Wojna domowa na Ukrainie 18.04.2021r.- 2126 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 396.

Naczelny dowódca Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ) Rusłan Chomczak wezwał ukraińskie władze państwowe i władze lokalne, aby nie wywoływały paniki w społeczeństwie z powodu przemieszczania się wojsk rosyjskich.

Oświadczenie Chomczaka zostało opublikowane na oficjalnej stronie Sztabu Generalnego Ukraińskich Sił Zbrojnych na Facebooku.

„Proszę przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, aby nie pogarszali sytuacji i nie wzniecali paniki w społeczeństwie. Zwracam uwagę, że nie warto przesuwać akcentu poprzez tworzenie formacji paramilitarnych nieokreślonych prawem”– napisano w oświadczeniu.

Zdaniem Chomczaka takie działania Rosja może wykorzystać do własnych celów.

Dodał również, że Sztab Generalny Sił Zbrojnych rozważa wszystkie możliwe opcje rozwoju sytuacji i określa odpowiednie sposoby reagowania.

Natomiast dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Serhij Najew stwierdził, że jak dotąd wywiad USZ nie zarejestrował żadnych oznak przygotowań Federacji Rosyjskiej do ofensywy, a ściągnięcie swych jednostek zbrojnych w pobliże ukraińskiej granicy to tylko demonstracja siły. 

Według niego, aby rozpocząć ofensywę, Rosja musi najpierw utworzyć grupy uderzeniowe w pobliżu granicy z Ukrainą. Ale ukraiński wywiad nie rejestruje obecności na chwilę obecną takich grup w pobliżu terytorium Ukrainy.

„W pobliżu granicy należy tworzyć grupy uderzeniowe, czyli ustawić wojska w szyku bojowym i przygotować się do ofensywy. Teraz nie ma takich oznak. Nie utworzono grup uderzeniowych, wszystkie jednostki w obozach bazowych i poligonach prowadzą działania szkoleniowe zwane demonstracją siły.”
– powiedział Najew na antenie talk show „Wolność słowa Sawika Szustera”.Najew- odpowiadając na pytanie, czy ukraińskie siły zbrojne mogłyby się obronić bez pomocy sojuszników, gdyby Rosja „zaatakowała” Ukrainę, dodał, że Ukraina bada scenariusze obronne w hipotetycznym „przypadku rosyjskiej agresji” bez angażowania sił zbrojnych swoich sojuszników. 


„Zawsze się przygotowujemy, wszystkie nasze plany są opracowywane bez angażowania sił zbrojnych sojuszników. W przypadku pogorszenia sytuacji liczymy na zwiększenie pomocy materialnej i technicznej. A siły Sił Zbrojnych Ukrainy i innych elementów sektora obronnego w zupełności wystarczy.”– stwierdził Najew.

Czyli, że Ukraińcy są „zwarci i gotowi” bez pomocy innych krajów, do samodzielnego odparcia militarnej agresji rosyjskich sił zbrojnych. Tylko pogratulować dobrego mniemania o swych siłach zbrojnych.

Jednakże, już sam zwierzchnik USZ, czyli prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, już nie jest takim niepoprawnym optymistą, gdyż stwierdził, że jego kraj musi mieć możliwość przystąpienia do NATO ze względu na zachowanie swego bezpieczeństwa i pełnej suwerenności terytorialnej. 

Taką opinię wyraził Wołodymyr Zełenski w rozmowie z gazetą Telegraph, dodając, że budowanie rosyjskiej potęgi militarnej w pobliżu granic jego kraju zagraża całemu porządkowi demokratycznemu.

„Jedynie przystąpienie Ukrainy do NATO może zagwarantować długoterminowo bezpieczeństwo i pokój. To konflikt, który zadecyduje, czy zostanie zachowany prawdziwy porządek demokratyczny, czy zadziała zasada nienaruszalności granic i czy będzie wolność krajów w wyborze własnego losu.”– stwierdził w wywiadzie dla gazety Telegraph, ukraiński prezydent. Co już jest bardziej realistyczną postawą, niż dowódcy Połączonych Sił, Serhiej Najew.


https://www.telegraph.co.uk/news/2021/04/16/exclusive-ukrainian-president-warns-russian-build-up-threatens/


Jednakże największym realistą w ukraińskiej polityce jest Wadim Rabinowicz, deputowany Wierchownej Rady z ramienia prorosyjskiej „Platformy Opozycyjnej- Dla Życia”, który omawiając trudną sytuację na Ukrainie zasugerował, że ten kraj umrze. 

Jego przemyślenia zostały opublikowane na oficjalnej stronie partii.

