Wojna domowa na Ukrainie 20.04.2021r- 2128 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 398.

Julia Mendel, rzeczniczka prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, uważa, że ​​Wielkanoc, która w tym roku wypada wyjątkowo późno, bo 2 maja,  może być dobrym momentem dla odblokowania wymiany więźniów w Donbasie w formacie „wszyscy za wszystkich”.  

Według Mendel proces wymiany „wszyscy za wszystkich” rozpoczął się w 2019 roku, ale obecnie jest zablokowany. 

Zwróciła uwagę na to, że ​​wymiana osób przetrzymywanych jest jednym z ważnych punktów dalszych działań w kontekście „formatu normandzkiego” i jednocześnie- przy licznych porażkach politycznych ekipy Zełenskiego, jest dobrym i bardzo łatwym sposobem poprawienia sobie wskaźników poparcia społecznego.  

„Pamiętajmy, że zbliżają się Święta Wielkanocne. To być może dobry powód, aby zintensyfikować proces wymiany”– zaproponowała Mendel na kanale Dom.  

Wcześniej sekretarz prasowy delegacji kijowskiej w Trójstronnej Grupie Kontaktowej (TGK) ds. Donbasu Aleksiej Arestowicz powiedział, że delegacja co miesiąc przedkłada listy do wymiany zatrzymanych i zarzucił Federacji Rosyjskiej blokowanie tego procesu. 

Natomiast Rzecznik Praw Obywatelskich Ukrainy Ludmiła Denisowa poinformowała, że ​​280 obywateli Ukrainy jest nielegalnie przetrzymywanych na nie kontrolowanym przez Kijów terytorium Donbasu, z czego 44 to wojskowi. 

Z drugiej strony władze DRL i ŁRL twierdzą, że to Kijów blokuje proces wymiany więźniów.

Nowa wymiana więźniów jest niemożliwa, dopóki Ukraina nie wywiąże się ze swoich zobowiązań na wszystkich etapach procedury.

Poinformowała wczoraj Doniecką Agencję Prasową (DAP) przedstawicielka DRL w podgrupie ds. humanitarnych, rzecznik praw człowieka DRK, Daria Morozowa, w reakcji na propozycję Juli Mendel dokonania wymiany osób przetrzymywanych przed zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi.

„W ostatnich wypowiedziach na temat wymiany więźniów przedstawiciele Ukrainy, delikatnie mówiąc, zaprzeczają sobie nawzajem”- powiedziała Morozowa, wyjaśniając, że „delegaci z Kijowa w podgrupie ds. humanitarnych Grupy Kontaktowej oświadczają, że w tej chwili spodziewają się zmian w kodeksie postępowania karnego Ukrainy. To rzekomo da im możliwość wypełnienia obowiązków proceduralnego ‚oczyszczenia’ wcześniej zwolnionych osób i przejścia do dyskusji na temat nowych etapów wymiany. Oznacza to, że w rzeczywistości przyznają się do winy za brak postępów w tej kwestii i próbują usprawiedliwić brak działań”.

Morozowa podkreśliła, że z kolei przewodniczący delegacji ukraińskiej w Grupie Kontaktowej Ołeksij Arestowicz informuje media o rzekomym regularnym przesyłaniu ukraińskich list do przedstawicieli DRL i ŁRL na kolejną wymianę i zarzuca DRL blokowania procesu wymiany, ale jest świadomy, że obecna wymiana jest niemożliwa dopiero po wypełnieniu przez stronę ukraińską obowiązków wynikających z poprzednich etapów procedury, w tym zakończenia postępowania karnego wobec 50 osób przekazanych z uwięzienia z DRL w 2019 i 2020 roku.

