Wojna domowa na Ukrainie 08.03.2021r. 2085 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 357.

Wszystko wskazuje na to, że Ukraina przygotowuje się do wojny na pełną skalę w Donbasie. 

Szef Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszilin powiedział o tym w sobotę- 6 marca na antenie Sołowiew LIVE.

Odnosząc się do zaostrzenia się linii kontaktów, Denis Puszilin zwrócił uwagę na to, że istnieją wątpliwości, czy Ukraina będzie miała dość determinacji, aby zapobiec eskalacji konfliktu.

„Wznowiono ostrzał. Teraz Grady już przybywają. Nie odnotowaliśmy tego od 2018 roku. Eszelony pojazdów zbliżają się do linii rozgraniczenia (…) Jeśli sprzęt został ściągnięty, broń załadowano to ona wystrzeli.
Teraz ludzie zasypiają i budzą się pod ostrzałem, przy dźwiękach min. Liczba pocisków, które spadły w tym roku, jest katastrofalna… Od początku lutego rannych zostało już czterech cywilów, a dziś zginął żołnierz”
– powiedział Denis Puszilin.

Szef DRL podkreślił, że kierownictwo republiki nie będzie powstrzymywało wojska przed odwetową reakcją.


„Zlikwidujemy stanowiska strzeleckie. Do niedawna próbowaliśmy to wszystko przenieść na platformę negocjacyjną, ale teraz wszystko jest zablokowane. Mają teraz plan zablokowania wszelkich postępów we wszystkich podgrupach. To kolejny znak, że przygotowują się do wojny”– podkreślił Denis Puszilin.

Odnosząc się do obecności zagranicznych najemników w Donbasie po stronie Ukrainy, Denis Puszilin powiedział, że według danych wywiadu republiki są oni przegrupowani na linię kontaktową.

„Przygotowywani są sabotażyści. Dla nas to też jest pewne zagrożenie- grupy sabotażowe”– stwierdził szef DRL.


Podczas transmisji na żywo Władimir Sołowjow zwrócił uwagę na to, że ilość pracy wykonywanej przez Denisa Puszilina jako szefa republiki jest ogromna i niezwykle trudna, i zapytał go, jak sobie z tym radzi.

„Mierzymy swoje zamiary według swych możliwości. Z tym też sobie poradzimy”- odparł Denis Puszilin.

Ponadto na żywo poruszano temat codziennego życia w Donieckiej Republice Ludowej. W szczególności Władimir Sołowjow interesował się kwestią szczepień mieszkańców Donbasu rosyjską szczepionką przeciwko COVID-19 „Sputnik V”.

„Trwa proces szczepień. Mamy już plan na dostawę leku. Wielu obywateli otrzymało już dwa składniki leku, podobnie jak ja. Ufam naszym lekarzom i Ministerstwu Zdrowia Federacji Rosyjskiej. Zgodnie z wnioskami, jakie posiada nasze Ministerstwo Zdrowia, osoby zaszczepione nie miały żadnych poważnych powikłań.

„W ciągu miesiąca musimy zakończyć zaszczepianie głównych kategorii, które zostały wyznaczone, i dochodzimy do pełnego zaszczepienia populacji. Wszystko to będzie miało miejsce w 39 ośrodkach szczepień, które są odpowiednio wyposażone na terenie republiki”– powiedział Denis Puszilin.

Kończąc wywiad z przywódcą Donieckiej Republiki Ludowej, Władimir Sołowiew, życzył mieszkańcom Donbasu rosyjskiego świata. Czyli wszystkiego najlepszego.

*

A na froncie w Donbasie, na jego donieckim odcinku, według wczorajszego raportu SMM OBWE obserwatorzy odnotowali obecność sprzętu USZ z naruszeniem linii wycofywania, poza wyznaczonymi składami, w strefie bezpieczeństwa, w tym w pobliżu osiedli i bezpośrednio na obszarach mieszkalnych:

– ️ 1 szt. ACS 2S1 „Goździk” 122 mm na terenie obiektu cywilnego na terenie zamieszkanym koło osiedla Zarja,
– ️ 2 szt. zestawów rakietowych SAM 9K33 „Osa” na terenie obiektu w miejscowości Kalinowo,
– ️ 4 czołgi T-72 i 7 szt. zestawów przeciwlotniczych (9K35 „Strieła-10”) oraz 2 działa samobieżne 2S9 „Nona-S”, 120 mm na obrzeżach miejscowości Konstantinowka,
– ️ 6 dział samobieżnych 2S1 „Goździk” 122 mm i 9 czołgów T-72 na dworcu koło wsi Aleksiejewo-Drużkowka,
– ️ 1 szt. BMP-1 w pobliżu  wsi Bieriezowoje,
– ️ 2 szt ZSU23-4 „Szilka”, 23 mm w dzielnicy mieszkalnej miejscowości Czernienko,
– ️ 1 szt. BMP-1 w pobliżu miejscowości Bogdanowka.

