Wojna domowa na Ukrainie 05.04.2021r.- 2113 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 383.

Zachodni przywódcy, uczestnicy grupy kwartetu normańskiego, wyrazili zaniepokojenie ostatnio mającym miejsce zaostrzeniu sytuacji wzdłuż linii styku w Donbasie.


„Niemcy i Francja są zaniepokojone rosnącą liczbą naruszeń zawieszenia broni w Donbasie i wzywają strony do natychmiastowego zaprzestania eskalacji”– poinformowały MSZ obu krajów w wydanym specjalnym oświadczeniu.

„Niemcy i Francja obawiają się rosnącej liczby naruszeń zawieszenia broni po ustabilizowaniu się sytuacji we wschodniej Ukrainie od lipca 2020 r. Uważnie obserwujemy sytuację, zwłaszcza ruchy wojsk rosyjskich, i wzywamy strony do powstrzymania się i natychmiastowego zakończenia eskalacji. Potwierdzamy nasze poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych na arenie międzynarodowej. Jako mediatorzy w formacie normandzkim Niemcy i Francja dążą do pełnej realizacji porozumień mińskich. W tym celu negocjacje trwają regularnie.”– napisano w oświadczeniu.

„W tym kontekście z zadowoleniem przyjmujemy odnowienie mandatu Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE na Ukrainie i wzywamy do zniesienia ograniczeń swobody przemieszczania się, tak aby SMM mogła wykonywać swoje zadania zgodnie ze swoim mandatem.”- podkreślono w oświadczeniu.

Jak widać, resorty dyplomacji Niemiec i Francji, interesują się tylko kwestią suwerenności i integralności Ukrainy, no i oczywiście- ruchami rosyjskich wojsk, a nie samą przyczyną ostatnio mającej miejsce eskalacji konfliktu w Donbasie przez stronę ukraińską. Nie wykazują przy tym zrozumienia, że zachowanie przez Ukrainę jej suwerenności i integralności terytorialnej jest możliwe wyłącznie tylko wtedy, gdy Kijów rzeczywiście zacznie wdrażać porozumienia pokojowe podpisane w Mińsku oraz zaprzestanie agresywnych działań na froncie skierowanych przeciwko ludności cywilnej republik oraz ich terytorium. Tym oczywiście dyplomacja zachodnich uczestników formatu normandzkiego, się nie zajęła. Co jest ostatnio bardzo charakterystyczną postawą, że widzi się tylko to co chce się widzieć. Dlatego też w powyższym oświadczeniu nie ma ani słowa o cywilnych ofiarach ukraińskiej agresji.

Tą sprawą, broniąc praw swoich rodaków, zmuszona była zająć się rosyjska Duma Państwowa, której przewodniczący, Wiaczesław Wołodin, komentując śmierć dziecka w Donbasie na swoim kanale Telegram, stwierdził potrzebę omówienia wykluczenia Ukrainy z Rady Europy.

„Dziś wydarzyła się tragedia”- napisał Wołodin..

⠀Jednocześnie, jak napisał przewodniczący Dumy Państwowej, „nie piszą o tym media europejskie, brak wypowiedzi Parlamentu Europejskiego i Departamentu Stanu USA, nie wypowiadają się ministrowie spraw zagranicznych państw europejskich, nie ma decyzji co do wydalenia dyplomatów kraju, którego prezydent wysłał wojskowego drona na wojnę z własnymi obywatelami, zaś sam fakt nie został piętnowany.”

„Dziś zmarł pięcioletni chłopiec. A prezydent kraju, który wydał rozkaz, nie złożył nawet kondolencji jego bliskim i nie obiecał dowiedzieć się, co się stało”– stwierdził Wołodin, dając w ten sposób dowód na to jaki jest rzeczywisty stosunek Kijowa do ludności zamieszkującej Donbas.

Wołodin uważa za konieczne, aby „PACE i OBWE, które lubują zajmować się byle głupstwami, oceniły sytuację i zażądały wyjaśnień od władz ukraińskich”.

„Konieczne jest omówienie kwestii wykluczenia tego kraju z Rady Europy”– zaznaczył Wołodin.

Tym bardziej- jak stwierdził, że „retoryka ukraińskich przywódców, narastające napięcie, zaostrzające konflikt, zaszła daleko i jest obarczona najbardziej tragicznymi konsekwencjami. Jakie wypowiedzi słyszalne są ze strony jej przedstawicieli? Może domagają się rozwiązania sytuacji? Nie. Ich działania mają na celu zastraszenie ludzi, zwiększenie napięcia w regionie ”– napisał Wołodin w swoim  kanale Telegram.

