Wojna domowa na Ukrainie 13.04.2021r.- 2121 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 391.

Moskwa liczy na zakończenie działań Ukraińskich Sił Zbrojnych w Donbasie i ustabilizowanie sytuacji w regionie. 

Temat ten poruszył sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow, i jest to reakcja na wcześniejszą wypowiedź Juli Mendel- rzeczniczki prasowej prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, która stwierdziła, że ​​Ukraina o tak „po prostu nie może zaatakować swojego terytorium i walczyć z jej mieszkańcami”

Jednakże, żeby nie było w tym temacie niedomówień, minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow przypomniał, że siły, które doszły do ​​władzy w wyniku zamachu stanu na Ukrainie w 2014 roku, ogłosiły mieszkańców Donbasu terrorystami i od siedmiu lat prowadzą bezwzględną wojnę z własnym narodem.

Moskwa oczekuje, że nie będzie dalszej eskalacji sytuacji w Donbasie. Natomiast wczoraj, 12 kwietnia w rozmowie z dziennikarzami sekretarz prasowy Prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow, wyraził oficjalne stanowisko, że Moskwa oczekuje, że nie będzie dalszej eskalacji sytuacji w Donbasie.

„Mamy nadzieję, że w Kijowie zapanuje polityczna mądrość i sprawa nie dokona poważnego zwrotu. A prowokacyjne działania pójdą na marne”– powiedział Pieskow.

Komentując zaś oświadczenie sekretarz prasowej prezydenta Ukrainy Julii Mendel, zgodnie z którym Kijów zwrócił się o zorganizowanie rozmowy Władimira Putina z Władimirem Zełenskim, ale „nie otrzymał jeszcze odpowiedzi”, Pieskow poinformował, że: „w ciągu ostatnich dni, nie widziałem żadnych próśb. Nie wiem, czy w tych dniach były jakieś zapytania”.

Widocznie, mało rozgarnięta Mendel, znowu przesłała pismo do niewłaściwych rąk?

Dodam jeszcze, że Mendel powiedziała w rozmowie z Reuterem w Kijowie, iż „mają wielką nadzieję, że nie jest to odmowa dialogu”. Z kolei Pieskow odpowiadając na wyjaśniające pytanie dziennikarza, czy Putin ma coś do powiedzenia Zełenskiemu, odpowiedział:

„Jeśli chodzi o rozładowywanie napięć i zapobieganie ewentualnej wojnie, Władimir Putin ma zawsze coś do powiedzenia”.

Rzecznik rosyjskiego przywódcy podkreślił również, że dla Moskwy ważne jest dbanie o interesy rosyjskojęzycznej ludności na całym świecie, w tym o interesy mieszkańców bliskiego jej Donbasu.

„Jeśli chodzi o naród rosyjskojęzyczny, obywateli mieszkający w dwóch nieuznawanych republikach, zwłaszcza dlatego, że to oni są odrzucani przez własne państwo” powiedział Pieskow, dodając, że „zawsze mówiliśmy, że wojna domowa na Ukrainie jest wielką tragedią dla naszej sąsiedniej Ukrainy, dla nas wszystkich i dla całej Europy”.

Mówiąc o możliwym zaostrzeniu konfliktu w Donbasie, Julia Mendel powiedziała wczoraj na antenie kanału Dom TV, że Ukraina „po prostu nie może zaatakować swojego terytorium i nie może walczyć z jej mieszkańcami”.

Komentując te zaskakujące twierdzenie rzeczniczki ukraińskiego prezydenta, rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział na konferencji prasowej:

„Kiedy przedstawiciele administracji Zełenskiego deklarują teraz, że Kijów nie planuje niczego (złego- dpisek mój) w Donbasie, ponieważ Kijów nie może walczyć z własnym narodem, to nieprawda. Zaraz po tak zwanej ‚rewolucji godności’, która w rzeczywistości była niekonstytucyjnym zamachem stanu, Kijów zaatakował własny naród i od tego czasu toczy wojnę z własnym narodem, określając go terrorystami, chociaż mieszkańcy Donbasu nie atakowali nikogo innego na Ukrainie. Po prostu poprosili tylko o pozostawienie ich w spokoju i pozwolenie im na zorientowanie się, co się dalej będzie dziać, gdy w Kijowie władzę przejęli neonaziści, którzy natychmiast wystąpili przeciwko prawom rosyjskojęzycznej ludności ich własnego kraju”.

