Wojna domowa na Ukrainie 02.03.2021r.- 2079 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 351.

Władze ukraińskie planują w najbliższym czasie rozpocząć prace nad tzw. „Platformą krymską”

Oczekuje się, że międzynarodowa platforma negocjacyjna przyjmie gości w wigilię Święta Niepodległości, obchodzonego 24 sierpnia. Jednakże, „Platforma Krymska”, podobnie jak inne wcześniejsze tego typu inicjatywy władz ukraińskich zmierzające do „de-okupacji” terytoriów, raczej nie wpłynie na sytuację międzynarodową i nie poprawi wizerunku Ukrainy w oczach mieszkańców Krymu i Donbasu. .

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że w ramach dekretu o „deokupacji” Krymu polecił rządowi zorganizowanie prac tzw. „Platformy krymskiej”. Według niego pierwsze posiedzenie tego formatu negocjacji powinno odbyć się w Kijowie w przededniu Święta Niepodległości:

„Podpisałem dziś dekret w sprawie pewnych środków zmierzających do deokupacji i reintegracji Półwyspu Krymskiego. W szczególności rządowi powierzono organizację i uruchomienie ‚Platformy krymskiej’, a także działania na rzecz rozwoju i wsparcia języka, kultury krymsko-tatarskiej oraz ochrony praw mieszkańców anektowanego Krymu”– zapowiedział Zełenski.

Według niego na półwyspie rzekomo regularnie naruszane są prawa Ukraińców i Tatarów krymskich, prześladowana jest wolność słowa, myśli i religii.

Moskwa wielokrotnie zaprzeczała takim stwierdzeniom. Na spotkaniu w listopadzie ubiegłego roku rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa przypomniała, że ​​Krym stał się częścią Rosji dobrowolnie, ściśle zgodnie z prawem międzynarodowym.

Według niej, w zakresie przestrzegania praw człowieka Federacja Rosyjska wypełnia swoje zobowiązania międzynarodowe, a władze ukraińskie nie mają pojęcia o prawdziwej sytuacji na Krymie.

Po fiasku poprzedniej międzynarodowej platformy poparcia, na której problem Krymu miały być najpierw omawiane latem 2019 roku, a następnie na spotkaniu w dniu 26 lutego 2021 roku, Kijów spodziewa się teraz, że wysokiej rangi goście zagraniczni nie będą mogli odmówić zaproszenia do Kijowa w przeddzień obchodów Dnia Niepodległości. Chociaż na udział przedstawicieli Polski, w tym gronie- zawsze i niezmiennie może liczyć.

Generalnie, utworzenie „Platformy krymskiej” należy postrzegać jako próbę „powrotu do gry politycznej, urzeczywistnienia się i promocji swoich celów” w kwestii Krymu przez Ukrainę.

Oczywiście nie należy przeceniać tego narzędzia, bo sama idea „Platformy krymskiej” nie wpłynie radykalnie na stan rzeczy. Najprawdopodobniej jeśli to spotkanie się w końcu odbędzie, stanie się platformą do dyskusji na temat ewentualnych sankcji wobec Rosji.

Jednak, z punktu widzenia prezydenta Ukrainy prace „Platformy krymskiej” rzekomo pozwolą na koordynację „międzynarodowych wysiłków na rzecz ochrony praw Krymu i zajęcia półwyspu”.

„Omówiłem już merytorycznie tę inicjatywę z przedstawicielami UE, Wielkiej Brytanii, Kanady, Turcji i innymi partnerami. Wielu z nich jest gotowych do przyłączenia się i wzięcia w nim czynnego udziału”– powiedział Zełenski w październiku 2020 r. w swoim dorocznym orędziu w Wierchownej Radzie.

W grudniu ubiegłego roku, wezwał on przedstawicieli korpusu dyplomatycznego Ukrainy do aktywniejszej pracy na rzecz przyciągnięcia obcych państw do udziału w „Platformie krymskiej”, przypominając, że „inicjatywę tę poparli już nasi partnerzy w Europie i Ameryce Północnej.”

W lutym sekretarz stanu USA Anthony Blinken i posłowie do PE wyrazili swoje pozytywne nastawienie do „Platformy krymskiej”.

