Wojna domowa na Ukrainie 21.03.2021r.- 2098 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 368.

Komisja Europejska, początkowo nieprzyjazna, zaaprobowała w ostateczności brak możliwości nałożenia sankcji na Nord Stream 2 w odpowiedzi na sytuację z blogerem Aleksiejem Nawalnym. 

Uzasadnieniem takiego stanowiska jest to, że ten projekt jest realizowany przez grupę prywatnych firm, a Bruksela nie może im przeszkadzać, jeśli zgodzą się Niemcy na ich udział w realizacji inwestycji- powiedział przedstawiciel Komisji Europejskiej (KE) Peter Stano. Tym samym Bruksela uznała projekt Nord Stream 2 za komercyjny, a nie polityczny.

Nawiasem mówiąc, w praktyce żaden kraj europejski nie wysunął propozycji nowych sankcji wobec Moskwy w związku z aresztowaniem Nawalnego. Wszystkie wezwania do tego są nadal bezpodstawne.

Jeśli chodzi o KE, to przyznaje ona, że zrobiła już wszystko, co mogła zrobić, by ingerować w ten projekt gazociągu. Przypomniano, że nowy gazociąg musi działać zgodnie z prawodawstwem UE.  Komisja Europejska dokonała zmian w trzecim pakiecie energetycznym i zapewniła, że ​​po uruchomieniu Nord Stream 2 z jego przepustowości Gazprom może wykorzystać tylko połowę. Druga połowa mocy powinna zostać zarezerwowana przez innych dostawców- alternatywnych wobec Gazpromu, jak uzasadniono- rzekomo w celu utrzymania konkurencji. Brukseli nie obchodzi, że na Morzu Bałtyckim nie ma innych dostawców- no chyba, że rodząca się potęga naszego PGNiG-u, który też mógłby wykorzystać część mocy przesyłowych gazociągu Nord Stream 2 w celach biznesowych. W każdym razie ta kwestia znajdzie się w porządku obrad dopiero po ukończeniu budowy Nord Stream 2.

Jak wiadomo budowa głównego odcinka w duńskim akwenie rozpoczęła się już pod koniec stycznia przez rosyjskiego układacza rur- barki „Fortuna”. Wcześniej statek zakończył prace na wodach niemieckich, a od 23 stycznia 2021 r. przebywa na wodach duńskich w pobliżu niedokończonego odcinka Nord Stream 2 na południe od wyspy Bornholm. 

„Z politycznego punktu widzenia Fortuny nie można już powstrzymać. A potem pojawia się pytanie, czy ona i Akademik Chersky technicznie poradzą sobie z budową rury. Chersky nie dotarł jeszcze do Danii, najwyraźniej z powodu trudności z certyfikatami z powodu sankcji USA. Ale myślę, że wkrótce ten statek wypłynie również na wody duńskie ”-

„Dla nas to kwestia zasadnicza – albo kończymy budowę Nord Stream 2 w 2021 r. – myślę, że technicznie przygotowaliśmy do tego statki, albo uważamy, że tego nie dokończymy”– powiedział Konstantin Simonow, szef rosyjskiego Narodowego Funduszu Bezpieczeństwa Energetycznego..

Jednocześnie w sprawie Nord Stream 2 toczą się intensywne zakulisowe negocjacje na wysokim szczeblu. Po pierwsze, Stany Zjednoczone po raz pierwszy ogłosiły gotowość do rozpoczęcia negocjacji w sprawie zniesienia sankcji z projektu. Inna sprawa, że ​​Waszyngton stawia warunek niemożliwy do przełknięcia przez Gazprom– nie dopuścić do ograniczenia dostaw tranzytowych przez Ukrainę.

Rozmawiano o tym w Niemczech, gdzie szef komisji spraw międzynarodowych Bundestagu Norbert Retgen zaproponował wprowadzenie moratorium na budowę Nord Stream 2, ale nie jako sankcje, ale przerwę na przystąpienie do trójstronnych negocjacji. To właśnie podczas tej przerwy Rosja, UE i Stany Zjednoczone powinny rozpocząć dialog. Retgen uważał, że ​​w toku dyskusji możliwe będzie rozwianie poważnych obaw Zachodu, „a mianowicie, że ten rurociąg zostanie wykorzystany jako broń geopolityczna przeciwko państwom Europy Wschodniej”.

