Wojna domowa na Ukrainie 12.03.2021r.- 2089 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 359.

„Minister ds. ‚reintegracji’ Donbasu Aleksiej Reznikow nadal usilnie przerzuca na kogokolwiek winę za niewypełnienie przez Ukrainę zobowiązań wynikających z porozumień mińskich, byle tylko nie przyznać się za to do odpowiedzialności”– stwierdziła pełnomocnik DRL, minister spraw zagranicznych Natalia Nikonorowa.

„Dochodzi do absolutnie absurdalnych wypowiedzi w stylu ‚Rosjanie blokują wszystkie pozytywne rzeczy’. W tym miejscu chcielibyśmy bardzo wyjaśnić z panem Reznikowem dwie kwestie: po pierwsze, jest to ukraińskie kierownictwo i on osobiście, jako uczestnik procesu negocjacyjnego na platformie mińskiej, jest świadomy, że stronami konfliktu w Donbasie są jedynie Kijów oraz Donbas, ale nie Rosja? Po drugie, o jakich pozytywnych rzeczach w zasadzie mówimy? Czy też Kijów uważa swoje destrukcyjne zachowanie w negocjacjach, odmowę uzgodnienia pakietu środków w celu wzmocnienia zawieszenia broni, niechęć do postrzegania naszego projektu mapy drogowej, cyniczne podejście do zapobiegania dostawom humanitarnym jako ‚pozytywne rzeczy’? W takim przypadku zalecamy, aby w kolejnym wywiadzie pan Reznikow opisał dokładniej, o czym mówi, aby nie wprowadzać chociaż w błąd opinii publicznej.

Jednocześnie nawet sami przedstawiciele Ukrainy potwierdzają otwarcie, że ich głównym zadaniem geopolitycznym jest przedłużanie i rozszerzanie sankcji wobec Rosji- w niemal wszystkich wypowiedziach Reznikowa stwierdzenie, że ‚nikt nie zniesie sankcji z Rosji’ jest stałym refrenem. Oczywiście to jedyne, czym interesuje się Kijów, gdyż o tym, że ‚poziom eskalacji wzrósł, nasi ludzie znowu giną’, ukraińskie władze mówią od niechcenia i absolutnie ignorują sposoby rozwiązania tej sytuacji: przypominamy że to Kijów wyszedł ze środków wzmacniających zawieszenie broni i to Kijów odmawia uzgodnienia zaktualizowanego pakietu tych środków.

A stwierdzenia, że ‚Donbas dla Rosji to karta przetargowa w geopolityce’ brzmią absolutnie absurdalnie. Tutaj najwyraźniej pan Reznikow popełnił tzw. freudowskie przejęzyczenie, bo to właśnie Ukraina postrzega Donbas wyłącznie jako narzędzie uzyskiwania korzyści finansowych, administracyjnych i militarnych od zachodnich ‚partnerów’. Można wskazać z całą pewnością, kto właściwie ‚nie szanuje ludności Donbasu’- wystarczy przypomnieć, kto już od siódmego roku ostrzeliwuje nasze terytoria, kto wprowadził blokadę transportową, gospodarczą, humanitarną, kto ustanawia prawodawstwo o internowaniu i kolaboracji, i kto absolutnie nie dba o życie i zdrowie 4 milionów mieszkańców Donbasu.

Dlatego zalecamy, aby pan Reznikow nie koncentrował się na robieniu dobrej miny do złej gry, ale lepiej od razu przyznał się do zaistniałych okoliczności, że między Ukrainą a Donbasem jest już ogromna przepaść. A Kijów ze swoim nikczemnym ostrzałem i absolutną niechęcią do świadomego udziału w pokojowym porozumieniu jest teraz dosłownie o krok od uczynienia tej otchłani ostatecznie nie do pokonania”– skomentowała aktualną sytuację w stosunkach DRL z Kijowem, szefa departamentu polityki zagranicznej DRL.*

A na froncie w Donbasie, na jego ługańskim odcinku, zginął żołnierz Milicji Ludowej ŁRL.

W wyniku ostrzału przeprowadzonego przez USZ na terenie ŁRL żołnierz republiki odniósł ciężkie obrażenia śmiertelne. 