„Mam wielką nadzieję, że ta historia zostanie zapamiętana, także w tych krajach, które dyskutują z Ukrainą o możliwości zaopatrzenia jej w taki czy inny sprzęt wojskowy”– przestrzegł Ławrow, dodając, że  „może się to źle skończyć, ponieważ w pogoni za przywróceniem ratingu obecny reżim w Kijowie może się posunąć do lekkomyślnych działań”.

Na zakończenie dodam, że kolejna runda negocjacji w ramach Trójstronnej Grupy Kontaktowej ds. rozwiązania konfliktu w Donbasie zaplanowana jest na 14 kwietnia. Zdaniem przedstawicieli delegacji DRL w TGK, w ramach spotkania powinno się rozważyć kwestie odblokowania procesu negocjacyjnego w bloku politycznym, a stanowisko Kijowa w sprawie projektu mapy drogowej przedstawionej przez republiki Donbasu powinno zostać jasno przedstawione.

„Przed zbliżającą się rundą negocjacji nadal istnieje groźba wycofania się strony ukraińskiej w związku z zamiarem wykluczenia przez Ukrainę przedstawicieli opinii publicznej Donbasu z negocjacjach”– zaznaczyli członkowie delegacji DRL.

Ostatnio strona rosyjska wielokrotnie zwracała uwagę, że sytuacja w Donbasie jest nadal trudna i ma tendencję do pogarszania się. Według oficjalnej przedstawicielki rosyjskiego MSZ Marii Zacharowej, przyczyną jest „bojowy nastrój Kijowa, który wciąż żyje złudzeniami co do możliwości militarnego rozwiązania konfliktu na południowym wschodzie kraju”.

Stwierdziła, że ​​Kijów ściąga wojsko i sprzęt do regionu, aktualizuje plany mobilizacji rezerwistów, a media robią w tym temacie spektakl informacjny.

„Zwróciliśmy też uwagę na wypowiedź prezydenta Ukrainy Zełenskiego, który odwiedził Donbas, że przystąpienie tego kraju do NATO miałoby rzekomo doprowadzić do zakończenia konfliktu w regionie. Hipotetyczne członkostwo w sojuszu, wbrew oczekiwaniom Kijowa, nie tylko nie przyniesie pokoju na Ukrainie, ale wręcz przeciwnie, doprowadzi do eskalacji sytuacji na południowym wschodzie na dużą skalę i może mieć nieodwracalne konsekwencje dla ukraińskiej państwowości.”- podkreśliła Zacharowa, wzywając Kijów do powrotu do wypełniania zobowiązań wynikających z porozumień mińskich.

Z kolei Dmitrij Pieskow na antenie telewizji „Rosja 1” w programie „Moskwa. Kreml. Putin”, zaznaczył, że prowokacyjne działania Ukraińskich Sił Zbrojnych w Donbasie na tle niedotrzymywania porozumień mińskich mogą wprowadzić konflikt w fazę aktywną.

„Ponieważ w ogóle istnieje napięcie, takie prowokacje mogą natychmiast rozpalić mocniej ogień wojny domowej i wewnętrznego konfliktu ukraińskiego”- przestrzegł Pieskow, pokazując w ten sposób, że kijowska junta ma nóż na gardle, i dlatego niewiele może. Zaś wszelkie fałszywe ruchy, które może wykonać, zawsze obrócą się przeciwko niej.

*

A tym czasem, na froncie w Donbasie, na jego ługańskim odcinku, z naruszeniem porozumień mińskich wojska ukraińskie kontynuują beztrosko kopanie okopów.


We wsi Łobaczewo- rejon staniczno ługański, pomiędzy budynkami mieszkalnymi przy ul. Szewczenki i Braci Kosowskich, wyposażono w sprzęt inżynieryjny dodatkowe okopy umocnień plutonu 2 batalionu 80 brygady USZ.

