Wojna domowa na Ukrainie 24.02.2021r- 2073 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 345.

Stały Przedstawiciel Ukrainy przy ONZ Serhij Kislica zażądał pozbawienia Rosji prawa weta w Radzie Bezpieczeństwa.

We wtorek Zgromadzenie Ogólne ONZ zebrało się na posiedzeniu poświęconym „sytuacji na czasowo okupowanych terytoriach Ukrainy”.

Kislica zażądał ciągłego przypominania Moskwie „o jej obowiązkach jako strony konfliktu”.

„Dopóki Rosja zaprzecza swojej roli w konflikcie, perspektywy pokojowego rozwiązania pozostaną iluzoryczne. Rosja nie była i co do zasady nie może być mediatorem w konflikcie, który zapoczątkowała i w którym nadal uczestniczy od pierwszego dnia agresji”– powiedział Kislica.

Jego zdaniem Rosja „nie powinna mieć możliwości skorzystania z prawa weta”.

Kislica powiedział również, że Zgromadzenie Ogólne ONZ „nie przyjęło i nie przyjmie rosyjskiej mantry, że sprawa Krymu jest zamknięta”.

Temat ten „zostanie zamknięty po wycofaniu wojsk rosyjskich, które zostały wycofane z Afganistanu pewnego lutowego dnia”– stwierdził Kislica.

Kislica oświadczył także, że „należy wznowić suwerenną kontrolę Ukrainy nad jej granicą państwową, a misje pokojowe ONZ są jedną z opcji, które mogą odegrać ważną rolę w monitorowaniu”.

I ponownie kolejny przedstawiciel Ukrainy, ani słowem nie zająknął się w temacie realizacji rozwiązań pokojowych zawartych w porozumieniach mińskich.

Niestety, kraje formatu normandzkiego zaakceptowały tylko taką formę zakończenia konfliktu w Donbasie, z czym zgodziła się Ukraina, a gwarantem czego jest m.in. Rosja.

Tak więc, formuła jaką pod rządami Zełenskiego przyjął Kijów, polega na unikaniu tematu głównego, jakim jest- jawnie i demonstracyjnie sabotowane przez stronę ukraińską- wdrażanie porozumień mińskich, które są jedyną metodą rozwiązania konfliktu na drodze pokojowej. Innej po prostu niema. A więc, odrzucenie tego dokumentu, daje wolną rękę drugiej jej stronie, czyli republikom donbaskim.

Kolejną, ostatnio utrwaloną taktyką stosowaną przez Kijów, jest mieszanie ze sobą dwóch spraw, a więc, z jednej strony kwestii konfliktu wewnętrznego w Donbasie, ze sprawą Krymu. Taka praktyka ma wprowadzić w błąd międzynarodową opinię publiczną, jakoby te dwie kwestie były sobie tożsame.

Niestety, problem Krymu został już definitywnie rozwiązany w wyniku suwerennej decyzji większości jego mieszkańców, natomiast Donbas, oczekuje na rozwiązanie, bo nadal formalnie jest częścią Ukrainy. Aby więc, nadal miał taki status, przy wzięciu pod uwagę szalejącą obecnie na Ukrainie skrajną rusofobią, żyjący tam Rosjanie i ludność rosyjskojęzyczna domaga się trwałego zagwarantowania im przynależnych praw mniejszości narodowej. Niestety, ale Kijów na to się nie chce zgodzić, jednocześnie usiłuje wszelkimi sposobami ludność Donbasu przymusić do kapitulacji.

Skąd się bierze taka postawa?

Otóż, jako że Ukraina jako państwo jest sztucznym tworem powstałym dzięki podjętym decyzjom politycznym w czasach byłego ZSRR i USRR, na jej terytorium zaistniał poważny problem mniejszości narodowych, które są tam stosunkowo liczne, zaś stosunki z władzą centralną mocno skomplikowane. Jak wiemy z własnej historii, częściowo banderyzm kwestie mniejszości już rozwiązał, w tym np. mniejszości polskiej, słowackiej, czy też żydowskiej, ale postało jeszcze wiele innych mniejszości etnicznych, w tym największa spośród nich- Rosyjska.

