Wojna domowa na Ukrainie 15.04.2021r.- 2123 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 393.

„NATO i Ukraina nie dadzą się wciągnąć w grę Rosji”– oświadczyła minister obrony RFN, Annegret Kramp-Karrenbauer.

Napięta sytuacja na południowym-wschodzie Ukrainy i ruchy rosyjskich wojsk w pobliżu jej zachodniej granicy, to był jeden z tematów wczorajszej  (14 kwietnia) narady ministrów spraw zagranicznych i obrony państw NATO.


Jeszcze przed tym spotkaniem niemiecka minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer oskarżyła Rosję o próbę sprowokowania Zachodu

„Mam wrażenie, że strona rosyjska próbuje wszystkiego, by sprowokować reakcje”– powiedziała Kramp-Karrenbauer w programie „Morgenmagazin” telewizji publicznej ARD, dodając, że „razem z Ukrainą nie chcemy dać się wciągnąć w te grę.”

Zapomniała tylko wyjaśnić, o jaką prowokację ze strony Rosji, chodzi. No, ale widocznie jest to już nieistotny szczegół w jej narracji propagandowej, bo liczy się tylko cel, którym jest wzięcie na muszkę rosyjskiego niedźwiedzia.

Przypomnę, że mniej więcej od połowy lutego br. na południowym-wschodzie Ukrainy znów dochodzi do nasilonych prowokacji zbrojnych ze strony  USZ, w wyniku czego m.in. zostało zabitych z pełną premedytacją dwoje cywilów: 5-letnie dziecko i 71-letni emeryt. W wyniku tej eskalacji działań wojennych, w związku z groźbą rozpoczęcia przez Ukraińskie Siły Zbrojne operacji wobec Donbasu, NATO poważnie zaniepokoiło się gromadzeniem rosyjskich wojsk w pobliżu ukraińskiej granicy. Moskwa utrzymuje, że są to tylko „ćwiczenia bojowe” sprawdzające jej gotowość do obrony granic.

„Jeżeli jest tak, jak mówi strona rosyjska, że są to manewry, to istnieją w takich przypadkach międzynarodowe procedury, które służą budowaniu przejrzystości i zaufania”– powiedziała Kramp-Karrenbauer, wyjaśniając, że w przypadku działań rosyjskich takie procedury nie zostały dochowane.

Jak podkreśliła, sytuacja na południowym-wschodzie Ukrainy obserwowana jest przez NATO „bardzo uważnie” i „z zaniepokojeniem”. „Zrobimy wszystko, by nie doszło do eskalacji”– zapewniła. Dodała, że jest wdzięczna Ukrainie za to, iż ta jak dotąd reaguje bardzo „roztropnie”, czyli nie wszczyna kolejnej zawieruchy wojennej w Donbasie, po której zostały by z niej tylko strzępy. I Zachód miałby ponowny problem, ale znacznie większy niż dotychczas.

Według Kramp-Karrenbauer „NATO stoi u boku Ukrainy (….) Ale – jak oceniła – jest dla niej jasne, że rosyjski prezydent Władimir Putin czeka na jeden krok NATO, by mieć pretekst do dalszych działań”. No i tu wreszcie wyciągnęła słuszne wnioski.

Przypomnę, że dzień wcześniej- we wtorek 13 kwietnia, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i amerykański sekretarz stanu Antony Blinken zapewnili szefa ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułebę o wsparciu Sojuszu i USA dla Ukrainy.  

Tego samego dnia z Putinem rozmawiał o ruchach rosyjskich wojsk nowy prezydent USA Joe Biden wzywając do deeskalacji konfliktu. Według przecieków z Waszyngtonu, Biden zaproponował spotkanie z przywódcą Rosji na szczycie w kraju trzecim. Kreml odpowiedział, że przeanalizuje tę propozycję, zapewne czekając na dalsze wrogie posunięcia nowej administracji amerykańskiej oraz aktywność wojsk NATO w pobliżu swoich granic, a także analizując sytuację w Donbasie, od czego uzależnione będzie podjęcie decyzji o spotkaniu.

Wg. informacji Kijowa wynika, że Rosja zgromadziła w pobliżu granicy z Ukrainą aż 41 tysięcy żołnierzy, co stanowi problem dla największej armii świata, którą jakoby stały się USZ. Jak informuje strona ukraińska, początku roku w walkach ze wspieranymi przez Rosję separatystami na południowym-wschodzie Ukrainy zginęło już 28 ukraińskich żołnierzy. Oczywiście, że nie informując przy tym, iż ofiarami są żołnierze, którzy nie przestrzegając umów o zawieszeniu broni prowadzili ostrzał terytorium obu republik donbaskich. A więc zginęli w wyniku ostrzału odwetowego lub też prozaicznie- na swoich polach minowych. W liczbie tej mieszczą się także inne straty niebojowe, spowodowane frustracją, narkomanią i alkoholizmem- powszechnym wśród żołnierzy Operacji Połączonych Sił w Donbasie.

W odpowiedzi na wczorajsze spotkanie szefów resortów obrony krajów członkowskich NATO, głos zabrał minister Spraw Zagranicznych FR, Siergiej Ławrow, który stwierdził, że Specjalna Misja Obserwacyjna OBWE na Ukrainie powinna zintensyfikować wysiłki w celu monitorowania sytuacji po obu stronach linii kontaktowej w Donbasie, a przede wszystkim śmierci cywilów.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział to swojej szwedzkiej odpowiedniczce i urzędującej przewodniczącej OBWE Ann Linde w rozmowie telefonicznej.

„Wyrażono zaniepokojenie eskalacją konfliktu spowodowaną przerzuceniem przez Kijów personelu i broni na linię kontaktu, a także regularnym ostrzałem Ukraińskich Sił Zbrojnych na przedmieściach Doniecka i Ługańska. Potwierdzono zainteresowanie Moskwy rozwiązaniem konfliktu wyłącznie pokojowymi metodami bez alternatywnego ‚pakietu środków’ w Mińsku”– napisano w komunikacie zamieszczonego na stronie rosyjskiego MSZ.

