Wojna domowa na Ukrainie 14.04.2021r.- 2122 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 392.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow omawiał kwestię „militarystycznych nastrojów Kijowa”

Zwrócił uwagę na paradoks sytuacji na Ukrainie. Otóż, według Ławrowa najbardziej zaskakujące jest to, że władze z Kijowa zaatakowały swój własny naród. Ponadto mieszkańcy Donbasu nie atakowali i nie atakują nikogo z pozostałej części Ukrainy.

„Kijów zaatakował własny naród i od tego czasu toczy wojnę z własnym ludem, ogłaszając go terrorystami. Chociaż mieszkańcy Donbasu nie zaatakowali nikogo na pozostałej części Ukrainy, po prostu poprosili ich o pozostawienie ich w spokoju i pozwolenie im rozeznać się tylko wobec tego, co będzie się działo, gdy neonaziści przejęli władzę w Kijowie”– stwierdził Ławrow.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow udzielił także odpowiedzi wszystkim, którzy chcieliby poprzeć militarystyczne nastroje Kijowa. Ostrzegł inne kraje przed pochopnymi krokami.

Ponadto, Ławrow zwrócił uwagę na to, że radykałowie, którzy doszli do władzy, natychmiast zakwestionowali prawa rosyjskojęzycznej ludności własnego kraju. Rosyjski minister wyraził nadzieję, że historia ta zostanie dobrze zapamiętana nie tylko w Rosji, ale także w tych krajach, które chciałyby pomóc Kijowowi i „dyskutują z Ukrainą o możliwości dostarczenia takiego czy innego sprzętu wojskowego”.

Przypomnijmy, że wcześniej Ukraina zażądała wycofania wojsk spod granicy ukraińskiej i wyjaśnień dotyczących wzrostu obecności wojskowej, pismo na ten temat zostało opublikowane na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy. Rosja wielokrotnie powtarzała, że ​​jej armii nie ma w Donbasie, ale wydaje się, że Kijów nie chce tego słuchać.

„Niestety strona rosyjska odmówiła podania merytorycznych informacji zgodnie z wezwaniem, stwierdzając, że nie prowadzi takich działań”– napisano w serwisie prasowym ukraińskiego MSZ.

W związku z takim postawieniem sprawy przez kijowską dyplomację, Siergiej Ławrow udzielił lakonicznej odpowiedzi. Zwrócił uwagę, że Rosja nie ma obowiązku informowania o tym, gdy jej armia przechodzi przez terytorium własnego kraju. „Tu mieszkamy”– powiedział Ławrow, odpowiadając na pytanie, dlaczego na granicy z Ukrainą „gromadzą się” siły zbrojne. 

A w tym samym czasie, odwracając uwagę od własnych ruchów wojsk, pakt NATO szykuje się do wojny z Rosją.

NATO skupiło już około 40 tysięcy żołnierzy i 15 tysięcy jednostek uzbrojenia i sprzętu wojskowego w pobliżu granic Rosji, głównie w rejonie Morza Czarnego i Bałtyku. Poinformował o tym dziennikarzy we wtorek (13 kwietnia) minister obrony Federacji Rosyjskiej, generał armii Siergiej Szojgu.

Według niego w pobliżu terytorium Federacji Rosyjskiej skoncentruje się łącznie 40 000 żołnierzy oraz 15 000 jednostek uzbrojenia i sprzętu wojskowego, w tym lotnictwa strategicznego.

Szojgu powiedział, że teraz wojska amerykańskie są przenoszone z kontynentalnej części Ameryki Północnej przez Atlantyk do Europy.

„W Europie następuje ruch wojsk do granic Rosji. Główne siły są skoncentrowane w regionie Morza Czarnego i Bałtyku”– powiedział rosyjski minister.

Zaznaczył, że „w Polsce i krajach bałtyckich siły USA umacniają się, przyjęto i wdraża się amerykańską koncepcję ‚od czterech do trzydziestu’, intensywność rozpoznania powietrznego podwoiła się w porównaniu z rokiem ubiegłym, a intensywność marynarki wojennej. rozpoznanie zostało zwiększone o połowę.”


