Wojna domowa na Ukrainie 07.03.2021r.- 2084 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 356.

Szef delegacji kijowskiej do Trójstronnej Grupy Kontaktowej ds. Donbasu Leonid Krawczuk zagroził Rosji „radykalnymi krokami”, jeśli nie uzna się ona za stronę konfliktu w Donbasie.

„Jeśli Rosja nadal będzie się upierać przy tym, że nie jest stroną konfliktu, a jedynie obserwatorem i będzie szukać powodów blokujących nasze negocjacje, to możemy powiedzieć, że sytuacja jest w impasie i może można z tego wyjść tylko radykalnymi krokami. Oto my, nasza delegacja, zastanawia się, jakie propozycje można by przedstawić”– powiedział Krawczuk na antenie kanału telewizyjnego Ukraina 24.

Według niego Rosja „nie chce pokoju w Donbasie, chce, aby sytuacja była taka, jaka jest dzisiaj”.

„Będziemy prosić o działanie nie na podstawie już istniejących umów, ale o szukanie innych umów. To znaczy podjąć kroki. Po pierwsze, zdajemy sobie sprawę, że sytuacja jest w impasie i że sytuacja ta musi zostać zmieniona w oparciu o nowe, podkreślam, na podstawie nowych podejść i dokumentów, które musimy naprawić i opierając się na nich, ruszyć do przodu. To bardzo radykalny krok.”– stwierdził Krawczuk.

Dodał, że strona ukraińska nie pozwoli Rosji „działać tak, jak jej się podoba”.

„Dołożymy wszelkich starań, aby Rosja znalazła się w ramach prawa międzynarodowego i dostosowała się do tych norm.”– podsumował Krawczuk.

Słowa Krawczuka wywołały bardzo mocny rezonans w Rosji.

Zarzuty i groźby wysuwane przez byłego prezydenta Ukrainy Leonida Krawczuka wobec Rosji w związku z sytuacją w Donbasie prowadzą jedynie do wzrostu napięć. Opinię tę wyraził członek Komisji Spraw Międzynarodowych Rady Federacji Republiki Krymu Siergiej Cekow. Zwrócił też uwagę, że Kijów powinien przede wszystkim negocjować z przywódcami nieuznawanych republik.

„Rosja nie jest stroną konfliktu. Umowy powinny być zawierane między Ukrainą a KRLD i LPR. Największe porozumienie byłoby, gdyby doszli do bezpośredniego dialogu. Kijów odmawia, próbując uczynić Rosję stroną konfliktu”– powiedział Siergiej Cekow w rozmowie z RT.

Jednocześnie, jego zdaniem, nie ma alternatywy dla porozumień mińskich.

„Jeśli Ukraina zrzeknie się porozumień mińskich, to w ogóle nie będzie miała żadnych umów w sprawie Donbasu i każdy będzie miał wolną rękę. Jeśli ktoś uważa, że ​​doprowadzi to do inwazji wojskowej na Donbas, okupacji Donbasu, to głęboko się myli. Powtarzam, że jeśli wszystkie te głośne oświadczenia wojskowe zakończą się jakąś realną akcją, będzie to oznaczało zniszczenie Ukrainy jako państwa”– podkreślił Cekow.

Z kolei wiceprzewodniczący Komisji Spraw Międzynarodowych Dumy Państwowej Aleksiej Czepa zaznaczył, że Kijów nie wywiązuje się z porozumień mińskich, ale jednocześnie szuka winnych po stronie.

„Rosja nalega na ich realizację, wielokrotnie to podkreślaliśmy i wzywaliśmy sygnatariuszy tych porozumień, Francję i Niemcy, do zajęcia bardziej aktywnego, zdecydowanego stanowiska wobec Ukrainy w sprawie realizacji porozumień. Niestety tego nie widzimy. Teraz Ukraina eskaluje sytuację na granicy strefy separacji, starając się zawczasu znaleźć winnych”– powiedział dla RT, Aleksiej Czepa.

Z kolei pełnomocnik Rosji w grupie kontaktowej Borys Gryzłow zwrócił uwagę, że ukraińskie władze „zredukowały do ​​zera” większość wcześniej uzgodnionych gwarancji bezpieczeństwa: „Ukraina prowokuje militarną eskalację konfliktu”– ocenił Gryzłow.