Poza tym, USZ w ciągu minionej doby (w okresie pomiędzy 03:00 a 03:00 dnia następnego), przeprowadzili następujące ostrzały: o godzinie 09:50, z kierunku Awdiejewki w stronę Mineralnoje- w pobliżu Doniecka, przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (2 granaty) oraz broni maszynowej, następnie o godzinie 17:10, z kierunku Piasków w stronę terenu byłego serwisu „Volvo-Center”- na obrzeżach Doniecka, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (12 min), kolejny ostrzał miał miejsce na południowym odcinku frontu o godzinie 17:30, i prowadzono go z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje, przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (4 granaty), ostatni zaś ostrzał ponownie miał miejsce w rejonie Doniecka, kiedy to o godzinie 18:40, z kierunku Awdiejewki w stronę Kasztanowoje, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (11 min).

Tym sposobem USZ, w dniu wczorajszym naruszyły 4 razy warunki rozejmu w wyniku czego na terytorium DRL spadło 29 pocisków.

Ponadto, prowadząc o godzinie 13:40 roboty inżynieryjne na swoich stanowiskach bojowych w rejonie wsi Wodianoje, USZ 1 raz naruszyły warunki Dodatkowych Środków.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

3 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 8 березня 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 7 березня, в районі проведення операції Об’єднаних сил було зафіксовано п’ять порушень режиму припинення вогню.

Так, поблизу АВДІЇВКИ та населеного пункту ЛЕБЕДИНСЬКЕ збройні формування Російської Федерації обстрілювали позиції наших підрозділів із застосуванням заборонених Мінськими домовленостями мінометів 120-го та 82-го калібрів, а також зі станкового протитанкового гранатомета.

Біля населеного пункту ОПИТНЕ окупанти вели неприцільний вогонь у бік українських позицій з підствольного гранатомета, а поблизу населеного пункту ПІВДЕННЕ, загарбники здійснили прицільні обстріли з протитанкового ракетного комплексу та стрілецької зброї.

На обстріли противника Збройні Сили України відкривали вогонь у відповідь.Бойових втрат серед українських воїнів немає.

Про всі факти порушень з боку російсько – окупаційних військ Українська сторона СЦКК повідомила представників ОБСЄ.

Станом на 7 годину ранку, 8 березня, обстановка в районі проведення Операції Об’єднаних сил залишається контрольованою.

З боку російсько-окупаційних військ було зафіксовано одне порушення режиму припинення вогню. Так в районі населеного пункту ВОДЯНЕ, що на Приазов’ї, противник відкривав вогонь в бік наших позицій з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

Наші захисники відповіли окупантам вогнем у відповідь.

Українські військовослужбовці і надалі контролюють ситуацію в районі проведення Операції Об’єднаних сил та дотримуються режиму припинення вогню.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Впродовж доби підрозділи Національної поліції України зі складу ОС зафіксували 41 адміністративне правопорушення. Підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4018 транспортних засобів та 4650 осіб. На причетність до Збройних формувань Російської федерації та її найманців доставили 3 особи.

Через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 525 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 420 осіб.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/


***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.


30 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 08.03.2021r. 2085 dzień od nowego rozejmu.

