsijakh.html
  Ps. Banderowski suk.nsyn Sorosa…

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Dzień bez „zdrady” dniem straconym na Ukrainie, czyli ‚zdrada wewnętrzna” Narodowy Bank Ukrainy zażądał od banków działajacych na Ukrainie by zaczeły uznawać mieszkańców Krymu („okupowanego” według Kijowa) za „pełnoprawnych obywateli Ukrainy” i zapewniania im swobodnego dostępu do wszystkich usług finansowych, Co najciekawsze, jak zauważono w artykule to sam NBU stworzył problem uznając mieszkańców „okupowanego” Krymu za „nierezydentów” w 2016 roku…
  https://strana.ua/finance/319347-natsionalnyj-bank-ukrainy-bolshe-ne-schitaet-krymchan-nerezidentami.html
  A także „zdrada zewnętrzna” czyli korespondent „Radia Swobody” w Brukseli Rikard Jozwiak (dość dobrze poinformowany) poinformował ze UE chce zdjąć sankcje z kolejnych wysokich urzędników „reżimu Janukowycza”. Tym razem maja być to były pełniący obowiazki premiera Serhij Arbuzow oraz były minister edukacji Dmytro Tabacznik;
  https://korrespondent.net/main/4330647-es-snymet-sanktsyy-s-arbuzova-y-tabachnyka-smy

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Obrońcy bandziora Sternenki będą protestować dzisiaj o 20:00 w Warszawie i Krakowie.
  Myślę, że w Warszawie lepszym miejscem byłoby rondo Dudajewa!
  Харків. 18:00, ОДА
  Львів. 19:00, Площа Ринок
  Луцьк. 18:00, прокуратура
  Дніпро. 19:00, обласна прокуратура
  Франківськ. 18:30, ОДА
  Полтава. 19:00, ОДА
  Рівне. 20:00, Майдан, біля пам’ятника Шевченку
  Тернопіль. 20:00 обласне мвс
  Вінниця. 19:00. Майдан Небесної сотні
  Одеса. 20:00. Пам’ятник Дюку.
  Чернівці, 18:00, Центральна площа
  Кропивницький. 18:30, площа Героїв Майдану
  Ужгород. 19:00, Театральна
  Запоріжжя. 19:00, ОДА
  Кривий Ріг. 18:00, на 95-му кварталі біля стели Героїв
  Суми. 18:00, пам’ятник Шевченку
  Житомир. 18:00, ОДА
  Хмельницький. 19:00, Майдан Незалежності
  Мелітополь. 19:00, біля Шевченка на площі.
  Чернігів. 19:00, Червона площа
  Дрогобич.18:30, Стрийська, 22
  Херсон. 19:00, площа Свободи
  Миколаїв. 19:30, ОДА
  Володимир-Волинський. 19:00, місцева прокуратура
  Маріуполь. 19:00, Драмтеатр
  Варшава. 20:00, Aleja J. Ch. Szucha 7
  Краків. 20:00, Aleja płk. Władysława Beliny-Prażmowskiego w Krakowie
  Малага. Іспанія. 20:00, Calle Maestranza, 23
  t.me/ssternenko

  Polubione przez 2 ludzi

 10. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”, czyli kolejni „odwracają się” od Nawal(o)nego, tym razem zrobiło to „Amnesty International” które przestało uznawać go za „więźnia sumienia” w związku z jego dawnymi wypowiedziami „zachwalającymi przemoc i dyskryminację” z których się nigdy nie wycofał…
  >https://twitter.com/aaronjmate/status/1364242460742942723
  Ps. Oj Liocha, Liocha jeszcze przyjdzie się kajać przed WWP żeby było za co rodzine utrzymać :-)))

  Polubione przez 2 ludzi

 11. Kolejna „rejtarada” członka kijowskiej ‚wierchuszki” z terytorium „wolnej i demokratycznej” Ukrainy. Ukromedia poinformowały że następny „figurant” tzw. sprawy „PrivatBanku” (chodzi m.in o wyprowadzanie z niego pieniędzy przez jego byłego właściciela Kołomojskiego) były prezes zarządu Ołeksandr Dubiłet (ojciec Dmytro Dubiłeta byłego ministra finansów za czasów premiera Honczaruka) nie przebywa już na terytorium Ukrainy, a jest „za granicą” (gdzie dokładnie nie ujawniono);
  https://strana.ua/news/319358-aleksandr-dubilet-kotoromu-objavili-podozrenie-nakhoditsja-za-hranitsej-ukrainy.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Będzie nowa „awantura dyplomatyczna” na linii Kijów – Tbilisi. Przebywający na Ukrainie były prezydent Gruzji Saakaszwili pełniący funkcję szefa Narodowej Rady d/s Reform przy Prezydencie Ukrainy, wezwał gruzińską opozycję do „ofensywy przeciwko władzom” w związku z aresztowaniem przewodniczącego założonej przez niego partii ‚Zjednoczony Ruch Narodowy”;
  https://strana.ua/news/319377-saakashvili-prizval-hruzinskuju-oppozitsiju-ne-prekrashchat-protesty.html

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Na koniec dnia z serii ja pie%^&e
  Zbigniew Rau i Dmytro Kuleba ministrowie spraw zagranicznych Polski i Ukrainy opublikowali w politico.eu artykuł, którego tytuł („Nord Stream 2 wystarczająco zniszczył Zachód. Czas temu położyć kres”) jasno prezentuje główną tezę wystąpienia. Jest ono ważne również z punktu widzenia polskich interesów i być może jest też świadectwem przewartościowań na Ukrainie.
  https://wpolityce.pl/polityka/540347-pomozmy-ukrainie-walczyc-z-covid-19

  Ukraina złożyła w Europejskim Trybunale Praw Człowieka (ETPC) skargę na Rosję za przeprowadzanie „operacji selektywnej eliminacji domniemanych przeciwników” – poinformował we wtorek Trybunał w Strasburgu.
  https://forsal.pl/swiat/ukraina/artykuly/8103429,etpc-skarga-ukrainy-na-rosje-w-sprawie-selektywnej-eliminacji-przeciwnikow.html

  Decyzją Rady Bezpieczeństwa i Obrony Narodowej Ukrainy, dwa ropociągi produktowe biegnące przez terytorium tego państwa zostały znacjonalizowane.
  https://biznesalert.pl/ukraina-nacjonalizacja-ropociag-samara-zachod-ropa-energetyka/

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.