W swoim przemówieniu ukraiński parlamentarzysta powiedział, że obecny rząd w Kijowie „toczy wojnę z własnym narodem”– z czym i ja też się zgadzam. W szczególności deputowany ukraińskiego parlamentu podał jako przykład „niebotycznie wysokie” taryfy paliwowe, a także problemy w walce z COVID-19

Bieżący stan rzeczy na Ukrainie opisał cytatem z wiersza ukraińskiego wieszcza- Tarasa Szewczenki pt. „Dorastałem na obcej ziemi” (https://www.inpearls.ru/977416):

Погано дужестрах погано! В оцій пустині пропадатьА ще поганше на Украйні Дивитисьплакать — і мовчать!”


Jego zdaniem w kraju jest taki właśnie „szokujący obraz we wszystkich sektorach i kierunkach”.

„Opowiem wam, jak to się wszystko zaczęło: tak zwany ‚dobrobyt’ Ukrainy. Cytuję słowa Leonida Krawczuka, byłego pierwszego sekretarza Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Ukrainy, potem pierwszego prezydenta, a teraz kluczowego członka Waszego zespołu (Zełenskiego- dopisek mój): ‚Za 10 lat Ukraina stanie się najbogatszym krajem w Europie, drugą Francją’. Od tego czasu całe to ‚oszustwo’ trwa, a kraj w międzyczasie po prostu umiera”– powiedział zastępca przewodniczącego Wierchownej Rady.

Rabinowicz uważa, że ​​po jego tak mocnym w treści oświadczeniu władze mogą wszcząć przeciwko niemu sprawę karną, ale przypomniał, że cytował tylko Szewczenkę.


*


A tym czasem, na froncie w Donbasie, na jego ługańskim odcinku, instruktorzy wojskowi z USA wzięli udział w szkoleniu artylerzystów Ukraińskich Sił Zbrojnych.

„Na poligonie w rejonie osady Pokrowskoje z jednostkami 40 samodzielnej brygady artylerii Ukraińskich Sił Zbrojnych odbyło się szkolenie z zakresu zagadnień niszczenia ognia i interakcji z bronią elektroniczną (wojna elektroniczna) jednostki obrony powietrznej (obrona powietrzna) w kwestii rozpoznania i ognia według standardów NATO. W zajęciach uczestniczyli amerykańscy instruktorzy rozlokowani na poligonie w Jaworowie w ramach Joint Multinational Training Group (JMTG-U)”– poinformował podczas briefingu Iwan Filiponenko, oficer służby prasowej Wydziału Milicji Ludowej ŁRL, zwracając przy tym uwagę na to, że „przy udziale zagranicznych instruktorów i doradców wojskowych dowództwo USZ nadal demonstruje swoje zaangażowanie w agresywny scenariusz rozwiązania konfliktu w Donbasie”.

Rzecznik prasowy WML ŁRL dodał, że „w celu zachowania tajemnicy przewóz zagranicznych specjalistów odbywał się w białych pojazdach z symbolami ukraińskiego przedstawicielstwa w WCKiK (Wspólne Centrum Kontroli i Koordynacji Reżimu Zawieszenia Broni).”

Poza tym, ukraińskie formacje zbrojne rozlokowały kolejnych 12 jednostek pojazdów opancerzonych w pobliżu trzech osad w strefie tzw. Operacji Połączonych Sił, na ługańskim odcinku frontu.

„W rejonie odpowiedzialności 14 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych odnotowano rozmieszczenie dwóch pojazdów opancerzonych i transportera opancerzonego MT-LB (wielozadaniowy lekki opancerzony ciągnik-traktor) w pobliżu wsi Nowotoszkowskoje . obszar osady Nowozwanowka i sześć bojowych wozów piechoty w pobliżu osady Zołotoje-2”– poinformowała służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL.

WML ŁRL przypomniał, że ​​rozmieszczenie broni i sprzętu wojskowego przez siły bezpieczeństwa Kijowa w osadach stanowi naruszenie trzeciego akapitu Dodatkowych środków zapewniających zawieszenie broni i kontrolujących jego przestrzeganie.

Natomiast w odniesieniu do donieckiego odcinaka frontu, to Departament Milicji Ludowej DRL poinformował o pojawieniu się w Marince koło Doniecka uzbrojonych mężczyzn bez insygniów.

„W kontrolowanej przez Kijów Marince pojawiły się uzbrojone osoby bez insygniów”– poinformował o tym wczoraj Departament Policji Ludowej DRL, dodając, że „według informacji lokalnych mieszkańców wsi Marinka, grupa ukraińskich bojowników została przetransportowana ciężarówką z symbolami WCKiK Ukrainy, wśród których wyróżnia się dobrze wyposażony personel wojskowy bez insygniów, mówiący w językach obcych”.