Aby więc, zdusić w zarodku jakiekolwiek mogące się pojawiać problemy etniczne- zagrażające jedności terytorialnej państwa, po prostu Kijów łamie prawa przysługujące mniejszościom. Nie dość tego robi to w sposób brutalny i bardzo bezwzględny, np. znany przypadek zbrodni w Odessie, w tamtejszej centrali Związków Zawodowych, czy też pogromy Cyganów, ale także łamanie praw mniejszości węgierskiej i rumuńskiej na Zakarpaciu.

Co gorsza, tego typu działania są tolerowane przez zachodnich mecenasów obecnego reżymu na Ukrainie.

W efekcie, narastający bunt wewnętrzny, i ciągle grożący gwałtowny rozpad państwa.

Obserwując takie zjawisko, można przyjąć, że Ukraina w rękach Zachodu jest tylko narzędziem, dzięki któremu osłabia się Rosję, tuż przy jej granicach. Dlatego też, to co się obecnie dzieje na Ukrainie jest przez Zachód tolerowane i nawet oczekiwane- jak to ma się ze strony Stanów Zjednoczonych, czy też Polski i krajów Bałtyckich.

Można zadać sobie na koniec pytanie:

Czy ktokolwiek przejmie się tym, gdy na Ukrainie wybuchnie pełnowymiarowa wojna domowa?

*

A na froncie w Donbasie, na jego donieckim odcinku, według wczorajszego raportu SMM OBWE obserwatorzy odnotowali kolejne naruszenie przez USZ decyzji ramowej w sprawie wycofania sił i wyposażenia podpisanej w dniu 21 września 2016 r .:

– ️ na terenie strefy rozgraniczenia w rejonie miejscowości Pietrowskoje dron obserwacyjny dalekiego zasięgu należący do SMM OBWE zarejestrował obecność jednej osoby w ukraińskim mundurze na dawnym stanowisku bojowym USZ.

Ponadto obserwatorzy odnotowali obecność sprzętu USZ z naruszeniem linii wycofania oraz w strefie bezpieczeństwa, w tym w pobliżu osiedli i bezpośrednio na obszarach mieszkalnych:

– ️ 1 haubica samobieżna (2S3 „Akacja”, 152 mm) w pobliżu wsi Jakowlewki (83 km na północ od Doniecka),
– ️ 2 bojowe wozy piechoty w pobliżu miejscowości Mironowskij,
– ️ 4 bojowe wozy piechoty w pobliżu wsi Bieriezowoje,
– ️ 1 opancerzony pojazd rozpoznawczo-patrolowy (BRDM-2) w pobliżu wsi Gieorgiewki,
– ️ 2 BRDM-2 w części mieszkalnej wsi Galicynowka.

Poza tym, w dalszym ciągu rejestruje się coraz większą aktywność zbrojną USZ, co prowadzi także do kolejnych ofiar wśród ludności cywilnej i jej mienia.

I tak, w dniu wczorajszym do pierwszego ostrzału doszło o godzinie 07:20, z kierunku Awdiejewki w stronę Jakowlewki- na obrzeżach Doniecka, przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (6 granatów), następnie o godzinie 07:22, z kierunku Krasnogorowki w stronę Staromichajłowki- także na obrzeżach Doniecka, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (4 miny) i broni ciężkiej. W rezultacie tego ostrzału zostały uszkodzone dwa domy jednorodzinne, znajdujące się przy ulicy Artema nr. 12 i Komarowa nr. 57. Kolejne ostrzały miały miejsce o godzinie: 10:35, z kierunku Piasków w stronę Spartakusa- na obrzeżach Doniecka, przy użyciu broni maszynowej, 15:50, z kierunku Gnutowa w stronę Wiedeńskoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (4 granaty), 17:30 i 18:00, z kierunku wsi Szumy w stronę terenu osiedla mieszkaniowego przy kopalni 6/7- na obrzeżach Gorłówki, przy użyciu automatycznych granatników AGS-17 (2 ostrzały, 12 granatów) oraz broni maszynowej, 18:05, z kierunku Nowosiełowki w stronę Wasilewki- na południowym odcinku frontu, przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (1 granat), 18:20, z kierunku Piasków w stronę Spartakusa, przy użyciu broni maszynowej, no i wreszcie na koniec, o godzinie 18:35, z kierunku Zajcewa (północe obrzeża) w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni 6/7, przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (4 granaty) i ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (1 granat).