Poza tym, USZ  umieściły pojazdy opancerzone w części mieszkalnej wsi Oriechowo-Donieckoje, w nowoajdarskim obwodzie.


Poinformowała o tym służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL:

„W rejonie odpowiedzialności 14 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych zostało zarejestrowane rozmieszczenie transportera opancerzonego i BRDM-2 (opancerzonego wozu rozpoznawczo-patrolowego) w strefie mieszkalnej wsi Oriechowo-Donieckoje”.

Na tym samym odcinku frontu, żołnierz Ukraińskich Sił Zbrojnych zginął w wyniku wysadzenia w powietrze przez minę ustawioną przez USZ w rejonie wsi Zołotoje .

„Żołnierz 2 batalionu 92 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych, przemieszczając się między pozycjami w rejonie wsi Zołotoje poza wyznaczoną trasą, został wysadzony w powietrze przez ładunek wybuchowy”– poinformowało ministerstwo obrony ŁRL.

Przedstawiciel ML ŁRL wyjaśnił, że żołnierzowi nie udzielono w odpowiednim czasie pomocy medycznej, dlatego zmarł z wykrwawienia.


A na donieckim odcinku frontu, ukraińscy snajperzy rozpoczęli szkolenie pod okiem instruktorów NATO w obozie szkoleniowym pod Mariupolem.

Poinformował o tym Departament Milicji Ludowej DRL:

„Nasz wywiad nadal otrzymuje informacje o szkoleniu ukraińskiego personelu wojskowego pod kierunkiem instruktorów NATO. W obozie szkoleniowym w rejonie Mariupola odbywają się szkolenia ze snajperami, w których bierze udział około 15 osób z Grupy Operacyjno-Taktycznej ‚Wostok’.” 

DML DRL uważa, że ​​aktywacja snajperów w obozie wroga jest związana z niedawną dostawą na Ukrainę nowej partii wielkokalibrowych karabinów snajperskich Barrett produkcji amerykańskiej.
Poza tym w ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu USZ dokonały następujących ostrzałów:

10:25, z kierunku miejscowości Szumy w stronę terenu osiedla mieszkaniowego przy kopalni 6/7- na obrzeżach Gorłówki, przy użyciu broni maszynowej,

10:50, z kierunku Piasków w stronę wsi Wiesiełoje- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu broni maszynowej,

12:12, ponownie z kierunku Szumów w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni 6/7, przy użyciu tym razem ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (4 granaty),

12:13, z kierunku Nowomichajłowki w stronę Signalnoje- na południowy-zachód od Doniecka, przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (10 granatów) i broni maszynowej,


12:30, kolejny już raz z kierunku Szumów w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni 6/7, ale tym razem przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (9 granatów) i automatycznego granatnika AGS-17 (10 granatów),16:35, z kierunku Leninskoje w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina- na obrzeżach Gorłówki, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (5 min),16:40, no i ponownie w tym samym rejonie, z kierunku Majorska w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni 6/7, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (10 min).

W sumie, w ciągu minionej doby, w wyniku ukraińskich ostrzałów spadło na terytorium DRL 48 pocisków, tym samym USZ 7 razy naruszyły warunki rozejmu.

Ponadto, na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby, USZ cztery razy dziennie łamały zawieszenie broni prowadząc ostrzał przy użyciu  ciężkich granatników przeciwpancernych SPG-9, automatycznych ciężkich granatników AGS-17 i broni strzeleckiej, rejonu miejscowości Mołodzieżnoje i Zołotoje-5.

W wyniku ukraińskiego ostrzału snajperskiego w rejonie wsi Zołote-5 (Michajłowka) 12 kwietnia zginął żołnierz Milicji Ludowej ŁRL

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

2 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 13 квітня 2021 року.

Сала Україні!

Ігноруючи домовленості, досягнуті 22 липня 2020 року у рамках Тристоронньої контактної групи, російсько-окупаційні війська і надалі здійснюють обстріли позицій Збройних Сил України.

