Wojna domowa na Ukrainie 29.03.2021r.- 2106 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 376.

W tej chwili można ocenić, że stanowisko Rosji sprowadza się do postaci, że jeśli nie ma postępu w realizacji porozumień Mińsk-2, to nie ma też przedmiotu negocjacji w czwórce normandzkiej.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmitrij Kuleba ma nadzieję, że Francja wznowi format normandzki. Według niego proces negocjacji musi zostać wznowiony w obliczu naruszenia zawieszenia broni w Donbasie i „niechęci Moskwy do działania”. 

Oczywiście obecnie Kijów uporczywie zabiega o zorganizowanie szczytu „czwórki normandzkiej” jedynie w celu przedstawienia sprzecznego z Mińskiem-2 planu rozwiązania konfliktu. Szczyt to także sposób na podniesienie ratingu Wołodimira Zełenskiego, którego notowania gwałtownie ostatnio lecą na łeb i szyję.

Kijów oczekuje, że Paryż będzie mógł wznowić międzynarodowe negocjacje w celu rozwiązania sytuacji w Donbasie, o czym napisał ukraiński minister spraw zagranicznych Ukrainy, Dmytro Kuleba w swoim felietonie dla francuskiej gazety Le Figaro.

Otóż Kuleba uważa, że ​​„Francja może wyprowadzić czwórkę normandzką z impasu”.

„Prezydent Francji ma wystarczające przywództwo i wagę polityczną, aby nadać nowy impuls wznowieniu procesu pokojowego, przekonać prezydenta Rosji, aby zasiadł przy stole negocjacyjnym w formacie normandzkim i wreszcie spróbował znaleźć drogę do sprawiedliwego i trwałego pokoju. Teraz jest właściwy czas, aby ożywić te wysiłki”– napisał Kuleba.

Według niego Paryż, Berlin i Kijów mają dość woli, aby zakończyć konflikt zbrojny. Jednocześnie, zdaniem Kuleby, Moskwa rzekomo wykazuje „wyraźną niechęć do działania”. Według szefa ukraińskiego MSZ prezydent Rosji Władimir Putin „nadal trzyma się strategii ‚czekaj i obserwuj’ ”.

„Po prostu czeka, by znaleźć słaby punkt i rozwiązać konflikt językiem ultimatum, a nie kompromisów. Jednocześnie ostatnie siedem lat pokazało, że ta strategia jest nieskuteczna… Sytuacja jest nadal w impasie, który szkodzi Ukrainie i Europie, a właściwie nie przynosi niczego dobrego samej Rosji”– stwierdził Kuleba.

Jednak z punktu widzenia strony rosyjskie, jak wielokrotnie wskazywała Moskwa, główną przyczyną opóźnień w procesie negocjacyjnym jest niechęć Kijowa do przestrzegania zapisów porozumień mińskich z 12 lutego 2015 r. oraz formuły Steinmeiera, określającej mechanizm realizacji porozumień mińskich.

„Pragniemy podkreślić, że kryzys na Ukrainie można i należy rozwiązać wyłącznie drogą pokojową w oparciu o realizację porozumień mińskich w ramach bezpośredniego dialogu między przedstawicielami Kijowa, Doniecka i Ługańska. Próby odwrócenia uwagi upolitycznionymi fabrykami propagandowymi na temat jakiejś zewnętrznej ‚agresji’ i ‚okupacji’ na tle braku woli politycznej Kijowa, by posunąć się naprzód w pracach grupy kontaktowej, coraz bardziej odkładają perspektywy osiągnięcia pokoju i harmonii społecznej na Ukrainie”– powiedział w połowie marca stały przedstawiciel Federacji Rosyjskiej przy OBWE Aleksander Łukaszewicz podczas internetowego spotkania forum.

Nad aktywność Kuleby w kwestii ożywienia procesu negocjacyjnego podyktowana jest oczekiwaniem Kijowa, że ​​Paryż będzie w stanie wpływać na stanowisko władz rosyjskich, które dotychczas nie widzą sensu w organizowaniu szczytu w formacie normandzkim.