„Dziś o godz. 13:40 żołnierze 92 brygady wznowili ostrzał od strony osady Katerinowka, ostrzeliwując nasze pozycje w rejonie osady Mołodieżnoje z ciężkich karabinów maszynowych i karabinów snajperskich”– przekazano w komunikacie służby prasowej DML ŁRL.

Poza tym, kijowskie formacje zbrojne rozlokowały siedem pojazdów opancerzonych na terenach mieszkalnych w strefie tzw. Operacji Połączonych Sił.

„W rejonie odpowiedzialności 80 brygady powietrznodesantowej Ukraińskich Sił Zbrojnych, w pobliżu osady Łobaczewo, zaobserwowano obecność czterech bojowych wozów opancerzonych i pojazdu opancerzonego MTLB (wielozadaniowy lekko opancerzony ciągnik). W rejonie odpowiedzialności 92 samodzielnej brygady zmechanizowanej Ukraińskich Sił Zbrojnych w strefie mieszkalnej osady Nowozwanowka- jeden bojowy wóz pancerny. Natomiast w rejonie odpowiedzialność za 59 samodzielnej brygady piechoty zmotoryzowanej Ukraińskich Sił Zbrojnych- transporter opancerzony MTLB w osadzie Troickoje”– głosi komunikat DML ŁRL.

DML ŁRL przypomna, że ​​rozmieszczenie w osadach broni i sprzętu wojskowego przez formacje zbrojne Kijowa stanowi naruszenie trzeciego akapitu Dodatkowych Środków zapewniających zawieszenie broni i kontrolujących jego przestrzeganie.Poza tym, Ukraińskie Siły Zbrojne na ługańskim odcinku frontu, w ramach wdrażania procesu pokojowego, ostrzelały drona obserwacyjnego misji OBWE.

O incydencie poinformowała także służba prasowa Departamentu Milicji Ludowej ŁRL:

  „Aby nie dopuścić do wykrycia sprzętu wojskowego we wsi Troickoje, dowódca 59 samodzielnej brygada piechoty zmotoryzowanej płk Giennadij Szapowałow nakazał utrudniać prace drona OBWE wydając rozkaz jego ostrzelania broni maszynowej z pozycji 59 brygady Sił Zbrojnych Ukrainy, aby w ten sposób uniemożliwić zarejestrowanie naruszeń przez naszego przeciwnika.”

Obserwatorzy OBWE zostali zmuszeni do opuszczenia obszaru monitoringu.

Poza tym, według wczorajszego raportu SMM OBWE, na donieckim odcinku frontu, obserwatorzy odnotowali następujące naruszenia przez USZ:

– ukraińskie formacje zbrojne naraziły drona krótkiego zasięgu SM OBWE na zakłócenia sygnału GPS w rejonie osady 1 Maja.

Ponadto obserwatorzy odnotowali obecność sprzętu USZ poza wyznaczonymi miejscami składowania, w strefie bezpieczeństwa, w tym w pobliżu miejscowości:

– ️2 działa przeciwpancerne (MT-12 „Rapier”, 100 mm) w pobliżu osady Jabłonowka,

– ️1 transporter opancerzony (BTR-70) w pobliżu osady Nowobachmutowka.

Ponadto, USZ w dniu wczorajszym na donieckim odcinku frontu, przeprowadzili dwa ostrzały, o godzinie 08:05, z kierunku Marinki w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (4 granaty):

oraz o godzinie 17:38, również z kierunku Marinki, ale tym razem w stronę Aleksandrowki, przy użyciu broni maszynowej.

Tym sposobem, w dniu wczorajszym, na donieckim odcinku frontu, USZ 2 razy naruszyły warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadły 4 granaty.

Tak jak już wspomniałem wyżej, ukraińskie formacje zbrojne także na ługańskim docinku frontu uaktywniły swoje wrogie działania. 

Ostrzał przeprowadzono na obszarach osad Mołodeżnoje i Kalinowo. Ogień prowadzono z karabinu maszynowego dużego kalibru, SPG-9, AGS i broni strzeleckiej: o godzinie 13:40, z kierunku Katerinowki w stronę Mołodieżnoje, przy użyciu karabinu maszynowego dużego kalibru i broni broń strzeleckiej oraz o godzinie 16:00, z kierunku Troickoje w stronę Kalinowa, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (2 granaty), automatycznego granatnika AGS -17 (5 granatów) i broni strzeleckiej.

