Wojna domowa na Ukrainie 16.04.2021r.- 2124 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 394.

Oświadczenie szefa przedstawicielstwa DRL w WCKiK w związku z kolejnym zabójstwem cywila w Doniecku.

„Sytuacja na linii rozgraniczenia zaostrza się każdego dnia. Ukraińskie formacje zbrojne nasilają ostrzał, coraz częściej używają broni zakazanej w porozumieniach mińskich i atakują obszary mieszkalne.

Tak więc wczoraj okręg kijowski w Doniecku był pod ostrzałem artyleryjskim USZ. W wyniku pęknięcia jednej z muszli 56-letni mężczyzna otrzymał śmiertelną ranę odłamkową w klatkę piersiową.

To nikczemne zabójstwo zwykłego cywila dokonane przez USZ miało miejsce 14 kwietnia. Właśnie tego dnia, dokładnie 7 lat temu, weszła w życie decyzja Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy o ogłoszeniu tzw. operacji antyterrorystycznej w obwodzie ługańskim i donieckim. W ciągu tych 7 lat mieszkańcy Donbasu utwierdzili się w przekonaniu jak wygląda ‚pokój wg. Kijowa’- to zamordowane dzieci, emeryci i zaskoczeni w swoich domach ludzie, którzy nigdy nie trzymali broni w rękach.

Strona ukraińska nie waha się wykorzystywać nawet inicjatyw i porozumień pokojowych jako przykrywki dla swoich wojskowych prowokacji. W okolicy n. Eksperymentalne, z kierunku którego prowadzono ostrzał, od 29 marca obowiązują gwarancje bezpieczeństwa zwierciadła, o które wcześniej w WCKiK zwracała się strona ukraińska na wykonanie prac remontowo-restauratorskich na obiektach energetycznych. O ile z naszej strony przestrzegane są porozumienia o reżimie milczenia, USZ prawie codziennie od 1 kwietnia otwierają ogień na naszym terytorium od strony miejscowości Opytnoje. W związku z tym jesteśmy zmuszeni cofnąć udzielone wcześniej gwarancje bezpieczeństwa.

Szybko narastającej eskalacji towarzyszy gromadzenie przez wroga sprzętu i personelu na całej linii kontaktu. Wszystkie te fakty świadczą o niezdolności Kijowa do negocjacji i trzymaniu się polityki siły.”

W toku śledztwa określono kierunek ostrzału i używaną broń. Analiza stanowisk stron wskazuje, że ogień został rozpalony od strony osady Opytnoje w kierunku północnych obrzeży Doniecka.

Użyta broń:  artyleria 122 mm.

D-30
kaliber122 mm
zasięg widzenia15,3 km
maksymalny zasięg 22 km (z napędem rakietowym)

Wszystkie zebrane materiały zostały przekazane do Prokuratury Generalnej, Komisji Publicznej ds. Rejestrowania Zbrodni Wojennych władz ukraińskich popełnionych w Donbasie oraz Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej w celu dalszego włączenia do bazy dowodowej zbrodni wojennych ukraińskich dowódców OPS.

*

A tym czasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, ukraińskie formacje zbrojne rozmieściły ponad 300 min przeciwczołgowych na drodze w pobliżu miejscowości Zołotoje.

Poinformowała o tym służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL:

„Odnotowano, że ponad 300 min przeciwpancernych TM-62 zostało zainstalowanych przez żołnierzy 2 batalionu 92 brygady (USZ) po wschodniej stronie szosy T1316 w pobliżu obszaru rozgraniczenia w rejonie wioski Zołotoje.”

Departament obrony ŁRL dodał, że ukraińskie formacje zbrojne zainstalowały sześć kolejnych min przeciwpancernych w pobliżu Popasnej po południowej stronie szosy T0504.

Milicja Ludowa zwróciła uwagę, że rozstawianie pól minowych na drogach stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia ludności cywilnej, a także utrudnia pracę Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE.

