Wojna domowa na Ukrainie 21.04.2021r.- 2129 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 399.

Шановні громадяни України! 

Są w życiu chwile, kiedy trzeba rozmawiać szczerze, spokojnie, bez pośpiechu, bez rozpraszania się telefonem komórkowym. Nie słuchajcie, ale poczujcie. Nie koło ucha, ale całym sercem. Kiedy wszyscy musimy dostroić się do zjednoczonej fali dotyczącej głównych problemów, przed którymi stoi dziś Ukraina.

Każdy z nas, niezależnie od płci, wieku i statusu. Niezależnie od tego, czy mieszkamy na wsi czy w mieście, nad brzegiem Morza Czarnego, Dniepru, Cisy czy Siewierskiego Dońca. Niezależnie od tego, czy mówimy po ukraińsku, rosyjsku, tatarsku krymskim, węgierskim czy migowym. Nie ma znaczenia, na kogo głosowaliście w wyborach. Nie ma znaczenia, czy trzymamy się Wielkiego Postu, czy Ramadanu, czy nosimy krucyfiks, Gwiazdę Dawida, hidżab, czy nie wierzymy w żadnego boga.

Wszyscy musimy rozumieć w ten sam sposób, co się dzieje i co musimy zrobić. Jaka jest dzisiaj sytuacja? A co będzie jutro?

Zacznijmy od pierwszego. Co się dzisiaj dzieje? Duża liczba wojsk rosyjskich jest skoncentrowana w pobliżu naszych granic państwowych. Oficjalnie Rosja nazywa to ćwiczeniem. Nieoficjalnie cały świat nazywa takie rzeczy szantażem. Czy to nas zajmuje? Tak. Czy Ukraina i jej partnerzy międzynarodowi żądają wycofania wojsk z naszych granic? Tak. W końcu Federacja Rosyjska nieustannie powtarza, że ​​chce pokoju, ale jednocześnie stwarza wszelkie przesłanki do eskalacji.

Czy to logiczne? Nie. Ale czy to nieoczekiwane? Nie. Czy to oznacza, że ​​eskalacja jest nieunikniona? Nie.

Czy Ukraina chce wojny? Nie. Czy jest na to gotowa? Tak. Czy Ukraina przestanie walczyć o pokój poprzez dyplomację? Nigdy. Czy Ukraina się obroni, jeśli coś się wydarzy? Zawsze.

Nasza zasada jest prosta: Ukraina nie rozpoczyna wojny jako pierwsza, ale Ukraina zawsze stoi do końca (z bronią u nogi- dopisek mój).

Co trzeba zrobić? Po pierwsze. Uświadomić sobie, że zagrożeniem są nie tylko obce wojska, ale także nasze emocje. Jak odpowiadamy na informacje i skąd je otrzymujemy.

Warto trzykrotnie się zastanowić, czy dziś trzeba kategorycznie ufać ekspertom z internetu, ‚bezstronnym’ mediom, insiderom anonimowych telegramów? Plotki w minibusie, na rynku i przy wejściu? Plotki od znajomych, których znajomi mają znajomych w MON, którzy potajemnie przekazywali tajne informacje? A co najważniejsze, czy trzeba ufać wypowiedziom polityków, dla których nie twoje interesy, ale twoje głosy są ważne?

Politycy, którzy są bohaterskimi dowódcami na Facebooku i Twitterze. Którzy krzyczą, że trzeba natychmiast rozpocząć wojnę, ale milczą, że mają na myśli nasze, a nie ich dzieci. A najgorsze są politycy, dla których zwycięstwem będzie klęska kraju i możliwość powiedzenia: mówiliśmy i ostrzegaliśmy.

Czy dzisiaj musimy być czujni? Tak. Czy powinniśmy się bać? Nie. Ponieważ Ukraina-2021 bardzo różni się od Ukrainy-2014.

Nie boimy się, bo Ukraina-21 nie ma złudzeń. Rozumie, kto jest prawdziwym przyjacielem i bratem. Kto jest gotów służyć pomocną dłonią i kto może dźgnąć się w plecy. Dlatego Ukraina-21 rozumie wszystkie możliwe scenariusze i wie, co zrobi w odpowiedzi na rozwój sytuacji. Nie boimy się, bo mamy niesamowitą armię i niesamowitych obrońców. Spędziłem z nimi dwa dni na pierwszej linii w zeszłym tygodniu. Co mówią o sytuacji? Są przyzwyczajeni do tego, że nie mówią, ale robią swoje.