Kijów aktywnie wykorzystuje zaostrzającą się sytuację na linii frontu Donbasie jako pretekst do wznowienia prac tego formatu, twierdząc, że 2021 r. zawarte podczas ostatniego szczytu w Paryżu kompleksowe zawieszenie broni, które formalnie obowiązuje od 27 lipca 2020 r., jest na skraju upadku.

W swym tekście opublikowanym na łamach francuskiej gazety Le Figaro Kuleba ujawnił, że w ostatnich pięciu miesiącach 2020 roku zginęło czterech ukraińskich żołnierzy. Jednocześnie tylko w styczniu i w lutym br. aż 14 żołnierzy Ukraińskich Sił Zbrojnych padło ofiarą starć na linii styku.

W rzeczywistości często ukraińscy żołnierze padają ofiarami własnych zaniedbań. I tak, 26 marca w rejonie wsi Szumy zginęło czterech żołnierzy Ukraińskich Sił Zbrojnych. Według Kijowa znaleźli się pod ostrzałem moździerzy wroga, jednak według Doniecka do tragicznego incydentu doszło podczas prac nad aktualizacją map pól minowych.

Władze DRL odnotowują również eskalację przemocy na linii kontaktu. Według wywiadu Milicji Ludowej Kijów ściąga w region ciężki sprzęt; wieloprowadnicowe systemy rakietowe (MLRS), czołgi i artylerię haubic dużego kalibru. Jednocześnie, jak informują w Doniecku, Kijów próbuje przerzucić odpowiedzialność za zaogniającą się sytuację na Moskwę.

Rzecz w tym, że przez te wszystkie lata Kijów czekał na jakieś „zielone światło” i próbuje „zmusić Rosję do zakończenia konfliktu”. Oznacza to, że zamiast po prostu podejmować i wypełniać swoje zobowiązania wynikające z dokumentu zatwierdzonego przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, strona ukraińska szuka zawsze kogoś, na kogo przerzuci odpowiedzialność za sabotowanie tych właśnie zobowiązań.

Przypomnę, że poprzedni szczyt formatu normandzkiego miał miejsce  w grudniu 2019 roku. Negocjacje te nie przyniosły jednak przełomowych rezultatów. Niemniej jednak strony uzgodniły brak alternatywy dla Mińska-2 i konieczność włączenia formuły Steinmeiera do ustawodawstwa ukraińskiego.

Kijów nie wypełnił jednak swoich zobowiązań i nadal nalega na rewizję porozumień mińskich. Z punktu widzenia ukraińskich przywódców „konstruktywnym kierunkiem” rozstrzygnięcia konfliktu jest „rozbrojenie nielegalnych ugrupowań zbrojnych, przywrócenie kontroli Ukrainy nad granicą i w rezultacie przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy.”, o czym Kuleba wspomniał w swoim tekście w Le Figaro.

Kijów ma nadzieję, że na przyszłym szczycie czwórki normandzkiej uda się przyspieszyć ujawniony przez Kulebę program. Jednak perspektywa spotkania szefów państw, a nawet ministrów spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej, Republiki Federalnej Niemiec, Francji i Ukrainy w najbliższej przyszłości wydaje się jednak mało prawdopodobna.

Wołodimir Zełenski oczywiście skorzystałby na zorganizowaniu takiego szczytu obecnie lub w najbliższej przyszłości. Ważne jest, aby mógł zademonstrować ukraińskiej opinii publicznej, że uczestniczy w negocjacjach na najwyższym szczeblu, z szanowanymi na świecie głowami państw, którymi są oczywiście przywódcy Rosji, Francji i Niemiec.

Jednocześnie obsesyjnym planem Kijowa w kwestii zorganizowania spotkania w formacie normandzkim, jest to, że Zełenski chce zahamować spadek- swoich i swojego ugrupowania, notowań.