Ławrow zwrócił uwagę na konieczność ścisłego wprowadzenia przez Kijów, Donieck i Ługańsk Dodatkowych Środków zawieszenia broni od lipca 2020 r.

Moskwa wyraziła również przekonanie, że Szwecja, jako urzędujący przewodniczący OBWE, dołoży wszelkich starań, aby Kijów wypełnił swoje zobowiązania, „w tym rozwiązanie problemów humanitarnych ludności DRL i ŁRL, przede wszystkim poprzez uznanie (faktu istnienia- dopisek mój) blokady gospodarczej” republik.

*

A tym czasem na froncie w Donbasie, na jego ługańskim odcinku, ukraińscy żołnierze zostali oskarżeni przez Milicję Ludową ŁRL o używanie samochodów WCKiK w celu maskowania swoich operacji militarnych.

„Ukraińskie Siły Zbrojne wykorzystały samochody ukraińskiej reprezentacji we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Zawieszenia Broni (WCKiK) do dostarczania snajperów i stawiaczy min na linię rozgraniczenia”– poinformował na konferencji funkcjonariusz służby prasowej Milicji Ludowej LPR Iwan Filiponenko, dodając, że „partia barier inżynieryjnych kompanii inżynieryjnej 80 brygady ze zdalnym sprzętem górniczym została dostarczona w rejon lasu na południe od osady Szczastje pojazdami z logo WCKiK”.

Zaapelował on do mieszkańców wsi Wesiełaja Góra o czujność i ostrożność, powstrzymanie się od odwiedzania brzegów rzeki Siewierski Doniec, gdzie „nie wyklucza się możliwości zdalnej eksploatacji terytorium ŁRL przez Ukraińskie Siły Zbrojne Ukrainy.

Filiponenko zaznaczył, że w rejonie wsi Krymskoje ta sama ciężarówka z logo WCKiK dostarczała na linię rozgraniczenia paru snajperów z 54 samodzielnego batalionu rozpoznawczego Ukraińskich Sił Zbrojnych.

„W celu skoordynowania pracy snajperów i zorganizowania interakcji z żołnierzami 2 batalionu dowódca 14 brygady (płk Siergiej) Woiczenko osobiście dostarczył na stanowisko żołnierzy. W tym zakresie spodziewamy się intensyfikacji działań snajperskich w pasie przybrzeżnym (w rejonie rzeki Siewierski Doniec) w okolicy osady Sokolniki i Priszib”– poinformował rzecznik prasowy ML ŁRL.

Poza tym, Ukraińskie Siły Zbrojne utrudniły pracę drona SMM OBWE w pobliżu Popasnej

Siły zbrojne Kijowa wykorzystywały instrumenty wojny elektronicznej do ingerencji w działanie bezzałogowego aparatu powietrznego (UAV) Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE w regionie Popasna. 

„Według naszego wywiadu, żołnierze z 92 brygady w rejonie osady Popasnaja zlikwidowali kanały sterowania UAV misji OBWE za pomocą stacji zakłócającej Bukowel-AD mobilnej grupy 306 batalionu WE co spowodowało, że oficerowie misji zostali zmuszeni do zaprzestania monitorowania terytorium zajętego przez Ukraińskie Siły Zbrojne”– głosi komunikat ML ŁRL.

Ponadto, żołnierz Ukraińskich Sił Zbrojnych został ranny w eksplozji podczas stawiania min w rejonie Swietłodarska.

„W rejonie Swietłodarska podczas eksploatacji terenów na południowych obrzeżach osady, w wyniku zdetonowania miny przeciwpiechotnej podczas jej montażu, szeregowiec 9 batalionu 59 brygady w wyniku jej eksplozji doznał liczne obrażenia powybuchowe”- poinformował oficer służby prasowej Milicji Ludowej ŁRL Iwan Filiponenko.

Filiponenko powiedział, że ranny żołnierz został zabrany do szpitala Konstantinovka.


Natomiast według wczorajszego raportu SMM OBWE, na donieckim odcinku frontu, obserwatorzy odnotowali obecność sprzętu USZ poza wyznaczonymi obszarami składowania, w strefie bezpieczeństwa, w tym w pobliżu osiedli oraz bezpośrednio na terenach mieszkalnych:

– ️ 3 zestawy rakietowe (9K33 „Osa”) i 1 samochodowy zestaw rakietowy (9K35 „Strieła-10”) na obiekcie w pobliżu osady  Kasjanowka,

– 2 czołgi (T-80) w pobliżu osady Pułkowo,

– ️ 1 bojowy wóz piechoty (BMP-2) w pobliżu osady Krasnogorowka,

– ️ 1 transporter opancerzony (BTR-70) w strefie mieszkalnej osady Awdiejewka,

– ️ 1 transporter opancerzony (BTR-80) w pobliżu osady Pawłopol.

Poza tym, USZ w dniu wczorajszym 5 razy naruszyły warunki rozejmu:

prowadząc ostrzał o godzinie 12:11, z kierunku Piasków w stronę Wiesiełoje- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu broni maszynowej,


oraz o godzinie 17:19, z kierunku Bieriezowoje w stronę Jasnoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (2 granaty), automatycznego granatnika AGS-17 (10 granatów) i broni maszynowej,

następnie o godzinie 18:16, z kierunku Opytnoje w stronę Wiesiełoje, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (5 min), a także broni maszynowej.

Do kolejnych ostrzałów doszło o godzinie 18:50, kiedy to z kierunku Krasnogorowki w stronę Staromichajłowki- na obrzeżach Doniecka i dzielnicy mieszkalnej w samym Doniecku, gdzie użyto haubicy 122 mm (1 pocisk) iciężkiej broni maszynowej,

i wreszcie ostatni ostrzał o godzinie 19:43, z kierunku Pierwomajskoje w stronę Lozowoje- na zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu broni maszynowej.