W sumie, w ciągu minionego dnia USZ prowadząc ostrzały 10 razy naruszyły warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadło 37 pocisków, co doprowadziło do uszkodzenie dwóch domów jednorodzinnych.

Poniżej jeszcze filmowa relacja dokumentująca aktualną sytuację na ługańskim odcinku frontu:

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

9 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 24 лютого 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 23 лютого, в районі проведення операції Об’єднаних сил було зафіксовано двадцять порушень режиму припинення вогню.

Поблизу населеного пункту ЗАЙЦЕВЕ збройні формування Російської Федерації відкривали вогонь в бік українських позицій з мінометів 82-го калібру та гранатометів різних систем. Внаслідок ворожих обстрілів один військовослужбовець загинув, ще один – отримав поранення.

Неподалік КРАСНОГОРІВКИ противник вів вогонь з мінометів 120-го калібру та станкових протитанкових гранатометів, а біля ПІСКІВ – з великокаліберних кулеметів, стрілецької та снайперської зброї. Внаслідок обстрілу отримав вогнепальне поранення один український захисник.

З гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів російсько-окупаційні війська відкривали вогонь неподалік ШУМІВ, а біля ПРИЧЕПИЛІВКИ та КАТЕРИНІВКИ – ще й зі стрілецької зброї.

В районі населених пунктів АВДІЇВКА, ЛУГАНСЬКЕ, ЗОЛОТЕ-4 та МИРОНІВСЬКИЙ противник здійснив по кілька пострілів зі станкових протитанкових гранатометів, а неподалік ГНУТОВОГО – з автоматичних станкових гранатометів.

Поблизу ПАВЛОПОЛЯ і НОВОСЕЛІВКИ ДРУГОЇ ворог відкривав вогонь з ручних протитанкових гранатометів.На обстріли противника українські воїни давали адекватну відповідь. Про факти порушення режиму припинення вогню через Українську сторону СЦКК повідомлено представників ОБСЄ.

Командування операції Об’єднаних сил висловлює щирі та глибокі співчуття родині загиблого воїна, а пораненим – бажає скорішого одужання.

Від початку поточної доби, 24 лютого, обстановка в районі проведення операції Об’єднаних сил контрольована українськими воїнами, порушень з боку російсько-окупаційних військ не зафіксовано.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Так, минулої доби, 23 лютого, представники Національної поліції України зі складу ОС зафіксували 83 адміністративних правопорушення. Підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4544 транспортних засобів та 4435 осіб. На причетність до збройних формувань Російської Федерації до територіальних підрозділів доставлялись шість осіб.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 1125 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 673 особи.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

45 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 24.02.2021r- 2073 dzień od nowego rozejmu.

 1. „Haniebna zdrada” misji obserwacyjnej ONZ ds. Praw człowieka na Ukrainie która opublikowała raport o ofiarach wśród ludności cywilnej konfliktu na Donbasie w 2020 roku. Według opublikowanych danych w 2020 roku w wyniku działań wojennych odnotowano 70 zabitych i rannych cywilów, zdecydowana większość z nich (87%) z nich to ofiary ostrzałów przeprowadzonych ze strony sił prokijowskich;
  https://strana.ua/news/319391-v-2020-hodu-na-donbasse-pohibli-i-byli-raneny-70-mirnykh-zhitelej-oon.html