Przewodniczący Dumy Państwowej uważa, że ​​prawdziwy powód śmierci pięcioletniego dziecka w Doniecku, który zginął w wyniku ostrzału przy użyciu drona USZ, kryje się w działaniach oficjalnych władz Ukrainy. Zwrócił też uwagę, że ukraińscy politycy nie biorą na siebie żadnej odpowiedzialności w nadziei na pomoc z zagranicy, ale „musimy wychodzić z faktu, że nie wszystko, co jest korzystne dla Stanów Zjednoczonych, jest korzystne dla Europy”– dodał Wołodin.

Według Wołodina Waszyngton w żaden sposób nie pomógł realnie Kijowowi w ciągu ostatnich siedmiu lat, a w tym samym czasie „kraj stracił suwerenność w prawie wszystkich obszarach”. Zwrócił również uwagę, że Stany Zjednoczone nie wysłały na Ukrainę ani jednej partii szczepionki na koronawirusa. 

„Jeśli radykalni ukraińscy politycy uważają, że wszystko, co czynią wobec DRL i ŁRL, ujdzie im na sucho, to tak nie jest. Nie ujdą na sucho decyzje podjęte w związku z zakazem dotyczących opozycyjnych kanałów telewizyjnych i partii politycznych”– napisał Wołodin.

Dlatego też, zdaniem przewodniczącego Dumy Państwowej, „przywódcy krajów europejskich coraz bardziej zdają sobie sprawę z tego, że nie uda się przyjąć tych, którzy zachowują się w ten sposób, do jednej europejskiej rodziny”. Wołodin podsumował, że „zanim będzie za późno, ukraińskie kierownictwo musi zrobić wszystko, by zrealizować porozumienia mińskie”, przestrzegając: „przestańcie eskalować sytuację w Donbasie, jeśli nie chcecie zakończyć swojej kariery politycznej w Hadze.”

Na ostatnie wrogie działania USZ, zareagował także Kreml który uważa, że ​​ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim obywatelom republik Donbasu.

„Eskalacja napięć w Donbasie spowodowała śmierć dziecka we wsi Aleksandrowskoje koło Jenakijewa 2 kwietnia. Za każdym razem, gdy umiera ktoś, zwłaszcza dziecko, jest to tragedia. To wszystko to gorzkie konsekwencje nierozstrzygniętej sytuacji (w regionie- dopisek mój). Co więcej, konsekwencje rosnących napięć na linii demarkacyjnej”– powiedział sekretarz prasowy Kremla, Dmitrij Pieskow rosyjskiej agencji prasowej TASS.

Jak zaznaczył rzecznik Kremla, „niezmiernie ważne jest, aby wcześniej osiągnięte porozumienia były realizowane, i niezwykle ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim obywatelom – nie tylko dzieci, ale także wszystkim obywatelom republik”.

Pieskow dodał, że nie zweryfikował informacji o śmierci dziecka, ale nie miał powodu, aby wątpić w prawdziwość danych opublikowanych w DRL.

https://t.me/vv_volodin

*

A na froncie w Donbasie, tym razem było spokojnie, poza tym, że  o godzinie 08:20 zarejestrowano 1 eksplozję, która miała miejsce na terenie kontrolowanym przez USZ w pobliżu miejscowości Szumu, k. Gorłówki.

Tym samy, w ciągu minionej doby USZ 1 raz naruszyły warunki Dodatkowych Środków wzmacniających przestrzeganie rozejmu.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

3 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 5 квітня 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 4 квітня в районі проведення операції Об’єднаних сил збройні формування Російської Федерації 1 раз порушили режим припинення вогню.

Зокрема, в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Північ», неподалік населеного пункту ПІВДЕННЕ, противник відкривав вогонь у бік наших позицій з автоматичних станкових гранатометів та стрілецької зброї.

Про дії збройних формувань Російської Федерації повідомлено представників ОБСЄ через Українську сторону СЦКК.

Від початку поточної доби, 5 квітня, порушення режиму припинення вогню не зафіксовано.

Українські військовослужбовці і надалі контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил та дотримуються режиму припинення вогню.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

36 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 05.04.2021r.- 2113 dzień od nowego rozejmu.

