Wojna domowa na Ukrainie 01.03.2021r.- 2078 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 350.

Ostatnie posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) odbyło się za zamkniętymi drzwiami. 

Krąg tajemnicy otaczający to spotkanie oraz ostatnie wypowiedzi polityków formacji rządzącej na Ukrainie, mogą wskazywać, że został podjęta decyzja o rozpoczęciu działań wojennych w Donbasie. Ale intensyfikacja działań zbrojnych po stronie ukraińskiej nastąpi dopiero po uprzątnięciu pola informacyjnego, które ma obecnie miejsce, gdy na Ukrainie zamykane są media, a niechciane osoby są aresztowane.

W gronie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego dyskutuje się także o technologii zakazu działania dla Platformy Opozycyjnej – Za Życie i partii politycznej Szariat. Organizacje te są bardzo niebezpieczne dla obecnej władzy, bo rosną i zyskują popularność, a tym samym mają szerokie oddziaływanie na społeczeństwo. Oczywiście w przypadku przedterminowych wyborów, na które, jak się wydaje, jest obecnie odpowiedni klimat społeczny i polityczny, przedstawiciele w/w organizacji mogą zostać liderami w Wierchownej Radzie.

Jednocześnie, formacje Ukraińskich Sił Zbrojnych powoli kierują się w stronę Donbasu, gdzie przybyli także doradcy wojskowi i specjaliści od dronów z Turcji. 

Według oficjalnej wersji dronów szturmowych jest tylko 5-7, a według nieoficjalnej wersji jest ich już 21-22. Według szacunków ukraińskiego sztabu generalnego liczba ta wystarczy, aby zadać miażdżący cios, jak sądzą, w linię obrony republik ludowych, zmiażdżyć ją i przejść do ofensywy. Jednocześnie ukraińskie kierownictwo jest przekonane, że sparaliżowana niemożnością ukończenia Nord Stream 2 Rosja nie będzie interweniować w tym konflikcie. Z tym wiąże się ostatnie porozumienie Zełenskiego z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Obaj w trakcie rozmów telefonicznych potwierdzili, że będą pod każdym względem sprzeciwiać się realizacji rosyjskiego projektu. Czyli dali do zrozumienia, że ​​jeśli Rosja pomoże republikom ludowym, projekt zostanie zablokowany, a Moskwa straci miliardy dolarów.

Nie przypadkowo też, dzień wcześniej Zełenski przeprowadził rozmowy z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem w czasie której zasugerował mu, że Ukraina jest bardzo zainteresowana obecnością NATO zarówno na Morzu Czarnym, jak i na swoim terytorium.

W istocie jest to zaproszenie do udziału w wojnie. Tyle tylko, że większość krajów NATO nie chce bezpośrednio walczyć z Rosją. A ten rząd, który wielu zwyczajowo nazywa ukraińskim, próbuje dziś pozyskać jakiekolwiek poparcie, nawet tureckie, NATO czy mołdawskie. Nie obchodzi ich, z kim się zjednoczyć przeciwko własnemu narodowi i Rosji- nawet z prezydentem Mołdawii Mają Sandu, w porozumieniu z którą już zapadła decyzja o zablokowaniu Naddniestrza. W rzeczywistości za kilka miesięcy z Naddniestrza nie będzie można podróżować na terytorium Ukrainy transportem z numerami naddniestrzańskimi. Wcześniej nie było takich ograniczeń. Odbije się to bardzo mocno nie tylko na dobrobycie jego mieszkańców, wśród których jest wielu obywateli Ukrainy, ale także na mieszkańców regionu odeskiego, jeśli chodzi o ogólny komponent gospodarczy. A wszystko to najwyraźniej nie ma na celu zmniejszenia stopnia konfrontacji na tych terytoriach. Tak wygląda ten stan oczekiwania wszystkich wymienionych graczy na polu politycznym. Wszyscy rozumieją, że coś się wydarzy. Co to będzie, okaże się w najbliższym czasie. Jedną z opcji jest wojna na dużą skalę, która rozpocznie się w Donbasie.