  Polubione przez 5 ludzi

 2. I tradycyjny „njus” z Ukrainy, czyli Prokuratura Generalna Ukrainy poinformowała o przedstawieniu zarzutów byłym już urzednikom państwowej spółki „Ukrenergo” którzy podejrzewani są o narażenie spółki na straty w wysokości 380 mln hrywien. Urzędnicy mieli, poprzez „ustawiony” przetarg, zapewnić jednej z firm wyłączność na budowę podstacji elektrycznej w obwodzie ługańskim, szczególnie ważnej dla zapewnienia dostaw prądu dla terytorium obwodu znajdujacego się pod kontrolą Kijowa;
  https://korrespondent.net/ukraine/4330978-eks-chynovnyky-ukrenerho-podozrevauitsia-v-nanesenyy-ubytkov-na-380-mln-hrn

  Polubione przez 4 ludzi

 3. W temacie gazowym. Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki komentując sprawę ewentualnych (kolejnych) sankcji przeciwko ‚Nord Stream 2″ miała stwierdzić ze USA zamierzają współpracować z sojusznikami i partnerami w Europie, aby wpłynąć na sytuację wokół gazociągu Nord Stream 2 i nie uważają sankcji za jedyny sposób rozwiązania problemu;
  https://korrespondent.net/world/4330911-v-ssha-rasskazaly-o-taktyke-po-severnomu-potoku-2

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Epidemia koronawirusa na świecie. Prestiżowe naukowe czasopismo medyczne „The Lancet” opublikowało wyniki swoich badań dotyczących najbardziej skutecznych szczepionek przeciwko koronawirusowi, z których wynika że pierwsza trójka to amerykańskie ‚Pfizer” i „Moderna” oraz…rosyjski „Sputnik V”;
  https://strana.ua/news/319432-rossijskaja-vaktsina-sputnik-v-okazalos-odnoj-iz-samykh-effektivnykh.html
  Źródło;
  https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(21)00306-8/fulltext

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Nieoczekiwany zwrot w sprawie „ochotnika” który walczył na Donbasie w szeregach „Prawego sektora” byłego amerykańskiego wojskowego Craig’a Lang’a. Sąd apelacyjny w Kijowie przychylił się do wniosku obrony i wstrzymał decyzję o ekstradycji Lang’a do USA gdzie miał być sądzony za zabójstwo pary emerytów na Florydzie;
  https://strana.ua/news/319451-amerikanskij-voennyj-krejh-lenh-ne-budet-ekstradirovan-v-ssha-iz-ukrainy.html
  Dla przypomnienia, artykuł z „NYPost” o Lang’u i o tym co zrobił w USA;
  https://nypost.com/2019/12/28/us-demands-extradition-of-awol-soldier-hiding-in-ukraine/

  Polubione przez 4 ludzi

 6. W temacie gazowym, czyli rosyjski ‚Gazprom” w związku z uruchomieniem gazociągu „Turecki Potok” i trwająca rozbudową jego ‚rozgałęzień” rozpoczął likwidację starych gazociągów którymi poprzez Ukraine rosyjski gaz płynął na Bałkany. Pojawiła się informacja o tym że strona rumuńska i rosyjska, przy mediacji Komisji Europejskiej, porozumiały sie w sprawie całkowitego wstrzymania dostaw gazu z Rosji poprzez Ukrainę pomimo tego że obowiązywął jeszcze kontrakt na jego dostawy do Rumunii (oraz Bułgarii);
  https://korrespondent.net/business/economics/4331154-hazprom-prekratyl-tranzyt-haza-cherez-rumynyui

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Nieoczekiwana reakcja wiceszefa MSW Ukrainy Antona Heraszczenkę, „fanatycznego tropiciela rosyjskiej agentury”, który nazwał wczorajszą „drakę” jaka urządzili „ukropatrioci” po skazaniu bandyty Sternenki pod siedziba Biura Prezydenta Ukrainy „orgią przemocy, która nie ma to nic wspólnego z wartościami Rewolucji Godności” oraz zapowiedział ze ukraińskie policja i Gwardia Narodowa nie ustąpią przed „żadaniami ulicy”;
  https://strana.ua/news/319559-herashchenko-prokommentiroval-mitinh-storonnikov-sternenko-na-bankovoj.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Wieści z „frontu” na Donbasie. Pojawiła się informacja że w jednym z zagajników w okolicy miejscoowści Szczastje (obwód ługański pod kontrolą Kijowa) znaleziono ludzkie szczątki, jak się okazało po badaniu DNA, należące do „ukrowojaka” rodem z obwodu winnickiego, który od kwietnia 2018 roku służył na kontrakcie w armii ukraińskiej;
  https://korrespondent.net/ukraine/4331101-v-lesopolose-na-donbasse-nashly-ostanky-ukraynskoho-voennoho

