Wojna domowa na Ukrainie 15.03.2021r.- 2092 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 362.

Sprawa wdrażania porozumień mińskich jako jedynej drogi do rozwiązania na drodze pokojowej konfliktu zbrojnego w Donbasie, cały czas jest aktualna.

Ale również nadal też jest ignorowana przez stronę ukraińską, która ma jakieś już inne koncepcje odzyskania pełnej kontroli nad częścią swego terytorium.

Jedyną możliwością zrealizowania tego planu jest rozwiązanie siłowe, za pomocą którego po planowanej krótkiej walce mieszkańcom Donbasu (a później pozostałych regionów Ukrainy), po wsze czasy wybije się z głowy pomysły dezintegracyjne.

Pytanie jest tylko takie; na ile to szaleństwo ma szansę się zrealizować?

W tym kontekście należy przywołać niezmienne stanowisko Rosji, która jest jednym z gwarantów porozumienia Mińskiego.

Otóż, od samego początku stanowisko to jest niezmienne, i bez względu na sytuację będzie pomagała ona swym rodakom w zachowaniu ich bytu narodowościowego. Ostatnio nawet, w odpowiedzi na pogróżki ze strony ukraińskiej wobec republik Donbasu, oraz coraz bardziej realnej ofensywy sił kijowskich na nie, rzecznik prasowy Kremla oświadczył, że Rosja w takim przypadku nie pozostanie obojętna i udzieli wszelkiej pomocy ich mieszkańcom.

Oznaczać to może w tej sytuacji także pomoc wojskową, dokładnie taką samą jaką jawnie udzielają zachodni sojusznicy Ukrainie.

Przypomnę też słowa rzeczniczki resortu rosyjskiej dyplomacji, Marii Zacharowej, która miesiąc temu- z okazji kolejnej- już szóstej rocznicy podpisania umów „Mińsk-2”.

„Dzisiaj, 12 lutego mija sześć lat od podpisania ‚pakietu środków służących wdrożeniu porozumień mińskich’. Dokument ten zawiera szczegółowe porozumienia między Kijowem, Donieckiem i Ługańskiem w sprawie pokojowego uregulowania wewnętrznego konfliktu ukraińskiego, będącego wynikiem zamachu stanu na Majdanie i operacji wojskowej Kijowa przeciwko Donbasowi, który nie uznawał polityki nacjonalistycznej. nowych władz.”– powiedziała Zacharowa.

Przypomniała także, że ​​„pakiet środków” został zatwierdzony przez Radę Bezpieczeństwa ONZ i stał się częścią prawa międzynarodowego.

„Zgodnie z jej zapisami do końca 2015 r. w Donbasie miał zapanować pokój i rozpoczętoby prace nad społeczno-gospodarczą odbudową regionu. Niestety, umowy te nigdy nie zostały zrealizowane. Kijów nie wykorzystał szansy na pokój. Robi wszystko, co w jego mocy, aby uchylić się od wypełnienia własnych zobowiązań, pozorując tylko ich realizację, unikając bezpośrednich kontaktów z Donieckiem i Ługańskiem, bez których rozwiązanie kryzysu jest w zasadzie niemożliwe, próbując zniekształcić lub zmienić porozumienia mińskie”– podkreśliła Zacharowa.

Według jej słów w wyniku działań władz ukraińskich Donbas, „który powinien był wrócić na Ukrainę, coraz bardziej się od niej oddala”.

„Musimy stwierdzić, że niechęć Kijowa do wdrożenia „pakietu środków” jest coraz mniej ukrywana nawet na szczeblu ukraińskiego kierownictwa. Prezydent Zełenski wielokrotnie przekonywał, że porozumienia mińskie są potrzebne „nie po to, by rozwiązać konflikt, ale by zachować sankcje wobec Rosji … Szef ukraińskiej delegacji w Grupie Kontaktowej Krawczuk powiedział, że ‚porozumienia mińskie to pętla wokół szyi Ukrainy i utrudniać rozwiązanie konfliktu’. Jednocześnie Kijów przyjmuje ustawy, które jeszcze bardziej opóźniają powrót Donbasu na ukraiński obszar prawny, z bezpośrednim naruszeniem mińskich ‚kompleksu środków’”– stwierdziła Zacharowa.