Najwyraźniej nawet kanclerz Niemiec Angela Merkel mogła uwierzyć w siłę negocjacji. Przynajmniej powiedziała, że różnice stanowisk między krajami zachodnimi, w tym Stanami Zjednoczonymi, w sprawie Nord Stream 2 nie są tak duże, jak wielu myśli. „Jeśli chodzi o Nord Stream 2, często mówiliśmy, że z jednej strony jest to projekt gospodarczy, z drugiej ma implikacje polityczne, a to odgrywa dużą rolę w stosunkach transatlantyckich”– powiedziała Merkel w prasie konferencja po wirtualnym spotkaniu Rady Obrony i Bezpieczeństwa Niemiec i Francji.

Merkel jest jednak przekonana, że ​​podjęto już niezbędne środki, „aby nie narazić się na jednostronną zależności i znaleźć się tym sposobem na„ niebezpiecznych wodach ”. Mówiąc to miała na myśli zmiany legislacyjne w UE w kontekście trzeciego pakietu energetycznego. Chodzi o uruchomienie rury przy 50% wydajności. „Z drugiej strony od czasów zimnej wojny, zarówno ze strony niemieckiej, ale nie tylko, mieliśmy dostawy gazu, negocjacje i kontrakty z Rosją czy byłym Związkiem Radzieckim”– dodała Merkel. I od tego czasu jakoś Niemcy nie popadły w uzależnienie od Rosji- wciąż decydując o tym, co najlepsze dla ich gospodarki.

Wreszcie Merkel wyjaśniła prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi, że Niemcy rezygnują z energii atomowej i węglowej, więc potrzebują gazu jako „przejściowego źródła” energii odnawialnej. Jest to mało przekonywujący argument dla Francji, która postawiła na energetykę jądrową, a zatem rola gazu jest dla niej mniej ważna.

Oficjalne oświadczenia wyraźnie wskazują na próbę zmniejszenia histerii wokół prywatnego projektu Nord Stream 2, i sukanie jakiegoś rozsądnego kompromisu, aby Rosja mogła spokojnie dokończyć budowę rury, w którą zainwestowało wraz z Gazpromem także pięć wielkich europejskich firm. Inną rzeczą jest to, że prawdziwe negocjacje odbywają się za kulisami, a ich istoty można się tylko domyślać.

Nie do końca zrozumiałe są zarysy przyszłej umowy, a więc: czy to Rosja powinna płacić USA za możliwość spokojnego zakończenia budowy rury? Uratowanie tranzytu przez Ukrainę to tylko fraza propagandowa. Przy takim podejściu do tej kwestii nie jest jasne, dlaczego konieczne było zbudowanie Nord Stream 2 w sensie ekonomicznym.

Otóż, faktem jest, że przyświecającym celem dla realizacji projektu Nord Stream 2 była wymiana starego i przebiegającego- przez niepewne terytorium wrogiego obecnie kraju- gazociągu na nowy, nowoczesny i w pełni własny. Chodzi tylko o zmianę trasy. Nikt nie mówił o jakimkolwiek dodatkowym gazie dla Nord Stream 2. Jeśli popyt na gaz w Europie wzrósł, to tylko nieznacznie, a po 2020 roku jest zupełnie jasne, że powrót do poziomu popytu w 2019 roku zajmie więcej niż rok. Jeśli zarówno ukraiński rurociąg, jak i Nord Stream 2 będą działać jednocześnie, a nie zapominajmy, że jest jeszcze pierwszy Nord Stream oraz gazociąg Jamał – Europa na białorusko-polskim kierunku, będzie to oznaczało poważną nadpodaż przepustowości. Europa po prostu nie kupi wystarczającej ilości gazu, aby zapełnić całą tę pojemność. Wchodząca włąśnie w okres stagnacji gospodarka zachodnioeuropejska nie będzie go potrzebowała tak wiele.

Jeśli, przypuśćmy, Rosja nadal będzie zasilać Ukrainę, płacąc za tranzyt gazu radziecką rurą i przepompowując jednocześnie gaz przez Nord Stream 2, oznacza to zamknięcie albo zamknięcie Nord Stream 1, albo zakończenie tranzyt przez Jamał – Europa. Nawet z ekonomicznego punktu widzenia jest to nieopłacalne dla Gazpromu i Rosji. Opłaca się mieć Rosji tylko rury należące do Gazpromu, który faktycznie płaci za pompowanie gazu sobie samemu. Tylko polski odcinek gazociągu Jamał – Europa jako niewielki, a taryfy tranzytowe są niskie, ma obecnie dla Gazpromu uzasadnienie ekonomiczne.

