Wojna domowa na Ukrainie 11.04.2021r.- 2119 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 389.

Ukraina wciąż snuje w swej chorej jaźni plany militarnego rozwiązania swojego problemu z Donbasem, więc regionowi nadal grozi powtórka tragedii w bośniackiej Srebrenicy[1]. 

Sekretarz prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow wyraził przekonanie, że w przypadku takiego rozwoju wydarzeń jak w Srebrenicy „żaden kraj na świecie nie będzie już stał z boku”, w tym Rosja. Pieskow ocenił sytuację na linii rozgraniczenia w Donbasie jako wyjątkowo niestabilną. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej również określiło sytuację w Donbasie jako „trudną” podając jej przyczyną „wojowniczą postawę Kijowa”. Analitycy z kolei zauważają, że taką politykę władz ukraińskich można wytłumaczyć chęcią powstrzymania spadku ratingu popularności prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

„Strona ukraińska- można to sądzić po różnych wypowiedziach- nie odrzuca całkowicie idei militarnego rozwiązania własnego problemu na południowym wschodzie”– stwierdził Pieskow.

Obecną sytuację na linii demarkacyjnej na Ukrainie nazwał skrajnie niestabilną. Jednocześnie, według niego, logika wydarzeń i „dynamika zachowań strony ukraińskiej jako całości stwarza niebezpieczeństwo wznowienia działań wojennych na pełną skalę”.

„W przypadku wybuchu działań wojennych i ewentualnego powtórzenia się katastrofy ludzkiej tam, podobnie jak w Srebrenicy, jak już powiedział prezydent Putin, nawiasem mówiąc, żaden kraj na świecie nie będzie stał z boku. Wszystkie kraje, w tym Rosja, podejmą kroki, aby zapobiec powtórzeniu się takich tragedii”– oświadczył Pieskow.

Podkreślił, że porównanie sytuacji w Donbasie z wydarzeniami w Jugosławii opiera się na aktualnych realiach ukraińskich: „w kraju roznieca się teraz nienawiść do obywateli samozwańczych republik, dominują nastroje nacjonalistyczne. Jednocześnie Kijów nie ma pełnej kontroli nad swoimi formacjami wojskowymi”– dodał Pieskow.

Przypomnę, że podczas wojny domowej w Jugosławii w enklawie Srebrenicy zginęło w wyniku masowych zbrodni ludobójstwa kilka tysięcy bośniackich muzułmanów.

Komentując wypowiedzi Dmitrija Pieskowa, analitycy polityczni, zgodzili się, że powtórzenie przez władze ukraińskie podobnego scenariusza w stosunku do mieszkańców Donbasu jest dość realne.

„Porównanie jest właściwe nie tylko ze Srebrenicą, ale także z chorwacką operacją Burza. Dziś władze ukraińskie uważają, że mają wolną rękę ze względu na legitymizację działań Kijowa na Zachodzie: rząd nie podejmuje samodzielnych decyzji, ale postępuje zgodnie z instrukcjami Waszyngtonu. W tych warunkach prawdopodobieństwo wznowienia gorącej fazy konfliktu zbrojnego wzrasta. Nie wykluczam, że Ukraina ponownie będzie próbowała winić za to stronę broniącą się”– powiedział w rozmowie z RT politolog i ekonomista Aleksander Dudczak.

Dmitrij Pieskow zwrócił również uwagę, że Ukraina zmienia się w potencjalnie niestabilny i wybuchowy region, co wymaga od państw sąsiednich podjęcia odpowiednich działań w celu ochrony ich bezpieczeństwa.

„Oczywiście teraz niestety Ukraina znów staje się potencjalnie bardzo niestabilnym regionem. I oczywiście każdy kraj, który ma niestabilny region, niebezpieczny, wybuchowy region w pobliżu swoich granic, oczywiście podejmuje niezbędne kroki, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo”– stwierdził Pieskow.

Podobne oświadczenie złożyła oficjalna przedstawicielka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

„Uważnie śledzimy sytuację w Donbasie. Niestety sytuacja jest tam trudna i pogarsza się. Powodem tego jest wojowniczy nastrój Kijowa, który wciąż żyje złudzeniem co do możliwości militarnego rozwiązania konfliktu na południowym wschodzie kraju”– powiedziała Zacharowa na konferencji prasowej.

Według niej ukraińskie media publikują doniesienia o mitycznym rosyjskim zagrożeniu i zamiarach Moskwy, która to „prawie już jutro ma zaatakować Ukrainę”.