Natomiast, według wczorajszego raportu SMM OBWE, na donieckim odcinku frontu, ukraińskie formacje zbrojne utrudniały loty patrolowe UVA SMM OBWE:

▶ ️ 13 kwietnia, na południowo-zachodnich obrzeżach Jelenówki w trakcie zapowiadanego wcześniej lotu krótkodystansowego UAV SMM OBWE, obserwatorzy z obsługi UAV usłyszeli 5 strzałów i 7 serii broni strzeleckiej około 1,8 km na północny zachód. Oceniono, że ogień został skierowany w stronę UAV SMM OBWE, który leciał nad pozycjami USZ około 1,8 km na północny-zachód od miejsca patrolu SMM OBWE. Podczas poprzednich lotów UAV również doświadczył zakłóceń sygnału GPS w wyniku jego zagłuszania,

▶ ️ Tego samego dnia, będąc w pobliżu wsi Aleksandrowka i niedaleko tej osady obserwatorzy SMM OBWE podczas zapowiadanych lotów UAV krótkiego zasięgu usłyszeli odpowiednio 4 serie i 8 strzałów z broni ręcznej- według szacunków otwarto ogień w kierunku UAV. W obu przypadkach ogień został oceniony jako skierowany w stronę UAV należącego do SMM OBWE lecącego około 1,4 kilometra na południowy-zachód od miejsca patrolu SMM OBWE. W obu lotach UAV krótkiego zasięgu SMM OBWE był również zakłócany przez sygnał GPS w wyniku jego zagłuszania.

▶ ️ Także tego samego dnia lot UAV dalekiego zasięgu SMM OBWE został odwołany ze względu na zakłócenia sygnału obu urządzeń GPS w pobliżu bazy w okolicy wsi Stiepanowka,

▶ ️ Ponownie w tym samym dniu lecącemu UAV krótkiego zasięgu należącego do SMM OBWE w pobliżu osady Niewieskoje zakłócono sygnał GPS w wyniku jego zagłuszania), a także podczas 2 następnych lotów nad obszarami w pobliżu wsi Orłowka.

Ponadto obserwatorzy SMM OBWE odnotowali obecność sprzętu USZ z naruszeniem linii wycofania oraz w strefie bezpieczeństwa:

– ️ 1 zestaw rakiet przeciwlotniczych 9K35 „Strieła-10” w strefie mieszkalnej miejscowości Czernienko,
– ️ 2 holowane moździerze (nieznanego typu) na południowo-wschodnich obrzeżach Mariupola,
– ️ 1 działo przeciwlotnicze (ZU-23, 23 mm), 1 transporter opancerzony (MT-LB-S), 1 BMP-1 i 2 BMP-2 w pobliżu miejscowości Łomakino,
– ️ 1 transporter opancerzony (BTR-80) w pobliżu wsi Gnutowo,
– ️ 2 samobieżne działa przeciwlotnicze (ZSU-23-4 „Sziłka”, 23 mm) w strefie mieszkalnej w pobliżu miejscowości Czernienko,
– ️ 1 MT-LB i 2 działa przeciwlotnicze (ZU-23, 23 mm) w pobliżu Liebiedińskoje,
– ️ 1 BTR-3 w pobliżu osady Sopino,
– ️ 3 BTR-80 w pobliżu wsi Orłowka.

Poza tym, USZ w dniu wczorajszym na donieckim odcinku frontu, 4 razy naruszyły warunki rozejmu prowadząc następujące ostrzały:


13:35, z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (12 granatów),


18:15 i 18:40, z kierunku Piasków w stronę Wiesiełoje- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (2 miny) i broni maszynowej (2 ostrzały),

 22:00, z kierunku Szumów w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni 6/7- na obrzeżach Gorłówki, przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (4 granaty) i broni maszynowej.

W sumie, w wyniku wczorajszych ostrzałów ze strony pozycji bojowych USZ na terytorium DRL spadło 18 pocisków.

Ponadto, USZ na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby 2 razy naruszyły warunki zawieszenia broni. 

Poinformowało o tym przedstawicielstwo ŁRL we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Reżimu Zawieszenia Broni (WCKiK).

Ostrzelane zostały okolice Zołotoje-5 i wioski Kalinowo, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9, ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7, granatnika podlufowego GP-25 i broni strzeleckiej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

5 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 16 квітня 2021 року.

Слава Україні!

Російсько-окупаційні війська продовжують вести обстріли позицій українських захисників, з метою подальшого звинувачення у порушенні режиму припинення вогню.

Протягом минулої доби, 15 квітня, було зафіксовано 7 порушень з боку збройних формувань Російської Федерації.

Зокрема, у передмісті населеного пункту МАЙОРСЬК російсько-окупаційні війська відкривали вогонь із заборонених Мінськими домовленостями мінометів 82-го калібру та великокаліберних кулеметів.

Неподалік населеного пункту НОВОЗВАНІВКА противник здійснив обстріл у бік позицій наших захисників із гранатометів різних систем, а біля селищ ЗАЙЦЕВЕ та ПІСКИ– зі стрілецької зброї.