„Całe to wprowadzenie chaosu informacyjnego i jednocześnie brak jednolitego stanowiska mediów w sprawie wymiany osadzonych świadczy tylko o jednym- nie ma obiektywnych powodów, aby opóźniać proces ‚sprzątania’. Kijów celowo blokuje najważniejszy temat humanitarny, licząc na dywidendy polityczne. Podkreślam, że DRL ze swojej strony jest gotowa przeprowadzić wymianę w każdej chwili. Do tego nie musimy czekać na specjalną okazję- Wielkanoc, Nowy Rok czy Boże Narodzenie. Głównym warunkiem jest przeprowadzenie przez Kijów proceduralnego ‚oczyszczenia’ uczestników wymiany w 2019 i 2020 roku. W takim przypadku poprzednie wymiany zostaną zakończone i możemy przejść do omówienia kolejnych etapów procedury”– podkreśliła Morozowa.

Jak widzimy, stanowisko DRL jest jasne i konsekwentne, a więc kolejna wymiana (wymiany), będą dopiero możliwe, gdy strona ukraińska rozwiąże prawny problem proceduralnego „oczyszczania” osób przekazywanych w drodze wymiany jeńców przez DRL.

*

A tym czasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, USZ umieściły kolejne pojazdy opancerzone w pobliżu budynków mieszkalnych we wsi Krymskoje.

Poinformowała o tym służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL;

„W rejonie odpowiedzialności 14 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych odnotowano obecność dwóch transporterów opancerzonych w pobliżu budynków mieszkalnych we wsi Krymskoje”.

WML ŁRL w tym miejscu podkreśla, że ​​rozmieszczenie broni i sprzętu wojskowego przez USZ w osadach stanowi naruszenie trzeciego punktu Dodatkowych Środków zapewniających zawieszenie broni i kontrolowanie jego przestrzegania.

Natomiast, Kontrwywiad DRL zatrzymał byłego wojskowego z sił zbrojnych republiki za współpracę z SBU.

Pracownicy Biura Kontrwywiadu Wojskowego Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwa DRL zatrzymali mieszkańca Gorłówki za współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy. 

Poinformowała o tym wczoraj służba prasowa MBP:

„Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego na podstawie corpus delicti z art. 320 Kodeksu karnego DRL ‚Zdrada stanu’, został aresztowany mieszkaniec Gorłowki, Makarec Rusłan Anatoliewicz, urodzony w 1984 r.”.

Odnotowuje się, że oskarżony w sprawie w okresie od lutego 2017 r. do maja 2018 r. służył jako kierowca w kompanii inżynieryjno-saperskiej jednego z oddziałów Milicji Ludowej DRL. Po zwolnieniu ze służby w sierpniu 2018 r. Makarec wyjechał na Ukrainę w ramach programu SBU „Wróć do domu”. W rezultacie został zwerbowany przez służby specjalne wroga.

„Działając celowo, aby zaszkodzić bezpieczeństwu DRL i poszczególnych żołnierzy ML DRL, wspomniany obywatel przekazał ukraińskim służbom specjalnym dane osobowe żołnierzy, informacje o lokalizacji jednostki inżynieryjno-saperskiej, numery i rodzaje sprzętu wojskowego, a także współrzędne lokalizacji dowództwa brygady jednostki wojskowej, w której wcześniej służył”– poinformowało MBP.

Na polecenie SBU w marcu 2019 r. mieszkaniec Gorłowki wrócił po dalsze informacje do DRL, gdzie został zatrzymany przez funkcjonariuszy Dyrekcji Kontrwywiadu Wojskowego MBP.

„8 kwietnia 2021 r. Sąd Najwyższy DRL uznał Makareca winnym popełnienia przestępstwa z art. 320 Kodeksu Karnego DRL ‚zdrada stanu’ i skazany na 13 lat więzienia wraz z odbyciem kary w kolonii karnej o zaostrzonym reżimie”– podsumowało MBP.


Ukraińscy żołnierze zostali wysadzeni w powietrze podczas próby wyposażenia drona w granat do uderzenia w DRL.