Z kolei szef Białego Domu Joe Biden zapowiedział 26 lutego, że „Stany Zjednoczone nie uznają i nigdy nie będą uznawać tak zwanej aneksji półwyspu przez Rosję”. Według niego Waszyngton będzie nadal pracował nad „pociągnięciem Rosji do odpowiedzialności za agresję na Ukrainie”.

Jednocześnie ani Departament Stanu, ani organ prawodawczy UE nie zgłosiły oficjalnie na ten czas gotowości bezpośredniego udziału w pracach „Platformy krymskiej”.

Kwestia przyjazdu przedstawicieli UE, Stanów Zjednoczonych i czołowych państw europejskich pozostanie otwarta przez kilka miesięcy, do czasu gdy 23 sierpnia Kijów będzie mógł zgromadzić delegacje państw zachodnich, ale ich skład raczej nie będzie reprezentatywny.

Oczywiście wiele tutaj będzie zależało od Waszyngtonu- relatywnie rzecz biorąc, jaki podręcznik szkoleniowy wyda swoim sojusznikom. Biden, będąc wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych, wielokrotnie odwiedzał Ukrainę, ale do tej pory nie ukształtował swojego stosunku do Kijowa, zwłaszcza po skandalach korupcyjnych wokół jego syna Huntera, który dostał pracę w ukraińskiej firmie gazowej.

Istnieje też taka opcja, że ukraińska dyplomacja nie będzie w stanie zorganizować spotkania na szczycie, gdyż Zachód doskonale zdaje sobie sprawę z niemożności powrotu Krymu na Ukrainę. A udział w takim spotkaniu ukazałby jego słabość.

Prawdopodobnie więc najwyższe kierownictwo zachodnie nadal wyśle ​​kogoś do udziału w „Platformie krymskiej”, ale nie będzie to spotkanie na wysokim szczeblu. USA i UE nie są szczególnie zainteresowane kwestią własności półwyspu. Ukraina jest dla nich materiałem eksploatacyjnym, a antyrosyjska retoryka na temat Krymu jest postrzegana jako jedno z narzędzi osłabiania pozycji Rosji.

W swoim przekazie wideo Zełenski powiedział , że Krymczanom „czas wracać do domu”.

„Drogi Krymie! Cała Ukraina czeka na Ciebie. Do gości zwykle mówi się ‚Witamy’. I mówią do krewnych: ‚Nie możemy się doczekać powrotu do domu’. Drodzy Krymczanie! Czas wracać do domu. Czekamy. Wierzymy. Kochamy. Naród Ukrainy”– powiedział Zełenski w przesłaniu wideo opublikowanym na YouTube.

Kijów od czasu dojścia do władzy Zełenskiego uruchomił szereg inicjatyw mających na celu walkę o serca i umysły mieszkańców niekontrolowanych terytoriów.

Jedną z nich jest Narodowa Platforma Pojednania i Jedności, którą kieruje Serhij Siwocho, który wcześniej pełnił funkcję Doradcy Sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO).

Projekt ten zakłada stworzenie platformy dialogu między Kijowem a mieszkańcami niekontrolowanych regionów Donbasu. Jednak w marcu 2020 roku nacjonaliści zaatakowali Siwocha podczas prezentacji tej inicjatywy. Potem stracił stanowisko w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, a Narodowa Platforma Pojednania i Jedności nie wyróżniła się ani jednym wydarzeniem na dużą skalę, mającym na celu nawiązanie dialogu z ludnością DRL i ŁRL.

Kolejną inicjatywą Kijowa było rozpoczęcie emisji kanału Dom TV od 1 marca 2020 roku. Media te otrzymały zadanie „przywrócenia życia politycznego i kulturalnego Ukrainy do porządku dziennego” ludziom zamieszkującym terytoria niekontrolowane. Jednak sądząc po skromnych wyświetleniach na stronie kanału w YouTube, treści Dom TV nie cieszą się dużym zainteresowaniem.

Daremność projektów poprawiających wizerunek współczesnej Ukrainy strachem władz powrotu ludności utraconych terytoriów po zamachu stanu z 2014 roku, która jest nielojalna wobec obecnie prowadzonej polityki przez Kijów.

Teraz zadaniem nie jest więc odzyskanie tych terytoriów. Sam rząd Ukrainy robi wszystko, aby nie dopuścić do powrotu tych osób. Izoluje te terytoria tak bardzo, jak to możliwe. Zadaniem jest wykorzystanie tego problemu jedynie jako dodatkowej dźwigni nacisku na Rosję.