Ostatnio w Donbasie obserwuje się eskalację napięcia.  Zaostrzenie się sytuacji sprowokowały działania Kijowa, który naruszając warunki zawieszenia broni, zaczął ściągać wojska i pojazdy opancerzone na linię rozgraniczenia i gwałtownie zwiększył intensywność ostrzału stanowisk Milicji Ludowej DRL i ŁRL, a także obiekty cywilne znajdujące się na terytorium tych republik.

Jednocześnie Ukraina faktycznie sabotuje prace Trójstronnej Grupy Kontaktowej na rzecz rozwiązania konfliktu w Donbasie.

Wszystko to już doprowadziło do wzrostu liczby ofiar wśród ludności cywilnej. Tak więc, według Departamentu Milicji Ludowej DRL, 2 kwietnia we wsi Aleksandrowka zginęło pięcioletnie dziecko w wyniku eksplozji bomby zrzuconej z ukraińskiego drona na dziedzińcu swego własnego domu. Jednak Specjalna Misja Monitorująca OBWE nie była w stanie ustalić rodzaju broni i amunicji, które spowodowały tragedię.

Ponadto pod koniec marca snajper USZ zastrzelił 71-letniego emeryta mieszkańca DRL.

Warto zwrócić uwagę, że zachodnie media i politycy faktycznie zignorowali te incydenty, a także faktu ściągania przez Ukrainę sprzętu wojskowego w strefę konfliktu.

Nie dość tego, że Zachód zignorowała fakty jawnego łamania przez Kijów warunków rozejmu, to dodatkowo skupił swoją uwagę wyłącznie na przemieszczaniu rosyjskiego sprzętu wojskowego w południowych regionach Federacji Rosyjskiej. Temat ten był aktywnie rozwijany w mediach amerykańskich i europejskich, a politycy zachodni go tym razem nie ignorowali.

Na przykład kanclerz Niemiec Angela Merkel w rozmowie telefonicznej wezwała prezydenta Rosji Władimira Putina do zaniechania gromadzenia wojsk w pobliżu granicy z Ukrainą, tak jakby nie była to wyłącznie wewnętrzna sprawa Rosji, gdzie i kiedy rozmieści ona swoje siły zbrojne na własnym terytorium.

Ze swojej strony Waszyngton poprosił grzecznie Moskwę o wyjaśnienie problemu „prowokacji” na granicy ukraińskiej. Rzecznik prasowy Departamentu Stanu Ned Price powiedział, że Stany Zjednoczone uważają działania Rosji na granicy za eskalację konfliktu.

Tymczasem Federacja Rosyjska potwierdziła przerzut wojsk rosyjskich, i że jest to realizowane w ramach cyklu wiosennych ćwiczeń.

Według danych rosyjskiego MON w kwietniu odbędzie się łącznie 4048 ćwiczeń, w tym 812 ćwiczeń bilateralnych, na 520 obiektach szkoleniowych i 101 poligonach. Departament obrony poinformował ponadto, że manewry odbywają się we wszystkich okręgach wojskowych, we Flocie Północnej oraz w regionach Wysp Kurylskich, Dalekiej Północy i Kamczatki. Wszystkie typy i rodzaje wojsk podlegają sprawdzeniu bojowemu.

Jednocześnie Moskwa wielokrotnie zwracała uwagę, że przemieszczanie się wojsk rosyjskich na jej terytorium jest sprawą wewnętrzną Federacji Rosyjskiej. Sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow podkreślił również, że Rosja nikomu nie zagraża.

„Powtarzam to, co mówiłem niejednokrotnie: Rosja nikomu nie groziła, nie grozi i nie będzie zagraża nikomu. Rosyjskie siły zbrojne znajdują się tam na terytorium Rosji, gdzie jest to uznane za konieczne i celowe”– powiedział Pieskow.

Stanowisko to potwierdziła Maria Zacharowa podczas odprawy 9 kwietnia, stwierdzając, że zachodnie zaniepokojenie ruchem „wojsk rosyjskich na terytorium Rosji” jest „absolutnie bezcelowe”.

„Na terenie każdego państwa są siły zbrojne, poruszają się one zgodnie z planami i strategią, jaką to państwo ma. Dlatego Paryż i Berlin muszą skupiać się nie na śledzeniu ruchu wojsk rosyjskich na terytorium Rosji, ale warto byłoby aby skoncentrowali się też na śledzeniu niewypełnienia przez Kijów zobowiązań”– podkreśliła Zacharowa.

