Wojna domowa na Ukrainie 12.04.2021r.- 2120 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 390.

Sprzęt NATO został już przetransportowany z kierunku Polski w pobliże granic Rosji, równolegle z tymi ruchami informowano o pojazdach opancerzonych Ukraińskich Sił Zbrojnych, które przeniesiono do Donbasu.

W sieciach społecznościowych zarejestrowano filmy wideo dokumentujące transfer amerykańskich transporterów opancerzonych M2 Bradley, pomalowanych w kamuflaż pustynny, oraz brytyjskich transporterów opancerzonych FV101 Scorpion. Sprzęt ten transportowano razem z cysternami i wagonami z amunicją. Sprzęt Sojuszu Północnoatlantyckiego został przetransportowany pociągiem na terytorium Ukrainy z Polski.

Inni naoczni świadkowie zwrócili uwagę na skład Ukraińskich Sił Zbrojnych w pobliżu Charkowa. Wagony z pojazdami opancerzonymi ruszyły na południe w kierunku Donbasu. Nagrania wideo rosyjskich czołgów T-90A są również dystrybuowane na terytorium Ukrainy. Jednocześnie pociągi mają zmierzać w stronę granicy Federacji Rosyjskiej i Ukrainy.

Sytuacja na południowym wschodzie Ukrainy pozostaje napięta. W Ługańsku i Doniecku informują, że są przygotowani na każdy scenariusz w przypadku dalszego zaostrzenia się sytuacji. Szef DRL Denis Puszilin powiedział, że Milicja Ludowa jest w pełnej gotowości.


Wczoraj delegacja amerykańska na czele z attaché wojskowym w Kijowie Brittany Stewart odwiedziła rejon operacji wojskowej w Donbasie i zapoznała się z sytuacją operacyjną

Informację o tym fakcie przedstawiło centrum prasowe kwatery głównej OPS.

„Wizyta robocza delegacji amerykańskiej pod przewodnictwem attaché ds. Armii i Obrony pułkownika Brittany Stewart odbyła się w rejonie Operacji Połączonych Sił”– podała kwatera główna w poście na Facebooku.

Ukraińskie wojsko poinformowało delegację amerykańską o aktualnej polityce bezpieczeństwa i sytuacji operacyjnej na froncie.

Przedstawiciele USA odwiedzili także jednostki ukraińskiej armii wykonujące zadania na linii rozgraniczenia i rozmawiali z przebywającymi tam żołnierzami i personelem dowódczym.

Pomimo tych agresywnych i prowokacyjnych posunięć wobec Rosji, sekretarz stanu USA Anthony Blinken, mówiąc o sytuacji na Ukrainie, powiedział o możliwych „konsekwencjach” dla Rosji ze strony Waszyngtonu, jeśli będzie ona dalej „działać agresywnie”.


„W tym miejscu mogę powiedzieć o moim poważnym zaniepokojeniu działaniami Rosji w pobliżu ukraińskiej granicy … Jesteśmy w bardzo bliskim kontakcie i interakcji z naszymi partnerami i sojusznikami w Europie, wszyscy podzielają nasze obawy. Prezydent Biden wyraził się bardzo jasno w tej sprawie- jeśli Rosja będzie postępować lekkomyślnie lub agresywnie, będzie wystawiony odpowiedni rachunek, będą konsekwencje”
– powiedział Blinken w wywiadzie dla NBC.

Jak widać, sytuacja dynamicznie się zaostrza, co wskazuje, że ewentualny teatr działań wojennych nie ograniczy się wyłącznie do terytorium Donbasu, tylko będzie miał znacznie szerszy zasięg, z potencjałem globalnym.

Niezłą nam tu historię szykują.


*


A tym czasem, na froncie w Donbasie- na jego donieckim odcinku, według wczorajszego raportu SMM OBWE obserwatorzy odnotowali następujące naruszenia dokonane przez USZ:

– ️ 8 kwietnia, około 2,5 km na północny wschód od przedmieść miejscowości Piaski UAV krótkiego zasięgu należący do SMM OBWE zauważył 3 miny przeciwpancerne umieszczone na poboczu drogi lotniskowej, około 100 m na północ od dawnego pasa startowego zniszczonego międzynarodowego lotniska w Doniecku. SMM OBWE zarejestrował te miny po raz pierwszy, ale z oceną, zostały rozmieszczone już jakiś czas temu.