Tym sposobem, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów, na terytorium DRL spadło 12 granatów i 5 min- w sumie 17 pocisków + przeprowadzono dodatkowo 4 ostrzały snajperskie. Ostrzały te spowodowały uszkodzenie 3 domów: jednego w Staromichajłowce przy ulicy Żukowskiego nr. 33 i dwóch wielorodzinnych na obrzeżach północnych Doniecka przy ulicy Noworosyjskiej nr. 15 i 17. Doszło też do tragicznego incydentu, gdy w wyniku ostrzału snajperskiego ze strony pozycji bojowych USZ zginął na balkonie swojego mieszkania nr. 37 znajdującej się na obrzeżach Doniecka przy ulicy Noworosyjskiej nr. 15, 57-letni cywil, który został śmiertelnie ranny w pierś odłamkami od pocisku artyleryjskiego kaliber 122 mm.

Wszystkie zebrane materiały zostały dowodowe przekazane do Prokuratury Generalnej, Komisji Publicznej ds. Rejestrowania Zbrodni Wojennych władz ukraińskich w Donbasie oraz Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej w celu dalszego włączenia do bazy dowodowej zbrodni wojennych ukraińskich dowódców wojskowych.

Ponadto, USZ w dniu wczorajszym na ługańskim odcinku frontu 6 razy naruszyły warunki zawieszenia broni. 

Poinformowało o tym przedstawicielstwo ŁRL we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Reżimu Zawieszenia Broni (WCKiK):

„Rejon Zołotoje-5 był ostrzeliwany. Ogień został przeprowadzony z granatnika przeciwpancernego SPG-9, automatycznych granatników AGS-17 i broni strzeleckiej, w tym dużego kalibru”.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

4 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 15 квітня 2021 року.

Сала Україні!

Російсько-окупаційні війська продовжують вести обстріли позицій українських захисників, з метою подальшого звинувачення у порушенні режиму припинення вогню.

Протягом минулої доби, 14 квітня, було зафіксовано 8 порушень з боку збройних формувань Російської Федерації.

Зокрема, неподалік населених пунктів СВІТЛОДАРСЬК та ЗОЛОТЕ-4, противник здійснив обстріл позицій наших захисників із автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів, а біля ПІСКІВ – зі стрілецької зброї.

У напрямку населеного пункту НЕВЕЛЬСЬКЕ противник відкривав вогонь з підствольних гранатометів та стрілецької зброї, а біля селища БЕРЕГОВЕ – з великокаліберних кулеметів.

У районі населеного пункту МАЙОРСЬК ворог двічі здійснив дистанційне мінування з ручних протитанкових гранатометів мінами ПОМ-2. Поблизу ПАВЛОПОЛЯ було зафіксовано проліт ворожого БПЛА «Орлан-10» з перетином лінії розмежування. Засобами РЕБ БПЛА противника був вчасно подавлений.

Бойових втрат серед військовослужбовців Збройних Сил України немає.Українська сторона СЦКК повідомляє про ігнорування досягнутих Мінських домовленостей від 22 липня 2020 року. Збройні формування Російської Федерації та її найманці продовжують роботи з дообладнання старих та облаштування нових оборонних позицій.

14 квітня передовими підрозділами Збройних Сил України зафіксовано декілька випадків проведення інженерних робіт окупантами.

Зокрема неподалік населеного пункту КРУТА БАЛКА Донецької області двічі зафіксовано інженерні роботи із застосуванням окопних зарядів, які проводилися із просуванням у бік підрозділів українських захисників.

Ще по одному випадку інженерного обладнання зафіксовано на території Донецького аеропорту та поблизу населеного пункту ЗОЛОТЕ-5.

Про факти порушень Українська сторона СЦКК оперативно повідомила СММ ОБСЄ.

Наголошуємо, Збройні Сили України неухильно дотримуються досягнутих домовленостей щодо припинення вогню та є послідовними у виконанні взятих на себе зобов’язань.

Станом на 7 годину ранку, 15 квітня, обстрілів з боку російсько-окупаційних військ не зафіксовано.

Українські військовослужбовці і надалі контролюють ситуацію в районі проведення Операції Об’єднаних сил та дотримуються режиму припинення вогню.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4750 транспортних засоби, 5219 особи, з яких 4819 по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до збройних формувань Російської федерації та її найманців доставлялась 1 особа. Виявлено 86 адміністративних правопорушень.

За вказаний період поліцейськими розкрито 25 злочинів.Через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 1078 особи, на підконтрольну Україні територію прибуло 1079 осіб.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:******
© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

60 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 15.04.2021r.- 2123 dzień od nowego rozejmu.

 1. Kolejny cywil zabity przez ukraińskich terrorystów !

  Wczoraj wieczorem podczas ostrzału artyleryjskiego Sił Zbrojnych Ukrainy na Donieck zginął mężczyzna.
  https://novorosinform.org/856148

  A OBWE żali się i jednocześnie unika przyznania kto dokonuje ataków na ich własne drony, które są niszczone lub zagłuszane przez stronę ukraińską na Donbasie:
  „Drony obserwacyjne specjalnej misji monitorującej są również poddawane masowym atakom z użyciem broni radioelektronicznej (EW). Oświadczenie to rozpowszechniła specjalna przedstawicielka przewodniczącej OBWE Heidi Grau.”
  https://novorosinform.org/856142

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Potwierdzają sie informacje o tym ze USA odwołało zapowiadane wcześniej wysłanie swoich okrętów wojennych na Morze Czarne;
  https://www.reuters.com/article/ukraine-crisis-usa-turkey-russia-int/u-s-cancels-warships-deployment-to-black-sea-turkish-diplomatic-sources-idUSKBN2C12U3
  Informacje o tym potwierdził szef tureckiej dyplomacji minister Mevlüt Çavuşoğlu;
  https://korrespondent.net/world/4348294-turtsyia-podtverdyla-otmenu-prokhoda-korablei-ssha-v-chernoe-more