Ale też, Zełenski nie jest gotowy do wypełnienia obecnej politycznej części porozumień mińskich, i tej postawy najwyraźniej nie jest w stanie zmienić. Dlatego też, nowy szczyt raczej nie zmieni czegokolwiek, ale może poprawić jego notowania. Dlatego też Kijów zaczął się przymilać do Paryża aby za jego pośrednictwem szukać punktów kontaktowych z Moskwą.

Kolejnym obszarem obecnie prowadzonej dyplomacji Kijowa jest zmiana składu uczestników procesu mińskiego. W szczególności władze ukraińskie uznają za konieczne zaangażowanie się Stanów Zjednoczonych w negocjacje.

W połowie marca w rozmowie z telewizją Ukraina 24 pomysł takiej opcji wysunął szef ukraińskiej delegacji do TGK- były prezydent Ukrainy, Leonid Krawczuk. Stwierdził on wtedy, że ewentualny udział Stanów Zjednoczonych pozwoliłby na odblokowanie dialogu w kwestii pokojowego rozwiązania konfliktu w Donbasie, ponieważ Moskwa rzekomo „boi się” Waszyngtonu.

„Trzeba zdecydować na szczeblu prezydenta Stanów Zjednoczonych, czy będzie to wiceprezydent czy sekretarz stanu, ale ktoś musi być oficjalnie obecny. Bo Rosja ma taki charakter- nigdy nie słucha tych, których się nie boi, powiedzmy szczerze”– powiedział Krawczuk.

Jednakże ewentualne zaangażowanie się Waszyngtonu w proces miński może dodatkowo skomplikować negocjacje. Dlatego też nie ma najmniejszych szans na to, aby Kijowowi udało przekonać pozostałe kraje czwórki normandzkiej do wyrażenia zgody na udział w tym forum przedstawiciela Stanów Zjednoczonych.

Chodzi o to, że wzrost liczby uczestników negocjacji w sprawie Donbasu automatycznie oznacza zmniejszenie szans na jakiekolwiek wyniki. Jednak Zełenski tak naprawdę nie potrzebuje postępu w procesie pokojowym, ale negocjacji w dowolnym formacie z udziałem Rosji.

Zełenski jest teraz w takiej sytuacji, że niezmiernie ważne jest dla niego pokazanie, że jest poważnym politykiem, potrafi rozmawiać na równych prawach z Władimirem Putinem, Emmanuelem Macronem, innymi przywódcami i rozwiązywać niektóre problemy. Ale w przypadku Donbasu niewiele się od tego zmieni. Moskwa doskonale to rozumie i nie chce świadczyć usług PR Zełenskiemu, wychodząc z założenia, że jeśli nie ma postępu we wdrażaniu porozumień Mińska-2 . to także nie ma powodu do negocjacji w czwórce normandzkiej .

https://www.lefigaro.fr/vox/monde/donbass-paris-peut-convaincre-poutine-de-conclure-un-accord-20210326

*

A na froncie w Donbasie, na jego donieckim odcinku, w ciągu minionej doby, USZ 3 razy naruszyły warunki rozejmu, prowadząc ostrzały o godzinie 10:45 i 12:30- w rejonie Gorłówki, gdzie z kierunku Leninskoje ostrzelano przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (2 miny) teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina oraz z kierunku wsi Szumy także w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagaria, ale tym razem przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (3 min), a także o godzinie 18:13, kiedy to z kierunku Szirokina w stronę Bezimiennoje- na południowym odcinku frontu, wykonano ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (2 miny).

W sumie, w wyniku wczorajszych ostrzałów ze strony USZ, na terytorium DRL spadło 7 min.

Poza tym, według wczorajszego raportu SMM OBWE, na donieckim odcinku frontu, obserwatorzy ponownie zauważyli miny przeciwpancerne ukraińskich formacji zbrojnych:

– ️ 25 marca UAV krótkiego zasięgu- należący do SMM OBWE, ponownie zarejestrował 28 min przeciwczołgowych ustawionych w poprzek drogi około 800 m na południowy-zachód od miejscowości Trawniewoje.
*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

5 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 29 березня 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 28 березня, в районі проведення операції Об’єднаних сил було зафіксовано 10 порушень режиму припинення вогню, з яких 8 обстрілів наших позицій, 1 дистанційне мінування та 1 обстріл населеного пункту.