Posiadają wysokiej jakości sprzęt i broń, cenne doświadczenie, odwagę, wysoki duch walki, gotowość do odparcia każdego i wyjaśnienia w jak najbardziej przystępny sposób, że przejście, przelot czy przejazd przez naszą ziemię niepożądanym gościom jest zabroniony i niemożliwy.

Czy jest coś, czego nie mają? Tak. Strachu i niewiary w swoją siłę.

Nie boimy się, bo mamy niesamowite społeczeństwo, które jest gotowe do masowej mobilizacji wolontariuszy, którzy wszystko da, wszystko zniesie i ze wszystkim da sobie radę. W dzień, noc, upał i mróz.

Nie boimy się, ponieważ jesteśmy cudownym narodem wspaniałych ludzi. Wojsko, lekarze, naukowcy, inżynierowie, projektanci, informatycy, architekci, budowniczowie, rolnicy, artyści, muzycy, poeci. Jesteśmy narodem twórców, a nie niszczycieli. I nie niszczymy innych krajów i ludów (poza tym że mordowali Polaków i inne mniejszości narodowe, ale widocznie to mało znaczący szczegół?- dopisek mój) . Ale to nie znaczy, że pozwolimy się zniszczyć. Wszyscy jesteśmy gotowi odłożyć na bok nasze laptopy, wskaźniki, mikroskopy, pędzle, szpatułki, grabie i łopaty i bronić naszej ziemi. Ponieważ nie mamy innej. Ponieważ nie będziemy uciekać. Ponieważ nie są przyzwyczajeni do rezygnacji.

Nie boimy się, bo mamy też silne wsparcie międzynarodowych partnerów. Rozmawiałem z przywódcami Stanów Zjednoczonych Ameryki, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Turcji, Przewodniczącym Rady Europy i Sekretarzem Generalnym NATO. Oni, podobnie jak wszyscy inni partnerzy, są po naszej stronie. Doskonale widzą prawdziwe motywy Rosji. Jesteśmy gotowi wesprzeć nas finansowo. Jesteśmy gotowi do wprowadzania coraz ostrzejszych sankcji i podejmowania twardych rezolucji. Jest to słuszne, konieczne i Ukraina jest za to szczerze wdzięczna. Jednocześnie nasi obywatele naprawdę muszą zrozumieć, na co jeszcze świat jest gotowy. Jak skutecznie i z kto dokładnie pomoże nam, jeśli znowu ktoś zignoruje granice w centrum Europy? Czy rozumiesz, że Ukraina, a wraz z nią cały świat, który wierzy w siłę i niezłomność prawa międzynarodowego, może potrzebować dużo, dużo więcej, niż problem dyplomatyczny. Wszyscy potrzebujemy determinacji. Czy świat jest gotowy na trudne wyzwania? Czy w przypadku wielkiej agresji ze strony Federacji Rosyjskiej przestanie się ukrywać przed trudnymi pytaniami, w szczególności dotyczącymi Rady Bezpieczeństwa ONZ, Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, Nord Stream 2?

Nasi obywatele potrzebują wyraźnych sygnałów, że w ósmym roku wojny kraj, który kosztem życia swoich obywateli jest tarczą Europy, otrzyma wsparcie nie tylko jako partnerzy, z trybun, ale jako gracze tej samej drużyny, bezpośrednio na boisku, ramię w ramię.

Chciałbym oddzielnie zwrócić się do naszego północnego sąsiada. Kiedyś Prezydent Federacji Rosyjskiej powiedział: jeśli walka jest nieunikniona, najpierw trzeba uderzyć. Ale moim zdaniem dzisiaj każdy przywódca musi zrozumieć, że walka nie może być nieunikniona, gdy nie chodzi o zadymę i chuliganów, ale o prawdziwą wojnę i miliony ludzkich istnień. I to, w przeciwieństwie do walki, wszystkie strony przegrywają na wojnie. I że nie możesz kogoś ochronić, atakując. I że nie można kogoś uwolnić przez wzięcie do niewoli. I że czołgami nie da się wprowadzić pokoju. Ludzi, którzy nie rozumieją, od kogo chcą być chronieni i wyzwoleni i dlaczego w tym celu mogą zostać ostrzelani i zbombardowani. W tym naszych starych ludzi, którzy przeżyli, którzy wyzwolili tę ziemię od nazistów i nie rozumieją, dlaczego ich spokojne życie, 75 lat później, znów jest zagrożone wojną.