Протягом минулої доби, 12 квітня, в районі проведення операції Об’єднаних сил, збройні формування Російської Федерації 17 разів порушили режим припинення вогню, серед яких 15 – обстріли позицій українських захисників та 2 – дистанційне мінування мінами ПОМ-2.

Зокрема, в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Північ», поблизу селища ПІВДЕННЕ противник вів обстріл із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 120 мм, з озброєння БМП-1, станкових протитанкових гранатометів та стрілецької зброї.Неподалік населених пунктів ШУМИ та ЗАЙЦЕВЕ російсько-окупаційні війська відкривали вогонь із мінометів 82-го калібру, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Поблизу селища НОВГОРОДСЬКЕ окупанти відкривали вогонь з озброєння бойових машин піхоти та станкових протитанкових гранатометів.

У напрямку селища ЗОЛОТЕ-4 збройні формування Російської Федерації здійснили обстріл з автоматичних станкових гранатометів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід», неподалік населеного пункту ПІСКИ, противник відкривав вогонь з великокаліберних кулеметів, а біля КАМ’ЯНКИ – зі стрілецької зброї.

Внаслідок прицільного обстрілу позицій наших підрозділів збройними формуваннями Російської Федерації, один військовослужбовець Збройних Сил України отримав вогнепальне кульове поранення, не сумісне з життям.Командування висловлює щирі та глибокі співчуття рідним та близьким загиблого захисника.

У напрямку населеного пункту ЗАЙЦЕВЕ, ворог двічі здійснив дистанційне мінування цивільної інфраструктури з ручних протитанкових гранатометів мінами ПОМ-2.Українська сторона СЦКК повідомляє про ігнорування досягнутих Мінських домовленостей.

Напередодні чергового засідання Тристоронньої контактної групи окупанти збільшили кількість обстрілів по всій лінії розмежування із забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

При цьому інтенсивність інформаційних вкидів та фейкових повідомлень у інформаційному просторі на тимчасово окупованих територіях та в Російській Федерації значно зросла.

Проросійські найманці продовжили загострювати ситуацію поблизу ділянки розведення в районі населеного пункту Золоте, намагаючись виправдати власне небажання відкрити КПВВ з боку тимчасово окупованих територій. З цією метою 12 квітня окупанти обстріляли ділянку розведення №2 “Золоте”, грубо порушивши, підписане Рамкове рішення Тристоронньої контактної групи про розведення сил та засобів від 20 вересня 2016 року.

Військовослужбовці Збройних Сил України зафіксували два гранатометних постріли з окупованого Первомайську у напрямку населеного пункту Катеринівка, що на підконтрольній Урядові України території.

Про факти порушень збройних формувань Російської Федерації Українська сторона СЦКК нотою повідомила СММ ОБСЄ.

Наголошуємо, Збройні Сили України неухильно дотримуються досягнутих домовленостей щодо припинення вогню та є послідовними у виконанні взятих на себе зобов’язань.

Станом на 7 годину ранку, 13 квітня, російсько-окупаційні війська 3 рази порушили режим припинення вогню, з яких 1 обстріл позицій українських захисників та 2 перетини лінії розмежування ворожим БПЛА.

Так, неподалік населеного пункту ПІВДЕННЕ противник відкривав вогонь з мінометів 82-го калібру.

В районі населеного пункту МАЙОРСЬКЕ, БПЛА противника перетнувші лінію розмежування здійснили скидання гранат на позиції наших підрозділів, внаслідок чого один військовослужбовець отримав поранення, не сумісне з життям.

Командування висловлює щирі та глибокі співчуття рідним та близьким загиблого захисника.

Ще 2 військовослужбовці зі складу об’єднаних сил отримали поранення. Воїнам оперативно надано медичну допомогу та доправлено до лікувального закладу.

Українські військовослужбовці й надалі контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил та дотримуються режиму припинення вогню.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4858 транспортних засоби, 5326 особи, з яких 4916 по Інформаційному центру.

До територіальних підрозділів на причетність до збройних формувань Російської федерації та її найманців доставлялась 1 особа.