UAV dalekiego zasięgu SMM OBWE także był poddawany zakłóceniom sygnału z obu modułów GPS, w wyniku czego zespół SMM OBWE został zmuszony do awaryjnego przeprowadzenia lądowania swego UAV w pobliżu należącej do niego bazy koło wsi Stiepanowka. Ponadto, UAV krótkiego zasięgu SMM OBWE przelatując w pobliżu wsi Bogdanowki został również poddany zakłóceniom sygnału GPS.

Obserwatorzy SMM OBWE ponownie zarejestrowali obecność sprzętu USZ poza wyznaczonymi obszarami składowania, w strefie bezpieczeństwa, w tym w pobliżu zaludnionych obszarów:

– ️ 6 dział przeciwpancernych (MT-12 Rapier, 100 mm) i 13 samobieżnych haubic (2S1 Goździk, 122 mm) na stacji kolejowej w miejscowości Zaczatowka, gdzie odnotowano również 17 innych opancerzonych wozów bojowych,

– ️ 1 bojowy wóz opancerzony (typ MT-LB) i 1 samobieżne działo przeciwlotnicze (ZSU-23-4 „Szyłka„, 23 mm) na północnych obrzeżach osady Czernienko,

– ️ 8 bojowych wozów piechoty (BMP-2 – 5 szt., BMP-1 – 3 szt.) w pobliżu osady Krymskoje.

Poza tym, w dniu wczorajszym, na donieckim odcinku frontu USZ 4 razy naruszyły warunki rozejmu prowadząc następujące ostrzały:


12:20, z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (10 granatów),  

19:05, z kierunku północnych obrzeży Zajcewa w stronę jego południowej części- rejon Gorłówki, przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (1 granat) i automatycznego granatnika AGS-17 (2 granaty),

 
19:15, z kierunku miejscowości Szumy w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni 6/7- na obrzeżach Gorłówki, przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (2 granty) oraz broni maszynowej- w tym ciężkiej,

21:20, z kierunku Marinki w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka, przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (3 granaty) oraz broni maszynowej.

Tym sposobem, w ciągu minionej doby USZ wystrzeliły na terytorium DRL 18 pocisków.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

1 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 12 квітня 2021 року.

Слава Україні!

Протягом минулої доби, 11 квітня, в районі проведення операції Об’єднаних сил, збройні формування Російської Федерації 6 разів порушили режим припинення вогню.

Зокрема, в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід», неподалік населеного пункту НЕВЕЛЬСЬКЕ, противник здійснив обстріл позицій наших захисників, із заборонених Мінськими домовленостями, мінометів 82-го калібру та гранатометів різних систем. Поблизу ВОДЯНОГО, що на Приазов’ї, російсько-окупаційні війська відкривали вогонь з ручних протитанкових та автоматичних станкових гранатометів, а біля селища ШИРОКИНЕ – зі стрілецької зброї.

У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Північ», неподалік селищ ЗАЙЦЕВЕ та ШУМИ, збройні формування Російської Федерації обстрілювали позиції українських захисників з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Бойових втрат серед військовослужбовців Збройних Сил України немає.Про всі факти порушень українська сторона СЦКК оперативно повідомила СММ ОБСЄ.

Станом на 7 годину ранку, 12 квітня, зафіксовано 1 обстріл з боку російсько-окупаційних військ. Так, неподалік населеного пункту ЗАЙЦЕВЕ, противник відкривав вогонь з підствольних гранатометів та великокаліберних кулеметів.

Бойових втрат серед наших захисників за поточну добу немає.Українські військовослужбовці й надалі контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил та дотримуються режиму припинення вогню.

Слава Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4873 транспортних засоби, 5184 особи, з яких 4784 по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до збройних формувань Російської федерації та її найманців доставлялись 5 осіб. Виявлено 76 адміністративних правопорушень.

За вказаний період поліцейськими розкрито 17 злочинів.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 514 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 913 осіб.

