Wojna domowa na Ukrainie 04.03.2021r.- 2081 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 353.

Wczorajsze spotkanie w formule telekonferencji Grupy Kontaktowej ds. politycznych ponownie odbyło się w sposób destrukcyjny- poinformowała pełnomocnik DRL, minister spraw zagranicznych Natalia Nikonorowa.

„Na dzisiejszym spotkaniu szef ukraińskiej delegacji zadał koordynatorom OBWE żałosne pytania w stylu ‚coś z nami nie tak’ i był ciekawy, jak on zareaguje. Ze swojej strony chętnie odpowiedzieliśmy panu Krawczukowi na temat tego, co dokładnie poszło nie tak: od szóstego miesiąca Kijów nie może odesłać komentarzy do naszego projektu mapy drogowej ani poprawić własnego projektu, chociaż on, jak mamy Już wielokrotnie zauważyliśmy, w tym w naszych oficjalnych pismach, że jest to sprzeczne z porozumieniami mińskimi o 78 procent.

Szef ukraińskiej delegacji poszedł jednak tak daleko w absurd swoich wypowiedzi, że wprost zapowiedział, że Ukraina nie będzie oceniać projektu mapy drogowej republik. Tym samym Ukraina otwarcie udaremnia nie tylko wszystkie nasze próby odblokowania pracy na torze politycznym, ale także po raz kolejny wykazuje całkowitą, jawnie demonstracyjną niechęć do odpowiednich działań koordynowanych z Donbasem w ramach Grupy Kontaktowej. Przedstawiciele Kijowa nie byli nawet w stanie odpowiedzieć na bezpośrednie, bardzo proste pytanie koordynatora OBWE: czy Ukraina jest w zasadzie gotowa do wypełnienia poleceń Grupy Kontaktowej w celu opracowania wspólnej wersji mapy drogowej odpowiadającej porozumieniom mińskim opartym na wszystkich dostępne propozycje czy nie?

W rezultacie odpowiedź na to pytanie, które skierowaliśmy również do przedstawicieli Ukrainy, zmuszona była udzielić pani Grau samej – jej zdaniem tezy, które wysunął Pan Krawczuk można uznać za potwierdzenie ich gotowości. praca nad wszystkimi dostępnymi propozycjami dotyczącymi Mapy drogowej wdrażania pakietu środków. Z pewnością z zadowoleniem przyjmujemy to potwierdzenie. Zwracamy jednak uwagę, że to nie mediatorzy OBWE, ale bezpośrednia strona konfliktu, Ukraina, powinni potwierdzić swoje zobowiązania do porozumień osiągniętych na platformie mińskiej. Ale tylko od niej nie dała żadnej zrozumiałej odpowiedzi w tej sprawie, co oznacza, że ​​najprawdopodobniej strona ukraińska będzie nadal sabotować prace nad mapą drogową i ogólnym porozumieniem politycznym”– poinformowała po spotkaniu Natalia Nikonorowa.

Pełnomocnik DRL w TGK wyraziła również wdzięczność koordynatorowi OBWE w grupie politycznej, ambasadorowi Morelowi, za powściągliwość i konsekwencję, jaką wykazał wczoraj w przeciwdziałaniu szkodliwemu zachowaniu Kijowa na posiedzeniu grupy roboczej.

Przypomnijmy, że niektórzy przedstawiciele delegacji ukraińskiej pozwolili sobie na oskarżenie pana Morela o udział w spotkaniu przedstawicieli społeczeństwa republik. Choć publiczni eksperci ze strony ukraińskiej uczestniczą od czerwca ubiegłego roku, przedstawiciele Donbasu przyjęli tę innowację spokojnie i dyplomatycznie i, w przeciwieństwie do Kijowa, nigdy nie pozwolili sobie na obraźliwe wypowiedzi na temat OBWE w tej sprawie.


https://dnronline.su/ukraina-dolzhna-podtverdit-svoi-obyazatelstva-po-dostignutym-na-minskoj-ploshhadke-dogovorennostyam-natalya-nikonorova/


*
A na froncie w Donbasie, na jego ługańskim odcinku, USZ umieściły działa przeciwlotnicze i pojazdy opancerzone w pobliżu budynków mieszkalnych w osadach nalinni rozgraniczenia.