Виявлено 87 адміністративних правопорушень.За вказаний період поліцейськими розкрито 27 злочинів.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

50 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 13.04.2021r.- 2121 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ach ta rosyjska dyplomacja…
  „„Mamy nadzieję, że w Kijowie zapanuje polityczna mądrość i sprawa nie przybędzie poważnego zwrotu. A prowokacyjne działania pójdą na marne”– powiedział Pieskow.”
  7 lat terrorystycznych ostrzałów, ofiary w ludziach oraz infrastrukturze, jawne kłamstwa o dążeniu do pokoju, przeinaczanie faktów (wojna domowa faktycznie vs wyimaginowana rosyjska agresja) itp – a Kreml liczy na mądrość 🙂
  Niebiańska cierpliwość lub skrajny sarkazm 🙂

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Tymczasem na terytorium obwodu donieckiego „wyzwolonego” przez Kijów, cytat „Z jednostki [wojskowej] w Mariupolu zniknęło trzech żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy”. ‚Ukrowojaki” nie stawili sie wczoraj na poranny apel, a słuzyli w 56 Samodzielnej Brygadzie Piechoty Zmotoryzowanej, która stacjonuje w Mariupolu w bezpośrednim sąsiedztwie linii frontu;
  https://strana.ua/news/327866-v-mariupole-iz-motopekhotnoj-brihady-vsu-propali-troe-voennykh.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Wiceszef rosyjskiego MSZ Sergiej Riabkow oskarżył USA i NATO o to ze celowo „przekształcili” Ukrainę w „beczkę prochu”;
  https://ria.ru/20210413/ukraina-1728044428.html
  Stwierdził również że „Moskwa będzie nadal chronić ludność rosyjskojęzyczną, pomimo oświadczeń USA, że Rosja „zapłaci cenę” za agresywne działania we wschodniej Ukrainie”. Nazwał także USA „przeciwnikiem Rosji” który robi wszystko by podważyć jej pozycję na arenie miedzynarodowej;
  https://www.interfax.ru/russia/760905
  Z kolei rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa komentując „występ” Zełenskiego w reportazu amerykańskiego CNN stwierdziła że pokazano tam pociąg wiozący ukraińskie czołgi na Donbas, jako „ilustrację” przygotowań Rosji do przeprowadzenia inwazji na Ukraine;
  https://strana.ua/news/327865-zakharova-raskritikovala-cnn-za-vydachu-foto-ukrainskikh-tankov-za-rossijskie.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Szef Biura Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak zażądał tymczasem od USA przekazania Ukrainie kompleksów rakietowych ‚Patriot”, motywując to tym że Ukraina broni przed „rosyjska agresja USA i cały Zachód”. W „ukraińskim internecie” pojawiły sie złośliwe komentarze na ten temat, m.in wyrzucony z frakcji parlamentarnej „Sługa Narodu” Ołeksandr Dubinski napisał „Oczekiwanie: system rakiet przeciwlotniczych Patriot. Rzeczywistość: 10 nadmuchiwanych pontonów”, a popularny ukraiński prezenter telewizyjny Max Nazarov napisał, że najwyraźniej jest to słynny „plan B” Wołodymyra Zełenskiego; „Poproszenie Stanów o pożyczkę lub wojnę to doskonały plan B” – pisze Nazarow. „Naprawdę chcę wierzyć, że nasi chłopcy nie mają celu przekształcenia Ukrainy w [drugą] Syrię”;
  https://strana.ua/news/327853-petriot-dlja-ermaka-zachem-ukraina-prosit-u-ssha-rakety-patriot.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. UCRONARCOS. Cytat „Policja poinformowała o szczegółach konfiskaty największej w historii Ukrainy partii amfetaminy.
  Policja ogłosiła likwidację wielkiego laboratorium narkotykowego w Dnieprze. Przestępcy wytwarzali w nim amfetaminę.
  Podczas poszukiwań znaleźli bardzo dużą partię składającą się z kilkudziesięciu kilogramów gotowych do użycia narkotyków. Łącznie szacuje się ją na 120 kg. Była to największa konfiskata amfetaminy w historii Ukrainy”;
  https://dnepr.strana.ua/327828-foto-kak-v-ukraine-izjali-krupnejshuju-partiju-amfetamina-na-zavode-v-dnepre.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Ukromedia poinformowały ze ojciec niesławnego banderowskiego bandyty Serhija Sternenki, najpierw skazanego na 7 lat wiezienia za porwanie i torturowanie człowieka, a ostatnio zwolnionego najprawdopodobniej po interwencji Ambasady USA w Kijowie, napadł i pobił pracownice służb komunalnych. Do zdarzenia miało dojśc w miejscowości Sadowe w obwodzie odeskim, „rodzinnym gnieździe” Sternenków, Sternenko senior miał znajdować się pod wpływem alkoholu a kobieta przyszła by dokonać odczytu zapisów z wodomierzy. Mieszkańcy miejscowości skarzą się ze Sternenko senior to „bardzo okrutna osoba”, skłócona ze wszystkimi i niejednokrotnie grożąca ze „sprowadzi ekipy z Odessy lub Kijowa by ich pozałatwiać’;
  https://strana.ua/news/327854-otets-serheja-sternenko-napal-na-zhenshchinu-v-sele-sadovom-belhorod-dnestrovskoho-rajona.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Ukraińska codzienność. W Czerkasach „ukronaziole” z „Korpusu narodowego” przeprowadzili „akcje odwetową” w miejskim przedsiębiorstwie komunikacyjnym, po tym jak z jednego z autobusów kontroler wyrzucił „matkę heroja ATO” [zapewne jechała bez biletu]. Po „rozmowie dyscyplinujacej” z dyrekcją oraz pracownikami, kontrolera zwolniono;
  >https://twitter.com/SergUA63/status/1381853268968665089
  W Nowowołyńsku w obwodzie wołyńskim, przed dopiero co otwartą „stołówką dla ubogich” gdzie ywdawane są bezpłatne posiłki, pojawiły sie od razu kolejki chetnych (głownie emerytów);
  >https://twitter.com/SergUA63/status/1381735998154010627
  Ukraińska raperka występujaca pod pseudonimem „Alyona Alyona” postanowiła przeprowadzić „ukropatriotyczną akcję” w internecie, ale nie spotkało sie to z poparciem „ukropatriotów”, którzy dodatkowo wytkneli jej że „hańbi ukraińska flagę” :-)))
  >https://twitter.com/SergUA63/status/1381874954262691841