Слава Україні!”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

***

***


©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

38 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 12.04.2021r.- 2120 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dla zainteresowanych, „Lipiecka fabryka Zelenskiego. Jak Kwartał 95 sprzedaje programy i seriale do Rosji, omijając sankcje”, czyli artykuł o skandalu wokół sprzedaży przez należace do Zełenskiego studio ‚Kwartał 95″ licencji na programy językowe rosyjskim kanałom TV które na dodatek sa objęte ukraińskimi sankcjami (które zatwierdza Zełenski);
  https://strana.ua/articles/analysis/327272-kvartal-95-prodaet-shou-i-serialy-v-rossiju-v-obkhod-sanktsij-snbo.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • No tak, ale w tym konkretnym przypadku policjant nie bił kobiet, aby w ten sposób wyładować swoją frustrację……

   Powiem tak, „nasza” policja nadaj się tylko do pilnowania chatki kaczelnika. Niech tego się trzyma, jak rzep psiej d****Y.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

 2. Ciekawy artykuł o walkach w Słowiańsku w 2014 roku jako, że 7 lat temu 12 kwietnia oddziały Powstańców wkroczyły do tego miasta i starły się z ukraińskimi siłami w tym z oddziałem specjalnym „Alfa”, który został rozgromiony czy rozbrojenie 25 brygady Sił Zbrojnych Ukrainy, która została wysłana przez Turczynowa do stłumienia buntu w Donbasie.
  https://novorosinform.org/855607

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ukraina: Dzikie pola Europy XXI wieku.

  Ukraina faktycznie przestała być scentralizowanym, zwłaszcza niepodległym państwem
  https://russtrat.ru/analytics/10-aprelya-2021-0010-3779

  Artykuł jest długi, więc dla tych co są z tym tematem dobrze już zaznajomieni zacytuję tylko podsumowanie i wnioski końcowe.
  (…)
  Słowem, nie tylko Europa, nawet Stany Zjednoczone stopniowo zdają sobie sprawę ze ślepej uliczki i beznadziejności dalszego istnienia Ukrainy. Ale z powodu starej, tradycyjnej arogancji nie chcą całkowicie przyznać się do tego faktu. Wciąż licząc, że Ukraińcy sami popełnią samobójstwo, podobnie jak w 2014 roku.

  Nie zdając sobie sprawy, że rezerwa tych, którzy naprawdę chcą iść zdecydowanie na wojnę w Donbasie, wśród radykalnych nacjonalistów, jest prawie całkowicie wyczerpana. Nadal można zebrać kilka batalionów takich fanatyków, ale nic nie mogą zmienić. A samo dowództwo Sił Zbrojnych Ukrainy bardziej boi się tych nacjonalistów niż armii rosyjskiej.

  Ale drugą stroną postępującego pogłębiania się próżni władzy jest rosnące wśród ugrupowań politycznych na Ukrainie poczucie bezkarności w zakresie publicznych wypowiedzi. Jeśli w drugim akcie ukraińskiego dramatu za nadmierną gadatliwość zaszkodziłoby przylecieć „z waszyngtońskiego komitetu regionalnego”, to teraz można nawet zignorować jego instrukcje. W tym samym stylu, w jakim od kilku lat Kijów jest dynamiczny „Mińsk-2”.

  Jeśli Ukraina nie zostanie przyjęta do NATO i nie otrzyma prawa do kierowania polityką Sojuszu, przynajmniej w kwestii „konfrontacji z Rosją”, to Ukraina zgodzi się teraz na zdecydowaną walkę z Rosją tylko w formie odparcia bezpośredniej rosyjskiej agresji. I nic więcej. W międzyczasie Rosjanie nie będą przesuwać swoich czołgów przez granicę – wojna będzie tylko słowami.

  W ten sposób rozpoczyna się trzeci akt „dramatu ukraińskiego”, w trakcie którego same Stany Zjednoczone muszą wreszcie znudzić się Ukrainą. Skończy się to upadkiem kraju do stanu pełnego Walk – pola. Z totalną anarchią i gangami. Ale gdzieś w tym procesie, zanim odejdzie w zapomnienie, Rada Najwyższa Ukrainy musi mieć czas na publiczne zalegalizowanie prawa do sprzedaży ziemi rolnej.

  Jako ostatni znaczący zasób Ukrainy, który jest przedmiotem zainteresowania międzynarodowych korporacji rolniczych, takich jak Monsanto, do samodzielnej uprawy roślin modyfikowanych genetycznie. I najwyższy czas pomyśleć o tym, która część powinna stać się Noworosją bez popadania w ten horror. Lub nawet ogólnie, aby stać się częścią Federacji Rosyjskiej z nowymi regionami.

