Wojna domowa na Ukrainie 06.03.2021r. 2083 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 355.

Na początku mijającego tygodnia, prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski odbył roboczą podróż w rejon Operacji Połączonych Sił w obwodzie ługańskim.

Zełenskiemu towarzyszył w tej podróży przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Wołodymyr Zełenski i Charles Michel wygłosili tam okolicznościowe przemówienia do uczestników Ogólnoukraińskiego Forum Ukraina 30 w formie telekonferencji.

Na początku wizyty do części obwodu ługanskiego pozostającego nadal pod okupacją ukraińskich wojsk OPS prezydent Ukrainy i przewodniczący Rady Europejskiej zapoznali się z sytuacją operacyjną w strefie przyfrontowej.

Podczas telekonferencji z Ogólnoukraińskim Forum przeprowadzonej na punkcie kontrolnym wejścia / wyjścia (PKW/W) „Szczastie” w obwodzie ługańskim, ukraiński prezydent zwrócił uwagę na to, że partnerzy europejscy wspierają ukraińskie władze nie tylko w rozwiązaniu konfliktu w Donbasie, ale także w wielu innych kwestiach, w szczególności we wdrażaniu reformy sądownictwa i usprawnieniu systemu sądownictwa Ukrainy.

„Wczoraj na forum została zaprezentowana trzyletnia strategia na rzecz rozwoju wymiaru sprawiedliwości i sprawiedliwości konstytucyjnej. Aby to zrealizować, jestem zdecydowany podpisać w najbliższym czasie stosowny dekret”– podkreślił ukraiński prezydent.

Wołodymyr Zełenskij podziękował również przewodniczącemu Rady Europejskiej, a za jego pośrednictwem całej Unii Europejskiej za ważną pomoc ekspercką w budowaniu stabilnego i niezależnego wymiaru sprawiedliwości w naszym kraju.

Z kolei Charles Michel, który odwiedza Ukrainę po raz pierwszy, zapewnił o poparciu Unii Europejskiej dla suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy oraz wdrażania reform.

„Pod pańskim kierownictwem, panie prezydencie, dokonaliśmy bardzo ważnych postępów. Wiele trzeba zrobić w zakresie reformy sądownictwa i walki z korupcją. Obywatele Ukrainy mają prawo do wymiaru sprawiedliwości, który będzie szanował sprawiedliwość, stosował ją i pokazywał, że nie ma bezkarności za przestępstwa”– powiedział Charles Michel podczas transmisji wideo.

Zdaniem przewodniczącego Rady Europejskiej reforma sądownictwa przyczyni się do poprawy klimatu biznesowego na Ukrainie.

„Panie prezydencie, jesteśmy pańskimi przyjaciółmi. Będziemy Cię wspierać na każdym etapie Twojej podróży do praworządności i reformy wymiaru sprawiedliwości na Ukrainie”– powiedział na zakończenie swego przemówienie przewodniczący Rady Europejskiej, Charles Michel.

Podsumowując efekt tej wizyty, to ogólnie rzecz biorąc, dla strony ukraińskiej zakończyła się ona fiaskiem. Chodzi o to, że gołym okiem już widoczna jest nieskrywana niechęć wysokich przedstawicieli instytucji unijnych do tematyki i problemów ukraińskich. Oczywiście poparcie nadal istnieje, ale jest ono obecnie bardziej deklaratywne niż realne. Wyraźnie widać, że UE chce uciec od stworzonego przez siebie problemu ukraińskiego, który ją przerósł.

Dlatego też, strona ukraińska na siłę usiłuje prowadzić politykę faktów propagandowo dokonanych, tzn. nadal istnieć w świadomości międzynarodowej opinii publicznej. Jednocześnie, Ukraina stacza się coraz bardziej w przepaść ksenofobii nacjonalistycznej, bezprawia i ubóstwa. Nie prowadzi się też żadnych działań realnych w stronę integracji z Zachodem.

Dlatego też, potrzebne są Kijowowi działania propagandowe, takie jak na przykład ogłoszona- tuż po wyjeździe przewodniczącego PE z Ukrainy- przez szefa kancelarii prezydenta Zełenskiego- Andrija Jermaka, ważność roli jego państwa dla Europy.