  Polubione przez 4 ludzi

  • Plus w temacie trucia „serwowanego” światu przez USAmanów. Departament Stanu USA poparł decyzje władz w Tokio które chcą spuścić do Pacyfiku wodę z elektrowni jądrowej Fukushima-1. Decyzji tej zdecydowanie sprzeciwiają się władze Chin oraz Korei Płd, które nie wierzą w zapewnienia Japonii ze woda ta została całkowicie oczyszczona ze skażenia radioaktywnego;
   https://strana.ua/news/327849-ssha-podderzhali-reshenie-japonii-o-sbrose-vody-s-fukusimy-v-okean.html

   Polubione przez 3 ludzi

    • Tymczasem „peremoha” przechodzi w „zrade”? Cytat „Na horyzoncie wyłoniła się nowa „zrada” i nieoczekiwanie – od Bidena. Na doradcę prezydenta USA ds. Rosji może zostać mianowany politolog Matthew Rojansky, uważany w kręgach politycznych za „prorosyjskiego”.
     Rojansky jest uważany za jednego z czołowych ekspertów w Stanach Zjednoczonych zajmujących się krajami byłego ZSRR, a zwłaszcza Rosją, Ukrainą i Białorusią.
     Nadzorował ukraiński program Carnegie, prowadził wieloletni projekt wsparcia amerykańsko-rosyjskiej współpracy zdrowotnej, zajmował się konfliktem w Naddniestrzu. Pracował jako specjalista ds. Polityki w ambasadzie USA na Ukrainie oraz jako Visiting Research Fellow w jednostce badawczej NATO Defense College.
     Według Axiosa Rojansky był krytykowany za to, że był „zbyt miękki” wobec Rosji. Zdaniem Axiosa ewentualne powołanie Rojańskiego na doradcę Bidena niepokoi „jastrzębie”, które obawiają się, że wpłynie on negatywnie na determinację prezydenta USA do konfrontacji z Rosją.
     W artykule z 2017 roku zatytułowanym „Dysfunction in US-Russian Relations” potępił amerykańską „paranoję rosyjskiego strachu na wróble w stylu zimnej wojny”.
     Rojansky powiedział, że eskalacja konfliktu niesie ze sobą „niedopuszczalne ryzyko” i że konkurencją z Rosją należy zarządzać w taki sposób, aby chronić interesy USA i minimalizować to ryzyko.
     Rok temu skrytykował Stany Zjednoczone za „nadmierne” sankcje wobec Rosji w artykule „Nowe sankcje grożą słabymi więzami między Ameryką a Rosją”;
     https://strana.ua/news/327819-sovetnikom-bajdena-mohut-naznachit-politoloha-rozhanski-kotoryj-schitaetsja-prorossijskim-.html