Зокрема, неподалік населених пунктів ТАЛАКІВКА та ВОДЯНЕ, що на Приазов’ї, по нашим захисникам противник відкривав вогонь із заборонених Мінськими домовленостями мінометів 120-го калібру, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Біля ПРИЧЕПИЛІВКИ ворог застосував ручний протитанковий гранатомет. Поблизу селищ ПІВДЕННЕ та ШИРОКИНЕ противник обстрілював позиції українських захисників з мінометів калібру 82 мм.

У напрямку населеного пункту ЛУГАНСЬКЕ ворогом було здійснено дистанційне мінування позицій українських захисників з ручних протитанкових гранатометів мінами ПОМ-2.

А також з мінометів 120-мм був обстріляний населений пункт ВОДЯНЕ, що на Приазов’ї. Бойових втрат серед українських захисників та цивільного населення немає.

Про дії збройних формувань Російської Федерації та її найманців повідомлено представників ОБСЄ через Українську сторону Спільного центру контролю та координації питань припинення вогню та стабілізації лінії розмежування сторін.

Станом на 7 годину ранку, 29 березня, з боку російсько-окупаційних військ було зафіксовано 1 порушення режиму припинення вогню. Так неподалік СВІТЛОДАРСЬКА російсько-окупаційні війська відкривали вгонь зі станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів.

Втрат серед захисників Збройних Сил України немає.Українські військовослужбовці і надалі контролюють ситуацію в районі проведення Операції Об’єднаних сил та дотримуються режиму припинення вогню.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

53 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 29.03.2021r.- 2106 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukraińska codzienność. W Kijowie zamordowano, prawdopodobnie w wyniku „porachunków biznesowych”, jednego z „patriotycznych aktywistów”, „weterana ATO” niejakiego Ołeksandra Mandycza ps. Taszkient. Męzczyzna miał 24 marca zostać uprowadzony z własnego mieszkania 24 marca, a następnie wywieziony poza Kijów, gdzie go zamordowano, zwłoki porzucono w zarośniętym rowie melioracyjnym. policja poinformowała o zatrzymaniu trzech mężczyzn podejrzanych o dokonanie zabójstwa;
  https://korrespondent.net/ukraine/4342255-v-kyevskoi-oblasty-naiden-ubytym-veteran-ato
  https://korrespondent.net/city/kiev/4342260-v-kyeve-zaderzhany-podozrevaemye-v-ubyistve-aktyvysta-prokuratura

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Dla zainteresowanych, ukraiński portal „Strana.ua” przedstawił streszczenie „biografii” jaka miał spisać w więzieniu jeden z największych ukrodegeneratów biorących udział w „wyzwalaniu” Donbasu czyli „dowódca” tzw. ukraińskiego batalionu ochotniczego ‚Szachtiorsk”, przemianowanego na „Rotę Specjalną MSW Ukrainy TORNADO”, były oficer MSW Ukrainy i kryminalista Rusłan Oniszczenko. Jak było do przewidzenia Oniszczenko „wybiela sie” w niej i kreuje na „bohatera walki z rosyjską inwazją” oraz „zdradzieckimi ukraińskimi oligarchami”, a także…szefem MSW Ukrainy Awakowem;
  https://strana.ua/news/325137-kniha-kombata-tornado-herashchenko-s-krasnoj-ryboj-u-karty-ilovajska-i-smert-muzha-chornovil.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Wieści z ‚wyzwolonego” przez Kijów terytorium obwodu ługańskiego. W Szczastie władze ogłosiły „ćwiczenia antyterrorystyczne” w dniach 30-31 marca, dlatego tez mieszkańcy powinni pozostać w domach albo gdy wychodzą na ulice to tylko z dokumentami. Cytat „Według przedstawicieli sztabu ćwiczenia odbędą się w warunkach „jak najbardziej zbliżonych do rzeczywistych”;
  https://strana.ua/news/325230-v-schaste-projdut-antiterroristicheskie-uchenija.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Dla zainteresowanych, „ciekawostki” z biografii Konastantyna Griszina, znanego obecnie jako „Semen Semenczenko”, „weterana ATO”, byłego ‚dowódcy” tzw. baonu „Donbas” który trafił do aresztu jako oskarżony o stworzenie „nielegalnej formacji zbrojnej – prywatnej firmy wojskowej”, czyli o tym jak próbował zrobić karierę w samorządzie Sewastopola na przełomie XX i XXI wieku;
  https://colonelcassad.livejournal.com/6662607.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”. ‚Wielka draka” w internecie, pomiędzy „antyputinistą” Andriejem Iłarionowem, przebywającym w USA, a „fanami” Nawalnego po tym jak zarzucił ich „idolowi” wygłaszanie obraźliwych komentarzy m.in pod adresem Ukrainców i Białorusinów, a takze to że na oficjalnej stronie Nawalnego „okupowany” Krym jest częścią Rosji;
  https://strana.ua/news/325189-jashin-i-illarionov-poskandalili-v-sotssetjakh.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Mam dla Was koment z dr Markiem Sykulskim na temat Ukrainy.
  ”Ukraina po 1991 roku”
  .https://www.youtube.com/watch?v=TOcYgK-ZlxQ&t=121s

