Wojna domowa na Ukrainie 19.04.2021r.- 2127 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 397.

Dowódca operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy generał broni Sierhiej Najew powiedział, że Ukraina bada możliwości przeciwstawienia się „rosyjskiej agresji” bez wsparcia sojuszników. 

Jednocześnie zastrzegł, ze w przypadku „zaostrzenia” sytuacji Ukraińskie Siły Zbrojne (USZ) liczą na zwiększenie pomocy materialnej i technicznej. 

Ostatnio Kijów i kraje zachodnie wielokrotnie powtarzały propagandową tezę o eskalacji napięcia ze strony Moskwy, rzekomo spowodowanej ruchem wojsk rosyjskich. Oczywiście strona rosyjska, na takie oskarżenia odpowiedziała, że ​​ruchy wojsk na jej terytorium są wewnętrzną sprawą kraju, co nie powinno leżeć w kręgu zainteresowań innych państw. 

Natomiast prawda jest taka, na co zwracają uwagę eksperci, że władze ukraińskie chcą jedynie odwrócić uwagę od własnych działań destabilizujących sytuację w Donbasie oskarżając Rosję o „eskalację sytuacji” tuż przy jej granicach, w wyniku czego mogą się czuć zagrożone.

W ostatnich tygodniach Kijów i kraje zachodnie wielokrotnie oskarżały Rosję o rzekome kierowanie jednostek wojskowych do granic Ukrainy, a także Krymu.  

Stanowisko to wyrażono także w dniu 16 kwietnia, podczas spotkania niemieckiej kanclerz Angeli Merkel, prezydenta Francji Emmanuela Macrona i ukraińskiego przywódcy Wołodymyra Zełenskiego. 

Po rozmowach trójstronnych rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert powiedział dziennikarzom, że na spotkaniu szefowie państw wezwali Moskwę do deeskalacji.  

„Podzielają obawy dotyczące gromadzenia się wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą i na nielegalnie zaanektowanym Krymie. Wezwali do wycofania posiłków wojskowych w celu zmniejszenia napięcia w tej sytuacji”– powiedział Seibert w oświadczeniu rozpowszechnianym przez zachodnie media.

Jak zauważył Seibert, Merkel i Macron wskazywali na potrzebę pełnej realizacji porozumień mińskich, a także stwierdzili, że Niemcy i Francja „będą kontynuować swoje wysiłki” w ramach formatu normandzkiego. 

Podobne stanowisko poparcia- na tle wypowiedzi Ukrainy, że Rosja rzekomo koncentruje wojska na granicy, wyraził Waszyngton.

Jeszcze 1 kwietnia br. z inicjatywy strony amerykańskiej odbyła się rozmowa ministra obrony Ukrainy Andrija Taran z szefem Pentagonu Lloydem Austinem.

„Sekretarz Obrony USA podkreślił, że w przypadku eskalacji rosyjskiej agresji Stany Zjednoczone nie pozostawią Ukrainy samej sobie i nie pozwolą na realizację agresywnych aspiracji Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy”– poinformowała służba prasowa ukraińskiego rządu. 

Później Lloyd Austin zadeklarował, że Stany Zjednoczone zamierzają nadal dostarczać Ukrainie określone rodzaje broni i wysyłać swoich instruktorów wojskowych.  

Jednocześnie sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział w rozmowie z NBC, że jest zaniepokojony sytuacją na granicy rosyjsko-ukraińskiej. Wspomniał też o pewnych „konsekwencjach”, jakie czekają Rosję w przypadku jej „agresywnego zachowania”.  

Dmitrij Pieskow, komentując słowa szefa Departamentu Stanu, zwrócił uwagę na to, że takimi wypowiedziami strona amerykańska dewaluuje użyte sformułowania.   

„Istnieje pewna dewaluacja takich zwrotów. Te wezwania do porzucenia efemerycznych i agresywnych działań, groźby zmuszenia nas do zapłacenia ceny- im więcej używa się takich zwrotów, tym bardziej tracą one na wartości”– powiedział Pieskow.

Po raz kolejny podkreślił, że Rosja „nigdy nie demonstrowała i nie demonstruje wobec nikogo agresji i nigdy nie angażowała się w działania agresywne”

Później sekretarz prasowy Prezydenta Federacji Rosyjskiej powiedział, że deeskalacja w strefie konfliktu w Donbasie nastąpi tylko wtedy, gdy Kijów wyrzeknie się prowokacji.  