Amerykańska koncepcja „od czterech do trzydziestu” polega na tym, że Sojusz Północnoatlantycki w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej ma osiągnąć gotowość bojową 30 batalionów zmechanizowanych, 30 eskadr lotniczych i 30 okrętów wojennych w trzydziestodniowej gotowości do ich użycia. Już w dniu 1 grudnia 2019 roku osiągnięto pełną kompletność dla komponentu lądowego, 76% dla komponentu powietrznego, 93% dla komponentu morskiego. Pełne wdrożenie koncepcji „od czwartej do trzydziestu” jest planowane w 2022 roku, ale jak widać proces ten został przyśpieszony o kilka miesięcy.

Widocznie kryzys bodzie amerykańskie jastrzębie?

Pamiętajcie tylko, że to nie tylko Ukraina stanie się- w momencie rozpoczęcia działań wojennych przez NATO- teatrem dziań wojennych, tylko wszystkie kraje byłego Bloku Wschodniego. A więc i nasz kraj, przede wszystkim z racji wielkości skierowanych tu sił i środków oraz jego znaczenia logistycznego.


Niezły pasztet nam tu zgotowali amerykańscy „przyjaciele” i ich lokalne przydupasy.

*

A na froncie w Donbasie, na jego donieckim odcinku frontu, bez zmian, bo według wczorajszego raportu SMM OBWE, obserwatorzy odnotowali kolejne naruszenia przez USZ warunków zawieszenia broni i Dodatkowych Środków jego wzmacniania i przestrzegania:

Wieczorem 10 kwietnia lot UAV dalekiego zasięgu należącego do SMM OBWE został odwołany z powodu zakłóceń sygnału obu modułów GPS w pobliżu bazy koło wsi Stiepanowka. O przeciwdziałaniu przez USZ pracy środków technicznych w tym kierunku wielokrotnie informowano w raportach SMM OBWE.

Poza tym, obserwatorzy SMM OBWE, na donieckim odcinku frontu, ponownie zarejestrowali obecność sprzętu USZ poza wyznaczonymi obszarami składowania, w strefie bezpieczeństwa, w tym w pobliżu zaludnionych obszarów:

– ️1 zestaw rakiet przeciwlotniczych (9K33 „Osa”) w pobliżu strefy mieszkalnej miejscowości Codem,
– ️4 wieloprowadnicowe systemy rakietowe (BM-21 „Grad”, 122 mm) na stacji kolejowej we  wsi Drużkowka’
– ️1 zestaw rakiet przeciwlotniczych (9K35 „Strieła-10”) w pobliżu miejscowości Połkowoje’
– ️1 działo przeciwlotnicze (ZU-23, 23 mm) w pobliżu miejscowości Lebiedyńskoje,
– ️1 transporter opancerzony (MT-LB) w pobliżu części mieszkalnej wsi Krasnogorowka.

https://www.osce.org/files/2021-04-11-12%20Daily%20Report_RUS.pdf?itok=63228 

Ponadto, USZ na donieckim odcinku frontu, w ciągu minionej doby, 6 razy naruszyły warunki rozejmu, prowadząc następujące ostrzały:

04:43, z kierunku wsi Leninskoje w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni 6/7- na obrzeżach Gorłówki, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (6 min),

12:55, ponownie w tym samym rejonie, z kierunku wsi Szumy w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni 6/7, przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (4 granaty) i broni maszynowej,

15:05, z kierunku Opytnoje w stronę wsi Wiesiełoje- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu broni maszynowej,

15:10, z kierunku Marinki w stronę Ługańskoje- na południowych obrzeżach Doniecka, przy użyciu wozu bojowego BMP-2 (3 wystrzały),

18:35, z kierunku północnych obrzeży Zajcewa w stronę jego południowej części- w rejonie Gorłówki, przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (3 granaty) oraz broni maszynowej i snajperskiej,

23:50, z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (1 granat) i automatycznego granatnika sztalugowego AGS-17 (25 granatów).

W sumie, w ciągu minionego dnia w wyniku ukraińskiego ostrzału, na terytorium DRL spadło 42 pociski.