Natomiast według sekretarza prasowego prezydenta FR Dmitrija Pieskowa, Moskwa z „głębokim zaniepokojeniem” obserwuje rosnące napięcie na linii kontaktowej.

„Odnotowujemy coraz więcej ostrzałów na terytorium Donbasu ze strony ukraińskich sił zbrojnych lub różnych formacji, które Ukraina ma tam w pobliżu linii styku. Rejestrujemy wejście wojsk ukraińskich do tych stref, w których nie powinno ich być po zakończeniu wycofywania się. I to wszystko jest powodem naszego poważnego zaniepokojenia”– wyjaśnił oficjalny przedstawiciel Kremla.

Z kolei, deputowany Rady Ludowej Donieckiej Republiki Ludowej Władysław Berdiczewski  w rozmowie z RIA Nowosti zasugerował, że głównym zadaniem Krawczuka w tej chwili jest doprowadzenie do załamania się procesu mińskiego.

„Rozumiem, że Krawczuk został specjalnie wyznaczony do zniszczenia procesu mińskiego. Ponieważ nie słucha niczyich opinii. Wszystko po to, abyśmy mogli wycofać się z porozumień mińskich. Dla Ukrainy ich realizacja jest niemożliwa, a niedopełnienie ich też jest niemożliwe … To zupełny sabotaż, który trwa już od dawna”– powiedział Władysław Berdiczewski.

Dodał on, że we wszystkich dokumentach procesu negocjacyjnego w Mińsku Republiki Ludowe Doniecka i Ługańska są wskazywane jako strony, z którymi należy negocjować.

„Wraz z przybyciem Krawczuka zmieniła się retoryka rozmów w Mińsku: w grupie kontaktowej Ukraina nieustannie podkreśla, że ​​Rosja jest stroną konfliktu, a Ukraina nie będzie o niczym rozmawiać i zgadzać się z republikami ludowymi Doniecka i Ługańska, mimo fakt, że przedstawiciele Rosji wielokrotnie, a nawet przedstawiciele OBWE zwracali uwagę, że w porozumieniach mińskich w ogóle nie ma wzmianki o Rosji jako stronie konfliktu”– podkreślił Berdiczewski.

*

A na froncie w Donbasie, na jego ługańskim odcinku, Ukraińskie Siły Zbrojne (USZ) umieściły dwa transportery opancerzone na dziedzińcu budynku mieszkalnego w Szczastii.

Poinformowała o tym służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL:

„W rejonie odpowiedzialności 80 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych odnotowano obecność dwóch transporterów opancerzonych BTR-70 na dziedzińcu budynku mieszkalnego we wsi Szczastie.”

Służba prasowa Milicji Ludowej ŁRL przypomniała, że ​​rozmieszczenie w osadach broni i sprzętu wojskowego przez formacje zbrojne Kijowa stanowi naruszenie trzeciego akapitu Dodatkowych Środków zapewniających zawieszenie broni i kontrolujących jego przestrzeganie.

A na donieckim odcinku frontu, mieszkaniec wsi Staromichajłowka- na zachodnich obrzeżach Doniecka, został ranny odłamkiem.Poinformowało o tym wczoraj przedstawicielstwo DRL we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Reżimu Zawieszenia Broni (WCKiK):

„Według administracji okręgu kirowskiego w Doniecku dwudziestosześcioletni cywil ze Staromichajłowki otrzymał ranę odłamkową w lewą goleń. Poszkodowany został przewieziony do centrum urazowego szpitala nr 24, gdzie zapewniono mu niezbędną pomoc medyczną.”

Jak powiedział Donieckiej Agencji Informacyjnej szef administracji okręgu kirowskiego w Doniecku Jurij Budrin, okoliczności incydentu są obecnie wyjaśniane. Według samego poszkodowanego został ranny w nocy w wyniku ostrzału z pozycji armii ukraińskiej.

Natomiast według wczorajszego raportu SMM OBWE, na donieckim odcinku frontu, obserwatorzy odnotowali obecność sprzętu USZ w strefie bezpieczeństwa, w tym w pobliżu osiedli i bezpośrednio na obszarach mieszkalnych:

– ️ 3 bojowe wozy piechoty (BMP-1) w pobliżu osady Suchaja Bałka.