Należy zauważyć, że w najbliższej przyszłości Kijów może wprowadzić wobec ludności regionów niekontrolowanych system surowych sankcji pod pretekstem walki z obywatelami, którzy w takiej czy innej formie wchodzili w interakcje z „władzami okupacyjnymi” i „państwem-agresorem”, a także wobec tych, którzy nie uznali suwerenności Ukrainy nad „tymczasowo okupowanymi terytoriami”.

Odpowiednie poprawki do ustawy, przekazane do rozpatrzenia przez posłów partii Sługa Narodu, zostały zarejestrowane w Wierchownej Radzie kilka dni temu. W ustawach o numerach 5143 i 5144 przewidziano różne rodzaje kar dla „współpracowników”, aż do pozbawienia wolności włącznie.

Kijów nie potrzebuje ludzi mieszkających na niekontrolowanych terytoriach. Dzięki takim inicjatywom władze ukraińskie niemal wprost dają do zrozumienia, że ​​ludność, jeśli wróci pod kontrolę Kijowa, zostanie poddana represjom. Myślę, że jeśli Ukraina będzie potrzebować tych terytoriów, to na pewno nie będzie tam obecnie zamieszkujących je ludzi. Przede wszystkim zaś, tych którzy oficjalnie deklarują się jako Rosjanie.

I to pomimo tego, że porozumienia mińskie przewidują amnestię generalną nawet dla uczestników działań wojennych przeciwko Ukraińskim Siłom Zbrojnym, dlatego też ekipa Zełenskiego kontynuuje rewizję porozumień, odrzucając w ten sposób ludność, która wypełniając część polityczną, powinna zostać ponownie zintegrowana z Ukrainą.

Jak widać, polityka Kijowa nie jest nastawiona na pojednanie obywatelskie i uwzględnianie opinii mieszkańców Donbasu. I to oni sami- jak też ci którzy wnikliwie obserwują sytuację w Donbasie, doskonale zdają sobie sprawę, jaki los ich czeka na Ukrainie, do której Zełenski tak aktywnie ich zaprasza. W najlepszym przypadku, na szykany ze strony radykalistów ukraińskich , a w najgorszym zaś na więzienia lub nawet śmierć w niewyjaśnionych okolicznościach- co na Ukrainie stało się już regułą.

*

A na froncie w Donbasie, na jego ługańskim odcinku frontu, dwóch żołnierzy ukraińskich formacji zbrojnych zostało wysadzonych w powietrze przez ukraińskie miny.

„Dwóch żołnierzy 80 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych zostało ciężko rannych w wyniku eksplozji ukraińskich min, do której doszło podczas wycinki drzew pod Szczastją”– poinformował o tym oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL, Jakow Osadczy.

Zaznaczył, że zadanie wycięcia lasu postawił dowódca formacji Władimir Szworak „w celu ukrycia prawdziwego położenia swojej broni i wyposażenia na fałszywych pozycjach”. „Podczas wyrębu, w wyniku upadku pnia drzewa na ziemię, zdetonowano trzy miny przeciwpiechotne, postawione wcześniej przez żołnierzy innej jednostki. W rezultacie dwóch bojców 80 brygady odniosło liczne rany odłamkami i zostali przewieziony do miejscowego szpitala miejskiego w ciężkim stanie”– poinformował Osadczy.

A na donieckim odcinku frontu, w ciągu minionej doby, USZ przeprowadziły intensywny ostrzał o godzinie 16:30 z kierunku Sławnoje w stronę Signalnoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (12 min), w wyniku czego dwie miejscowości: Signalnoje i Ługańskie, zostały pozbawione dopływu energii elektrycznej.

Do kolejnego ostrzału, także przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (4 miny), doszło o godzinie 21:45 z kierunku Krasnogorowki w stronę Staromichajłowki- na zachodnich obrzeżach Doniecka.

