Wojna domowa na Ukrainie 10.04.2021r.- 2118 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 388.„Moskwa jest zaniepokojona działaniami Kijowa wobec Donbasu”– powiedział minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow podczas konferencji prasowej ze swoim indyjskim odpowiednikiem Subramaniamem Jaishankarem.. 

Podkreślił, że jest rozczarowany stanowiskiem Zachodu, który nie potępia rozbudowy infrastruktury wojskowej przez USZ i rozmieszczania wojsk na linię styku. 

„Jeśli chodzi o wypowiedzi ukraińskiego kierownictwa, pojawiło się wiele artykułów analitycznych i raportów na ten temat. Martwi nas to, rozmawiamy o tym z naszymi europejskimi kolegami, mamy nadzieję, że istnieje odpowiednie zrozumienie tego, co dzieje się w Waszyngtonie”– dodał Ławrow zaznaczając, że jest rozczarowany stanowiskiem Zachodu w związku z rozbudowaniem przez Ukrainę struktury wojskowej i wysyłaniem wojsk na linię kontaktową w Donbasie.

„Tak jak poprzednio, nasi zachodni koledzy najwyraźniej wychodzą z takiego stanowiska, że konieczne jest wspieranie ukraińskiego rządu w każdy możliwy sposób, w tym w jego absolutnie niedopuszczalnych działaniach i wypowiedziach” stwierdził rosyjski minister spraw zagranicznych.

Ławrow wezwał także europejskich partnerów Rosji w formacie normandzkim do jak najszybszego „ożywienia” swoich partnerów z Kijowa.

„Niestety, za każdym razem, gdy format normandzki spotyka się w takim czy innym charakterze, czy to na poziomie liderów, przedstawicieli, pracowników ministerstw spraw zagranicznych, nie widzimy energicznych działań ze strony naszych francuskich i niemieckich kolegów w celu sprowadzenia Ukraińców na ziemię. A teraz jest zbyt wiele dowodów na to, że należy to zrobić w trybie pilnym”– wyjaśnił Ławrow.

Wcześniej wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Rjabkow powiedział, że sytuacja w Donbasie była omawiana między przedstawicielami Moskwy i Waszyngtonu. Zaznaczył, że Rosja „wyczerpująco przedstawiła” istotę tego, co dzieje się w regionie.

„Mieliśmy kontakty z administracją USA w sprawie sytuacji w Donbasie. Dokładnie wyjaśniliśmy stronie amerykańskiej, co się dzieje”– powiedział Rjabkow.

Według niego Kijów prowadzi w Donbasie coraz bardziej prowokacyjne i wojownicze manewry, gdyż czuje wsparcie i aprobatę zachodnich patronów z USA na czele.

„Waszyngton powinien być zaniepokojony konsekwencjami tej skoordynowanej polityki. Nie widzę już powodu, aby wracać do tego tematu”– wyjaśnił wiceminister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej.

Jednocześnie w rozmowie z RIA Nowosti Siergiej Rjabkow dodał, że Rosja w zeszłym tygodniu udzieliła Stanom Zjednoczonym wyjaśnień na temat Ukrainy i nie zamierza już kontaktować się z Waszyngtonem w tej sprawie, m.in. ze względu na „tonalność” narzuconego przez Amerykanów. dialogu.

„Ogólnie rzecz biorąc, teraz bardzo selektywnie podchodzimy do dialogu ze Stanami Zjednoczonymi. Będziemy nadal prowadzić dialog z tym krajem tylko w tych sprawach, które nas interesują, są dla nas istotne i tylko na tych warunkach, które są dla nas korzystne. To oczywista sytuacja, która nie wymaga dodatkowych wyjaśnień”– wyjaśnił Rjabkow.

Dyplomata zwrócił też uwagę Waszyngtonu na fakt, że przyczyną zaostrzenia w Donbasie była odmowa przez Kijów realizacji porozumień mińskich, a także wzrost „nastrojów rewizjonistycznych” na Ukrainie.

„Absolutna nieadekwatność tych, którzy formułują linię w kierunku ukraińskim w Waszyngtonie, jest dla nas zrozumiała, więc można spodziewać się wszystkiego, co tylko jest możliwe. I na tej podstawie podejmujemy odpowiednie działania”- stwierdził Rjabkow.