Poza tym, USZ w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, przeprowadziły następujące ostrzały terytorium DRL: o godzinie 09:00, z kierunku Opytnoje w stronę Wiesiełoje- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu broni maszynowej, o godzinie 10:36, z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (6 granatów) i podwieszanego granatnika PG-25 (8 granatów), następnie o godzinie 16:50, z kierunku Piasków w stronę terenu serwisu „Volvo-Center”- na przedmieściach Doniecka, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (7 min), no i na koniec, o godzinie 18:15, z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje, przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (2 granaty) i granatnika podwieszanego PG-25 (6 granatów).

Tym sposobem USZ, w dniu wczorajszym na donieckim odcinku frontu, 4 razy naruszyły warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadło 29 pocisków.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

2 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 7 березня 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 6 березня, в районі проведення операції Об’єднаних сил було зафіксовано десять порушень режиму припинення вогню.

Всі вони були здійснені в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід».

Так, поблизу ВОДЯНОГО, що на Приазов’ї та населеного пункту ОПИТНЕ збройні формування Російської Федерації обстрілювали позиції наших підрозділів із застосуванням заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також зі стрілецької зброї.Неподалік, населених пунктів ПІСКИ, МАР’ЇНКА та ПАВЛОПІЛЬ окупанти застосували проти наших воїнів гранатомети різних систем та великокаліберні кулемети.

На обстріли противника Збройні Сили України відкривали вогонь у відповідь.Бойових втрат серед українських воїнів немає.

Про всі факти порушень з боку російсько – окупаційних військ Українська сторона СЦКК повідомила представників ОБСЄ.

Від початку поточної доби, 7 березня, порушень режиму припинення вогню не зафіксовано. Обстановка в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою українськими воїнами.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

За минулу добу на території Донецької та Луганської областей територіальними органами та підрозділами поліції зареєстровано в ЄO 1482 заяви та повідомлення з них 193 з ознаками кримінальних правопорушень: Донецька – 1183 (158), Луганська – 299 (35).

Під час забезпечення публічного порядку працівниками ГУНП в Луганській та Донецької областей припинено 517 адміністративних правопорушень за наслідком чого складені відповідні протоколи. З них, 254 правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху, у тому числі 17 за ст. 130 КУпАП (керування транспортними засобами у стані алкогольного сп’яніння).

Сала Україні!!”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:


***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.35 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 07.03.2021r.- 2084 dzień od nowego rozejmu.

 1. Były szef Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Turczynow (ps. Krwawy Pastor) podzielił się w ukromediach swoimi przemyśleniami na temat zajęcia Krymu przez Rosję (o dopuszczenie do czego jest oskarżany). Według Turczynowa liczące 5 tysięcy żołnierzy ukraińskie siły na Krymie nie były w stanie się przeciwstawić „ogromnej armii rosyjskiej” liczacej…2 tysiące żołnierzy :-)))

  https://inforesist.org/turchinov-obyasnil-pochemu-ukraine-ne-udalos-sohranit-krym/

  Polubione przez 4 ludzi

 2. O „haniebnej zdradzie” w „elitarnej” ukraińskiej uczelni wojskowej, poinformował pułkownik Sił Zbrojnych z tytułem „Bohatera Ukrainy” Serhij Sobko. Według niego oficerowie-wykładowcy tej uczelni, opowiadają m.in że „nie wszyscy Rosjanie są źli”, oskarżył takze szefa uczelni (w stopniu generała) o ‚dezercję” w 2014 roku gdy rozpoczęła się „rosyjska inwazja” oraz o „pogardliwy stosunek” do ukraińskiej historii oraz języka;
  https://inforesist.org/ne-vse-rossiyane-plohie-oficzer-rasskazal-kak-nachalnik-voennogo-instituta-rasskazyvaet-o-primirenii-s-rossiej/