Na zakończenie tego wątku dodam, że w dniu wczorajszym odbyło się spotkanie TGK w formie telekonferencji, w tym w ramach podgrupy ds. bezpieczeństwa, na której strona ukraińska odmówiła przeprowadzenia ze swej strony śledztwa dotyczącego winnych zabójstwa 5 letniego chłopca, który zginął w Aleksandrówce 5 kwietnia od pocisku zrzuconego z ukraińskiego drona oraz 71-letniego mężczyzny, który został postrzelony w głowę 22 marca na terenie własnej posesji w Aleksandówce, przez ukraińskiego snajpera.

Poliszczuk, przedstawiciel Kijowa w TGK obłudnie stwierdził, że:

„Wszystkie inscenizowane historie o staruszkach i dzieciach, które zginęły z rąk ukraińskich żołnierzy, wykraczają poza normalność i są cyniczne.”

Oczywiście, strona ukraińska zdecydowanie odmówiła przeprowadzenia takiego śledztwa w celu definitywnego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości i ewentualnego ukarania winnych zbrodni zabójstwa cywilów.

Przypomnę, że wcześniej SMM OBWE potwierdziła wszystkie fakty dotyczące okoliczności śmierci starszego mężczyzny i dziecka.

Poza tym, w ciągu minionej doby na ługańskim odcinku frontu, USZ 8 razy dziennie naruszyły warunki zawieszenia broni. 

Poinformowało o tym przedstawicielstwo ŁRL we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Reżimu Zawieszenia Broni (WCKiK).

Ukraińscy żołnierze ostrzeliwali teren miejscowości Pierwomajsk i Zołotoje-5, wsi Łozowoje, Żełobok, Kalinowa i Mołodieżnoje.

Ogień prowadzony był przy użyciu: 82-mm moździerzy, granatników przeciwpancernych SPG-9, automatycznych granatników AGS-17, ręcznych granatników przeciwpancernych RPG-7, granatników GP-25 i broni strzeleckiej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

3 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 14 квітня 2021 року.

Сала Україні!

Російсько-окупаційні війська продовжують вести обстріли позицій українських захисників, з метою подальшого звинувачення у порушенні режиму припинення вогню.

Протягом минулої доби, 13 квітня, було зафіксовано 5 порушень з боку збройних формувань Російської Федерації.

Зокрема, в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Північ», неподалік населеного пункту ПІВДЕННЕ, російсько-окупаційні війська обстрілювали позиції українських захисників із заборонених Мінськими домовленостями мінометів 82-го калібру, а біля селищ ЗАЙЦЕВЕ та КАТЕРИНІВКА – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

У передмісті населеного пункту МАЙОРСЬК, БПЛА противника перетнувши лінію розмежування, здійснив скидання гранат на позиції наших підрозділів, внаслідок чого один військовослужбовець отримав поранення, несумісне з життям. Командування об’єднаних сил висловлює співчуття рідним та близьким загиблого захисника.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід», поблизу селища ПЕРВОМАЙСЬКЕ, російські окупанти відкривали вогонь зі станкових протитанкових гранатометів та стрілецької зброї.

Внаслідок ворожих обстрілів, за минулу добу, 3 військовослужбовці Збройних Сил України отримали поранення. Воїнам надано необхідну медичну допомогу та доправлено до лікувального закладу.

На обстріли противника наші захисники відкривали вогонь у відповідь.

Про дії збройних формувань Російської Федерації повідомлено представників ОБСЄ через Українську сторону СЦКК.

Станом на 7 годину ранку, 14 квітня, з боку російсько-окупаційних військ було зафіксовано 2 порушення режиму припинення вогню. Так, неподалік населеного пункту СВІТЛОДАРСЬК, ворог відкривав вогонь з автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів.

У районі населеного пункту МАЙОРСЬК ворог здійснив дистанційне мінування з автоматичних станкових гранатометів мінами ПОМ-2.

Бойових втрат серед наших захисників за поточну добу немає.Українські військовослужбовці і надалі контролюють ситуацію в районі проведення Операції Об’єднаних сил та дотримуються режиму припинення вогню.