„Uważamy, że wszelkie obawy kogokolwiek, w tym Stanów Zjednoczonych, dotyczące ruchów naszych sił zbrojnych w Rosji są bezpodstawne. Na terytorium Ukrainy deeskalacja może nastąpić tylko w wyniku zakończenia działań prowokacyjnych sił zbrojnych Ukrainy”- powiedział Pieskow.   

Podkreślił też, że Waszyngton może „skutecznie wykorzystać swój wpływ na Kijów, aby skłonić Ukraińców do porzucenia prowokacyjnych działań”.  

Jak stwierdziłem już na początku, w wypowiedziach na temat rzekomo zbliżającego się rosyjskiego ataku ukraińscy przywódcy wojskowi i politycy chcą odwrócić uwagę od własnych działań destabilizujących sytuację w Donbasie. 

Chodzi o to, że jedynym celem Ukrainy jest przejęcie kontroli nad terytoriami DRL i ŁRL, dlatego też Ukraińskie Siły Zbrojne w ostatnich miesiącach eskalują napięcie, w tym nasilają się prowokacje wojskowe na linii demarkacyjnej, zwiększają swoją obecność wojskową, czyli robią wszystko dla stworzenia odpowiednich warunków dla rozwinięcia na pełną skalę agresywnych działań militarnych wobec Donbasu. Natomaist, prowadzona na Zachodnie- jak i na użytek wewnętrzny, kampania dezinformacyjna ma przekonać społeczność światową, że to nie Ukraina zaatakowała Donbas.

Jednocześnie do takiej postawy ukraińskich przywódców politycznych i dowódców wojskowych przyczyniają się Stany Zjednoczone, nieodpowiedzialnie wypowiadając się na temat poparcia dla Kijowa.   Tym samym dodatkowo dorzucając oliwy do ognia. Widocznie mają w tym uzasadniony interes, tak jak wcześniej doprowadzenie do przewrotu na szczytach władzy w Kijowie, w czym miały znaczny swój udział.

Poza tym, administracja Wołodymyra Zełenskiego wykorzystuje obecną sytuację do ponownego podniesienia kwestii przystąpienia Ukrainy do NATO.  

Zełenski 6 kwietnia w rozmowie telefonicznej z sekretarzem generalnym Sojuszu Jensem Stoltenbergiem, powiedział, że przystąpienie Ukrainy do NATO jest według niego jedynym sposobem zakończenia konfliktu w Donbasie .

„Staramy się zreformować naszą armię i sektor obronny, ale same reformy nie mogą powstrzymać Rosji. NATO to jedyny sposób na zakończenie wojny w Donbasie”– cytuje służba prasowa biura prezydenta Ukrainy. 

Jednakże błędne jest takie rozumowanie, bo Kijów nie będzie w stanie de facto czegokolwiek nowego ugrać w kwestii w przystąpieniu do sojuszu, wykorzystując w tym celu zainicjowaną przez siebie eskalację w Donbasie.   

Chodzi o to, że dziś nikt- nawet najważniejszy protektor Ukrainy, poważnie nie rozważa tematu jej przystąpienia Ukrainy do NATO.  Po prostu, nikt nie szuka kłopotów, a Ukraina to jeden wielki kłopot, który ma służyć kuksaniu Rosji, a nie jej sprowokowaniu do działań aktywnych.

Można więc przyjąć- biorąc pod uwagę niekorzystną sytuację gospodarczą Ukrainy, która charakteryzuje się brakiem pieniędzy i oczekiwaniem na pomoc ze strony MFW i UE, a także fakt, że ukraińskie władze nie są w stanie poradzić sobie z epidemią koronawirusa w kraju- Kijów eskalując sytuację, chce na niej skanalizować uwagę ludności odwracając ją od bardzo poważnych problemów wewnętrznych i skonsolidować ją wokół obecnie rządzącej ekipy obozu Zełenskiego.

Czy w związku z tym, Donbasowi grodzi eskalacja konfliktu na pełną skalę?

Z powyższego wynika, że nie, ale jednakże nigdy nic nie jest do końca pewne, jaka ostatecznie opcja zwycięży w tych przepychankach militarnych w Kijowie. Zależy też, jak rozwinie się sytuacja wewnętrzna na Ukrainie. To są czynniki, które zadecydują w okresie najbliższych kilku tygodni, czy rozkaz ataku zostanie wydany.