Najsłabszym ogniwem tego projektu jest rura ukraińska. Tam taryfy są już wysokie, a dochody idą do zasilenia budżetu wrogiego wobec Rosji kraju, jednocześnie rura ta jest również przestarzała technicznie. Oznacza to, że Kijów zażąda przesunięcia drogich napraw do taryfy, w efekcie Rosja zapłaci za jej modernizację. Zamiast spłacać najnowszą rurę na Bałtyku.

Taka sytuacja nie może trwać wiecznie. Dlatego podpisany pod koniec zeszłego roku pięcioletni kontrakt z Ukrainą jest uważany za ostatni. Ukraina może ewentualnie pozostać rezerwowym kierunkiem, ale Rosja nie może dać jej nowego gwarantowanego kontraktu na tranzyt gazu. I to oczywiście pod kilkoma ważnymi warunkami, takimi jak; regularne regulowanie płatności, zagwarantowanie pewności tranzytu, czy też utrzymywanie rury i urządzeń służących do przesyłu gazu w dobrym stanie technicznym.

Historia, że ​​Rosja może w przyszłości dostarczać wodór Europie przez Ukrainę, wcale nie jest mrzonką.

W związku z tym, można takie zobowiązania nałożyć na Rosję aby przesyłała na wodór przez terytorium Ukrainy, ale jak na razie temat wodoru stanowi obecnie 99% szumu informacyjnego i tylko 1% rzeczywistych podstaw ekonomicznych. Można oczywiście podpisać oświadczenie woli, ale Rosja nie będzie w stanie zagwarantować tranzytu nieistniejącego produktu na nieistniejący rynek w Europie, ale wkracza to już w sferę zaklinania rzeczywistości.

Co jeszcze Rosja mogłaby sprzedać Stanom Zjednoczonym aby he zadowolić? 

Może złożyć polityczne obietnice opuszczenia Donbasu? 

Równie niejasne jest, co Niemcy mogą dać Stanom Zjednoczonym, aby się na nie nie boczyły. Jak wiadomo, Niemcy już dawno zgodziły się na budowę terminali LNG, tak więc projekty budowlane, choć z trudem ale, trwają i są kontynuowane. Berlin jest również gotowy do wzmocnienia współpracy transatlantyckiej. Ale czy to wszystko zadowoli upadające gospodarczo Stany Zjednoczone i udobrucha ich lobby wydobywcze? Jak sądzić można, będzie bardzo trudno, z możliwością ostatecznego przerwania dobrych relacji wzajemnych Niemiec z USA. O Rosji tu nie wspominając.

Czy warta jest tego, ta gra?

*

A na froncie w Donbasie, na jego ługańskim odcinku forntu, USZ rozlokowały pojazdy opancerzone w obszarach mieszkalnych wsi Muratowo.

Poinformowała o tym służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL;

„W rejonie odpowiedzialności 14 samodzielnej brygady zmechanizowanej Ukraińskich Sił Zbrojnych rozmieszczono dwa bojowe wozy piechoty BMP-1 i transporter opancerzony BTR-60 w strefie zamieszkanej miejscowości Muratowo.”  

Departament Obrony ŁRL przypomniał, że rozmieszczenie broni i sprzętu wojskowego przez USZ w osadach stanowi naruszenie trzeciego akapitu Dodatkowych Środków zapewniających zawieszenie broni i kontrolujących jego przestrzeganie.

Natomiast według wczorajszego raportu SMM OBWE, na ługańskim odcinku frontu, obserwatorzy zarejestrowali zagłuszanie sygnału GPS dwóch UAV krótkiego zasięgu należących do SMM OBWE w rejonie miejscowości Wierchnietoreckoje.

SMM OBWE także ponownie wykryła miny przeciwpancerne rozstawione przez USZ:

– ️ 16 marca UAV średniego zasięgu SMM OBWE wykrył około 310 min przeciwpancernych na polu około 2 km na południe od obszaru kontrolowanego przez USZ w Niżnym Nowogrodzie w rejonie  wsi Zaicewo. Według obserwatorów SMM OBWE miny te należą do formacji zbrojnych Ukrainy.