W szczególności, jak zwróciła uwagę Zacharowa, „poza zdrowym rozsądkiem jest ustawa przewidująca internowanie Ukraińców posiadających obywatelstwo rosyjskie. Jednocześnie” szkoda, że ​​działania Kijowa nie znajdują właściwej reakcji naszych zachodnich partnerów, w tym OBWE, Niemcy i Francja jako współmediatorów w grupie kontaktowej i formacie normandzkim.

„Dziś, jak nigdy dotąd, potrzebny jest potężny impuls do wdrożenia ‚pakietu środków’. W przeddzień szóstej rocznicy Rosja przedłożyła OBWE projekt oświadczenia popierającego ten dokument oraz rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ nr. 2202, na mocy której została ona zatwierdzona. Zwróciliśmy się do państw uczestniczących w OBWE o potwierdzenie jej niealternatywnego charakteru jako podstawy rozstrzygnięcia i wezwaliśmy do pilnego wdrożenia całości i spójności jej postanowień. Liczymy, że rosyjska inicjatywa zostanie poparta, a strony konfliktu- Kijów, Donieck i Ługańsk- wykażą się odpowiedzialnością i wolą polityczną do osiągnięcia kompleksowego rozwiązania.”– oświadczyła oficjalna przedstawicielka rosyjskiego MSZ

Na zakończenie doda, że FR ma prawo jako gwarant porozumień mińskich wystąpić czynnie w przypadku ich naruszania, czy nie mówiąc już- zerwania ich.

Tak więc, kolejna zbrojna napaść formacji zbrojnych obecnie rządzącej na Ukrainie banderowsko-oligarchicznej kliki, tym razem spotka się z odpowiednią i bezpośrednią reakcją Rosji, która jak do tej pory nie brała udziału w tych bratobójczych walkach na Ukrainie.

Przyznał to nawet, sam szef SMM OBWE na Ukrainie Halit Cevik, który na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ zaprzeczył oświadczeniom władz ukraińskich i krajów UE o obecności rosyjskiej armii w Donbasie.  

W przeddzień szóstej rocznicy rozpoczęcia agresji sił zbrojnych Kijowa na Donbas, w dniu 11 lutego szef OBWE zabrał głos na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, które odbyło się z inicjatywy Federacji Rosyjskiej, poświęcone szóstej rocznicy podpisania porozumień mińskich. Przedstawiciele Niemiec, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych złożyli tam oświadczenia, że ​​w Donbasie znajduje się rzekomo „rosyjski sprzęt i personel wojskowy”.

„Zadano pytanie o obecność Rosji w Donbasie. Wiem, co pan (poprzedni szef SMM OBWE- dopisek mój) Ertugrul Apakan powiedział w tej sprawie. Podczas mojej kadencji jako szefa misji nie było żadnych doniesień obserwatorów o rosyjskich żołnierzach. W tym okresie prowadziliśmy inwigilację we wszystkich obszarach, w których było to możliwe iw zależności od naszego potencjału”- powiedział Cevik.

Tak było do tej pory, ale w chwili obecnej sytuacja na tyle się zmieniła, że pomoc dla Donbasu będzie miała już zupełnie inny wymiar, nie agresji tylko obrony swych rosyjskojęzycznych rodaków. Obrony przed zagładą, taką samą jaką szalona doktryna nacjonalistyczna zgotowała wcześniej Polakom i innym mniej licznym mniejszością narodowym Kresów Wschodnich.

*

A na froncie w Donbasie, na jego donieckim odcinku, według wczorajszego raportu SMM OBWE, obserwatorzy odnotowali następujące naruszenia warunków Dodatkowych Środków przez USZ:

 • ukraińskie formacje zbrojne narażały na zakłócenia sygnał GPS drona obserwacyjnego średniego zasięgu należącego do SMM OBWE w rejonie osady Czermalik.

Ponadto obserwatorzy odnotowali obecność sprzętu USZ w strefie bezpieczeństwa, w tym w pobliżu osiedli:

– ️1 bojowy wóz piechoty (BMP-2) w pobliżu osady Świetłodarsk,

– ️ 3 opancerzone wozy rozpoznawcze i patrolowe (BRDM-2) oraz 1 transporter opancerzony (BTR-70) w pobliżu osady Krasnogorowka,

– ️1 bojowy wóz piechoty (BMP-1) w pobliżu osady Kamienka.

