Wojna domowa na Ukrainie 11.03.2021r. 2088 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 359.

DRL przypomniała Krawczukowi o jego głównym zadaniu w grupie Trójstronnej Grupie Kontaktowej.

Strona ukraińska w Trójstronnej Grupie Kontaktowej (TGK) zamiast merytorycznej pracy nad rozwiązaniem konfliktu w Donbasie podąża ścieżką gróźb i szantażu. Poinformowała o tym wczoraj pełnomocnik DRL w negocjacjach TKG, minister spraw zagranicznych Natalia Nikonorowa.

Szef ukraińskiej delegacji do Grupy Kontaktowej Leonid Krawczuk powiedział na antenie kanału Dom TV, że Kijów rzekomo zaproponuje nowy pokojowy plan rozwiązania sytuacji w Donbasie. Według niego, jeśli DRL i ŁRL odmówią przyjęcia tej propozycji i wzt. Ukraina będzie zmuszona „zareagować lustrzanie na ich działania”.

„Przedstawiciele Ukrainy, zamiast ostatecznie przystąpić merytorycznie i sumiennie do pokojowego rozwiązania konfliktu w Donbasie, zdecydowali się bezpośrednio szantażować republikę. Szef ukraińskiej delegacji w Mińsku mówi o tym, że Kijów zaproponuje w Grupie Kontaktowej pewną ‚wersję scenariusza pokojowego’, o której słyszymy po raz pierwszy. Jednocześnie bardzo znamienne jest to, że pan Krawczuk otwarcie deklaruje, że jeśli Donbas nie zaakceptuje tego ‚scenariusza pokojowego’, przygotują nam wtedy scenariusz militarny, czyli delegacja ukraińska mówi wprost, że w Grupie Kontaktowej bardziej interesujące jest dla nich nie negocjowanie, ale przedstawienie ultimatum”– zwróciła uwagę Nikonorowa.

Przypomniała też, że to nie pierwszy „plan pokojowy”, o którym mówiły władze ukraińskie w trakcie pertraktacji w procesie mińskim. Na przykład „plan działań” przedstawiony przez Ukrainę w zeszłym roku nie tylko, że był sprzeczny z porozumieniami mińskimi, ale wręcz proponował Donbasowi poddanie się bez żadnych kompromisów ze strony Kijowa.

„Dlatego nie mamy wątpliwości, że zapowiadany przez pana Krawczuka ‚scenariusz pokojowy’ jest kolejną próbą uniknięcia realizacji porozumień mińskich przez Ukrainę. Ale to w nich wytyczona jest jedyna możliwa droga do pokoju. A jeśli Kijów naprawdę chce odbudować ten świat, to nie trzeba wymyślać sposobów ‚unowocześnienia’ porozumień mińskich, nie próbować zastępować ich nowymi ‚scenariuszami’, czy też zastępować specjalny status Donbasu, wyraźnie ustalony przez kompleks aktów prawnych z przepisami dotyczącymi internowania, sprawiedliwości okresu przejściowego, współpracy i innych realiów”– wyjaśniła Natalia Nikonorowa.

Zamiast tego Nikonorowa jest przekonana, że ​​Ukraina musi rozpocząć pełnoprawne i skoordynowane prace nad wdrożeniem osiągniętych porozumień. Przede wszystkim- uzgodnienie nowego pakietu środków służących wzmocnieniu systemu zawieszenia broni, a także ustanowienie bezpośrednich interakcji między przedstawicielami Ukrainy, DRL i ŁRL w WCKiK. 

Jak zauważył Nikonorowa, rozwija się paradoksalna sytuacja: Krawczuk w swoich wypowiedziach dla mediów mówi o dążeniu Ukrainy do pokoju, ale w rzeczywistości formacje zbrojne jego kraju nadal strzelają do osiedli Donbasu, w tym z broni zabronionej przez porozumienia mińskie, kontynuują fortyfikacje, rozmieszczają broń w osadach. Jednocześnie wszystkie wnioski dotyczące wyjaśnienia i aktualizacji środków służących wzmocnieniu systemu zawieszenia broni, w szczególności w odniesieniu do pracy mechanizmu koordynacyjnego, Kijów ignoruje bez żadnego uzasadnienia ze swej strony.