В районі населеного пункту МАЙОРСЬК було зафіксовано проліт ворожих БПЛА з перетином лінії розмежування, а поблизу селища НОВГОРОДСЬКЕ ворог здійснив дистанційне мінування з ручних протитанкових гранатометів мінами ПОМ-2.

Бойових втрат серед військовослужбовців Збройних Сил України немає

.Про дії збройних формувань Російської Федерації повідомлено представників ОБСЄ через Українську сторону СЦКК.

Станом на 7 годину ранку, 16 квітня, порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Українські військовослужбовці і надалі контролюють ситуацію в районі проведення Операції Об’єднаних сил та дотримуються режиму припинення вогню.

.Слава Україні!”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

51 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 16.04.2021r.- 2124 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem naczelny klaun Upadlny proponuje poddanym żeby wakacje spędzali w Turcji w miejsce Rosjan, którzy dotąd byli najliczniejszą grupą turystów.
  https://novorosinform.org/856318
  No to teraz głodujący emeryci skorzystają ze wspaniałej okazji grzebania w tureckich śmietnikach. Kolejny wielki sukces Zeleńskiego !

  Polubione przez 7 ludzi

 2. W temacie „wiekopomnego” przemówienia „Uncle Joe” Biden’a, czyli znowu o „pokoju z Rosją”;
  https://tvn24.pl/swiat/usa-wystapienie-prezydenta-joe-bidena-po-nalozeniu-sankcji-na-rosje-relacja-5069689
  https://strana.ua/news/328483-polnaja-versija-obrashchenija-prezidenta-ssha-dzho-bajdena-o-rossii.html
  No i „standardowo” nie obyło się bez „gaf”, czyli „Prezydenta Klutina (zamiast Putina)” oraz „chęć wstrzymania szczepień (zamiast eskalacji) z Rosja”….
  https://strana.ua/news/328487-dzho-bajden-ohovorilsja-v-rechi-pro-rossiju.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • Akurat w to nie wątpię. Brudna bomba to po najprościej mówiąc odpady po nuklearne+ zwykła bomba. Chodzi o to by skazić jak największy obszar. Tylko tak jak pisałem kilka dni temu, stworzenie takiej broni to jawne złamanie porozumienia o nie rozprzestrzenianiu broni atomowej. Ponadto Ukrainie brak dobrych nośników do wystrzeliwania takich „wunderwaffe”. Zasięg rakiet Ukrainy to max 130 km na dzień dzisiejszy i możliwość wystrzelenia ładunku o maksymalnej wadze ok 200 kilogramów. Przy rozszczepialnych półproduktach konieczne byłoby wzmocnienie obudowy ołowiem+ jakiś materiał wybuchowy… bomba nie skaziłaby dużego obszaru (nawet jakby doleciała tam gdzie miała). Samych rakiet Ukraina też ma mało, więc obrona powietrzna Rosji dałaby sobie radę. Za to odpowiedź na taki atak… o Boziu najłagodniejsza forma to byłoby walcowanie tego kraju setkami rakiet i naloty precyzyjne na wszystkie cele wojskowe/instalacje wojskowe/infrastrukturę techniczną i polowanie na inicjatorów ataku na Rosje.
   Po takiej „nauczce” ( a przypominam to wariant optymistyczny stoczyłby się do poziomu sprzed II wojny światowej.

   Polubione przez 5 ludzi

 3. I w temacie terroru stosowanego na „pomajdanowej” Ukrainie wobec wszelkich realnych, czy tez domniemanych „przeciwników politycznych”, czyli kolejna rocznica zamordowania w Kijowie ukraińskiego dziennikarza i pisarza Ołesia Buzyny przez członków organizacji neobanderowskiej. Matka zamordowanego zwróciła się z apelem by uczcić pamieć jej syna;

  https://strana.ua/news/328544-ubijstvo-olesja-buziny-6-let-so-dnja-trahedii-kak-rassledujut-delo-i-chto-s-polishchukom-i-medvedko.html
  A prawnik który reprezentuje ją w sądzie gdzie toczy się proces zabójców jej syna, o to że praktycznie został on ‚zamrożony” oskarżył władze w Kijowie i podległe im „specsłużby”;
  https://strana.ua/articles/interview/328619-shest-let-so-dnja-ubijstva-olesja-buziny-chto-proiskhodit-s-rassledovaniem-prestuplenija.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Tymczasem w Rosji zabrano sie za nielegalnych imigrantów z państw byłej WNP, w tym za Ukrainców. MSW FR postawiło „ultimatum” państwom byłej WNP by te do 15 czerwca tego roku „ewakuowały” z terytorium FR swoich obywateli którzy przebywają na nim nielegalnie;
  https://www.interfax.ru/russia/761624
  Ukromedia już się żalą że deportacja z FR grozi 150 tysiącom Ukrainców, którzy przebywają tam nielegalnie;
  https://korrespondent.net/world/russia/4348855-v-rf-uhrozhauit-deportyrovat-150-tysiach-ukrayntsev