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Kiedy ofensywa w Donbasie ?
  Korespondent wojenny Komsomolskiej Prawdy, Aleksander Kots bez ogródek stwierdza że wtedy…
  „Kiedy wszystkie te pasożyty w swoich białych jeepach (obserwatorzy OBWE), ustawią się w kolumnie pod hotelem Park Inn i ruszą w kierunku najbliższego ukraińskiego punktu kontrolnego, wówczas początek wojny można przewidzieć z dokładnością do dwóch dni ”- napisał Kots.
  https://novorosinform.org/855636

  Polubione przez 7 ludzi

 5. Tymczasem Prokuratura Generalna Ukraony oraz PBŚ poinformowały o zatrzymaniu i postawieniu przed sądem byłego funkcjonariusza ukraińskiej Gwardii Narodowej, współpracownika Konstantyna Griszina, znanego jako ‚Semen Semenczenko”. Jest on oskarżony o porwanie i torturowanie jesienią 2014 roku „wolontariusza ATO” który pomagał przy sporządzaniu dokumentacji w dziale personalnym ukraińskiej jednostki wojskowej. Cytat „Mężczyzna został związany taśmą klejącą i siłą wywieziony do obwód dniepropietrowskiego. Więźnia przez miesiąc przetrzymywany był w zimnej toalecie nieczynnego ośrodka rehabilitacyjnego dla dzieci, ograniczając mu jedzenie i picie. Następnie ofiarę przewieziono do opuszczonego domku myśliwskiego we wsi Jewgenowka w obwodzie donieckim, gdzie był przetrzymywany przez kolejne dwa miesiące”. Porywacz był wówczas „oficerem” tzw. batalionu ‚Donbas” którym „dowodził” Griszin ‚Semenczenko”, a porwany zajmował się audytem w tej „jednostce” który ujawnił szereg nieprawidłowości;
  https://strana.ua/news/327729-natshvardeets-pytavshij-volontera-tri-mesjatsa-predstanet-pered-sudom.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Ukromedia poinformowały o zabójstwie 51-letniej „wolontariuszki ATO” z Nikopola która zajmowała się organizowaniem pomocy dla ukraińskiej armii. Do zabójstwa miało dojść w nielegalnym salonie gier, którego kobieta miała być „administratorem”, a zabójca okazał się być „ochroniarz” owego ‚salonu”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4347317-v-nykopole-yznasylovaly-y-ubyly-volontera-smy

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Ukromedia poinformowały o zatrzymaniu podpułkownika SBU, wicenaczelnika jednego z wydziałów SBU w obwodzie odeskim, który miał próbować wyłudzić 50 tys. dolarów posługując sie sfałszowanymi zapisami dźwiękowymi dotyczącymi „planów zabójstwa” jednego z ukraińskich parlamentarzystów;
  https://strana.ua/news/327753-podpolkovnika-sbu-budut-sudit-za-vymohatelstvo-i-shantazh-otnositelno-nardepa.html
  Z kolei w Odessie zatrzymano ukraińskiego wojskowego naczelnika jednej z komisji wojskowych, który wymusił 6,5 tysięcy dolarów od poborowego grożąc mu że jak nie zapłaci to „załatwi” mu wyjazd na „front” na Donbasie;
  https://korrespondent.net/city/odessa/4347220-v-odesse-zaderzhaly-voennoho-trebovavsheho-180-tysiach-hrn-za-neotpravku-v-oos

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Skandal w „wyzwolonym” Słowiańsku (obwód doniecki pod kontrola Kijowa). Jeden z miejskich „ukropatriotycznych aktywistów” przyszedł na sesję rady miejskiej z flagą Ukrainy oraz Rosji. Swój czyn tłumaczył chęcią „zwrócenia uwagi na toczące się działania wojenne oraz aby sytuacja z 2014 roku nie powtórzyła się w Słowiańsku w przyszłości”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4347303-v-slavianske-na-sessyui-horsoveta-prynesly-flah-rf

