Wojna domowa na Ukrainie 25.03.2021r.- 2102 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 372.

Aleksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, uważa, że ​​Ukraińcy powinni przestać używać terminu „Donbas”.

„Nie ma Donbasu, to niebezpieczna narracja”- powiedział Daniłow podczas kijowskiego forum „Wybory w Donbasie i prawo do samorządu lokalnego”.

Zasugerował, że termin ten został rzekomo „narzucony” przez Rosję, stwierdzając, że w ukraińskich dokumentach prawnych nie ma takiej nazwy dla regionu.

Daniłow wyjaśnił, że istnieją jasne nazwy terytoriów obwodów donieckiego i ługańskiego i zalecił przestrzeganie zasad.

Co najciekawsze, dzień wcześniej szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak poruszył problem rozwiązania sytuacji w Donbasie.

Konflikt w Donbasie można zakończyć w tydzień, „jeśli Rosja się na to zgodzi”– oświadczył szef MSZ Ukrainy Dmitrij Kuleba w rozmowie ze słowackim wydaniem Tyžden, którego tekst cytuje służba prasowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy.

„Wszystkie rozwiązania są jasne, były wielokrotnie omawiane i są na stole. Brakuje tylko zielonego światła z Moskwy, aby ruszyć naprzód. Jeśli Moskwa politycznie zdecyduje się dotrzymać własnych obietnic – a wielokrotnie powtarzali, że Donbas powinien pozostać częścią Ukrainy (…) konflikt można rozwiązać łatwo i szybko. Metody wycofywania wojsk, metody przeprowadzania wyborów bez udziału Moskwy, wszystko to od dawna jest szczegółowo przemyślane. Dlatego nie powinniśmy zadawać sobie pytania, ile czasu zajmie zakończenie konfliktu, ale ile czasu potrzeba, aby Rosja zgodziła się na jego zakończenie. Jeśli Rosja zgodzi się to zrobić jutro, konflikt zakończy się za tydzień.”– powiedział Kuleba.

Według niego od drugiej połowy grudnia sytuacja w Donbasie uległa pogorszeniu, spada też skuteczność negocjacji w Trójstronnej Grupie Kontaktowej, w której spotykają się Rosja, Ukraina i OBWE.

Czyli co: jest w końcu ten Donbas, czy też go nie ma? Bo ja już za tą pokraczną logiką- tych co przy sterze władzy są na Ukrainie- nie nadążam.

Widocznie jestem za mało rozgarnięty?

No ale za tą kwestię wzięły się tęższe głowy, które mają większe doświadczenie w dziedzinie ukraińskiej praktyki politycznej.

Otóż, pierwszy wiceprzewodniczący Komisji ds. WNP, Integracji Euroazjatyckiej i Stosunków z Rodakami w rosyjskiej Dumie- Wiktor Wodołacki skomentował wypowiedź sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Aleksieja Daniłowa, który wyraził opinię, że Ukraińcy powinni zrezygnować z określenia „Donbas”.

„To stwierdzenie jest zgodne z polityką urzędu obecnego prezydenta Ukrainy, bo już gołym okiem widać, że Zełenski i jego zespół nie potrzebują Donbasu”– powiedział Wołodacki.

Dodał też, że ukraiński rząd wykorzystuje sytuację z Donbasem do wzmocnienia swojej rusofobicznej polityki.

„Dziś Donbas jest dla nich (władz ukraińskich- dopisek mój) kartą przetargową w celu rozwiązania ich osobistych problemów z zachodnimi partnerami”- podkreślił Wodołacki.

I taką też wykładnię tego fenomenu amnezji, a dotyczącego problemu istnienia Donbasu w świadomości niektórych wysokiej rangą funkcjonariuszy ekipy rządzącej na Ukrainie, można śmiało przyjąć.