W ten sposób, USZ minionej doby 2 razy naruszyły warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadło 16 min kaliber 120 mm, powodując uszkodzenia infrastruktury cywilnej i mienia prywtnego:

▶ ️ ul. Puszkina nr. 7 – uszkodzone oszklenie,

▶ ️ ul. Puszkina nr. 8 – uszkodzone oszklenie,

▶ ️ ul. Puszkina nr. 9 – uszkodzone oszklenie,

▶ ️ ul. Pionerska nr. 6 – szkody w gospodarstwach domowych. Budynki,

▶ ️ ul. Pionerska nr. 8 – szkody w gospodarstwach domowych. Budynki,

▶ ️ ul. Pionerska nr. 9 – szkody w gospodarstwach domowych. Budynki,

▶ ️ ul. Pionerska nr. 12 – uszkodzenie bramy odłamkami min kaliber 120 mm,

▶ ️ ul. Sowiecka nr. 12 – uszkodzenie bramy odłamkami min kaliber 120 mm.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

6 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 2 березня 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 1 березня, в районі проведення операції Об’єднаних сил збройні формування Російської Федерації сім разів порушили режим припинення вогню.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід», неподалік населеного пункту ВОДЯНЕ, що на Приазов’ї, окупанти відкривали прицільний вогонь з автоматичних станкових гранатометів, а біля ПАВЛОПОЛЯ та КРАСНОГОРІВКИ – ще й зі станкових протитанкових гранатометів. Крім того, поблизу КРАСНОГОРІВКИ загарбники обстрілювали наші позиції з великокаліберних кулеметів. Поблизу НЕВЕЛЬСЬКОГО окупанти вели вогонь у напрямку наших позицій зі стрілецької зброї.

Неподалік Павлополя, внаслідок підриву військового автомобіля на невідомому вибуховому пристрої один військовослужбовець Збройних Сил України отримав бойове поранення, ще вісім воїнів – бойове травмування.

Захисників оперативно доправили до лікувального закладу, де їм надають належну медичну допомогу військові лікарі. На місці події працює керівний склад військової частини та робоча група військової служби правопорядку. Обставини з’ясовуються.

Неподалік Богданівки російсько-окупаційні війська здійснили прицільний обстріл українських позицій з автоматичного станкового та ручного протитанкового гранатометів.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Північ», поблизу населеного пункту Луганське збройні формування Російської Федерації двічі відкривали вогонь з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів.

На обстріли противника наші воїни відкривали вогонь у відповідь. Основною метою дій російсько-окупаційних військ залишається провокування Збройних Сил України на відкриття вогню у відповідь з подальшим звинуваченням у порушенні режиму припинення вогню. У кількох випадках противник обстрілював наші позиції одночасно із запитом на тишу начебто через обстріл з боку ЗСУ.

За всіма фактами зафіксованих порушень Українською стороною СЦКК вживались заходи реагування в межах координаційного механізму через СММ ОБСЄ.

Збройні формування РФ і надалі перешкоджають роботі СММ ОБСЄ. 28 лютого міні БПЛА Місії зазнав впливу (глушіння сигналу) поблизу населеного пункту Ясинувата. Під час патрулювання непідконтрольних уряду України територій, СММ ОБСЄ зафіксувала 12 одиниць озброєння та військової техніки, які розміщені з порушеннями встановлених ліній відведення та 16 одиниць ОВТ за лініями відведення, але за межами виділених місць зберігання.

Українська сторона СЦКК вкотре фіксує порушення збройними формуваннями РФ вимог, щодо заборони проведення інженерних робіт в районі лінії зіткнення.

Поблизу населеного пункту Троїцьке збройні формування РФ продовжують дообладнувати існуючі та будують нові укріплення в напрямку позицій ЗСУ.

З метою не допущення ескалації конфлікту, українська сторона СЦКК звернулася до представників СММ ОБСЄ з проханням провести моніторинг вказаних районів та закликати представників ОРЛО негайно припинити роботи.

Вищезазначені факти свідчать про те, що представники незаконних збройних формувань РФ продовжують демонструвати небажання виконувати раніше досягнуті домовленості.