Wcześniej informowano o zatrzymaniu w Kijowie przez pracowników Służby Bezpieczeństwa Ukrainy wojskowo-politycznego eksperta Jurija Dudkina, któremu można postawić zarzuty z dwóch artykułów jednocześnie – „zdrady stanu” i „naruszenia równości obywateli zależnych”. na temat rasy, narodowości, przekonań religijnych, niepełnosprawności i innych oznak ”.  Prawdopodobnie został on wybrany między innymi na zakładnika, jako przykład, którym można uciszyć wszystkich innych obywateli Ukrainy myślących o potrzebie zbliżenia obu narodów, tzn. rosyjskiego z ukraińskim. Tu, aby zachować tożsamość ukraińską, w myśl ideologi banderowskiej, musi nastąpić całkowity rozbrat z Rosją, zaś mniejszość rosyjskojęzyczna sterroryzowana bezwzględnymi działaniami władz centralnych wspieranych przez formacje siłowe i wojsko, musi poddać się dyktatowi Kijowa, i wyrzec swej odrębności narodowej.

Powracając zaś, do samej wojny, która może rozpocząć się na wiosnę tego roku, należy zwrócić uwagę na to, że ukraińscy eksperci wojskowi twierdzą, że dron tureckiej produkcji jest doskonałym środkiem do walki z nieregularnymi i słabo wyposażonymi formacjami oraz słabym przed zaawansowanym technologicznie wrogiem, jakim są Milicje Ludowe nieuznawanych republik. Jednak, tureckie drony Bayraktar okazały się bardzo wrażliwe, gdy wróg użył przeciwko nim nowoczesnych systemów obrony powietrznej rosyjskich sił lądowych. Okazuje się, że Bayraktaru nie trzeba się bać, gdyż doświadczenie wojenne z Syrii, gdzie rosyjskie siły zbrojne przechwyciły kontrolę nad tureckimi dronami są tego dowodem.

Pokazuje, to na jak wątłych podstawach usiłuje zbudować swą przewagę bojową nad republikami donbaskimi, reżym z Kijowa. Nie mówiąc o tym, w jakim stanie uzbrojenia, organizacyjnym, dyscypliny i morale, znajdują się Ukraińskie Siły Zbrojne.

Tak więc, jeśli dojdzie o ataku, to będzie to atak samobójczy.

*

A na froncie w Donbasie, na jego donieckim odcinku, według wczorajszego raportu SMM OBWE obserwatorzy odnotowali naruszenie przez USZ decyzji ramowej w sprawie wycofania sił i sprzętu z 21 września 2016 r .:

– ️ w miejscu wycofania wojsk i sprzętu w rejonie  miejscowości Pietrowskoje- na południe od Doniecka, UAV dalekiego zasięgu należący do SMM OBWE zarejestrował obecność 2 umundurowanych osób na dawnym stanowisku Ukraińskich Sił Zbrojnych.

Poza tym formacje wojny elektronicznej USZ zakłócały sygnał GPS UAV SMM OBWE:

– ️ 24 lutego, lecący nad obszarami mkontrolowanymi przez USZ pomiędzy Piaskami a miejscowością Nowotroickoje, UAV dalekiego zasięgu SMM OBWE został zablokowany przez zagłuszanie sygnału GPS.

Ponadto obserwatorzy odnotowali obecność urządzeń USZ naruszających linie wylotowe, poza wyznaczonymi obszarami magazynowymi, w strefie bezpieczeństwa, w tym w pobliżu osiedli i bezpośrednio na obszarach mieszkalnych:

– ️ 2 przeciwpancerne pociski kierowane (9P148 „Konkurs”, 135 mm) w pobliżu wsi Fedorowka,
– ️ 1 zestaw SAM (9K33 „Osa”) na terenie obiektu w pobliżu osady  Kalinowo,
– ️ 1 zestaw SAM (9K35 „Strieła-10”) na terenie obiektu w pobliżu wsi Mangusz,
– ️ 1 zestaw SAM (9K33 „Osa”) w pobliżu miejscowości Wołnowacha,
– ️ 12 czołgów T-72 na stacji kolejowej Konstantinowka,
– ️ 3 bojowe wozy piechoty w pobliżu miejscowości Nowgorodskoje,
– ️ 1 bojowy wóz opancerzony nieznanego typu i 9 szt. BMP-1 w pobliżu miejscowości Wasilewka,
– ️ 2 bojowe wozy opancerzone nieznanego typu i 2 szt. BRDM-2 w obiekcie niedaleko miejscowości Starognatowka,
– ️ 2 bojowe wozy piechoty na terenie obiektu w pobliżu miejscowości Nowosiełowka,
– ️ 2 samobieżne zestawy rakiet przeciwlotniczych (ZSU-23-4 „Szilka”, 23 mm) i 1 MT-LB w strefie mieszkalnej miejscowości Czernienko,
– ️ 1 działo przeciwlotnicze (ZU-23, 23 mm) na terenie obiektu w pobliżu wsi Krasnogorowka,
– ️ 2 szt. MT-LB i 1 szt. BMP niedaleko wsi Bogdanowka,
– ️ 2 szt. BRDM-2 w pobliżu wsi Fiedorowka,
– ️ 2 szt. BMP-1 w pobliżu wsi Nowosiełowka Wtoraja,
– ️ 4 szt. BMP-1 w pobliżu miejscowości Mirnoje.


Poza tym, USZ przeprowadziły w ciągu minionej doby (pomiędzy 03:00 a 03:00- dnia następnego) następujące ostrzały: o godzinie 10:01, z kierunku Pawłopola w stronę Sosnowskoje, przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (2 granaty) oraz o godzinie 12:20, 18:20 i 00:28, z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje, przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (6 granatów) i moździerzy kaliber 82 mm (2 ostrzały, 29 min). Wszystkie wymienione ostrzały miały miejsce na południowym odcinku frontu, i w ich wyniku na terytorium DRL spadło łącznie 37 pocisków.

Tym samym, USZ w ciągu minionego dnia 4 razy naruszyły warunki rozejmu oraz 1 raz warunki Dodatkowych Środków, gdy o godzinie 13:14, na swoich stanwiskach bojowych w pobliżu wsi Wodianoje prowadzili ziemne prace inżynieryjne, także przy użyciu ładunków okopowych (1 eksplozja).

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

5 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 1 березня 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 28 лютого, в районі проведення операції Об’єднаних сил збройні формування Російської Федерації сім разів порушили режим припинення вогню.

Так, неподалік населеного пункту ПИЩЕВИК російсько-окупаційні війська відкривали прицільний вогонь зі 120 мм мінометів, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів, стрілецької та снайперської зброї. Внаслідок обстрілів противника загинув один український воїн. Командування операції Об’єднаних сил висловлює щирі та глибокі співчуття родині загиблого воїна.

В районі населених пунктів ШИРОКИНЕ та ВОДЯНЕ, що на Приазов’ї окупанти вели вогонь з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. На цьому ж напрямку було зафіксовано проліт ворожого БПЛА з перетином лінії розмежування, який вчасно було подавлено засобами РЕБ. Також, поблизу ВЕРХНЬОТОРЕЦЬКА окупанти здійснили кілька пострілів з автоматичних станкових гранатометів.

У відповідь на обстріли противника, наші воїни відкривали вогонь у відповідь.

Основною метою дій ЗФ ОРДЛО залишалось провокування ЗСУ на відкриття вогню у відповідь з подальшим звинуваченням у порушенні режиму припинення вогню. У кількох випадках противник обстрілював наші позиції одночасно із запитом на тишу начебто через обстріл з боку ЗСУ.

За всіма фактами зафіксованих порушень УС СЦКК вживались заходи реагування в межах координаційного механізму через СММ ОБСЄ.

Станом на 7 годину ранку 1 березня, було зафіксовано одне порушення режиму припинення вогню. Так, неподалік ПАВЛОПОЛЯ збройні формування Російської Федерації вели прицільний вогонь з автоматичних станкових та станкових протитанкових гранатометів. На такі дії противника наші захисники відкривали вогонь у відповідь.