Ukraina i Rosja, mimo wspólnej przeszłości, inaczej patrzą w przyszłość. Jesteśmy my. Wy, to wy. Ale to niekoniecznie jest problem, to jest szansa. Przynajmniej- szansa, zanim będzie za późno, aby powstrzymać śmiertelną matematykę przyszłych strat militarnych. Wczoraj i dziś na posiedzeniach czwórki normandzkiej i podgrupy bezpieczeństwa TGK dyskutowano o przywróceniu pełnego zawieszenia broni, ale mimo poparcia wszystkich stron Rosja odmówiła poparcia ogólnego oświadczenia.

Jednocześnie zaproponowano spotkanie na linii kontaktowej w celu jak najdokładniejszego przyjrzenia się i zrozumienia sytuacji. Co mam rozumieć? Chodzę tam co miesiąc. Panie Putin! Jestem gotów pójść jeszcze dalej i zapraszam na spotkanie w dowolnym miejscu ukraińskiego Donbasu, gdzie toczy się wojna.

Сала Украине!

https://www.president.gov.ua/news/zvernennya-prezidenta-ukrayini-shodo-bezpekovoyi-situaciyi-v-68073

*

A tym czasem na froncie w Donbasie, na jego ługańskim odcinku frontu, ukraińskie wojsko utrudniało pracę dronów OBWE.

Ukraińskie Siły Zbrojne wykorzystywały elementy walki elektronicznej (EW) do ingerencji w działanie bezzałogowych statków powietrznych (UAV) Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE na obszarach trzech miast w strefie tzw. Operacji Sił Połączonych. 

„W rejonie odpowiedzialności 59 i 92 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych, w celu zagłuszania sygnałów sterujących UAV SMM OBWE w pobliżu miejscowości Świetłodarsk, Popasnaja i Zołotoje, przeprowadzono operację wojny elektronicznej przy użyciu stacji Bukowel-AD mobilnej grupy 305 odrębnego batalionu walki elektronicznej”– poinformowała służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL.


Poza tym, wojska ukraińskie rozlokowały kolejne pojazdy opancerzone w pobliżu Popasnej.

„W rejonie odpowiedzialności 92 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych nasi obserwatorzy odnotowali rozmieszczenie dwóch bojowych wozów piechoty w pobliżu osady Popasnaja”– poinformowała służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL.  .

A na donieckim odcinku frontu, według wczorajszego raportu SMM OBWE, trzy dni temu, bo 18 kwietnia podczas lotów w rejonie miejscowości Awdiejewka, Berdiczi, Niewielskoje i Anadol odnotowano zagłuszanie sygnału bezzałogowych statków powietrznych SMM OBWE przez działania zagłuszające ze strony USZ.

Ponadto obserwatorzy po raz drugi z rzędu odnotowali użycie UAV należącego do USZ w rejonie osady Bogdanowka.

Poza tym, patrole i UAV SMM OBWE odnotowały obecność sprzętu USZ poza obszarami składowania i strefą bezpieczeństwa, w tym w osadach:

– ️ 1 zestaw rakietowy 9K33 „Osa” na  pozycji w rejonie wsi Widrożennaja,

– ️ 1 zestaw rakietowy 9K33 „Osa” w osadzie Artiemowsk (ukraiński Bachmut),

– ️ 2 BMP-1 w pobliżu wsi Gieorgiewka.

Obserwatorzy potwierdzili również wcześniejsze informacje dotyczące zniszczenia budynku mieszkalnego przy ulicy. Żukowskiego nr. 33 w miejscowości Staromichajłowka w wyniku ostrzału ze strony USZ.


Natomiast w wyniku wczorajszych ostrzałów ze strony USZ, na donieckim odcinku frontu zostały naruszone 4 razy warunki rozejmu:

11:15 i 20:25, z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu automatycznych granatników AGS-17 (2 ostrzały, 30 min) i ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (2 granaty),

13:25, z kierunku Marinki w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (5 min),

17:40, z kierunku Leninskoje w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina- na obrzeżach Gorłówki, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (16 min).