„Suwerenna, niezależna i stabilna Ukraina, mocno zaangażowana w demokrację i praworządność, jest kluczem do bezpieczeństwa euroatlantyckiego”– ogłosił Jermak w czasie internetowej rozmowy z ekspertami i dziennikarzami, zorganizowanej w piątek przez centrum analityczne European Policy Centre (Bruksela).

„Ukraina stoi na granicy obrony cywilizowanego, demokratycznego świata i absolutnie zasługuje na to, by stać się częścią rodziny NATO. Dziś naszym celem jest członkostwo w NATO i UE. A wymogi członkostwa to nasza mapa drogowa dla reform, które przeprowadzamy każdego dnia”– podkreślił szef kancelarii ukraińskiego prezydenta.

Ponadto Jermak uważa, że ​​otrzymanie w czerwcu 2020 roku statusu partnera NATO o zwiększonych zdolnościach wprowadziło Ukrainę na zupełnie nowy poziom współpracy w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa.

„To bardzo duży sukces. Mamy jednak wielką nadzieję, że proces akcesji Ukrainy i członkostwa w NATO zostanie maksymalnie przyspieszony, ponieważ w tej chwili trwa wojna o demokratyczne wartości europejskie. A przyczółkiem tej wojny jest właśnie Ukraina. I właśnie dzisiaj Ukraińcy giną za swój europejski wybór, za swój demokratyczny wybór, o którym nie wolno nam zapomnieć”– stwierdził Jermak.

Jednocześnie, jego zdaniem Ukraina bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje wspólnoty międzynarodowej, a przede wszystkim europejskiej, do zintensyfikowania wysiłków na rzecz pokoju w Donbasie, czego oczekuje każdy Ukrainiec.

„A dziś oparte na zasadach, skonsolidowane stanowisko naszych europejskich partnerów, partnerów międzynarodowych, Stanów Zjednoczonych, może naprawdę przynieść skutek”– uważa Andrei Jermak.

Szef kancelarii prezydenta zwrócił uwagę, że obecnie w Trójstronnej Grupie Kontaktowej trwają bardzo intensywne prace nad rozwiązaniem sytuacji w Donbasie, która jest faktycznie blokowana przez Federację Rosyjską i wspierane przez nią ugrupowania, dlatego w w rzeczywistości żadna kwestia nie posuwa się naprzód.

„Dzisiaj jest czas, aby w końcu powiedzieć, że jeśli naprawdę chcesz zakończyć wojnę, oto plan na stole. Propozycja naszych niemieckich i francuskich partnerów jest gotowa, jeśli chodzi o klastry lub, powiedziałbym, logiczne kroki, na podstawie których można stworzyć mapę drogową zakończenia wojny. To jest powiedziane. Czekamy na odpowiedź Federacji Rosyjskiej. A jeśli usłyszą o tym codziennie i to nie tylko z Ukrainy, tak potrzebny pokój uda nam się osiągnąć w centrum Europy”– podkreślił Andrij Jermak.

Stwierdził też, że w tej chwili sytuacja z zawieszeniem broni w Donbasie jest chwiejna- co jakiś czas po drugiej stronie dochodzi do pewnych prowokacji lub naruszeń umów. Następnie Ukraina niezwłocznie informuje przedstawicieli OBWE w TGK i uruchamia mechanizm wspierania reżimu zawieszenia broni.

Jermak zaznaczył, że Ukraińskie Siły Zbrojne będą maksymalnie wspierać reżim ciszy, ale w przypadku zaostrzeń lub zagrożenia życia ludności cywilnej i wojskowej USZ będą odpowiadać na wszelkie prowokacje lub próby ataku na pozycje ukraińskie.

„Dążymy do pokoju, ale jesteśmy też gotowi do obrony naszego kraju”- podsumował Andrij Jermak.

Na podsumowanie tych jego wypowiedzi o pokoju, można przywołać w tym miejscu „Rok 1984” Georga Orwella, i zapisane tam słowa:

Wojna to pokój. Wolność to niewola. Ignorancja to siła„.

Wszystkie te składowe, hasła wymyślonego przez Orwella spełnia współczesna Ukraina.

Orwell, mimo swego niepojętego geniuszu, nie przewidział tylko jednego:

Monstrualnych rozmiarów korupcji, która jest niejako wpisana w praktykę systemu państwowego. Dlatego też ona bez niej nie może istnieć.


*
USZ podłożyły 360 min przeciwczołgowych w lesie w pobliżu wsi Oriechowo.