„Jednak publicznie przedstawiciele Ukrainy zajmują się przede wszystkim szantażem, jednocześnie reklamując swoje rzekomo pokojowe inicjatywy, ale zasadniczo grożą wojną. Niemniej jednak przypominamy panu Krawczukowi, że jego zadaniem jest zapewnienie skutecznej i skoordynowanej realizacji porozumień mińskich wraz z przedstawicielami Donbasu, a nie prowokowanie wznowienia ‚gorącej’ fazy konfliktu”– podsumowała Nikonorowa.

Tak więc, Krawczuk musi się wziąć wreszcie do wyznaczonej mu poprzez jego rolę w TGK do roboty, i skutecznie posunąć do przodu proces pokojowy zgodny z porozumieniami mińskimi. Dotyczy to także wszystkich innych przedstawicieli Ukrainy w TGK oraz jej najwyższych władz, nie wyłączając prezydenta, który solennie wielokrotnie zapewniał, że jest zdecydowanym zwolennikiem pokoju, wzt. zakończy konflikt zbrojny na drodze wzajemnego porozumienia się stron.

Niestety, jak dotychczas okazało się, że był to z jego strony wyłącznie wybieg taktyczny mający na celu zdobycie większej liczby głosów w wyborach prezydenckich i parlamentarnych.

Nie dość tego, Ukraina pod rządami Zełenskiego i jego ugrupowania „Sługa Narodu” w ukryciu przygotowuje plany kolejnej ofensywy zbrojnej na republiki donbaskie, w celu ich fizycznej eliminacji.

Tym sposobem, okazuje się, że Zełenski dość gruntownie przestudiował książkę Georga Orwella „Rok 1984” stosując z niej główną zasadę, że: „Wojna to pokój, Wolność to niewola. Ignorancja to siła”.


*
A na ługańskim odcinku frontu, w dniu wczorajszym, siły ML ŁRL zlikwidowały stanowiska ogniowe Ukraińskich Sił Zbrojnych Ukrainy, z których prowadzono ostrzał.

Funkcjonariusz prasowy dowództwa Milicji Ludowej ŁRL Iwan Filiponienko potwierdził informację o zranieniu żołnierza Milicji Ludowej podczas ostrzału terytorium ŁRL przez kijowskie formacje zbrojne.

„W wyniku zbrodniczych działań ukraińskich bojowników obrońca republiki został ranny. Ofiarę ewakuowano do placówki medycznej, gdzie w odpowiednim czasie udzielono mu wykwalifikowanej pomocy medycznej”– poinformował Filiponienko.

Jak podaje Filiponenko, oddziały ŁRL zdławiły punkty ostrzału armii ukraińskiej, z których na terytorium republiki dokonano ostrzałów.

„W związku ze wzmożoną aktywnością ogniową wroga i obrażeniami naszego żołnierza, a także w celu zapobieżenia ofiarom wśród ludności cywilnej, obrońcy republiki zostali zmuszeni do tłumienia wrogich punktów ostrzału w rejonie osady Katerinowka przed bronią, której zakazują porozumienia mińskie”– powiedział funkcjonariusz służby prasowej DML ŁRL.

Do incydentu doszło wczoraj, w rejonie wsi Michajłowka (Zołotoje-5) gdzie stoczono regularną bitwę, w czasie której Ukraińskie Siły Zbrojne używały broni strzeleckiej i granatników. Według lokalnych mieszkańców, wiele kul odbijało się od ścian domów. Dodatkowo w strefie ukraińskiego ostrzału znajduje się działająca szkoła powszechna.


Natomiast zgodnie z wczorajszym raportem SMM OBWE, na donieckim odcinku frontu, obserwatorzy odnotowali obecność sprzętu USZ poza wyznaczonymi obszarami składowania, w pobliżu osiedli i bezpośrednio na obszarach mieszkalnych:

– ️ 2 czołgi (nieznanego typu) w miejscowości Konstantinowka,

– ️ 1 zestaw rakiet przeciwlotniczych (9K33 „Osa”) w pobliżu miejscowości Wolnowacha.