Станом на 7 годину ранку 2 березня, обстрілів не зафіксовано Українські військовослужбовці і надалі контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил та дотримуються режиму припинення вогню.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Так, минулої доби, 1 березня, представники Національної поліції України зі складу ОС зафіксували 54 адміністративних правопорушень. Підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4686 транспортних засобів та 4817 осіб. На причетність до збройних формувань Російської Федерації до територіальних підрозділів доставлено одну особу.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувала 545 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 967 осіб. Через КПВВ «Новотроїцьке» – 93 і 73 особи відповідно.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:
***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

35 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 02.03.2021r.- 2079 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dla zainteresowanych, artykuł o nowym prawie, w sprawie poboru do wojska, które ma zostać wprowadzone na Ukrainie. Wprowadza ono „drakońskie kary” za uchylanie sie od służby wojskowej (od kilkudziesięciu tysięcy do nawet ponad stu tysięcy hrywien), uzależnia zatrudnienie od uregulowania sprawy słuzby wojskowej, upraszcza powołanie do ponownej służby rezerwistów, a także daje uprawnienia ukraińskim organom ścigania do ścigania i doprowadzania do jednostek wojskowych uchylających sie od służby w wojsku (do tej pory takimi uprawnieniami nie dysponowały). Czyli jest to kolejny przejaw „poROSHENkizacji” Ukrainy.
  Autor artykułu zwrócił także uwagę na jeden z aspektów obecnego „zaostrzenia” sytuacji na „froncie” (cytat); „intensyfikacja walk zbiegła się w czasie z intensyfikacją budowy gazociągu Nord Stream-2. Jeśli sytuacja na froncie wymknie się spod kontroli, wówczas budowa „NS-2” może zostać ponownie zatrzymana. Co jest obiektywnie korzystne dla Ukrainy i Amerykanów”;
  https://strana.ua/news/320519-zakon-o-prizyve-v-armiju-v-ukraine-2021-shtrafy-i-hlavnye-polozhenija-analiz.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Ukraiński bloger „wolontariusz ATO” Jurij Kasjanow komentuje skazanie na karę więzienia, za korupcję, byłego prezydenta Francji Sarkozy’ego porównując to zdarzenie do sytuacji politycznej na Ukrainie. „Teraz przenieś tę historię do ukraińskiej rzeczywistości. Nielegalne finansowanie? – Tak, tyle, ile potrzeba. Każdy prezydent i parlamentarzysta finansuje swoje bilbordy i występy nielegalnie i wbrew prawu. Naciski i przekupstwo pracownika sądu? – Błagam Was! Mamy to cały czas.
  I wyobraźcie sobie, że Kuczma, Juszczenko, Poroszenko czy Zełenski dostali rok… Co by się wtedy zaczeło!… Atak na prawa człowieka. Skargi do Ambasady Amerykańskiej. Korowody POROCHOBOTÓW pod oknami gabinetu prezydenta. Strajk dzielnicy uciech – koniec imprez firmowych!”
  https://strana.ua/opinions/320511-arest-sarkozi-otvet-na-vopros-pochemu-my-eshche-ne-v-evrope.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Epidemia koronawirusa na Ukrainie. W szpitalu w Dnieprze próbował sobie poderżnąć gardło 54-letni mężczyzna z cieżką postacią COVID-19. „Na szczęście lekarze przybyli na czas i uratowali pacjenta. Obecnie przebywa na oddziale intensywnej terapii, ale jego stan ocenia się jako ciężki”. Według ordynatora szpitala pacjent zrobił to w akcie desperacji „Nie mogąc [już] zniesć cierpienia”;
  https://dnepr.strana.ua/320544-v-dnepre-muzhchina-s-koronavirusom-pytalsja-sovershit-suitsid.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Tymczasem szef MSW Ukrainy Awakow w wywiadzie udzielonym stacji „1+1” (własność Kołomojskiego) skomentował sprawę skazania przez sąd na 7 lat więzienia banderowskiego bandyty Sternenki. Według Awakowa Sternenko sam wymyslił i wykreował swój wizerunek jako „zbuntowanego bohatera”. Cytat „Nie należy nazywać rewolucjonistami, tych którzy wymyslili sobie wizerunek buntownika. Jeżeli już mówimy o tym Sternenceо… w czym jego bohaterstwo? Czy był on na froncie? Może był na kijowskim majdanie w najbardziej krytycznych momentach w latach 2013 – 2014? Nie. Pojawiła sie dopiero na samej końcówce Majdanu, sami o tym opowiadają. Wyróżniał się w różnych protestach pod różnymi urzędami z ostrą krytyką. A może ma doświadczenie w dobrych uczynkach? Nie chcę wierzyć sloganom i nie chcę wierzyć w maski i mity. Chcę zobaczyć konkrety”;
  https://www.unian.net/society/avakov-raskritikoval-sternenko-pridumal-sebe-obraz-buntarya-novosti-ukrainy-11338442.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Kolejny „njus” z „juesej”. Kilkunastu żołnierzy Gwardii Narodowej z Michigan „ochraniających Waszyngton przed zwolennikami Trumpa” trafiło z zatruciem pokarmowym. Okazało się że Demokraci którzy mieli dbać o ich aprowizację, „skarmiali” ich niedogotowanym mięsem oraz zanieczyszczoną (m.in wiórami metalowymi) żywnością;
  https://www.thegatewaypundit.com/2021/03/michigan-national-guard-troops-dc-hospitalized-democrat-run-city-repeatedly-feeds-raw-undercooked-meat-meals-metal-shavings/