Wcześniej Departament Stanu USA ogłosił gotowość do komunikowania się z Moskwą, jednocześnie zaznaczył, że żąda wyjaśnień od strony rosyjskiej w związku z doniesieniami o „prowokacjach” w pobliżu granicy z Ukrainą.

„Wysłaliśmy bezpośredni sygnał do naszych ukraińskich partnerów i zapewniliśmy ich o naszym wsparciu”– wyjaśnił podczas spotkania rzecznik Departamentu Stanu, Ned Price.

Jednocześnie Price otrzymał szereg pytań, w których poproszono o wyjaśnienie, dlaczego przemieszczanie się wojsk rosyjskich na terytorium własnego kraju jest uważane za „zastraszanie”, podczas gdy podobne działania innych krajów, w tym Stanów Zjednoczonych, nie są już tak określane.

Według rzecznika Departamentu Stanu Rosja już od jakiegoś czasu „zastrasza” swoich sąsiadów.

„Sygnał, który wysłaliśmy Ukrainie to gwarancja wsparcia. Brzmi na najwyższym poziomie. Stany Zjednoczone nadal wspierają naszych ukraińskich partnerów. Zrobimy to bez żadnych wyjątków”- powiedział Price, odpowiadając na pytanie, czy Waszyngton uważa, że ​​celem ostatnich ruchów wojsk rosyjskich jest „zastraszanie” Ukrainy.

W tym samym czasie, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie telefonicznej z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem zarzucił Rosji tworzenie kontyngentu wojskowego w pobliżu granicy rosyjsko-ukraińskiej, a także próbę zakłócenia realizacji porozumień mińskich.

Ponadto Zełenski w rozmowie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem powiedział, że tylko przyjęcie Ukrainy do sojuszu może powstrzymać konflikt w Donbasie.

„NATO to jedyny sposób na zakończenie wojny w Donbasie. Plan działań na rzecz członkostwa będzie prawdziwym sygnałem dla Rosji”– powiedział prezydent Ukrainy.

Według Siergieja Cekowa, członka Komisji Spraw Międzynarodowych Rady Federacji, Departament Stanu odnotował w tej kwestii „skrajnie obłudną postawę”.

„Stany Zjednoczone wykonują ruchy swoich sił zbrojnych głównie poza własnym terytorium w szczególności przy granicach Rosji. Wykonują prowokacyjne loty samolotów, prowadzą ćwiczenia- czyli to nie jest prowokacja? A ruch naszych sił zbrojnych przez terytorium Rosji jest dla nich prowokacją. To znaczy absolutnie obłudna postawa z absolutnie obłudną polityką”– powiedział senator Cekow w wywiadzie dla RT.

Członek Komisji Spraw Międzynarodowych Dumy Państwowej Anton Morozow z kolei nazwał roszczenia Waszyngtonu „bezpodstawnymi”. Według niego takie wypowiedzi przedstawicieli USA należy postrzegać jako „ingerencję w wewnętrzne sprawy Federacji Rosyjskiej”.

„Obawiamy się, że w Donbasie może dojść do kolejnej prowokacji wojskowej, biorąc pod uwagę, że ci sami Amerykanie dostarczają tam sprzęt wojskowy i na wszelkie możliwe sposoby naciskają na reżim w Kijowie, aby przystąpili do ofensywy przeciwko własnym narodom w Donbasie. To z pewnością powód do niepokoju. Ale manewry sprzętem wojskowym możemy wykonywać na naszym terenie według własnego uznania”– wyjaśnił Anton Morozow w rozmowie z RT.

Taką postawę potwierdziła pełnomocnik Donieckiej Republiki Ludowej w grupie kontaktowej i jednocześnie minister spraw zagranicznych DRL, Natalia Nikonorowa, która wskazała, że ​​Kijów celowo pogarsza sytuację w Donbasie, aby mieć w ten sposób pretekst, żeby zwrócić się do Stanów Zjednoczonych o wsparcie wojskowe, finansowe i gospodarcze oraz na arenie międzynarodowej.