Poinformowała o tym służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL:

„W rejonie odpowiedzialności 80 samodzielnej powietrznodesantowej brygady szturmowej Ukraińskich Sił Zbrojnych na terenie posesji mieszkalnej we wsi Stanica Ługańska zaobserwowano 23-mm działo przeciwlotnicze ZU-23”.

Służba prasowa WML ŁRL dodało, że żołnierze 14 samodzielnej brygady zmechanizowanej Ukraińskich Sił Zbrojnych rozmieścili trzy bojowe wozy piechoty (BMP) w pobliżu budynku mieszkalnego w miejskiej wsi Nowotoszkowskoje, trzy bojowe wozy piechoty i lekki opancerzony wielofunkcyjny transporter-traktor w strefie mieszkalnej wsi Oriechowo.

Służba prasowa resortu obrony poinformowała również o odkryciu na stacji kolejowej w Rubeżnoje czterech holowanych haubic 85 mm D-44 i ośmiu samobieżnych haubic 152 mm 2S19 Msta-S będących na stanie 40 samodzielnej brygady powietrznej Ukraińskich Sił Zbrojnych.

Departament obrony przypomniał, że rozmieszczenie broni i sprzętu wojskowego przez siły bezpieczeństwa Kijowa w osadach stanowi naruszenie trzeciego akapitu Dodatkowych środków zapewniających zawieszenie broni i kontrolujących jego przestrzeganie.

Poza tym, na tym samym odcinku frontu, ukraińskie formacje zbrojne rozmieściły 150 min na obrzeżach wsi Oriechowo.

„Żołnierze 14 samodzielnej brygady zmechanizowanej umieścili 150 min przeciwczołgowych TM-62 na obrzeżach wioski Oriechovo, co zagraża życiu cywilów”– głosi komunikat.

Natomiast siły zbrojne DRL otrzymały pozwolenie na prowadzenie ognia prewencyjnego w celu stłumienia i zniszczenia punktów ostrzału armii ukraińskiej.

Zostało to ogłoszone dzisiaj w Departamencie Milicji Ludowej DRL:

„W związku z brakiem reakcji międzynarodowych obserwatorów na trwające ostrzeliwanie osad republiki w celu ochrony ludności, jednostki Milicji Ludowej otrzymały pozwolenie na prowadzenie ognia prewencyjnego w celu stłumienia i zniszczenia punktów ogniowych wroga”.

Ponadto, zgodnie z wczorajszym raportem SMM OBWE, na donieckim odcinku frontu obserwatorzy odnotowali obecność sprzętu USZ poza wyznaczonymi obszarami składowania, w strefie bezpieczeństwa, w tym w pobliżu osiedli oraz bezpośrednio na terenach mieszkalnych:

– ️ 3 szt. zestawów rakietowych ZRK (9K35 „Strieła-10”) w pobliżu miejscowości Andriejewka,

– ️ 2 transportery opancerzone (BTR-80) w pobliżu osady Piszczewik,

– ️ 1 transporter opancerzony (BTR-70) w pobliżu osady Nowobachmutowka,

– ️ 1 bojowy wóz piechoty (BMP-2) w pobliżu osady Juriewka.

Dodatkowo, minionej doby (pomiędzy godziną 03:00 a 03:00), USZ przeprowadziły ostrzały: w godzinach 03:15, 03:45 i 03:56, z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm (3 ostrzały, 100 min) oraz o godzinie 08:25, z kierunku Opytnoje w stronę Wiesiełoje- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka, również przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (8 min).

W sumie, w ciągu minionej doby USZ 4 razy naruszyły warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadło 108 min kaliber 82 mm.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

8 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 4 березня 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації і надалі ігнорують режим припинення вогню та обстрілюють позиції підрозділів Об’єднаних сил.

Так, протягом минулої доби, 3 березня, в районі проведення операції Об’єднаних сил було зафіксовано чотири порушення режиму припинення вогню.

Російсько-окупаційні війська відкривали прицільний вогонь з гранатометів різних систем неподалік населеного пункту ВОДЯНЕ, що на Приазов’ї. Зі станкових протитанкових гранатометів противник здійснив декілька неприцільних пострілів у бік українських позицій біля ВОДЯНОГО, що поблизу Донецька, а неподалік КАМ’ЯНКИ українських захисників загарбники обстріляли зі стрілецької зброї.