 1. Skandal obyczajowy na Ukrainie z „męczennikiem kremlowskiego reżimu” Ołehem Sencowem w roli głownej. „Reżyser” porzucił swoja partnerkę, „aktywistkę” i „dziennikarkę”, wkrótce po tym jak urodziła mu córkę, a ta oskarżyła go o to że nie interesuje sie własnym dzieckiem i nie daje pieniedzy na jej utrzymanie, „spędzając czas z kochanką w Odessie”…
  https://strana.ua/news/326434-oleh-sentsov-i-julija-babich-chto-izvestno-o-zhenshchinakh-rezhissera.html
  Ps. ‚Hiroje ni wymirajut”, ale kończą jak pajace :-)))

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Tymczasem na Mołdawii „uprowadzono” przebywajacego w Kiszyniowie byłego ukraińskiego sędziego Mykołe Czausa, który zbiegł z Ukrainy po tym jak został oskarzony o branie łapówek i korupcję, a o pomoc w jego ucieczce oskarżono osoby z bliskiego kręgu Poroszenki. Mężczyzna „odnalazł się” w Rumunii, nie wiadomo jednak kto go „uprowadził”;
  https://strana.ua/news/326320-pokhishchennyj-sudja-chaus-nashelsja-v-rumynii-foto.html
  Z kolei żona Czausa poinformowała że jej mąż został zmuszony do wyjazdu z Ukrainy w 2016 roku przez obecnego wiceszefa Biura Prezydenta Ukrainy Andrija Smirnowa, ten oczywiscie wszystkiemu zaprzecza;
  https://strana.ua/news/326382-zhena-chausa-zajavila-chto-andrej-smirnov-prichasten-k-pokhishcheniju-sudi-v-2016-hodu.html
  Na całą sprawę zareagowała Prezydent Mołdawii która oświadczyła, że ​​takie „incydenty” są w jej państwie nie do przyjęcia. Cytat „Zniknięcie ludzi w Republice Mołdawii jest niedopuszczalne, niezależnie od tego, czy są obywatelami Republiki Mołdowy, czy nie, niezależnie od tego, czy zostało udowodnione, że popełnili nielegalne działania. Ukraiński sędzia Czaus, który przebywał na terytorium naszego kraju od 2016 roku po tym, jak władze ukraińskie oskarżyły go o przyjęcie łapówki w wysokości 150000 dolarów, a który sądzi się z władzami Republiki Mołdawii w sprawie o przyznanie mu azylu politycznego, został uznany za zaginionego i wywieziony w nieznanym kierunku” – napisała Prezydent Mołdawii.
  Maia Sandu zażądała natychmiastowych działań ze strony kierownictwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz Służby Informacji i Bezpieczeństwa „w celu wyjaśnienia niepokojącego zniknięcia obcokrajowca na terytorium Republiki Mołdowy”;
  https://strana.ua/news/326429-majja-sandu-potrebovala-razobratsja-s-pokhishcheniem-chausa-v-kisheneve.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Ukraińska codzienność. W Zaporożu zatrzymano trójkę dzieci w wieku od 5 do 8 lat które ukradły kasę z jednego ze sklepów;
  https://strana.ua/news/326449-v-zaporozhe-troe-detej-vzjali-kassu-eko-lavki-no-skrytsja-im-ne-udalos.html
  W Kijowie NN sprawcy podpalili budynek w którym otwarty ma zostać ośrodek rehabilitacji dla dzieci z chorobami onkologicznymi;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4344697-v-kyeve-podozhhly-tsentr-pomoschy-onkobolnym-detiam-smy

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Szef Sztabu Generalnego Ukrainy Chomczak ogłosił ze Ukraina to…”tarcza Europy”;
  https://plus.obozrevatel.com/crime/homchak-nazval-vsu-schitom-evropyi.htm
  Ukraińscy internauci publikują w internecie nagrania transportów kolejowych ukraińskiej armii zmierzających na Donbas;
  https://strana.ua/news/326452-ukrainskie-tanki-edut-na-donbass.html
  A Zełenski, wraz z żoną, poleciał sobie do Kataru gdzie, jak oficjalnie tłumaczy jego administracja, „zamierza podpisać szereg umów o współpracy inwestycyjnej”;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4344759-zelenskyi-obiasnyl-zachem-poekhal-v-katar