Poinformował o tym na spotkaniu oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL Jakow Osadczy:

„Z rozkazu zbrodniarza (dowódcy 14 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych płk Siergieja) Woiczenko w lesie na południowych obrzeżach Oriechowa saperzy z 14 brygady ustawili 360 min przeciwczołgowych TM-62.”

Osadczy dodał, że dane o aktywnym wydobywaniu terenu w strefie „Operacji Połączonych Sił” przez siły bezpieczeństwa Kijowa potwierdzają raporty Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE.

Poza tym, USZ przeniosły działa przeciwpancerne i system rakietowy na stację kolejową w Rubiżnem.

„Na stacji kolejowej w Rubieżnoje zarejestrowano obecność 130-mm przeciwpancernego systemu pocisków kierowanych Szturm S oraz cztery 100-mm przeciwpancerne działa Rapier z 40 brygady”– głosi komunikat WML ŁRL.

Służba prasowa dodała, że ​​w rejonie odpowiedzialności 59 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych odnotowano obecność trzech transporterów opancerzonych w pobliżu budynków mieszkalnych miejscowości Mironowski oraz bojowego pojazdu opancerzonego w strefie mieszkalnej miejscowości Ługańskoje.


USZ zintensyfikowały także prace związane z elektronicznym sprzętem bojowym obsadzając go w pobliżu linii rozgraniczenia.

USZ zintensyfikowały działania wojny elektronicznej (EW) w rejonach wsi Nowozwanowka i Troickoje, gdzie wcześniej były wielokrotnie wykorzystywane do ingerencji w działanie bezzałogowych statków powietrznych (UAV) Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE. . 

Poinformowała o tym służba prasowa Milicji Ludowej ŁRL:

„W rejonie odpowiedzialności 92 brygady odnotowano czynną pracę grupy manewrowej z 20 samodzielnego batalionu walki elektronicznej. W zakresie częstotliwości kanałów sterujących UAV odnotowano na terenach osad Nowozwanowka i Troickoje.”

Milicja Ludowa ŁRL odnotowała także obecność żołnierzy ukraińskich formacji zbrojnych w rejonie wycofywania sił i sprzętu w rejonie Zołotoje. 


„Na dawnych pozycjach Ukraińskich Sił Zbrojnych w strefie wycofania sił i środków w pobliżu osady Zołotoje odnotowano obecność dwóch żołnierzy 92 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych” – głosi komunikat służby prasowej ML ŁRL

Poza tym, straty niebojowe wśród żołnierzy grupy operacyjno-taktycznej (GO-TG-) „Północ” za ostatni tydzień wyniosły dziewięciu żołnierzy.

„Według naszego wywiadu, od 27 lutego do 5 marca, w formacjach i jednostkach GO-T Sewier straty niebojowe wyniosły dziewięć osób”– powiedział oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL Jakow Osadczy.

I tak, 27 lutego dwóch żołnierzy USZ zostało wysadzonych w powietrze przez swoje miny podczas wycinania drzew w pobliżu miejscowości Szczastie. 28 lutego ukraiński oficer został poważnie ranny podczas próby rozebrania miny; tego samego dnia kapitan służby medycznej trafił do szpitala po wstrzyknięciu mu indyjskiej szczepionki Covishield. Również 28 lutego towarzysze z USZ pobili podwładnego, który skrytykował szczepionkę przeciwko COVID-19.

1 marca żołnierz Ukraińskich Sił Zbrojnych wyrzucił żołnierza z balkonu wieżowca podczas pijackiej bójki.

3 marca dwóch żołnierzy Ukraińskich Sił Zbrojnych zostało rannych w eksplozji na stanowiskach pod Swietłodarskiem, inny oficer USZ stracił nogę w wyniku wysadzenia ukraińskiej miny w Zołotoje.

„Dodatkowo 2 marca w 92 brygadzie w wyniku realizacji przestępczego programu sprzedaży żywności z magazynu brygady po spożyciu przeterminowanych i niepłynnych produktów 36 bojowników doznało zatrucia pokarmowego”- dodał Osadczy.

Jak widać, jeszcze kilka lat takiego „pokoju”, a USZ fizycznie przestaną istnieć, bo same pokonają siebie.