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Kolejne państwo zadeklarowało chęć goszczenia u siebie „szczytu USA – Rosja” jeżeli do niego dojdzie. Po Austrii, Islandii i Finlandii są to Czechy;
  https://strana.ua/news/328244-chekhija-predlozhila-orhanizovat-v-prahe-vstrechu-bajdena-i-putina.html
  Z kolei Sekretarz Stanu USA Anthony Blinken poinformował że Prezydent USA Joe Biden zaprosił swojego rosyjskiego odpowiednika Władimira Putina na spotkanie już „w nadchodzących tygodniach”;
  https://ria.ru/20210414/vstrecha-1728328386.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Znowu ‚szaleje” Ambasador Ukrainy w Berlinie Melnyk który tym razem „zasugerował” państwom zachodnim by rozważyły przywrócenie Ukrainie statusu „mocarstwa jądrowego”. Swój pomysł ukraiński dyplomata motywuje ‚agresją Rosji” która „chce zmieść Ukrainę z powierzchni ziemi”;
  https://strana.ua/news/328293-posol-ukrainy-v-hermanii-prizval-podumat-o-jadernom-statuse-iz-za-situatsii-v-strane.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Kolejny „njus” z „juesej” i kolejny dotyczący skandalu wokół luksusowego życia jakie prowadzi jedna z założycielek tzw. ruchu BLM. Jak sie okazuje, „samozdeklarowana marksistka” Patrisse Cullors, jest nie tylko właścicelką luksusowej posiadłosci w „białym” regionie stanu Kalifornia, ale także wielu innych (sa to m.in domek plazowy w Albany wyceniany na 5 do 20 mln dolarów), dodatkowo zarabia po 20 tys. dolarów miesięcznie jako „członkini rady d/s reformy więziennictwa”, a także posiada „firmę konsultingową” której usługi nie sa wcale tanie. W tle pojawia się także skandal ze ‚zniknięciem” 90 mln dolarów zebranych na działanie tzw. ruchu BLM, dlatego też jeden z pomniejszych działaczy tego ‚ruchu” domaga sie „niezależnego śledztwa” w sprawie dysponowania funduszami;
  https://nypost.com/2021/04/14/blm-leader-defends-buying-1-4m-los-angeles-home/
  Ps. Już stary dowcip mówił ze „Lud pije szampana ustami swoich przedstawicieli”…

  Polubione przez 4 ludzi

 6. „Zdrada”, cytat „Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen odrzuciła zaproszenie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do złożenia wizyty w Kijowie z okazji Święta Niepodległości i pierwszego szczytu Platformy Krymskiej.
  Pisze o tym Politico w czwartek 15 kwietnia.
  „Zełenski napisał do von der Leyen z zaproszeniem do Kijowa w 30. rocznicę odzyskania przez Ukrainę niepodległości, a także na pierwszy szczyt Platformy Krymskiej, by wyraziła poparcie dla suwerenności Ukrainy nad półwyspem zajętym i zaanektowanym przez Rosję w 2014 roku…W odpowiedzi na zaproszenie Zełenskiego szef administracji Bjorn Seibert wysłał list z odmową z własnym podpisem, odmowę tłumaczy „zbyt napiętym harmonogramem”, choć pod koniec sierpnia instytucje unijne będą zamknięte w czasie wakacji letnich” :-))))
  https://strana.ua/news/328315-ursula-fon-der-ljajen-otkazalas-ekhat-v-ukrainu-soslavshis-na-plotnyj-hrafik.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • Tak to jest, jak mówi stare przysłowie; jak się chce ,,Zbyt wiele srok za ogon trzymać”.

   Trzymali sie za ogon Borisa Johnsona i Uncle Jo Bidemona, a gdy zostali ,,z miękkim niczym” w dłoni, to chcieli się uchwycić Ursuli fon der Ijajen, a ona otkazalas sie mieć Ijajen bez ogona.

   Polubione przez 5 ludzi

 7. Ukraińska codzienność. W Żytomierzu na palcu zabaw dla dzieci powieszono (symbolicznie) dłużników którzy nie wpłacają opłat do kas wspólnot mieszkaniowych;
  https://www.zhitomir.info/news_199453.html
  W Charkowie jedną z dróg dojazdowych zablokowali pracownicy Charkowskich Zakładów Lotniczych którzy domagają sie wypłaty zaległych pensji, a takze interwencji władz w Kijowie w celu ratowania zakładów (m.in umorzenia ich zadłużenia);
  https://kh.vgorode.ua/news/sobytyia/a1159130-trebujut-vyplaty-zarplat-rabotniki-kharkovskoho-aviazavoda-perekryli-dorohu
  Kolejni ukraińscy marynarze zatrzymani w UE, tym razem trzech zatrzymano na statku którym próbowano przemycić do Hiszpanii 18 ton haszyszu;
  https://strana.ua/news/328330-v-ispanii-po-podozreniju-v-narkotorhovle-zaderzhali-trekh-morjakov-iz-ukrainy.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Epidemia koronawirusa na Ukrainie. Cytat „Ukraińcy uznali działania Zełenskiego i Ministerstwa Zdrowia w walce z koronawirusem za nieskuteczne.
  Ponad połowa Ukraińców uważa, że ​​prezydent Wołodymyr Zełenskij, Ministerstwo Zdrowia, Rada Ministrów oraz Rada Najwyższa są nieskuteczni w reagowaniu na zagrożenie koronawirusem”;
  https://strana.ua/news/328309-ukraintsy-schitajut-tsentralnuju-vlast-neeffektivnoj-v-borbe-s-koronavirusom.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Dla zainteresowanyc, artykuł z ukraińskiego portalu „Strana.ua”, cytat „Na Ukrainie coraz częściej mówią o zauważalnie zwiększonym wpływie Wielkiej Brytanii na politykę naszego kraju i poczynania władz ukraińskich. Wielu ekspertów twierdzi nawet, że od pewnego momentu to Londyn, a nie Waszyngton był solistą „chóru” zachodniego poparcia dla Kijowa”;
  https://strana.ua/articles/analysis/327984-london-khochet-kiev-dlja-svoej-osi-s-turtsiej.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Tymczasem były Prezydent Ukrainy Krawczuk podczas swojego występu w ukromediach ogłosił nieoczekiwanie że Ukraina nie powinna liczyć na amerykańską interwencję zbrojną w swojej obronie. Cytat „Myślę, że oczekiwać tego że jutro amerykańscy żołnierze przyjdą na Ukrainę i będa nas bronić, [proszę] nie opowiadajmy bajek. Nic takiego się nie stanie”;
  https://strana.ua/news/328324-amerikanskie-soldaty-ne-budut-zashchishchat-ukrainu-ot-rossii-kravchuk.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Gościnne wystepy Ukroinców trwają. Cytat „Policyjne strzały oddane w opony opla udaremniły ucieczkę pijanemu 52-latkowi z Ukrainy, który w centrum Koszalina nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Wcześniej potrącił policjanta i uderzył w „elkę” – powiedziała oficer prasowa koszalińskiej policji”;
  https://www.tvp.info/53305324/koszalin-nie-zatrzymal-sie-do-kontroli-drogowej-potracil-policjanta-i-uderzyl-w-elke-uzyto-broni