Obie strony są na to odpowiednio przygotowane.

*

A tym czasem na froncie w Donbasie, na jego donieckim odcinku, w ciągu minionej doby USZ 7 razy naruszyły warunki rozejmu, prowadząc następujące ostrzały:

07:20, z kierunku Wodianoje w stronę Sachanki- na południowym odcinku frontu, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (15 min),

09:25, ponownie na południowym odcinku frontu z kierunku Starognatowki w stronę Nowołaspy, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (3 granaty) i broni maszynowej,


11:08 i 14:38, z kierunku Piasków w stronę wioski Wiesiełoje, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (1 mina), granatnika podlufowego GP-25 (1 granat) i broni maszynowej (2 ostrzały),

16:45, jeszcze raz na południowym odcinku frontu, z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje, przy użyciu automatycznych granatników AGS-17 (2 ostrzały, 20 granatów),

17:34, z kierunku Opytnoje w stronę Wiesiełoje- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu broni maszynowej.

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów, na terytorium DRL spadły 42 pociski.

Ponadto, na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby, USZ 1 raz naruszyły warunki zawieszenia broni prowadząc ostrzał okolic miejscowości Mołodzieżnoje, przy użyciu ciężkich granatników przeciwpancernych SPG-9.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

8 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 19 квітня 2021 року.

Сала Україні!

Російсько-окупаційні війська продовжують вести обстріли позицій українських захисників, з метою подальшого звинувачення у порушенні режиму припинення вогню.

Протягом минулої доби, 18 квітня, було зафіксовано 8 порушень з боку збройних формувань Російської Федерації.

Зокрема, неподалік селища ВОДЯНЕ, що на Донеччині, противник відкривав вогонь із заборонених Мінськими домовленостями мінометів 120-го калібру та автоматичних станкових гранатометів.

У передмісті СТАРОГНАТІВКИ, ПІСКІВ, КАТЕРИНІВКА та АВДІЇВКИ ворог здійснив обстріл з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Поблизу населеного пункту ШИРОКИНЕ російські окупанти вели вогонь зі станкових протитанкових гранатометів.

Внаслідок ворожого вогню один український захисник отримав поранення не сумісні з життям, ще один військовослужбовець отримав осколкове поранення. Воїну оперативно надали першу медичну допомогу та евакуювали до лікувального закладу.Командування висловлює щирі та глибокі співчуття рідним та близьким загиблого захисника.

Про дії збройних формувань Російської Федерації повідомлено представників ОБСЄ через Українську сторону СЦКК.На обстріли противника українські захисники відкривали вогонь у відповідь.

Станом на 7 годину ранку, 19 квітня, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 3 порушення режиму припинення вогню.

Так, неподалік селища ПІВДЕННЕ ворог відкривав вогонь з мінометів 120-го калібру, протитанкових ракетних комплексів та зенітних установок.Біля МАЙОРСЬКА російські окупанти здійснили обстріл з мінометів 82-го калібру, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

У районі населеного пункту ЗАЙЦЕВЕ ворог здійснив дистанційне мінування з ручних протитанкових гранатометів мінами ПОМ-2.

Бойових втрат серед наших захисників за поточну добу немає.

Українські військовослужбовці і надалі контролюють ситуацію в районі проведення Операції Об’єднаних сил та дотримуються режиму припинення вогню.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4264 транспортних засоби, 4988 особи, з яких 4588 по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до збройних формувань Російської федерації та її найманців доставлялась 2 особи.

Виявлено 71 адміністративне правопорушення.

За вказаний період поліцейськими розкрито 10 злочинів.Через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 560 особи, на підконтрольну Україні територію прибуло 1086 осіб.

Сала Україні!

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:


***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

38 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 19.04.2021r.- 2127 dzień od nowego rozejmu.

 1. CZESKI FILM )* – ciąg dalszy

  MOSKWA, 19 kwietnia 2021, Instytut RUSSTRAT.

  Negocjacje w sprawie dostaw „Sputnika V” były częścią specjalnej operacji przeciwko Rosji
  Minister spraw zagranicznych Czech poinformował o „fenomenalnym sukcesie”.

  Zapowiadany, ale później odwołany wyjazd pierwszego wicepremiera, pełniącego obowiązki szefa MSW Minister spraw zagranicznych Czech Jana Hamacka do Moskwy w celu negocjowania zakupu szczepionki Sputnik V, był elementem w antyrosyjskiej operacji. Hamacek napisał o tym na swoim Twitterze .