Poza tym, według wczorajszego raportu SMM OBWE, na donieckim odcinku frontu, obserwatorzy odnotowali następujące naruszenia przez USZ:

– ️ UAV SMM OBWE kolejny już raz wykrył około nowych 150 min przeciwpancernych ustawionych w rzędzie około 700 m na wschód-południowy wschód od północno-zachodniego narożnika obszaru wycofania Pietrowskoje.

– ️ UAV SM wykrył również około nowych 200 min przeciwpancernych ustawionych w rzędzie około 650 m na wschód-północny-wschód od północno-zachodniego narożnika obszaru wycofania Pietrowskoje.

Ponadto obserwatorzy odnotowali obecność sprzętu USZ z naruszeniem linii wycofywania, poza wyznaczonymi obszarami składowania, w strefie bezpieczeństwa, w tym w pobliżu osiedli oraz bezpośrednio na terenach mieszkalnych:

– ️ 2 czołgi T-72B w pobliżu osady Konstantinowka,
– ️ 3 transportery opancerzone (BTR) w pobliżu miejscowości Mironowski,
– ️ 1 opancerzony pojazd bojowy w części mieszkalnej  wsi Lugańskoje,
– ️1 bojowy wóz piechoty (BMP-2) i 1 transporter opancerzony (MT-LB) w pobliżu miejscowości Sławnoje,
– ️ 2 opancerzone wozy rozpoznawcze i patrolowe oraz 1 działo przeciwlotnicze w części mieszkalnej wsi Bachmut (dawniej Artemowsk),
– ️ 1 bojowy wóz piechoty w pobliżu wsi Krasnogorowka.

Ponadto, na donieckim odcinku frontu, w ciągu minionej doby USZ, przeprowadziły następujące ostrzały: o godzinie 07:55, z kierunku kopalni Jużnaja- na obrzeżach Dzierżyńskiego w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina- na obrzeżach Gorłówki, przy użyciu broni maszynowej oraz broni snajperskiej, następnie o godzinie 14:27, z kierunku Piszczewika w stronę Oktiabra- na południowym odcinku frontu, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (3 granaty) i automatycznego granatnika AGS-17 (3 granaty), no i ostatni ostrzał o godzinie 14:50, z kierunku Piasków w stronę wsi Wiesiełoje- na obrzeżach Doniecka, przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (3 granaty).

Tym sposobem, w ciągu minionej doby USZ, 3 razy naruszyły warunki rozejmu w wyniku czego na terytorium DRL spadło 9 granatów. W wyniku ostrzału wroga zginęło trzech obrońców DRL, a jeden został ranny.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

1 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 6 березня 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 5 березня, в районі проведення операції Об’єднаних сил було зафіксовано 7 порушень режиму припинення вогню в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід».

Так, поблизу населеного пункту ПІСКИ, збройні формування Російської Федерації відкривали неприцільний вогонь з підствольного гранатомета та стрілецької зброї.

Загарбники здійснювали обстріл з ручних протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів поруч населеного пункту ШИРОКІНЕ.

Неподалік ВОДЯНОГО окупанти вели прицільний вогонь з ручного протитанкового гранатомета, а в напрямку АВДІЇВКИ – зі стрілецької зброї. Вогнем зі станкового протитанкового гранатомета противник обстрілював наші позиції поблизу ТАЛАКІВКИ.

У передмісті населеного пункту МАР’ЇНКА, російсько-окупаційні війська здійснили прицільний обстріл наших позицій зі снайперської зброї.

Внаслідок цього, один український воїн отримав вогнепальне поранення. Військовослужбовця оперативно доправлено до лікувального закладу, де йому надається необхідна медична допомога. Стан здоров’я пораненого – важкий.

Українська сторона СЦКК повідомляє про грубі порушення з боку збройних формувань Російської Федерації та її найманців. З метою негайного припинення вогню СЦКК тричі направляла запит через СММ ОБСЕ на запровадження режиму «Тиша». Проте представники російсько-окупаційних військ продовжують демонструвати небажання виконувати раніше досягнуті домовленості.

Від початку поточної доби, 6 березня, обстановка в районі проведення операції Об’єднаних сил контрольована українськими воїнами, порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

За минулу добу на території Донецької та Луганської областей територіальними органами та підрозділами поліції зареєстровано в ЄO 1582 заяв та повідомлень з них 191 з ознаками кримінальних правопорушень: Донецька – 1286 (154), Луганська – 296 (37).