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Ukraińska codzienność. W Sumach zatrzymano „pacjenta” z granatem który zagroził że go zdetonuje na jednym z posterunków policji jeżeli nie zostanie zwolniony jeden z pracujacych w nim policjantów;
  https://strana.ua/news/321432-v-sumakh-muzhchina-s-hranatoj-khotel-vzorvat-otdelenie-politsii-foto.html
  W jednej z dzielnic Kijowa znaleziono zwłoki zamordowanej kobiety, przy których leżał policyjny identyfikator. Na chwilę obecną ukraińska policja odmawia komentarzy w sprawie;
  https://kiev.strana.ua/321456-v-darnitskom-rajone-kieva-obnaruzhili-trup-zhenshchiny-so-sledami-nasilstvennoj-smerti.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ukromedia poinformowały że przedstawiciele wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy oraz Biura Prezydenta Ukrainy zwrócili sie do wywiadu brytyjskiego z prośba o zablokowanie emisji filmu stworzonego przez ‚portal śledczy Bellingcat” o nieudanej „specoperacji” zatrzymania tzw. wagnerowców na Białorusi. Podobno przedstawiciele brytyjskich „specsłużb” mieli im jednak odmówić zasłaniając sie m.in wolnością mediów;
  https://strana.ua/news/321458-film-bellingcat-pro-chvk-vahnera-v-op-khotjat-ne-dopustit-vykhoda-rassledovanija.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Tymczasem sprawą wstrzymania dostaw gazu na terytorium obwodu donieckiego pod kontrola Kijowa, przez państwowa spółkę ‚Naftohaz” (jej „regionalne odgałęzienie”) zajęła się…ukraińska policja. Wszczęła ona w tej sprawie oficjalne śledztwo ponieważ przerwanie dostaw gazu poskutkowąło brakiem ogrzewania w budynkach mieszkalnych, użytecznosci publicznej, służby zdrowia oraz w placówkach oświatowych. Naruszyło także rozporzędzenia wprowadzone przez władze w Kijowie w tym „memorandum” na ceny za gaz dla ludności. Dodatkowo z powodu wyłączenia dostaw gazu dla przedsiębiorstw ciepłowniczych przy temperaturze minusowej mogło dojśc do poważnych uszkodzeń istniejacej na terytorium obwodu donieckiego sieci ciepłowniczej (czyli po prostu rury popękały);
  https://korrespondent.net/ukraine/4335120-polytsyia-vozbudyla-delo-protyv-donetskoblhaza-hlava-donetskoi-oha

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Odnośnie „wstępniaka”. W odpowiedzi na słowa lidera DRL Denisa Puszylina o tym że Kijów przygotowuje sie wznowienia „działań wojennych na pełną skalę” na Donbasie, pierwszy wiceprzewodniczący Komitetu d/s Obrony Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej Aleksander Szerin powiedział, że Rosja jest gotowa do obrony republik przed wojskami ukraińskimi. Przypomniał przy tym że mieszkańcy republik z Donbasu posiadają rosyjskie paszporty a państwo rosyjskie zobligowane jest do ochrony swoich obywateli;
  https://strana.ua/news/321493-v-hosdume-zajavili-o-hotovnosti-zashchishchat-zhitelej-nepodkontrolnoho-donbassa-ot-ukraintsev.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Wydaje się, że jednym z kluczowych działań powinno być wydanie jak największej ilość paszportów dla mieszkańców obu republik i to się oczywiście stale dzieje, ale sam Puszylin stwierdził w wywiadzie dla „Ukraine.ru”, że nie będzie konieczne wkroczenie regularnej armii rosyjskiej w przypadku agresji „Upadłej”:

   ” Oczywiście rozumiem, że podstawowym powodem pańskiego pytania jest to, czy regularna armia rosyjska przyjdzie nam z pomocą? To jest niepotrzebne. Od 2014 roku tworzymy silne, gotowe do walki siły zbrojne – powiedział.”

   Zdaniem Puszilina, DPR jest w stanie powstrzymać natarcie ukraińskich bojowników, a w razie potrzeby odwrócić ofensywę i „dotrzeć do granic wyznaczonych przez konstytucję”.

   „Dlatego armia ukraińska nie przeszła jeszcze do ofensywy, preferując prowokacyjny ostrzał republik” – dodał.

   https://novorosinform.org/849452

   Polubione przez 4 ludzi

 7. Nasi i ukraińscy mądrzy inaczej politycy zapominają, że zarówno Polska jak i Ukraina, były najsilniejsze kiedy współdziałały z Rosją. Polska za cara, Ukraina za pierwszych sekretarzy partii.