Próba wyposażenia przez ukraińskich żołnierzy bezzałogowego statku powietrznego granatem do ostrzału terytorium DRL doprowadziła do strat w ukraińskiej armii. 

Poinformował o tym wczoraj zastępca szefa Departamentu Milicji Ludowej DRL Eduard Basurin:

„Żołnierz Szartawa i jego kolega na rozkaz dowódcy batalionu przygotowywali drona typu Phantom do przelotu nad linią kontaktu w celu uzyskania informacji wywiadowczych o pozycjach ML DRL. Aby przeprowadzić prowokację na wykrytych obiektach, mieli za zadanie wyposażyć drona w wyzwalacz z granatem VOG-17. Rezultatem nieudolnych działań żołnierzy była detonacja granatu.”

Basurin dodał, że do incydentu doszło w 128 brygadzie szturmowej USZ, zajmującej pozycje w rejonie Mariupola. W wyniku eksplozji zginął jeden żołnierz, drugi trafił do szpitala z raną.

Poza tym, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, USZ 6 razy naruszyły warunki rozejmu, prowadząc następujące ostrzały:

05:20, z kierunku kopalni Jużnaja- na obrzeżach Dzierzyńska w stronę terenu osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina- na obrzeżach Gorłówki, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (17 min), w wyniku czego został uszkodzony budynek gospodarczy przy ulicy Jermołowa nr. 40 oraz 8 podstacji transformatorowych w osadzie „Rtutnyj” (północne obrzeża Gorłowki- zdjęcie przewodnie).

06:20, z kierunku Nowomichajłowki w stronę Aleksandrowki- w rejonie Doniecka, również przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (10 min),

17:30, z kierunku Piasków w stronę terenu byłego serwisu „Volvo-Cetrum”- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (4 granaty) i broni maszynowej- w tym ciężkiej,


17:55 i 18:07, z kierunku Awdiejewki w stronę Jakowlewki i Spartakusa- w rejonie Doniecka, przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm (1 ostrzał, 12 min) i 82 mm (1 ostrzał, 6 min),

18:20, z kierunku Opytnoje w stronę Spartakusa- także w rejonie Doniecka, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (12 min).

W sumie w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 61 pocisków uszkadzając zabudowania gospodarcze oraz dom mieszkalny i 8 podstacji transformatorowych na obrzeżach Gorłówki.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

9 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 20 квітня 2021 року.

Сала Україні!

Російсько-окупаційні війська продовжують вести обстріли позицій українських захисників, з метою подальшого звинувачення у порушенні режиму припинення вогню.

Протягом минулої доби, 19 квітня, було зафіксовано 6 порушень з боку збройних формувань Російської Федерації.Т

ак, неподалік АВДІЇВКИ ворог відкривав вогонь з мінометів 120-го калібру, а біля селища ПІВДЕННЕ – ще й з протитанкових ракетних комплексів, зенітних установок, гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів.

Біля МАЙОРСЬКА російські окупанти здійснили обстріли з мінометів 82-го калібру, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.У передмісті ПІСКІВ противник використав великокаліберні кулемети, підствольні та станкові протитанкові гранатомети. У районі населеного пункту ЗАЙЦЕВЕ ворог здійснив дистанційне мінування з ручних протитанкових гранатометів мінами ПОМ-2.

Бойових втрат серед наших захисників за минулу добу немає.Про дії збройних формувань Російської Федерації повідомлено представників ОБСЄ через Українську сторону СЦКК.Станом на 7 годину ранку, 20 квітня, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 1 порушення режиму припинення вогню.

Так, неподалік ЗОЛОТЕ-4 ворог відкривав вогонь з гранатометів різних систем.Бойових втрат серед наших захисників за поточну добу немає.

Українські військовослужбовці і надалі контролюють ситуацію в районі проведення Операції Об’єднаних сил та дотримуються режиму припинення вогню.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4624 транспортних засоби, 5351 особи, з яких 5031 по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до збройних формувань Російської федерації та її найманців доставлялась 7 осіб. Виявлено 74 адміністративних правопорушень.