Tym sposobem, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów, na terytorium DRL spadły 53 pociski.

Ponadto, zbrojne formacje Ukrainy, w ciągu minionej doby na ługańskim odcinku frontu, naruszyły 4 razy warunki porozumienia o zawieszeniu broni. 

Poinformowało o tym dziś rano przedstawicielstwo ŁRL we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Reżimu Zawieszenia Broni (WCKiK).

Ostrzeliwano, przy użyciu ciężkich granatników przeciwpancernych SPG-9, automatycznych granatników AGS-17, ręcznych granatników przeciwpancernych RPG-7 oraz broni strzeleckiej, w tym dużego kalibru. tereny w obszarze miejscowości Zołotoje-5, osadę Donieck i wieś Mołodieżnoje.

Ostrzał uszkodził dwupiętrowy dom w Zołotoje-5 znajdujący się przy ulicy Wojkowa nr. 1:

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

1 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 21 квітня 2021 року.

Сала Україні!

Російсько-окупаційні війська продовжують вести обстріли позицій українських захисників, з метою подальшого звинувачення у порушенні режиму припинення вогню.

Протягом минулої доби, 20 квітня, було зафіксовано 9 порушень з боку збройних формувань Російської Федерації.

Зокрема, неподалік селища ПІВДЕННЕ противник відкривав вогонь із заборонених Мінськими домовленостями мінометів 120-го калібру.

У передмісті СТАРОГНАТІВКИ ворог здійснив обстріл з автоматичних станкових гранатометів та стрілецької зброї.Поблизу населених пунктів ЗОЛОТЕ-4, що на Луганщині, та ВОДЯНЕ, що на Донеччині, російські окупанти вели вогонь із гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Бойових втрат серед наших захисників за минулу добу немає.

Про дії збройних формувань Російської Федерації повідомлено представників ОБСЄ через Українську сторону СЦКК.

Станом на 7 годину ранку, 21 квітня, зафіксовано 3 порушення режиму припинення вогню з боку російсько-окупаційних військ.Зокрема, поблизу населених пунктів ПІСКИ та ПІВДЕННЕ ворог відкривав вогонь із Мінометів 120-го калібру.

Поблизу селища ПЕРВОМАЙСЬКЕ противник відкривав вогонь з мінометів 82-го калібру, автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів.

Бойових втрат серед українських захисників за поточну добу немає.

Українські військовослужбовці і надалі контролюють ситуацію в районі проведення Операції Об’єднаних сил та дотримуються режиму припинення вогню.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:
***

***©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

50 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 21.04.2021r.- 2129 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dal zainteresowanych, artykuł podsumowujący „dwulatkę” na urzędzie Zełenskiego i co z obietnicami które składał przed wyborami. I tak wbrew zapowiedziom nie wyprowadził swojej administracji z centrum Kijowa na ulicy Bankowej, wbrew zapewnieniom nie zredukował także jej personalu a jeszcze zwiększył jego liczbę. Nie wywiązał się także z obietnicy że pozbędzie się z urzędów „kliki Poroszenki” oraz oczywiscie „olał” swoją najważniejszą obietnice, czyli ostateczne rozwiązanie, na „drodze pokojowej”, konfliktu na Donbasie;
  https://strana.ua/news/329301-obeshchanija-zelenskoho-v-den-izbranija-prezidentom-kakie-iz-nikh-on-vypolnil.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Szlag niby człowiek widział podobne sceny już wielokrotnie, ale i tak się tak jakoś przykro robi, gdy człowiek widzi jak na stare lata traktuje się emerytów.
   Na Ukrainie problem będzie tylko narastał, system rozłazi się w szwach. Już teraz jest więcej osób które pobierają emerytury od tych, którzy płacą składki. Część osób nie ma pracy (bezrobocie 9%), część wyjechała zagranicę i płaci (lub nie) składki na obczyźnie, a spora grupa pracuje w szarej strefie lub na umowach śmieciowych.
   Ceny żywności na Ukrainie rosną, opłaty za gaz wodę i prąd też.