Неподалік населеного пункту ПРИЧЕПИЛІВКА, російсько-окупаційні війська вкотре порушили режим припинення вогню та обстріляли позиції наших захисників застосувавши підствольний гранатомет та стрілецьку зброю.

Внаслідок обстрілу, кульове поранення отримав військовослужбовець Збройних Сил України.

Захисника доправили до лікувального закладу, де йому надають необхідну медичну допомогу. Стан здоров’я військовослужбовця – задовільний.

На обстріли противника українські захисники відповідали вогнем у відповідь.

Про дії збройних формувань Російської Федерації та її найманців повідомлено представників ОБСЄ через Українську сторону СЦКК.

Основною метою дій Збройних формувань РФ є провокування підрозділів ЗС України на відкриття вогню у відповідь з подальшим звинуваченням у порушенні режиму припинення вогню.

У деяких випадках противник обстрілював наші позиції одночасно із запитом на тишу начебто через обстріл з боку ЗС України.

Це свідчить про широке використання противником маніпуляцій та викривлення інформації для досягнення ним власних цілей.

Від початку поточної доби, 4 березня, зафіксовано два порушення режиму припинення вогню. Вранці, в районі ВОДЯНОГО, що неподалік Донецька, противник здійснив кілька пострілів у напрямку українських захисників, застосувавши 120 мм міномети. А поблизу ПІСКІВ окупанти вели вогонь у напрямку наших позицій з великокаліберних кулеметів.

Серед наших воїнів бойових втрат немає.

На провокації противника воїни відкривали вогонь у відповідь. Українські військовослужбовці і надалі контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил та дотримуються режиму припинення вогню.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***
©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.


39 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 04.03.2021r.- 2081 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie gazowy. Niemiecka firma energetyczna „Uniper” uczestnicząca w budowie gazociągu ‚Nord Stream 2″ poinformowała że „Nord Stream 2” jest już gotowy w 98%;
  https://tass.ru/ekonomika/10832247
  Pojawiął się także informcja że gazociag „NS2” będa układać dwa statki, do braki „Fortuna” dołączył także statek ‚Akademik Czerski”, który również jest w stanie układać rury na dnie morskim;
  https://korrespondent.net/business/companies/4334264-severnyi-potok-2-budut-stroyt-dva-truboukladchyka

  Polubione przez 3 ludzi

  • „……dołączył także statek ‚Akademik Czerski”, który również jest w stanie układać rury na dnie morskim;”- oczywiście, o ile załoga jest trzeźwa 🙂

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

 2. Kolejne „njusy” z „juesej’. Trwa zidiocenie amerykańskiej „wierchuszki”, były szef CIA John Brennan kaja sie publicznie za to że jest…białym mężczyzną;
  https://www.washingtontimes.com/news/2021/mar/1/john-brennan-increasingly-embarrassed-to-be-a-whit/
  Elon Musk pochwalił sie w internecie że jego rakieta „Starship” pomyślnie wylądowała, na co złosliwi internauci odpisali ze i owszem ‚Latajacy penis” (jak „ochrzcili” rakietę) wylądował, ale zaraz potem eksplodował;
  https://strana.ua/news/320913-starship-vzorvalsja-spustja-neskolko-minut-posle-posadki.html
  Z kolei „Uncle Joe” Biden odkrył w USA uznawanych do tej pory za wymarłych Neandertalczyków :-)))
  Na wiadomość o decyzji władz stanów Missisipi i Teksas (dotkniętego przez „śnieżną apokalipsę”) o zniesieniu ograniczeń kwarantanny wprowadzonej w zwiazku z pandemia koronawirusa stwierdził bowiem ze jest to przykład…”myślenia Neandertalczyków”;
  https://www.voanews.com/covid-19-pandemic/ending-mask-mandates-reflects-neanderthal-thinking-biden-says