За вказаний період поліцейськими розкрито 25 злочинів.

Через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 691 особи, на підконтрольну Україні територію прибуло 1218 осіб. Через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Новотроїцьке» 58 і 94 відповідно.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:


***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.


52 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 20.04.2021r- 2128 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukraińska codzienność. „Rasistowski skandal” w Zaporożu gdzie taksówkarz miał odmówić przewozu pary afrykańsko-ukraińskiej stwierdzając że ‚Małp nie wozi”…
  https://strana.ua/news/329175-v-zaporozhe-taksista-obvinili-v-rasistskikh-oskorblenijakh-v-adres-passazhirov.html
  W obwodzie kijowskim awantura pomiędzy kierowcami na trasie Kijów – Czernichów zakończyła się strzelaniną. Podobno ranę postrzałową otrzymał kierowca tzw. marszrutki, ale kontynuował pomimo tego dalszą jazdę;
  https://korrespondent.net/ukraine/4349797-na-trasse-pod-kyevom-vodytel-obstrelial-marshrutku
  W miejscowości Wielkie Berezne na Zakarpaciu zatrzymano jednego z mieszkańców, który przetrzymywał w „niewoli” trójkę obywateli Indii domagając sie od nich „wykupu” za uwolnienie w wysokosci 3,5 tys. dolarów od osoby;
  https://korrespondent.net/ukraine/4349843-na-zakarpate-muzhchyna-uderzhyval-v-nevole-trekh-ynostrantsev

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Ciąg dalszy „afery szpiegowsko – sabotażowej” w Czechach. Bułgarski biznesmen zajmujący sie handlem bronią Emilian Gebrew którego „towar” miał sie znajdować w „wysadzonym” przez „Pietrowa & Boszirowa” magazynie w Czechach, zdecydowanie temu zaprzeczył. Cytat ‚Kompania EMCO, należąca do bułgarskiego handlarza bronią Emilian Gebrewa, nie eksportowała broni produkcji czeskiej na Ukrainę. Firma stwierdziła również, że amunicja zniszczona w 2014 roku przez wybuch w magazynach do niej nie należy, a o czym pisały czeskie media.
  Oświadczenie EMCO z 19 kwietnia zostało zacytowane przez bułgarską telewizję państwową (BNT)”;
  https://strana.ua/news/329140-u-torhovtsa-oruzhiem-hebreva-otritsajut-chto-na-cheshskikh-skladakh-vzorvalis-eho-boepripasy.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Tymczasem Ambasador USA w FR John J. Sullivan który wcześniej buńczucznie zapowiadał że nie opuści Rosji pomimo „rekomendacji” by to zrobił ze strony MSZ FR, jednak wyjedzie w tym tygodniu ale jak tłumaczy rzecznik Departamentu Stanu USA tylko po to „aby odwiedzić swoją rodzinę i spotkać się z członkami nowej administracji, z którymi nie miał okazji skonsultować się, odkąd zgodził się służyć dalej bezterminowo” a potem „w najbliższych tygodniach” ma powrócić do Moskwy;
  https://strana.ua/news/329163-dzhon-sallivan-posol-ssha-v-rossii-otpravitsja-domoj-do-25-aprelja.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ukromedia poinformowały że jeden z deputowanych Rady Najwyższej Ukrainy z proprezydenckiej frakcji „Sługa Narodu” Jewhen Szewczenko, pojawił sie w Mińsku, gdzie ma spotkać się z „tyranem” Łukaszenką. Ukromedia przypomniały że Szewczenko popełnił już jedną „zdradę” w 2019 roku gdy wystapił w rosyjskich mediach;
  https://strana.ua/news/329182-deputat-ot-sluhi-naroda-evhenij-shevchenko-priekhal-v-belarus-na-vstrechu-s-lukashenko.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Dla zainteresowanych, artykuł o tym co dalej z największym komercyjnym bankiem na Ukrainie, czyli „PrivatBankiem” który „znacjonalizował” Poroszenko. Cytat „Finansiści o sprzedaży Privatbanku: Zachód go nie potrzebuje, Chiny już do nas nie przyjdą, nadzieja tylko w Arabach”. W artykule wymieniono m.in przyczyny które odstraszają potencjalnych inwestorów czyli duża liczba spraw sądowych wytoczonych w sprawie banku, niezałatwiona sprawa kredytów udzielonych gdy bank był jeszcze własnoscia Kołomojskiego, niska rentowność oraz efektywność pracy banku itd;
  https://strana.ua/finance/328982-ukraina-khochet-prodat-privatbank-v-chastnye-ruki.html