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Szef ukraińskiego operatora systemu przesyłowego „Operator GTS Ukrainy” Serhij Makogon biadoli w internecie że rosyjski „Gazprom” sukcesywnie ogranicza tranzyt gazu przez Ukrainę do Europy, m.in dzięki uruchomieniu gazociągu „Turecki Potok” wstrzymano tranzyt gazu na Bałkany (do Rumunii i Bułgarii) co spowodowało znaczne straty dla strony ukraińskiej. Makogon wezwał także by nie dopuścić do zakończenia budowy ‚Nord Stream 2″ ponieważ Ukraina zostanie pozbawiona „znaczącego dochodu” do budżetu, oczywiscie dodał także że „NS2” stanowi zagrożenie dla jej bezpieczeństwa;
  https://biz.censor.net/news/3257592/gazprom_prekratil_postavki_gaza_v_rumyniyu_cherez_ukrainu_operator_gts_obnovleno

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Nieoczekiwanie przeciwko wypowiedzeniu przez Kijów tzw. porozumień charkowskich, zawartych w 2011 roku, a przedłużajacych prawo do stacjonowania na Krymie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, wypowiedział się…MSZ Ukrainy. W wydanym w tej sprawie oficjalnym komunikacie rzecznik resortu stwierdził;
  „Nasze argumenty są następujące: porozumienie ustala tymczasowy charakter bazowania Floty Czarnomorskiej, pozostawia w mocy zobowiązanie Rosji do nie posiadania broni jądrowej w jej składzie, ustala łączną liczbę personelu, statków, uzbrojenia i wyznacza miejsca tymczasowego rozmieszczenia, zobowiązuje formacje wojskowe floty do poszanowania suwerenności i ustawodawstwa Ukrainy.Postanowienia umowy dostarczają nam dodatkowych argumentów do ewentualnego rozpatrzenia w sądach międzynarodowych kwestii pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności i odszkodowania za straty poniesione podczas okupacji Krymu”.
  Warto przy tym przypomnieć że wczesniej władze w Kijowie uznały podpisanie „porozumień charkowskich” za „zdradę państwową” i chcą za jej dokonanie sądzić byłych deputowanych Rady Najwyższej Ukrainy którzy głosowali za ich ratyfikacją…
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4344780-kharkovskye-sohlashenyia-denonsyrovat-nelzia-myd

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Kolejne „njusy” z „juesej”. jedno z hrabstw na Florydzie zalewają radioaktywne ścieki który wyciekły ze zbiornika w którym jej składowano. Gubernator Florydy wprowadził stan wyjątkowy i zarządził ewakuację mieszkańców zagrożonego skażeniem obszaru;
  https://www.bbc.com/news/world-us-canada-56629013
  https://eu.usatoday.com/story/news/nation/2021/04/04/piney-point-florida-gov-desantis-warns-flood-hundreds-evacuated/7083442002/
  Tymczasem synalek „Uncle Joe” Bidena, alkoholik i narkoman (co sam potwierdził) Hunter w udzielonym przez siebie wywiadzie stwierdził że słynny laptop na którym mają znajdować się kompromitujące go materiały (m.in seks z nieletnią) to na pewno robota rosyjskich „specsłużb”. Jednocześnie powiedział że laptop mógł należeć do niego, ale mógł mu zostać skradziony i „zhakowany” oraz że nie wie jak się znalazł w serwisie którego właściciel następnie ujawnił całą sprawę;
  https://strana.ua/news/326394-syn-bajdena-uvidel-russkij-sled-v-istorii-s-pokhishcheniem-u-neho-noutbuka.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. „Gościnne wystepy”, czyli w Dubaju „seksafera” z udziałem „pań lekkich obyczajów” rodem z Ukrainy. Zatrzymano tam kilkadziesiąt kobiet pod zarzutem „nieprzyzwoitego zachowania” czyli paradowania nago w jednym z hoteli. Początkowo pojawiły sie informacje że zatrzymane to „Ukrainki i Rosjanki”, ale teraz okazuje się żadnych „Rosjanek” wśród zatrzymanych nie ma, a jest za to 11 obywatelek Ukrainy;
  https://strana.ua/news/326503-v-dubae-zaderzhali-11-ukrainok-za-holuju-fotosessiju.html