„Zełenski ma nadzieję na jakąś carte blanche ze strony Stanów Zjednoczonych, rozwiązanie lub koordynację scenariusza konfliktu o władzę”– powiedziała Nikonorowa RIA Novosti.

Jej zdaniem prawdopodobieństwo wznowienia czynnych działań wojennych w Donbasie jest „dość wysokie”.

Wcześniej szef Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszilin w rozmowie z RT stwierdził, że rozwiązanie konfliktu w regionie jest możliwe tylko poprzez dialog: „ale niestety, jak powiedziałem, negocjacje platforma jest teraz praktycznie zablokowane przez stronę ukraińską.”– powiedział Puszilin

Jednocześnie sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow zaznaczył, że wojska rosyjskie mogą poruszać się w dowolnym kierunku w obrębie ich własnych granic i nie powinno to „nikogo obchodzić”. Podkreślił, że Federacja Rosyjska przywiązuje dużą wagę do zapewnienia „własnego bezpieczeństwa”.

„Rosja nie zagraża żadnemu krajowi na świecie, w tym nie zagraża Ukrainie”– dodał rzecznik Kremla.

Oczywiście, w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych wspieranych przez ich sojuszników z różnych paktów wojskowych, w tym oczywiście NATO.

*

A na froncie w Donbasie, na jego ługańskim odcinku, USZ rozmieściły kolejną partię transporterów opancerzonych w strefie zamieszkanej miejscowości Szczastie.

Poinformowała o tym służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL:

„W rejonie odpowiedzialności 80 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych odnotowano rozmieszczenie czterech transporterów opancerzonych BTR-80 w strefie mieszkalnej przy ulicy Cwietocznej w miejscowości Szczastie.”

Milicja Ludowa ŁRL po raz kolejny przypomniała, że ​​rozmieszczenie broni i sprzętu wojskowego przez USZ w strefach zamieszkanych stanowi naruszenie trzeciego akapitu Dodatkowych Środków zapewniających zawieszenie broni i kontrolujących jego przestrzeganie.

Poza tym, według wczorajszego raportu SMM OBWE, na donieckim odcinku frontu, wieczorem 7 kwietnia obserwatorzy w trakcie przygotowań przed lotem do startu misji bezzałogowego statku powietrznego (UAV) na kontrolowanym przez USZ rejonu przy miejscowości Stiepanowka (54 km na północ od Doniecka) zarejestrowano zakłócenie sygnału na poziomie gruntu, co uniemożliwiło bezpieczną eksploatację UAV dalekiego zasięgu SMM OBWE. 

Dzień SMM OBWE nie była w stanie dokonać startu swojego UAV dalekiego zasięgu z bazy w tym samym zaludnionym obszarze w celu regularnego monitorowania obszarów po obu stronach linii rozgraniczenia, co spowodowane było zakłóceniami pochodzących z obu modułów GPS. Obserwatorzy zauważyli, że po raz pierwszy, odkąd misja zaczęła używać UAV dalekiego zasięgu w październiku 2014 r., zakłócenia sygnału uniemożliwiły start drona.

Dodatkowo obserwatorzy odnotowali obecność sprzętu USZ poza miejscami składowania, w tym w miejscowości Słowiańsk i na stacji kolejowej:

– ️ 1 holowana haubica D-30 (122 mm) w Słowiańsku,

– ️ 15 holowanych haubic D-30 (122 mm) na stacji kolejowej w Słowiańsku.

‼ ️ Misja wyjaśniła również informacje o śmierci pięcioletniego dziecka 2 kwietnia oraz o innych konsekwencjach używania UAV przez ukraińskie formacje zbrojne we wsi Alekandrowka. Jednak zgodnie z oczekiwaniami obserwatorzy SMM OBWE nie byli w stanie ustalić oczywistych faktów: rodzaju broni i amunicji, a także trajektorii jej upadku.