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Tradycyjny „njus” z Ukrainy, czyli jak „ukropatrioty” do „państwa – agresora” jeżdżą i to nie by zwalczać „tyrana” a się „ukulturalnić”. Tym razem wizytą w „Pitrze” (Petersburg), na teatralnej premierze, pochwaliła się restauratorka z Odessy, „szczyra ukropatritka” wspomagająca „hirojów ATU” m.in wyprodukowanymi przez siebie jadalnymi „wizytówkami jarosza” (nawiązanie do słynnej sprawy zgubienia przez Jarosza swojej wizytówki podczas napadu na „blokpost” DRL pod Słowiańskiem w 2014 roku);
  http://antifashist.com/item/udivitelnoe-ryadom-volonter-i-poklonnica-pravoseka-yarosha-svobodno-ezdit-v-rossiyu-na-teatralnye-premery.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. W temacie „niezwyciężonej armii kijowskiej”. zastępca komisariatu wojskowego (odpowiednik wojskowej komendy uzupełnień) obwodu połtawskiego poinformował ze 19-letni „ukrowojak” który poniósł śmierć w tzw. strefie OZS na Donbasie 28 lutego zginała na skutek „nieostrożnego obchodzenia się z bronią”;
  https://strana.ua/news/320574-na-donbasse-pohib-voennosluzhashchij-andrej-mircha.html
  Ukromedia poinformowały że na terytorium Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej zastrzeliła sie 33 – letnia ukraińska żołnierka. Nie podano informacji co tam robiła (pełniła służbe?) ani co mogło być przyczyna targnięcia się na życie;
  https://korrespondent.net/city/zaporozhye/4333322-na-zaporozhskoi-aes-zastrelylas-voennosluzhaschaia

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami UE wprowadziła sankcje na Rosję za „sprawę Nawalnego”. Na nowej liście osób i podmiotów objętych sankcjami znaleźli się m.in Prokurator Generalny Federacji Rosyjskiej Igor Krasnow, szef Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Aleksander Bastrykin, szef Federalnej Służby Więziennej Federacji Rosyjskiej Aleksander Kałasznikow oraz dowódca Gwardii Rosyjskiej Wiktor Zołotow;
  https://korrespondent.net/world/4333287-es-vvel-sanktsyy-protyv-rossyy-po-delu-navalnoho
  Do sankcji UE „podczepiło się” USA;
  https://korrespondent.net/world/4333321-vsled-za-es-sanktsyy-protyv-rossyy-vvely-ssha

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Tymczasem w Kijowie przed siedzibą Przedstawicielstwa UE odbyła się demonstracja przeciwko zablokowaniu przez władze Ukrainy opozycyjnych kanałów ukroTV ‚NewsOne”, ‚ZiK”, „112”. Poparcia demonstrującym udzielili deputowani Rady Najwyższej Ukrainy z frakcji parlamentarnej „Opozycyjna platforma”;
  https://newsoneua.tv/news/politics/aktivisty_opzzh_vmeste_s_nardepami_protestovali_pod_predstavitelstvom_es_v_ukraine_iz_za_zakrytiya_newsone_112_ukraina_zik.html

  Polubione przez 2 ludzi

  • Tak niestety jest jak wszystko robi się pod publiczkę. Kupiono preparat, który nie był testowany na ludziach, będący gorszym wariantem szczepionki, która ma duży procent powikłań. Doszła nieufność do władz i mamy to co mamy -setki tysięcy $ poszło na zmarnowanie.