Jednocześnie, jak zwróciła uwagę, stanowisko Niemiec i Francji mówi o ich bezradności i niemożności „wpływania na Kijów, który jest zobowiązany do wypełnienia tego, co podpisał”.

Trzeba w tym miejscu przypomnieć, że 8 kwietnia dowódca naczelny Ukraińskich Sił Zbrojnych, Rusłan Chomczak powiedział na antenie stacji telewizyjnej 1 + 1, że nie można teraz mówić o „zacieśnieniu pierścienia” wokół Ukrainy. Uważał, że sytuacja jest opanowana, i podkreślił, że USZ są gotowe zareagować na eskalację zarówno w Donbasie, jak i na całej granicy ukraińsko-rosyjskiej.

„Poza Ukrainą widzimy gromadzenie się wojsk rosyjskich, które pod pozorem ćwiczeń przemieszczają się z różnych części Rosji. Ale na podstawie tej liczby żołnierzy, aby powiedzieć, że pierścień już się kurczy, a sytuacja jest beznadziejna- nie, tak nie jest. Sytuacja jest opanowana, Ukraińskie Siły Zbrojne są gotowe odpowiedzieć na eskalację zarówno na terenach czasowo okupowanych, jak i na całej granicy ukraińsko-rosyjskiej. Zaplanowaliśmy środki natychmiastowej reakcji na wszelkie prowokacje, wszelkie działania wroga”– powiedział Chomczak.

Co oznacza, że nie szykuje się żadna agresja ze strony Federacji Rosyjskiej, a Kijów doskonale o tym wie.

Chomczak pośrednio potwierdził, że na całym obwodzie granicy ukraińsko-rosyjskiej nie ma rosyjskich wojsk, które przygotowywałyby się do ataku, że Rosja po prostu nie ma planów ataku na Ukrainę. Mimo to władze Kijowa starają się pokazać, że kraj ma silną i zdolną do walki armię, więc robią wszystko, co w ich mocy, aby podnieść morale, przygotować ludność na różne scenariusze. Traktując to jako swoisty bodziec podnoszenia poziomu patriotyzmu u części mieszkańców Ukrainy.

Destabilizując sytuację w Donbasie i prowokując wznowienie działań wojennych, Kijów może realizować różne cele. Na przykład, aby podnieść ocenę prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Kolejnym zadaniem, jakie stawiają sobie władze Kijowa, jest zmuszenie Federacji Rosyjskiej i republik Donbasu do wycofania się z porozumień mińskich. Ukraina nie jest zadowolona z tego dokumentu, ale nie może jawnie jego treści odrzucić, bo w ten sposób skompromitowałaby się w opinii zachodnich partnerów, jako kraj niestabilny i nieprzewidywalny.

W tym zakresie, celem Ukrainy jest sprowokowanie Rosji i Donbasu do odmowy udziału w negocjacjach porozumień mińskich.

Ponadto, na poczynania Kijowa ma wpływ Waszyngton. Chodzi tu o to, że obecne zaostrzenie w Donbasie nie doprowadziło jeszcze do działań wojennych na pełną skalę tylko dlatego, że Ukraina nie otrzymała jeszcze odpowiedniego zezwolenia od Stanów Zjednoczonych. Można więc uznać, że wojna jest odłożona, dopóki strona amerykańska ma w tym interes, a kiedy ona wybuchnie, nikt nie wie, bo jest to sprawa wewnętrznych rozgrywek politycznych w USA.

Jednocześnie trudno jest przewidzieć dalszy rozwój sytuacji w Donbasie. Według szacunków zaostrzenie może w każdej chwili nasilić się i doprowadzić do nieprzewidywalnych konsekwencji.

Podobny punkt widzenia przedstawił 8 kwietnia zastępca szefa Administracji Prezydenta Rosji, Dmitrij Kozak na spotkaniu z ekspertami z Instytutu Gospodarki Światowej i Stosunków Międzynarodowych Rosyjskiej Akademii Nauk.

Obecne działania Kijowa w Donbasie przypominają raczej kampanię PR, za pomocą której Zełenski stara się utrzymać lojalność elektoratu”– stwierdził Dmitrij Kozak, dodając, że „katastrofalny spadek rankingu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i jego partii Sługa Narodu, sprzeczności między elitami biznesowymi, pandemia- władze nie radzą sobie z nimi konsekwentną pracą. Dlatego nowy zespół ‚Kwartal 95’ przyszedł, by wystawić swój utalentowany spektakl ‚Zagrożenie militarne'”.