     Polubione przez 3 ludzi

     • Tłumacząc z geopolityki na język prostych ludzi: USA mają obecnie większy problem niż Rosja-Chiny zbytnio urosły w siłę. Departament Stanu co rusz wrzuca na listę objętych sankcjami firmy z państwa środka. Wytłumaczenie tych działań jest po prostu kuriozalne: ponoć firmy te współpracują z resortami obrony Chin 🙂
      USA potrzebują sojuszników (UE) i jednocześnie muszą „wygaszać” inne konflikty. Inaczej przegraja walkę o supremację z Chinami.

      Polubione przez 4 ludzi

     • Jastrzębie są zaniepokojone tym, co nominacja Rojansky’ego oznaczałaby dla determinacji Bidena do konfrontacji z Rosją.”
      ….
      Czytaj dalej:
      https://www.axios.com/biden-national-security-council-russia-director-15d02b7f-f4ca-4386-93a7-893c06947ea3.html
      .
      He he he… Cyba po przegranych potyczkach z rosyjską dyplomacją administracją Bidena doszła do wniosku, że przydałby wśród jastrzębich doradców jakiś jeden rozsądny, co by ostrzegał dementalnego Bidemona przed dyplomatyczną wtopą i totalnym wizerunkowym blamażem.

      Niech przypomnę zagrywkę z chińską delegacją w rozmowach na Alasce i nazwanie Putina Killerem, a to wszystko, by ich obrazić i w ten sposób oszczędzić Bidenowi żenującego spektaklu rozmów osobistych z Putinem i Xi Jinpingiem.

      A co się stało potem? Ogólnoświatowy rechot i ubawu co nie miara, gdy Putin zaprasza Bidena na osobistą rozmowę, a ta bidota nie tyko, że nie potrafi z sensem kilku zdań wypowiedzieć, ale nawet w egzoszkielecie nie potrafi po schodach wsiąść do samolotu.

      Niech przypomnę te blamaże Ameryki, bo przecież po to:
      🔹 by przykryć to gu*(a)no USA pcha Ukrainę do wojny na Donbasie,
      🔹 by z Bidena – mema Bidoty zrobić Bi’demona – Warmongera – Hegemona
      🔹 by zemścić się na Rosji za ,,dyplomatyczne” kpiny Putina z Bideną,
      🔸 tak mało brakowało a tym razem nie psychol Hitler a demental Biden
      wszcząłby III wojnę Światową a Ukraińcy jak zwykle za psa robią – najemnika.

      A więc spójrzmy znów na te kpiny z hegemona, no bo przecież o nie poszło
      .
      .https://www.youtube.com/watch?v=aclj8w3aOyg
      .https://www.youtube.com/watch?v=Guvty1Il7_0&t=2s
      .https://youtu.be/RQsZrhjohD8
      .
      A tu mamy Putina w syberyjskiej tajdze
      .https://www.youtube.com/watch?v=0pTDjc06H54