  Zdaniem Gamacka czeskie siły bezpieczeństwa „odniosły fenomenalny sukces”, dzięki któremu kraj będzie mógł „znacznie osłabić wrogie działania rosyjskich agentów”. Zwrócił uwagę na „skalę i wyjątkowość” operacji „jako całości oraz w ramach NATO i UE,„ w związku z czym jej prowadzenie wymagało „ostrożności”.

  Czytaj dalej:
  https://russtrat.ru/news/19-aprelya-2021-1227-3905

  Polubione przez 3 ludzi

  • Bruksela: Sputnik V może nie być dostępny w Europie do końca roku

   Jeśli Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdzi rosyjską szczepionkę przeciwko koronawirusowi Sputnik V, znaczna liczba dawek nie będzie dostępna w UE do końca 2021 roku. Niniejsza opinia została wyrażona przez Komisarza Europejskiego ds. Rynku Wewnętrznego Thierry Breton.

   „Podobnie jak w przypadku każdej szczepionki, pierwszym krokiem jest uzyskanie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu od niezależnej EMA, która dokona przeglądu rosyjskiej dokumentacji w nadchodzących tygodniach Nie sądzę, aby znaczna liczba dawek Sputnika V była dostępna w Europa do końca 2021 roku ”- powiedział Breton w wywiadzie dla francuskiej gazety Le Figaro .

   Zdaniem Komisarza Europejskiego proces oceny leku przez organ regulacyjny może się opóźnić, ponieważ „wciąż brakuje ważnych danych”. „Potem trzeba będzie znaleźć zakłady produkcyjne. Rzeczywiście, Rosjanie nie mają dużych fabryk do produkcji szczepionek i szukają partnerów przemysłowych w Europie, ale teraz są zaangażowani w produkcję już zatwierdzonych szczepionek – dodał.

   Czytaj dalej:
   https://www.kommersant.ru/doc/4781632

   Polubione przez 3 ludzi

 2. Popularny ukraiński politolog Mychajło Pohrebinskij skomentował jak może wyglądać rosyjski atak na Ukraine, czyli żadnej „lądowej inwazji” ale parę salw rakietowych i nie będzie co zbierać z ukraińskiej armii. A na razie „najbardziej naturalną opcją dla Rosji jest po prostu poczekanie, aż oni, nasi przywódcy, porzucą nas wszystkich. A potem łatwo jest zdecydować razem z USA i Europą, co zrobić z tą pustynią. Cała ta rozmowa o tym, co będzie teraz zajmowane, jest moim zdaniem czystym nonsensem”;
  https://www.politnavigator.net/pogrebinskijj-udar-kalibrami-i-soprotivlyatsya-na-ukraine-budet-nekomu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Tymczasem były dowódca ukraińskich powietrznodesantowych sił szturmowych obecnie deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Mychajło Zabrodskij wbrew „ukropropagandzie” opowiedział że ukraińskie siły zbrojne znajdują sie obecnie w „opłakanym stanie”. Cytat „Nie chciałbym używać tak kategorycznego sformułowania jak „ demoralizacja ” , ale oczywiście nie można przeoczyć faktów, które nie przyczyniają się do podnoszenia morale armii. Wszyscy doskonale wiemy, że od ponad dwóch lat nie nastąpił wzrost zasiłków pieniężnych, a ten istotny czynnik zachęt jest i pozostanie ważny jeszcze przez długi czas”;
  https://www.politnavigator.net/v-kieve-rasskazali-o-plachevnom-polozhenii-vsu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. „Czy oni też potrząsali schodami Bidena?”.
  .https://twitter.com/hopelesuit/status/1383479146521579524
  .https://www.youtube.com/watch?v=aclj8w3aOyg

  ,,W rosyjskich mediach społecznościowych wybuchła fala kpin po tym, jak czeska policja zidentyfikowała dwóch podejrzanych, którzy wydawali się być powiązani z wybuchem z 2014 roku. To ci sami ludzie, których Wielka Brytania oskarżyła o głośne zatrucie Skripalem.

  Wiadomość ta spotkałaby się z dużo mniejszym zadowoleniem w Rosji, gdyby nie domniemana tożsamość podejrzanych sabotażystów.