Poza tym, USZ przeprowadziły wczoraj następujące ostrzały:

07:40, z kierunku terenu kopalni Jużnaja (obrzeża Dzierżyńska) w stronę terenu osiedla przy kopalni im. Gagarina- na obrzeżach Gorłówki, przy użyciu broni maszynowej,

17:50, z kierunku Pawłopola w stronę Ukraińskoje- na południowym odcinku frontu, ostrzał przy użyciu broni snajperskiej,

17:55, z kierunku Awdiejewki w stronę Jakowlewki- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (10 granatów),

18:20, z kierunku Talakowki w stronę Komiternowa- na południowym odcinku frontu, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (10 min),

18:40, z kierunku Wodianoje w stronę Nowej Tawrii- południowy odcinek frontu, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG_9 (15 granatów),

21:50, z kierunku Leninskoje w stronę obrzeży Gorłówki, przy użyciu podwieszanego granatnika GP-25 (1 granat).

Tym sposobem, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, USZ 6 razy naruszyły warunki rozejmu w wyniku czego na terytorium DRL spadło 36 pocisków.

Poza tym, o godzinie 09:48 ukraińscy żołnierze na swoich pozycjach bojowych w pobliżu wsi Wodianoje prowadzili zabronione prace inżynieryjne przy użyciu ładunków okopowych (3 eksplozje), w ten sposób naruszyli warunki Dodatkowych Środków.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

6 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 11 березня 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 10 березня, в районі проведення операції Об’єднаних сил збройні формування Російської Федерації 8 разів порушили режим припинення вогню.

Зокрема, в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Північ», у передмісті селищ ПІВДЕННЕ та ТРОЇЦЬКЕ окупанти відкривали провокаційний вогонь у бік українських захисників з ручних протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування «Схід», неподалік АВДІЇВКИ та ВОДЯНОГО, що на Приазов’ї, російсько-окупаційні війська обстрілювали наші позиції з автоматичних станкових гранатометів.

Поблизу населених пунктів ЛОМАКІНЕ, КРАСНОГОРІВКА та МАР’ЇНКА загарбники відкривали прицільний вогонь у напрямку позицій Збройних Сил України з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів.

Збройні формування Російської Федерації вкотре порушили режим припинення вогню та здійснили обстріл позицій українських захисників зі стрілецької зброї неподалік населеного пункту СТАРОГНАТІВКА, що в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід».

Внаслідок ворожого вогню військовослужбовець зі складу Об’єднаних сил отримав важке поранення.

Воїну оперативно було надано медичну допомогу та, на жаль, врятувати його життя не вдалося.

Командування операції Об’єднаних сил висловлює щирі співчуття рідним та близьким загиблого захисника. На зухвалі дії противника наші воїни відкривали вогонь у відповідь.

Про дії збройних формувань Російської Федерації повідомлено представників ОБСЄ через Українську сторону СЦКК.

Українська сторона СЦКК повідомляє про грубі порушення з боку збройних формувань РФ та її найманців. Так 10 березня зафіксовано проведення інженерних робіт з обладнання позицій в напрямку підрозділів Збройних Сил України на непідконтрольній Уряду України території, в районі населеного пункту Калинове.

Українською стороною СЦКК негайно вживалися заходи щодо припинення порушень, передбачені координаційним механізмом.

Станом на 7 годину ранку, 11 березня, обстрілів не зафіксовано. Обстановка в районі проведення операції Об’єднаних сил контрольована українськими воїнами.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 3931 транспортних засоби, 4480 осіб, з яких 4185 по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до Збройних формувань Російської федерації та її найманців доставлялась 2 особи. Виявлено 87 адміністративних правопорушень.

За вказаний період поліцейськими розкрито 26 злочинів.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 834 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 987 осіб.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:***


© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

39 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 11.03.2021r. 2088 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT ukraińsko – białoruskie, czyli narasta napiecie na linii Kijów – Mińsk. Po oskarżeniach ze strony białoruskiej o to że to z terytorium Ukrainy przenikają osoby destabilizujace sytuacje w państwie i dokonujące zamachów terrorystycznych, Rada Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy nie wykluczyła wprowadzenia sankcji na białoruskich urzedników oraz biznesmenów. Warto przy tym przypomnieć ze Ukraina w związku z katastrofalną sytuacją własnej energetyki zmuszona jest kupować prąd właśnie od Białorusi oraz z „państwa – agresora”, czyli Rosji;
  https://www.gazeta.ru/politics/news/2021/03/11/n_15723362.shtml
  Tymczasem w Mińsku „nie próżnują” i w białoruskich jednostkach wojskowych stacjonujacych przy granicy z Ukrainą już zaczęło pojawiać sie rosyjskie uzbrojenie m.in ppanc pociski rakietowe „Ataka”;
  https://strana.ua/news/322121-belarus-poluchila-pervuju-partiju-rossijskikh-raket-9m120-ataka.html
  Plus jeszcze w temacie Białorusi, czyli jak kraje bałtyckie same „odcięły się” od zysków z tranzytu białoruskich towarów przez swoje porty wspierajac białoruską opozycję. Teraz białoruskie towary ekspediowane są przez porty rosyjskie;
  https://colonelcassad.livejournal.com/6617575.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Tymczasem Sekretarz Stanu USA Blinken w swoim oficjalnym wystąpieniu potwierdził że Departament Stanu pod jego rządami dalej będzie kontynuował „wspieranie Ukrainy na rzecz wzmocnienia demokracji” oraz w walce „z zewnętrznymi i wewnętrznymi wrogami”;
  https://korrespondent.net/world/worldabus/4336252-ssha-usyliat-podderzhku-ukrayny-hosdep
  Wspomniał także o ‚Nord stream 2″ tłumacząc że Prezydent Biden jest temu projektowi przeciwny oraz że „NS2” „narusza zasady bezpieczeństwa energetycznego samej Unii Europejskiej, zagrażając sytuacji gospodarczej i strategicznej Ukrainy i Polski”;
  https://korrespondent.net/world/4336260-blynken-sp-2-hrozyt-ukrayne-y-polshe-ekonomychesky
  Ps. Jak widać USA w dalszym ciągu będa „do ostatniego Ukrainca” prowadziły „wojnę hybrydową” z Rosją…

  Polubione przez 5 ludzi

    • ….stworzenie stałego punktu zapalnego, który będzie jątrzył się jak zaropiała rana. Jest to trampolina do przyszłego rozpoczęcia aktywnych działań wojennych, tym razem bezpośrednio przeciwko Rosji.
     To jest przyczyną uporczywego określania Rosji jako strony w konflikcie. W tym sensie też, nie ma sensu przyjmowanie Ukrainy w szeregi krajów członkowskich paktu NATO, bo jej nikt nie ma zamiaru bronić, gdyż ona ma spełnić wyłącznie rolę teatru działań wojennych na pełną skalę.
     Pytaniem tylko jest, kto w tej wojnie będzie uczestniczył po stronie Zachodu?

     Pozdrawiam.

     Polubione przez 4 ludzi

 3. W Kijowie zakończył się zjazd ukraińskich sędziów, który zakończył się jak informuje portal ‚Strana.ua” wbrew naciskom ze strony „zachodnich partnerów” oraz „ukropatriotów”, wyborem czterech członków ukraińskiej Najwyższej Rady Sprawiedliwości. „Strana.ua” powołujac się na swoje „źródła w Biurze Prezydenta Ukrainy” pisze ze uznano tam decyzje zjazdu za „demonstracyjne”;
  https://strana.ua/news/322102-sezd-sudej-izbral-chetverykh-chlenov-vyssheho-soveta-pravosudija-po-svoej-kvote.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Kolejne „njusy” z „juesej”, czyli amerykański portal ‚Navytimes” opisał trwająca od roku „heroiczną walkę” załogi okrętu podwodnego „USS Connecticut” z…pluskwami. Cytat „Ludzie byli dosłownie zjadani żywcem, kiedy spali na swoich pryczach”. Marynarze z załogi skarzą się ze zgłaszali ten problem w dowództwie juz w marcu zeszłego roku, ale nie uwierzono im z zażądano od nich „dowodów”. Z kolei rzeczniczka dowództwa marynarki tłumaczy ze problem zgłoszono dopiero w grudniu 2019 roku, a pierwszą pluskwę na okrecie wykryto dopiero w lutym 2020 roku. Teraz trwają na nim „badania” czy nie ma wiecej insektów, ale podoficerowie z załogi skarżą się że wykorzystuje się ich jako „żywą przynętę”. Cytat „Używają nas jako żywej przynęty… żeby zobaczyć, czy (pluskwy) wciąż tam są” :-)))
  https://www.navytimes.com/news/your-navy/2021/03/10/sailors-say-this-submarine-is-being-ravaged-by-bed-bugs/