  Ten jest pierwszym z serii, widziałem w necie jeszcze dwa.
  Jeśli się Wam ,,pogaduchy” Sykulskiego podobają, to je odszukam i na blog zapodam.
  Można się z nim w wielu sprawach nie zgadzać, ale warto go posłuchać, by mieć szerszą perspektywę na ten ”nowotwór” u naszych granic jakim jest Ukraina.

  Polubione przez 4 ludzi

  • Oczywiście jest to uzupełnienie kwestii poruszanych na moim blogu więc z pełną powagą zapoznam się z tą optyką, I jak sądzę, inni stali bywalcy bloga- drogie koleżanki i szanowni koledzy, również się z tym zapoznają, chociaż stwierdzić muszę, że nie jest to nic odkrywczego, i rzucającego na kolana. Ot, potwierdzenie tego o czym My tu piszemy i o czym dyskutujemy już do wielu lat.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

  • Nie ze wszystkimi tezami Sykulskiego się zgadzam. on uparcie rozpatruje Ukrainę jedynie w kontekście oligarchicznym. A poza oligarchami istnieją również inne siły, np. te na które postawiły zarówno Rosja jak i USA.

   Polubione przez 6 ludzi

  • 1. „sojusz polsko-rosyjski”- marzenia ściętej głowy.

   2. „pojęcie wielkiej Ukrainy”- marchewka mająca na celu pobudzenie działań na kierunku Wschodnim, ale jako, że to jest nierealne, zostaną postawione cele bardziej realne, a więc na kierunku Zachodnim,

   3. „Jarosz”- (?????),

   4. „Dlaczego w marcu 2015 roku władze ukraińskie nie wydały rozkazu rozpoczęcia operacji ATO?”- otóż dlatego, bo w Donbasie Kijów miał przeciwko sobie zbuntowanych cywilów, natomiast na Krymie regularną armię FR.

   5. „Platforma Krymska”- poglądy zbieżne z moimi. Co oczywiście wyrażałem już na tym blogu.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 5 ludzi

 7. Odnośnie „wstepniaka”. Rzecznik Kremla Pieskow poinformował o przygotowaniach do wideokonferencji liderów Rosji, Francji i Niemiec na której ma być poruszona sprawa konfliktu na Donbasie. Nie weźmie w niej udziału jednak Zełęnski gdyż jak stwierdził Pieskow „wideokonferencja nie jest przygotowywana jako wydarzenie [w ramach] „czwórki normandzkiej”;
  https://tass.ru/politika/11018443