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Minister kultury i polityki informacyjnej Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko pozalił sie ze pomimo „monitów” ze strony ukraińskiej ‚YouTube” do tej pory nie zablokował kont internetowych trzech ukraińskich kanałów opozycyjnych „112”, ‚ZiK” oraz „NewsOne” które zostały objęte „sankcjami” przez Radę Obrony i Bezpieczeństwa Ukrainy;
  https://strana.ua/news/329197-youtube-ne-otvetil-na-prosbu-tkachenko-zablokirovat-kanaly-medvedchuka.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. OT z Dalekiego wschodu, czyli pierwsze skutki spuszczenia „oczyszczonej” (podobno) wody z elektrowni jądrowej Fukushima. Cytat „W Japonii zakazano sprzedaży skorpen brązowych złowionych w prefekturze Fukushima po tym, jak naukowcy odkryli nadmiar substancji radioaktywnych w mięsie tej ryby”
  >https://twitter.com/cgtnrussian/status/1384416546089439232
  Ps. A następna będzie…
  >https://www.youtube.com/watch?v=EjNYWCH-fJw

  Polubione przez 5 ludzi

 8. „Haniebna zdrada” podczas sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE). Członek delegacji ukraińskiej Ołeksij Honczaruk („nekrofil z Odessy”) wyciagnął podczas swojego wystapienia „flagę Ukrainy z Donbasu” i zaczął nia wymachiwac co nie spodobało sie przewodniczącemu PACE, który „uciszył” Honczaruka oraz zagroził mu „sankcjami dyscyplinarnymi”;
  >https://www.facebook.com/alexeygoncharenko/posts/4042221482483725

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Kolejny „njus” z „juesej”, czyli „praworządnosć po amerykańsku”. Członkini Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych z Kalifornii, demokratka Maxine Waters wezwała ‚fanów” BLM i im podobnych do zajęcia „bardziej konfrontacyjnej postawy” (to znaczy do wszczęcia zadym) jeżeli sąd wyda „niewłaściwy” wyrok w sprawie policjanta który miał „udusić” George’a Floyd’a;
  https://edition.cnn.com/2021/04/19/politics/maxine-waters-derek-chauvin-trial/index.html
  Waters upomniał sędzia który prowadzi proces policjanta Peter A. Cahill, który stwierdził m.in ze jej apele to „brak szacunku dla rządów prawa”;
  https://www.washingtonpost.com/nation/2021/04/19/maxine-waters-judge-cahill-chauvin/
  Ps. KARMA działa, teraz czarni linczują białych…