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Krymski bloger Boris Rozin („Colonelcassad”) ujawnił że w związku z zaostrzeniem się sytuacji na „froncie” na Donbasie wzrosła także aktywność „ukrobotów” w internecie. Tym razem rozprzestrzeniają one informacje o przybyciu na Donbas „grup rosyjskich najemników”, jak widać algorytm jaki używają jest tak prymitywny że chyba tylko jakiś idiota jest się w stanie na te „njusy” nabrać…
  https://colonelcassad.livejournal.com/6616984.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. ONZ zajęło stanowisko w sprawie zablokowania przez władze w Kijowie trzech, opozycyjnych wobec nich, kanałów ukroTV. Cytat „Chociaż uzasadnionym celem państwa jest ochrona bezpieczeństwa narodowego, w tym przeciwdziałanie dezinformacji, OHCHR obawia się, że decyzja ta może wpłynąć na wolność wypowiedzi na Ukrainie i przypomina, że ​​państwa mają obowiązek szanować, chronić i zapewniać prawo do wolności wyrażanie poglądów, w tym prawo do poszukiwania, otrzymywania i przekazywania różnorodnych informacji i pomysłów ”- powiedziała Matilda Bogner, Szef Misji Obserwacyjnej ONZ ds. Praw Człowieka na Ukrainie”;
  https://www.radiosvoboda.org/a/news-kanaly-medvedchuka/31145169.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • Po odsianiu dyplomatycznego ble ble z tego stanowiska pozostało tylko to:
   ,,uzasadnionym celem państwa jest ochrona bezpieczeństwa narodowego, w tym przeciwdziałanie dezinformacji…”, czyli Ukry mają takie prawo, a wam guano do tego.

   A ,,może wpłynąć” jest tak jak morze: głębokie, szerokie i w dal zdążające za bezkresny horyzont,
   ale OHCHR będzie to oceniać i wyrażać obawy i przypominać Ukrainie o obowiązku poszanowania prawa do wolności wyrażania poglądów.

   Polubione przez 3 ludzi

 7. Na Ukrainie poprzedniej doby z powodu Covid-19 hospitalizowano rekordową liczbę osób – ponad 4 tys. Ekspert ukraińskiej Narodowej Akademii Nauk (NAN) ostrzega przed „narodową katastrofą” i uważa, że wiosenna fala zakażeń będzie dużo groźniejsza od jesiennej.
  https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/swiat/artykuly/8118106,ukraina-rekordowa-liczba-hospitalizacji-covid-19-ekspert-katastrofa.html
  Komentarz: Chorych jest zapewne dużo dużo więcej, po prostu tak jak w Polsce celowo nie przeprowadza się testów, żeby nie wzbudzać paniki.

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Na Morzu Czarnym zatonął rosyjski statek pływajacy pod banderą Komorów. Jak informuja ukromedia statek wypłynął z portu w Rostowie nad Donem w Rosji, a jego załogę w całosci stanowili obywatele Ukrainy. Na chwilę obecną wiadomo ze 10 członków załogi uratowano, 2 oficjalnie uznano za zmarłych, a 1 wciąż uznawany jest za zaginionego;
  https://strana.ua/news/322180-pojavilis-podrobnosti-katastrofy-s-ukrainskimi-morjakami-vozle-rumynii.html

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Kolejna „haniebna zdrada” ze strony „Micho” Saakaszwilego który podczas występu w ukromediach „wypowiedział się niezwykle ostro o Ukrainie” m.in nazwajac ją „państwem-oszustwem” które omijaja łukiem zagraniczni inwestorzy a „jeśli nagle ktoś z zagranicznych inwestorów zdecyduje się zainwestować pieniądze na Ukrainie, na pewno zostanie okradziony do cna”;
  https://replyua.net/politika/245656-gosudarstvo-kidalovo-investory-obhodyat-storonoy-saakashvili-zhestko-vyskazalsya-ob-ukraine.html
  Ps. Warto przy tym dodać że „Micho” od wielu lat już „reformuje” Ukrainę, jak widac bez żadnego pozytywnego skutku…