Bo Donbas dla nich jest kompleksem i zadrą, która powoduje, że nie umieją sobie oni z tą przypadłością poradzić. Chyba, że jak kilka lat temu stwierdziła była premier Ukrainy- Julia Tymoszenko; „należałoby to wszystko wysadzić w powietrze”. I wtedy dopiero zapanuje święty spokój. No ale tak dobrze nie będzie, bo Donbas jest alter ego ukraińskiej probanderowskiej junty, i samo jego trwanie ma znaczenie dla znacznej części tych, którzy zmuszeni są żyć w ukraińskich granicach.

*

A na froncie w nieistniejącym wg. Kijowa- Donbasie, na jego ługańskim odcinku Ukraińskie Siły Zbrojne rozstawiły kolejnych 100 min na polu i przy drodze przy wyjeździe z Popasnej.

Poinformowała o tym służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL:

„Żołnierze 92 samodzielnej brygady zmechanizowanej umieścili 100 min przeciwpancernych TM-62 w polu i przy drodze przy wyjeździe z wioski Popasnaja, co zagraża życiu cywilów”.

Dodatkowo Ukraińskie Siły Zbrojne rozmieściły pojazdy opancerzone w obszarach mieszkalnych miejscowości Zołotoje.

„W rejonie odpowiedzialności 92 brygady odnotowano obecność bojowego pojazdu opancerzonego i czterech BTR-4 na obszarze zamieszkałym wsi Zołotoje”– głosi komunikat służby prasowej Wydziału Milicji Ludowej ŁRL.

Jednocześnie Departament Obrony ŁRL przypomniał, że rozmieszczenie broni i sprzętu wojskowego przez USZ w osadach stanowi naruszenie trzeciego akapitu Dodatkowych Środków zapewniających zawieszenie broni i kontrolujących jego przestrzeganie.

Ponadto, ML ŁRL odnotowała obecność żołnierzy Ukraińskich Sił Zbrojnych Ukrainy w rejonie wycofywania się w pobliżu Zołotoje.

Milicja Ludowa ŁRL odnotowała obecność żołnierza USZ i transportera opancerzonego (BTR) w rejonie wycofywania sił i sprzętu w rejonie Zołotoje. 

„Na dawnych pozycjach Ukraińskich Sił Zbrojnych w strefie wycofania sił i sprzętu w pobliżu osady Zołotoje odnotowano obecność żołnierza 92 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych, zarejestrowano także obecność BTR-4 na północnym krańcu obszaru wycofania się”– napisano w komunikacie służby prasowej dowództwa ML ŁRL.

Poza tym, na donieckim odcinku frontu według wczorajszego raportu SMM OBWE, obserwatorzy odnotowali następujące naruszenia przez USZ:

– ️poruszającemu się nad obszarami w pobliżu miejscowości Lebiedińskoje, UAV krótkiego zasięgu SMM OBWE został poddany zakłóceniom sygnału GPS.

Ponadto obserwatorzy odnotowali obecność sprzętu USZ w strefie bezpieczeństwa, w tym w pobliżu osiedli:

– ️4 szt. BMP (BMP-1 – 2 jednostki i BMP-2 – 2 jednostki) oraz 1 transporter opancerzony (MT-LB).

Ponadto, w ciągu minionej doby (w okresie pomiędzy 03:00 a 03:00 dnia następnego), USZ na donieckim odcinku frontu, 4 razy naruszyły warunki rozejmu, prowadząc następujące ostrzały:


10:50, z kierunku wsi Opytnoje w stronę miejscowości Spartakus- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu broni maszynowej,

11:30, z kierunku wsi Wodianoje w strone Nowej Tawrii- na południowym odcinku frontu, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (4 miny),

21:15, z kierunku miejscowości Szumy w stronę terenu osiedla mieszkaniowego przy kopalni 6/7- na obrzeżach Gorłówki, przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (3 granaty) i broni maszynowej,


00:15, z kierunku Bogdanowki w stronę Pietrowskoje- na południe od Doniecka, przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (3 granaty) oraz broni maszynowej.

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na donieckim odcinku frontu, na terytorium DRL spadło 6 granatów i 4 miny.