Ponadto, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu USZ 3 razy naruszyły warunki rozejmu prowadząc następujące ostrzały:

18:35, z kierunku Piasków w stronę Wiesiełoje- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (8 min) i automatycznego granatnika sztalugowego AGS-17 (6 granatów),

19:00, z kierunku Nowoługańskoje w stronę Dolomitnoje- w rejonie Gorłówki, przy użyciu granatnika AGS-17 (35 granatów),

21:35, z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (4 granaty), cięzkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (1 granat) oraz automatycznego granatnika AGS-17 (20 granatów) i broni maszynowej.

Tym sposobem, na terytorium DRL spadły 74 pociski wystrzelone ze strony USZ.

A na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby USZ 5 razy naruszyły warunki zawieszenia broni.

 Poinformowało o tym przedstawicielstwo ŁRL we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Reżimu Zawieszenia Broni (WCKiK).

Ostrzeliwano tereny Zołotoje-5, miejscowości Kalinowka, Łogwinovo i Kalinowo-Borszcziewatoje.

Ogień był prowadzony z ciężkich granatników przeciwpancernych SPG-9, automatycznych granatników AGS-17, ręcznych granatników przeciwpancernych RPG-7 oraz broni strzeleckiej, w tym dużego kalibru.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

8 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 10 квітня 2021 року.

Сала Україні!

Російсько-окупаційні війська продовжують вести обстріли позицій українських захисників, з метою подальшого звинувачення у порушенні режиму припинення вогню.

Протягом минулої доби, 9 квітня, було зафіксовано 7 порушень режиму припинення вогню з боку збройних формувань Російської Федерації, з яких 6 обстрілів та 1 дистанційне мінування мінами ПОМ-2.

Зокрема, в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід», неподалік селищ ПІСКИ та ВОДЯНЕ, що на Приазов’ї, російські окупанти відкривали вогонь з мінометів 82-го калібру, гранатометів різних систем та стрілецької зброї. Поблизу СТАРОГНАТІВКИ загарбники обстрілювали позиції наших захисників з автоматичних станкових гранатометів.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Північ», неподалік населеного пункту ЛУГАНСЬКЕ, противник відкривав вогонь з автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів.

Внаслідок ворожих обстрілів один військовослужбовець Збройних Сил України отримав осколкове поранення. Захисника оперативно доправили до лікувального закладу, де йому надали необхідну медичну допомогу. Стан здоров’я пораненого – задовільний.

У напрямку населеного пункту ЗАЙЦЕВЕ, ворог здійснив дистанційне мінування з ручних протитанкових гранатометів мінами ПОМ-2.

Про дії збройних формувань Російської Федерації повідомлено представників ОБСЄ через Українську сторону СЦКК.

Станом на 7 годину ранку, 10 квітня, з боку російсько-окупаційних військ було зафіксовано 1 порушення режиму припинення вогню. Так, неподалік населеного пункту МАЙОРСЬКЕ збройні формування Російської Федерації відкривали вогонь зі стрілецької зброї, ручних протитанкових та підствольних гранатометів.

Бойових втрат серед українських захисників за поточну добу немає.

Українські військовослужбовці і надалі контролюють ситуацію в районі проведення Операції Об’єднаних сил та дотримуються режиму припинення вогню.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:


***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

39 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 10.04.2021r.- 2118 dzień od nowego rozejmu.

 1. Wieczór z Vladimirem Solovyovem w rosyjskiej telewizji „Rosja 1” z udziałem m.in. minister DRL Natalią Nikonorowa, pisarzem rosyjskim Zacharem Pripelinem o aktualnej sytuacji w Donbasie

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Dla zainteresowanych, komentarz duńskiego dziennikarza Johannesa Wamberga Andersena , który zasłynął ostatnio z tego ze zażenowany brudem w wagonie ukraińskich kolei którym jechał wziął mopa i zaczął go myć, na temat „pracy” zarządu tej instytucji. Cytat „Nie obchodzi mnie kwestia wynagrodzeń: w skali firmy, w której pracuje 280 tys. osób, pensje członków rady nadzorczej to grosze. Ale nie rozumiem, czym zajmuje się ta rada. Jeżeli ja nie rozumiem, to przeciętny Ukrainiec na pewno nie zrozumie. Miałem nadzieję że będzie u nich świeże spojrzenie na sprawy, zastosują logiczne zachodnie podejście do spraw organizacyjnych i technicznych, ruchu pasażerskiego. I nic – cisza. Powinni byli opracować jakąś strategię – nie widzę tego. Chciałbym zapytać Leszczenki [jeden z liderów „euromajdanu”, obecnie członek zarządu kolei], co oni w ogóle tam robią? ”- powiedział Johannes Wamberg Andersen”;
  https://strana.ua/news/327398-datchanin-kotoryj-vymyl-okno-poezda-skazal-chto-dumaet-o-rabote-leshchenko-v-ukrzaliznytse.html