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Tymczasem deputowany Rady Najwyższej Ukrainy z proprezydenckiej frakcji „Sługa Narodu” Maks Buzynskij zwrócił się do Ministerstwa Sprawiedliwości, właściwej komisji parlamentarnej, Państwowego Biura Śledczego (SBI) i prezydenta Wołodymyra Zełenskiego z prośbą o zbadanie sprawy Oleha Kulinicza, który obecnie zajmuje stanowisko naczelnika SBU w administracji tzw. Autonomicznej Republiki Krymu istniejacej przy administracji ukraińskiej, który jak sie okazuje jest absolwentem rosyjskiej Akademii FSB 🙂
  https://strana.ua/news/329277-buzhanskij-prosit-rassledovat-naznachenie-vypusknika-akademii-fsb-rf-na-dolzhnost-v-sbu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. I znowu „zdrada” i znowu ze strony „Google’a”, i znowu chodzi o barszcz 🙂 Cytat „W ramach projektu Google Arts & Culture opublikowano listę dziesięciu „tradycyjnych dań rosyjskich”, która obejmuje również barszcz. Lista została upubliczniona w ramach projektu „Raskusi Rosja”, stworzonego we współpracy z Google Rosja i Federalną Agencją Turystyki Federacji Rosyjskiej”. Dodano jednak „osobne przepisy” na tę potrawę m.in na barszcz ukraiński;
  https://strana.ua/news/329271-google-priznal-borshch-rossijskim-bljudom.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. W temacie energetycznym „Reuters” przestrzega że już w maju tego roku na Ukrainie może zacząć brakować oleju napędowego. Powodem ma być „wojna” jaką władze w Kijowie wywołały z rosyjskim „Rosnieftem”, o kontrolę nad spółką „Proton Energy Group”, która doprowadziła do wstrzymania dostaw oleju przez stronę rosyjską z dniem 1 kwietnia. Zbiegło się to z planowanymi pracami konserwacyjnymi w rafinerii w białoruskim Mozyrzu która równiez dostarcza olej na Ukraine;
  https://www.reuters.com/article/russia-ukraine-diesel-idUKL8N2MC1O6

  Polubione przez 4 ludzi

  • Wczoraj też o tym pisałem 🙂
   Może być jeszcze „zabawniej”, bo wystarczy, że na miesiąc ustaną dostawy z Białorusi, a zabraknie nie tylko oleju napędowego, ale też benzyny i LPG. Ciekawe czy Łukaszenko za te wszystkie przykrości, jakie władze w Kijowie mu uczyniły nie planuje rewanżu…

   Polubione przez 3 ludzi

 13. Trudno coś powiedzieć na takie argumenty.
  ………………..
  Rycerze Trójzębu i Sztyletu. Kroniki niezgłoszonej wojny
  20.04.2021,

  Rycerze trójzębu i sztyletu. Kroniki niezgłoszonej wojny.
  Ktoś zażartował, że po obejrzeniu ukraińskich wiadomości chciałoby się obejrzeć horror, żeby się uspokoić – ilość wojowniczych wypowiedzi Kijowa jest po prostu nie do ogarnięcia. Niemal każdy mieszkaniec lokalnego cyrku politycznego uznał za swój obowiązek grozić Rosji.

  Leonid Krawczuk i Oleg Ljaszko już „czyszczą broń”, Witalij Kliczko i Michaił Saakaszwili grożą kontratakiem, zastępcy nacjonalistów i dobrowolni działacze prawicowi (Prawy Sektor jest w Rosji zakazany) mobilizują ludzi, dziennikarze promajdanowskich mediów i „patriotyczni” blogerzy szaleją. I, oczywiście, „obce kraje nam pomogą”….

  https://ukraina.ru/opinion/20210420/1031177694.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • Osobiście mam już dość nie tylko ukraińskich, ale też i polskojęzycznych portali. Co rusz coraz bardziej panikarskie „newsy”: Rosja gromadzi wojska do uderzenia na Ukrainę już 110 tysięcy (150) żołnierzy FR zgromadzonych przy granicy…itd itp
   Przecież to jakieś wariactwo. Jakby FR chciała zaatakować to nawet nie musi wysyłać armii wystarczy uderzenie rakietowe/lotnicze.