Jeśli zaś chodzi o ługański odcinek frontu, to tu także USZ w dniu wczorajszym wykazywały się wrogą aktywnością zbrojną.

Jak raportuje przedstawicielstwo ŁRL w WCKiK, minionej doby ukraińscy żołnierze przeprowadzili przy użyciu moździerza kaliber 82 mm, ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 oraz automatycznego granatnika AGS-17, ostrzał wsi Łozowoje i Niżnieje Łozowoje. Tym samym USZ w ciągu minionej doby na ługańskim odcinku frontu, 2 razy naruszyły warunki rozejmu.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

1 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 25 березня 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 24 березня, в районі проведення операції Об’єднаних сил було зафіксовано 7 порушень режиму припинення вогню.

Неподалік населеного пункту ВОДЯНЕ, що на Приазов’ї, противник відкривав вогонь у бік позицій українських захисників із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 120 мм. Поблизу АВДІЇВКИ – російсько-окупаційні війська вели вогонь у бік наших позицій з гранатометів різних типів та стрілецької зброї, а в районі ЛЕБЕДИНСЬКОГО – ворог здійснив обстріл з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Позиції українських захисників поруч населеного пункту ШУМИ окупанти обстріляли з ручних протитанкових гранатометів і великокаліберних кулеметів.

В районі населеного пункту БОГДАНІВКА, окупанти вели вогонь по позиціям наших захисників з автоматичних станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Бойових втрат серед особового складу Об’єднаних сил внаслідок ворожих обстрілів немає.

Про дії збройних формувань Російської Федерації повідомлено представників ОБСЄ через Українську сторону СЦКК.

Українська сторона СЦКК повідомляє про грубі порушення з боку збройних формувань РФ на території ОРДЛО.

Російські найманці здійснили низку вогневих провокацій, метою яких було контрольоване загострення обстановки на Маріупольському та Авдіївському напрямках. Традиційно, провокації супроводжувались інтенсивними інформаційними атаками, спрямованими на дискредитацію Збройних Сил України.

24 березня передові підрозділи Збройних Сил України зафіксували проведення інженерних робіт поблизу Водяного у напрямку передових позицій наших захисників.

Українська сторона СЦКК своєчасно реагувала на порушення режиму припинення вогню, використовуючи координаційний механізм.

Вищезазначені факти свідчать про те, що представники незаконних збройних формувань Російської Федерації продовжують порушувати раніше досягнуті домовленості.

Наголошуємо, Збройні Сили України неухильно дотримуються досягнутих домовленостей щодо припинення вогню та є послідовними у виконанні взятих на себе зобов’язань.

Від початку поточної доби, 25 березня, було зафіксовано одне порушення режиму припинення вогню, поблизу населеного пункту СВІТОЛОДАРСЬК, де збройні формування Російської Федерації відкривали вогонь з автоматичних станкових гранатометів і великокаліберних кулеметів.

Українські військовослужбовці і надалі контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил та дотримуються режиму припинення вогню.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

В районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 1475 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 1175 осіб. Відмовлено в пропуску на КТУ через неможливість встановити ЕС «ВДОМА» та відмову від обсервації 8 осіб. Збройні формування РФ не пропустили до тимчасово окупованих територій України 2 особи.

Сала Україні!

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

65 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 25.03.2021r.- 2102 dzień od nowego rozejmu.

 1. Podsumowanie wczorajszej „bomby” z ukromediów, czyli oskarżeniu jednego z „hirojów ATU” byłego ‚dowódcy” tzw. batalionu ‚Donbas” Semena Semenczenki (właść. Konstantyn Griszin) o to że stworzył „nielegalna formacje zbrojną-prywatna firmę wojskową” która m.in miała „zagrażać bezpieczeństwu Ukrainy” (sprawa jest opisana w moich wczorajszych linkach);