Według niego nie ma gwarancji, że prędzej czy później taka polityka nie doprowadzi do rzeczywistego wznowienia działań wojennych.

„Nie ukrywam tego, zawsze mówię, że to dzieci z zapałkami. A kiedy przypadkowo zapalą się, wtedy trudno to przewidzieć”– powiedział Kozak.

Jednocześnie Kozak nie wykluczył, że Moskwa będzie zmuszona bronić Donbasu, jeśli działania Ukrainy będą stanowić zagrożenie dla ludności cywilnej.

Z kolei, wspomniany na początku Aleksander Dudczak nie wykluczył, że w razie potrzeby Rosja byłaby gotowa do podjęcia działań na rzecz ochrony ludności DRL i ŁRL. Tym bardziej, że problem znajduje się tuż przy jej granicach.

„Władze ukraińskie rozumieją, że nie ma zagrożenia ze strony Rosji. Jeśli jednak Kijów spróbuje zaaranżować ludobójstwo ludności Donbasu, Moskwa może na to zareagować”– podsumował Dudczak.

[1]. https://pl.wikipedia.org/wiki/Masakra_w_Srebrenicy,

*

A aktualnie na froncie w Donbasie, na jego ługańskim odcinku, USZ umieściły kolejne pojazdy opancerzone, tym razem w strefie mieszkalnej wsi Walujskoje w rejonie Stanicy Ługańskiej.

Poinformowała o tym służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL:

„W rejonie odpowiedzialności 80 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych odnotowano rozmieszczenie transportera opancerzonego BTR-80 w strefie mieszkalnej wsi Walujskoje”.

Milicja Ludowa ŁRL przypomniała, że ​​rozmieszczenie broni i sprzętu wojskowego przez USZ w osadach stanowi naruszenie trzeciego akapitu Dodatkowych Środków zapewniających zawieszenie broni i kontrolujących jego przestrzeganie.

Poza tym, zgodnie z wczorajszym raportem SMM OBWE, na donieckim odcinku frontu, obserwatorzy odnotowali naruszenia decyzji ramowej w sprawie wycofania sił i środków z dnia 21 września 2016 r .:


▶ ️ 8 kwietnia na terenie zdemilitaryzowanym na polu około 350 metrów od północno-zachodniego narożnika tego obszaru i około 3 m na północ od drogi C050563 SMM OBWE ponownie zarejestrował rozmieszczenie co najmniej 10 min przeciwpancernych ułożonych razem i pokrytych siatką maskującą z drutem kolczastym wokół nich, w pobliżu wcześniej postawionej miny znak ostrzegawczy. 

Zanotowano również przypadki ostrzału bezzałogowego statku powietrznego (UAV) i wrogich reakcji przez USZ wobec działania środków technicznych SMM OBWE: 

– 8 kwietnia, będąc na zachodnich obrzeżach Wiesełoje, wykonując wcześniej zgłoszony lot bezzałogowego statku powietrznego ( UAV) krótkiego zasięgu należącego do SMM OBWE, obserwatorzy usłyszeli 10 wystrzałów z broni strzeleckiej w promieniu około 2 km na północny zachód. Oszacowano, że ogień został skierowany na UAV, który w tym czasie przelatywał nad pozycjami USZ. Na lot tego UAV wpłynęły również zakłócenia sygnału GPS. W poprzednim przelocie UAV krótkiego zasięgu, nad tym samym obszarem, również dokonywano zakłócenia jego sygnału GPS.

 • o godz. 20:00 w dniu 8 kwietnia UAV dalekiego zasięgu SMM OBWE, także został poddany zakłóceniu sygnału GPS podczas jego startu z bazy w pobliżu wsi Sitepanowka. O godzinie 20:16 tego samego wieczoru przelatując nad obszarami w pobliżu miejscowości Gnatowka UAV także był poddany zakłóceniu przez sygnał obu modułów GPS.
  W tym jednak przypadku próba przywrócenia sygnału GPS na czas lądowania przez SMM OBWE nie powiodła się i UAV wykonał awaryjne lądowanie w polu około 100 m od wyznaczonego miejsca lądowania w rejonie Stiepanowki. Po tym incydencie, zanim bezzałogowy statek powietrzny będzie mógł zostać wykorzystany do działań monitorujących, musi przejść pełnoprawną kontrolę techniczną i nie będzie uczestniczył w lotach do czasu zakończenia takiej inspekcji.
  Przypominam, że jest to trzeci przypadek zagłuszania bezzałogowego statku powietrznego SMM OBWE w pobliżu wsi Stiepanowka w ciągu ostatniego tygodnia. Według SMM OBWE od 21 marca rośnie liczba przypadków zagłuszania należących do niej obiektów UAV.