– ️ 17 marca UAV krótkiego zasięgu SMM OBWE zauważył 9 min przeciwpancernych na północ od drogi prowadzącej do Oktiabra, około 1,7 kilometra na wschód-południowy wschód od tej miejscowości- w rejonie wsi Piszczewik

Ponadto obserwatorzy SMM OBWE odnotowali obecność sprzętu USZ w pobliżu osiedli i bezpośrednio na obszarach mieszkalnych:

– ️ 1 samobieżne działo przeciwlotnicze ZSU-23-4 „Sziłka” koło miejscowości Czernienko,

– ️ 1 transporter opancerzony (BTR-80) w pobliżu wsi Gnutowo,

– ️ 1 opancerzony wóz bojowy w pobliżu budynków mieszkalnych w kontrolowanej przez USZ części wsi Zaicewo.

Poza tym, USZ w ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu, prowadząc ostrzał, 5 razy naruszyły warunki rozejmu:


06:50, z kierunku Leninskoje w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina- na obrzeżach Gorłówki, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (10 min),

16:05, ponownie w rejonie Gorłówki, z kierunku wsi Szumy w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni 6/7, przy użyciu broni maszynowej,

17:15, z kierunku Opytnoje w stronę wsi Wiesiełoje- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (8 min),

18:50, z kierunku wsi Szirokino w stronę Sachanki- na południowym odcinku frontu, przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (29 granatów),

20:16, ponownie na południowym odcinku frontu, z kierunku Talakowki w stronę Komiternowa, przy użyciu granatników: SPG-9 (4 granaty) i RPG-7 (3 granaty).

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadły 54 pociski.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

6 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 21 березня 2021 року.

Збройні формування Російської Федерації й надалі ігнорують режим припинення вогню та обстрілюють позиції підрозділів Об’єднаних сил.

Протягом минулої доби, 20 березня, в районі проведення операції Об’єднаних сил було зафіксовано 9 порушень режиму припинення вогню.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування «Північ», неподалік населеного пункту ПІВДЕННЕ окупанти відкривали вогонь із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 82 мм, а поблизу селища ШУМИ – зі стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування «Схід», поблизу населеного пункту ВОДЯНЕ, що на Приазов’ї, російсько-окупаційні війська здійснили обстріл позицій українських захисників використовуючи гранатомети різних систем. По позиціях наших воїнів у передмісті ЛЕБЕДИНСЬКЕ – окупанти застосували стрілецьку зброю, а поблизу селища ШИРОКИНЕ – вели вогонь із великокаліберних кулеметів.

В результаті ворожих обстрілів один військовослужбовець зі складу Об’єднаних сил отримав вогнепальне поранення. Воїну оперативно надали першу медичну допомогу, та на жаль, від отриманих поранень він помер під час евакуації до медичного закладу.

Командування висловлює щирі та глибокі співчуття рідним та близьким загиблого захисника.На обстріли російсько-окупаційних військ наші захисники відкривали вогонь у відповідь.

Про дії збройних формувань Російської Федерації повідомлено представників ОБСЄ через Українську сторону СЦКК.

Українська сторона СЦКК повідомляє про грубі порушення з боку збройних формувань РФ на території ОРДЛО.

Російські найманці здійснили низку провокацій в районі населених пунктів Південне, Шуми та Водяне Донецької області із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння з метою створення інформаційних приводів для населення тимчасово окупованих територій та дискредитації української сторони . Усі обстріли були прицільними і велися з метою нанесення втрат підрозділам Збройних Сил України.

Також було зафіксовано проведення інженерних робіт з розширення та облаштування нових оборонних позицій біля донецького аеропорту в напрямку позицій наших захисників.

Вищезазначені факти свідчать про те, що представники незаконних збройних формувань РФ продовжують демонструвати небажання виконувати раніше досягнуті домовленості.

Українська сторона СЦКК своєчасно реагувала на порушення режиму тиші збройними формуваннями РФ та через встановлений координаційний механізм відправляла запити на запровадження режиму «Тиша».

Наголошуємо, Збройні Сили України неухильно дотримуються досягнутих домовленостей щодо припинення вогню та є послідовними у виконанні взятих на себе зобов’язань.