  Polubione przez 4 ludzi

  • News z sprzed dwóch godzin

   Wydalenie 10 dyplomatów i sankcje wjazdowe na 8 urzędników są odpowiedzią lustrzaną.
   Ograniczenia jakie nakładają dodatkowo na dyplomatów, prawie całkowicie sparaliżuje pracę ambasady USA w spieraniu nawalnionej V kolumny.
   Zlikwidują również ,,amerykańskie fundusze i organizacje pozarządowe kontrolowane przez Departament Stanu i inne amerykańskie agencje rządowe”.
   Korzystają z okazji i likwidują własowcom Nawalnego zaplecze finansowe i organizacyjne
   Putin czyści sobie przedpole i tyły przed wyborami.

   Rosyjskie MSZ opublikowało listę odpowiedzi na sankcje USA

   Krótki link16 kwietnia 2021 19:31

   🔸 Na przykład lista środków zaradczych obejmuje wydalenie amerykańskich urzędników dyplomatycznych „w ilości współmiernej z działaniami władz amerykańskich przeciwko rosyjskim dyplomatom”.

   🔸 Praktyka korzystania z ambasady USA „krótkoterminowo oddelegowanej przez Departament Stanu w celu zapewnienia funkcjonowania misji dyplomatycznych” jest również ograniczona.

   Wydawanie im wiz zostanie ograniczone do minimum: do 10 osób rocznie.

   🔸 Ponadto podjęte zostaną działania zmierzające do całkowitego zakończenia praktyki zatrudniania przez misje dyplomatyczne USA pracowników administracyjnych i technicznych spośród Rosjan i obywateli państw trzecich.

   🔸 „W związku z systematycznym naruszaniem przez dyplomatów USA zasad poruszania się po terytorium Federacji Rosyjskiej, dwustronny protokół ustaleń z 1992 r. Dotyczący„ otwartej ziemi ”zostaje rozwiązany – dodało MSZ.

   🔸 W oświadczeniu napisano również, że „ma na celu zakończenie działalności w Federacji Rosyjskiej amerykańskich funduszy i organizacji pozarządowych kontrolowanych przez Departament Stanu i inne amerykańskie agencje rządowe”, zwłaszcza na tle faktu, że Stany Zjednoczone ”nie zamierzają zmniejszyć zakres jej wywrotowych wysiłków. ”

   15 kwietnia prezydent USA Joe Biden podpisał dekret nakładający sankcje na 32 rosyjskie osoby fizyczne i prawne oraz sześć firm technologicznych.

   Również w Waszyngtonie ogłoszono, że dziesięciu rosyjskich dyplomatów zostało wydalonych ze Stanów Zjednoczonych .

   Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zapowiedział, że MSZ wyda oświadczenie przedstawiające środki, które prezydent Rosji zaakceptował w odpowiedzi na absolutnie nieprzyjazne, niesprowokowane działania USA.

   https://russian.rt.com/world/news/853636-mid-opublikoval-spisok-otvetnyh-mer

   Polubione przez 5 ludzi

 5. Tymczasem szef Sztabu Generalnego Ukrainy gen. Chomczak, w reakcji na wezwania burmistrza Iwano-Frankowska by tworzyć „bataliony ochotnicze do obrony przez rosyjska inwazją”, wezwał władze miejskie na Ukrainie do zaniechania takich działan i nie siania paniki. Cytat „W związku z powyższym proszę przedstawicieli władz państwowych i samorządu terytorialnego, aby nie pogarszali sytuacji i nie wzniecali paniki w społeczeństwie. Zwracam uwagę na to, że nie należy przesuwać uwagi poprzez tworzenie formacji paramilitarnych nieokreślone przez prawo. W końcu takie nieskoordynowane działania mogą być spekulatywnie wykorzystane przez rosyjską machinę propagandową. do informacyjnego potwierdzenia ich manipulacyjnych i fałszywych wypowiedzi na temat sytuacji na Ukrainie”;
  https://strana.ua/news/328681-khomchak-prizval-mestnye-vlasti-ne-podnimat-paniku-iz-za-rossijskikh-vojsk-u-hranits-ukrainy.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.