Według wywiadu DML DRL, na tym obszarze skupione są siły walki elektronicznej Ukraińskich Sił Zbrojnych, których działania mają na celu tłumienie kanałów kierowania i nawigacji pojazdów bezzałogowych należących do SMM OBWE.

Marinka położona jest w pobliżu linii frontu na południowy zachód od Doniecka.

Poza tym, w dniu wczorajszym, na donieckim odcinku frontu, USZ 7 razy naruszyły warunki rozejmu prowadząc ostrzały w godzinach, pomiędzy 13:00 a 20:40, w rejonie: osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja i terenu byłego serwisu „Volvo-Centrum”- na obrzeżach Doniecka, wsi Ługańskoje, osiedla mieszkaniowego przy kopalni 6/7- na obrzeżach Gorłówki, Żieleznej Bałki i Ługańskoje. Ostrzały prowadzono przy użyciu: moździerzy kaliber 120 mm (2 ostrzały, 26 min), moździerzy kaliber 82 mm (2 ostrzały, 12 min), granatnika przeciwpancernego SPG-9 (4 granaty), automatycznego granatnika AGS-17 (15 granatów), opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (10 wystrzałów) oraz broni maszynowej- w tym ciężkiej.

W sumie, w wyniku wczorajszego ostrzału ze strony USZ, na terytorium DRL spadło 67 pocisków.


*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

7 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 18 квітня 2021 року.

Сала Україні!

Російсько-окупаційні війська продовжують вести обстріли позицій українських захисників, з метою подальшого звинувачення у порушенні режиму припинення вогню.

Протягом минулої доби, 17 квітня, було зафіксовано 17 порушень з боку збройних формувань Російської Федерації.

Зокрема, неподалік селища НОВОМИХАЙЛІВКА противник відкривав вогонь у бік позицій наших захисників із протитанкової гармати МТ-12.

Біля населених пунктів МАЙОРСЬК, НОВГОРОДСЬКЕ, ЗАЙЦЕВЕ, ПІВДЕННЕ, ШУМИ та ЛУГАНСЬКЕ ворог здійснив обстріл із заборонених Мінськими домовленостями мінометів 82-го та 120-го калібру, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

У передмісті населених пунктів ПІСКИ, ШИРОКИНЕ, АВДІЇВКА та ВОДЯНЕ, що на Донеччині, ворог вів обстріли з підствольних, автоматичних станкових та ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Внаслідок ворожих обстрілів один військовослужбовець Збройних Сил України отримав осколкове поранення. Стан захисника – середнього ступеня важкості.

Про дії збройних формувань Російської Федерації повідомлено представників ОБСЄ через Українську сторону СЦКК.

На обстріли російсько-окупаційних військ українські захисники відкривали вогонь у відповідь.Станом на 7 годину ранку, 18 квітня, зафіксовано 1 порушення режиму припинення вогню. Так, поблизу АВДІЇВКИ російські окупанти відкривали вогонь з підствольних гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Українські військовослужбовці і надалі контролюють ситуацію в районі проведення Операції Об’єднаних сил та дотримуються режиму припинення вогню.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4217 транспортних засоби, 5101 особи, з яких 4701 по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до збройних формувань Російської федерації та її найманців доставлялась 2 особи. Виявлено 68 адміністративних правопорушень.

За вказаний період поліцейськими розкрито 14 злочинів.Через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 693 особи, на підконтрольну Україні територію прибуло 596 осіб.

Сала Україні!