Ponadto, USZ w dniu wczorajszym- podobnie jak dzień wcześniej, 2 razy naruszyli warunki rozejmu, prowadzając loty bojowe o godzinie 12:15, z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu bezpilotowego statku powietrznego (1 pocisk) oraz o godzinie 18:50, kiedy to z kierunku terenu kopalni Jużna- na obrzeżach Dzierżyńska przeprowadziły ostrzał w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina- na obrzeżach Gorłówki, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (6 min) i ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (9 granatów).

Tym sposobem, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, na terytorium DRL spadło 16 pocisków wystrzelonych ze strony ukraińskich formacji zbrojnych.


*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

1 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 15 березня 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 14 березня, в районі проведення операції Об’єднаних сил було зафіксовано 13 порушень режиму припинення вогню.

Зокрема, в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «ПІВНІЧ», поруч населеного пункту ПІВДЕННЕ, противник вів вогонь з мінометів 82-го калібру, великокаліберних кулеметів, ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї.

Внаслідок ворожих обстрілів один військовослужбовець Збройних Сил України отримав кульове поранення.

Захиснику оперативно надали першу медичну допомогу та доставили до лікувального закладу. Стан здоров’я українського військового – задовільний.

Неподалік КАТЕРИНІВКИ, російсько-окупаційні війська відкривали вогонь з протитанкового ракетного комплексу, гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

Поблизу населеного пункту ЛУГАНСЬКЕ ворог вів обстріл позицій наших військових з великокаліберних кулеметів, а біля селища ТРОЇЦЬКЕ – ще й з автоматичних станкових та протитанкових гранатометів.В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «СХІД», збройні формування Російської Федерації відкривали вогонь з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї неподалік селища ЛЕБЕДИНСЬКЕ. Поблизу населених пунктів ОПИТНЕ та АВІДІЇВКА, противник здійснив обстріл у бік українських позицій, застосувавши підствольні гранатомети, а поблизу ПІСКІВ – ще й ручні протитанкові гранатомети та стрілецьку зброю. Окрім цього, в районі населеного пункту ГНУТОВЕ окупанти вели вогонь з автоматичних станкових гранатометів.

Українські захисники на дії противника відкривали вогонь у відповідь.

Українська сторона СЦКК повідомляє про грубі порушення з боку збройних формувань РФ на непідконтрольній території.

Окупанти продовжують здійснювати провокаційні обстріли із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння. При цьому противник збільшив кількість прицільних обстрілів позицій наших військових.

Для припинення провокацій Українською стороною СЦКК через СММ ОБСЄ оперативно вводився режим тиші.Наголошуємо, підрозділи Збройних Сил України неухильно дотримуються досягнутих домовленостей щодо припинення вогню та є послідовними у виконанні взятих на себе зобов’язань.

Від початку поточної доби, 15 березня, обстановка в районі проведення операції Об’єднаних сил контрольована українськими воїнами, порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів виявлено 101 адміністративне правопорушення та перевірено 4771 транспортний засіб, 4992 особи, з яких 4472 по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до Збройних формувань Російської федерації та її найманців доставлялось 3 особи.

За вказаний період поліцейськими розкрито 30 злочинів.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 561 особа, на підконтрольну Україні територію прибуло 1013 осіб.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:
***©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

50 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 15.03.2021r.- 2092 dzień od nowego rozejmu.

 1. ZIDIOCENIE postępuje…
  https://www.onet.pl/muzyka/onetmuzyka/slowo-zyd-problematyczne-zrobiono-z-niego-obelge/cwq2j58,681c1dfa
  Ps. Najlepszy jest ten fragment obnażający z jakim WYJĄTKOWYM IDIOTĄ mamy do czynienia;
  „Przytoczył także rozmowę z wyznawcą judaizmu z Rosji, którego spotkał w Jerozolimie. – Był zszokowany i wstrząśnięty (…) U nich za „żyda” to się dostaje w mordę – dodał Gurfinkiel. Wyjaśnił, że za naszą wschodnią granicą mówi się „Jewriej” [czyli ŻYD po rosyjsku!!!]. – Przed nami stoi praca domowa, którą Rosja odrobiła dawno temu”