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4769 транспортних засоби, 5142 особи, з яких 4742 по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до збройних формувань Російської федерації та її найманців доставлялась 5 осіб. Виявлено 95 адміністративних правопорушень.

За вказаний період поліцейськими розкрито 25 злочинів.

Через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 1009 особи, на підконтрольну Україні територію прибуло 1005 осіб.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:***

***©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

52 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 14.04.2021r.- 2122 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie „porwania” w stolicy Mołdawii byłego ukraińskiego sędziego Mykoły Czausa. Prawnik Czausa Rościsław Krawiec oskarżył o zorganizowanie uprowadzenia attache wojskowego Ambasady Ukrainy w Mołdawii oraz wywiad ukraińskiego resortu obronyi ostrzegł ze skandal jaki z tego powodu wybuchł może doprowadzić do „impeachmentu” obecnej prezydent Mołdawii Mai Sandu, cytat „Prezydent Mołdawii ma słabą pozycję. Porwanie Czausa może stać się podstawą do oskarżenia Mai Sandu. Do prasy wycieka dużo informacji. A jeśli okaże się, że prezydent przymknęła oczy na porwanie obywatela innego kraju , Sandu nie zostanie wybaczone, ona nie jest Billem Clintonem. Sądząc po informacjach w mediach. Sandu była przynajmniej świadoma tego, co się dzieje i nie zrobiła nic, aby zapobiec uprowadzeniu”;
  https://strana.ua/news/328017-pokhishchenie-chausa-mozhet-privesti-k-impichmentu-maji-sandu-advokat.html
  Z kolei media mołdawski informują ze po porwaniu Prezydent Mołdawii próbowała sie w tej sprawie dwukrotnie skontaktować bezpośrednio z Zełenskim jednak nie udało sie to „nie z winy strony mołdawskiej” oraz ze MSZ Mołdawii domagało sie od Ambasadora Ukrainy w Kiszyniowie uchylenia immunitetu dyplomatycznego ukraińskiemu attache wojskowemu, a także chciano przeprowadzić przeszukanie samochodu należącego do ukraińskiej placówki;
  https://hromadske.ua/ru/posts/prezident-moldovy-dvazhdy-pytalas-svyazatsya-s-zelenskim-iz-za-pohisheniya-eks-sudi-chausa-newsmaker

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Zbiegły do UE były wiceszef SBU Dmytro Neskromnyj znowu ‚zaatakował” władze Ukrainy. Tym razem zagroził Zełenskiemu że ujawni kompromitujące go fakty na temat jego „obywatelstwa”, co moze doprowadzić do wszczęcia procedury „impeachmentu” wobec Zełenskiego. Cytat „Neskoromnyj napisał o tym na swoim kanale Telegram w środę 14 kwietnia.
  „Nowi przyjaciele to zawsze nowe doświadczenia, nowe możliwości, a czasem nowe, nieoczekiwane informacje. Koledzy podzielili się interesującymi dokumentami na temat obywatelstwa naszego prezydenta”;
  https://strana.ua/news/328051-neskoromnyj-zajavil-chto-imeet-dokumenty-kotorye-hrozjat-zelenskomu-impichmentom.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Odnośnie „wstępniaka’ rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa oskarżyła NATO do „podżegania” władz Ukrainy do eskalowania działań zbrojnych na Donbasie (min. zabijania dzieci, kobiet i osób starszych), a UE o zachowywanie obojętności wobec agresywnych działań Kijowa, „„Unia Europejska, będąca związkiem państw europejskich z potężną gospodarką i siłami zbrojnymi, służbami specjalnymi, obserwuje to, co dzieje się w samym sercu Europy i nie tylko że obserwuje, ale i wspiera reżim kijowski na wszelkie możliwe sposoby. Tu nie chodzi już tylko o prawa człowieka, ale o podstawowe bezpieczeństwo”;
  https://tass.ru/politika/11142243