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Kolejny „njus” z „juesej”, gdzie „politpoprawność” szaleje w najlepsze. Tym razem jej „ofiarą” stał się serial ‚The Simpsons” z którego usunięto podkładającego głos pod „afroamerykańską postać” aktora Harry Shearer’a zastępując go „odpowiednim rasowo” aktorem Kevin Michael Richardson’em;
  https://strana.ua/news/319580-v-simpsonakh-beloho-aktera-ozvuchki-zamenili-na-temnokozheho.html
  https://www.thewrap.com/the-simpsons-dr-hibbert-harry-shearer-white-wont-voice-kevin-michael-richardson/

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Z cyklu ja pie*^%le

  Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim; prezydenci omówili m.in. program szczepień przeciw Covid-19, bezpieczeństwo energetyczne i kwestie sankcji na Nord Stream2 – poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.
  https://wpolityce.pl/polityka/540626-telefoniczna-rozmowa-prezydentow-polski-i-ukrainy
  Komentarz: Wkurza mnie stanowisko naszych polityków. Po prostu wkurza. Duda pojechał na narty, skończył sezon i… pojawia się informacja, że już kurorty narciarskie będą zamknięte. Politycy z prawa i lewa patrzą na własne korzyści (dofinansowania sponsorów) a nie na interes kraju.
  I mamy sytuację jaką mamy- więcej „nasi” politycy zajmują się kwestią Ukrainy niż sprawami Polski.
  P.S Ostatnio po wpisach ukraińskiego dyplomaty wielbiącego Polskę pisałem ,że strona Ukraińska „czegoś chce”. Teraz już wiem co chciała 🙂

  Polubione przez 5 ludzi

   • Ten niższy to sierotka, bo jego papa Geppetto okazał się być ,,głupim żydem” z nad Dniepra,
    Wszedł w paradę diasporze nad Potomakiem, tego grzechu wśród się nie wybacza, więc go teraz Sądy licytują a swojacy za bezcen wykupują.
    Jak to oni mówią; ,,w rodzinie nic nie ginie”, zmienia tylko właściciela.

    Teraz ten ,,flipowaty” pajacyk mały, sterowani jest bezpośrednio z Ambasady USA, tak jak ten ,,flapowaty” Duden większy. Obaj komicy, gapowato pocieszni.

    W linku obaj jadą złożyć pokłon Gappettowi w Białym Domu
    .https://www.youtube.com/watch?v=p4FUFABKqoA
    .

    Polubione przez 3 ludzi

  • Do góry wkleiłem link jak wyglądały te „szczepienia w Czerkasach”, ukraińscy internauci pytają czy po tych „pokazowych szczepieniach” te szczepionki się jeszcze do czegos nadają (temperatura w jakich sie znajdowała była za wysoka)…

   Polubione przez 4 ludzi

 11. Jest sukces (bez szydery)
  Ukraiński państwowy Ukroboronprom podpisał podczas targów zbrojeniowych IDEX 2021 w Abu Zabi kontrakt z Pakistanem o wartości 86 mln dolarów. Dotyczy on wsparcia eksploatacji i serwisowanie czołgów T-80UD. Trwają też negocjacje dotyczące dostaw silników wysokoprężnych stosowanych do napędu czołgów Al-Khalid produkowanych w Pakistanie na chińskiej licencji.
  https://www.defence24.pl/idex-2021-ukraina-z-kontraktem-na-serwis-pakistanskich-t-80ud
  Komentarz: Oby tylko wywiązali się z kontraktu-ostatnio siły przerobowe zakładów Małyszewa były dość słabe więc oby znów nie było przestojów w produkcji.

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.