Українські військовослужбовці і надалі контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил та дотримуються режиму припинення вогню.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Так, минулої доби, 28 лютого, представники Національної поліції України зі складу ОС зафіксували 45 адміністративних правопорушень. Підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4644 транспортних засобів та 5061 особа. На причетність до збройних формувань Російської Федерації до територіальних підрозділів доставлялось дві особи.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувала 582 особи, на підконтрольну Україні територію прибуло 816 осіб.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:
***


©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

34 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 01.03.2021r.- 2078 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukraiński portal ‚Strana.ua” opublikował artykuł jak wyglada na Ukrainie działanie tzw. botoferm. Cytat „Ceny botów niewiele się zmieniły w ostatnich latach. Polubienie i komentowanie na YouTube kosztuje średnio około 1 dolara. Polubienia na Facebooku są trochę tańsze – 10-20 centów, komentarz – około 30-50 centów. Aktywnie działają na tych frontach botofermy Ze[łenskiego] rosyjskie i prozachodnie boty. Ponadto w ich fabrykach działają indywidualni liderzy opinii publicznej, aby stworzyć pozory popularności blogera ”- powiedział ekspert polityczny Rusłan Bortnik”;
  https://strana.ua/news/320261-skolko-stoit-lajk-i-kommentarij-botov-v-sotssetjakh-aktualnye-rastsenki-na-botofermy.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Ukraińska codzienność. Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego ukraińskiej policji ujawnił że 9 funkcjonariuszy postanowiło sobie „dorobić” do pensji, sprzedajac pozwolenia na posiadanie broni. Wśród ich klientów byli funkcjonariusze organów ścigania, deputowani różnych szczebli (na parlamentarzystach kończąc) oraz przedstawiciele władz państwowych;
  https://strana.ua/news/320360-natspolitsija-rasformirovala-orhan-po-vydache-razreshenij-na-noshenie-oruzhija.html
  Jeden z prospektów w Charkowie zablokowali pracownicy jednego z zakładów przemysłowych domagający się wypłaty zaległych pensji, których nie otrzymuja już trzeci miesiąc;
  https://korrespondent.net/city/kharkov/4332765-v-kharkove-protestovaly-yz-za-dolhov-po-zarplate

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Tymczasem szef MSZ Ukrainy Kuleba oficjalnie przyznał że podległy mu resort odwołał z Polski dwóch ukraińskich dyplomatów, w zwiazku z tym ze zostali zatrzymani za przemyt. cytat „Wczoraj dwóch pracowników Ambasady Ukrainy w Polsce zostało złapanych na gorącym uczynku – zatrzymano ich na granicy podczas próby przewiezienia słuzbowym samochodem dużej ilości waluty, złota i przemycanych papierosów z Ukrainy do Polski. Zdarzenie dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych nie do przyjęcia ”- napisał Kuleba”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4332658-rabotnyky-posolstva-ukrayny-v-polshe-popalys-na-kontrabande

  Polubione przez 3 ludzi

 4. OT z Armenii, czyli kolejny akt „tragikomedii”. Demonstranci domagajacy się dymisji premiera Paszyniana zaczęli zajmować budynki rządowe w Erywaniu…
  https://strana.ua/news/320341-v-erevane-storonniki-otstavki-pashinjana-vorvalis-v-pravitelstvennoe-zdanie-video.html
  …a miejscowa policja nie reaguje;
  https://strana.ua/news/320368-krizis-v-armenii-oppozitsija-protiv-pashinjana-.html
  Sam Paszynian zwołał nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Armenii na którym nie pojawili się jednak Prezydent Armenii oraz Szef Sztabu Generalnego;
  https://strana.ua/news/320336-pashinjan-sozval-sovet-bezopasnosti-armenii.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Epidemia koronawirusa na Ukrainie. ‚Don Pedro” Poroszenko podczas posiedzenia Rady Najwyższej Ukrainy poinformował o wynikach swojej wizyty na Zakarpaciu gdzie obecnie panuje tragiczna sytuacja epidemiologiczna, a pomimo tego działają kurorty i ośrodki wypoczynkowe „ponieważ ktoś nie upije się i nie odpocznie. Do tej pory Bukowel [jeden z popularnych kurortów] działa, a jego właściciele napełniają kieszenie” . Poroszenko skrytykował takze zakup indyjskiej szczepionki, cytat „25 lutego w Szpitalu Chorób Zakaźnych w Odessie zaszczepiono 40 lekarzy, u których 22 natychmiast wystąpiły poważne skutki uboczne z gorączką wyższą niż 38, co jest dość poważnym stanem. Chcę zapytać, czy omówimy to wszystko tutaj? Nadal będziemy oferować krajowi szczepienie szczepionką, która została przywieziona, co sądząc po wynikach, po tym, że lekarze masowo odmawiają tej szczepionki, to znaczy, że coś wiedzą. I testują tę szczepionkę na sobie”;
  https://www.politnavigator.net/gimno-privezli-vrachi-galichiny-shokirovany-kachestvom-vakciny.html