  Polubione przez 3 ludzi

 3. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”, czyli trwa „męczeństwo” Nawalnego, który przebywa obecnie w kolonii karnej nr 3 w mieście Kolczugino w obwodzie włodzimierskim. Jak się okazuje „reżim” tak „odciął od świata” Nawalnego ze ten może sobie pisać posty w internecie o tym jak to ze współwięźniami (z nudów chyba) „suszą sobie suchary” według różnych receptur…
  https://strana.ua/news/320912-navalnyj-iz-vladimirskoho-sizo-napisal-post-v-instahrame.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Powrót na Ukrainę. Ukromedia informują że w ramach „sztandarowego” programu ogłoszonego przez Zełenskiego czyli ‚Wielkiej strojki”, w ramach której miano budować i modernizować drogi na Ukrainie, gubernator obwodu mikołajowskiego chce za 14 mln hrywien…podnieś nad Mikołajowem największą na Ukrainie flagę państwową;
  https://strana.ua/news/321036-v-nikolaeve-planirujut-ustanovit-ohromnyj-flah-ukrainy-za-14-millionov.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Ukraińska codzienność. Cytat „GTA w Kijowie”. W Kijowie mężczyzna z pistoletem zatrzymał samochód na ulicy i porwał go”;
  https://kiev.strana.ua/320934-v-kieve-vooruzhennyj-muzhchina-posredi-ulitsy-pokhitil-avto.html
  W „wyzwolonym” Mariupolu (obwód doniecki pod kontrola Kijowa) trwają protesty pracowników jednego zakładów stoczniowych któremu grozi likwidacja przez co 500 zatrudnionych w nim osób może trafić „na bruk”;
  http://mariupolnews.com.ua/news/view/v-mariupole-rabotniki-sudoremontnogo-zavoda-ustroili-aktsiyu-protesta-perekryli-dorogu
  W Zaporożu zatrzymano „nocnego kowboja” który chodził po ulicy z pistoletem i ostrzeliwał jadące samochody oraz idących ludzi. Jak było do przewidzenia okazał się nim być „witiran ATU”;
  >https://twitter.com/SergUA63/status/1367502781221916679

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Kolejny „skandal językowy” na Ukrainie. Tym razem w Charkowie deputowany charkowskiej rady obwodowej z frakcji ‚Europejska Solidarność” (ugrupowanie Poroszenki) podczas swojego wystąpienia odmówił przemawiania w „języku ojczystym”, czyli ukraińskim. W odpowiedzi na krytyke ze strony kolegów deputowany stwierdził że mówiąc po rosyjsku „czuje się lepszy i pewniejszy”;
  https://kharkov.strana.ua/321046-v-kharkove-deputat-aleksandr-doroshenko-iz-evrosolidarnosti-otkazalsja-perejti-na-ukrainskij.html

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Premier Słowacji Igor Matovicz zażartował w radiowym wywiadzie, że w zamian za otrzymanie szczepionki Sputnik V obiecał Rosji Zakarpacie – dzisiejszy teren Ukrainy, który przed II wojną światową należał do Czechosłowacji. Teraz za swój żart przeprasza cytat:
  „Stanowisko Słowacji w sprawie integralności terytorialnej Ukrainy zawsze było bardzo jasne. Poszanowanie prawa międzynarodowego jest koniecznością. Przepraszam wszystkich Ukraińców za moją niewłaściwą reakcję, która mogłaby podważyć ich słuszne wysiłki”.
  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,26851296,slowacja-premier-zartuje-ze-za-rosyjska-szczepionke-obiecal.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • No widzisz, ale jakoś Opołczeńcom te same czołgi bardzo dobrze służą.

   Można więc tu przytoczyć słowa staropolskiego porzekadła, że „złej baletnicy przeszkadza rąbek od spódnicy”.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

   • Częściowo szef ma rację, zwróciłbym jednak uwagę, ze czołgiem podstawowym opłocznia jest t-72, a nie t-64. W dodatku wersje separatystów są zmodernizowane -prawdopodobnie komponenty dostarczyły władze Białorusi ,nikt jednak tego nie udowodnił.