  Polubione przez 4 ludzi

 10. „”Wielka Czystka” w wersji ukraińskiej. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Daniłow, o którym parlamentarzysta z proprezydenckiej frakcji „Sługa Narodu” Maks Bużynski powiedział że to „wyjątkowy idiota” komentując jego pomysł by uczynić język angielski językiem urzędowym na Ukrainie, poinformował ze 236 byłym ukraińskim parlamentarzystom, w tym najbogatszemu ukraińskiemu oligarsze Achmetowowi, grozi postawienie zarzutów popełnienia zdrady państwowej. Owa „zdrada państwowa” to fakt ze 11 lat temu głosowali za tzw. porozumieniem charkowskim , dzięki któremu przedłużono możliwość pobytu rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na ukraińskim wówczas Krymie, na kolejne 25 lat, w zamian za zniżki za gaz z Rosji;
  https://strana.ua/news/322198-kharkovskie-sohlashenija-i-uholovnye-dela-na-akhmetova-i-eshche-235-deputatov-kakaja-svjaz.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Tymczasem szefowa Misji Obserwacyjnej ONZ ds. Praw Człowieka na Ukrainie Matilda Bogner, przedstawiła nowy raport Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka dotyczący Ukrainy. Cytat „„OHCHR w dalszym ciągu dokumentował przypadki mowy nienawiści i gróźb wobec mniejszości narodowych, w tym Romów, osób mówiących po rosyjsku i węgiersku, studentów zagranicznych, a także zarejestrował nową falę nienawiści i gróźb pod adresem krytyków prawa o języku państwowym.
  Stwierdziła również, że od 16 stycznia 2021 r. wzrosła liczba ataków, gróźb wobec osób, które otwarcie krytykują ustawę o języku państwowym lub wyrażają pozytywne opinie o języku rosyjskim.
  „Władze powinny publicznie potępić te incydenty i w razie potrzeby wszcząć dochodzenie” – powiedziała szefowa Misji Obserwacyjnej ONZ.
  Bogner dodała, że w przededniu wyborów samorządowych w październiku 2020 r. Misja była świadkiem fali ataków na zwolenników i działaczy partii politycznych, skierowanych głównie na dwie partie opozycyjne, „które ich przeciwnicy postrzegają jako prorosyjskie”;
  https://strana.ua/news/322227-v-oon-rasskazali-o-vrazhde-po-otnosheniju-k-natsmenshinstvam-v-ukraine.html
  Plus w „najbardziej europejskim mieście na Ukrainie”, czyli we Lwowie, na ulicy powieszono kukłę przedstawiająca jednego z parlamentarzystów z ugrupowania „Opozycyjna platforma”;
  >https://twitter.com/SergUA63/status/1370014271103451141

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Jakiś pozytyw?

  Do miasta Sumy dotarły pierwsze trolejbusy zakupione w ramach projektu „Miejski transport publiczny Ukrainy”, realizowanego przy wsparciu Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Po dopełnieniu formalności pojazdy zaczną wozić pasażerów.
  Flota nowych trolejbusów w mieście Sumy powiększy się. Rozpoczęły się dostawy 19 nowych trolejbusów T70117. To efekt podpisanej w czerwcu zeszłego roku umowy z producentem.
  https://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/ukraina-sumy-z-nowymi-trolejbusami-67945.html
  https://www.rp.pl/Gospodarka/201209375-Unia-i-EBI-wsparly-Ukraine-pozyczka.html

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Ukraińska Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji (NAPK) przedstawiła nowy rejestr skorumpowanych urzędników, których obywatele, biznes i pracodawcy powinni omijać z daleka. Strona ma wygodny interfejs, który pozwala szybko znaleźć skorumpowanych urzędników według nazwiska, rodzaju aktu korupcyjnego lub miejsca popełnienia przestępstwa/wykroczenia, wylicza agencja Unian.
  https://www.rp.pl/Ekonomia/303119933-Ukraina-bardzo-wygodny-rejestr-lapowkarzy.html
  Komentarz: Co za kraj. Skoro z imienia i nazwiska znają tych skorumpowanych urzędników to dlaczego owe persony a) sprawują urząd b) urzędnicy nie przebywają w aresztach/odbywają kary bezwzględnego pozbawienia wolności?

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.