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Dziennikarz VGTRK, Andriej Miedwiediew uważa, że na Donbasie, Zachód przygotowuję powtórkę z gruzińskiego scenariusza z 2008 roku:

  „Sytuacja w Donbasie z prawdopodobnym przygotowaniem Ukrainy do podjęcia aktywnych działań wojennych bardzo przypomina wydarzenia z 2008 roku, kiedy to Gruzja próbowała rozwiązać problem Osetii Południowej uderzeniem zbrojnym.
  „To była czysto zachodnia operacja. Armia gruzińska była narzędziem, które służyło do sprawdzenia reakcji Moskwy, do sprawdzenia gotowości MON do odparcia takich prowokacji, zachodni wywiad wojskowy uważnie obserwował, jak przebiega ruch wojsk, jakie siły i środki zostały wykorzystane do odeprzeć atak, jak adekwatna była reakcja rosyjskiego wojska i tak dalej ”- pisze Miedwiediew.

  Według niego obie opcje były do ​​przyjęcia dla Zachodu w tej wojnie: Gruzja dostaje kopa od Rosji; Gruzja zdobywa Osetię, a Rosja wymiera.

  „Dowódca jednej z jednostek rozpoznawczych powiedział, że znalazł mapę ze schwytanym oficerem gruzińskim, na której zaznaczono przyszłe stanowiska sił pokojowych ONZ (sił NATO) na terenie Osetii Południowej. Podobne mapy znaleziono w zdobytych bazach wojskowych, a inni więźniowie powiedzieli również, że w ramach misji bojowej dyskutowano o pojawieniu się „międzynarodowych sił pokojowych” w Osetii. Czyli plan operacji dla Zachodu wyglądał prawdopodobnie tak. Jeśli Gruzini zostaną pokonani, w Osetii będą żołnierze sił pokojowych. Jeśli tego nie opanują, zrozumiemy gotowość bojową Rosjan i nałożymy na nich sankcje – wyjaśnił dziennikarz.

  Zaznacza też, że to, co dzieje się obecnie w Donbasie, ma najprawdopodobniej te same cele, a scenariusz operacji wojskowej opracowują ci sami autorzy, którzy zorganizowali atak na Cchinwali.

  „Siły Zbrojne Ukrainy atakują i zajmują Donbas, a następnie Kijów prosi o sprowadzenie międzynarodowych sił pokojowych. Albo druga opcja. Siły Zbrojne Ukrainy atakują, myją się we krwi, gotują w kotłach, milicja ludowa DRL i LPR (sama lub, co bardziej prawdopodobne, z pomocą tysięcy ochotników) dociera do nowych granic i granic. A potem Kijów krzyczy o nowej okupacji, a Zachód wprowadza nowe sankcje ”- czytamy w publikacji.

  Jednocześnie Miedwiediew podkreśla, że ​​z 99,9 proc. Prawdopodobieństwem Ukraina otrzyma drugą opcję.

  „Ale ponieważ Ukraina już dawno straciła swoją podmiotowość i jest zasadniczo funkcją geopolityczną, nikogo nie obchodzi zły scenariusz. A także życie Ukraińców. A także przyszłość kraju. Dokładnie tak samo było z Georgią. I czy ukraińska ofensywa się rozpocznie, czy nie, to nie Sztab Generalny, Kijów, ani ukraińscy oligarchowie de facto rządzą krajem. Decydują teraz zupełnie inni ludzie. A ich rozwiązanie zależy tylko i wyłącznie od tego, co powiedzą w Moskwie, a zwłaszcza od tego, co zrobią – stwierdził Miedwiediew.

  https://novorosinform.org/849519

  Polubione przez 5 ludzi

 9. Brytyjscy instruktorzy wojskowi odwiedzili część Donbasu kontrolowaną przez bojowników kijowskich. W szczególności odwiedzili Wspólne Centrum Współpracy Cywilno-Wojskowej w Kramatorsku i punkt kontrolny Mayorskoye.
  https://news-front.info/2021/03/07/britanskie-voennye-pribyli-v-donbass-na-fone-rosta-ukrainskoj-agressii/

  I z drugiej strony Alexander Sherin, pierwszy wiceprzewodniczący komitetu obrony Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej: „W obliczu krytycznej sytuacji na linii frontu Moskwa powinna podjąć działania prewencyjne, ostrzegając Kijów o konsekwencjach ofensywy”
  „„Musimy na to zwrócić uwagę, ostrzec stronę kijowską, że zareagujemy szybko i stanowczo, jeśli zostaną podjęte jakiekolwiek próby lekceważenia porozumień mińskich, zakłócenia systemu zawieszenia broni” – powiedział parlamentarzysta”.

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.