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Tymczasem na Morzu Czarnym trwają ćwiczenia rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Tym razem w morze wyszło zgrupowanie Floty Czarnomorskiej złożone z fregaty, okrętów rakietowych, trałowca oraz desantowców które ma przeprowadzić „szkolenie w celu unieszkodliwienia konwencjonalnego pola minowego”;
  https://strana.ua/news/328069-rossijskie-korabli-vyshli-v-chernoe-more.html
  Z kolei rosyjski resort obrony poinformował ze do Woroneża przewieziono kompleksy rakietowe „Iskander” które mają wziąć udział w paradzie „upamiętniającej 76 rocznicę zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej”;
  https://function.mil.ru/news_page/country/more.htm?id=12354281%40egNews&

  Polubione przez 2 ludzi

 5. W związku z wczorajsza rozmowa telefoniczną liderów USA i Rosji, podczas której strona amerykańska złożyła ofertę zorganizowania „szczytu dwóch mocarstw na terytorium państwa trzeciego”, pojawiła sie już pierwsza oferta jaka złożyło MSZ Austrii. Cytat „Widzieliśmy doniesienia medialne. Jeśli Rosja i Stany Zjednoczone zdecydują się na szczyt na szczeblu prezydenckim, to jest to godne pochwały. Decyzja, czy taki szczyt odbędzie się, kiedy i gdzie, zależy od obu krajów…Oczywiście Austria jest zawsze do dyspozycji w jakichkolwiek negocjacjach na wysokim szczeblu”;
  https://ria.ru/20210413/avstriya-1728157987.html

  Polubione przez 5 ludzi

 6. OT z Armenii. Cytat „Premier Armenii Nikol Paszynian uważa, że sojusz wojskowy z Rosją jest podstawą bezpieczeństwa kraju. Państwa rozmawiają o rozbudowie rosyjskiej bazy wojskowej w Giumri” oraz o utworzenia ‚filii” tej bazy w prowincji Sjunik;
  https://strana.ua/news/328057-nikola-pashinjan-zajavil-chto-napadenie-na-armeniju-oznachaet-napadenie-na-rossiju.html
  ps. Koniec „kolorowego fikania”…

  Polubione przez 5 ludzi

 7. W temacie afery łapówkarskiej Sławomira „Zegarmistrza” Nowaka, gdy był szefem ukraińskiej państwowej agencji „Ukrawtodor”;
  https://www.money.pl/gospodarka/sprawa-nowaka-ukrainski-biznesmen-mial-mu-wreczyc-gigantyczna-lapowke-6628734077082528a.html
  Niestety ukromedia nie ujawniły kim jest zatrzymany ukraiński biznesmen;
  https://strana.ua/news/328032-sap-soobshchila-o-podozrenii-predprinimatelju-vzjatochniku-kotoryj-platil-novaku.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”. Cytat „Angielski High Court of Justice odmówił byłym akcjonariuszom Jukosu wznowienia wykonania decyzji Międzynarodowego Arbitrażu z 2014 roku, poinformował o tym minister sprawiedliwości Konstantym Czujczenko. Wtedy Międzynarodowy Arbitraż nakazał Rosji wypłacenie im ponad 50 miliardów dolarów”;
  https://www.kommersant.ru/doc/4772421
  Ps. I kto teraz zapłaci za „kolorowe fikanie” w Rosji?

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Ukraińska codzienność. W ‚wyzwolonym” Kramatorsku (obwód doniecki pod kontrola Kijowa) zatrzymano policjanta który chciał wręczyć łapówkę by zostać uniewinnionym w sprawie przyjęcia innej łapówki…
  https://strana.ua/news/328174-politsejskoho-pojmali-na-podkupe-sotrudnika-hbr.html
  W Zaporożu „załatano” dziurę w jednej z ulic…gipsowymi odlewami szczęk;
  https://korrespondent.net/city/zaporozhye/4348044-yamu-na-dorohe-zasypaly-slepkamy-cheluistei
  Przed jednym z charkowskich hoteli, ukraińska policja przeprowadziła „specoperację” zatrzymania członków gangu który próbował wymusić od rolników z obwodu charkowskiego około 20 mln hrywien;
  https://kharkov.strana.ua/328137-v-kharkove-zaderzhali-bandu-vymohatelej.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. W temacie zarzutów wobec Pana Nowaka