Станом на 7 годину ранку 21 березня, обстрілів не зафіксовано. Українські військовослужбовці й надалі контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил та дотримуються режиму припинення вогню.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Впродовж доби підрозділи поліції зведених загонів перевірили 4351 транспортних засобів, 4747 осіб, з яких 4297 по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до Збройних формувань Російської федерації та її найманців доставлялись 3 особи. Виявлено 87 адміністративних правопорушень. За вказаний період поліцейськими розкрито 14 злочинів.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 728 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 714 осіб. через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Новотроїцьке» на тимчасово окуповану територію України – 1 і 3 відповідно.

Відмовлено в пропуску на КТУ через неможливість встановити ЕС «ВДОМА» та відмову від обсервації 1 особі. Збройні формування РФ не пропустили до тимчасово окупованих територій України 3 особи.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:***

***
©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

52 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 21.03.2021r.- 2098 dzień od nowego rozejmu.

 1. Jak wynika z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców, 113,8 tys. obywateli Ukrainy otrzymało zezwolenia na pobyt (wszystkie rodzaje) w Polsce. Dotyczy to okresu od 1 marca 2020 do 28 lutego 2021 roku. Natomiast rok wcześniej było ich nieznacznie więcej – 114,5 tys.
  Natomiast wszystkich Ukraińców, również tych, którzy nie dokonują rejestracji, może być około miliona. Nie brakuje opinii, że za 5 lat będzie ich nawet 2 razy więcej.
  https://www.money.pl/gospodarka/koronawirus-nie-wystraszyl-ukraincow-wkrotce-moze-byc-ich-w-polsce-nawet-2-razy-wiecej-6620277051812512a.html
  Komentarz: Nie zgadzam się ,że w Polsce przebywa około 1 mln obywateli Ukrainy-tyle to mieszka w naszym kraju na stałe. Dodatkowy milion przebywa w Polsce w okresie prac polowych/sezonie budowlanym.
  Z tego co zauważyłem coraz częściej mężczyźni mający stałą pracę w Polsce sprowadzają całe rodziny do Polski.

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Dekret prezydenta Rosji Władimira Putina, zakazujący obywatelom innych krajów niż Rosja posiadania ziemi w niektórych regionach Krymu, jest nieważny z mocy prawa – ocenił rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko. W sobotę zakaz wszedł w życie.
  Rzecznik resortu oświadczył, że zakaz jest zgodny z rosyjską polityczną linią „ucisków, dyskryminacji i wypierania obywateli Ukrainy” z zaanektowanego w 2014 roku półwyspu.
  https://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/8106868,krym-ukraina-rosja-ziemia-cudzoziemcy.html
  Komentarze pod artykułem kompletnie przejęte przez „rosyjskie trole” 😀 Aż dziwi, że w ramach walki o „wolność wysławiania się” redaktorzy nie zablokowali dodawania komentarzy 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Przedruk w języku polskim informacji podawanej wczoraj przez Manię 🙂
  Podczas demonstracji w obronie uwięzionego aktywisty Serhija Sternenki w sobotę wieczorem w Kijowie wybito szyby w siedzibie prezydenta państwa, ściany pomalowano farbą, a tablicę z napisem „Prezydent Ukrainy” podpalono. Wiceszef MSW Ukrainy ocenił, że była to „prowokacja, a nie pokojowa akcja”.

  https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-03-20/ukraina-demonstracja-w-kijowie-protestujacy-podpalili-tablice-przed-siedziba-prezydenta/

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali dwie osoby uczestniczące w procederze legalizacji pracy cudzoziemców w zamian za korzyści majątkowe – poinformowała służba w środę.
  W związku ze sprawą funkcjonariusze CBA zatrzymali dwie kobiety, w tym urzędniczkę Oddziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Delegatury Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Koszalinie, a także przedsiębiorczyni zajmującą się profesjonalnie pomocą w sporządzaniu i składaniu wniosków o legalizację pobytu i zezwoleń na pracę cudzoziemców na terytorium Polski. Czynności miały miejsce na terenie Koszalina, Darłowa oraz Domasławic.
  https://kresy.pl/wydarzenia/cba-zatrzymalo-osoby-podejrzane-o-korupcje-przy-legalizacji-pracy-cudzoziemcow/