  https://strana.ua/news/324574-semen-semenchenko-i-evhenij-shevchenko-chto-izvestno-o-razoblachenii-chvk-sbu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. I jeszcze o ukrobezpiece (SBU) która „dobrała sie” również do organizacji społecznej ‚Ukraiński Wybór” która jest wiązana z jednym z czołowych prorosyjskich opozycyjnych polityków ukraińskich, jednym z liderów „Opozycyjnej platformy – Za życie” Wiktorem Miedwiedczukiem i prowadzi rewizje w jej kijowskiej siedzibie. Jak poinformował ukraiński prawnik Renat Kuźmin zarzuty pod jakimi działa SBU są ‚standardowe”, czyli „Putin, państwo – agresor, separatyzm, zdrada stanu”;
  https://strana.ua/news/324626-v-ofise-orhanizatsii-medvedchuka-sbu-provodit-obysk.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ciąg dalszy sprawy zablokowania przez Kijów (na żądanie Waszyngtonu) sprzedaży ‚Motor Sicz” chińskim inwestorom. Po tym jak Zełenski zatwierdził decyzje Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy o „nacjonalizacji” przedsiębiorstwa „Motor Sicz”, Chiny wydały w tej sprawie kolejne oficjalne oświadczenie. Oficjalny przedstawiciel MSZ Chin wezwał władze w Kijowie do poszanowania praw i interesów chińskich inwestorów;
  https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/10990677

  Polubione przez 4 ludzi

  • Władze w Kijowie igrają z ogniem-jeśli państwo środka zechce, to ograniczy import towarów z Ukrainy dominimum. Wszystko to co Ukraina produkuje, Chiny mogą nabyć min od Rosji-i bliżej i lepsze stosunki z sąsiadem. Zresztą co Ukraina może zaoferować Chinom? Kukurydzę? (pasza dla świń) to lub zamiennik soja sprzedadzą chętnie farmerzy z USA. Pszenicę? Rosja jest największym producentem. Rudy metali? Kraje afrykańskie tylko czekają by przejąć rynek. Produkty stalowe? Choćby Korea czy Włochy aż przebierają nogami by zwiększyć swój udział w rynku chińskim.
   Ponadto dochodzą kwestie polityczno-społeczne. Dotychczas Chiny otwarcie nie uznały aneksji Krymu, ale mogą to zrobić, a za tym mocarstwem mogą pójść kolejne kraje.
   Dochodzą możliwe kary sądowe udziałowcy Motor Sicz chcą 3.6 mld $ odszkodowania-kwota nie do udźwignięcia dla ukraińskiego budżetu.
   Dlaczego więc „Kijów” podąża drogą destrukcji? Podobnie jak reszta tamtejszych „elyt” większość posłów ma mentalność drobnego złodziejaszka-nakraść jak najwięcej w jak najkrótszym czasie-nic innego sięnie liczy.
   Władze w Kijowie liczą, że obecne machanie szabelką spowoduje, że USA (MFW) dadzą im kolejne kredyty. Ponadto dochodzi jawne złodziejstwo-władze w Kijowie chcą odsprzedać patenty lotnicze spółkom z Turcji (silniki do śmigłowców) i samolotów transportowych.

   Polubione przez 5 ludzi

   • „Podobnie jak reszta tamtejszych „elyt” większość posłów ma mentalność drobnego złodziejaszka-nakraść jak najwięcej w jak najkrótszym czasie-nic innego sięnie liczy.”- wypisz, wymaluj- Polska w całej swej krasie 🙂