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Tymczasem ukraiński dziennikarz Dmytro Gordon tłumaczy dlaczego przeniesiono (prawdopodobnie na poczatek kwietnia) film nakręcony przez „niezależny portal Bellingcat” o niepowodzeniu „specoperacji” ukraińskich służb w sprawie zatrzymanych na Białorusi tzw. wagnerowców, a który to film miał według Gordona „wstrząsnąć Ukrainą”. Według dziennikarza do autora filmu Christo Grozeva miano zadzwonić z Biura Prezydenta Ukrainy z zaproszeniem na Ukrainę, na co ten przystał i pojawił się w Kijowie, w celu spotkania z osobami zaangażowanymi w „specoperację” i wysłuchania ich wyjaśnień;
  https://strana.ua/news/322763-dmitrij-hordon-nazval-datu-vykhoda-filma-bellingcat-o-vahnerovtsakh.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ukraińska codziennosć. Cytat „W łucku na skutek wybuchu granatu zginał 41-letni ATOwiec”;
  https://www.volynnews.com/news/all/u-lutsku-vid-vybukhu-hranaty-zahynuv-41-richnyy-atovets-onovleno/
  Tymczasem w Krzywym Rogu cytat „W pobliżu jednego z supermarketów emeryci zbierają się codziennie i czekają, aż zaczną wyrzucać przeterminowane produkty’…
  >https://twitter.com/SergUA63/status/1371392592282271744

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Deputowany Rady Najwyzszej Ukrainy z frakcji „Opozycyjna platforma” Wadim Rabinowicz zaalarmował o „zmianie stanowiska Pekinu w sprawie Krymu” w związku z zablokowaniem sprzedaży chińskim inwestorom (na polecenie Waszyngtonu) przedsiębiorstwa ‚Motor Sicz”. Cytat „Chińskie posunięcie odwetowe w związku ze stanowiskiem Ukrainy w sprawie Motor Sicz. Chiny od dawna utrzymują neutralne stanowisko wobec Krymu. Ale nagle „zmieniły zdanie” i wysłały tam przedstawicielską komisję, na czele której stanęli członkowie Pekińskiej Komisji Eksportu-Importu,”dla nawiązania [oficjalnego] partnerstwa [z Krymem]”;
  https://ria.ru/20210315/krym-1601187985.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • Oj robi się ciekawie, teraz czekam na ruch władz w Kijowie. Znając neobanderowców będą chcieli zaostrzyć konflikt, a to skończyłoby się zerwaniem współpracy z Chinami. Byłoby to szczególnie bolesne dla rolnictwa (eksport towarów do Chin) i sektora naftowo-gazowego (chińskie firmy dostarczają sprzęt do odwiertów w ramach kredytów). Pod znakiem zapytania byłyby wszystkie projekty dotyczące tzw „jedwabnego szlaku”.

   Polubione przez 3 ludzi

 5. Władze Nysy biorą pod uwagę zerwanie współpracy z Tarnopolem, swoim miastem partnerskim na Ukrainie. Powodem jest decyzja władz tego miasta o nadaniu tarnopolskiemu stadionowi imienia dowódcy UPA Romana Szuchewycza, który ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za rzeź wołyńską.
  https://www.tvp.info/52780758/stadion-w-tarnopolu-imienia-dowodcy-upa-romana-szuchewycza-reaguja-wladze-nysy
  Władze Zamościa już zawiesiły współpracę
  https://www.dziennikwschodni.pl/zamosc/zamosc-zawiesza-wspolprace-z-ukrainskim-miastem-poszlo-o-nazwe-stadionu,n,1000285251.html
  W innych polskich miastach partnerskich też są inicjatywy zerwania współpracy z Tarnopolem.
  https://www.se.pl/tarnow/tarnow-pojdzie-sladem-zamoscia-i-zerwie-wspolprace-z-ukrainskim-miastem-wszystko-przez-romana-szuchewycza-aa-ALG9-Etbi-sLNX.html

  Według PAP to ambasador Chichocki wysłał osobny list do polskich miast, które są związane z Tarnopolem umowami o partnerstwie. Poinformował w nim o decyzji radnych w sprawie patrona stadionu w Tarnopolu i przypomniał, że „ofiary Szuchewycza i jego podwładnych w dalszym ciągu nie mogą liczyć na chrześcijański pochówek na terytorium współczesnej Ukrainy”.
  Komentarz: Mam nadzieję, że nie skończy się na wymachiwaniu szabelką i włodarze polskich miast nie poprzestaną na pustych deklaracjach.