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:***

***©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

45 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 18.04.2021r.- 2126 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie zatrzymania w Petersburgu ukraińskiego konsula artykuł z ukraińskiego portalu ‚Strana.ua”. Okazuje się że ów konsul zajmował sie spotkaniami z „rosyjską opozycja” (przekazywał „granty”?) m.in z „sektą rozłamowców” w rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej tzw. Apostolskim Kościołem Prawosławnym;
  https://strana.ua/news/328827-konsul-ukrainy-v-peterburhe-aleksandr-sosonjuk-vyslan-iz-rossii-za-shpionazh-v-chem-sut-dela.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Znowu ‚dokazuje” Ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk który zażądał od Niemiec pomocy w umożliwieniu wstąpienia do NATO jako „zadośćuczynienia za zbrodnie nazistów”. Warto przy tym dodać że jednocześnie władze obecnej Ukrainy uznają za „hirojów” tych ukraińskich szowinistów którzy wraz z wojskami hitlerowskimi „wyzwalali” Ukrainę spod władzy ZSRR;
  https://strana.ua/news/328851-andrej-melnik-potreboval-hermaniju-pomoch-s-prisoedineniem-ukrainy-k-nato.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Tymczasem pojawiła się informacja, przekazana m.in przez rosyjskie „specsłużby”, że opozycja na Białorusi oprócz dokonania „przewrotu państwowego” chciała także dokonać „fizycznej likwidacji” Łukaszenki oraz jego rodziny, a także zagrabić posiadany przez białoruskiego lidera oraz jego rodzinę majątek;
  https://strana.ua/news/328859-orhanizatory-pereovorota-v-belarusi-khoteli-razhrabit-imushchestvo-lukashenko-fsb.html
  O zorganizowanie „operacji” mającej na celu jego dosłowne „usunięcie” Łukaszenka oskarżył obecną administrację W Waszyngtonie, a informację o tym miał mu przekazać podczas rozmowy telefonicznej WWP;
  https://strana.ua/news/328800-bajden-ne-otvetil-putinu-na-vopros-o-pokushenii-na-lukashenko.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. W temacie wizyty ukraińskiej pary prezydenckiej we Francji, czyli „w trampkach na pałace”. Pojawiły sie krytyczne opinie na temat tego jak ubrani byli członkowie ukraińskiej delegacji m.in rzeczniczka Biura Prezydenta Ukrainy oraz „Fyrst Lejdi” która przyszła zwiedzać pałac w Wersalu w…trampkach 🙂
  https://vichensn.com/mrak-i-beznadoga-zhupnalict-pane-zelenckyj-yakby-pid-chac-pepegovopiv-z-makponom-bulo-vklyuchennya-putina-shhoby-vy-jomu-ckazaly/

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ukraińska codziennośc. XXI wiek „remont” drogi w obwodzie połtawskim…
  >https://twitter.com/SergUA63/status/1383716689204846592
  „Wielkie Święto” w Iwano-frankowsku czyli otwarcie…pierwszego baru „McDonald’s”;
  https://strana.ua/news/328820-otkrytie-v-ivano-frankovske-makdonaldsa-privelo-k-probkam.html
  W Żytomierzu „pacjent” uciekajac przed policją postrzelił sam siebie i to DWUKROTNIE 🙂 I przeżył;
  https://korrespondent.net/ukraine/4349240-v-zhytomyre-muzhchyna-ubehaia-ot-polytsyy-dvazhdy-vystrelyl-sam-v-sebia

  Polubione przez 5 ludzi

  • Ten remont drogi… od czasu objęcia funkcji przez Zeleńskiego, wydatki na infrastrukturę drogową drastycznie się zwiększyły. Przy takim poziomie finansowania po kilku latach najważniejsze trasy w kraju powinny być w dobrym stanie, a jednak nadal nie udało się odtworzyć tras południa na północ i z centrum na zachód.

   Polubione przez 4 ludzi

 6. „Haniebna zdrada” I TO CZYJA! Były deputowany Rady Najwyższej Ukrainy i były bliski współpracownik „tęczowego lidera” Partii Radykalnej Ukrainy Ołeha Laszki „szczyry ukropatriota” Ihor Mosijczuk wystąpił w „prorosyjskich” mediach gdzie opowiedział m.in że w 2014 roku siły zbrojne Ukrainy nie walczył z żadną ‚rosyjska inwazja’ a ze przeciwnikami pomajdanowego reżimu. Przyznał także że w czasie „wyzwalania” Donbasu siły prokijowskie dopuszczały sie grabieży, a sam m.in opowiedział jak „wymusił” od Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego 50 tysięcy dolarów za „zostawienie jej w spokoju”;
  https://golospravdy.eu/igor-mosijchuk-priznalsya-ukrainskuyu-armiyu-v-2014-m-godu-brosili-protiv-protivnikov-majdana-a-ne-rossii/

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Artykuł podsumowujący „aferę szpiegowską” w Czechach i o co może w niej chodzić. W Czechach pojawiły sie spekulacje że jest w tej aferze „drugie dno” to znaczy władze chcą odwrócić uwagę opinii publicznej od pogarszającej sie sytuacji ekonomicznej oraz nieudolności w walce z epidemia koronawirusa. Może chodzić także o zablokowanie kupna rosyjskiej szczepionki „Sputnik V” oraz „wypchnięcie” rosyjskiego ROSATOMU z uczestnictwie w budowie elektrowni jądrowej „Dukovany”, kontrakt opiewa na 6 mld euro a konkurentami dla Rosjan sa m.in Amerykanie z „Westinghouse Electric”;
  https://strana.ua/news/328844-chto-stoit-za-rossijskim-skandalom-v-chekhii-i-pri-chem-zdes-ukraina-.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. W sprawie rosnącego konfliktu w Donbasie na wschodzie Ukrainy głos zabrał także papież Franciszek. Ojciec święty zaapelował do zwaśnionych stron w niedzielę w trakcie południowego spotkania na modlitwie Regina Coeli.