    Polubione przez 4 ludzi

 8. Odnośnie bzdur rozpowszechnianych m.in przez szefostwo ukraińskiego państwowego koncernu ‚Ukrobronprom” jakoby na Ukrainie miały być produkowane amerykańskie helikoptery „Bell UH-1 Iroquois”. Cytat „2 marca Bell Textron w oświadczeniu przekazanemu redakcji poinformował, że nie udzielił koncernowi Ukroboronprom, ani innemu podmiotowi gospodarczemu na terytorium Ukrainy, licencji na produkcję śmigłowców UH-1 Iroquois. Jednocześnie, amerykański producent podkreśla, że jest gotowy wspierać ukraińskie wysiłki w kwestii modernizacji floty wiropłatów. Musi to jednak być oparte o procedury rządu Stanów Zjednoczonych, czyli między innymi uruchomienie procesu FMS poprzez przesłanie oficjalnego Letter of Request”;
  https://zbiam.pl/linia-produkcyjna-bell-uh-1-iroquois-na-ukrainie-bell-textron-odpowiada/

  Polubione przez 3 ludzi

  • Też doszedłem do tej informacji. Swoją drogą niezła propagandę sieją w ukraińskich mediach. Była wystawa, oficjalna wizyta prezesa „ukroboronpromu” światła reflektorów i deklaracje, że oto rusza produkcja śmigłowców made in USA na Ukrainie.
   A rzeczywistość już wszystko zweryfikowała-nie ma nawet deklaracji firmy Bell Textron, że zamierza lokować produkcję na Ukrainie. Zresztą ta konstrukcja jest dużo gorsza od rosyjskich odpowiedników. Przestarzała i droga w utrzymaniu, tylko najnowsza wersja transportowa dla wojska ma jakąś wartość bojową, więc może lepiej, że cała ta „inwestycja” okazała się szopką

   Polubione przez 3 ludzi

 9. Trochę ekonomii
  Narodowy Bank Ukrainy podniósł swoją główną stopę procentową z rekordowo niskiego poziomu 6 proc. do 6,5 proc. Znaczna większość analityków prognozowała wcześniej, że utrzyma ją na dotychczasowym poziomie. Ukraiński bank centralny sygnalizuje, że może dokonać kolejnej podwyżki.
  Inflacja na Ukrainie sięgnęła w styczniu 6,1 proc. r./r., czyli najwyższego poziomu od października 2019 r. Jest ona powyżej średnioterminowego celu banku centralnego wynoszącego 5 proc. PKB Ukrainy skurczył się w 2020 r. o 4,2 proc., a średnia prognoz analityków mówi o jego wzroście w 2021 r. o 3,9 proc.
  https://www.parkiet.com/Gospodarka—Swiat/303049894-Ukraina-Podwyzka-stop-procentowych.html
  Komentarz: Dla laików: podwyżka stóp procentowych oznacza, że kredyty na Ukrainie będą wyżej oprocentowane. Zazwyczaj takie decyzje Banków Centralnych wiążą się z próbą zmniejszenia inflacji ( wyższe stopy mniejszy przepływ kasy-zmniejszenie inflacji).

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Przykład pomocy polskich władz dla Ukrainy
  https://www.gov.pl/web/polskapomoc/zwiekszenie-skutecznosci-reagowania-ukrainskich-sluzb-ratowniczych-na-sytuacje-kryzysowe–etap-ii
  Komentarz: Takich szkoleń, pakietów pomocy, inwestycji w społeczność są setki. Właściwie każda agenda rządowa ma w swoim programie programy wsparcia dla Ukrainy. Przykładowo MSZ Polski ma w budżecie około 100 mln złotych na projekty zagraniczne większość środków z budżetu na ten cel wydano na dwa kraje Ukrainę i Gruzję (!).
  Mam wrażenie, ze celowo w taki sposób rozdysponowuje się kwoty wsparcia. Gdyby co roku rząd w Warszawie dawał miliard złotych pożyczki rządowi w Kijowie to wybuchłby skandal, a tak łatwo ukryc wymiar pomocy i wyborcy nie będą się burzyć.

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Coraz bardziej naiwne wydaje się być oficjalne stanowisko Kremla:
  https://novorosinform.org/849034
  Kreml swoje – czyli na Ukrainie trwa wojna domowa, a Kijów swoje – rosyjska agresja.

  W obliczu coraz gorszej sytuacji na linii rozgraniczenia zastanawiam się jak długo jeszcze Kreml będzie udawał, że pada przysłowiowy deszcz, choć w rzeczywistości od 7 lat banderowska upadlina pluje Moskwie prosto w twarz.
  Dziś bezczelnie użyto wyrzutni GRAD ! Po raz pierwszy od 2018 roku

  https://news-front.info/2021/03/04/mid-dnr-utrennij-obstrel-doneczka-gradami-popytka-kieva-nachat-boevye-dejstviya/

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.