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Kolejne ciekawostki na temat „niezależnego portalu śledczego”, a faktycznie „narzędzia” brytyjskich ‚specsłużb” (najprawdopodobniej wywiadu brytyjskiego MSZ), czyli portalu ‚Bellingcat”. Cytat „Kancelaria Ivanyan & Partners poinformowała, że ​​jej serwery pocztowe zostały mocno zaatakowane po tym, jak Igor Bezler złożył pozew o obronę honoru i godność przeciwko brytyjskiemu portalowi Bellingcat. Prawnicy są również zdziwieni, że przedstawiciele tej organizacji mieli informacje chronione tajemnicą adwokacką. Równocześnie z informacją, że Bezler jest oskarżonym w sprawie karnej w sprawie katastrofy samolotu MH17, prawnicy nazwali „nieprawdą”.
  „Z naszych informacji wynika, że ​​informacja, że ​​Igor Bezler jest oskarżonym w sprawie karnej w Holandii, nie odpowiada rzeczywistości. Organy śledcze w Holandii przesłuchały Bezlera na etapie wstępnego śledztwa, a obecnie Bezler nie jest ani oskarżonym, ani świadkiem przed holenderskim sądem w sprawie katastrofy samolotu MH17 ”- powiedzieli prawnicy”;
  https://russian.rt.com/russia/article/836675-yuristy-bezler-meduza-isk-bellingcat

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Zamiast do więzienia trafi do ukraińskiego parlamentu? Partia Poroszenki „Europejska Solidarność” poinformowała że w jednym z okręgów wyborczych na terytorium obwodu donieckiego pod kontrolą Kijowa w wyborach uzupełniających do Rady Najwyższej wystawiła Julię Kuzmienko, która jest jedną z osób podejrzanych o udział w zabójstwie dziennikarza Pawła Szeremeta;
  https://strana.ua/news/320429-juliju-kuzmenko-tsik-zarehistrirovala-na-dovybory-v-radu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Czekam na ruch (nie)rządu w KIjowie
  Ukraińskie placówki medyczne wyrzuciły część niewykorzystanych szczepionek przeciw koronawirusowi po tym, jak lekarze nie stawili się na własne szczepienia. W Czernihowie na północy Ukrainy tylko 87 z 280 lekarzy zgodziło się na szczepienie – powiedział sekretarz rady miasta.
  https://www.rp.pl/Koronawirus-SARS-CoV-2/210309930-Ukraina-wyrzuca-szczepionki-Lekarze-odmawiaja-przyjecia.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Takie OT
  W Hucie Pieniackiej, na terenie nieistniejącej polskiej wsi odbyły się uroczystości upamiętniające 77. rocznicę jej pacyfikacji.
  28 lutego 1944 roku ukraińscy policjanci z jednego batalionów 4 Pułku Policji SS (niem. Galizisches SS Freiwilligen Regiment 4) pod niemieckim dowództwem, wraz z okolicznym oddziałem Ukraińskiej Powstańczej Armii, wymordowały większość mieszkańców tej miejscowości i Polaków z Wołynia, którzy znaleźli w niej schronienie. Śmierć poniosło ok.850 osób.
  Wystąpienia wygłosili wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, prezes Stowarzyszenia Huta Pieniacka Małgorzata Gośniowska-Kola, wicegubernator obwodu lwowskiego Andrij Hodyk oraz wiceprzewodniczący Lwowskiej Rady Obwodowej Jewhen Hirnyk.
  https://kresy24.pl/prezydent-duda-w-77-rocznice-zaglady-huty-pienickiej/
  Komentarz: Na czterech przemawiających tylko jedna osoba była przeciwnikiem banderyzmu. Dwóch aktywnie wspiera neobanderowców, a jedna jest im przychylna. Toż to kpina dla rodzin pomordowanych.

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.