  Polubione przez 4 ludzi

 5. A w Kijowie „upiekszone” wczoraj przez „fanów’ Sternenki Biuro Prezydenta Ukrainy straszy swoim wyglądem…

  https://kiev.strana.ua/323918-pohrom-ofisa-prezidenta-kak-zdanie-vyhljadit-utrom.html
  …a ukraińska policja w związku z tym co się stało zatrzymała…jednego człowieka;
  https://strana.ua/news/323908-politsija-otkryla-uholovnoe-proizvodstvo-po-faktu-nanesenija-ushcherba-op-storonnikami-sternenko.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Dla zainteresowanych, w temacie „Rosja zakazała cudzoziemcom posiadania ziemi na Krymie. Co się teraz stanie z domami i działkami 10 tysięcy Ukraińców?”. Moga teraz sprzedać ziemię rosyjskiemu podmiotowi prawnemu lub przenieść własność na rosyjski podmiot prawny z udziałem zagranicznym. Jeżeli tego nie zrobia to zorganizowana zostanie aukcja, na której ziemia zostanie sprzedana; wpływy zostaną przekazane właścicielowi bądź grunty zostaną przekazane na własność państwa lub gminy. Wtedy wartość działek zostanie ustalona przez sąd. Kwota ta zostanie zwrócona właścicielowi;
  https://strana.ua/news/323929-chto-delat-s-zemlej-v-krymu-ukraintsam-sut-ukaza-putina-o-zaprete-vladet-uchastkami-inostrantsam.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Ad. Maniaprzepraszania.
  A ,,lider jedynego supermocarstwa na świecie” ma problemy z wejściem do samolotu.
  A kto by nie miał problemów, gdy go wszyscy okładają, tak jak dzieci w szkole ofermę.
  Nawet ten Maduro z Wenezueli okładał go piłeczkami do bejsbola.

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Polskojęzyczne media podają ta informacje non stop

  Prorosyjscy separatyści w sobotę osiem razy naruszyli zawieszenie broni, a we wrogim ostrzale zginął ukraiński żołnierz – poinformował tego dnia sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy. To trzeci dzień z rzędu ze stratą wśród ukraińskich wojskowych.

  https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-03-20/ukraina-separatysci-otworzyli-ogien-w-donbasie-nie-zyje-trzech-zolnierzy/

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Polska (symboliczna) pomoc dla szpitala we Lwowie

  23 lipca br. we Lwowie odbyło się przekazanie polskiej pomocy humanitarnej do walki z COVID-19. Szpital Kliniczny Państwowej Służby Granicznej Ukrainy otrzymał 2 tys. litrów płynu dezynfekcyjnego, 400 gogli ochronnych, 4 tys. maseczek oraz 3 tys. par jednorazowych rękawiczek.
  https://www.gov.pl/web/polskapomoc/przekazanie-sprzetu-szpitalowi-sluzby-granicznej-ukrainy-we-lwowie

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Podsumowanie gospodarcze tygodnia na Ukrainie
  -Zdymisjonowano CEO Ukraińskich kolei państwowych- to czwarta zmiana na stanowisku prezesa w przeciągu 1.5 roku. Ponoć związki zawodowe przygotowują się do generalnego strajku (sytuacja finansowa pracowników).
  -Zmniejszono liczbę i wielkość dofinansowania, dla gospodarstw domowych, na rachunki za media.
  https://www.unian.info/economics/week-s-balance-tougher-quarantine-ukrzaliznytsia-chief-s-dismissal-and-reduction-of-subsidies-11359471.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. I tradycyjny już „njus” z Ukrainy, czyli w obwodzie kijowskim uwolniono „pacjentów” z „centrum rehabilitacyjnego” w którym zamiast „leczenia” ich z uzależnień byli bezprawnie przetrzymywani oraz „za karę” poddawani torturom. Cytat „Policja dowiedziała się, że w „ośrodku rehabilitacyjnym” nielegalnie przebywało kilkadziesiąt osób, z których większość nie była uzależniona od alkoholu ani narkotyków. Ofiary przetrzymywano w ciężkich warunkach, z metalowymi kratami w oknach, surowo zabroniono im wychodzić na zewnątrz. Również ci ludzie byli torturowani.
  Okazało się, że ośrodek ten nie ma żadnych zezwoleń na prowadzenie praktyki lekarskiej. Stróże prawa odkryli, że w przestępstwo było zamieszanych sześć osób. Pięciu z nich zostało zatrzymanych”;
  https://kiev.strana.ua/323973-v-petropavlovskoj-borshchahovke-orhanizovali-pytochnuju-pod-vidom-reabilitatsionnoho-tsentra.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.