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Rozłam polityczny pomiędzy…braćmi Kliczko? Cytat ‚Kliczko: Wkrótce wielu będzie żałować pogorszenia stosunków z Rosją.
  W wywiadzie dla niemieckiego magazynu „Brand Eins” sportowiec wyraził przekonanie, że prędzej czy później różnice między Moskwą a Kijowem znikną.
  „Jestem przekonany, że stosunki między naszymi krajami wkrótce ulegną poprawie. A potem wielu zapyta siebie, jak mogło dojść do tego, że ludy braterskie znalazły się w stanie wojny. Nie wątpię, że ten czas nadejdzie ”- powiedział były mistrz świata w boksie w wadze ciężkiej Władimir Kliczko”;
  https://ukraina.ru/news/20171224/1019704312.html

  Polubione przez 1 osoba

  • Wyraził tylko opinię większości mieszkańców Ukrainy, której oni boją się publicznie powiedzieć.

   W tym kontekście, polityka proukraińska posolidarnościowych elit władzy okaże się zmarnowanym czasem, kiedy nic nie osiągnięto, a wszystko stracono. Zresztą, taka tego kraju tradycja.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

 9. W temacie „wysychającego Krymu”

  Ukraińskie lasy i pola zamienią się w pustynię, jeśli władze nie rozpoczną aktywnej dekarbonizacji – cytuje opinię eksperta ze Stowarzyszenia Bioenergii Ukrainy „TV Channel Novin 24”. Ekolodzy ostrzegają, że Ukraina zbliża się do krytycznego punktu, po osiągnięciu którego proces degradacji środowiska leśnego stanie się „nieodwracalny”.
  O złym stanie ukraińskich lasów informuje także Państwowa Agencja Leśna Ukrainy, która przekazała, że od 1 stycznia 2019 r. na obszarze całego kraju wyschło 413 tys. hektarów plantacji leśnych.
  https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-03-29/ukraina-zamieni-sie-w-pustynie-tamtejsze-lasy-masowo-wysychaja/
  Komentarz: Jak to dobrze ujął nasz kochany rednacz w jednym ze swych wstępniaków: władze w Kijowie powinny skupić się na rozwoju kontrolowanych przez nie terenów, a nie pouczać separatystów i Rosję.
  Tu mamy przykład tego jak bardzo nieodpowiedzialne/zepsute są „elyty” naszego sąsiada. Nawet za czasów sowieckich, nigdy nie doszło do tak dużej degradacji środowiska i tak strasznej w skali gospodarki rabunkowej.
  Jeśli tempo grabieży się utrzyma to za 10-15 lat na Ukrainie pojawią się w miejscach gdzie dawniej były uprawy, lasy stepy-półpustynie. Degradacji kraju sprzyja polityka władz w Kijowie w ramach której przymyka się oko na „drobne” kradzieże.
  I tak mieszkańcy okolicznych chutorów wypalają trawy i wycinają drzewa (opał na zimę) bez niepokojenia ze strony policji.
  A kręgi biznesowe bez opamiętania sprzedają drewno zagranicznych kontrahentom.

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Na Ukrainie krąży ponad 30 wariantów koronawirusa – poinformowała w poniedziałek epidemiolog Natalia Wynohrad. Według niej w najlepszym przypadku sytuacja epidemiczna ustabilizuje się pod koniec maja, jeśli będą przestrzegane restrykcje.
  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ukraina-epidemiolog-w-kraju-krazy-ponad-30-wariantow-koronawirusa,459240.html
  Komentarz: Cytat: W ocenie Wynohrad w najlepszym przypadku – zakładając przestrzeganie restrykcji przeciwepidemicznych – sytuacja epidemiczna ustabilizuje się pod koniec maja.
  Czyli wtedy, gdy większość osób przejdzie już tę chorobę.