Ponadto, an donieckim odcinku frontu, obserwatorzy SMM OBWE odnotowali obecność sprzętu USZ poza wyznaczonymi miejscami składowania oraz w strefie bezpieczeństwa: 

– ️ 1 holowany moździerz (2B9 „Wasilek„, 82 mm) w pobliżu osady Łastoczkino,
– ️ 2 transportery opancerzone (prawdopodobnie MTLB) w pobliżu miejscowości Pionerskoje,
– ️ 1 transporter opancerzony (BTR-70) w pobliżu miejscowości Nowobachmutowka,
– ️ 2 transportery opancerzone (MT-LB) i 1 działo przeciwlotnicze (ZU-23-2) w pobliżu obszarów mieszkalnych w miejscowości Codiema,
– ️ 1 opancerzony pojazd rozpoznawczo-patrolowy (BRDM-2) w pobliżu osady Bieriezowoje.

Ponad to, USZ w ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu 4 razy naruszyły warunki rozejmu, prowadząc następujące ostrzały:

09:45, z kierunków Piasków w stronę Wiesiełoje- na północnym-zachodzie obrzeży Doniecka, przy użyciu broni maszynowej,

13:35 i 14:20, z kierunku Piszczewika w stronę Oktiabra- na południowym odcinku frontu, przy użyciu ciężkiego przeciwpancernego granatnika SPG-9 (3 granaty) i ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (2 granaty) oraz moździerza kaliber 82 mm (3 miny),

17:50, z kierunku Kamienki w stronę Wasilewki- w rejonie Doniecka, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (4 granaty).

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów, na terytorium DRL spadło 12 pocisków.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

9 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 11 квітня 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 10 квітня, в районі проведення операції Об’єднаних сил збройні формування Російської Федерації 10 разів порушили режим припинення вогню, з яких 9 обстрілів по позиціях українських захисників та 1 проліт ворожого БПЛА з перетином лінії розмежування.

Зокрема, в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід», російсько-окупаційні війська здійснили обстріл наших позицій неподалік населеного пункту ПИЩЕВИК із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 82 мм, станкових протитанкових та ручних протитанкових гранатометів.У передмісті селищ ПІСКИ та ШИРОКИНЕ ворог відкривав вогонь зі стрілецької зброї, а біля АВДІЇВКИ та КАМ’ЯНКИ – з гранатометів різних систем.

У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Північ», неподалік селища МАЙОРСЬКЕ збройні формування Російської Федерації обстрілювали позиції українських захисників з ручних протитанкових та підствольних гранатометів.

Поблизу селища ЗОЛОТЕ-3 противник відкривав вогонь з автоматичних станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Внаслідок прицільного ворожого обстрілу зі стрілецької зброї один військовослужбовець зі складу Об’єднаних сил зазнав поранення, не сумісні з життям. Командування висловлює щирі та глибокі співчуття рідним та близьким загиблого захисника.

Ще один військовослужбовець зі складу Об’єднаних сил отримав кульове поранення. Воїну оперативно надано першу медичну допомогу та доправлено до лікувального закладу. Стан здоров’я захисника – середнього ступеня важкості.

На обстріли противника наші захисники відкривали вогонь у відповідь.В районі населених пунктів ТРОЇЦЬКЕ, НОВГОРОДСЬКЕ та НОВОЛУГАНСЬКЕ було зафіксовано проліт ворожого БПЛА Орлан-10 з перетином лінії розмежування.

Засобами РЕБ БПЛА противника був вчасно подавлений.Про всі факти порушень українська сторона СЦКК оперативно повідомила СММ ОБСЄ.

Станом на 7 годину ранку, 11 квітня, обстрілів з боку російсько-окупаційних військ не зафіксовано.

Українські військовослужбовці й надалі контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил та дотримуються режиму припинення вогню.

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ .

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4873 транспортних засоби, 5184 особи, з яких 4784 по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до збройних формувань Російської федерації та її найманців доставлялись 5 осіб. Виявлено 76 адміністративних правопорушень.