   Polubione przez 4 ludzi

   • Doszedł do tego także tradycyjny ukrainski bajzel, sami ukraińscy internauci alarmowali ze kartony z preparatem które powinny znajdować się w pomieszczeniu o temp. od +2 do +8 stopni Celsjusza leżały w zwykłych pomieszczeniach biurowych…

    Polubione przez 4 ludzi

 10. Ukraina ma otrzymać kolejny pakiet pomocy wojskowej od Stanów Zjednoczonych, w tym dwie szybkie jednostki patrolowe. Kolejne części pomocy dla ukraińskich sił zbrojnych, przygotowane przez Amerykanów na ten rok, mają być aktywowane po zaakceptowaniu przez Waszyngton kolejnych reform w sferze kontroli i zarządzania siłami zbrojnymi w Ukrainie.
  https://www.defence24.pl/ukraina-juz-niedlugo-dwie-nowe-lodzie-patrolowe-mark-vi-od-usa

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Epidemia koronawirus ana świecie, czyli „cudów” od „P(f)izera” ciąg dalszy. W Norwegii powołano grupę ekspertów która ma zbadać dlaczego po szczepieniu zmarły 102 osoby starsze (średnia wieku 87 lat);
  https://www.bnnbloomberg.ca/norway-expert-group-to-probe-elderly-deaths-after-vaccination-1.1571017
  Z kolei w Austrii od początku tego roku odnotowano już o 41 zgonów osób, które zaszczepiono przeciwko koronawirusowi szczepionką konsorcjum „Pfizer-BioNTech”;
  https://tass.ru/obschestvo/10816287

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Frakcja Sorosa w ukraińskim parlamencie rośnie w siłę?

  Ukraiński parlament przegłosował ustawę w myśl której duże zagraniczne inwestycje będą zwolnione z podatków. Ma to oczywiście zachęcić do lokowania inwestycji na Ukrainie.
  Moim zdaniem poza kilkoma większymi funduszami które i tak miały zainwestować w sektor rolny i IT na Ukrainie i oligarchami którzy chcą wyprać skradzione na Ukrainie pieniądze-nikt inny nie zyska.
  https://www.unian.info/economics/taxation-ease-rada-passes-bill-on-tax-relief-for-large-scale-investors-11339726.html

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Dla zainteresowanych, ciekawy artykuł z „USA Today” (cytat) „W ponad 150 krajach na całym świecie jest około 220 tysięcy amerykańskich żołnierzy i cywilów, a za granicą jest nawet 800 amerykańskich baz.
  Stany Zjednoczone mają za granicą ogromną liczbę baz wojskowych. Ze względu na ogromną liczbę zagrożeń pozamilitarnych pojawia się pytanie o celowość takich wydatków.
  Departament Obrony Stanów Zjednoczonych wydaje ponad 700 miliardów dolarów rocznie na uzbrojenie i utrzymanie gotowości bojowej, czyli więcej niż 10 krajów podążających za Stanami Zjednoczonymi pod względem wydatków łącznie, pisze USA Today.
  Czy naprawdę warto wydawać takie pieniądze?”;
  https://korrespondent.net/world/4333381-voennaia-ymperyia-zachem-ssha-bazy-za-rubezhom
  https://eu.usatoday.com/in-depth/news/world/2021/02/25/us-military-budget-what-can-global-bases-do-vs-covid-cyber-attacks/6419013002/
  Ps. Wygląda na to że „jedyne supermocarstwo na świecie” zaczyna przygotowywać się do zwinięcia sztandarów…

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Czyżby przygotowywanie ludności do klęski?

  Kijów przygotował się do uruchomienia gazociągu Nord Stream 2, powiedział w wywiadzie dla gazety „Ukraiński Tydzień” prezes zarządu Naftohaz Ukrainy Andrij Koboliew.
  – Jeśli popatrzymy na liczby tego lata, to dzięki naszym podziemnym zbiornikom i całkowitej integracji do europejskiego systemu gazotransportowego będziemy mieć równowagę zasobów energetycznych, i otrzymywać je w uczciwej cenie” – powiedział.
  https://pl.sputniknews.com/swiat/2021030213920008-ukraina-jest-gotowa-na-uruchomienie-nord-stream-2-Sputnik/

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.