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Ukrainizacja naszego kraju trwa.
  Coraz więcej Ukraińców decyduje się także na zakup nieruchomości w Polsce. W 2020 roku taką chęć deklarowało 34 proc., natomiast w tym roku ten odsetek urósł już do 55 proc.
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Juz-55-proc-imigrantow-z-Ukrainy-chce-kupic-nieruchomosc-w-Polsce-8083166.html
  Komentarz: Im gorzej na „samoistnej” tym więcej osób z tamtej krainy chce przenieść się w jakieś spokojniejsze miejsce. W ostatnich latach większość gości ze wschodu chciało w Polsce zarobić i wracało w rodzinne strony. Ten model jednak już się wyczerpuje. Coraz częściej Ukraińcy chcą sprowadzić swoje rodziny do Polski lub zakładają rodziny w naszym kraju.
  To w szczególności zła informacja dla władz w Kijowie. Zmniejszy się strumień przekazów pieniężnych od gastarbeiterów. Z tamtejszego rynku znikną setki tysięcy pracowników, a liczba urodzonych na Ukrainie dzieci jeszcze bardziej się zmniejszy.
  Jak wpłynie masowe osiedlanie się Ukraińców na sytuację w Polsce poznamy za kilka lat. Wciąż mam nadzieję, że spora część przybyszy ze wschodu spolonizuje się (jeśli nawet nie oni to ich dzieci). Mam też nadzieję, że imigranci nie przywleką do naszego kraju swoich problemów, oraz kultu Bandery.
  Jak na razie sytuacja nie jest najgorsza, te jednostki co już się zadomowiły w Polsce mają gdzieś Szuchewycza UPA etc. Często wręcz unikają tego tematu obawiając się nieprzychylnych reakcji ze strony Polaków (co myślą skrycie to już ich sprawa). Interesuje ich powiększanie majątku, znalezienie dobrej szkoły dla dzieci innymi słowy- prozą dnia codziennego. Nie angażują się też w wydarzenia kulturalne organizowane przez nieliczne organizacje ukraińskie, kościoły użyczane przez KK dla nabożeństw prawosławnych stoją puste i wydaje się, że sami Ukraińcy uważają swój kraj za „passe”.
  Przykładami są inicjatywy ze strony….polskich organizacji. Niewypałem okazał się związek zawodowy Ukraińców w Polsce. Ukraińcy wolą zapisywać się do „polskich” związków.

  Polubione przez 5 ludzi

 12. Wieści z Polski
  „Rzeczpospolita” podaje, że na Mazowszu tylko dwa respiratory dostępne były w niedzielę rano dla pacjentów z Covid-19 (494 zajęte na 496 wszystkich). „W całym kraju zajętych było niemal 2,9 tys. z 3,7 tys. dostępnych, a medycy szukali wolnych miejsc w okolicznych województwach. Często ze średnim skutkiem” – podkreśla „Rz”.
  https://kresy.pl/wydarzenia/rz-brak-wolnych-miejsc-i-respiratorow-w-szpitalach-najgorsze-dopiero-przed-nami/

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Tymczasem „sprawy Markiwa”, czyli „weterana ATO” Ukrainca z włoskim obywatelstwem obwinionego przez włoski sąd o zabicie włoskiego dziennikarza w trakcie walk pod Słowiańskiem w 2014 roku ciąg dalszy. Włoska prokuratura złożył kasację od wyroku sądu uniewinniajacego Witalija Markiwa dzięki któremu mógł opuścić terytorium Włoch (prawdopodobnie przy wydatnej pomocy szefa MSW Ukrainy);
  https://strana.ua/news/325358-v-italii-obzhalovali-opravdatelnyj-prihovor-vitaliju-markivu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Ukraińska codziennosć. W Słowiańsku (obwód doniecki pod kontrola Kijowa) aresztowano mężczyznę który 23 marca uzbrojony w broń automatyczną napadł na…punkt skupu złomu, raniąc jego pracownika i kradnąc pieniądze z kasy;
  https://korrespondent.net/ukraine/4342627-napavsheho-s-avtomatom-na-punkt-pryema-metalloloma-v-slavianske-arestovaly
  W Kołomyi (obwód iwanofrankowski) trzy bibliotekarki ogłosiły strajk głodowy w proteście przeciwko decyzji władz o likwidacji miejskiej biblioteki;
  https://korrespondent.net/ukraine/4342528-byblyotekary-v-kolomye-obiavyly-holodovku

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.