  Polubione przez 4 ludzi

   • + przymykanie oczu na lewe kontrakty. Za czasów Balczuna wypowiedziano kilka umów dotyczących dostaw smarów lejów i prądu. O zgrozo Polak chciał tez zrewidować obecne stawki za dowóz towarów proponowane dla ukraińskich oligarchów.
    I niestety minister infrastruktury + jego przydupasy doprowadzili do rezygnacji Balczuna+ zmusili parę miesięcy później (akcje SBU i innych formacji) do odejścia jego podwładnych.
    Efekty widać po latach. Brak środków na koncie firmy/stary sprzęt ( to były główne oskarżenia wobec Polaka, że remontuje za mało wagonów i pociągów) i rozpadająca się infrastruktura. Na ten moment około 1/3 kursów pasażerskich jest zawieszona do odwołania (czytaj niedługo formalnie te przejazdy zlikwidują).
    Innymi słowy Ce Europa 😀

    Polubione przez 5 ludzi

 3. Widać że rosyjskie działania „odstraszające” przynoszą skutki. Kolejny przedstawiciel kijowskiej ‚wierchuszki”, po szefie Sztabu Generalnego Chomczaku, „zarzeka się” ze Kijów ani myślał przeprowadzać jakąś ofensywę na republiki z Donbasu. Tym razem jest to wicepremier Ukrainy Reznikow który podczas swojego wystepu w ukromediach ogłosił „Ukraina nie ma planów siłowego wyzwolenia tych terenów [czyli Donbasu]. Zawsze deklarujemy drogę polityczno – dyplomatyczną. Własnie temu ma służyć format normandzki i platforma konsultacyjna w Mińsku”;
  https://strana.ua/news/327419-povtorenie-trahedii-v-srebrenitse-v-ukraine-nevozmozhno-reznikov.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • … bo się przestraszyli. że ich w mordę będą bili.

   😏 Bal u witiranów ATO 😃

   O północy się zjawili, jacyś dwaj cywili,
   Nic nikomu nie mówili, wszystkim przyłożyli,

   Polubione przez 4 ludzi

   • A dla kresowiaków 24’*h. z ,,Akcji Wisła”, co to się już necie chwalą, że to oni ,,dwaj cywili” będą grać,
    mam trzecią wersję tej starej lwowskiej piosenki.
    (…)
    Upłynęło małowieli
    Stoją przy bufeci,
    ,,Daj no – mówią -wódki,
    Ty separski cieci!”
    Tu bufeciarz już nie strzymał,
    Złapał za obrzyna
    I tak ich wydymał,
    Że joj ta joj.

    A muzyczka ino, ano…

    Polubione przez 4 ludzi

 4. Epidemia koornawirusa na świecie. Po tym jak pojawiły się informacje o serii „powikłań” w USA (zamknięto z tego powodu dwa „centra szczepień’ w Kolorado i Karolinie Płn) po zaszczepieniu szczepionka amerykańskiego koncernu „Johnson & Johnson” Europejski Agencja Leków (EMA) zapowiedziała sprawdzenie czy przyjęcie tego preparatu moze być powodem wystąpienia zakrzepicy;
  https://strana.ua/news/327410-svjaz-mezhdu-vaktsinoj-johnsonjohnson-i-trombozom-proverjat-ema.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Cytat „W Dnieprze wybuchł kolejny skandal językowy. Ukarano wojskowych, którzy rozmawiali tylko po rosyjsku z uczniami jednej ze szkół”. Do skandalu doszło podczas spotkania zorganizowanego w jednej ze szkół średnich w Dnieprze które zorganizowano by zachęcić młodzież do wstępowania na ukraińskie uczelnie wojskowe;
  https://vesti.ua/pridneprove/yazykovoj-skandal-v-dnepre-voennyh-nakazali-za-otkaz-govorit-na-ukrainskom