  Polubione przez 5 ludzi

 12. To smutne, że Annegret Kramp-Karrenbauer preferuje bezmyślność i brak refleksji, nad rozsądek podobnie jak reszta naszego „paktu obronnego”. Mogliby wreszcie zrozumieć, że skoro dotychczasowe metody „stabilizacyjne” okazały się mało skuteczne, a wręcz przeciwskuteczne, to trzeba coś zmienić, a nie ciągnąć je w nieskończoność, w nadziei że może kiedyś w dalekiej przyszłości przy ich użyciu czyli eskalacji konfliktu osiągnie się deeskalację.

  Polubione przez 5 ludzi

 13. Kto gównem wojuje…
  .

  .

  Polecam artykuł z blogu SAKERA.
  Pisany był przedwczoraj, trochę się zdezaktualizował, a raczej odsunął w czasie, bo kartą ”Ukraina” Jankesi jeszcze nie raz zagrają przeciwko Rosji.
  Tym razem był to blef, ale w końcu na pewno zagrają nią na serio.
  Kiedy jej użyją na serio? nie jest to zbyt trudne pytanie.

  Na rosyjskich forach przeczytałem coś takiego:
  – Kiedy Ukry zaatakują Donbas?
  – W drugi dzień po tym jak z linii frontu wycofa się OSCE
  – A kiedy się wycofa OSCE?
  – Na trzy dni przed frontalnym atakiem USA na Chiny?
  .
  Kilka urywków z artykułu na wabik do kliknięcia w link.
  ale to co w nim najlepsze, to historia powstania Ukrainy z mapkami poglądowymi.
  Gwoli przypomnienia, skąd się ten trąd wziął na tej pięknej krainie
  .
  UKRAIŃSKIE JUDO PUTINA
  .
  ,,Zaraz na granicy Rosji z Ukrainą wybuchnie straszna wojna – lub nie – ale istnieje pewne prawdopodobieństwo, że znaczna liczba ludzi zostanie zabita przed ostatecznym zakończeniem projektu Ukraina. Biorąc pod uwagę, że w ciągu ostatnich siedmiu lat zginęło około 13 tysięcy ludzi – wojna domowa w regionie Donbasu na wschodzie Ukrainy toczyła się tak długo! – nie jest to żart. Ale ludzie są znieczuleni na wojnę głównie na niskim poziomie. Nieco w ciągu ostatnich kilku tygodni ukraiński snajper zastrzelił dziadka podczas karmienia kurczaków, a młody chłopiec został zabity przez bombę zrzuconą na niego precyzyjnie z ukraińskiego drona.

  Przewiduje się jednak, że to, co ma się teraz wydarzyć, będzie miało inną skalę: Ukraińcy przenoszą ciężką zbroję i wojska na linię separacji, podczas gdy Rosjanie przesuwają swoje na swoją stronę ukraińskiej granicy, z której mogą wysadzić wszystkie ukraińskie oddziały prosto z puli genów, nie stawiając nawet stopy na terytorium Ukrainy – gdyby zechcieli to zrobić. Rosjanie mogą uzasadniać swoje zaangażowanie militarne koniecznością obrony własnych obywateli: w ciągu ostatnich siedmiu lat pół miliona mieszkańców wschodniej Ukrainy złożyło wnioski o obywatelstwo rosyjskie i otrzymało je. Ale jak dokładnie Rosja może bronić swoich obywateli, gdy tkwią w krzyżowym ogniu sił rosyjskich i ukraińskich?

  Czy tym razem (…) III wojna światowa ma wybuchnąć, a wschodnia Ukraina zostanie wykorzystana jako wyzwalacz tej pożogi? Czy różne wypowiedzi Władimira Putina w różnych momentach dają nam wystarczająco solidną podstawę, abyśmy mogli zgadywać, co będzie dalej? Czy istnieje trzecie, typowo irytująco rosyjskie podejście do rozwiązania tej sytuacji, w którym Rosja wygrywa, nikt nie umiera, a wszyscy na Zachodzie drapią się po głowach?

  Ukraińskie wojsko jest podobne do wszystkiego, co obecnie znajduje się na Ukrainie – kolej, elektrownie, rurociągi, porty, fabryki (te nieliczne, które pozostały) – połatany zastój z czasów sowieckich. Żołnierze to przeważnie nieszczęśliwi, zdemoralizowani poborowi i rezerwiści. Praktycznie wszyscy bardziej zdolni młodzi mężczyźni albo opuścili kraj, aby pracować za granicą, albo przekupili się, że nie zostali wcieleni do wojska. Poborowi siedzą dookoła, upijając się, zażywając narkotyki i od czasu do czasu przyjmując zastrzyki w poprzek linii podziału między terytoriami zajmowanymi przez Ukrainę i separatystów. Większość ofiar to przedawkowanie narkotyków i alkoholu, wypadki z bronią, wypadki drogowe spowodowane jazdą w stanie nietrzeźwym oraz samookaleczenia spowodowane wadliwą bronią. Ukraińskie wojsko pracuje również nad zdobyciem nagrody Darwina za największe straty spowodowane wejściem na ich własne miny. Jeśli chodzi o drugą stronę, wiele ofiar to cywile ranni i zabici w wyniku ciągłych ostrzałów z ukraińskiej strony frontu, która biegnie dość blisko skupisk ludności.”