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w piątek odbyła się wideokonferencja Rady Bezpieczeństwa ONZ dotycząca Ukrainy. Polska współsponsorowała spotkanie.
  https://kresy.pl/wydarzenia/polska-wspolsponsorowala-spotkanie-onz-na-temat-ukrainy/
  dobrze artykuł podsumował jeden z czytelnników, cytat:
  lp @lp:
  To jest tragedia, oni nam Szuchewiczem w Tarnopolu bezczelnie w twarz, a polskie MSZ za nasze pieniądze w roli advocatus diaboli Ukrainy na RB ONZ?! Dokąd to wszystko zmierza?!

  Polubione przez 5 ludzi

 7. W twitterowej dyskusji z redaktorem kresy.pl członek ciała doradczego przy prezydencie RP dr hab. Przemysław Żurawski vel Grajewski zaprezentował szereg poglądów zbieżnych z oficjalną ukraińską narracją historyczną. Wbrew stanowisku Sejmu, Senatu i prezydenta RP twierdził m.in. że zbrodnie OUN-UPA na Wołyniu w 1943 roku nie stanowiły ludobójstwa.
  https://kresy.pl/wydarzenia/polska/zurawski-vel-grajewski-rzez-wolynska-nie-byla-ludobojstwem/
  zamiast komentarza.
  .https://www.youtube.com/watch?v=iiMtDoyK3R0

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Do Adnovum.
  Czytam wszystkie pana wstępniaki ( jak leżałem w szpitalu to też czytałem w telefonie). Jeżeli opuściłem to może kilka w roku.
  Większość z nich oceniam pozytywnie!
  Ten dzisiejszy mnie wzburzył, aż się zagotowałem.
  Dlatego:
  „Ale również nadal też jest ignorowana przez stronę ukraińską, która ma jakieś już inne koncepcje odzyskania pełnej kontroli nad częścią swego terytorium.”
  Dokładnie słowo „swego”.
  Uważam, że należało użyć innego wyrażenia.
  Np: nad częścią która do roku 2014 była administrowana przez Kijów.
  Pozdrawia mocno podenerwowany kozaczek.

  Polubione przez 4 ludzi

  • Nie ma co się tak denerwować, bo jak na razie formalnie jest to jeszcze terytorium Ukrainy, ale poza jej jurysdykcją.
   Ja nie zajmuję się futurologią czy też science fiction tylko realną sytuacją.

   Bujanie w obłokach pozostawiam UPA-ińcom i ich przyjaciołom z Polski.

   Pozdrawiam i jeszcze raz uwrażliwiam na zachowanie spokoju, bo szkoda zdrowia.

   Polubione przez 3 ludzi

   • W dodatku, ponieważ Rosja nie przejęła formalnie kontroli nad Donbasem (bo nie leży to w jej interesach), a jedynie ją reprezentuje na arenie międzynarodowej, mając taką możliwość, w odróżnieniu od „Republik Ludowych”. to wciąż od podpisania umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą, Donbas jest częścią europejskiej strefy wpływów na terytorium Ukrainy, według stanu sprzed marca 2014 roku.

    Polubione przez 3 ludzi

 9. Dla zainteresowanych, artykuł o wzroscie sumy łapówki jaka jest wymagana w ukraińskich urzędach i komisjach wojskowych w zamian za zwolnienie od obowiązkowej słuzby wojskowej. Jak informuje autor artykułu „wziatka” wzrosła o 1000 dolarów, jeszcze w 2018 roku wymagano 2000 dolarów, a obecnie jest to już 3000. Powodem tego mają być m.in częstsze kontrole w komisjach wojskowych w związku z niewywiązywaniem sie przez nie z „kwot poborowych” oraz obecne zaostrzenie sytuacji na „froncie”;
  https://strana.ua/news/322860-vzjatki-v-voenkomatakh-rastut-nakanune-zakona-zelenskoho-skolko-stoit-otkosit.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”. Nawalny, którego ogolili na łyso, udziela się w mediach społecznościowych (!) opisując kolonie karną w której przybywa jako…”przyjacielski obóz koncentracyjny” oraz poskarżył sie na „dręczenie” ze strony „mężczyzny w płaszczu” który co jakiś czas ma sprawdzać czy Nawalny gdzieś nie zniknął;
  https://strana.ua/news/322849-navalnyj-sdelal-foto-v-kolonii-eho-pobrili-nalyso.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.