  Polubione przez 4 ludzi

 6. OT militarne

  Kijowskie Zakłady Pancerne przekazały ukraińskiemu wojsku trzy dodatkowo zmodernizowane czołgi podstawowe T-72AMT. Modernizacja ta miała na celu kompleksowe podniesienie zdolności bojowych i parametrów technicznych tego czołgu w celu dostosowania go do wymagań współczesnego pola walki.
  https://www.defence24.pl/ukraina-zmodernizowane-t-72amt-dostarczane-armii
  Komentarz: Trzy czołgi z 31 planowanych. Poprzednie dostawy były znacznie większe (10+15). I ta modernizacja.. bardzo ekonomiczna. Wygląda tak jakby najtańszym kosztem chciano ulepszyć ten model, bez patrzenia na życie i zdrowie załogi.
  Z innych źródeł wyczytałem, że owe maszyny zostaną przekazane Korpusowi Rezerwy Ukrainy, czyli w założeniu maja być użyte tylko w przypadku pełnoskalowego konfliktu i to tylko w ostateczności.

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Tymczasem zaostrzenie sytuacji na Donbasie, sprowokowane przez Kijów, „uderza” w i tak ledwo ‚zipiącą” ukraińska gospodarkę. Cytat „Głównym pytaniem, które interesuje nie tylko biznes, ale także każdego Ukraińca, jest to, jak groźba wojny uderzy w gospodarkę, kurs dolara i ceny w sklepach.
  Sytuacja w gospodarce ukraińskiej wciąż jest w kryzysie. Według Ministerstwa Gospodarki w pierwszych dwóch miesiącach br. PKB załamał się o 2,8% , choć w prognozie makro[ekonomicznej] Gabinet Ministrów zapowiadał wzrost gospodarczy o 4,6%.
  Według Państwowej Służby Statystycznej inflacja przyspieszyła w marcu – do 8,5% w ujęciu rocznym, choć w lutym było to 7,5%, a w styczniu – 6,1%. W rzeczywistości istnieje również rozbieżność między realiami a prognozami Rady Ministrów. Premier Denis Szmyhal zapowiedział, że w 2021 r. inflacja będzie się mieścić w granicach 5% (z możliwym odchyleniem 1%)”;
  https://strana.ua/articles/analysis/327330-kak-obostrenie-na-donbase-i-uhroza-vojny-bjut-po-ekonomike-i-chto-budet-s-kursom-.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Mają zamiar „odrobić” straty w kolejnych miesiącach. Przy czym nie warto rozpatrywać tej gospodarki porównując do europejskich wzorców. Lepszym odzwierciedleniem byłyby kraje III świata uzależnione od eksportu surowców. Od czasu „Majdanu Niezależności” gospodarka Ukrainy stacza się, na dzień dzisiejszy już ponad 70% zysków z eksportu to zboża rudy metali i olej słonecznikowy. Jeśli ceny surowców i przekazy pieniężne utrzymają się na wysokim poziomie to istnieje szansa na odbicie, w innym przypadku mamy powtórkę z rozrywki-permanentny kryzys.

   Polubione przez 2 ludzi

 8. „Naczelny Klaun Ukrainy” pojawił się z zapowiadaną wcześniej wizytą w Turcji;
  https://strana.ua/news/327443-vladimir-i-elena-zelenskie-pribyli-v-turtsiju.html
  Teraz spotyka się „twarzą w twarz” z „sułtanem” Erdoganem, który wczoraj zdzownił się z WWP;
  https://korrespondent.net/ukraine/4346771-v-stambule-prokhodyt-vstrecha-zelenskoho-y-erdohana
  I dla przypomnienia, jak to „klaun” gdy był jeszcze tylko skromnym ukraińskim „kabareciarzem” szydził z „wąsatego karalucha” Erdogana 🙂
  >https://www.youtube.com/watch?v=3QamB_ZH8Wg&t=373s

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.