  Czytaj dalej:
  https://thesaker.is/putins-ukrainian-judo/

  Polubione przez 5 ludzi

 14. Ukrainizacja naszego kraju trwa.

  532,5 tys. – tylu obywateli Ukrainy było zarejestrowanych w ZUS na koniec 2020 roku. Bank Pekao, wychodząc naprzeciw ich potrzebom, oferuje szereg udogodnień. Ukraińscy klienci Pekao wszystkie najważniejsze sprawy bankowe załatwią w ojczystym języku, a dodatkowo mogą liczyć na bezpłatne konto, kartę i bankomaty w Polsce i Ukrainie, a obecnie także na aż 50 proc. zniżkę na przekazy pieniężne do ojczystego kraju.
  https://infowire.pl/generic/release/660266/bank-pekao-z-bezplatna-oferta-dla-obywateli-ukrainy
  Komentarz: Bank chce zarobić i ma do tego pełne prawo. Dla Ukraińców będzie to jednak kolejny argument za osiedlaniem się w naszym kraju. Każde kolejne ułatwienia/pomoc dla mieszkańców Ukrainy przy jednoczesnym braku reform w ich ojczyźnie sprawia, że kolejne rzesze imigrantów zaczynają rozpatrywać osiedlenie się w Polsce.

  Polubione przez 4 ludzi

 15. „Szczytu USA – Rosja” raczej w najbliższym czasie (o ile w ogóle) nie bedzie ponieważ „Uncle Joe” Biden już zapomniał o czym rozmawiał wcześniej z WWP przez telefon;
  https://businessinsider.com.pl/polityka/usa-nakladaja-sankcje-na-rosje-chodzi-o-ingerencje-w-wybory-i-atak-hakerski/k0c3cyf
  Cytat „Ambasador USA w Moskwie został wezwany do rosyjskiego MSZ. Federacja Rosyjska zapowiada odpowiedź na nałożone przez Stany Zjednoczone sankcje”;
  https://www.rp.pl/Dyplomacja/210419642-Rosja-zdecydowanie-odpowie-na-sankcje-nalozone-przez-USA.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Cytat „Szef Sbierbanku, German Gref, powiedział RBC, że Rosja nauczyła się szybko dostosowywać do sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone.
   „Gdyby pytanie związane z nowymi sankcjami pojawiło się pięć lat temu, prawdopodobnie pomyślałbym o udzieleniu na nie odpowiedzi. Ale teraz sankcje zostały wprowadzone w prawie wszystkich obszarach i już nauczyliśmy się, jak szybko dostosować się do takich warunków. Gdyby Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na cały dług publiczny, to nie byłyby to sankcje wobec państwa rosyjskiego, ale wobec własnych inwestorów. Dlatego sankcje zostały wprowadzone tylko na nowy dług, co jest dość racjonalnym posunięciem, ponieważ w przeciwnym razie wybuchłaby panika i zagraniczni inwestorzy zaczęliby sprzedawać papiery wartościowe. A dla rosyjskich inwestorów w tym przypadku byłaby dobra okazja do ich zakupu z dużym dyskontem”;
   https://www.rbc.ru/politics/15/04/2021/60787c819a7947fca47d54c9

   Polubione przez 3 ludzi

  • Szczytu USA – Rosja raczej w najbliższej przyszłości nie będzie ( o ile w ogóle do niego dojdzie).

   USA nigdy tej propozycji nie traktowały na poważnie.
   To tylko metoda negocjacji, typowo amerykańska, ograna zagrywka.

   Na portalu RUSSTRAT
   Ciekawa analiza taktyki negocjacyjnej, jaką amerykanie przyjęli wobec Rosji.

   (…)
   ,, Odkąd propozycja pojawiła się po dwóch ostrych wiadomościach – chamskim oświadczeniu Bidena o Putinie i późniejszym zaproszeniu tego samego śpiącego Joe Władimira Putina na szczyt ekologiczny, staje się jasne, że Stany Zjednoczone wybrały taktykę swingową w stosunku do Rosji. Od zimna do ciepła i z powrotem.

   To dobrze znana amerykańska taktyka negocjacyjna, na którą składają się techniki szybkiego naprzemiennego pogrążania się przeciwnika w rozpaczy i nadziei. Na początku nagle pojawia się szokująca gotowość do zerwania wszystkich ustalonych relacji, ostre wypowiedzi na granicy faulu, a potem od razu niechętnie zasugerowano, że są jednak takie momenty, które mogą jakoś uratować sytuację, chociaż sądząc po zachowaniu drugiej strony, najprawdopodobniej nie ma na to nadziei. Itp.

   Eksperci od razu zrozumieli, że Biden potrzebował Putina, by podyktował jakieś ultimatum w postaci nie do odrzucenia oferty, w której pakiet (ulubiona taktyka Amerykanów) łączy żądania wobec Chin i obietnice wobec Donbasu.

   Dlaczego? Biden płonie, brakuje mu czasu – musi pilnie zapobiec zawarciu sojuszu wojskowo-politycznego między Rosją a Chinami w przededniu wybuchu lokalnej wojny Stanów Zjednoczonych z Chinami o Tajwan, a następnie spisek w Chinach i obalenie Xi Jinpinga.

   W tej chwili Stany Zjednoczone nie potrzebują drugiej wojny w Donbasie, a nawet pod warunkiem niedokończonego wycofania wojsk z Afganistanu i perspektywy nowej eskalacji w Syrii, gdzie Turcja może mocno poklepać amerykańskich Kurdów. Trzy fronty jednocześnie to za dużo, nawet dla Stanów Zjednoczonych. Dlatego Biden najprawdopodobniej obiecuje Władimirowi Putinowi ograniczenie aktywności w Donbasie, obniżenie tematyki Nord Stream 2 na hamulcach i osłabienie aktywności piątej kolumny do zakończenia wyborów do Dumy.

   W tym samym czasie Biden zostawia ręce rozwiązane. W razie potrzeby natychmiast wyjdzie ze wszystkich umów, ponieważ jest panem swojego słowa – dał i sam je wziął. Spokojnie zadeklaruje, że ukarze Rosję, jeśli coś się wydarzy. Oznacza to, że firma Biden zastrzega sobie prawo do interpretacji wystąpienia takich przypadków.