За вказаний період поліцейськими розкрито 17 злочинів.Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 655 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 617 осіб.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

35 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 11.04.2021r.- 2119 dzień od nowego rozejmu.

 1. Artykuł wart przeczytania, „Polska strategia gazowa zbudowana jest na wizji „zagrożenia ze wschodu”, przed którym trzeba się bronić za wszelką cenę. Tak, cena nie gra roli, stąd popularny slogan „bezpieczeństwo musi kosztować”. To podejście podgrzewane jest radośnie krzyczącymi tytułami, że „za dwa lata nie będzie już rosyjskiego gazu w Polsce”. Zagłuszając ekonomiczną racjonalność, faszeruje się nas emocjami, za które przychodzi drogo płacić”;
  https://myslpolska.info/2021/04/09/gazowa-wyspa/

  Polubione przez 6 ludzi

  • Zgadzam się w pełni z autorem artykułu w jego poglądach na bezpieczeństwo energetyczne Polski. Ze swej strony zastanawiam się czy nie byłoby łatwiej taniej i szybciej stworzyć gazociągu z Niemiec do Polski. W propagandzie moglibyśmy podawać, że kupujemy gaz od naszego Zachodniego sąsiada , a nie od wrażej Rosji. Koszty tej inwestycji byłyby tez znacznie mniejsze.
   Kolejnym tańszym rozwiązaniem byłoby przejecie ukraińskich magazynów gazu lub budowa polskich odpowiedników.

   Polubione przez 4 ludzi

 2. Stwierdzenie Pieskowa, że „Kijów nie ma pełnej kontroli nad swoimi formacjami wojskowymi”, to truizm.
  Z kolei odniesienia do chorwackiej operacji Burza, nie mają sensu Ante Gotovina i Mladen Markać zostali ostatecznie oczyszczeni z zarzutów popełnienia zbrodni wojennych, zaś sama operacja była w spierana przez USA. Tak samo USA, pośrednio było odpowiedzialne za sprowokowanie Masakry w Srebrenicy. MTKJ stosował często klucz etniczny starając się za wszelką cenę skazać jak najwięcej Serbów, oczyszczając z zarzutów jak najwięcej Bośniaków i Chorwatów. Obawiam się Europa na własną szkodę wizerunkową, nadal będzie trzymać głowę w piasku, bo środowiska euroatlantycko-natowskie w UE będą ją tam przytrzymywały. Jeśli dojdzie do rzezi czy wypędzeń, tak wyczekiwanych przez natowskich przywódców z aktualnym gensdekiem włącznie, to i tak o jej sprowokowanie obwinią Rosję. No chyba że coś się znowu posypie w relacjach europejsko-natowskich.

  Polubione przez 6 ludzi

  • ,,Kijów nie ma pełnej kontroli nad swoimi formacjami zbrojnymi”

   Tak to truizm – stwierdzenie prawdziwe, ale banalne, znane wszystkim albo zbyt błahe, aby warto było je wygłaszać.
   Tak jak truizmem jest np. stwierdzenie, że „Słońce jest jasne”.

   Powiem coś więcej, Rząd Zeleńskiego w tym Ministerstwo Obrony nie ma pełni władzy nad Sztabem Generalnym Sił Zbrojnych Ukrainy.
   I możną się spodziewać , że będą sabotować decyzje z Ministerstwa Obrony- (de fakto z ambasady USA), by nie wydać swej armii Jankesom na całkowite zatracenie,
   bo tylko w ten sposób można wytłumaczyć sinusoidę oświadczeń kijowskiej wierchuszki.

   Tą sinusoidę oświadczeń da się wytłumaczyć tylko ,,politrukiem” z ambasady USA z ,,Pacemakerem”)* poszturchującego Zeleńskiego.
   …)* Pacemaker – raz jest tu Coltem – Rozjemcą – ,,Ten , który czyni Pokój” (w jankeskim stylu),
   A gdy szturchanie lufą w żebro , nie pomaga jest: pacemakerem – defibrylatorem, czyli takim ,,rozrusznikiem serca”- czytaj- woli działania, gdy Zeleńskiego i Chomczaka strach paraliżuje.
   .
   .https://cont.ws/uploads/pic/2021/4/333%20%282%29.jpg
   .
   Cytat z rosyjskiej prasy:
   „Ciąg oświadczeń na temat Donbasu ze strony najwyższych przywódców Ukrainy, a zwłaszcza departamentów wojskowych, jest kontynuowany.
   W dniu dzisiejszym służba prasowa Ministerstwa Obrony Ukrainy opublikowała oświadczenie szefa departamentu Andrija Tarana, którego krótką istotą jest: „Jesteśmy zdeterminowani, aby pokojowo zwrócić Donbas, ale nie pójdziemy na kompromis w obronie interesów kraju i wzywamy NATO do działania ”. Generalnie powiedziałbym, że oświadczenie Tarana ministra obtony jest bardziej bojowe niż wodza naczelnego Sił Zbrojnych Ukrainy Rusłana Chomczaka oraz wicepremiera i ministera Donbasu Aleksieja Reznikowa w ostatnich dniach ”- pisze autor telegramu Klymenko.