  Ukraińskie służby antykorupcyjne nie przesyłały do Polski nowych materiałów dotyczących Sławomira Nowaka. Również media nie poświęcają mu uwagi, jeśli już to wspominają… niewielką skalę korupcji przy budowie dróg za jego czasów. Po odejściu Nowaka z Ukrawtodora korupcja znacznie wzrosła.
  Nieco większe kontrowersje budzi za to osoba, która – wedle najnowszych doniesień ukraińskiego urzędu antykorupcyjnego – miała Nowaka korumpować.
  To według źródeł portalu „Naszi Hroszi” Aleksander Tislenko, właściciel firmy Altkom, która specjalizowała się w realizacji zleceń na budowę dróg. „Naszi Hroszi” to jeden z najpoważniejszych serwisów specjalizujących się w tematyce korupcji.
  Co ciekawe, firma szerzej rozwinęła skrzydła dopiero wtedy, gdy Nowak odszedł z posady w Ukravtodorze. Jesienią 2019 roku wraz z pięcioma innymi koncernami stworzyła tzw. kartel drogowy – Krajowe Stowarzyszenie Drogowe Ukrainy. Ten podmiot kontroluje prawie 70 proc. kontraktów na remonty i budowę dróg w Ukrainie.
  Najnowsze doniesienia mówią o tym, że Ukravtodor i kartel drogowy sztucznie zawyżają cenę cementu i innych materiałów budowlanych w Ukrainie. W efekcie budowa dróg jest obecnie dwa razy droższa niż za czasów układu, którego elementem miał być Sławomir Nowak.
  https://www.money.pl/gospodarka/sprawa-nowaka-nie-budzi-w-ukrainie-emocji-urzad-raz-po-raz-musi-sie-mierzyc-z-kolejnymi-zarzutami-6628993995684768a.html
  Komentarz: Noż kuźwa, to pokazuje skalę patologii na Ukrainie. Ktoś zajumał 4 mln $ i jest „mała korupcja”. Z artykułu wynika, że Nowak brał (i dawał ważnym osobom) za mało. Dlatego musiał odejść. Przerażają za to liczby podane w artykule: dwukrotne zwiększenie kosztów budowy/remontu każdej z dróg. Przy skali środków jakie Zeleński wyasygnował na infrastrukturę drogową to przecież dziesiątki miliardów hrywien straconych dla kraju.

  Polubione przez 4 ludzi

  • A nie martwisz się tym, że nasze władze tak chętnie wykonywały polecenia ukraińskich organów ścigania?

   Przecież to jest jawne wykorzystywanie sytuacji przy pomocy instytucji państwowych do celów politycznych. Jeśli więc Nowak zostanie w końcu oczyszczony z zarzutów, to w Lachistanie posypią się głowy.

   Widocznie PiS sądzi, że będzie rządził tyle samo co 1000-letnia Rzesza?

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

 11. Dary od Pary Prezydenckiej oraz polskich firm działających na Ukrainie zostały przekazane dla Domu Samotnej Matki w Korotyczu przez Konsula Generalnego RP w Charkowie.
  https://www.gov.pl/web/ukraina/przekazanie-pomocy-dla-domu-samotnej-matki-w-korotyczu
  Komentarz: Przeglądam wpisy z rządowych stron i zastanawiam się jak to możliwe, że para Prezydencka (takie jest moje wrażenie) częściej niesie pomoc jakimś instytucjom na Ukrainie niż w Polsce.
  Każda pomoc/wolontariat jest w porządku, jednak gdy jako podatnik muszę łożyć na nasze „elyty” to wolałbym by rozwiązywały problemy w naszym kraju (to był ich priorytet) ,a nie jakiś antypolski kraj.

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Z serii bajki z mchu i paproci

  Ukraina może produkować 7,8 mld m3 biometanu rocznie – uważa Siergiej Makogon, kierujący pracami tamtejszego operatora.
  https://www.energetyka24.com/ukraina-idzie-w-slady-polski-i-chce-produkowac-miliardy-metrow-szesciennych-biometanu
  Komentarz: Konieczne jest wybudowanie całej infrastruktury technicznej, aby projekt miał szansę powodzenia. Kraj zadłużony, Naftohaz zadłużony, spada wydobycie rodzimego gazu, a tu nagle marzy się ukraińskim urzędnikom czołowa rola w byciu eko.