   Oznacza to, że Biden zaproponuje Putinowi zamianę taktycznych ustępstw ze strony Stanów Zjednoczonych na strategiczne ustępstwa ze strony Rosji. Typowa taktyka amerykańska: najpierw tworzymy problemy, potem proponujemy rozwiązania w zamian za poważne ustępstwa, które z początku wyglądają ciekawie, ale potem prowadzą przeciwnika na śmierć. Gorbaczow i Jelcyn wielokrotnie przechodzili przez tę prowizję.

   Dla Putina spotkanie z Bidenem jest potrzebne, aby wyjaśnić argumenty USA i spróbować przesunąć negocjacje w długą fazę. Putin będzie marnował czas, tworząc presję czasu na Bidena. Potrzeba Bidena jest wyższa niż Putina, chociaż Biden demonstruje arogancję i siłę, a Putin jest zdecydowanie nieagresywny i gotowy, jak mówią, „na każdy wrzód, z wyjątkiem strajku głodowego”. Co dziwne, Putin może sobie pozwolić na trollowanie Bidena w tej sytuacji, ale Biden nie może.

   Oznacza to, że Putin może spokojnie powiedzieć do każdej propozycji Bidena: „Cóż, muszę to przemyśleć, nie mogę tego zrobić tak szybko, takich problemów nie da się od razu rozwiązać”, a Biden powie: „Nie ma co pomyśl o tym, weź to, dopóki oni to dadzą, w przeciwnym razie jutro i nie będzie to oferowane”.

   Putin będzie udawał, że ukrywa swój strach, a Biden będzie wahał się między satysfakcją, że przestraszył Putina, a obawą, że Putin udaje. W efekcie Putin będzie bardziej manipulował Bidenem niż Bidenem Putinem – obie strony będą stosować model negocjacji manipulacyjnych.

   (…)

   Dla Putina ta walka będzie jedną z najważniejszych w jego życiu.

   Co do Bidena i nie negocjującego tu Xi Jinpinga, to Świat zamarznie, gdy te dwie osoby będą ze sobą rozmawiać.
   Ponieważ kiedy skończą mówić, będzie jasne, czy będzie wojna, czy też pokój.
   To będzie ich prawdziwy program negocjacyjny.

   czytaj dalej:
   https://russtrat.ru/comments/14-aprelya-2021-0025-3831

   Polubione przez 4 ludzi

 16. W temacie wizyty „Naczelnego Klauna Ukrainy” w Turcji. Miał on tam naobiecywać m.in przekazanie „tureckiej firmie” 50 % akcji przedsiębiorstwa „Motor Sicz”. W samej Turcji odniesiono sie do tego ze zdziwieniem i sceptycyzmem, gdyż sama Ukraina jawi sie jako „partner ryzykowny”, a sama „Motor Sicz” została sprzedana najpierw chińskim inwestorom a potem i odebrana i „znacjonalizowana” na „zlecenie” USA, a jak wiadomo obecnie stosunki Turcji z USA nie są „najcieplejsze”. Cytat „W publikacji napisano również, że kwestia ewentualnego wpisania tureckich firm wojskowych do liczby akcjonariuszy Motor Sich pozostaje otwarta, ponieważ chińscy inwestorzy sprzeciwiają się konfiskacie ich majątku, a ponadto zwrócili się do międzynarodowego arbitrażu, aby zrekompensować swoje straty w wysokości 3,6 mld dolarów”;
  https://strana.ua/news/328378-v-turtsii-skepticheski-otnosjatsja-k-vozmozhnosti-prodazhi-ej-motor-sichi.html

  Polubione przez 4 ludzi

 17. Epidemia koronawirus ana Ukrainie. Pojawiła się informacja o tym że kolejny kraj, po Indiach, chce testować wyprodukowaną przez siebie szczepionkę na Ukraincach, tym razem jest to Izrael. Cytat ‚Kijów zaproponował przeprowadzenie trzeciego etapu testów izraelskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi na Ukrainie, a w przyszłości uruchomienie produkcji leku w ukraińskich obiektach.
  Ambasador Ukrainy w Izraelu Jewhen Korniychuk ogłosił to na Facebooku”;
  https://strana.ua/news/328370-izrailskuju-vaktsinu-ot-koronavirusa-khotjat-ispytyvat-v-ukraine.html

  Polubione przez 3 ludzi

 18. Tymczasem MSZ Ukrainy poinformowało ze strona rosyjska zamknęła od przyszłego tygodnia do października tego roku Cieśninę Kerczeńską dla okretów i statków innych państw w związku z odbywającymi sie w tym czasie ćwiczeniami wojskowymi. Strona ukraińska od razu oskarżyła Rosję o naruszanie jej „suwerennych praw” do korzystania z wód tego akwenu oraz naruszenie prawa do swobody żeglugi gwarantowanego odpowiednią Konwencją ONZ;
  https://strana.ua/news/328436-rossija-na-polhoda-zakryla-dlja-inostrannykh-sudov-kerchenskij-proliv-mid-ukrainy.html

  Polubione przez 3 ludzi

 19. Ukromedia opublikowały sondaż jednego z ukraińskich ośrodków badania opinii publicznej w których pytano Ukrainców o „idealnego polityka” w historii. W pierwszej dziesiątce wymienionych przez Ukrainców znaleźli się m.in Bohdan Chmielnicki (1), Taras Szewczenko (2), Józef Stalin (5) i Angela Merkel (6). Bander znalazł się dopiero na dziesiatym miejscu;
  https://strana.ua/news/328400-ukraintsy-vybrali-top-idealnykh-politikov.html

  Polubione przez 3 ludzi

 20. „Powtórka z rozrywki”. Onegdaj Kołomojski z rządzonego przez siebie ówczesnego Dniepropietrowska „organizował” (czyli opłacał chetnych do wstępowania w te „jednostki”) tzw. ukraińskie bataliony ochotnicze, a teraz do odtwarzania „batalionów ochotniczych” w związku z zagrożeniem ‚rosyjskiej inwazji” wezwał burmistrz Iwano-Frankowska z banderowskiej „Swobody” Rusłan Marcinkiewicz.
  Nie wiadomo jednak czy znajda się jacyś chętni ponieważ Marcinkiewicz raczej „groszem nie śmierdzi”…
  https://strana.ua/news/328425-mer-ivano-frankovska-sobiraet-otrjad-dobrovoltsev-na-sluchaj-vtorzhenija-rossii.html