Tym sposobem, w ciągu minionej doby na ługańskim odcinku frontu, USZ 2 razy naruszyły warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium ŁRL spadło 7 granatów, zaś z powodu ostrzału z ciężkiego karabinu maszynowego został śmiertelnie ranny żołnierz ML ŁRL.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

7 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 12 березня 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 11 березня, в районі проведення операції Об’єднаних сил збройні формування Російської Федерації 4 рази порушили режим припинення вогню.

Зокрема, в районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування «Схід», неподалік населеного пункту ПИЩЕВИК, противник відкривав вогонь у бік наших позицій з автоматичних станкових гранатометів, а поблизу ТАЛАКІВКИ – зі стрілецької зброї.

Російсько-окупаційні війська обстріляли позиції українських захисників неподалік НОВОЗВАНІВКИ, що в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Північ».

Окупанти застосували по нашим воїнам гранатомети різних систем та стрілецьку зброю.

Внаслідок ворожого вогню один військовослужбовець зі складу Об’єднаних сил отримав осколкове поранення. Стан його здоров’я – задовільний. Бійця доставили до лікувального закладу, де йому надають необхідну медичну допомогу.

На дії противника нашими воїнами надано адекватну відповідь.Про дії збройних формувань Російської Федерації повідомлено представників ОБСЄ через Українську сторону СЦКК.

Метою дій окупанітв, як і у попередні дні, було провокування Збройних Сил України на відкриття вогню у відповідь та подальшого звинувачення в обстрілах населених пунктів та об’єктів цивільної інфраструктури тимчасово окупованих територій.

Зокрема, російські найманці здійснили низку провокацій в районі населених пунктів ЗОЛОТЕ 4 та НОВОЗВАНІВКА Луганської області, які були спрямовані на реалізацію чергового інформаційного кейсу антиукраїнської спрямованості. У підсумку, створено штучну напруженість навколо ділянки розведення ЗОЛОТЕ, в межах якої російсько-окупаційні війська вже другий місяць поспіль проводять роботи невизначеного характеру, про що систематично повідомляється у звітах СММ ОБСЄ.

Українська сторона СЦКК наголошує, що Збройні Сили України неухильно дотримуються досягнутих домовленостей щодо припинення вогню та є послідовними у виконанні взятих на себе зобов’язань.

Від початку поточної доби, 12 березня, було зафіксовано одне порушення режиму припинення вогню.

Зокрема, поблизу населеного пункту ПІСКИ збройні формування Російської Федерації відкривали провокаційний вогонь зі стрілецької зброї.Українські військовослужбовці і надалі контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил та дотримуються режиму припинення вогню.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4791 транспортний засіб, 4982 особи, з яких 4482 по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до Збройних формувань Російської федерації та її найманців доставлялось 2 особи.Виявлено 101 адміністративне правопорушення.

За вказаний період поліцейськими розкрито 30 злочинів.Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 1066 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 791 осіб.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:***


© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

32 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 12.03.2021r.- 2089 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ciąg dalszy skandalu z zablokowaniem, na żądanie USA, sprzedaży ukraińskiego przedsiębiorstwa „Motor Sicz” chińskim inwestorom. Po tym jak Rada Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy zapowiedziała że „znacjonalizuje” przedsiębiorstwo, Chiny zażądały od Ukrainy poszanowania praw i interesów chińskich inwestorów. W przeddzień chińscy inwestorzy zaskarżyli decyzje władz w Kijowie w Sądzie Najwyższym Ukrainy, „Skyrizon Aircraft Holdings Limited odwołała się do Sądu Najwyższego Ukrainy z wnioskiem o unieważnienie odpowiedniego dekretu prezydenckiego i uważa środki ograniczające zastosowane przez władze ukraińskie za bezpodstawne, nieuzasadnione i niezgodne z prawem, zauważa, że ​​ich przyjęciu towarzyszyło naruszenie ustalonej procedury przez ustawodawstwo ukraińskie”;
  https://glavred.info/ukraine/pekin-postavil-kievu-uslovie-v-otvet-na-plany-nacionalizirovat-motor-sich-10255202.html
  Ps. Warto przy tym dodać że jest to kolejna „wojna hybrydowa” jaka USA prowadza za pomocą Ukrainy, tym razem z Chinami.