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Kolejne „njusy” z „juesej”. Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki nazwała wczorajsza rozmowę telefoniczną Prezydentów USA i Rosji „konstruktywną”, a także że Waszyngton przywiązuje dużą wagę do stabilnych i przewidywalnych relacji z Moskwą. Cytat „Naszym zadaniem w Stanach Zjednoczonych jest posiadanie przewidywalnych relacji z Rosją, ich ustabilizowanie, a także dyskusja, szczyt byłby okazją do omówienia obszarów, w których się ze sobą zgadzamy i możemy współpracować”;
  https://strana.ua/news/328215-belyj-dom-priznal-razhovor-putina-i-bajdena-konstruktivnym.html

  Polubione przez 5 ludzi

 14. Przedruk artykułu z Politico na portalu onet.pl
  https://wiadomosci.onet.pl/politico/donbas-armia-ukrainy-stanowi-dzis-dla-rosji-trudniejsze-wyzwanie-niz-w-2014-r-ale-nie/m884m4n
  Komentarz: Dane „zachodnich” dziennikarzy prezentowane na ramach prasy pokazują skalę indolencji i braku rozeznania w temacie.
  cytat:
  „Ukraina zajmuje 13. miejsce na świecie, jeśli chodzi o liczbę posiadanych czołgów (2 430) i 7. w liczbie pojazdów opancerzonych (11 435) i artylerii (2 040). ”
  Ślepo przekleili dane z globalfirepower i nawet nie porównali tych danych ze stanem faktycznym
  https://www.globalfirepower.com/country-military-strength-detail.php?country_id=ukraine
  Już w 2014 okazało się ,że dane prezentowane na tej stronie nie mają się nijak do rzeczywistości (w tym czasie Ukraina zajmowała 20 miejsce na świecie wśród potęg wojskowych). Te 2.5 tysiąca czołgów to fikcja-Ukraina posiada od 850-1000 czołgów w całej armii i korpusie rezerwy. Reszta maszyn to kadłuby starszych modeli czołgów-głównie T-64B które nie warto modernizować, ba nie da się na ten moment uruchomić. Podobnie jest z liczbą pojazdów opancerzonych i artylerii.

  Polubione przez 5 ludzi

 15. Pojawiła się informacja ze trzech głównych przemytników Ukrainy, z listy „głownych przemytników” objętych sankcjami ogłoszonej niedawno przez Radę Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy, ma zostać pozbawionych obywatelstwa Ukrainy i deportowanych do państw których obywatelstwa równiez posiadają, czyli Izraela, Armenii oraz Rumunii;
  https://strana.ua/news/328223-popavshikh-pod-sanktsii-snbo-trekh-byvshikh-hrazhdan-ukrainy-sobirajutsja-deportirovat.html

  Polubione przez 3 ludzi

 16. Ukromedia informują że w „bratniej” Łotwie zastrzelono w typowej egzekucji gangsterskiej (do prowadzonego przez niego samochodu podjechał drugi z którego oddano śmiertelne strzały) ukraińskiego agenta piłkarskiego Romana Bezzubowa. Jest i „polski akcent” ponieważ zastrzelony jest m.in agentem Ukrainca Mykoły Musolitina grającego w Lechii Gdańsk;
  https://korrespondent.net/ukraine/4348158-v-latvyy-zastrelyly-futbolnoho-ahenta-yz-ukrayny

  Polubione przez 4 ludzi

 17. Epidemia koronawirusa na świecie. Cytat ‚Prezydent rady francuskiego regionu Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże Renaud Muselier zamówił 500 tys. dawek szczepionki Sputnik V u ambasadora Rosji. Tłumaczy, że Francuzi oczekują od władz załatwienia problemu niedoboru szczepionek”;
  https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/francuzi-zamowili-u-ambasadora-rosji-szczepionke-sputnik-v/2empwmk
  Z kolei w Serbii ruszyła licencjonowana produkcja „Sputnika V”;
  >https://twitter.com/sputnikvaccine/status/1382363200855932928

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.