  – Śledzę z zaniepokojeniem wydarzenia na niektórych terenach wschodniej Ukrainy, gdzie w ostatnich miesiącach mnożą się naruszenia rozejmu. Obserwuję z niepokojem nasilenie aktywności militarnej – mówił papież Franciszek z okna Pałacu Apostolskiego
  Papież wezwał wiernych do modlitwy za Ukrainę, a władze w Kijowie i na Kremlu do pojednania i wzięcia pod uwagę losu ludności cywilnej.
  https://wiadomosci.wp.pl/mocny-glos-z-watykanu-papiez-reaguje-ws-ukrainy-6630384912861952a

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Wielka Brytania wyśle dwa okręty wojenne na Morze Czarne. Decyzja związana jest z rosnącym napięciem pomiędzy Rosją i Ukrainą. Władze Wielkiej Brytanii chcą w ten sposób pokazać swoje poparcie dla integralności terytorialnej Ukrainy. Moskwa skoncentrowała przy ukraińskiej granicy największe siły wojskowe od 2014 r.
  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,26991694,wielka-brytania-wysle-okrety-wojenne-na-morze-czarne-rosnie.html
  Komentarz: To jakaś głupota. Okręty zanim dopłyną z wysp brytyjskich na Morze Czarne będą musiały pokonać setki kilometrów, wejście na Morze Czarne musi być uzgodnione z Turcją, w efekcie fizycznie te okręty będą mogły wesprzeć Ukrainę gdzieś w połowie maja (!).
  Do tego czasu manewry wojskowe w Rosji się zakończą, a w wypadku ataku FR na Ukrainę (mało prawdopodobne) byłoby już po walce, a oddziały rosyjskie robiłyby defiladę w Kijowie.

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Koleje Ukraińskie wydłużą tor o rozstawie szyn 1435 mm ze stacji Czop, zlokalizowanej przy granicy z Węgrami i Słowacją, do stacji Mukaczewo.
  Decyzja o realizacji inwestycji została podjęta 14 kwietnia. Ukraiński rząd poparł przekazanie środków budżetowych na ten cel. Poinformował o tym pełniący obowiązki prezesa Ukrzaliznyci Iwan Jurik.
  Jurik przypomniał, że od stacji Czop prawie do samego Użhorodu istniał już splot torowy z szynami o rozstawie 1435 mm. Ale w końcu lat 90., z uwagi na zły stan, został rozebrany. Do sierpnia tego ma powstać studium wykonalności dla nowego toru. W przyszłym roku będzie on projektowany, jest szansa, że roboty budowlane zaczną się w 2022 roku.
  https://www.rynek-kolejowy.pl/mobile/europejski-tor-na-ukrainie-bedzie-dluzszy-102017.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Dla zainteresowanych, wywiad z Aleksandrem Kwaśniewskim jaki przeprowadził ukraiński portal „Strana.ua”, na temat jego „pracy” w skandalicznej ukraińskiej spółce „BURISMA” oraz o jego związkach z synem obecnego Prezydenta USA Hunter’em Biden’em który również „pracował” w tej spółce. Aleksander Kwaśniewski: „Hunter Biden to bardzo serdeczna osoba” i kompan do kielicha 🙂
  https://strana.ua/articles/interview/328707-aleksandr-kvasnevskij-rasskazal-ob-obostrenii-na-donbasse-i-otnoshenijakh-polshi-s-ukrainoj.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Niech Czesi pokażą ten film tych dwóch podejrzanych Rosjan kolo składu amunicji. Czy może jest tak jak pani Sacharowa mówi, ze, zachód chciał tym „wydarzeniem” zatuszować największe skurw…wo jakim jest próba zamachu przez służby wywiad. państw zachodnich na prezydenta niezależnego państwa Białorusi, Łukaszenke.

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Taka ciekawostka 🙂
  Cytaty z miejsca, którego byście o to nie podejrzewali 🙂

  „Najpierw będzie troche zamętu wojennego (najemnicy, w tym z Polski, np. poprzebierani w ukraińskie mundury), a potem wkroczą „międzynarodowe siły rozjemcze”, aby rozdzielić zwaśnione strony.”

  „Dla mnie jest oczywiste, że Ukraina z dostępem do M. Czarnego jest tak potrzebna Anglii czy USA jak psu piąta noga.”

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.