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 3 ludzi

 4. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”. Przypomniał o sobie Nawalny który według jego prawników „źle się poczuł” (pewno po obżarciu sie tymi sucharkami, których suszeniem się chwalił), jednak przeprowadzone przez Federalna Służbę Więziennictwa badania lekarskie wykazały że stan jego zdrowia jest „stabilny i zadowalający”;
  https://tass.ru/proisshestviya/10990199
  Tymczasem oburzył się jeden z liderów tzw. Medżlisu krymsko-tatarskiego Refat Czubarow który poinformował ze na internetowej stronie „Uwolnić Nawalnego” znajduje się mapa Rosji z „okupowanym” Krymem, a co najbardziej „haniebne” zwolennicy Nawalnego nie chcą jej „poprawić” tak by Krym był ukraiński;
  https://strana.ua/news/324610-karta-kryma-refat-chubarov-nedovolen-alekseem-navalnym.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • Już się losem tego „biedaczka” zajęli „działacze na rzecz praw człowieka”.
   Cytat „- Media napisały, że podarował pan zegarek Ivanowi Belozertsevowi, który śledztwo uważa za łapówkę.
   – To faktycznie prawda. W sylwestra otrzymałem od gubernatora Biełoziercewa prezent – kosz owoców. To był taki czysto symboliczny prezent noworoczny. Czułem się nieswojo, że mu nie pogratulowałem, nie miałem nic przygotowanego i szczerze mówiąc wziąłem zegarki z mojej kolekcji i wysłałem mu. Zbieram zegarki i dlatego je miałem. To nie były najdroższe, i nie najładniejsze zegarki. Kupiłem je w 2001 roku. Te zegarki wysłałem poprzez swojego kierowcę [Gubernator] Zadzwonił do mnie i powiedział, że to bardzo drogie zegarek, nie może ich przyjąć i chce je zwrócić. Ale pojechałem do Izraela na leczenie i wiecej się nie spotkaliśmy”;
   https://www.kommersant.ru/doc/4742320
   Ps. Ot złośliwość losu :-))

   Polubione przez 3 ludzi

 5. Epidemia koronawirusa na świecie. Kolejna klęska propagandy przeciwko rosyjskiej szczepionce ‚Sputnik V”, czyli „Rosja jest obok USA najbardziej zaufanym producentem szczepionek, a Sputnik V jest najbardziej rozpoznawalną szczepionką, [brytyjska firma działająca w branży badań rynku, sondaży i analizy danych] YouGov”;
  https://www.bloomberg.com/press-releases/2021-03-24/rdif-russia-is-the-most-trusted-vaccine-producer-alongside-the-us-with-sputnik-v-being-the-most-recognizable-vaccine-a-yougov

  Polubione przez 4 ludzi

  • W temacie szczepionek.

   Najwięksi sceptycy wobec szczepionek COVID-19? Pracownicy pierwszej linii opieki zdrowotnej.

   Co pracownicy pierwszej linii opieki zdrowotnej i ratownicy wiedzą o szczepionkach COVID-19, a czego nie wiedzą politycy i ich doradcy ds. Zdrowia publicznego?

   Według styczniowej analizy firmy Gallup 51 procent pracowników służby zdrowia i osób udzielających pierwszej pomocy ankietowanych w grudniu 2020 r. Nie było przekonanych co do zalet szczepień, nawet jeśli szczepionka „była bezpłatna, dostępna, zatwierdzona przez FDA i skuteczna w 90%”.

   Pracownicy pierwszej linii okazali się równie buntowniczy, jak przewidywane przez Gallupa badanie ich intencji. W Kalifornii, ponad połowa pracowników szpitalnych TEHAMA powiatu w St Elizabeth Hospital wspólnotowym, a przybliżony 50 procent pracowników frontowych w Riverside County, a 20 procent do 40 procent w Los Angeles odrzucił szczepionki, zgodnie z raportem w LA Times .

   Czytaj dalej:
   https://thevaccinereaction.org/2021/03/the-biggest-covid-19-vaccine-skeptics-frontline-health-care-workers/

   To jest portal specjalistyczny. Zajmuje się szczepionkami , reakcjami poszczepiennymi , zdrowiem i profilaktyką.
   Znajdziecie w nim wiele ciekawych artykułów na temat szczepionek COVID-19 i reakcji poszczepiennych jakie wywołują.