 1. Facebook na straży…ukraińskich neonazistów. Cytat „Facebook zablokował artykuły rosyjskich mediów na temat zatrzymania „ukraińskich neonazistów” w Woroneżu”. FB zrobił to prawdopodobnie na „wniosek” znanego ukraińskiego portalu „StopFake” który zajmuje sie sianiem najbardziej prymitywnej i zakłamanej „ukropropagandy”, m.in wielokrotnie obnażał to w internecie popularny ukraiński bloger Anatolij szarij;
  https://strana.ua/news/321559-facebook-zablokiroval-materialy-rossijskikh-smi-o-zaderzhanii-fsb-ukrainskikh-natsionalistov.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Tymczasem w Kijowie z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet odbywa się ‚Marsz Kobiet” którego uczestniczki i uczestnicy domagają się m.in od władz Ukrainy ratyfikowania Konwencji Stambulskiej, a także zapewnienia większego wsparcia matek które wychowują dzieci niepełnosprawne. Przeciwko marszowi wystapili z kolei „ukropatrioci”;
  https://kiev.strana.ua/321609-zhenskij-marsh-2021-v-kieve-na-mikhajlovskoj-ploshchadi-sobirajutsja-aktivistki-i-natsionalisty.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Epidemia koronawirusa na świecie. Włoska kompania Adienne Pharma&Biotech podpisała umowe z Rosyjskim Funduszem Inwestycji Bezpośrednich na produkcję szczepionki przeciwko koronawirusowi „Sputnik V” we Włoszech, która ma ruszyć w czerwcu;
  https://strana.ua/news/321629-rossija-dohovorilas-o-proizvodstve-svoej-vaktsiny-v-italii.html
  Według najnowszych badań socjologicznych przeprowadzonych na Słowacji która ze szczepionek jest najlepsza 55 % wybrało preparat „Pfizer”, a na drugim miejscu znalazł się „Sputnik V” wyprzedzając preparaty „AstraZeneca” i „Moderna”;
  https://www.euractiv.com/section/politics/short_news/slovaks-trust-russias-vaccine-more-than-astrazeneca-moderna/

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Cytat „Zobaczymy”. Mendel wymijająco odpowiedział na pytanie o ewentualną ekstradycję Kołomojskiego do władz USA (!)”. Oj na miejscu ‚Benii” Kołomojskiego szykowałbym sobie jakąś „przystań ratunkową” skoro pojawiaja się takie „niecne” pomysły wśród jego byłych „protegowanych” :-0
  https://strana.ua/news/321651-mendel-nazvala-sanktsii-protiv-kolomojskoho-pervym-udarom-po-korruptsii.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Mam nadzieję, ze ta wiadomość to tylko element wojny propagandowej, a nie prawda. Jednak skoro nawet kresy24 podają wiadomości o tym, że doradcy Prezydenta Ukrainy mówią o możliwości ofensywy i „oczekują tylko zgody Zeleńskiego” to coś jest na rzeczy(link poniżej).
   Najprawdopodobniej skończy się na wymachiwaniu szabelką w końcu atak na separatystów przy tym stanie wojska ukraińskiego zakończyłby się rzezią.
   Jednak nasilenia ostrzałów, ataków dywersantów można się spodziewać w każdej chwili. Mam nadzieję, że jednak najgorszego scenariusza (pełnoskalowy konflikt) uda się uniknąć. Wiem, że wiele osób o prorosyjskich poglądach uważa, że FR powinna zaatakować, udzielić większego wsparcia militarnego niemniej rozumiem decyzje Kremla, by pomimo prowokacji: zamykania prorosyjskich stacji i ostrzałów nie dążyć do eskalacji.
   Wojnę łatwo wywołać, ale trudniej zakończyć, a straty w zabitych będą nie liczone w dziesiątkach/setkach jak to miało w ostatnich latach a tysiącach/dziesiątkach tysięcy.
   https://kresy24.pl/ukrainskie-sily-gotowe-do-deokupacji-donbasu-czekaja-na-zgode-prezydenta-i-parlamentu/

   Polubione przez 4 ludzi

   • A widzisz inne niż siłowe rozwiązanie skoro Kijów uparcie sabotuje i mataczy w porozumieniach które sam podpisał m.in ręką Krawczuka ? Tego samego który nawołuje do wojny ?
    Owszem można czekać, aż zmieni się władza na Ukrainie, ale zanim Ukraińcy zmądrzeją i sami zrobią porządek z rządzącymi i garstką (jak na cały kraj!) krzykaczy zwanych „ukropatriotami” to minie dużo czasu, albo kraj wcześniej zbankrutuje. Przetrącenie karku siłom prokijowskim pozwoli na odzyskanie kontroli nad konstytucyjną dla DRL/ŁRL częścią Donbasu, a która jest obecnie okupowana przez Ukrainę. Wyobrażasz sobie, że ukraińskie wojsko samo się wycofa i władze kijowskie dobrowolnie oddadzą kontrolowaną przez siebie część Donbasu ? Ta kwestia jest też spornym punktem między republikami, a FR, ale póki co odwleka się ten temat i w ogóle nie porusza. Podobnie jak integracja z FR…
    Nie jestem zwolennikiem wojny, absolutnie i rozumiem stanowisko Kremla. Siłowe rozwiązanie jest absolutną ostatecznością. Jednak Donbas zamieszkują obywatele z rosyjskimi paszportami i FR konstytucyjnie jest zobowiązana do ochrony swoich obywateli. Z drugiej strony istnieje niewielkie, ale jednak realne zagrożenie w postaci głębszego zaangażowania najbardziej proukraińskich krajów UE/NATO, które dzięki konfliktowi z Rosją, doprowadzą do kolejnych sankcji lub całkowitego zerwania stosunków dyplomatycznych.
    Póki co Kreml wyraża zaniepokojenie, a ludzie na Donbasie giną. Wybicie zębów siłom zbrojnych Ukrainy może w końcu przełamać 7 letni już impas i doprowadzić do nowego rozdania.