  Polubione przez 3 ludzi

 21. „Zwalczają korupcję za pomocą korupcji?” Jedna z osób, która została objęta sankcjami ponieważ Rada Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy umieściła go na „liście przemytników”, kijowski biznesmen Sejar Kurszutow poinformował w ukromediach że miał mozliwość „wykupienia się’ od umieszczenia go na tej „liście”. Według niego na „liście” został umieszczony z osobistej zemsty przez „osobę bliska szefowi Biura prezydenta Ukrainy”, powiedział także że „wykupienie sie’ od umieszczenia na tej „liście” wynosi od 100.000 do 3 mln dolarów;
  https://strana.ua/news/328458-kievskij-biznesmen-rasskazal-kak-popal-v-sanktsionnyj-spisok-kontrabandistov-snbo.html

  Polubione przez 3 ludzi

 22. Najnowsze ruchy USA przeciwko Rosji (NITKA OTWARTA # 11) AKTUALIZACJA !!!
  7824 widoki15 kwietnia 2021 r 144 Komentarze

  Dookoła są złe wieści. Stany Zjednoczone właśnie zatrzasnęły prowokacyjne sankcje wobec Rosji, mimo że ambasador USA w Moskwie został wezwany do MSZ i wyraźnie powiedział, że jeśli USA nałoży więcej sankcji, nie dojdzie do spotkania Putina z Bidenem.

  Jest też to: USA poinformowały władze tureckie, że nie wyślą dwóch okrętów USN na Morze Czarne . To dobry znak polityczny, ale z militarnego punktu widzenia to właśnie powinny robić Stany Zjednoczone, przygotowując się do wojny. Dlaczego? Ponieważ każdy statek USN w Morzu Czarnym w chwili rozpoczęcia konfliktu będzie zatopiony withing minut: nie tylko Rosjanie mają groźne pociski – Bal i Bastion – Mieli sześcioro zaawansowanych spalinowo-elektrycznych okrętów podwodnych Spośród 636,3 klasa gotowa „Pozdrów ich. Pamiętaj, że walka z okrętami podwodnymi bez osłony powietrznej to kolejna forma zbiorowego samobójstwa.

  Tak więc rozmowa telefoniczna była oszustwem, a Stany Zjednoczone wciąż zmierzają ku wojnie z Rosją.

  Moim zdaniem to, co widzę, to wspólne przygotowanie Ukronazich i USA (wraz z Wielką Brytanią i Polską) do ataku na Donbas i wymuszenia konfliktu na Rosji.

  Biorąc pod uwagę ekstremalny charakter tych wydarzeń, ponownie otwieram otwarty wątek.

  Saker

  PS: jeśli chodzi o Ukronazich, to właśnie użyli ciężkiej artylerii (zakazanej porozumieniami mińskimi) do zamordowania innego cywila w jego domu. Najwyraźniej próbowali wyłączyć stację elektryczną ( typowe posunięcie sił zbrojnych wyszkolonych przez USA przed atakiem ).

  Bardzo trudno mi zrozumieć, jak można uniknąć wojny.

  AKTUALIZACJA : Biden właśnie ogłosił stan wyjątkowy w USA w odpowiedzi na rosyjskie zagrożenie. Dziś wieczorem wygłosi specjalne przemówienie do narodu.

  Polubienie

 23. Poprzedni post Akismet zesłał do kosza spamu.
  Chyba zbyt go byt go upiększyłem.

  WIADOMOŚĆ OD SAKERA:

  Najnowsze ruchy USA przeciwko Rosji (NITKA OTWARTA # 11) AKTUALIZACJA !!!
  15 kwietnia 2021 r

  Dookoła są złe wieści. Stany Zjednoczone właśnie zatrzasnęły prowokacyjne sankcje wobec Rosji, mimo że ambasador USA w Moskwie został wezwany do MSZ i wyraźnie powiedział, że jeśli USA nałoży więcej sankcji, nie dojdzie do spotkania Putina z Bidenem.

  Jest też to: USA poinformowały władze tureckie, że nie wyślą dwóch okrętów USN na Morze Czarne . To dobry znak polityczny, ale z militarnego punktu widzenia to właśnie powinny robić Stany Zjednoczone, przygotowując się do wojny. Dlaczego? Ponieważ każdy statek USN w Morzu Czarnym w chwili rozpoczęcia konfliktu będzie zatopiony withing minut: nie tylko Rosjanie mają groźne pociski – Bal i Bastion – Mieli sześcioro zaawansowanych spalinowo-elektrycznych okrętów podwodnych Spośród 636,3 klasa gotowa „Pozdrów ich. Pamiętaj, że walka z okrętami podwodnymi bez osłony powietrznej to kolejna forma zbiorowego samobójstwa.

  Tak więc rozmowa telefoniczna była oszustwem, a Stany Zjednoczone wciąż zmierzają ku wojnie z Rosją.

  Moim zdaniem to, co widzę, to wspólne przygotowanie Ukronazich i USA (wraz z Wielką Brytanią i Polską) do ataku na Donbas i wymuszenia konfliktu na Rosji.

  Biorąc pod uwagę ekstremalny charakter tych wydarzeń, ponownie otwieram otwarty wątek.

  Saker

  PS: jeśli chodzi o Ukronazich, to właśnie użyli ciężkiej artylerii (zakazanej porozumieniami mińskimi) do zamordowania innego cywila w jego domu. Najwyraźniej próbowali wyłączyć stację elektryczną ( typowe posunięcie sił zbrojnych wyszkolonych przez USA przed atakiem ).

  Bardzo trudno mi zrozumieć, jak można uniknąć wojny.

  AKTUALIZACJA : Biden właśnie ogłosił stan wyjątkowy w USA w odpowiedzi na rosyjskie zagrożenie. Dziś wieczorem wygłosi specjalne przemówienie do narodu.

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.