   Polubione przez 3 ludzi

  • Plus w nocy w jednej z miejscowosci obwodu kirowohradzkiego doszło do eksplozji granatu. Wybuch nastąpił w pomieszczeniu w którym znajdował sie prezes piłkarskiego klubu FK Inhulec oraz dwie osoby, z których jedna poniosła śmierć na miejscu. Jak poinformował sam prezes klubu piłkarskiego granat przyniósł jeden z jego znajomych, który „przypadkowo” miał go zdetonować podczas „rozmowy” w wyniku czego zginał;
   https://strana.ua/news/329424-prezident-fk-inhulets-povoroznjuk-vyzhil-posle-vzryva-hranaty-v-ofise-druha.html

   Polubione przez 2 ludzi

 2. Tymczasem były deputowany Rady Najwyzszej Ukrainy, zbiegły z Ukrainy „skarbnik Poroszenki” Ołeksandr Oniszczenko zdradził szczegóły z biografii obecnego sekretarza Rady bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Ołeksija Daniłowa. Według Oniszczenki Daniłow miał prowadzić kiedyś „MiniZoo” w którym miał m.in zajmować sie handlem psami „przemalowanymi na wilki”. Jak stwierdził Oniszczenko „Jedna osoba kupiła od niego wilka. Przywiozła go do domu. Zacząła go myć. Okazało się jednak, że nie był to wilk, tylko zwykły pies. To cała esencja Daniłowa. I całego otoczenia Zełenskiego”;
  https://strana.ua/news/329366-danilov-zanimalsja-prodazhej-sobak-pod-vidom-volkov.html
  🙂 🙂 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Dzieło Jarosława Haszka właśnie odżyło…

  Deputowani czeskiego parlamentu wezwali do odszkodowania od Rosji za „sabotaż Pietrowa i Bośhirowa” w 2014 roku

  Siedem lat bez wakacji, nie widząc rodzin Pietrow i Boshirow, wędrują po całym świecie.

  Przestańcie już! :
  Wysadziliście Czechów, zaatakowaliście Kapitol, zablokowaliście Kanał Sueski, zatruliście Dichlorofosem Nawalnego.
  Ileż jeszcze zła uczynić chcecie na tym Bożym Świecie?

  https://cont.ws/@Chervonec001/1972192

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ale parodia…

  Prezydent Andrzej Duda zwołał odprawę z udziałem MON, dowódców wojskowych oraz szefów służb w celu omówienia aktywności rosyjskiej przy granicy z Ukrainą – poinformował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.
  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/konflikt-ukraina-rosja-dlaczego-moskwa-niepokoi-kijow/745cwc3
  Komentarz: Jakiś czas temu, w Polsce, przeprowadzono ćwiczenia sztabowe. Symulowano atak wojsk FR na nasz kraj. Na papierze dowódcy otrzymali sprzęt nawet jeszcze nie dostarczony przez kontrahentów śmigłowce, F-35, odnowione czołgi itd itp. Jak wynika z informacji medialnych, ćwiczenia zakończyły się totalną porażką sił polskich. „Wróg zniszczył naszą flotę, zdziesiątkował lotnictwo, doprowadził do unicestwienia kilku najlepszych brygad i stanął szerokim frontem na linii Wisły. „Czerwonym” ( oficerom dowodzącymi wirtualnymi oddziałami FR) pokonanie Polski zajęło raptem…5 dni.
  Jestem za tym, żeby Polska dysponowała silną i dobrze zarządzaną armią. Jednak po fali zwolnień najlepszych dowódców z powodów politycznych i mianowaniu na ważne stanowiska w sektorze obronnym i spółkach państwowych osób pokroju Misiewicza czy Sasina nasza sytuacja jest niewesoła.
  Każdy idiota może kupić po zawyżonej cenie sprzęt zagraniczny, bez offsetu bez transferu technologii czy bez zniżek. Gdy tymczasem trzeba niwelować słabości własnych wojsk, które przeciwnik może wykorzystać.
  W WP największa słabością jest zwiad i PPK. Co z tego, że mamy dobre armatohaubice i zmodernizowane wyrzutnie rakietowe jak nasi artylerzyści są „ślepi”? Nasze radary pola walki i nieliczne drony pozwalają wykryć przeciwnika na kilkanaście kilometrów. Dla porównania siły FR przymierzają się do zapewnienia swoim jednostkom możliwości zwiadu do 100km.
  Brakuje PPK -broni przeciwpancernej. Ze względów politycznych wydano setki milionów na pomalowanie starych T-72. Wartość bojowa czołgów zbytnio nie wzrosła za to stracono środki na zakup ręcznych wyrzutni rakietowych dla wojska.
  Przy takim stanie rzeczy, żadne narady czy wytyczne nie spowodują, żeby Polska miała wystarczające możliwości by walczyć z FR. Zresztą wątpię by sami Rosjanie chcieli wojny.