    Polubione przez 5 ludzi

 5. Wiadomość z kresy24 więc trzeba traktować z ostrożnością.

  Na okupowanym Krymie szybko się wypłycają się krytyczne ważne zbiorniki wodne, a rzeki wysychają. W związku narastającym deficytem wody pitnej miejscowe władze coraz bardziej ograniczają zapatrzenie w nią ludności. Przypomniał o tym portal „Krym.Realii”, a jego dziennikarze przeanalizowali sytuację niedoborów wody na półwyspie i sporządzili mapę.
  https://kresy24.pl/katastrofalna-susza-na-krymie-dziennikarze-sporzadzili-mape-wysychajacych-i-wyschlych-zbiornikow-wodnych/
  Komentarz: Dobrze by było gdyby Colonel Cassad się wypowiedział 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Ukraiński resort obrony chce jak najszybciej zakończyć prace nad operacyjno-taktycznym kompleksem rakietowym Sapsan i jak najszybciej wprowadzić go do służby. Program dostał najwyższy priorytet.
  Operacyjno-taktyczny kompleks rakietowy Sapsan (ukr. Sokół wędrowny) jest przeznaczony do atakowania stacjonarnych celów pojedynczych i zgrupowanych na dystansie od 50 do 280 km. Wersja eksportowa nosi nazwę Hrim-2/Grom-2. Głowica bojowa rakiety ma ważyć 480 kg i może być zrobiona w typie monoblokowym (głowica odłamkowo-burząca lub penetrującą odłamkowo-burzącą) lub kasetowym. Rakieta ma posiadać inercyjny system kontroli lotu, a także inne systemy nawigacji i naprowadzania różnego typu, m.in. radarowe i opto-elektroniczne.
  https://kresy.pl/wydarzenia/polityka/ukraina-przyspiesza-prace-nad-systemami-rakietowymi-porownywanymi-z-iskanderami/

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Jakże miłe dla Polaków wiadomości

  W sobotę Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej opublikował oficjalny komunikat dotyczący niedawnych obchodów rocznicy zbrodni w Hucie Pieniackiej u ludobójstwa na polskich mieszkańcach wsi, dokonanego przez policyjny batalion Waffen-SS Galizien złożony z Ukraińców oraz lokalny oddział UPA.

  UIPN zarzuca stronie polskiej upolitycznianie obchodów ku czci Polaków pomordowanych w Hucie Pieniackiej, manipulowanie historią i wzniecanie nienawiści na tle narodowym, wypierając się odpowiedzialności ukraińskich nacjonalistów za zbrodnię. „Pamięć o ofiarach wymaga prawdy i szacunku, a nie manipulacji i wieców partyjnych”.
  https://kresy.pl/wydarzenia/instrumentalizowanie-historii-wzniecanie-nienawisci-ukrainski-ipn-krytykuje-obchody-w-hucie-pieniackiej/

  Polubione przez 4 ludzi

 8. OT ekonoiczne

  Metanowiec Megrez dostarczył do terminalu LNG Dragon w Walii pierwszy ładunek LNG neutralnego pod względem emisji CO2.
  Choć, jak chwali się rosyjska spółka, to dziewicza dostawa „zielonego LNG”, to jednak nie pochodziła ona z zakładu Gazpromu.
  Jednostka która dostarczyła gaz do Wielkiej Brytanii wypłynęła z Murmańska, tam załadowano ją gazem pochodzącym z fabryki Jamał LNG. Należy on do koncernów Novatek, Total i CNPC.
  https://www.wnp.pl/gazownictwo/gazprom-dostarczyl-pierwszy-ladunek-zielonego-lng,454517.amp

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.