   https://cont.ws/@Rediska/1963037

   Polubione przez 3 ludzi

   • Buńczuczna wypowiedź tego Tarana amerykańskiego hegemona, dowodzi, że oni nie mają żadnego rozeznania politycznego oraz tego, że nie są przygotowani do życia w demokracji, która może tylko funkcjonować dzięki kompromisom- często brudnym kompromisom, oraz dialogowi i konsensusom. Takie wypowiedzi kompromitują tą krainę w oczach Zachodu, bardziej niż wszelkie kłamstwa i kombinacje rządzącej w krainie mafii…..

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 3 ludzi

 3. W temacie wizyty „Naczelnego Klauna Ukrainy” u „sułtana’ Erdogana. Pojawiła się informacja że dogadano się tam w sprawie budowy przez tureckie firmy…500 mieszkań dla „krymskotatarskich uchodźców” z „okupowanego” (według Kijowa) Krymu;
  https://strana.ua/news/327505-ukraina-i-turtsija-budut-sotrudnichat-v-sfere-stroitelstva-zhilja-dlja-krymskikh-tatar.html
  Ps. Obstawiam w ciemno że za budowę weźmie sie „żerująca” już od dawna na Ukrainie (m.in robia „przewały” na „budowie” ukraińskich dróg”) niesławna turecka korporacja „ONUR” która oskarżana jest powszechnie o korupcje i złodziejstwo

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ciekawostka militarna
  Pojawiają się głosy doradców Biedena nawołujące do przekazania władzom w Kijowie samolotów made in USA.

  „Opcja natychmiastowego podniesienia zdolności polega na wyciągnięciu zakonserwowanych samolotów F-15C/D Eagle, E-2C-2000 Hawkeye i KC-135R które magazynujemy i wysłaniu ich na Ukrainę” – przekonuje Stephen Blank, ekspert think-tanku Foreign Policy Research Institute. Jego zdaniem modernizacja ukraińskiego lotnictwa to dla administracji Bidena strategiczna szansa na powstrzymanie ewentualnej agresji na Ukrainie, ale również zadanie Rosji ciosu na płaszczyźnie propagandowej.
  https://defence24.pl/100-mysliwcow-i-latajace-tankowce-dla-ukrainy-komentarz
  Komentarz: Władze USA obawiają się utraty sprzętu przez ukraińskich partnerów czy też przekazania planów technicznych szpiegom. Dlatego zakup najnowszych pakietów uzbrojenia byłby niemożliwy. Za to przekazanie jednej dwóch eskadr już mocno podstarzałych samolotów i ich modernizacja są jak najbardziej prawdopodobne. Tym bardziej gdyby to Kijów miał zapłacić większość kosztów tych napraw.

  Polubione przez 4 ludzi

    • W temacie „ich su.insynów”, cytat „Dziesięć lat po tym, jak Waszyngton rozpoczął krwawą wojnę o zmianę reżimu w Syrii, w wyniku której zginęło około pół miliona ludzi i kraj został zrujnowany, amerykańskie media rozpoczęły jednoznaczną kampanię propagandową mającą na celu rehabilitację głównej amerykańskiej siły lądowej w tej wojnie, Al-Kaidy. .
     Takie znaczenie ma niezwykły wywiad przeprowadzony przez program Frontline Public Broadcasting Service (PBS) . Jego podmiotem jest Abu Mohammad al-Jolani, założyciel syryjskiej filii Al-Kaidy. Departament Stanu USA uznał Jolaniego za „Specjalnie Wyznaczonego Globalnego Terrorystę” i za jego głowę przyznano 10 milionów dolarów nagrody.
     Wywiad, który wkrótce zostanie wyemitowany na antenie PBS, został przeprowadzony w lutym w północno-zachodniej prowincji Idlib w Syrii, ostatniej reduty bojówek islamistycznych powiązanych z Al-Kaidą, które stanowiły kręgosłup wojny mającej na celu obalenie rządu prezydenta Baszara al-Assada”;
     https://www.wsws.org/en/articles/2021/04/08/syri-a08.html