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Taka ciekawostka
  We Lwowie pojawiły się podróbki polskich parówek – alarmują członkowie grupy „Granica/Кордон PL – UA” na Facebooku. Pokazane są zdjęcia. Oryginalne parówki to wyrób uznanego producenta, sprzedawany w sieci sklepów spożywczych Biedronka.
  https://nowiny24.pl/czy-na-ukrainie-podrabiane-sa-polskie-parowki-z-biedronki-na-facebooku-zawrzalo-podobno-to-nie-jedyny-produkt/ar/c3-15571401
  Komentarz: Skoro nawet parówki z Biedronki są podrabiane na Ukrainie to ich przemysł przetwórczy jest naprawdę w strasznym stanie.

  Polubione przez 5 ludzi

 6. OT polityczne

  Armin Laschet uzyskał poparcie Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) jako kandydat na stanowisko kanclerza Niemiec. W wyborach, które odbędą się 26 września, ma szansę przejąć schedę po swojej partyjnej koleżance Angeli Merkel, która kieruje niemieckim rządem już 16 lat.
  Armin Laschet uważany jest za polityka, który będzie kontynuował linię programową Angeli Merkel.W sprawach międzynarodowych przyjmuje postawę pragmatyczną i jest m.in. zwolennikiem budowy gazociągu Nord Stream 2
  https://businessinsider.com.pl/polityka/armin-laschet-kandydat-na-kanclerza-niemiec-popiera-nord-stream-2-i-zabiega-o/lh9h574

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Ciekawy wywiad z gen. Waldemarem Skrzypczakiem.
  cytat:
  Niemcy cały czas grają Nordstreamem. Oni mają niejednoznaczne stanowisko, a nawet – powiedziałbym – prowadzą dwuznaczną grę jeśli chodzi o Putina i Ukrainę. I to świadczy o tym, że – tak na dobrą sprawę – bardziej zależy im na Nordstreamie, niż na przyszłości Ukrainy
  https://www.se.pl/wiadomosci/newsy/skrzypczak-na-opinie-aa-wEee-5MTZ-S2sT.html

  Polubione przez 6 ludzi

 8. Jeszcze nie ma oficjalnego potwierdzenia, ale pojawiła się informacja, ale dziś w Gorłówce zginęło kolejnych dwóch obrońców DRL:
  https://novorosinform.org/857039

  WarGonzo monitorujący sytuację na linii rozgraniczenia podaje, że ukry dostali pozwolenie na wykorzystanie Javelinów w Donbasie:
  https://t.me/wargonzo/4724

  Temat Donbasu nie został poruszony przez prezydenta FR w przemówieniu do Zgromadzenia Federalnego:
  https://novorosinform.org/857092

  W Czechach nagonka na uczestników wolontariuszy biorących udział w walkach po stronie republik:
  https://novorosinform.org/857072

  Polubione przez 5 ludzi

  • Rzecznik Kremla Pieskow o tym czy WWP dowiedział się o propozycji złożonej wczoraj przez Zełenskiego. Cytat „Według niego Putin został poinformowany o propozycji Zełenskiego w sprawie spotkania w Donbasie, ale Pieskow nie jest pewien, czy „zdążył się z tym zapoznać”, ponieważ głowa państwa tradycyjnie pracowała przez większość nocy nad tekstem mającego być wygłoszonym do Zgromadzenia Federalnego przemówienia.
   Pieskow zaznaczył również, że od Zełenskiego nie było ostatnio oficjalnych próśb o spotkanie z Putinem, a aby do niego doszło taka prośba musi zostać przesłana”;
   https://strana.ua/news/329461-putina-opovestili-ob-idee-zelenskoho-vstretitsja-s-nim-na-donbasse.html

   Polubione przez 4 ludzi

  • Ad. 1

   Oficjalne potwierdzenie już jest:

   „Двое военнослужащих Народной милиции ДНР погибли в результате обстрелов со стороны вооруженных формирований Украины.
   Об этом сегодня заявил заместитель начальника Управления Народной милиции Республики Эдуард Басурин.
   «С прискорбием сообщаем, что в результате обстрелов со стороны украинских боевиков два защитника нашей Республики погибли. Выражаем искренние соболезнования родным и близким погибших», — сказал Басурин.
   Ранее сегодня сообщалось, что армия Киева за сутки четыре раза нарушила договоренности о перемирии. Огонь велся по окраинам Горловки, Донецка и селу Ленинское на юге ДНР.”