  Czas ujawnienia i szeroko nagłaśniana tożsamość oskarżonych pozostawiły wiele osób w Rosji bez wątpienia, że ​​był to po prostu chwyt PR wymierzony przeciwko Moskwie. Odpowiedzieli żartami i memami.”

  Czytaj dalej :

  https://www.rt.com/russia/521416-petrov-boshirov-memes-russia/

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska rozpoczyna wizytę na Ukrainie. Ma ona związek z eskalowaniem przez Rosję sytuacji militarnej na granicy obu państw. – Czując się w obowiązku realizować testament Lecha Kaczyńskiego uznałam, że nie wystarczy obserwować i zza biurka protestować, tylko przyjechać i mocno zabrać głos – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Małgorzata Gosiewska.
  Na miejsce udała się samochodem. Jeszcze dziś ma dotrzeć do Kijowa. We wtorek złoży kwiaty przed ścianą pamięci bohaterów Rewolucji Godności. Następnie przejedzie do Donbasu, gdzie uda się wraz z wiceprzewodniczącym litewskiego Sejmasa Pauliusem Saudargasem i wiceprzewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Rusłanem Stefanczukiem.
  https://www.polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/2718236,W-sprawie-Rosji-trzeba-zabrac%c2%a0mocny-glos-Malgorzata-Gosiewska-rozpoczyna-wizyte-na-Ukrainie

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Śmiech przez łzy
  Unia Europejska jest gotowa do podjęcia działań i nałożenia sankcji na Federację Rosyjską w przypadku dalszego eskalowania przez nią sytuacji na granicy z Ukrainą i zaatakowania jej.
  https://kresy24.pl/unia-europejska-jest-gotowa-do-wprowadzenia-sankcji-na-rosje-w-wypadku-jej-ataku-na-ukraine/
  Komentarz: To co w tej Unii chcą zrobić? W razie zaatakowania Ukrainy nałożą kolejne sankcje? Tylko tyle? Przecież od lat, jakimiś sankcjami Rosja jest stale obkładana. Jak sami politycy z FR przyznają „już przywykli” do wszelkich sankcji i… znają sposoby na ich obejście.

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Jak Rosja może poważnie zaszkodzić Ukrainie.

  Na początku marca szwajcarska firma Proton Energy Group zdecydowała o tym, że nie będzie dostarczać na Ukrainę produktów naftowych od pierwszego kwietnia 2021 roku. To odpowiedź na zajęcie aktywów w postaci stacji paliw Glusco znajdujących się pod kontrolą tej firmy przez władze ukraińskie, które przyniosło straty finansowe Proton Energy Group. Warto zaznaczyć, że spółka pozyskiwała swoje produkty naftowe od Rosnieftu, jedynego ich dostawcy na Ukrainę od 2016 roku.
  Ukraina jest całkowicie uzależniona od dostaw paliwa z krajów ościennych. Ukraina odbiera większość paliwa dieslowskiego z Białorusi (połowa rynku), a import stanowi około 85 procent dostaw na jej rynek. Warto nadmienić, że Ukraina sprowadza także 54 procent LPG z Rosji.
  Gdyby władze na Kremlu zechciały (i uzgodniły to z władzami Białorusi) to w przeciagu miesiąca na całej Ukrainie zabrakłoby paliwa(!)

  https://biznesalert.pl/ukraina-kryzys-dostawy-paliw-lpg-diesel-wladimir-putin-bezpieczenstwo-polska-alternatywa-energetyka-ropa/

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Dla zainteresowanych, artykuł o ukraińskich „modelkach” które stały sie „bohaterkami” niesławnej ‚afery dubajskiej’, która zakończyła się dla nich, zamiast znalezieniem bogatego „sponsora” i luksusowym życiem na jego koszt, pobytem w celach i deportacją na Ukraine;
  https://strana.ua/articles/reconstruction/329082-kak-11-ukrainok-8-dnej-derzhali-v-tjurme-dubaja-za-holoe-foto-podrobnosti-seks-skandala.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. W temacie afery szpiegowskiej w Czechach. Prokuratura Generalna Czech potwierdziła że o dokonanie „sabotażu” w czeskich magazynach wojskowych w 2014 roku są „niezniszczalni” Pietrow i Boszirow, jednocześnie Premier Czech stwierdził że nie był to ‚akt terroryzmu państwowego” a jedynie „atak na prywatnego handlarza bronią”;
  https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-04-19/czechs-confirm-2014-blast-suspects-linked-to-skripal-s-poisoning

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.