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Tymczasem tzw. plan reintegracji Krymu po jego „deokupacji” przedstawiony przez Radę Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy ostro skrytykował…jeden z liderów tzw. medżlisu krymsko-tatarskiego Refat Czubarow, który zarzucił RBiOU że pomineła prawa Tatarów Krymskich do swojej autonomii kulturalno-narodowej;
  https://strana.ua/news/322285-refat-chubarov-v-stratehii-snbo-po-deokkupatsii-kryma-net-polozhenija-o-statuse-poluostrova.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. OT z sprawie uzbrojenia. Wlk. Brytania „tnie” swoje zamówienia na sprzęt wojskowy, w tym na F-35. Z planowanych 138 na uzbrojeniu RAF ma pozostać tylko 48 F-35. W zamian Brytyjczycy chcą sie skupić na programie budowy własnego myśliwca;
  https://evo-rus.com/avto/exluzive/velikobritaniya-razryvaet-kontrakt-s-ssha-na-postavku-90-ustarevshih-istrebitelej-f-35.html
  Dla zainteresowanych, obszerny materiał o cięciach w brytyjskich siłach zbrojnych;
  https://www.thedrive.com/the-war-zone/39658/british-armed-forces-poised-to-make-big-cuts-to-f-35-plans-and-more

  Polubione przez 3 ludzi

 4. W temacie pomysłu Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy przedstawienia zarzutów ‚zdrady państwowej” 235 byłym deputowanym Rady Najwyższej Ukrainy, w tym najbogatszemu ukraińskiemu oligarsze Achmetowowi, za to ze w 2010 roku głosowali za tzw. porozumieniami charkowskim które przedłużały prawo pobytu na wówczas ukraińskim Krymie rosyjskiej Flocie Czarnomorskiej w zamian za zniżki za zakup gazu z Rosji. W internecie pojawił sie filmik z Poroszenką w którym ten tłumaczy że umowa była korzystna dla obu stron;
  https://strana.ua/news/322308-video-kak-poroshenko-hovorit-o-kharkovskikh-sohlashenijakh.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Dla zainteresowanych, cytat „Nie dają pieniędzy. Dlaczego [zagraniczni] inwestorzy pozbywają się ukraińskich obligacji rządowych i jak teraz zapełnić [ukrainski] budżet.
  Ukraina znalazła się na czarnej liście światowych dłużników.
  W ciągu ostatniego miesiąca ukraińskie euroobligacje straciły na wartosci 1000 punktów bazowych”;
  https://strana.ua/articles/analysis/322150-pochemu-investory-izbavljajutsja-ot-ukrainskikh-evrobondov-i-hde-teper-brat-denhi.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • … pochemu investory izbavljajutsja ot ukrainskikh evrobondov… ?

   Jest takie staropolskie przysłowie: Lepiej z mądrym zgubić, niż z głupim znaleźć.
   Można go na żydowskie przerobić: Lepiej z mądrym stracić, niż z głupim zarobić.

   Postaram się im odpowiedzieć na to pytanie.

   Ano dlatego, że Ukraińcy to naród bardzo głupi,
   ponoć wybierają się na wojnę z Donbasem wiosną,
   więc żydzi nie chcą teraz z nimi w spółki wchodzić.

   Z głupim żyd na wojnie nie zarobi, może tylko stracić,
   bo głupi zawsze wojnę przegra i całą kasę straci i
   jakby tego było mało kontrybucje jeszcze musi płacić.