Під час забезпечення публічного порядку працівниками ГУНП в Луганській та Донецької областей припинено 566 адміністративних правопорушень за наслідком чого складені відповідні протоколи. З них, 248 правопорушення у сфері безпеки Здорожнього руху, у тому числі 6 за ст. 130 КУпАП (керування транспортними засобами у стані алкогольного сп’яніння).

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

38 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 06.03.2021r. 2083 dzień od nowego rozejmu.

 1. Epidemia koronawirusa na świcie. Szykuje się „haniebna zdrada” w naszym nieszczęsnym kraju? Poseł PiS Maksymowicz nie ma obiekcji by kupić rosyjską szczepionkę „Sputnik V”; „Prof. Wojciech Maksymowicz z Porozumienia był gościem Andrzeja Stankiewicza w „Onet Opinie”. Medyk i poseł był pytany, czy Polska powinna kupić rosyjską szczepionkę. – Już dawno powinniśmy się o to starać – stwierdził. – Rozumiem, że są obiekcje co do krajów pochodzenia, ale na Boga Ojca, nie jest to gorszy produkt niż ropa naftowa z Rosji – dodał”;
  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/czy-powinnismy-kupic-rosyjska-szczepionke-maksymowicz-to-nie-jest-produkt-gorszy-niz/tc4b5n4,79cfc278

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Ukraińska codzienność. W obwodzie rówieńskim wraz ze spływającą rzeką Słucz krą spłynął takze…most;
  https://strana.ua/news/321321-v-rovenskoj-oblasti-ledokhodom-uneslo-most-cherez-reku.html
  Cytat „”Nie wytrzymał nerwowo.” W Sumach trzeźwy mężczyzna rozbił tuzin samochodów, okna w trzech bankach i w sklepie”;
  https://strana.ua/news/321319-v-sumakh-muzhchina-razbil-desjatok-avtomobilej-i-okna-v-neskolkikh-zdanijakh.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Dopełnienie historii obcięcia głowy pomnikowi Tarasa Szewczenki we wsi w obwodzie iwano-frankowskim. Nie zrobiło tego zadne „komando rosyjskich agentów”, a dwójka miejscowych 18-latków którym teraz grozi wyrok za „czyn chuligański”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4334979-na-prykarpate-nashly-vandalov-obezghlavyvshykh-pamiatnyk-shevchenko
  Ps. Ale zatwardziałe PiSiory i tak będą bajdurzyć o „rosyjskich agentach”, „onucach” i „waniach” :-)))

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Tragiczny wypadek autokaru w Polsce.
  Do wypadku doszło w nocy na autostradzie A4 w pobliżu MOP Kaszyce k. Jarosławia w woj. podkarpackim. Ukraińskim autokarem podróżowało 57 osób, w tym dwóch kierowców. W wyniku wypadku pięć osób nie żyje, ponad 30 zostało rannych
  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ukraina-zelenski-kondolencje-dla-ofiar-wypadku-autokaru-poznan-cherson-na-autostradzie-a4,454309.html
  https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-wypadek-autokaru-na-a4-przesluchano-drugiego-kierowce,nId,5090660

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Takie OT

  Liczba palonych u nas papierosów bez polskich znaków akcyzowych w ub.r. wyraźnie wzrosła. Znów rozkwitł przemyt z Ukrainy – podaje „Puls Biznesu”.

  Sprzedaż papierosów z przemytu w ub.r. wyniosła 7 mld sztuk i była wyższa rok do roku o 14 proc. Legalnych papierosów sprzedano u nas 41,2 mld, a 2 proc. mniej niż w 2014 roku. Takie dane zawiera raport Project Sun przygotowany przez KPMG na zlecenie czterech największych producentów wyrobów tytoniowych.
  https://www.wiadomoscihandlowe.pl/artykul/znow-rosnie-przemyt-papierosow-z-ukrainy

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Przeliczył sobie żołd i wyszło mu ze lepiej być „gastarbeiterem” w Polsce :-))) Cytat ” Żołnierz który podpisał kontrakt na służbę w Siłach Zbrojnych Ukrainy został zatrzymany podczas próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-ukraińskiej. „Kontraktowiec” chciał jechać do Polski do pracy”;
  https://strana.ua/news/321417-voennosluzhashchij-vsu-pytalsja-peresech-hranitsu-i-uekhat-v-polshu-na-zarabotki.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.