   Polubione przez 5 ludzi

 6. Kolejna „bomba” z ukromediów. Pojawiła się informacja o tym że Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy (NABU) „zainteresowało się” wicedyrektorem generalnym państwowego koncernu obronnego „Ukroboronprom” Mustafem Najemem. „Donos” na niego złożył jeden z członków zarządu, który zarzucił mu „nadużywanie stanowiska służbowego” oraz „wyłudzenie pieniędzy”;
  https://ukraina.ru/news/20210325/1030945583.html
  Warto przy tym przypomnieć ze Najem to jeden z „herojów kijowskiego majdanu”, gdzie był jednym z „liderów” tzw. Euromajdanu;
  https://www.polskieradio24.pl/5/3/Artykul/1418271,Ojciec-Euromajdanu-ukrainski-posel-Mustafa-Najem-Zachod-ludzi-sie-ze-Putin-sie-zatrzyma-nie-traktuje-tej-wojny-powaznie

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Epidemia koronawirusa na Ukrainie. Kolejna osoba ‚wypadła z okna” szpitala dla chorych na COVID-19, tym razem w Łucku. Cytat „Starsza kobieta wypadła z okna na 3 piętrze szpitala koronawirusowego, który powstał w osobnym budynku miejskiego szpitala położniczego. Zmarła z powodu odniesionych obrażeń”;
  https://www.volynnews.com/news/all/u-lutsku-zahynula-zhinka-iaka-vystrybnula-z-vikna-korona-virusnoho-shpy/

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Tymczasem deputowany Rady Najwyższej Ukrainy z frakcji „Europejska Solidarność” Ołeksij Honczaruk (gdy był zwolennikiem ‚Partii Regionów” Janukowycza piszący się Aleksiej Gonczaruk), „nekrofil” który robił sobie „selfie” z ofiarami mordu w Domu Związków Zawodowych w Odessie, wysłał „list otwarty” do Nawalnego w którym zażądał by rosyjska opozycja „zrezygnowała ze wszystkich nielegalnie okupowanych terytoriów i wycofała rosyjskie wojska z Donbasu; przeprosiła za wszystkie zbrodnie popełnione na tych narodach, których Rosja nigdy nie była w stanie zniewolić; zapłaciła odszkodowania za przywrócenie wszystkich terytoriów zniszczonych przez wojnę prowadzoną przez Rosję.”;
  https://ukraina.ru/news/20210325/1030950348.html
  Ps. Nie zdziwi mnie jak po przeczytaniu takiego „listu” Nawalny rozchoruje sie jeszcze bardziej :-)))

  Polubione przez 5 ludzi

 9. Na Ukrainie trzeci dzień z rzędu zmarła rekordowa liczba pacjentów zakażonych koronawirusem – w środę zarejestrowano 362 zgony. Minionej doby także odnotowano najwyższy do tej pory dzienny bilans infekcji – ok. 16,7 tys.
  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ukraina-trzeci-dzien-z-rzedu-rekordowa-liczba-zgonow-pacjentow-z-covid-19,458394.html
  komentarz: Jaka jest prawdziwa skala zgonów i zarażeń dowiemy się(może) za kilka miesięcy podczas podawania danych szczątkowych o bilansie zgonów.