      Polubione przez 2 ludzi

 8. „Nie ma głupich: Polska nie chce umierać za Ukrainę”.
  To parafraza fragmentu tekstu Piotra Cywińskiego, który stwierdził, że nikt na Zachodzie nie chce i nie będzie umierał za Kijów. Stremidłowski zauważa, że spora część sprzyjającej PiS opinii publicznej jest sceptyczna wobec polityki bezkrytycznego wsparcia dla Ukrainy.
  https://dorzeczy.pl/tylko-na-dorzeczy/179350/polska-nie-chce-umierac-za-ukraine.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • I tak to rozpoczęła się walka junty z własnym narodem, co już kilka tygodni później doprowadziło do masowego mordu w Odessie.
   Ludność Donbasu, dzięki temu, że miała odwagę stawić zbrojny opór uniknęła tego losu.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 9. Epidemia koronawirusa na świecie. Cytat „Federalne agencje zdrowia w Stanach Zjednoczonych wzywają do natychmiastowego przerwania szczepień preparatem Johnson & Johnson po tym, jak u sześciu kobiet rozwinęły się zakrzepy krwi”;
  https://www.money.pl/gospodarka/szczepionka-johnson-johnson-federalne-agencje-usa-wzywaja-do-przerwania-jej-uzywania-6628641242926016a.html
  Cytat „Minister przypomniał, że w najbliższą środę, 14 kwietnia, do Polski trafi pierwsza dostawa szczepionek Johnson&Johnson.; Będzie to blisko 120 tys. dawek”;
  https://pulsmedycyny.pl/kprm-szczepionka-johnson-johnson-w-pierwszej-kolejnosci-dla-osob-z-ograniczona-mobilnoscia-1113507

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Kolejna „peremoha” przeistacza się w „zradę”? „Uncle Joe” Biden zadzwonił do WWP i „potwierdził również kierunek budowania stabilnych i przewidywalnych relacji z Rosją zgodnie z interesami Stanów Zjednoczonych oraz zaproponował spotkanie na szczycie w państwie trzecim w najbliższych miesiącach w celu omówienia pełnego zakresu problemów, przed którymi stoją Stany Zjednoczone i Rosja”;
  https://strana.ua/news/327965-bajden-pozvonil-putinu-i-obsudil-s-nim-ukrainu.html
  Oficjalny komunikat ze strony Prezydenta USA;
  https://www.whitehouse.gov/briefing-room/statements-releases/2021/04/13/readout-of-president-joseph-r-biden-jr-call-with-president-vladimir-putin-of-russia-4-13/
  Oficjalny komunikat ze strony Prezydenta FR;
  http://kremlin.ru/events/president/news/65360

  Polubione przez 2 ludzi

 11. Takie OT
  Gdy Rosja skoncentrowała przy granicy z Ukrainą największą liczbę żołnierzy od 2014 r., w Kijowie zadają pytanie: czy to już czas, by wystawić na pole walki broń wyprodukowaną przez Stany Zjednoczone, a zwłaszcza rakiety przeciwpancerne, znane jako Javeliny. Ich dostawę Amerykanie traktowali bardziej jako element odstraszania i zażądali, by przechowywane były z dala od linii frontu, jednak nie ma przeszkód, by ukraińska armia je przetransportowała i wykorzystywała wedle swojego uznania, piszą Lara Seligman i Natasha Bertrand z POLITICO.
  https://wiadomosci.onet.pl/politico/donbas-czy-ukraina-uzyje-przeciwko-rosji-rakiet-wyprodukowanych-w-usa/4ht78lf

  Polubione przez 2 ludzi

 12. „Witirany ATU” znowu w akcji? W obwodzie odeskim ukraińska policja przeprowadziła „specoperację” dzięki której uwolniono dwóch obywateli Grecji, których porwano, a następnie przetrzymywano poddając ich wymyślnym torturom (m.in za pomocą żelazka) wymuszając na nich „okup” oraz rzeczenie się majątku na Ukrainie. Łącznie ofiary miały stracić 600 tysięcy euro i sześć mieszkań w elitarnych dzielnicach Odessy, a w związku ze sprawa zatrzymano na razie dwie osoby;
  https://korrespondent.net/ukraine/4347755-na-odeschyne-pokhyschennykh-ynostrantsev-neskolko-mesiatsev-pytaly-utuihom

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.