     Polubione przez 4 ludzi

 5. OT z Turcji. Cytat „Władze tureckie zawiesiły zakup helikopterów z Włoch po tym, jak premier Mario Draghi obraził prezydenta Turcji Recepa Erdogana.
  Wcześniej Draghi nazwał prezydenta Turcji „dyktatorem, z którym trzeba współpracować”. Następnie ambasador Włoch został wezwany do tureckiego MSZ, a Ankara oczekuje również oficjalnych przeprosin z Rzymu”;
  https://strana.ua/news/327555-v-ankare-potrebovali-ofitsialnykh-izvinenij-ot-italii-iz-za-drahi.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Powiew normalności

  Gubernator obwodu lwowskiego Maksym Kozycki podziękował Niemcom za pomoc w zidentyfikowaniu Ukraińców, którzy służyli w kolaboracyjnej dywizji Waffen-SS Galizien i napisał, że walczyli o niepodległość Ukrainy. Deputowany Maks Bużański oficjalnie domaga się od niego wyjaśnień, a w programie telewizyjnym nazwał go „idiotą” i „obrońcą nazizmu”.
  https://kresy.pl/wydarzenia/ukraina-deputowany-nazwal-gloryfikujacego-ss-galizien-gubernatora-obwodu-lwowskiego-idiota-i-obronca-nazizmu/

  Polubione przez 4 ludzi

 7. „Trwał siódmy rok krwawych zmagań Ukrainy z rosyjska inwazją”, która to „inwazja” trwa, ale dopiero teraz Kijów i ‚zachodni partnerzy” alarmują że rosyjska armia zamierza wtargnąć na Ukrainę. Ukraińska reprezentacja zajęła pierwsze miejsce w ME w podnoszeniu ciężarów które odbywają się w…Rosji;
  https://inforesist.org/moskva-sgorela-czelikom-na-che-ukrainczy-zavoevali-10-zolotyh-medalej/
  Rosja okazała się być także trzecim, po Białorusi i Słowacji, importerem energii elektrycznej na Ukrainę;
  https://biz.liga.net/ekonomika/tek/novosti/import-elektroenergii-iz-rossii-vyros-v-dva-raza-za-pervyy-kvartal-ukrenergo

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Tymczasem chciała międzynarodowo „zabłysnąć” rzeczniczka Prezydenta Ukrainy Julia Mendel. W odpowiedzi na apel jednego z brytyjskich dyplomatów do mediów zachodnich by nie używać sformułowania że konflikt na Donbasie to ‚wojna domowa’, Mendel „rzuciła” hasło ‚NoCivilWar in Ukraine”. Jednak zamiast zyskać „poklask” stała się obiektem krytyki ponieważ zwrot ten można przetłumaczyć jako ‚Nie wojnie domowej na Ukrainie”, a także że faktycznie nie zna za dobrze języka angielskiego…
  https://strana.ua/news/327569-kommentarij-julii-mendel-o-hrazhdanskoj-vojne-vyzval-debaty-v-sotssetjakh.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. W temacie wstępniaków szefa

  Minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej zareagował na słowa przewodniczącego delegacji ukraińskiej do Trójstronnej Grupy Kontaktowej, Leonida Krawczuka, o ewentualnym przeniesieniu rozmów z Mińska do Polski. Na antenie kanału telewizyjnego „Biełarus 1” Makiej oskarżył Ukrainę, że rzekomo nie chce wypełniać porozumień mińskich.
  https://kresy24.pl/msz-bialorusi-to-ukraina-nie-chce-wypelniac-porozumien-minskich/

  Polubione przez 3 ludzi

 10. OT muzyczne
  .
  Joe Dassin – L’été Indien (with lyrics) – )*
  .

  .
  Dobrej muzyki nigdy za wiele. – Polska wersja
  Na nasze cienie pada deszcz – Zbigniew Wodecki
  .https://www.youtube.com/watch?v=Sobbj9btRng
  .
  A teraz zmiana nastroju
  OTTA – Orchestra – ,,Dove”
  .https://www.youtube.com/watch?v=J1-XGJ4GWvA&list=RDMM&start_radio=1
  .
  …)* wiem, ze spowalniam ładowanie strony,
  ale … nie potrafię, sam wstaw tą kropkę.

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.