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Uff poświęciłem się i przeczytałem całą strategię deokupacji Krymu wymyśloną i zaakceptowaną przez ekipę Zeleńskiego.
  Moim skromnym zdaniem cały dokument to jeden wielki słowotok pozbawiony większego znaczenia. W preambule oskarża się FR o atak na Ukrainę, zbrodnie itd itp. Później w „strategii” pojawiają się „pomysły” na deokupacje półwyspu, sprowadzające się do tego, że Ukraina będzie zaskarżać do sądów międzynarodowych wszystkie działania Rosji na półwyspie, nie uzna żadnych aktów prawnych FR i wykorzysta wszystkie dyplomatyczne możliwości, aby pozyskać pomoc zachodnich partnerów w deokupacji.
  Czyli po prawdzie…to co już władze w Kijowie robiły i robią od 2014 roku.
  W międzyczasie władze w Kijowie będą dążyć do zwiększenia siły gospodarczej kraju i lepszych (europejskich) warunków życia zwykłych mieszkańców 🙂 . Władze Ukrainy mają stworzyć silną armię która powstrzyma wrogów (ale nic nie ma o odbijaniu półwyspu siłą). Jednak będzie zabiegać do światowej społeczności by ta wymogła na Rosji, aby ta zdemilitaryzowała reion Morza Czarnego.
  Kijów deklaruje w dokumencie pomoc Ukraińcom mieszkającym na Krymie -pomoc prawną swoim obywatelom. O materialnej nie ma mowy sa tylko hasła, że władze Ukrainy będą dążyć do zachowania kultury/świadomości ukraińskiej na półwyspie 🙂
  Po deokupacji półwyspu, Kijów zobowiązuje się też do rozwiązania problemu braku wody.
  I tyle. Nic więcej. Platforma Krymska którą w propagandzie przedstawiono jako super rozwiązanie, to tylko zebranie wszystkich pomysłów do kupy i próba zainteresowania nimi partnerów zachodnich.
  Akurat zbliża się 30-lecie Ukrainy więc w ramach uroczystości Ukraina stara się zaprosić jak najwięcej dyplomatów czołowych polityków. Wtedy zapewne będzie agitować za nowymi sankcjami dla Rosji i pomocą dla Ukrainy-tym jest tak zwana platforma krymska. Odgrzaniem starych pomysłów w odświeżonej formie.
  https://www.president.gov.ua/documents/1172021-37533

  Polubione przez 4 ludzi

  • Zgadza się. Podobnym zakłamanym bublem (niestety), jest Dekret nr 119/2021 O Narodowej Strategii w zakresie praw człowieka. Po siedmiu latach wrogości pustosłowie nie poparte choćby symbolicznymi gestami pojednania, wizerunku Ukrainy na „okupowanych terytoriach” nie ociepli. A gestów czynić nie chcą.
   Będzie okazja do wydawania ukraińskich publicznych pieniędzy na „mnóstwo dobrej nikomu nie potrzebnej roboty”. Czyli Miś 3.0.

   Polubione przez 4 ludzi

 11. W temacie „nielegalnej formacji zbrojnej – prywatnej firmy wojskowej” o tworzenie której SBU oskarżyło „heroja ATO” Semena Semenczenkę (właść. Konstantyn Griszin) oraz ‚agenta Narodowego Antykorupcyjnego Biura Ukrainy” Jewhena Szewczenkę. SBU opublikowała „zapis rozmowy telefonicznej” podczas której Szewczenko miał rozmawiać o zakupie w „państwie – agresorze”, czyli Rosji, „komponentów” do uzbrojenia produkowanego na Ukrainie;
  https://strana.ua/news/324742-sbu-opublikovala-perehovory-chlena-chvk-semenchenko-s-zakazchikom-oruzhija.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. I tradycyjny „njus” z Ukrainy, czyli ukraińskie PBŚ zatrzymało kierownika oddziału Międzynarodowego Centrum Misji Pokojowych i Bezpieczeństwa na poligonie w Jaworowie, podlegającego Narodowej Akademii Wojsk Lądowych Ukrainy, który kradł paliwo ze swojej jednostki i sprzedawał je nielegalnym stacjom benzynowym (dwie takie „stacje” podobno sam zorganizował). Miesięcznie zarabiał na tym procederze około 200 tysięcy hrywien;
  https://lviv.24tv.ua/prodavav-kradene-palne-dbr-zatrimalo-posadovtsya-novini-lvova_n1578905

  Polubione przez 4 ludzi

  • To ja czekam na reakcje włodarzy z np miasta Chełmna (miasto partnerskie).
   Gdyby istniała wspólna strategia i była wola polityczna to po każdej takiej „akcji” ukraińskich miast byłaby jakaś odpowiedź ze strony Polski. Nie musiałaby być duża-nie musiałyby być to sankcje. Po prostu te miasta które wspierałyby neobanderowców nie otrzymywałyby polskiej pomocy. Tyle i aż tyle. Uważam, że po roku włodarze ukraińskich miast zastanowiliby się kilkakrotnie zanim podjęliby tak kontrowersyjną decyzje.
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Kowel

   Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.