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Jeden z ukraińskich blogerów „szczyry ukropatriota” Kiriłł Sazonow zagroził że jeżeli Rosja „wtargnie na Ukrainę” to może dojść do „awarii” na Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej co poskutkuje gigantycznym skażeniem radioaktywnym całej Europy. Cytat „… Krokodyl [to znaczy Rosjanie] musi wykrwawić się na śmierć, czołgając się na ukraińskie pozycje. Dla europejskich partnerów subtelna wskazówka – w przypadku poważnych bitew na tym kierunku grupa uderzeniowa uderzy na wroga od strony Zaporoża. I w tej sytuacji nie możemy zagwarantować bezpieczeństwa elektrowni atomowej w Zaporożu i [opad] nakryje wszystkich – od Paryża po Ural”;
  https://strana.ua/news/327737-kirill-sazonov-predlahaet-napuhat-rossiju-zaporozhskoj-aes.html

  Polubione przez 4 ludzi

   • Spójrz na nią. Ona jest już po wczesnej menopauzie, mózg jej przekwitł, zwiądł a zwoje na nim jak włosy, całkiem jej już wyprostowało.
    .

    .
    Rosja za zgodę na NS-2 wycofa wojska z nad granicy, czyli sprzeda – zdradzi Donbas , by Ukry mogły wyriezać Rosjan w Donbasie tak jak Polaków na Wołyniu.

    Najlepsze są tam dwa komentarze:

    Komentator
    poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 21:56
    Po co Rosji taki deal? Rurę zbudują i uruchomią niezależnie od zgody USA. Co mogą zrobić USA? Nałożyć miażdżące sankcje na właściciela Fortuny? Już to zrobiły. No chyba że USA w przypływie szaleństwa pójdą na wojnę ekonomiczną z Europą, co będzie oznaczało koniec partnerstwa atlantyckiego, a Europa i tak kupi gaz od Putina, albo pójdzie zbierać chrust i szyszki. A kupi tylko poprzez NS2, innej trasy po 2024 nie będzie. Decyzja o rezygnacji z usług Ukrainy zapadła jeszcze w latach dziewięćdziesiątych, nie ma to nic wspólnego z jakimiś fobiami, tutaj decyduje ekonomia i geografia. Ukraina dla gazu z Jamału jest po prostu nie po drodze. Wystarczy sprawdzić na mapie gdzie leżą Niemcy, gdzie leży Jamał i gdzie leży Ukraina. Tranzyt gazu z Jamału przez Ukrainę ma taki sam sens jak tranzyt przez Ukrainę gazu z Norwegii.
    .
    Niuniu
    poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 18:02
    Kreml nic USA w zamian za zniesienie sankcji na NS2 nie proponuje. Przecież, te sankcje to największy prezen jaki Rosja otrzymuje od USA. Wart każdej kasy a na pewno tej utraconej jeśli NS2 nie powstanie. Sankcje USA wbijają trwały klin w stosunki USA-UE a przede wszystkim w stosunki ze „starą Unią i Niemcami”. Osłabiają tym samym cały sojusz w tym NATO.Niemcy potrzebują gazu z Rosji a bez NS2 będą go otrzymywać mniej. Rosja gaz nie sprzedany do UE sprzeda do Chin lub przerobi na LNG i sprzeda go gdzie kolwiek. Proszę zauważyć, że Rosja nie prowadzi obecnie rozmów z nikim na temat sankcji na NS2. To Niemcy użerają się z USA. Itak zostanie. A już na pewno Rosja nie będzie uzgadniała z USA gdzie i jakie wojska bdzie trzymać na swym terytorium. To sprawy nie podlegające dyskusji międzynarodowej a tym bardziej uzgodnieniom. Czy jest wyobrażalne aby np. Polska przemieściła polskie wojsko dalej od wschodniej granicy w zamian za np ustępstwa Łukaszenki wobec represji polonii białoruskiej?

    Polubione przez 4 ludzi

 10. W ukromediach pojawiły sie nowe informacje na temat szczegółów rozmowy telefonicznej Zełenskiego z Bidenem. Cytat „Dziesięć dni po pierwszej rozmowie telefonicznej prezydentów Joe Bidena i Wołodymyra Zełenskiego w prasie pojawiły się nowe informacje. W ten sposób okazało się, że amerykański przywódca mówił o ingerencji ukraińskich oligarchów w wybory w USA. Zełenski opowiedział swojemu rozmówcy o pięciu sprawach karnych przygotowanych w przypadku Igora Kołomojskiego”;
  https://strana.ua/news/327795-zelenskij-skazal-bajdenu-chto-po-kolomojskomu-podpisano-5-podozrenij.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.