  Polubione przez 5 ludzi

 9. Duże ruchy rosyjskich wojsk, nagrania pociągów wyładowanych czołgami, wzmożone walki w Donbasie, podnoszące napięcie groźby obu stron. Miniony tydzień minął pod znakiem niepokoju, czy nie szykuje się kolejna gorąca faza wojny na Ukrainie. Jednak paradoksalnie, im więcej się o tym mówi, tym ryzyko mniejsze.
  – Duży szum medialny towarzyszący ostatnim ruchom wojsk wskazuje, że właśnie taki szum jest ich celem. Na wojnę Rosja rusza inaczej – uważa Konrad Muzyka, analityk firmy Rochan Consulting, zajmujący się między innymi obserwacją rozmieszczenia i ruchów rosyjskiego wojska.
  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,26945899,rosja-grozi-ze-wojna-zniszczylaby-ukraine-jednak-skoro-to.html
  Komentarz: Zgadzam się z wnioskami analityka. Głupotą byłoby ze strony rosyjskiej na ujawnianiu miejsc ataku i stacjonowania wojsk 🙂 Cały ten szum medialny to jednak głównie zasługa Ukrainy. Ekipa z Kijowa stara się wytargować jak najwięcej od USA i UE. Jednak zagraniczni partnerzy mają dość dotowania tego kraju. Aby zainteresować partnerów (i opinię publiczną) podgrzewa się sytuację w Donbasie.

  Polubione przez 6 ludzi

 10. Pepe Escobar
  2. Apr. 2021

  AKTUALIZACJA DONBASS

  Głupota Stupidistanu – jak można było przewidzieć – całkowicie wymyka się spod kontroli.

  Crash Test Dummy (zelenski?) – a właściwie jego opiekunowie, ponieważ słuchał przez słuchawkę – jest teraz na nagraniu, obwiniając, co jeszcze, „rosyjską agresję”, podczas gdy każda czująca istota z funkcjonującym mózgiem wie, że Ukranazistan buduje swoje „siły” kilka kilometrów od Donbasu i celowo narusza porozumienia mińskie już od tygodni.

  Te pajace, zakładając, że za dwa tygodnie dostaną od NATO zielone światło na atak, niech lepiej słuchają Ławrowa. W przeciwnym razie usłyszą od Shoigu.

  Ławrow, rozmawiając bezpośrednio z wojskiem Ukranazistanu:

  „Mam wielką nadzieję, że nie będą oni „podburzani” przez polityków, którzy z kolei będą „podburzani” przez Zachód, na czele ze Stanami Zjednoczonymi”.

  Jeśli te pajace spróbują czegokolwiek śmiesznego, to Rosja może ich wykończyć w czasie krótszym niż 72 godziny – jak również całkowicie wytępić Ukranazistańską Brygadę Azowa.

  A gangsterzy w Kijowie niech lepiej słuchają Ławrowa:

  „Prezydent Rosji Putin powiedział (to) nie tak dawno temu, ale ta wypowiedź jest nadal aktualna dzisiaj, że ci, którzy próbowaliby rozpocząć nową wojnę w Donbasie – ZNISZCZĄ UKRAINĘ”. (caps mine)

  Polubione przez 6 ludzi

 11. Ciekawy artykuł okazujący głupotę kowbojów. Oni na prawdę myślą ze im się upiecze. Ot, podpuścimy ukrow na Rosję i wszystko będzie dobrze. Mnie się wydaje, ze jak oni sprowokują ukrow do ataku, to Rosja zanim zaatakuje Ukrainę najpierw zniszczy wyrzutnie rakiet w Radzikowie(?) i w Rumuni aby nie przeżyć niespodzianki. Na pewno kowboje w Syrii tez dostana po łbie.
  Ukraina i jej obecni przywódcy nigdy mądrością nie grzeszyli więc dadzą się popchnąć ku samounicestwieniu. .
  ………………..

  „Reżim Bidena igra z ogniem w sprawie Ukrainy

  https://stephenlendman.org/2021/04/biden-regime-playing-with-fire-on-ukraine/ (eng.)

  Wojownicze USA są niezrównanym zagrożeniem na światowej scenie – zwłaszcza gdy niedemokratyczni Demokraci są u władzy, jak teraz.
  Odkąd Biden zastąpił Trumpa w wyniku bezczelnego sfałszowania wyborów, jego twardogłowi eskalowali wojnę z niepokorną Rosją za pomocą innych środków.
  W poprzednim artykule wyraziłem obawę, czy Ukraina stanie się punktem zapalnym dla amerykańskiej wojny z Rosją – wykorzystując kijowskich poborowych jako mięso armatnie w realizacji imperialnych celów Waszyngtonu…”

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.