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 9. I jeszcze jedna z ciekawszych wypowiedzi

  – Polska przestała odgrywać istotną rolę adwokata niepodległości Ukrainy – ocenił w TOK FM Bronisław Komorowski, komentując napięte relacje Kijowa z Rosją. Pytany, czy Putin zdecyduje się na otwarty konflikt, były prezydent nie wykluczył takiej możliwości.
  https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103087,27001732,rosja-prowadzi-akcje-naciskow-na-ukraine-co-moze-zrobic-polska.html
  Komentarz: Mam takie wrażenie, po przeczytaniu kilkudziesięciu artykułów z różnych krajów i portali, że kilka podmiotów chciało na manewrach FR zyskać politycznie. W Rosji, Putin chciał pokazać siłę i zdecydowanie, oraz sprawdzić nowego prezydenta USA. Ten plan się powiódł.
  Tymczasem na Ukrainie chciano uzyskać większe wsparcie zachodu i… tu włodarze z Kijowa mocno się zawiedli. Tak padły deklaracje niezawisłości Ukrainy i władze w UE postraszyły FR, że jeśli zaatakuje to możliwe są kolejne sankcje. Na tym jednak poprzestano.
  Nie ma dodatkowych środków, nie ma dostaw sprzętu wojskowego, nie ma nowych sankcji dla Rosji, nie ma zatrzymania budowy NSII. Kilka krajów poparło Ukrainę (z różnych powodów) była to Litwa, USA, WB, Czechy (dlaczego to zrobiono pisał Václav Havel) i oczywiście nasze kochane władzunie.
  Jednak liczba krajów wspierających Kijów jednak się nie zwiększyła, ba widać znużenie polityków sprawą ukraińską.
  Nie udało się zmobilizować „zachodu”, co gorsza projekt „platformy krymskiej” jest zagrożony. Przyjazd na 30 lecie Ukrainy odwołują kolejni czołowi politycy-wolą wysłać swoich przydupasów, którzy co prawda będą pięknymi słowami mówić o wspieraniu Ukrainy, ale nie mają żadnej realnej władzy.

  Polubione przez 5 ludzi

 10. „Długie łapska” banderowskiego zabójcy, sutenera i handlarza narkotyków Serhija Sternenki. Ukrainski portal ‚Strana.ua’ poinformował że Sternenko, oficjalnie przebywający w „areszcie domowym” po tym jak ukraiński sąd skazał go na 7 lat wiezienia za porwanie i torturowanie człowieka, wraz ze swoimi „fanami” zdołał wymusić na Biurze Prezydenta Ukrainy zablokowanie reportażu na kanale ukroTV który jest zarządzany przez Biuro, a w którym miano oskarżono „ukropatriotów” o to ze swoimi działaniami (czyli rozróbami i innymi „akcjami siłowymi”) sprzyjają „rosyjskiej propagandzie”;
  https://strana.ua/news/329376-telekanal-dom-udalil-kritiku-protiv-sternenko-chto-eto-oznachaet.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. W tym tygodniu opublikowano Światowy Indeks Wolności Prasy 2021, opracowany przez Reporterów bez Granic. Raport stwierdza, że ​​„dziennikarstwo, główna szczepionka przeciwko dezinformacji, jest całkowicie lub częściowo zablokowane w 73 proc. ze 180 krajów sklasyfikowanych przez organizację.
  Polska klasyfikowana jest w jednej grupie z Ukrainą, gdzie media mają zauważalne problemy.
  https://forsal.pl/biznes/media/artykuly/8146588,swiatowy-indeks-wolnosci-prasy-2021-polska-w-jednej-grupie-z-ukraina.html

  Polubione przez 1 osoba

 12. Przemówienie ładne, ale tę przymusową antyrosyjską jedność próbują wprowadzać od 20.02.2014 roku z wiadomym skutkiem – podzielono społeczeństwo ukraińskie, na obywateli do obrony i do odstrzału.

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.