   Polubione przez 3 ludzi

 14. Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała na Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy, że gromadzenie się wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą stworzyło „niepokojąco napiętą” sytuację – podaje Agencja Reutera. Szefowa niemieckiego rządu stwierdziła, że należy kontynuować dialog w tej sprawie.
  https://www.tvp.info/53396572/rosja-konflikt-w-donbasie-angela-merkel-zabrala-glos-ws-sytuacji-na-granicy-z-ukraina-wypowiedziala-sie-tez-ws-aleksieja-nawalnego-konflikt-rosja-ukraina

  Polubione przez 3 ludzi

 15. Do trzech szpitali w obwodzie ługańskim trafił sprzęt medyczny o wartości 80 tys. euro. Było to możliwe dzięki pomocy państw Grupy Wyszehradzkiej i Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, które we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Korei Południowej zrealizowały program solidarności V4 ze Wschodem Ukrainy.
  https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/komunikat.xsp?documentId=D077288FC8B47D75C12586BD002F36C6

  Polubione przez 3 ludzi

 16. W temacie „afery szpiegowsko – sabotażowej” w Czechach. Mołdawia zdecydowanie zaprzeczyła jakoby to jej słuzby wydały jeden z paszportów, którymi według strony czeskiej, mieli posługiwać sie „Pietrow” i ‚Boszirow”. Cytat „W kontekście informacji zamieszczonych w paszporcie obywatela Republiki Mołdawii wydanym na nazwisko Nicolae Popa, urodzonego 18 lipca 1979 r., Agencja Usług Publicznych informuje: osoba o podanych danych identyfikacyjnych nie jest zarejestrowana w Państwowym Rejestrze Ludności Republiki Mołdawii”. Wot siupriz…
  https://strana.ua/news/329312-v-moldove-zajavili-chto-ne-vydavali-pasport-razvedchiku-petrovu-dlja-poezdki-v-chekhiju.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Plus wicepremier Republiki Czeskiej, szef Ministerstwa Przemysłu i Handlu Karel Havlíček obawia się że dojdzie do zerwania stosunków handlowych z Rosją przez co ogromne straty poniosą czeskie firmy robiące interesy na terytorium FR. Cytat „„Mamy tysiące firm handlujących z Federacją Rosyjską. Ważne jest, aby stosunki handlowe i przemysłowe (między Czechami a Federacją Rosyjską) w miarę możliwości nie poniosły poważnych strat. Nie ma celu by kogoś bombardować wciąż na nowo. Zamiast kontynuować wzajemne „strzelaniny”, cieszyłbym się, żeby sytuacja się uspokoiła – powiedział Havlíček”;
   https://1prime.ru/world/20210420/833501058.html
   Ps. Narobili „bajzlu” a teraz płaczą że dostaną przez to „po kieszeniach”…

   Polubione przez 2 ludzi

 17. Tymczasem szef ukraińskiego MSZ Kuleba oznajmił że Ukraina nie zamierza powracać do statusu „mocarstwa jądrowego” i naruszać tzw.memorandum budapesztańskiego, a komentując słowa o przywróceniu takiego statusu jakie wypowiadał Ambasador Ukrainy w Niemczech stwierdził że zostały „wyrwane z kontekstu”;
  https://strana.ua/news/329299-ukraine-ne-planiruet-narushat-dohovorennosti-1994-hoda-i-vozvrashchat-jadernyj-status.html

  Polubione przez 3 ludzi

 18. Zełeński się zapomniał i kabaretuje w Kwartał 95

  Panie Putin jestem gotów
  Bywam w Donbasie co miesiąc, spotkajmy się tam, w dowolnym punkcie – proponuje Wołodymyr Zełeński

  – Co tu jest do zrozumienia? Bywam tam co miesiąc. Panie Putin! Jestem gotów pójść jeszcze dalej i zaproponować spotkanie w dowolnym punkcie ukraińskiego Donbasu, gdzie trwa wojna – oświadczył Zełenski.

  https://www.tvp.info/53405398/ukraina-wolodymyr-zelenski-zaproponowal-wladimirowi-putinowi-spotkanie-w-donbasie

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.