   Polubione przez 3 ludzi

 6. Pojawiły się szczegóły zderzenia samochodu z samolotem do jakiego doszło na lotnisku wojskowym w Wasilkowie w obwodzie kijowskim. Okazało się ze samochodem osobowym który wjechał w samolot wojskowy kierował kapitan ukraińskich sił zbrojnych „w stanie upojenia alkoholowego”;
  https://strana.ua/news/322356-v-vasilkove-kievskoj-oblasti-v-40-aviabrihade-voditel-vrezalsja-v-samolet.html
  A staranowany samolot to zmodernizowany i przekazany do służby w 2018 roku MiG-29 ukraińskiego lotnictwa wojskowego;
  https://strana.ua/news/322371-v-vasilkove-pjanyj-ofitser-povredil-istrebitel-mih.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Epidemia koronawirusa na świecie. Azerbejdżan kolejnym państwem które oficjalnie zarejestrowało rosyjską szczepionkę „Sputnik V”;
  https://strana.ua/news/322377-v-azerbajdzhane-odobrili-primenenie-sputnika-v.html
  Rosyjskie media.”powołując się na źródła na Kremlu i w rosyjskich służbach specjalnych”, informują ze USA poprzez „organizacje pozarządowe” należące do „węgierskiego filantropa” Sorosa planują rozpocząć zakrojoną na szeroką skalę kampanię dezinformacyjną przeciwko rosyjskiej szczepionce przeciwko koronawirusowi „Sputnik V”;
  https://strana.ua/news/322374-ssha-initsiirujut-kampaniju-po-diskreditatsii-sputnika-v.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. UKRAINIZACJA naszego nieszczęsnego kraju postępuje. Cytat „Urząd do Spraw Cudzoziemców: Liczba obywateli Ukrainy posiadających ważne zezwolenia na pobyt w Polsce przekroczyła 250 tys.
  Powyższe dane nie obejmują osób przebywających czasowo w Polsce na zasadzie bezwizowej lub bezwizowej. Nie obejmują również osób posiadających zezwolenia na pobyt czasowy, które zostały czasowo przedłużone w związku z wprowadzeniem epidemii”;
  https://strana.ua/news/322366-vid-na-zhitelstvo-v-polshe-imejut-250-tysjach-ukraintsev.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Ukraińska codziennosć. Skandal w Dnieprze gdzie w jednym z sądów pobiły się…dwie dziennikarki. Dziennikarka miejskiego kanału TV próbowała przed kamerą dowiedzieć się od redaktor naczelnej jednego z miejskich portali, dlaczego jej portal zarzuca kanałowi rozsiewanie „fejkó’. Z kolei redaktor naczelna portalu zażądała od konkurentki odpowiedzi, ile pieniędzy z budżetu miasta dostają, a następnie „zaatakowała”;
  https://strana.ua/news/322352-v-dnepre-v-zdanii-suda-hlavred-internet-izdanija-izbila-zhurnalistku.html
  Kolejny ‚szturm” na „lumpeks” na Ukrainie tym razem w Kijowie;
  https://kiev.strana.ua/322347-shturm-sekond-khenda-v-kieve-popal-na-video.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Ciąg dalszy „hecy” w tzw. Kościele Prawosławnym Ukrainy który powołał tzw. tomosem na Ukrainie Patriarcha Konstantynopola za pieniądze od Poroszenki. Zwierzchnik wchodzącego w skład tego „tworu” tzw. Patriarchatu Kijowskiego Filaret który jest „na stopie wojennej” ze swoim nominalnym zwierzchnikiem z tzw. Kościoła Prawosławnego Ukrainy „metropolitą” Epifaniuszem, „poradził” Zełenskiemu by w związku z zapowiadaną wizyta Patriarchy Konstantynopola by poprosił go o nadanie…kolejnego tomosu. Oczywiście tomos ten miałby być nadany strukturze która kieruje Filaret czyli tzw. Patriarchatowi Kijowskiemu;
  https://strana.ua/news/322391-varfolomej-dolzhen-predostavit-upts-kp-tomos-filaret.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Ukraiński parlament zgodził się na skierowanie do prezydenta Ukrainy wniosku o nadanie Jewnehowi Konowalcowi najwyższego ukraińskiego odznaczenia – tytułu Bohatera Ukrainy. Jewhen Konowalec był przywódcą ukraińskich podziemnych organizacji UWO i OUN, które prowadziły w II RP działalność terrorystyczną i dywersyjną.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukrainski-parlament-poprosil-zelenskiego-o-uhonorowanie-przywodcy-organizacji-terrorystycznych-dzialajacych-w-ii-rp/

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.